DE CATAM5 BINNENLAND. MANTELS en COSTUMES I). SAMSOM. AOVËRTENTIEN Een AGENT A. Brinkman Zn. Stadsnieuws. Per Telegraaf. Veemarkt te R:tterdam. Prij s vermindering van Parasols. t weggestuurd door de graven Szapary en Nicolaas Banffy; een agent, die hem op zyn vlucht moest begeleiden, was er mede belast hem een aanzieniyke schadeloosstelling uit te betalen. Volgens hem (Seres) zou het plan hebben bestaan een twintigtal afgevaar digden om te koopen en eenige dagbladen der oppositie tot zwijgen te brengen. Het getuigenis van Seres schijnt echter niet volkomen geloofwaardig te zyn. Hy had onder anderen verklaard, dat de premier in een der kamers van het Casino het on derhoud tusschen graaf Szapary en zijn agen ten had afgeluisterd. Een ter plaatse ge zonden commissie constateerde echter, dat de lokalen van het Casino niet met de be schrijving door Seres gegeven, overeen kwamen. De geheele Hongaarsche pers met uit zondering van één enkel blad laat graaf Khuen-Hedervary los. De tot dusver regee- ringsgezind gebleven „Budapesti Hirlap" zegt, dat de op Khuen rustende verdenking Zater dag 'verbazingwekkend was toègenomen. De eveneens liberale .Magyar Hirlap" en „Neuer Pester Journal" zeggen, dat Khuen, zelfs in het gunstigst geval, en hij zijn onschuld kon bewijzen, toch zou moeten aftreden. Het orgaan van Banffy, de „Pesti Hirlap," eischt dat de regeering in staat van beschuldiging worde gesteld. De bladen der oppositie verklaren Khuen voor politiek dood. Graaf Szapary was naar zijn landgoed vertrokken, doch hij is telegrafisch tegen Maandag voor de commissie verschenen. Zoodra deze hem heeft laten gaan, zal hij naar Ischl vertrekken, alwaar hy door Frans Jozef is ontboden. Ook graaf Steven Tisza en Alexander Wekerle zijn naar Ischl op geroepen. Algemeen wordt het aftreden van Khuen- Hedervary's ministerie verwacht Als mo gelijke toekomstige kabinetsformeerders wor den genoemd, graaf Czaky, Weckerle en graaf Julius Szapary (niet te verwarren met den omkooper van denzelfden naam, wiens voornaam Ladislaus is). De socialistèn trachten natuurlijk uit de schandalen munt te slaan voor hun partij. Zij hebben reeds een betooging gehouden met optocht, eindigende in een meeting, waarop een motie werd aangenomen tegen Khuen. Dienes, het werktuig van graaf Szapary, is Vrijdag te Berlijn aangekomen, waar hy in oen hotel zijn intrek nam. Des middags werd hij in een café herkend door een Hon gaar, die de politie waarschuwde. Dienes wist echter uit het café weg te komen en Berlijn te verlaten. Men vermoedt, dat hij naar Hifiirfburg is vertrokken, om van daar naar Amerika te gaan. In het departement Seine Inférieure werd Zondag met den steun der monarchalen tot Senator gekozen de auti-ministerieele repu- bikein Rispal. Te Rouaan hadden des avonds na de verkiezing betoogingen plaats. By een verkiezing voor een. Kamerlid, tot vervanging van den tot consul te Nieuw- Orleans benoemden nationalist Bicbard, werd gekozen de nationalist Hémard.- Verspreide Berichten. Frankrijk. De groote anti-clericale meeting, die eer gisteren beraamd was voor het standbeeld van den vrijdenker Etienne Dolot te Parijs, •is vrijwel in 't water gevallen, ofschoon het droog was. Er waren ruim 20.000 men- schen bijeengekomen, maar de politie liet ze slechts in kleine gedeelten defileeren en permitteerde geen toespraken. Er werd ge roepen leve de regeering, leve Zola, leve Dreyfus! Daar bleef het echter by. Na afloop evenwel, op een meeting, is er tusschen de socialisten en de anarchis ten ruzie gekomen. Er werd wat gevoch ten en de politie maakte een twaalftal ar restanten. Don Carlos, die aan zyn eigen Spaan- sche zaken niet genoeg schynt te hebben, heeft in een brief aan den voorzitter van een clericaal comité in Bretagne, zijn leed wezen uitgesproken over de vervolging der kloosterlingen in Frankrijk. Hij zegt even wel te hopen en te verwachten dat het Ka tholicisme in Frankrijk zich herstellen zal en het doet een beroep op het goede hart, het verstand en de ziel van de natie, zoo na aan de natie waarover hy nog eens ko ning hoopt te worden. Duitsöhland. Mag men de Vorwftrts gelooven, dan be raamt de reactie een aanslag tegen het so cialisme. Een aantal groote industrieelen hebben zich, volgens het blad, vereenigd, om te trachten het algemeen kiesrecht in te knotten. Dat rbcht toch is een te gevaarlijk wapen in banden van het socialisme. De Vorw&rts publiceert namen van Kamerleden die vóór den maatregel zouden zyn en die al in den a. s. herfst voorstellen beloofden te doen. Wat er van aan is, zal moeten blijken. Engeland. By de laatste manoeuvres in de buurt van Salisbury heeft zich een niet onverma kelijk incident voorgedaan. Een battery ar tillerie reed een graanveld in, waar de eige naar aan 't werk was. De man, woedend om de schade, die men hem aandeed, ge lastte de batterij terug te keeren naar den weg, waarop de commandeerende officier zyn manschappen last gaf den ruziezoeken den boer te arresteeren. Nu greep evenwel de landbouwer een hooivork en sloeg zoo geweldig om zich heen dat de heele bende artilleristen aan den haal ging, het kanon achterlatend. De luitenant was het eerst in veiligheid. Blijkbaar zyn deze artilleristen in Zuid-Afrika geweest. Oostenrijk-Hongarije. Uit Tiflis wordt gemeld, dat daar ten gevolge van de moedwillige verwijdering van eenige rails een goederentrein is ont spoord. Twee personen worden gedood en drie gewond. Amerika. Te Portland (Oregon) is Zaterdag een brug over de Willamette-rivier ingestort, terwyl een massa menschen naar het zwem men van een man zonder armen stonden te kijken. Vijftig personen verdronken. Volgens Odell, den gouverneur van New-York, zyn voor de aanstaande presi dentskeuze Theodoor Roosevelt en rechter Anton B. Parker van New-York, de beide voornaamste candidaten. Zondagnamiddag deed de Koningin-Moeder met het Koninklijk echtpaar en den Groot hertog van Saksen-Ooburg-Gotha een rijtoer. Alleen de vier vorstelijke personen waren in den landauer gezeten, die door den Prins zelf gemend werd. By het uitrydon juichte een opeengehoopte schare van vreemdelingen de Koninklijke familie geestdriftig toe. Het rijtuig reed door een paar hoofdstraten van Baarn en sloeg toen den weg naar de Eem in, om zoo over Bunschoten, Spakenburg en langs de Zuiderzee over den Eemdyk terug te keeren. Ook ditmaal hadden eenige wielrijders de onhebbelijkheid het koninklijk rytuig te volgen. (Vad.) Bij de H. IJ. S. M. zijn plannen in over weging om aan haar centrale werkplaats te Haarlem voor het werkliedenpersoneel een regeling te maken, waardoor de aanraking met de directie wordt bevorderd. In andere fabrieken men denke aan de fabriek van Stork te Hengelo, Conrad te Haarlem en Van Marken te Delft, worden door de werklieden vertegenwoordigers aan gewezen de Kern genaamd die perio diek met de directie in overleg treden. Aan den chef der centrale werkplaats, den heer Sloot, is opdracht gegeven de regelingen in bedoelde fabrieken te gaan bestudeeren en daarover rapport uit te brengen. De provinciale vereeniging Zuid-Holland" der Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland hield te's Gravenhage hare eerste algemeene vergadering. In die vergadering werd het reglement vastgesteld en het bestuur gekozen. Het bestuur bestaat uit: N. H. v. d. Toorn te Rotterdam (voorzitter), G. C. Weeren te Ter Aar (secretaris), F. Hemmes te Schoon hoven (penningmeester), J. W. Boerma te Dordrecht en A. J. P. de Beste te 's Gra venhage. De provinciale vereeniging telt ongeveer 800 leden. De Raad van beroep inzake de Ongeval lenwet, te Rotterdam, deed gisteren een paar niet onbelangrijke uitspraken. De eerste betrof den graancontroleur A. L. Mol, wien door de Rijksverzekeringsbank ter zake van een hem overkomen ongeval scha deloosstelling was geweigerd op grond dat het bedrijf der graancontroleurs niet behoort tot de verzekeringplichtige bedryven by de Ongevallenwet bedoeld. De Raad heeft deze beslissing vernietigd en aan klager de door hem gevorderde schadeloosstelling toegekend, omdat de werkzaamheden der graancontro leurs bestaan uit het vaststellen van het wicht van granen (wegen) en het verwerken van de graanlading uit een stoomschip (los sen), terwyl de bedryven van lossen en wegen van de goederen behooren tot de in de O. W. genoemde verzekeringplichtige bedryven. Voorts vernietigde de Raad de afwijzende beslissing der Rijksverzekeringsbank ten opzichte van een schoonmaakster, die, bezig zijnde in de werkplaats van de firma Wed. P. van Waesberge Zn., boekdrukkers te Rotterdam, met stofafnemen van een klok, van een stoel, waarop zij voor deze werk zaamheid stond, was afgegleden en daardoor een contusie van het linkervoetgewricht be kwam. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank had de gevraagde schadeloosstelling voor genees kundige behandeling en verbandmiddelen ge weigerd op grond dat het ongeval niet bleek haar overkomen te zyn in verband met de uitoefening van een verzekeringplichtig be drijf. De Raad van beroep kende haar de gevor derde schadeloosstelling toe op grond dat onder de werkzaamheden ten dienste van het bedrijf behooren het schoonmaken en stofvry houden der werklokalen, waartoe het kon. besluit van 7 Dec. 1896 ter uitvoering van artt. 6 pn 7 der Veiligheidswet de ver plichting oplegt, mitsdien de klaagster was in de uitoefening van een verzekeringplichtig bedryf. Verder werden een paar nieuwe zaken behandeld, waarin de Raad over 8 dagen uitspraak zal doen. Gemengde Berichten. Uit den Haag meldt men De luchtreiziger Godard bleef eergisteren by zyne opstijging zóó laag bij den grond, dat hy in het krankzinnigengesticht op het Slykeinde alhier is terechtgekomen. Wat er te Amsterdam, waar hy eenige dagen heeft vertoefd, met hem is gebeurd, ligt nog in het duister, maar Zaterdagavond was hy wegens gemis aan een spoorwegbiljet te Haarlem uit den trein gezet en moest hy vanwege het Zeebad van daar worden afge haald. Dien avond kon te Scheveningen nog alles met hem worden besproken, maar het viel toen op dat hy vreemd deed en in de gesprekken zonderling buiten koers ging. Dit werd echter toegeschreven aan een zekere excentriciteit. Godard nam intrek in het Hotel Altenburg, dat hy Zondagochtend vroeg verliet, om, naar hy opgaf, eene wandeling te doen. Het wekte in dit hotel een zonder lingen indruk, dat hy de muren van zyn kamer en de gang vol had geplakt en be schreven met naam en aanduiding van zyn beroep van luchtschipper. Men dacht niet verder dan aan eene zucht tot overdreven reclame. De luchtreiziger reed per tram naar den Haag, stelde zich opvallend aan in dit voertuig, stapte af aan de Anna-Paulowna- straat en deed op zyn weg zulke gekke dingen, dat hy de aandacht der politie trok, die hem inpikte, toen hy in de Alexander- straat by een aanzienlijk ingezetene een ruit insloeg en een militair een pijpje met een sigaar uit den mond sloeg. Aan het politie bureau aan het Alexanderveld gebracht, bleek men met een krankzinnige te doen te hebben, en nadat die toestand geneeskundig was geconstateerd, werd Godard voorloopig in het krankzinnigengesticht alhier in veiligheid gebracht. De ballon kon dus niet opgaan en de directie van het Zeebad liet hiervan onmid dellijk blyken door op de schutting, welke de plaats omheinde, waar het Palace Hotel zal worden gebouwd te doen aanplakken, dat wegens plotselinge ongesteldheid van den luchtreiziger de opstijging geen voortgang kon hebben. De teleurstelling was te grooter nu van alle kanten de kykgragen kwamen opzetten en het weder voor de opstijging zeer geschikt bleek. De noodige beschikkingen zijn genomen om de echtgenoote van den luchtreiziger, die zich te Parys bevindt, in kennis te stellen met het ongeluk dat haren man getroffen heeft. De ballon „Orange" is onder berusting van de Kurhaus-directie. Het is nog mogelijk dat de opstijging een andermaal geschiedt, zoo andere leden van de familie Godard, die de luchtvaart beoefenen, zich daartoe bereid verklaren. Men meldt uit den Haag Onderscheidene wandelaars op den Kanaal- 'weg waren eergistermiddag tegen 4 uur getuigen van een vrij ernstig automobiel- ongeluk. Een automobiel waarin vier perso nen de bestuurder, een heer en dame en heerenknecht gezeten waren, kwam uit de richting van de waterparty in snelle vaart naar de rustieke brug op den Kanaalv^eg aanrijden. Hetzij de chauffeur dacht dat hy geen hoek moest maken, dan wel dat zijn stuur weigerde, het voertuig verbrak de houten leuning en stortte met het viertal in het Kanaal. Van de 4 passagiers redde een zich door zwemmen en aan de overigen werd een vaarboom toegestoken door een schipper die juist met zyn schuit voorbijvoer. De meeste moeite had men met de dame, die hevig door den schrik bevangen in het water van haar zelve dreigde te vallen. Nadat allen op het drooge gebracht waren, werden zij met een inmiddels op hun ver zoek ontboden rytuig huiswaarts gebracht. De autocar kwam op* de wielen in het water terecht maar zonk dadelijk. Slechts de lantaarn bleef boven water zichtbaar. De procureur-generaal by het Haagsche gerechtshof heeft cassatie aangeteekend tegen niet-ontvankelyk verklaring van het Open baar Ministerie in de vervolging van den Dordrechtschen boekhandelaar die de bekende plaat van „Het Volk" tentoonstelde. Te Amsterdam zyn eenige personen bin nengedrongen in een huis van koop met recht van wederinkoop aan der. Groenburg wal, vermoedelijk door gebruikmaken van valsche sleutels. Gestolen werden ongeveer 80 dames- en heerenhorloges. Een onderzoek is ingesteld. Moord in de Celebesstraat te Amsterdam. Omtrent de mededeelingen door Luier van der Laan gedaan, vernemen wy nog dat hy met de meest mogelijke kalmte aan de jus titie een uiteenzetting heeft gedaan hoe het geheele misdryf zich heeft toegedragen. Be halve dat bet slachtoffer heeft willen ont vluchten aan de tuinzyde, moet volgens zyne verklaring door haar ook nog een poging zyn gedaan om de voordeur uit te loopen. Ook toen werd zy echter weder naar bin nen gesleurd en viel zy in de gang tenge volge van het hevige bloedverlies naby de keukendeur en die van de achterkamer en het privaat neer. -"„Ik heb haar toen nog wat versjouwd", zoo verklaarde hy, want ik moest in de achterkamer zyn, om my te verkleeden en het lijk lag er vlak voor. Uit alles moet blyken, dat de vermoorde er» haar belager hevig hebben geworsteld de onderkleeren waren haar voor een groot gedeelte van het lyf gescheurd. Ook moet Luier nog by het ljjk op de knieën hebben gelegen, wat blijkt uit de bloedvlekken, welke zich bevinden op zyn werkbroek ter hoogte van de knieën. Het is verder gebleken, dat hy niet alleen in Rotterdam, Den Haag en Nijmegen, maar ook nog in Antwerpen heeft vertoefd, want nadat hy zich by de politie had aangemeld, werd bij fouilleering o. m. op hem bevonden ruim zes gulden, één franc en eenige Ant- werpsche tramkaartjes. Er is in de zoo treurige zaak-Van der Laan iets, dat niet geheel verklaarbaar is. De jeugdige Luier heeft reeds op 13-jarigen leeftyd een moord gepleegd. Na vyf jaren van zyn straftijd doorgebracht te hebben in de gevangenis te 's-Hertogenbosch, kreeg hy voor de rest van zijn straf gratie en zijn broeder Hendrik nam hem by zich in huis, om te trachten zyn verleden te doen vergeten. Dat is, zooals van een braaf man verwacht mag worden. Maar de twee broers zullen toch wel eens over dat verleden gesproken hebben, én de vraag ligt zoo voor de hand „Hoe ben-je er toch toe gekomen dien speel kameraad van je te vermoorden P" Thans beweert Luier en hy stelde dat onmiddellijk op den voorgrond, niet om lichter gestraft te worden, want hy sprak den wensch uit, dat men hem maar levens lang zou vasthouden dat hy by wylen bevangen wordt door een byna onweerstaan bare zucht om te moorden. Niet zoo maar in' eens, thans alleen, maar reeds vroeger. Dikwijls zat hy wezenloos voor zich te sta ren en als dan Hendrik hem toevoegde „Zit je weer te suffen P" dan schrikte hy op en was hy weer bij. Heeft hij nooit met zyn broer gesproken over dien noodlottigen en kwellenden moord lust, die hem beving P Heeft hy zyn eersten moord nooit aan dezelfde onzalige neiging toegeschreven (N. v. N.) Uit Arnhem meldt men aan de „N. R. C." Zekere van de B., houtzager aan den Westervoortschen Djjk, bemerkte eergisteren avond, met zyne familie uit de kerk ko mende, dat bij hem ingebroken was. De inbreker vond door een topval niets van eenige waarde en moest zich vergenoegen met eenige dingen van weinig belang te stelen. Uit wraak heeft hy in de woning geweldig huisgehouden, eieren in de linnen kast stuk geworpen, een tafelkleed kapot gescheurd, een servies op den grond ge gooid enz. De inbreker had ook verder geen pleizier van zijn inbraak, want zich tusschen hout stapels gedurende eenigen tyd verborgen hebbende, liep hy, toen hy zich eindelijk wilde verwijderen, in het duister tegen een politiebeambte, die bezig was met het onder zoek, en die hem nu dadelijk vastgreep en in verzekerde bewaring liet bréDgeu. Wy lezen in 't „Nieuws" De bevolking van het eiland Urk, welke zooals men weet, moet leven van de visscherij op de Noord-en Zuiderzee, blijft in de laatste jaren vrijwel onveranderd in getal, wijl vele huisgezinnen metterwoon vertrokken zyn naar IJmuiden, den Helder, enz. Voor de Noord- zeevisschery is het eiland nl. niet gunstig gelegen; er gaat veel tyd en dus geld ver loren met des Vrijdags of Zaterdags naar huis te zeilen, en des Maandags of nog later weer naar „buiten" (de Noordzee). Alleen de gehechtheid aan hun eiland weerhoudt nog vele andere Urkers, om ook naar elders te verhuizen. Om aan dit bezwaar eenigszins tegemoet te komen, is nu een stoombootdienst speciaal voor Urker visschers geopend, welke hen Zaterdags uit IJmuiden naar Urk, en Maan dags weer van Urk naar IJmufden brengt. Verscheidene neringdoenden zien dit ech ter met bekommering tegemoet, wyl zy vreezen, dat nu voortaan allerlei benoodig- heden voor schepen en bemanning elders zullen aangeschaft worden. In den Berlijnschen dierentuin is een speel tuin voor roofdieren geopend. Men ♦heeft namelijk succes gehad met een methode, om jonge roofdieren niet in hokken, maar in een groote ruimte op te kweeken. Daar ontwikkelen zij zich buiten verwachting en groeiden op met huns gelyken en met honden, terwyl zy voortdurend in aanraking komen met menschen. Het -merkwaardige is dat de dieren zoo tam zyn als goedaardige en wel opgevoede honden, en men met hen doen kan wat men wil. Een van de beambten neemt bijv. een luipaard in zyn armen, rijdt op een leeuw en loopt gearmd met een beer, wien hij ook lekkere hapjes tusschen zijne lippen vandaan laat halen. Op het oogen- blik zyn in den speeltuin een groote leeuw uit Duitsch Zuid-West Afrika, een uit West- Afrika, een uit Senegal en een uit Abessinië, waarbij ook een in den dierentuin opgevoede leeuwin is gekomen. Verder is er in den speeltuin een Indisch luipaard, een grappige beer uit den Kaukasus en een hyena, die allen vry met elkaar verkeeren en hun meester op slag gehoorzamen. De nieuwe havenwerken bij Bingen zyn thans, na jaren tijds en groote sommen ge kost te hebben, gereed gekomén. Tegelijk met door de Hessische regeering uitgevoerde normalisatiè van den Ryn, heeft de gemeente Bingen den ouden qever 80 M. naar het midden van de rivier toe opgeschoven. De nieuwe oever is over een lengte van 1200 M. van een steilen kademuur voorzien, zoo dat groote stoombooten en aken daar kunnen aanleggen en lossen. Op het terrein dat op de rivier gewonnen is, staan nu acht loodsen, een graanpakhuis, een gebouw voor de admi nistratie, een petroleum-tank, drie verplaats bare electrische kranen en een vaste kraan. De kaden zyn door vele sporen met het sta tion verbonden. De kelders van het pakhuis en van dp loodsen kunnen gebruikt worden als entrepots en zyn van electrische liften voorzien. Van den gouverneur van Sumatra's West kust zyn, dd. 2, 3 en 4 Juli de volgende telegrammen ontvangen I. 30 Juni Selapan Halei Kain geheel rustignog ingeleverd door Tandjong Ta- nah, naby Soleman, 46, door Tandjoeng Paoeh 10 geweren, totaal 2072. Sandaran Agoeng werd bezet tot handreiking aan Djambi-kolonne, voorloopig door 3 sectiën Europeanen, onder kapitein Jonker. Daar toe werden de EuropeeSche fuseliers van bezetting Soemerep en Koemanten aange trokken thans zyn daar respectievelijk 35 en 42 bajonetten. Na aankomst aanvulling van Padang zullen Europeesche fuseliers daarvan over beido detachementen worden verdeeld. Kolonne-kommandant gaat met een sectie Europeanen en een sectie inlan ders op het eerste bericht ook naar San daran Agoeng, waartoe detachement Depati Toedjoeh wordt aangetrokken en taak daar wordt overgedragen aan kapitein te Ra- wang, in vereeniging met kommandant van het detachement te Kota Liman Saring. Na vertrek kolonne-kommandant blyven te Ra- wang achter 80 bajonetten, w.o. 22 Europe anen, 1 kapitein en 1 luitenant, te Kota Liman Saring, 2 officieren en 60 bajonetten. Afstand thans Rawang-Sandaran Agoeng halve dagmarsch, Rawang—Kota Liman Sa ring 2 uur, Rawang—Soemerep 1 uur 25 minuten, Soemerep—Koemanten 25 minu ten marcheeren. Bij kolonne-kommandant kwam bericht in, dat by gevecht Hiang een zeer voornaam aanvoerder der Toeankoe Korintji en bij Lolo 2 der Depatis en 1 voornaam aanvoerder tot gesneuvelden be hooren. Van civiele gezaghebbers gunstige berichten in zake wegenaanleg en toenade ring. In noordelijke richting is kolonneweg tot Soengei Laboe gereed. Gezondheidstoe stand gunstigtoestand gewonden bevredi gend. II. 2 Juli Selapan Halai Kain geheel rustig. Luitenant van de Water lichtte in Mendopo Soemerep een voornaam bende- hoofd op. Taak wd. civiel gezaghebber De pati Toedjoeh is heden afgeloopen. Een groep inlandsche militairen van Pamoen- tjoek Boekit Gedang werd overgeplaatst naar Kota Limau Saring. Sandarang Agoeng door kapitein Jonker bezetniets bijzon ders voorgevallen. Kolonne-kommandant zou heden met een peleton naar Sandaran Agoeng vertrekken. Kapitein met aanvul ling van Padang gezonden, zal 4 Juli te Rawang arriveeren en tydens afwezen ko lonne-kommandant met pacificatie Selapan Halai Kain belast worden. Nog ingeleverd door Koemanten, Soengei Paoeh en Pena- ^ar 20 geweren. Gezondheidstoestand gan- stigtoestand gewonden bevredigend. Kolonne-kommandant ontving van Djambi- kolonne schriftelijk bericht, gedateerd 25 J uni, dat over enkele dagen zou worden op gerukt van Boekit Goeraoeroe naar Tamiai met een kompagnie, terwyl andere kom- pagnie een boschbivak »te Soengei Peneki betrokken heeft. I III. 3 Juli 3 uur namiddag werd kam pong Pengasi na hardnekkig verzet geno men. Vyand liet 14 dooden op terrein, buit vele geweren en blanke wapens. Wy maak ten twee krijgsgevangenen. Vele bloedpas- sen op heuvel achter bocht ondoorwaadbare Meranginrivier gelegen kampong wezen op vele gewonden. Ónze sterkte bedroeg 4 sec tiën Europeanen, ^ên sectie inlanders. Niet levensgevaarlijk gewond de Europeesche fu selier de Vries. 4 Juli rukt kolonne-kom mandant door in de richting Poelau Sangkar. Uit Palerabang werd, dd. 4 Juli, aan het „Bat. Nbl." geseind De bezetting van Sen- daran Agoeng in Korintji ontving een schriftelijk bericht van de in Zuid-Korintji werkende kolonne, gedateerd 25 Juni, waar in gemeld wordt dat de kompagnie onder bevel van den kapitein der infanterie A. C. L. de Klerck een bivak aan de Penetay- rivier heeft betrokken en dat de kompagnie onder den kapitein der infanterie B. Filet uit Boekit Kemoeroe zou oprukken tegen Temari. Het blad teekent hierbij aanHet uit Paletnbamg ontvangen telegram brengt de heugelijke tyding, dat de verbinding tusschen de uit Djambi en de uit Indrapoera tegen Korintji werkende kolonnes verkregen is. GOUDA, 4 Augustus 1903. Voor een vooral op den eersten rang vry goed bezette zaal gaf de Nederlandsche tooneelvereeniging gisteravond voor de tweede maal „Verleden" tooneelspel van Mevr. Boudier-Bakker. Wij kunnen niet anders dan den groótsten lof hebben voor het natuurlijke, eenvoudige spel van alle vertooners. Zulke echte kunst kan alleen worden verkregen door voort durende samenwerking onder bekwame lei ding. Wy hebben in één woord genoten van het prachtige spel, terwyl het stuk ons bij deze tweede opvoering diep trof door de eenvoudige situatiën, waarby het „tragisch conflict" in den hoofdpersoon, waarvan in het nastukje sprake was, geenszins ontbrak. Dat nastuk een blijspel „Een lastige keus!" bleek een amusant stuk, dat evenzeer voor treffelijk werd opgevoerd. Hedenavond als afscheidsvoorstelling „Ora et Labora" Bid en werk, van Herman Heyer- mans Jr., een spel van het land, dat iedeteen moet gaan zien. Zij, die de andere werken van dien schrijver kennen, zullen vanzelf zich aangetrokken voelen om er heen te gaan. Voor den dienst hier te lande slaagde by het examen voor de cadettenschool te Alk maar o.a. J. H. C. Smeltzer, leerling der r. h. burgerschool alhier. Bedankt voor het beroep te Leiden b\j de Remonstrantsche Broederschap door dr. K. F. Sparnaay te Meppel. Aan het gebouw van het Provinciale Be stuur werd gister o. a. aanbesteed Het uitdiepen van een gedeelte van den Hollandschen IJsel, onder Moordrecht en Gouderak. Minste inschrijver: D. K. Bons, Sliedrecht, f 25.000. ZPOXjTTIEJ- GEVONDEN VOORWERPEN! In de afgeloopen maand is aan het bureau van politie gedeponeerd een sleutel. Voorts zyn te bevragen 1 hark by C. v. d. Klis Boomgaardstraat 32, 1 zak inh. zakdoek en kinderarmband by( C. Scheller Gouwe 232, 1 blauw koralen armband by D. Mulder Keizerstraat 177, 1 halsketting bij S. Cats Gouwe 4, 1 ceintuur bij L. v. d. Berg K. Groenendaal 11, 2 schrijfboeken by C. de Groot Stoofsteeg 75, 1 gutta percha band bij M. Spee N. Haven 62, 1 zilveren broche (Zeeuwsch model) bij Dr. de Boer Gouwe 173, 1 spoormandje bij N Kok Doelesteeg 258, 1 onderstuk gouden oorbel by M. v. Ham Achter de Kerk 17, 1 fantaisie broche by T, Huisman Onder de Boompjes 269, 20 postzegels by J. Straver Speldemakersteeg 78, 1 gouden broche by C. de Koster Groeneweg 222, 1 portemon- naie by J. Kaptein Vorstmanstr. 462,1 hon denketting by C. v. d. Tuin Karnemelksloot 589, 1 portemonnaie met geld by A. de Groot Kleiweg 31, 1 bril bij v. d. Meiden N. Haven, 1 defect zilv. horlogeketting bij A. de Bruin Karnemelksloot 525, 1 gouden damesring by W. N. v. Elk Boomgaardstr. 48, 1 gedeelte gouden ketting by J. v. d. Sanden Achter de Kerk 18, 1 mesje by A. de Bruin Karnemelksloot 525, 1 blauw zijden das by R. Akkerman J. v. d. Hey- denstraat 50, 1 stuk katoen by J. Luxen Rotterd. Veer 550, 3 sleutels aan ketting by J. Urbanus Achter de Vischmarkt 156, 1 zwarte vrouwenzak by M. v. Dyk, Looyer- poort 30, 1 vrouwenzak met zakdoek by A. Paridon Molenwerf 33, 1 portemonnaie met geld en rozenkrans bij N. Reparon N. Haven 48, 1 rozenkrans by A. Verhoef Spieringstr. 47, 1 lombardbriefje by W. v. Ham, Achter de Kerk, 1 heipaal aan de Gasfabriek, 1 zilveren horlogeketting by J. v. d. Post Heerenstraat 535, 1 hoedenspeld by M. Moerings Kleiweg 48, 1 kuifkam by W. v. d. Dongen Markt, 1 koralen ketting* bij J. Scholten Gouwe 137, 1 knipmes bij E. v. Dantzig Kleiweg 33, 1 gouden oorknopje by A. Nieuwveld Wilhelminastraat 48,1 zilveren idem by C. J v. Velzen. Gouwe 3, 1 mes en schede by P. Verschoor Oude Mannenhuis, 1 p. glacé handschoenen by H. Kousbroek Dubb. buurt 3, 2 aardapjtejmanden by de Rotte Fluw.singel 695, 1 rozenkrans by N. de Jong, Peperstraat 15, 1 portemonnaie by L. Rietveld, Karnemelksloot 351, 1 kruiwagen by J. de Jeu L. Tiendeweg 32, 1 zilv. vingerhoed by C. Loyaard Raam 299, 1 vrouwenzak by de Bon Wjjdstraat 44, 1 sleutel by L. Boer J. v. d. Heydenstraat 56, 1 jockey pet by M. v. d. Klein Zeug straat 10, 1 medaille voor trouwe dienst bij J. Wassing J. Philipsweg 471, 1 portemon naie met 3 lombardbriefjes by W. Verhart Lemdulsteeg 181, 1 witte koralen ketting by J. Brakel Gouwe 56, 1 zilv. broche by v. Wolferen Steinkade 49, 1 rooden ceintuur by A. v. Vliet Laurierstraat 293, 1 rozen krans by H. v. d. Wolf Karnemelksloot 377, 1 bronzen medaille by P. den Edel, Nobel- straat 248. Gonda, 2 Augustus 1903. De Commissaris van Politie, W. N. van GARDEREN. VERSCHEIDENHEID. 15 opgeslotenen zyn uit de gevangenis van Pelson, Californië ontvlucht, na twee gevan genbewakers gedood en een derde gewond te hebben. De troepen achtervolgden hen en doodden er één, kwetsten er drie, maar de elf anderen vluchtten in de bösschen van Colora, in welke streek zy de schrik der bevolking zyn. Een jonge joodsche vrouw te Kisjinf, een zekere juffrouw Froemkine, die den dag na de gruwelijke moorden aldaar op den bevel hebber der gendarmerie had geschoten, zon der hem echter te raken, is tot elf jaren dwangarbeid veroordeeld. De veroordeelde, iemand van een zwak en ziekelijk gestel, bewaarde tijdens het pro cos een uiterst kalme en waardige houding. Zy weigerde rechtsgeleerden bijstand met te zeggen, dat zy de feiten bekende en geen genade verlangde. Een advokaat zou toch niet nauwkeurig de drijfveer van haar aan slag kunnen aantoonendie is, naar haar eigen woorden, een protest geweest tegen de willekeur der Russische autoriteiten. Beleediging „en gros". Tégen dé kamer van koophandel te Maag denburg is een gerechtelijke aanklacht we gens beleediging van een geheele stad in gediend. In een verslag dier kamer stond nl. te lezen„Te Aken aan de Elbe heeft men elkander niets te verwijten, omdat de handelaars daar allen hun voordeel doen met het koopen van gestolen scheepsgoede ren tot zeer lage pryzen de een in het kleinde ander in het groot". Het gemeentebestuur van die stad heeft daarop vuur en vlam gevat, en een gerech telijke vervolgipg ingesteld. Volgens een ReiËér-telegram uit Peking zou zekeren Tsjen Tsjien, een Chineesch journalist en hervormer, op last der Keizerin weduwe met stokslagen zyn doodgeranseld. De executie moet plaats hebben gehad in den hof van het Yamen van het strafge recht, waar men den ongelukkige twee uur lang met bamboestokken geeselde. Tsjen Tsjien had bekend zich in 1900 te Han Kiau te hebben schuldig gemaakt aan aanstoking tot den opstand. Voor hetgerechts- hof beroemde hy er zich op steeds den sluip moord te hebben aangeprezen als een middel om zich van de Mantsjoe-dynastie te ontslaan en had hy zich bereid verklaard voor zyn zaak te sterven. Het officieel verslag zegt, dat de man is onthoofd, maar inlichtingen uit andere bron zeggen dat hy doodgemarteld is. Te Peking heerscht onder de vreemdelin gen groote opwinding naar aanleiding van deze zaak. Twee Engelsche vrouwen trekken thans de aandacht van het publiek in Zuid-Afrika, de eene zónder het te begeeren, de andere spe ciaal uitgekomen of uitgesproken om propa ganda te maken voor een politieke richting. Van de eene vrouw miss Hobhouse zegt een regeeringsgezindj blad dat haar doel is kwaad te stoken en dat ze hoe eerder hoe liever Z.- Af rik a behoorde te verlaten; de andere dame mrs. Fawcett houdt alom in den lande lezingen, tuinpartyen, drawing- room meetings, onder bescherming van ma gistraten en loyale gilden, maar werd, niet tegenstaande haar beslist anti-Afrikaner pro paganda, door de Afrikaner organen met rust gelaten. Beide vrouwen verdienen onze eerbied0 voor haar zedelijke moed en energiëspeciaal in een land als het onze, waar kranige, vader landslievende vrouwen bizonder talrijk zyn, kan ieder Engelsche vrouw welke ook haar staatkundige overtuiging mag wezen ver zekerd zyn van ridderlijke bejegening van de zyde der Transvalere. Dat deze laaisten echter bizondere waardeering gevoelen voor miss Hobhouse, behoeft de vrienden van mrs. Fawcett waarlijk niet zenuwachtig te maken. Dat er, onder onze Engelsche vrienden nog gevonden worden die zoo erg bang zyn voor een zwakke vrouw, is voorwaar geen kom- pliment aan het adres,van 't staatsbeleid der Transvaalsche RegeeringWie nu nog aan dringt op de verwijdering van miss Hobhouse uit ons werelddeel, geeft zeker geen blyk van een gerust politiek geweten te bezitten (Volksstem). Naar menmeldt, heeft men dit jaar te New-York en omstreken ontzaglijken overlast van muggeu en muskieten, vermoedelijk ten gevolge der zware regens. Vooral te New- Jersey en op Long Island weet men geen raad. Groote vuren en talrijke vaten olie, die men over de poelen uitgoot, bleken vruchteloos te zyn. De plaaggeesten zyn dit jaar kleiner van stuk dan gewoonlijk en dringen daarom door het gaas heen, dat anders beschutting brengt. Daar zy 's nachts uit de weiden naar de huizen vliegen, heeft men 500 morgen van dat land laten omgraven, om de larven te verdelgen. Een compagnie soldaten die by een meertje op Long Island kampeerden, werden door groote zwermen overvallen, zoodat zy zich den geheelen nacht, door rooken, moes ten verdedigen en den volgenden dag naar een andere plaats verhuizen. MM et Conclave heeft benoemd Hardinanl SantoMmatriarch van Wenetie, OS jaar ouddie den naam seal voeren van M*tun JT, Dinsdag 4 Augustus 1903. Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 37»/,. 2de kwal. 35, 3de kw. 28 cent per half kilo. Magere assen melkvee en vaarkoeien Roedaan- gevoerd. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 28, 2de kwal. 24 3de kwal. 20 cents per half kilo. Stiere groote aanvoer iste kwal. 32, 2de kwal. 28, 3de kwal. 24 cent3 ppr hall kilo. Graskalveren redelijk aangevoerd. Handel voor alles redelijk prijshoudend. VAN OS Az„ Kleiweg E 73a, GOUDA Telephoon Xo. .11, worden tot veel verminderde prijzen OPGERUIMD. GEVRAAGD: voor een LEVENSVERZEKERING Jtü. met atdeeling weekpremie voor GOUDA en omstreken. Brieven franco onder letter D, Bureau van dit blad. van den heer MAX R. NUNES wordt op gegeven dat de GOUD8CHE COU RANT 40% reductie aan genoemd Adver tentie-Bureau te Arasterdam verleent. Wy geven hierbij kennis dat dit zonder onze voorkennis la geplaatst en GEHEEL BEZIJDEN DE WAARHEID. Uiig. Goudtche Courant

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2