DISCRETIE. Aieuu'S- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Donderdag 6 Augustus 1903. Ao. 9176 Bultenlandsch Overzicht. I FEUILLETON. 42ste Jaargang van Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur de.» midd. gebied. meldt, «d Verspreide Berichten. hoog geachte r I (Wordt vervolgd.} deze waren niet van dien aard, dat het ont werp in gevaar zon komen. In tweede lezing is het ontwerp ten slotte aangenomen. a 2 s M 2 achten, en hield zijne vast. «Htt verhei Normann," zei Een depêche nit Salonika aan de Franqais lïieldt, dat een dynamietontploffing op 2 Augustas een deel van het station Sfovitsj en de telegraaflijnen tusschen Sfovitsj en Monastir verwoestte. Een andere ontploffing had plaats in het fort Tophane. Verschillende soldaten werden gewond. Telefoon No. 82 A I) V E HT E N T I E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon Ao. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. commissaris van Zuid-Afrika, heeft weder bet gerucht van zyn spoedig aftreden in omloop gebracht. Sommige Engelsche bladen betoogen nu de onwaarschijnlijkheid van dit laatste, daar Chamberlain en lord Milner elkander, op het gebied der Zuidafrikaansche aangelegenheden, volkomen begrijpen net alleen, maar de eerste in den laatste ook steeds de gewillige uitvoerder zijner plannen heeft gevonden. Lord Milner moet echter, naar meening der Brusselsche „Petit Bleu” een poosje uit Zuid-Afrika verdwijnen, teneinde gedurende zyn afwezigheid, in schijn althans, dien keer in de openbare meening aldaar te doen ont staan, door welke Chamberlain in staat zal wezen zich te verklaren vóór de invoering van Chineesche werkkrachten. Zoo hij tot hiertoe zich daarvan onthield, was het vol gens zijn in het Parlement gegeven verkla ring, omdat de openbare meening zich tegen invoering van Aziatische werkkrachten kantte. Met Lord Milher in Engeland hoopt de mi nister van Koloniën het verwijt te ontgaan van door tusschenkomst van den hoogen commissaris pressie op de Zuidafrikaansche bevolking uitgeoefend te hebben. Niettemin is het noch in Engeland zelf, noch op het vasteland van Europa een geheim, dat de eenigo „openbare meening” waarnaar Cham berlain zich wel gelieft te richten, die der bezitters van de mijnen is. Dezen zijn fei telijk de meesters van het pas veroverde Gisterochtend te 11.25 is de pauskeuze wereldkundig gemaakt. Het Conclave heeft by zevende stemming zijn keuze gevestigd op kardinaal Dol Sarto. Kardinaal Giuseppe del Sarto, van de orde San Bernardo alle Ter me, werd geboten te Riesi, diocees Treviso, den 2den Juni 1835. Nadat hij alle graden van den geestelijken stand had doorloopen, o. a. pastoor te Salzano en co-adjutor van den bisschop was geweest, gebreide kennis bezit van de geschiedenis van dezen tijd en vooral van de godsdien stige en politieke geschiedenis van Italië. Men beweert, dat hij dan ook meer dan eens de rol van bemiddelaar heeft gespeeld tusschen Leo XIII en het hof van Savoie, temeer daar hij een groot vriend was van Anzino, den vroeger kapelaan-majoor var. het Vatikaan. Kardinaal Sarto was niet slechts in Venetië, doch ook in andere doe len van Italië bemind en nam een zeer ge ziene plaats in het Heilig College in. En naar men ons uit een particulier telegram meedeelde is zijn benoeming in Venetië vooral, doch'ook in Rome en andere steden, met ingenomenheid vernomenin Venetië luidden alle klokken, en overal waren de vlaggen uitgestoken. Hoe de politieke richting van den nieuw- gekozene zal zyn de tyd zal het slechts leeren. Doch dat hy tut de groep Capecelatro behoort, wordt ons genoemd als een bewys, dat men een wyze en liberale regeering te wachten heeft. Kardinaal Capecelatro zelf is een der kardinalen, die het meest in aan zien staan, niet slechts om zyn zeer breede kennis, doch ook om zyn politieke overtui gingen, waar hy steeds voor uitkwam te genover paus Leo XIII, die hem er hoog om achtte. De conclavisten van kardinaal Sarto waren mgr, Bresan en graaf Mucioli. In verband met zyn verkiezing wordt reeds als Staats secretaris genoemd kardinaal Agliardi, een even wys als handig diplomaat. De nieuw-gekozene heeft den naam aange nomen van Pius, waarby hy het cyfer X heeft te voegen, waarmede dus de nieuwe Paus Pius X, een vereering bedoelt voor een der negen vorige Piussen. Betoekent dit wellicht een hulde aan den grooten paus Pius IX en heeft men er de bedoeling in te zien, dat de nieuwe Paus zich aan diens politiek wenscht te inspireeren P Het bericht van een aanstaande Euro- peesche reis van lord Milner, den hoogen De Porte heeft verklaard, dat de 40,000 man troepen, die zich in Macedonië bevinden, eerlang zullen worden ontbonden. De vali van Monastir is wegens den verwarden toestand in zyn vilajet afgezet en vervangen door Hofiz Pacha, oud-vali van Kossovo, thans te Tripoli. De gezanten van Rusland en Oostenrijk ver- langên ook de afzetting van het hoofd der politie te Salonika en van een aantal burger lijke en militaire ambtenaren te Kossovo, die zich schandelijk hebben gedragen. Blykens eene mededeeling van de Porte aan de gezanten bovengenoemd, heeft eene bende oproerlingen het dorp Capari bij Monastir overvallen en tien bewoners vermoord, omdat dozen bij liet gevecht der opstandelingen op 14 Juli 1.1., den Turkschen troepen hulp geboden hadden. Eenige leiders der bendo hadden getracht de Bulgaarsche bevolking over te halen, geen belastingen te betalen en talrijke verzoekschriften in te dienen, waarin zy hun beklag zouden doen over het optreden der Turksche troepen, die zy dan terugge roepen wenschen te zien. De nieuwe wali van Monastir zal nu eene reis ondernemen, ten einde de bevolking ge rust te stellen. De reis van den inspecteur- generaal Hilmi Pacha moet goede resultaten hebben opgeleverd. Deze mededeelingen komen echter w&t wel in het oog mag worden gehouden uit vermogen waa Gij wildet nog iets zeggen «Ja," antwoordde Normann op vasten toon. «Ik zou nog één verzoek tot uwe Majesteit willen rich ten en vraag onderdanig om een audiëntie ten einde ik mijne meening onverholen kan uit sproken.* O,* riep de Koning met een wonderlijk lachje «ik vermeen reeds het fijne van de zaak te ken nen I Inmiddels zij u morgen de audiëntie toege staan I Tot weerziens I* Hij schudde nogmaals Normann’s hand, als die van een vriend, en schreed met de Koningin verder, om ook elders de honneurs waar te ne men. Wel hadden alle hier aanwezigen den ge lukkige man benijd, die van stonde aan onder de hooge bescherming van den Monarch stond, het grootste gedeelte gevoelde ook terstond een onweer staanbaren aandrang, staande de onderscheiding, in de vorm van een hartelijk gemeenden geluk- wensch, van hun instemming in deze heu gelijke gebeurtenis blijk te geven. Misschien kon hij menigeen van dienst wezen, wie weet dit bij voorbaat Eén hart stond hem in dit oogenblik onuitsprekelijk na, nader dan Normann het vermoeden kon. Met schitterende oogon en een zaligen, verheerlijkten glimlach, met hooger kloppenden boezem, fier en verheven, als ware haar zelve zooeven al deze eerbewijzen wedervaren naderde Eleonora den professor Neem het eerst mijn, gelukwensch," sprak zy hartelijk, .en houd u van mijn innige deelneming verzekerdWaarmee zij hem de kleine hand reikte. Een oogenblik stond Normann, als door den Turksche bron. Ten paleize te Belgrado is een groote krygsraad gehouden onder voorzitterschap van Koning Peter, ter overweging van moge- lyke bezuinigingen op de oorlogsbegrooting, in verband met de handhaving van het leger op voet van oorlog en de aanschaffing van nieuwe kanonnen. De geldelyke toestand baart veel zorg; vermoedelyk zal eene leening noodig zjjn en zullen de gezanten te Berlyn en Rome door zaakgelastigden worden ver vangen. De zoons des Konings keeren in het laatst dezer week nit Petersburg te Belgrado terug. By den Koningsmoord in Servie’s hoofdstad, in den nacht van 10 op 11 Juni 11., deed, zooals destyds uitvoerig gemeld werd, de commandant dor Donau-divisie, kolonel Ni- kolitch, een kloeke, doch vergeefsche poging, om zyne manschappen te bewegen Alexander on Draga te ontzetten. Do aan zjjn eed ge trouwe officier velde by dio gelegenheid een der samenzweerders neder, om dadelyk daarop zelf zwaar gekwetst neer te zygen. Men meende niets anders, of kolonel Niko- litch was aan zyne wonde bezweken. Geluk kig verneemt men thans uit Belgrado, dat hy herstellende is en zich tot hot ondergaan van een heelkuur naar het buitenland zal bege ven. Hy werd onder hot nieuwe bewind op pensioen gesteld. Over de opheffing van de suikercontingent- wet merkt de Wiener Abendpost o. a. op De Oostenryksche suikerindustrie deed, met het oog op de door den Londenschen suiker handel aangebrachte wijziging der daar be staande usances, die de Oostenryksche export naar Londen in gevaar bracht, der Regeering het verzoek de hinderpalen te verwijderen, die aan onze suiker op de Londensche markt in den weg stonden. Deze stap, waaruit bljjkt, dat de inlandsche suikerindustrie het besluit der Regeering by de conventie te blyven, volkomen toejuicht, versterkte de Regeering in de opvatting, dat oen noodregeling noodig was, Vooral daar Hongaarsche suiker door do bepalingen van den Londenschen handel niet werd getroffen, omdat de Hongaarsche contingentwot niet tot stadl kwam, en het voortbestaan der Oostenryksche wet ten ge volge zon hebben, dat op do Londenscho markt wel Hongaarsche maar geen Ooston- rjjkSche suiker werd toegelaten. In hot Engelsche Hoogerhuis is de lersche landwet behandeld. Do hertog van Devonshire gaf een overzicht van de voornaamste be palingen der wet. Hy merkte op dat de reeks agrarische wetten in den loop van dertig jaren aangenomen, niet hadden kunnen be werken dat rust' en voorspoed in Ierland heerschten. Aan do eene zydo gingen de groote lersche grondbezitters hun financieelen ondergang tegemoet, terwyl de onophoudelijke agitatie en de tallooze processen door agra rische misdrijven en overtredingen uitgelokt, niet alleen den voornaamsten tak van bodrjjf in Ierland dreigden te verlammen, maar ook de moreele eigenschappen der pachters be nadeelden. Het nieuwe wetsontwerp nu is integendeel een middel tot herstel van den vrede. Spr. hoopte dan ook dat het Hoo- gerhuis niet door een poging om radicale wij zigingen aan te brengen het ontwerp zou doen mislukken. De hertog van Abercorn, een groot grond bezitter in Ierland, deelde mede dat de ver tegenwoordigers der grondeigenaars wel eenige wijzigingen zouden voorstellen, maar toen reikte hij hem vriendelijk de hand alsdan die van den profesor in de mgde mij steeds, u te zien, beste :ide hij toen zoo luid, dat het door alle aanwezigen gehoord kon worden. «Maar heden verwekt uw aanblik, gepaard aan dit schoone feest, nog erkentelijker gevoelens in mij. Gij zijt de stichter van dezep feestavond, want uit uwe handen ontvingen wij ons hoogst geluk, onze dochter, terug. Ik wenschte, dat ik in de gelegen heid ware, u de ons bewezen weldaad ook maar eenigermate te vergelden. Maar dat is onmogelijk. Ik dank u dus nogmaals voor uwe groote toe wijding en zorgvuldigheid, Vrijheer von Normann en verzoek u, ten mijnent den post van lijfarts wel op u te willen nemen, en kan der Koningin slechts raden, mijn voorbeeld te volgen,* besloot hij welwillend. .De Koningin knikte lachend en bood den ver- raschten man eveneens de teedere hand. «Hebt ge nog tijd voor een nieuwe patiënte Stom en bewegingloos stond de menigte, stom en bewegingloos Normann, tot hij eindelijk, zicls- bewogen en vol aandoening, de Koninklijke hand kuste." «Hoe zal ik de woorden van erkentelijkheid vinden om uwer Majesteit mijne gevoelens uit te drukken *Ga niet voort, beste Normann,* sprak de Koning vriendelijk, terwijl hij hem op de schouder klopte. ^Mevrouw uwe moeder zal zich vermoe delijk meer met uwe benoeming verheugen, dan gij zelf. Intusschen wilde ik doen, wat in mijn 36) De Koningin had gravin Sternskjöld vriende lijk de hand gereikt en in stede van den gebrui- kelijken handkus te ontvangen, de jonge vrouw moederlijk op het voorhoofd gekust. Gij zijt zeker nog boos, gravin, dat ik inder tijd tegen uwe beden ernstige tegenkantingen maakte r* Ik wil hopen, dat Normann mijn schuld nu persoonlijk gedelgd heeft." De Koning wendde zich ijlings om. «Zeer juist, maar waar is onze dokter Ik zie hem niét i Terstond ontsloot zich de dichte kring, welke zich om Normann gevormd had en ruimde hem vol eerbied de plaats in. Zonder het minste spoor van kleingeestig- of schroomvalligheid naderde de professor den Monarch, slechts in zijne oogen bliksemde een trotsche zegepraal hij wist niet waarom hij in dit oogenblik meer aan Eleonora, dan aan zich zelve dacht. De Koning beschouwde een oogenblik door dringend den man, dien hij in de ernstige toe standen van het leven zoo hoog schatte boven alle anderen, dien hij had leeren liefhebben en (.(Him1E COURANT Frankrijk. Te Parjjs is overleden vice-admiraal Edouard Pottier, bevelhebber van het Mid- dellandsche zeeeskader, indertijd aanvoer der van de Franscbe expeditie naar China. Hy werd in 1839 geboren. Ontevreden kiezers hebben te Floren- sac een stemlokaal, na afloop van een stem ming, overrompeld en wat vernielbaar was vernield. Het stembureau, dat zich door de vlucht redde, zou oneerlijkheden hedben ge- pieegd. Er zyn heel wat menschen gekwetst. Werkstakers te Hennebont, die weiger den zich te verspreiden, geraakten gister middag iu stryd met do troepen, die de bliksem getroffen. Was dit een droom De gunst bewijzen van het koninklijk echtpaar hadden hem lang niet joo in verwarring gebracht, als Eleo- nera’s toenadering hem blijkbaar deed. «Gij wilt mij de hand niet reiken vroeg zij glimlachend. O, gravin, gij komt tot mij prevelde hij diep bewogen «Ten aanschouwe van geheel het hof, ten aanschouwe uwer voorname vrienden reikt gij mij de hand!" Hij boog zich neer en drukte een langen brandenden kus op de bevende vingers. Een onbeschrijfelijk gelukkig on zalig gevoel doorstroomde het hart der jonge vrouw, mjar hier mocht zij hem hare zwakheid niet verraden. Zij veinsde mitsdien een schertsende toon en zeide «En waarom zou ik u de hand niet reiken, Vrijheer von Normann Te laat bemorkte zij het zacht ineenkrimpen van den voor haar staanden man, te laat de som bere uitdrukking, die zich over zijn gelaat ver spreidde, te laat den spottenden klank zijner stem toen hij lachend zeide «Dus niet mij geldt deze toenadering, maar den nieuw gebakken vrijheer Ik had mij zoo waar, onder den indruk van het oogenblik, tot een onbescheiden vreugde laten’meesleepen maar gij hadt de genade, mij een te groote beschaamd heid te willen besparen.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1