ituut. DISCRETIE. Borst- VER No. 9173. enza! Sc c everanciers). it. bij Maandag 3 Augustus 1903. E-BEST'. 43ste Jaargang T. en tijd. R 724, FEUILLETON. E”, 9 uenza9 ninff, SJ 1 oo u - MMEK DCAP E-BEST'. odtrbalitm reld bekend on an middel tegen iig-, Lever enz. Inwendig vendig in bijna aet goed gevolg r(js per flacon 1.1®. mdacsal? Bultenlandsdi Overzicht» Verspreide Berichten. IVordt vervolgd). NGBLOEM’ 4b Sm De luitenant-gouvernenr van Transvaal, sir Arthur Lawley, heeft generaal Louis Botha, toen genezen ran ends beroemde >ost f 1.60. land in 8 Amsterdam ieSchutxenajwtheke oh, Oesterrewh t raai-Depót Sander ■5 9 S a geheel voor- N S fc; ir by ERS Jz. van echtheid it urk steeds voor naam der Firma Zn. Gouda Engeland. Een zware brand heeft te Grimsby een groot entrepot, vol goederen voor transito 1CTIE. rsoon in het levend beeld aan der samenleving zou worden Frankrijk. De Kamer van Strafzaken te Parga heeft Donderdag 13 Redemptoristen en 5 Ma- rianisten tot 16 francs boete veroordeeld we gens overtreding van de wet op de vereeni- gingen. Toen de veroordeelden het gerechts gebouw verlieten, riepen eenige vrouwen buiten hoera' en boden bloemen aan. In op tocht en onder ’t schreeuwen van beleedi- gingen aan de regeering, gingen veroordeel den en vrouwen tot aan de Place de Chate- let waar de politie verdere manifestaties verhinderde. Het Hof van Appel te Genua heeft de uitlevering toegestaan van den Pruisischen luitenant Helmuth Wessel, die aan een Franschen agent stukken zou hebben ver schaft, bewijzende de schuld van Esterhazy. Wessel is voornemens van dit vonnis in hooger beroep te gaan op grond van een fout in de procedure. Er zouden namelijk aan de rechters buiten medeweten van Wessel’s advocaat stukken uit Brussel ter inzage zijn gegeven. De Köln. Ztg. beweert eën vertaling in handen gekregen te hebben van een regle ment voor Bulgaarscho benden. Als de vertaling authentiek is, staan er in dit regle ment merkwaardige bepalingen. Zoo lezen wjj dat lieden die voor het comité onnut of scha delijk zyn, zelfs al zijn ze Christenen, omge bracht moeten worden, echter op zulk een wijze dat de moord kan worden gesteld op rekening van Turksche soldaten of overheids personen. In elk geval moeten zich in elk dorp twee mannen gereed houden om voor het gerecht besliste verklaringen af te leggen. By het punt werven is o.m. voorgeschreven „Lieden aannemen die nog geen moord hebben bedreven kan slechts bij uitzondering worden toegestaan.” Ten slotte een bepaling die zegtDaar thans de regeering optreedt tegen Turksche misdadigers, moet men de dorpsbewoners duidelijk maken, dat zij, indien berooving of moord van een christen is voorgekomen, in elk geval, desnoods met valsche getuigen de aanklacht behooren te staven, aangezien het andprs mogelijk zou zijn dat de in hech tenis genomen Turken weder vrij komen. Belgis. Te Antwerpen is Donderdag het wrak van het Noorweegsche schip, dat door do „Huddersfield” was o vervaren, met dyna miet vernield. Veertien lijken kwamen bo ven. Zes er van konden geborgen worden, de andere dreven weg in de richting van de zee. neeskrach t al elke pijnlijke jrbodig. Met r ongeiieeslijk s een bijna u*»t genezing en mtatekingon enz haar pen de elite gesteld." Hier ontbrak een sleep, daar een bloem, en de kamernufjes leerden wellicht voor de eerste maal in hun leven inzien, dat der vrouwen ijdelheid de grootste dwingelandes en tuchtroede voor hare bezitsters zelve is. Slechts één hart bleef vreemd aan alle gevoelens van ijdelheid. Eleonora Sternskjöld dacht ternau wernood aan de huidige voorstelling, hare ge dachten, sedert gisteravond in een waren chaos gehuld, toefden nu eens op verren afstand, dan weer in hare naasts omgeving, zonder vasten grond te kunnen vatten. O, waarom had die hardvochtige man ooit anders dan spottend met haar gesproken, waarom die zoete tonen, welke zij immers toch niet vet- staan kon Als een verteerend vuur waren zijne woorden, veel meer nog zijne blikken in haar arm hart gedrongen en hadden alle gewaarwor dingen gesmoord, zonder haar een enkele schade loosstelling daarvoor aan te bieden. Wanneer hij haar bekeeren wilde en kon, waarom haar dan niet eerlijk op te biechten, wat hij met zijne zinsbedwelmende woorden wilde uitrichten Zoo kwelde de gravin haar arm brein en altijd en altijd jwcer stelde zij zich onoplosbare vragen, welke zij toch niet de moed had, een ander hart te bekennen. pogingen in het werk moest stellen om deze plannen te doen mislukken. Asquith gebruikte eenige zeer sprekende cijfers voor zyn argumentatie. De plannen van Chamberlain, rekende hij uit, beduidden een directe verhooging van jaarlijks 8 millioen p. st. voor de voeding van het volk, waarvan slechts 5 millioen in de schatkist zouden vloeien, terwijl de verbruikers een penny per 4 1b. brood meer zonden hebben te betalen, en niet slechts in theorie maar inder daad. In Engeland betaalde men in het af- geloopen jaar 28 sh. per „quarter” tarwe, tegen Duitschland 35 sh. 9 d., Frankrijk 28 sh. en Italië 44 sh. 2 d. De rechten waren daarby in Engeland 1 sh., die sedert geluk kig was afgeschaft, in Duitschland 7 sh. 7 d., in Frankrijk 12 sh. en in Italië 13 sh. Was er duidelijker betoog nóodig, vroeg Asquith, om aan te toonen,iaat de prijs van eerste levensbehoeften alfwbrood, steeg tegelijk met de invoerrechtenf/en dat iedere stuiver belasting betaald werd door het volk. Van alle mede-onderteekenaars der Brus- selsche Suikerconventie, die naar men weet den lsten September in werking treedt, heeft België het laatst de eigen wetgeving daar mede in overeenstemming gebracht. De nieuwe wet maakt een einde aan het NIEMEIJER. REN. •ommingen, o-beenen en gem.zwakte nr. ziekten igen, ver- ne welke I, rtreft in het jonge meisje Hij wil mij ontwijken, en zij haat in mij eene medeminnares. O, hoe heb ik je lief, Eleonora, om der wille dezer gevoelensHaat mij, gij schoone vrouw, die eenmaal zoo minachtend op mijn arm hart neerzaagt, maar bemin mijn goe den vriend, onzen Walter °Normann De professor stapte haastig in zijn rijtuig «Naar huis I» beval hij. De koetsier lei zijn zweep over de paarden Normann leunde, in gedachten verzonken, in de kussens. >Binnen weinige oogenblikken passeeren wij hare woning. Of zij tehuis in hare prachtige ver trekken zit, zoo alleen in spijt Sharer talrijke vereerders Wellicht zal die bejaarde hoveling haar teedere hand in de zijne houden, die hand, welke ik tot dusver nog niet waagde aan te raken. O, die vrouwen en hun ijdelheid Nu kan men de ven sters herkennenslechts achter de roode voor hangsel is licht. Daar dus in het bloeiend prieel droomt zij van nieuwe onderscheidingen en van nieuwe veroveringen. Bijna zou ik den aandrang niet kunnen weerstaan, deze raadselachtige vrouw in hare droomerijen te storen Zal ik Dwaas die ik ben," mompelde hij bitter voor zich heen, «een marmeren beeld verdient eer mijn belang stelling dan die steenen vrouw.» Te huis gekomen, schreed hij onrustig heen en weer. «En toch was het niet braaf gehandeld, hare tegenwoordigheid heden te ontwijken. Maar waar lang begrepen hebben en zooveel te grooter zal hare verachting wezen. Zij echter moet mij be minnen, ik wil door die aanbiddelijke vrouw be mind zijn Ach, wist zij, hoe warm mijn hart voor haar klopte, toen zij gisteren zoo diep be wogen voor mij stond, hoe ik mijn levensbloed druppel voor druppel voor haar vergieten wilde, ware zij de mijne en kon ik mij van haar liefde vergewissen En wat ware, wel beschouwd, het einde geweest, wanneer zij zich gisterenavond voor overwonnen verklaard had »Mijn God, Walter, welke gedachten,» sprak een stem in zijn binnenste. »Voor de eerste maal in je leven loopt je hart gevaar, je verstand on aangenaamheden te berokkenen, welke het later bitter zou kunnen berouwen Je reikhalst naar een onmogelijkheid, mijn arm hart I Hul je dus in je meest onoogelijk gewaad, en verraad voor alles geen sterfelijke ziel je dwaze hoop, men zou je maar bespotten, oude vriend Dit zeggende sloot hij zijn lessenaar en schreef bedaard aan een nauw aangevangen werk. V. ’3) »Wilt ge mij weer verlaten «Mij roept de plicht, bovendien moet ge uw gestoorde droomen voortzetten. Droom dus zoet, Angelika! Hoe verrukkelijk klonk gisteren uw lied!* «Waart gij heden bij de gravin «Neen," antwoordde hij somber. «Ik mag mijn tijd niet nutteloos verspillen, en de gpvin is gezond," «Maar haar ziel is krank. Vindt gij de fiere vrouw niet in het oog loopend veranderd «In geenen deele. Zelfs de grootste tyrannen hadden veeltijds hun zwakke zijden, wanneer gij dit soms meent." "Dan heb ik mij vergist, Griend Normann. Nog maals, laat mij u mijn innigen dank betuigen, ik «Geen woord meer, AngelikaGoeden nacht, droom zoet I «Goeden nacht, dierbare vriend, tot weerziens Kom vooral niet te vroeg Geen zorg! Ge kent mijn nauwgezetheid!" Goeden nacht Toen de professor de kamer verlaten had, speelde siweg E, 100 cht. PlNKSE Bosk ->op B K. VAN DER Qsveen, Wed Oudeioater te Ben»chop De Kardinalen-Conclavisten en enkele prelaten vereenigden zich gisteren in de Pachinekapel van het Vaticaan tot bijwoning van de plechtige voorbereidende mis voor de werkzaamheden van het Conclave. Mgr. Ardi sprak een Latjjnsche rede uit, waarbij hy de Kardinalen voorhield, een god vruchtig, wys en liefderijk man te kiezen. De Kardinalen zyn gisterenavond te 5 uur in het Conclave binnengetreden. De dènren van het conclave zyn gesloten voor de verkiezing van een nieuwen paus. Een karakteristiek feit is, dat alles in de St. Pieter in gereedheid is gebracht, opdat de Paus zyn zegen kan geven uit de buitenste loge of de binnenste loge der basiliek. De „Giornale dell’ Italia” interviewde twee kardinalen, die van oordeel waren, dat het conclave lang kan duren. De „Tribuna” zegt dat 19 kardinalen voor Rampolla zyn, 29 tegen dezen en dat 14 zich onzijdig houden. De lichtzijde, welke men in Engeland wil zien van den stillen, maar daarom niet minder krachtig voortgezetten veldtocht van minister Chamberlain voor zijn tolnnie-plannen, is, dat de liberalen van verschillenderlei pluimage, die in Engeland in den laatsten tyd al te weinig eensgezind waren, langzamerhand weer tot elkaar naderen. Er is toch geen reden denkbaar, waarom de Engelscfie libe ralen ditmaal niet aaneengesloten zouden optrekken onder den wapenkreet „Geen duur broodHet verschil tusschen de ond-libe- ralen en de nieuw-libernle imperialisten, is als weggevaagd, waar hier het gemeen- schappelyke gevaar dreigt, het eerste gevolg der anti-vrijhandelspolitiek van Chamberlain, bet duurder worden van de voornaamste levensbehoeften. En er bestond dan ook geen bezwaar, zich aaneen te sluiten, om gezamenlyk een beroep te doen op den groep die in de politiek overal' het laatste woord hééft te spreken the man in the street. Woensdagavond zijn twee belangrijke mee tings gehouden door de Engelsche liberalen, in St. James Hall te Londen en in een bij eenkomst te Northampton, waar twee hun ner hoofdmannen, de heeren Asquith en La- bouchère het woord voerden. Asquith sprak op de openbare vergadering van de „London Liberal Federation”hier hadden de graaf van Carrington, graaf var. Aberdeen, sir Walter Forster, en andere bekende liberalen op het platform plaats genomeu, en de voor zitter Dickenson zeide by opening der bijeen komst, dat dit comité hier aan dezelfde tafel gezeten was, waaraan tal van jaren gelede» het comité van de „Anti-Corn Law League” gezeten washet was een schande voor de beschaving, dat men alweer werd opgeroepen tot den strijd voor goedkoop voedsel voor het volk. In de motie, die Asquith toelichtte, werd gezegd, dat door de plannen van Cham berlain het ernstigste gevaar ontstond voor den handel van het koninkrijk en voor de welvaart van het volk, waarom men alle GOIDSCHE CWWIT. ïVïewwN- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. als voorzitter van het generale Boerenhulp fonds, herinnerd aan zyn losse toezegging dat wellicht dit fonds jaarlyks 36,000 zou kunnen bydragen tot de honderdduizend pond sterling ondersteuning voor Boeren weduwen en -weezen. De luitenant-gouvernenr deed daarby voorstellen tot samenwerking, waarby voor het uitreiken van ondersteuning aan de weezen als voorwaarden werd gesteld dat de kinderen de staatsscholen zouden be zoeken. Na drie weken wachten kwam het ant woord van generaal Botha te Pretoria aan. De generaal zegt daarin dat wegens het dralen van de Regeering en omdat hulp dringend noodig was alle beschikbare gelden door het generale Boerenhulpfonds zyn gezonden aan de plaatselyke comité’s en het fonds dus het regeeringsplan niet met geld kan steunen. Ge neraal Botha voegde daarby, dat het fonds met genoegen heeft gezien de bereidwilligheid van de regeering om haar zedelyke plicht te vervullen en Chamberlain's belofte na te komen, die de Boerengeneraals heeft doen besluiten het inzamelen van gelden in Europa te staken. In zyn antwoord ontkende sir Arthur Lawley dat het Britsche bestuur verantwoordelijk zou zyn voor het uitstel. Hij vraagt om bij zonderheden omtrent de uitkeeringen uit het Boereq -hnlp-fonds ten einde te voorkomen dat dezelfde personen tweemalen een uit- keering ontvangen, vraagt ook, langs zyn neus weg, of er nog wat terecht gekomen is van de schatten van de vroegere Transvaal- sche regeering „die volgens afspraak be steed zouden worden tot ondersteuning van weduwen en weezen en zou ten slotte gaarne weten of er in ’t geheel geen kans is dat ook maar een gedeelte van de „beloofde’ 36,000 wordt bijgedragen door het fonds. Botha’s antwoord op dit laatste schrijven vonden wy nog niet vermeld. De zoo lang verbeide en besproken avond was gekomen. Hoofd aan hoofd gedrongen stond de menigte wachtend voor de geopende portalen van het hotel der gravin Hardenberg, die ter eere der herstelde prinses het schitterjnd tooverfeest inge leid en gearrangeerd had. Hoe menig hart moest heden sneller kloppen onder de kostbare robe, welke/ da, hooge beteekenis van den avond ver- eischtel wjmneer het aan ’t oogenblik dacht, dat premiestelsel, dat den Belgischen industri- eelen jaarlyks 14 millioen opleverde, terwyl zo de belasting niet meer volgens de tot dusver steeds opzettelijk te laag aangegeven „prise en charge”, doch volgens de gepro duceerde suiker berekent. De verbruiksbe lasting is van 61.13 fr. voor raffinade en 50.56 fr. voor kristalsuiker door elkaar op 20 fr. bepaald, terwyl by geheele opheffing van het recht op bieten niet het in art. 3 der Conventie toegestane toeslagrecht van 6 fr., doch een maximum recht van 5.50 fr. op suiker wordt ingevoerd. De wet bevredigt eigenlijk slechts den minister van financiën, die uit de belasting op het suikerverbruik 15 millioen trekt. De süikerindustrieelen beschuldigen hem echter van woordbreuk, omdat hy hun een accijns van 15 fr. in uitzicht had gesteld. Zy be klagen zich ook reeds over den last, ver bonden aan d*e nuttelooze controle, waaraan hun bedryf voortaar. zoowel by dag als by nacht kan worden onderworpenevenwel is dit laatste een ongegronde grief tegenover den minister, daar art. 2 der Brusselsche Conventie het scherpste toezicht op het be dryf en de suikerdepöts voorschrijft. In elk geval is de belastingvermindering tot 20 fr. niet voldoende om het inlandsch suikerverbruik, dat nog geen vijfde deel der opbrengst, juist 80 millioen van de 330 mil lioen kilogram, bedraagt, sterk te doen toe nemen. En evenals vóór het tot stand komen der Suikerconventie zal suiker voor het Belgische volk dat 12 kilogram per hoofd gebruikt tegen 30 kilo in Engeland éenigzins een luxeartikel blyven. De obstructionistische groepen in de Hon- gaarsche Kamer besloten den Koning een adres aan te bieden, waarin verklaard wordt, dat zy hun tactiek niet zullen opgeven zoo lang de nationale eischen niet ingewilligd zyn. .De groepen besloten verder, heden opnieuw de omkoopery van de tribune ter sprake te brengen en haar in nog krachtiger termen te bespreken. Naar beweerd wordt heeft Ladislas Szapary, gouverneur van Fiume, zyn ontslag ingediend, en heeft hy verklaard alleen de dader van de omkoopery te zijn, terwyl Hedervary op geen enkele wyze van deze zaak afwist. Hy is bereid voor een commissie van enquête te verklaren d^t My voor persoonlijke rekening aldus gehattd^dL heeft. Een sterX’p beweging wordt in Grieken land merkbaar in de publieke opinie ten gunste van een herziening der grondwet. Eenige vereenigingen zyn reeds tot dit doel opgericht; en een barer heeft den Koning gevraagdt de wetgevende vergadering byeen te roepen. De Koning zou echter hebben geweigerd, zeggende dat de bestaande grond wet verbiedt zulk een maatregel te nemen. De beweging tot herziening strekt zich vooral over de burgerjj uit.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1