1 li 1 I I 1 I iris, in het Oosteinde dorp, Nos. 203a [JK, LIJNBAAN i en 5 SCHUREN sctie B Nos. 962, 733 samen groot kooping. JONG, II >P: DISCRETIE Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ENT No. 9177. Vrijdag 7 Augustus 1903. 43ste Jaargang el 140 Bultenlandscli Overzicht. FEUILLETON. Cothen. - I van Inzending van Advertentiën tot 1 uur tier midd. Verspreide Berichten. I KISTHOUT, SN .TEN in alle Zn. Gouda (JKonZZ vervolgd.) het hooge paar 'etaber 1903. enninyen 15 cantore van ge- JAAL te Gonda. LEN- en DEN- zeer lagen prys en 5 duimsche N in alle afme- g- en Heining- V EN DAAL te WOENSDAG des voormiddags Het PoHthuiii', jpenbaar in ééne jen louden en Re ende prijzen en houthandelaar IERGROEDEN, ten. O tot 40 voet t te zetten (allen LT.1ES (voor jonge vrnclit- 12 et. per Bink. 3ÜT, SPOOR- PALEN, HEI- IP ARREN. SN. 'EN- cn BOO- I.lll INIIL COURANT I» ÏD: KERING Mil. met oor GOUDA en i onder letter D, A HTS l uur. ing van ielrte. jenden DINSDAG te schieten, ais hy hem het geld, dat hy voor Dienes bij zich had, niet overhandigde. Hegyi koos eieren voor zyn geld en gaf on- middellijk aan den eisch toe. De verbanning van Finsche burgers blyft voortduren. Een correspondent van de Times noemt verschillende namen van aanzienlijke en geachte Finnen die uit het land zyn ge zet. Alle levensbeschrijvingen en karakter schetsen van den nieuwen Paus betuigen nagenoeg eenstemmig, dat met Giusepp Sarto geen politieke opperpriester der R. K. kerk op den Heiligen Stoel is gekomen. De nieuwe opvolger van Petrus is vóór alles priester, herder. In een leven, dat algemeen geroemd wordt als een toonbeeld van deugdzaamheid en stillen eenvoud, vond Giuseppe Sarto ge durende zijn gansche priesterloopbaan zijn vreugde in stille weldadigheid en de nauw gezette vervulling van Zijn herderlijke plich ten. Bijna zyn gebeele bestaan als zoodanig heeft hy in zyn geboortestreek doorgebracht. Hoewel tot verscheiden congregaties beboe rende (die van de Ritus, den aflaat en rele- quieën, enz.), heeft hy zich zelfs als kardi naal met de politiek van de Curie weinig bemoeid. Hy stond by zyn politiseerende collega’s dan ook bekend als een bescheiden persoonlijkheid van niet bovenmatig groote ontwikkeling, als het type van den goeden, vreedzamen dorpspastoor. Aan een zekere boersche rechtschapenheid paart Sarto ech ter ook een groot redenaarstalent, wat hem te zamen overal waar hy als zielverzorger werkzaam is geweest de harten der menigte heeft doen winnen. Daarbij is door een zijner vroegere medeleden van het kardinalencol lege nog hulde gebracht aan zyn ascretischen ijver. Kortom, alles wijst er op, dat in Pius' X op den pontificalen troon van Rome is gekomen het ideaal van een niet politieken< zuiver godsdienstigen paus, dien vele kardi nalen duidelijk hebben laten merken te be- geeren na een tweetal figuren als Pius IX en Leo XIII, vooral laatstgenoemde. Van uiterlyk is Pius X een man van niet groote, gedrongene gestalten met een vrién delijk voorkomen. Te Rome verzekert men dat de nieuwe paus den naam van Pius X heeft aangeno men, niet omdat hy zich Pio Nono tot voor beeld wilde stellen, maar omdat hy vooral een vroom, godsdienstig kerkhoofd wil zyn. De bladen deelen mede, dat minister Za- nardelli den prefecten een dêpeche zond, waarin hy zegt, dat nu de nieuwe Paus zyn verkiezing niet heeft meêgedeeld, de staats ambtenaren niet kunnen deelnemen aan de kerkelyke feesten, die ter gelegenheid der verkiezing zullen worden gevierd. De kroning van den Paus is thans officieel vastgesteld op 9 Augustus. Zy zal plaats hebben in de basiliek van de St. Pieter. Waarschijnlijk zal de conclavist mgr. Bressau benoemd worden tot secretaris van den Paus. Volgens de Tribuna heeft kardinaal Cruscha Telefoon No. S9 ADVEHTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Medegedeeld wordt, dat een der voornaam ste stamhoolden in Beloedsjistan, de kliad van Kalat, aan de Britseh-Indische regeering een vrjj groote, maar dun bevolkte landstrook langs de grens in erlpacht heeft afgestaan, tegen een jaarljjksche vergoeding van onge veer honderdduizend gulden. Tegen een jaar- lijksclie vergoeding van 2500 ropijen stond lijj bovendien een gebied in het noorden van Nassarnbad af. de beweging toen verloopen door de geheel onvoldoende organisatie der Spaansche ar beidersgroepen. En ook ditmaal is gebleken, dat de Spaansche socialisten wel algemeene stakingen kunnen proclameeren, doch dat daarmede een algemeene staking in Spanje nog niet tot een feit wordt. Behalve eenige berichten uit plaatsen, waar gedeeltelijk ge staakt werd en ongeregeldheden werden on derdrukt, luidden reeds eergisteren de uit de provincie ontvangen berichten, dat de „al gemeene” staking in Spanje als mislukt was te beschouwen. aller blikken; style, kale bergen namen de ruime tooneelruinïte in, waar een ondoordringbare duis ternis heerschte. Maar op den voorgrond, dicht bij de lampen, leunende tegen e?n naakte rots, rustte een zoete vrouwengestalte, Eleonora zij stelde de smart voor. Met een betooverende gratie ontkiemde haar rechterhand het wanhoop het onherbergzaam gesteende, terwijl zij den linker hand met een verheerlijkten blik ten hemel richfte.* Het rijke, blonde haar hing kwistig langs hare ontblootte schouders en lag zwaar op het zwart fluweelen gewaad. Onvergelykelijk was de uitdruk king van het bleeke gelaat, dat de oogen bewe gingloos naar het uitspansel ophief. Zacht spoelde de muziek hare klagende tonen voort, de toe>r schouwers tot rust en wegmoed stemmende maar, was het een zinsbegoocheling Was het werkelijkheid Een traan ontglipte het sprake- looze beeld en rolde langzaam neer op het harte gesteente. Hel doek viel. De Koning bood met voch tige oogen der gestreelde gastvrouw dankbaar de hand. «Zoo zag het er eertijds in mijn hart uit. Hoe wonderschoon was die verlichamelijkte smart 1- In een kleine loge stond Normann, met ge- kruisde armen tegen een vergulden zuil geleund. Zijn blik toefde nog altoos op die plek, waar zij gerust had, hoewel het voorhangsel het beeld reeds lang bedekt bad. Trleluou WA De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomtners VIJF CENTEN. ’t) Ik dank u duizendmaal voor uw vriendelijke en vereerende felicitatie in één geval echter kwam deze te vroeg. Diep gekwetst, met beleedigde vrouwenwaarde, wendde de gravin zich van den man af, die zon der eenige rekening te houden met hare vreed zame, hartelijke gevoelens, haar zoo onrechtvaar dig afwees en haar in haar eigen oogen trachtte te vernederen. Het gezelschap, dat van de beide sprekers alleen de otficieel ontboezemingen kon gadeslaan, sloot na het heengaan der gezante opnieuw een dichten kring om den erusligen man, die zich in dit oogenblik oneindig ongelukkiger gevoelde, dan de schoone, blonde vrouw onder den fonkelenden diadeem. Een onuitsprekelijke weemoed maakte zich van Eleonora meesterhoe gaarne had zij nu te huis in haar geliefkoosd prieel gezeten en haren smart door heete tranen den vrijen loop gelaten. Zij zag angstig om zich heen, of iemand ook haar droeve stemming bemerkte maar geen der aanwezigen dacht er in het minst aan, achter deze in al haar bloemenpracht statig prijkende roos den kommer eener versmade liefde te zoeken. IROEDEN voor galden. geschikt voor aarten, enz. GEBINDTEN, Arme EleonoraDaar ginder stond de schep per van je geluk en je smart, onbekwaam, de oogen van je at te wenden, want hij gevoelde, wat scherpe kwetsure hij je hart heeft toegebracht en nu hij waagde het niet meer, je vergiflenis te smeeken. Een zacht tikken deed de gravin uit hare over peinzingen ontwakenhet was de hooge gast vrouw, die vertrouwelijk den arm om haar taille legde. «Nu nadert het gewichtig oogenblik, lieve Sternskjö’dHunne Majesteiten zullen zoo aan stonds Hoogst Deszelts plaatsen innemen. Ik geloot dat gij nog maar over zeer weinig tijd zult te beschikken hebben.* «Laat ons dan gaan, Excellentie, ik ben gereed en zal trachten de eer uws huizes naar bestwil te verhoogen De opperhofmeesteres keek de schoone spreek ster een oogenblik doordringend in het oog. Ik weet niet, welke beteekenis ik aan uwe woorden moet hechten, maar de schoone Zweedsche is niet meer de schalksche en ondeugende spring-in«’t veld van weleergij zijt, als t ware verwisseld.* «Ik ben inderdaad zeer, zeer lijdendMijne arme zenuwen veroorzaken mij, in spijt van alle voorschriften, dag en nacht een ondragelijke PÖ»-* Rechberg voegde zich in allerlei bij de beide dames. «Het is ten hoogste tijd I* «Wij vliegen I Het onderhoud nam van lieverlede een einde. Het gezelschap begaf zich onder aanvoering van -t in de wel wat ver afgelegen schouwburgzaal. In het parket vleiden de dames zich behagelijk neer, terwijl de heeren zich deels in de kleine loges begaven of rich met de ach terste plaatsen tevreden stelden. Geheel vooraan op twee prachtige purperen zetels, zat het Koningspaar en staarde, even als alle aanwezige gasten, met spanning naar het tooneel. De plaats welke anders door het orkest werd ingenomen, was in een bloeienden tuin herschapen, welks vochtige geur geheel het hooge lokaal bezwan gerde. Het tooneel werd bedekt door een zwaar, rood voorhangsel, door lange, gouden franjes omsloten, en daarboven prijkten in vuur de door - eengestrengelde namen van het hooge ouderenpaar onder een reusachtige kroon, daaronder de naam Marianne. Op een zachte wenk der Koningin, tilde Rechberg zijn witte staf op, en plotseling weergalmde in de onmiddelijke nabijheid, en toch in schijn zoo ver, een hemelsche muziek, welke aan de bovenaardsche heirscharen ontleend scheen te zijn. Waren dit niet smartelyk bewogen stemm*n, welke uit die zachte tonen spraken Waren die zoet wegsmellende accoorden niet gelijk aan heete tranen, gestort door een zwaar gewond hart Nu klonken de hoorns en de verdere muziekinstru menten zoo onheilspellend, als ware iets ontzet tends voorgevallen, hetwelk zij den hier aanwe zigen leeken verkondigen moesten. Met angstval ligheid staarden de toeschouwers naar het doek, dat plechtstatig opging. Een gemompel der hoogste verbazing liep door de rijen aller aan wezigen Een onherbergzaam oord vertoonde zich voor niet het veto beteeken I, maar alleen den wensch zjjner regeering uitgesproken, dat de keuze van het Conclave zou vallen op een kardinaal, die de tegenwoordige politiek van het Vaticaan, vooral ten aanzien van Italië, niet wilde voortzetten. De Tribuna meldt nog, dat Oostenryk-Hongarye en Duitschland in dezen samengaan. De Paus poseerde gister voor een beeld houwer, die zyn borstbeeld zal maken. De Tribuna vertelt, dat paus Pius X zyn ze gen wilde geven van de buitenste loggia, maar dat de secretaris Merry del V$1 hem daarvan afhield. De Giornale delf Italia zegt dat het veto van Oostenrijk Zondag morgen per telegram kwam, wat doet ver moeden dat Oostenrijk kennis had van de voorafgaande stemmingen in het Conclave. Van verschillende deelen van Europa komen berichten van werkstakingen. In Spanje, in Frankrijk, in Rusland is de toestand in sommige plaatsen zelfs ernstigde stakers stelden zich niet tevreden met betoogen, maar grepen naar de wapens, boden tegenstand tegen het gewapend gezag, bloedige gevechten volgden, en vele dooden en gewonden vielen als slachtoffers van den vreeselyksten aller oorlogen, den arbeidsoorlog. Van de verschil lende bijzonderheden dezer gevechten maak ten wij reeds melding. In Frankrijk is de beweging, naar het schynt, nog van plaatselyk karakter en is het alleen het departement Morhiban waar ernstige ordeverstoringen voorkwamen. De Russische staking, trouwens een reeds lang sleepend proces, is veel uitgebreider en omvat feitelyk geheel Zuid-Rusland. De stakers treden er met de grootste driestheid op; zoo deelden wy vóór eenige dagen zelfs mede, hoe zij geruimen tyd een geheeleu treinenloop bij Tiflis verstoorden. In den omtrek van Kieff breidt de staking zich het sterkst uit; in de fabrieken der Zuidwester spoorwegen ligt alle arbeid stil en ook de andere fabrieken hebben het bedryf stop moeten zetten. Eindelijk de Spaansche staking. De voor uitzichten waren hier voorzeker het ernstigst. Voor den aanvang van deze week hadden de Spaansche socialisten het bevel gegeven, tot de algemeene staking over te gaan, indien de regeering niet wilde vrijlaten de reeds lange maanden preventief-zittende personen, die by veel vroegere arbeidsgeschillen waren gevan gen genomen. Een oogenblik scheen deze be dreiging van staking van ernstige beteekenis te kunnen worden; men herinnerde zich de bloedige dagen van het vorige jaar der al- gemeene staking te Barcelona. Evenwel was Frankrijk. Te Roubaix is Dinsdag een zonderlinge luchtvaart ondernomen. In de mand werd n.l. een kooi gezet, waarin twee gedresseer de leeuwen zaten. De temmer ging mee. Blijkbaar vonden de leeuwen dit reisje al lesbehalve genoeglijk, althans zy huilden en gingen te keer, dat het was om er me delijden mee te krygen. Tot overmaat van ramp ontsnapte er gas uit den ballon, waar door de temmer en de beide luchtschippers half stikten. De leeuwen lagen toen al van angst als levenloos terneer en het gas deed bun natuurlijk geen goed. Doch toen de bal lon weer op den beganen grond was, kwam het zestal weer spoedig in den besten wel stand, maar de leeuwen rilden nog toen zy van den ballon naar de menagerie werden gereden en ’t bolle gevaarte nog eens be keken. Een kind van de familie Rocca te Gor- bio, naby Menton, had een bom gevonden. De ouders vergunden het met het rare ding te spelen. Plotseling ontplofte de bom en de moeder met twee kinderen werden op slag gedood. De vader en een oudere doch ter werden zwaar gewond. Een duel dat niet zoo goed afliep als gewoonlyk is te Oran gevochten. Daar had den Saint-Lanne, redacteur van de „Voix du Peuple” en Senegous, redacteur van de Avenir”, op het pistool geduelleerd op 19 Juli 11. en zware Thans is gepubliceerd de nieuwe overeen komst tusseben de Engelsche regeering en de Cunard-Stoomvaartmaatschappy. Zooals men zich zal herinneren sloot deze maat schappij zich niet aan bij de Oceaantrust van Pierpont-Morgan. De maatschappij die den, dienst voorziet tusschen Liverpool, Qumnstown (Ierland) en New<*York zal een jaafijksche subsidie van ongeveer 850,000 galden ontvangen, zoodra de nieuwe inaan- boufr zijnde booten der maatschappij in dienst zyn gesteld. Deze beide nieuwe schepen, evenals de andere schepen der maatschappij moeten zoo noodig dienst doen als reservekruisers. De helft der bemanning moet behooren tot de marinereserve en de officieren en’/< der be manning moeten Engelschen zyn. Hiervoor onrHtngt de nrantscliappy 150,000 ’s jaars on een leening van hoogstens 2,600,000 voor den boaw der nieuwe booten. De Oostenryksch-Hongaarsche pers is vrjj eenstemmig in haar oordeel, dat door de ver klaring van graaf Khün voor de enquête commissie zijn persoonlijke eer volkomen is gered, maar ze oordeelen verschillend, naar gelang van de politieke overtuiging der schrijvers, over den invloed der verklaring op de oppositie van den minister-president. Een enkel blad merkt naar aanleiding van graaf Khün’s beweren, dat graaf Szapary een zonderling, een halve dwaas was, op, dat de graaf, indien hij werkelijk zoo was als de minister hem beschreef, niet in zyn ambt als gouverneur van Fiume had moeten worden gehandhaafd. Officieel is thans de ontheffing van graaf Ladislaus Szapary van het ambt van gou verneur van Fiume gepubliceerd. De journalist Hegyi, die Dienes naar Ber lijn vergezelde, verklaart dat hy na de be kentenis van Szapary getracht heeft Dienes tot tefugkeer te bewegen. Deze weigerde echter en zou gedreigd hebben Hegyi dood ter butemder

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1