UNG 182. fcING, jfiter. DISCRETIE. TGELS. ier. Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. t Donderdag 30 Juli 1903. Builenlandscb Overzicht. t, 'rlo. FEUILLETON. 9 ligen tijd. s i terug, :de-be O.Ï5. r» f 0.45. No. 9170. Donderdag 30 Juli 1903. 43ste Jaargang -J! van chap. Auguitun 1903. d. Vewpreide Berichten. het u helpt, Boskoop. ware aan Wordt vervolgd.} Ja, aan de klippen daar, Robin Adair IEN inderscheidene t dit prachtige id zal zyn, de ijlt Kouder een vraag beantwoorden Een vroeg hij met ge- en het den 8, iek. naar 1.20 2.80 iIRECTJE. Zn. - IDE-BEST'. Do heer d’Estournelles de Constant ver klaarde aan den Londenschen correspondent van de Matin,” omtrent het bezoek der Fransche vredesvrienden aan LondenIk verheug iny ten zeerste over de heerlijke bewijzen, van toenadering tusschen bei£te landen. .Zy waren noodig en waren te,ver wachten, maar hoofdzaak is er gebruik van te maken om iets definitiefs te bereiken. Herhaaldelijk, heb ik sedert twintig jaren de gelegenheid zien, voorbijgaanen misver standen, die gemakkelyk konden worden opgc* lost tot ernstige quaeslies zien worden, ten gevolge van het stilzwijgen of de onthouding der regeeringen. Ik zou niets hebben gedaan, niets hebben verkregen, indien wy weder zoo gunstige omstandigheden lieten voorbijgaan. Gij hebt, evenals ik, de woorden der Engelsche staats lieden gehoord. Elk hunner heeft my in' particuliere ontmoetingen deze woorden be vestigd. Ieder en allen te zamen hebbdh. my verklaard, dat de Engelsche regeering-, bereid is met ons als wy willen -x een. arbitragetraciaat te sluiten. Ieder wil, dat de eerste stap ons zal leiden tot een staking der voortdurende uitbreiding van de bewape ningen en allen wenschen een regeling der hangende moeielykheden en een middel om den wereldvrede te verzekeren. Het zou te betreuren zyn deze gelegenheid thans te laten voorbijgaan. De heer d’Estournelles de Constant is naar uitdrukking geven als: „Es war ein herzig’s Veilchen t" Toen Angelika zweep, stond Normann op en trad naar het jongemeisje. „Uw lied was zoet en aantrekkelijk I* „Werkelijk betooverend „O, zing jij nu ook een lied, Elly, maar een zeer klein!» „Gij zingt, gravin ,’tls der moeite niet waard, Excellentie!» „Welk een wreedheid, dit talent zoolang te laten sluimeren Aan mijn arm zal het in de openbaarheid tredenDaarmede bood hij der gravin den arm. „Toch niet, deze onderscheiding is mijne item zeker niet waard,» antwoordde Eleonora met een geveinsden glimlach, Zij trad naar de piano. „Het is een oud, half vergeten lied,» zeide zij halfluid, terwijl zy plaats nam, «en verre van aantrekkelijk.» De gravin bezat een overheerlijke metzo-so- praanstem, welke door haar zinrijke voordracht nog beduidend aan schoonheid won. En welk lied vloeide nu van de lippen der schoöne en trotsche vrouw Trouw zoo ontmoet ik je, Robin Adair I Duizend maal groet ik je, Rbbin Adair! Heb ik toch meen’gen nacht Slapeloos doorgebracht, Heb ik toch meenden nacht Trouw slechts aan jou gedacht, Robin Adair Telefoon lüo. ADV EltTENTIEN worden geplaatst 1H regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. (lOIIISIIIE COIRAiVL ïelefooB *7 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ])ost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dinaai Puzyna traden by hun aankomst voor het Vaticaan op de hoofdpoort van de St. Pieterskerk toe en gingen daarby de Ita- liaansche troepen voorbfy die hun de voor» geschreven vorstelijke eer bewezen. De Ita- liaansche kardinalen vermijden steeds de kerk door den hoofdingang te betreden, ten einde het Koninkrijk Italië niet do gelegen heid te geven hun eenige eer te bewijzen. Een zeldzaam eerbewijs hebben Zaterdag ochtend de nieuwsgierigen op het St. Pie tersplein te Rome kunnen zien. De Belgische kardinaal Goossens en de Oostenryksche kar- Dreigt mij vaak groot gevaar, Robin Adair I Weg van het zilte r.at, Valsch is het vat je dat, Weg van het zilte nat, Lang beo de zee ik zat, a Robin Adair I Menigeen dong naar mij, Robin Adair Jou slechts beminnen wij, Robin Adair! Ik ken slechts één refrein, Inzending van Ad verten tien tot 1 uur der midd. Schotland gegaan, waar hy oenigw dagen de gast zal zyn van Andrew Carnegie. De Koning en de Koningin zyn te Belfast, in het unionistische of orangistisebe Ulster aangekomen. De ontvangst was er natuurlyk nog warmer dan te Dublin, waar men eerder beleefd en vriendelyk dan wel geestdriftig was. Een droevig ongeluk bad pladts, toen de voisten, na een standbeeld van koningin Vic toria te hebben onthuld, naar huis reden. Een oud vrouwtje kwam onder de wielen van het koninklijk rytuig en moest bloedend naar het hospitaal worden gebracht. naar Zuid-Afrika over te brengen voor spoor- wegwerken, onder voorwaarde, dat deze lie den na afloop van hun contract naar hun land teruggebracht zouden worden. Het ant woord van den heer Chamberlain was toen ontwykend, eerst diende men nog beter de openbare meening over dit vraagstuk te kennen. Doch gisteren heeft de Engelsche minister van koloniën in het Lagerhuis meegedeeld, nu blijkbaar voldoende op de hoogte omtrent de openbare meening, dat deze vijandig is tegen den invoer van Aziatische arbeids krachten, Indische koelies evengoed als Chi- neesche, en dat bij, minister Chamberlain, sfich naar deze openbare meening richtende, niets wenscht te doen om den invoer te be gunstigen. En heel meegaande, heel onbaat zuchtig voegde de heer Chamberlain er aan toe, dat als de openbare meening zou ge keerd zyn, ook bij (net de gewijzigde opinie zou meegaan. M. a. w. de Zuidafrikaansche arbeidsquaestie is geen schrede verder geko men, en bet schynt wel alsof de Regeering thuis vindt, dat men de moeilijkheid in Zuid- Afrika maar zelf heeft op te lossen. De „Patria” bevestigt dat de Czaar Czarina einde Oct. een bezoek op Quirinaal zullen brengen en dan ook Paus zullen bezoeken. 3e kl. t 3.— 2.60 1-70 gustus 1903 en lugs ten 12 uur of noemde stations en sterdam (Noord- De ,Gaulois” deelt mede, dat de Spaansche gezant te Parijs, markies Del Duni, zich op reis begeeft naar St. Sebastiaan op hetzelfde oogenblik, dat minister-president Villaverde daar vertoeft om don Koning te bezoeken. Het blad meent te weten, dat de twee staats lieden niet alleen naar 8t. Sebastiaan gaan om do verhouding tusschen Spanje en Frank rijk te bespreken, maar ook om het plan van een bezoek van Koning Alfonsus aan Parys uit te werken. De „Köln. Ztg.” is er zoo zeker niet van dat bet bericht waar is, vooral omdat er tengevolge van de jongste ministerieels ver anderingen in Spanje quaestie is van de vervanging van markies Del Muni als gezant te Parys. 't Zal liefd’ en leven zijn Ach. slaak mijn liefdespijn, Al is het slechts in schijn, Robin Adair N dame welke issel, looft overtreft in De Engelsche minister van koloniën heeft zich Maandag in het Lagerhuis over de Trans- vaalsche arbeidsquaestie uitgelaten, en dit belangrijke vraagstuk, dat in Zuid-Afrika nooit buiten de orde is, komt daardoor ook elders weer om aandacht vragen. Voor het oogenblik geen belangryker quaestie dan de beslissing, of eenige honderd duizenden Cbineesche koelies als arbeids krachten in Zuid-Afrika zullen worden toe gelaten, al dan niet. De mijneigenaars heb ben dringend werkkrachten noodig. Vóór den oorlog gebruikte men de Kaffers tegen een loon van 3 p. st. per maand, maar nu de oorlog voorby willen dé mijneigenaars goedkoopere loonen betalen, terwijl de Kaf fers juist hooger loon verlangen. De .Labour Association” alleen heeft het recht om de bo- noodigde zwarte arbeiders aan te werven, maar al haar rapporten klagen over de on mogelijkheid, waarin zy verkeert, om zelfs eenigszins aan de aanvragen te voldoen. Om het in cijfers uit te drukkende „Labour Association” had berekend 10,000 Kaffers uit Britsch Centraal Afrika te kunnen leve ren, doch men kreeg er slechts 600 by elkaaf. Het is dus duidelijk, dat de Kaffers in Zuid-Afrika voor de verlaagde loonen niet willen werken, en dat in Centraal Afrika en elders in Afrika voldoende arbeidskrachten niet te vinden zyn1. Daarom keek men ver der en de mijndirecties wilden de benoo- digde arbeiders uit het onuitputtelyke China laten komen. Daarover is nu de stryd in Zuid-Afrika ontbrand en de argumenten, vóór en tegen, waren vele. De voornaamste bezwaren waren wel deze Hoe krygen we de Cbineezen weer weg als hun arbeidscontract is afgeloopen P “Hoe zal het gaan met den voordeeligen han del der Randkooplui als de zuinige Chinee- zen in plaats van de koopgrage Kaffers ko men P Hoe zal de Europeaan de concurrentie tegen den yverigen, schranderen Cbineeschen werkman kunnen volhouden Men sprak over het „gele gevaar” en er waren er, die zóó ver gingen, te beweren, dat men daarvoor de Boeren niet had behoeven te bestrijden, om de voordeelen van de over winning aan de Cbineezen te gunnen. In den Wetgevenden Raad van Transvaal werd in den aanvang dezer maand mededee- ling gedaan van een briefwisseling tusschen lord Milner en minister Chamberlain over het gewichtige onderwerp. De oppercommis- saris had aan de Londensche regeering toe- stemming gevraagd, 10,000 Indische koelies 2o) Het was een zeer hoog, gewelfd vertrek, met een onverbeterlijken accoustiek. Op het parket stonden een pianino en een orgel, die de gravin hartstochtelyk bespeeldeaan de muren stonden rondom lage rustbanken met geheel atlas overtrokken, in stede van met ta pijten waren de muren met Etrurisch rood ver sierd, waartusschen in groote medaillons de hel den der muziek de wacht htólden. Twee kolos sale kroonluchters wedijverden met het daglicht, terwijl de zware saamgetrokken voorhangsels, die fonkelden als zuiver goud, hun licht nog ver sterkten. Angelika trad naar de piano en liet hare dunne vingers over de toetsen glijden, terwyl de ach ter blij venden ieder afzonderlijk plaats namen. Toen ontsloten zich de rozige lippen en in zoet wegsmeltende tonen klonk door de prachtige zaal het bekende lied -. >Kin Veilchen auf der Wiese stand Ach, w4r« ich nur die schonste Blume der Natuf,» en dan langzaam en klagend »es sank und starb und freut sich noch,’ en eindelijk dit„En start ik dan, dan sterf ik door haar en, toch aan hare voeten Kon de dich- ter na ^1 het voorafgegane zijn gevoel, een andere De correspondent van de „Times” te Bakoe bericht aan zyn blad, dat kwaadwilligen een der grootste fabrieken der stad in brand gestoken hebben. Ook bevestigt de corres pondent het gerucht, dat een gedeelte der spoorbaan verwoest is gewordende cou ranten deelen mede, dat de reizigers dan ook lang vóór Bakoe moeten uitstappen, aangezien de toestand van den weg verder ryden niet toelaat. Een werkman, staker, heeft drie revolver schoten gelost op de boeren Markhoff on Drutignoff, directeur en administrateur van tr een groot huis te Tiflis, terwyl zy samen aan het praten waren. Beide heeren werden ernstig gekwetst. Als reden voor zjjn daad gaf de man op, dat de gekwetsten zieb beiden tegen loonsverhooging verklaard hadden. Er zullen hoogstwaarschijnlijk 62 kardi nalen aan het Conclave deelnemen. Alleen Moran en Celesia zullen ontbreken. Maandag zyn door bet lot de verschillende cellen toegewezenmaar men is overeengekomen om die, welke het dichtst bij de Sixtynsche kapel gelegen zyn te reserveeren voor de oudste leden van het Heilig College. Zaterdag moet het Conclave beginnen, doch de „Times”- correspondent betwijfelt bijna of men tegen dien dag met de toebereidselen gereed zal zijn. Hy ging Maandagmiddag naar het Vaticaan en vond daar alles nog in wan orde. Metselaars waren bezig enkele der bogen van de binnenplaats van San Damaso te sluiten en de wachtkamers tot keukens in te richten. Timmerlieden richtten beschot ten op die de vertrekken der Conclave-leden van elkaar scheiden en schilders maakten het'glas der ramen ondoorzichtig om de afsluiting van de wereld volkomen te doen zijn. De lange „opschriften-galerij” geleek wel een beddenfabriek. Zondag kan de uitslag bekend zijn. De camerlengo Oreglla liet de Italiaansclie regeering weten, dat do nieuwe Paus zyn eersten zegen zou geven van het balkon van den Bt.-Pfoter. Frankrijk. In oen staking der Par{jscbe koetsiers is geen verandering gekomen, doch men 'gelooft niet, .dat zij nog lang zal duren. Bij de sluiting der gebouwen van de broeders van St. Gabriel te Marseille is het buiten schuld van de broeders, die kalm op weg gingen naar het station, om de stad te verlaten, tot heftig manifestaties geko men, waarby het klappen regende. Verschei dene personen werden gekwetst en twee mij lang in herinnering zal blijven »Het is een oud, Schotsch lied,» antwoordde Eleonora, met zachte stem, »dat ik reeds lang vergeten waande. Maar in den laatsten tijd trad zoo vaak het aandenken aan mijn overleden moe der voor m(jn geest, dat ik maar al te gaarne mij met deze herinnering- bezig houd. En plotseling, als uit den doode herrezen, ontwaakte dit lieve lingslied der ont slapene in mijn ziel. Hoe vaak had ik deze klagende tonen vatf haar geboord, wanneer zij in hare eenzaamheid de sombere wouden bezong, die bosschen, welke zij nimmer meer zou aanschouwen.» »Uwe moeder stierf?» vroeg Normann met zachte stem. »Aan etn gebroken hart,» fluisterde Eleonora. Zij waande zich inderdaad door een zoeten droom bevangen en sprak, wat zij zeide. slechts zacht voor zich heen. Normano’s blikken hingen als het het gelaat zijner vijandin. wilt gij mij een vraag 1 wellicht onbescheiden vraag smoorde stem. »Ja «Stond de traaty welke in het bloemprieel aan «we oogen ontglipte, in verband met mijne zoo- even getiite woorden »Ja 1» fluisterde zij bedeesd. »En gij beripst mijne openhartigheid niet Een 4 diep zwijgen volgde op dit gezang. De gravin zelve leunde stil in haren armstoel en staarde voor lich heen op de toetsen. «Dit is het schoonste oogenblik myns levens,» riep Rechberg vol vuur. „Geef mij een copie van dit lied.» «Gaarne, Excellentie,» gij vindt het gewenschte op mijn schrijftafel.» »Ik vlieg »Mag ik u begeleiden v/oeg Angelika voor komend. »Ik weet daar ongetwijfeld beter dan u den weg Dankbaar bood haar de graaf den arm en ver liet met haar de zaal. Eleonora draalde een oogenblik, toen stond zij ijlings op en wilde den heensnellenden volgen, maar een ernstige blik van Normann boeide haar aan zyne zijde. •Dat was een wonderschoon lied, een lied, dat

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1