Pi M 2 N 2 2 I I a c c DISCRETIE. 5 5 3 I Atewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 917S Zaterdag S Augustus 1903. Buitenlandse!) Overzicht. I FEUILLETON. S F i 42ste Jaargang i 1 h - van f Wordt vervolgd.) N 2 I 1 I I fiOUBSCHE (01 Hl\T. ingeven door alle ge- huis, neer, in deeene overvloed, in de in het Italiaansch, en met groote vriende lijkheid, dat hij dankte voor de wenschen tot het hoofd van de Kerk gericht. Hg uitte de beste wenschen voor de sonvereinen van Europa en voegde er by dat de Kerk de nationale steun is der sonvereinen, regeerin- gen en wetten en dat hij hoopte, dat de vrede zou bevestigd worden tot het welzijn van allen. De Paus gaf vervolgens zgn zegen, waarna de diplomaten tot. den voetkus werden toe gelaten. Een door de Giornale dell’ Italia geïnter viewde kardinaal verklaarde dat het Conclave, met de verkiezing van Z. E. kardinaal Sarto de bedoeling had een godsdienstigen Paus te kiezen. Wat betreft de houding van den Paus tegenover Italië, de Paus zal trachten elk conflict te vermijden, maar een verzoening is een utopie. De kardinaal herinnert dat de H. Stoel steeds Avignon heeft opgeëischt. Geen Franschman maakt zich hierover boos, de Italianen nu moesten zich ook niet warm maken over de traditioneele protesten van het Pausdom. Volgens de Osservatorc Romano koos de Paus mgr. Bressan als geheim-kapelaan. De Italië deelt mede, dat de beide zusters van den Paus, die met hun broeder samen woonden, in een klooster te Rome zullen gaan. In geestelijke kringen verbaast men zich zeer er over, dat de Oostenryksche bladen trachten het veto van Oostenrijk tegen de verkiezing van Rampolla te ontkennen, daar het feit bij het geheele Heilige College bekend is. Heden zal de Paus de Fransche kardi nalen ontvangen. Er wordt vooral in Romeinsche krin gen veel nagepraat over de door niemand verwachte verkiezing van kardinaal Sarto tot Paus. van verschillende lezingen over de stemmingen van het Conclave is deze wel de meest verspreide, dat uit de eerste stem mingen en de daaruit voortvloeiende bespre kingen zóó duidelijk gebleken was, dat de kardinalen in twee scherp tegenover elkaar staande partijen waren verdeeld dat een hun ner zou hebben uitgeroepen: „We zullen op deze manier nog verplicht zijn, een heele maand bijeen te blijven, zonder dat de stem men gewyzigd worden.” Toen kwam het vete telegram van hetOostenryk-Hongaarsche Hof en hoewel dit eerst de toeneming van Rampolla’s kansen ten gevolge had, wijzigde zich toch de stemming en besloot het Con clave een Paus te kiezen, die geen eigen voorkeur had, hetzij voor het drie-, hetzij voor het twee-voudigverbond, bovendien iemand, die de kracht en wil had, de disci pline onder de geestelijkheid te verbeteren en daarop werd kardinaal Sarto pas be reid gevonden zich candidaat te laten stellen. Nu hy Paus is geworden biedt zyn ver kiezing het voordeel, dat hy van alle kanten met sympathie wordt begroet. Hij was geen partyman, niet iemand met een vooropgezette politieke meening dus zonder vyaaden 1 Bo vendien doet alles wat men van hem verneemt vermoeden, dat men hier met een vriendelyke persoonlijkheid te doen heeftzyn poi tret, de eenvoudige, open oogopslag het meest, geeft den indruk van een zacht, welwillend man. Men weet, dat hij geen politieke paus zal zyn. Eén gebeurtenis kenmerkt slechts zyn vroeger openbaar leventoen hy tot bet patriarchaat van Venetië werd ver heven, waarvan Italië hem zijn exequatuur te geven, bewerende, dat de Italiaansche regeering het recht had, den titularis voot den zetel van den Heiligen Markus te be noemen. Niettemin toonde kardinaal Sarto nimmer rancune tegenover de Italiaansche regeering en gaf daarvan blijk, toen Venetië bezocht werd door koning Umberto en koning Victor Emmanuel III. Men koestert dus de beste verwachtingen van zyn regeering en voorziet gegeven zyn vereering voor Paus Leo XIII dat hy diens voetstappen zal drukken en zich zal inspireeren aan diens gematigde en verzoe nende politiek. Gistermorgen ontving de Paus het corps- diplomatique. Antwoordende op een toespraak van den Portugeeschen gezant zeide de Paus, Telefoon No. M2 A D V E R TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon .1 o. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1 De Porte richtte een telegrafische nota aan haar vertegenwoordiger by de buiten- landsche mogendheden over de wederople- vering der beweging in de vilayets Usküb, Monastir en Salonika, waarin gewezen wordt op de benden Bulgaarsche opstandelingen, die voortdurend de Muzelmanneh tarten en •uitlokken tot represaillemaatregelen. In elk geval, dank zij den maatregelen der autoriteiten, zyn die pogingen ontzenuwd De circulaire bevat deze maal geen enkele toespeling op Bulgarije. Eenige telegrammen van consuls uit Monastir zyn hier gisteroch tend ontvangen langs een opiweg en wyzen op de toenemende bedrijvigheid der benden in dit vilayet en een verergering van den algemeenen toestand. De vrees der Porte is dat, met het oog op den algemeenen toestand in Macedonië, zy genoodzaakt zal zijn nieuwe genoeg Wel kon een onbevangen waarnemer zich schie lijk met dit oordeel vereenzelvigen, want Normann zag inderdaad met de meest ongeveinsde belang stelling zijn beschermelinge aan. En ook die stille glimlach was geen looze fantasie van Eleonora geweest, hij lachte werkelijk, maar slechts met de gedachte Waarom zou zij toch zoo laat geko men zijn?* r-> W De opperhofmeesteres beschouwde in hetzelfde oogenblik eveneens Normann en fluisterde toen haar zwijgende buurvrouw toe „Wij schijnen dezelfde waarnemingen te doen het is ook te opvallend. Deze avond zal den pro fessor buiten alle eerbetuigingen nog aan een aller liefst vrouwtje helpen. De man heeft inderdaad veel fortune.» De spreekster vermoedde niet, dat ieder harer woorden een dolkstoot voor Eleonora's gewond hart was, en dat allengs het laatste rood van hare wangen week. «Ik wenschte dat het ten einde ware,» prevelde zij voor zich heen. «O, hoe geheel anders schetste ik mij deze samenkomstMaar het mag niet zijn Een nieuw beeld, het laatste I Uit blauwe wol ken zweefde het geluk, on niussen van het Koninklijk hand een gouden hoorn van andere een vollec rozenkrans houdend, welken zij eener meesterlijk uitgevoerde buste der prinses op het hoofd drukte. Tegelijkertijd flikkerde een vlammend rood over het met bloemenwindsels en lampions versierde tooneel, terwijl de muziek De tweede Fransche gedelegeerde op het Haagsche vredescongres, de heer D’Estour- nelles, leeft nog altijd in hoop op de groote goede zaak. Hy schreef aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, Delcassé, waarbij hij verklaart, met verwijzing naar de Lon- densche reis van de parlementaire arbitrage- groep, dat deze groep er naar streeft, be halve met Nederland en Noorwegen ook met andere Staten, met name Italië te onder handelen om arbitrage-tractaten voor te be reiden. Volgens de „Matin” zou de Minister Delcassé in Engeland reeds toestemming heb ben gekregen over drie punten sluiting van een arbitrage tractaat, beperking der marine- uitgaven van Frankrijk en Engeland in over leg met Rusland, en ten slotte bylegging der diplomatieke moeilijkheden. De „Westminster Gazette” kan het maar niet goedkeuren, dat de voormannen der liberale party kalmweg blyven berusten in de weigering der regeering om de plannen van Chamberlain in bet Lagerhuis ter sprake te laten brengen. „De geruchten” zegt het blad, „welke om den anderen dag een wijziging aankon- troepen op te roepen, in plaats van naar huis te kunnen zenden een deel van die zich op het oogenblik in Macedië bevinden, zooals onlangs werd besloten. De buitengewone vergadering van den ministerraad hield zich gisteren bezig met den onrustverwekkenden toestand in Monastir. Besloten werd over te gaan tot het nemen van buitengewoon strenge maatregelen tot onderdrukking van de revolutionnaire bewe ging. De regeering zóu besloten hebben tot bet in dienst nemen van Albaneezen tegen de rebellen, wat ongetwijfeld leiden zou tot moord en doodslag. Zinovjeff, de Russische gezant te Con- stantinopel, deed Maandag voorstellen aan de Porte betreffende den toestand der Ar menische provincies. Men gelooft dat de Russische consul te Erzeroum zeer pessimis tische rapporten stond over den tegenwoor- digen toestand en dat hy bevreesd is voor nieuwe troebelen. Brieven afkomstig uit Erzeroum, Kharpont, Brithis bevestigen dat er groote ongerust heid heerscht onder de Armeniërs ten op zichte van de dreigende houding der Koer- dep. In deze brieven wordt beweerd dat de Turkscbe autoriteiten clandestien wapens leveren voor de Koerden terwyl zy trachten te bewyzen dat de revolutionnaire beweging van de Armeniërs uitgaat. De Frankfurter Zeitung schryft, dat by de beschouwingen over een vertegenwoor diging der sociaal-democraten in het bureau van den Rijksdag de bladen van de rechter zijde het nu over een anderen boeg werpen, en van oordeel zyn dat een bureau waarin een sociaal-democraat zitting had, zeker niet door den Keizer ontvangen zou worden, zoo- dat alleen reeds om die reden het tot niets dient, de discussie over deze zaak voort te zetten. Voor deze opvatting bestaat echter volgens de Frankfurter Ztg. volstrekt geen grond, en de partyen die zich daarop be roepen, wekken het vermoeden, dit slechts te doen omdat zy een voorwendsel noodig hebben teneinde de verkiezing van een sociaal democraat te verijdelen, ook al verklaart deze zich beleid, een ondervoorzittersebap te aanvaarden met de gebruikelijke verplich tingen tegenover den Keizer. Het centrum, dat vroeger als party van de minderheid in een dergelyk geval heeft verkeerd, zoekt thans ook naar voorwendsels. Zoo beroept de Kölnische Volkszeitung zich op de uitingen •1 i' b! nogmaals de nationale hymne speelde en uit den hoorn van overvloed een gouden regen over de beeldtenis van het herstellende koningskind neer stroomde. «Bravo, bravoriep de Koning opstaande, Mevrouw de gravin, mijn besten dank. U, me vrouw de gezante,» wendde hij zich nogmaals tot Eleonora, «betaamt echter de kroon van den avond.» Rechberg scheen slechts het opbreken van den Monarch verbeid te hebben, om terstond der jonge vrouw den arm te bieden. De keuvelende menigte begunstigde zijn voornemen, hij kon on gestoord met zijn schoone vriendin eenige stappen achterblijven. „Ik gevoel een onweerstaanbare aandrang in mijn binnenste, gravin,'' begon hij met gesmoorde stem, „nogmaals ons laatste onderhoud op het tapijt te brengen. Gij kunt niet meer voorgeven, dat mijne wenschen u onverstaanbaar zijn, gij weet het beter, dan het wellicht mij zelve bewust is, wat mijn hart voor u gevoelt. O, geloof toch, dat gij aan mijne zijde slechts uren van triumf, van onverdeelde algemeene bewondering zult slijten, dat niets u er aan herinneren zal, mij een onafhankelijk leven ten offer te hebben gebracht Spreek slechts één woord, buig slechts nauw merkbaar uw fijn gevormd voorhoofd, en het zal mijn hoogst geluk zijn, nog in dit uur de aller hoogste toestemming af te smeeken. Eleonora mag ik gelukkig zijn aS) „Zoo wenschte ik haar te aanschouwen, tot haar aanblik mijn-verstand geheel verbijsterd heeft. Veel ontbreekt er niet meer aan. O, wat ’n oog, welk ’n ziel I En zij weende Weenda over mij Ja, ja, over mij, dit bewustzijn brandt in mijn hart! Eleonora, vergeet! Maar zoo mag het niet blijven, aan dien pijnlyken toestand moet een einde komen. Een zacht gedruisch verbrak zijn stille alleen spraak. Door een zijdeur trad de gravin Sterns- kjöld aan den arm van den ceremoniemeester binnen. De Koningin stak haar de hand toe en sloot de jonge, bleeke vrouw diep ontroerd in de armen. Gij moet nu bij mij b’ijven, lieve gravin. Dicht achter mij is nog een plaatsje vry ik zou u altijd bij mij willen hebben!» De opperhofmeesteres trok de talentvolle voorstelster nevens zich. „Dank, duizendmaal dank Een nieuw beeld werd vertoond. In lichtgroen gewaad verrees de hoop uit de schulpen van een kristalhelder meer. De gasten applaudisseerden, hoewel bij lange na niet zoo uitbundig, als dit bij Eleonora het geval geweest was. Ten derden male ging het doek op terwijl de muziek met jubelende klanken het «Freude, schoner Göttcrfunken» intineerde. In een door zuilen gedragen vertrek, dat een vry uitzicht op heerlijke landouwen verleende, stond vooreen rijk versierd altaar de vreugde in een wuft rose gewaad Hals en armen diep ontbloot, de bruine lokken met paarlen en rozen doorvlochten, was het Go denkind op het aardrijk neergedaald. Van het altaar scheen zij zóoeven in den heiligsten aan drang van haar hart de brandende offerschaal ter hand genomen te hebben, want hoog opgeheven en trotsch hield zij in hare rechterhand het gul den vaatwerk, waaruit het heilige vuur drupsge- wijze ter aarde zonk- En hoe stemde de uitdruk king van het liefelijk gelaat haarfijn overeen met het allegorisch beeld, dat Angelika voorstelde. Daar vertoonde zich geen schaduw van nijpende zorg, zuiver en vol straalde de zaligste vreugde uit de schalksche oogen, uit den gelukkigen glimlach der rozenroode lippen I Een oor- verdoovende bijvalsbetuiging betoonde de ver leidelijke godin, die zich altijd en altijd weer voor de geestdriftvolle toeschouwers vertoonen moest. Eleonora gevoelde een bitteren smart bij het gezicht harer bevoorrechte tegenstandster. „Hoe schoon is zijdacht ze wrevelig, en haar oog zocht den professor, die nog alijd peinzend aan die zuil leunde. Het lag immers voor de hand, dat hij, geheel opgaande in Angelika’s aanblik, voor zijne omgeving on-ontvanktlijk moest zijn. En beduidde dit lachen niet reeds meer dan Inzending van Advertentie» tot 1 uur de? inidd. digen van de plannen van Chamberlain of van die der regeering zyn een natuurlijk maar byzonder lastig gevolg van het ont wijken van eenig beslissend debat of stem ming in het Lagerhuis. Het is duidelijk, dat de koloniale secretaris, wanneer hy slechts durfde, den vrijhandel over de ge heele linie te lyf zon willen gaan en men mag gerust veronderstellen, dat hy en zyn onmiddellijke volgelingen eenvoudigweg zui vere protectionist en zyn. „Maar de quaestie welken vorm hun pro tectionisme zal aannemen, hoeveel unionisten den vrijhandel boven hun party zullen stel len en hoever de anderen willen gaan ten opzichte van het belasten van voedingsmid delen of grondstoffen, of ten aanzien van represaille-maatregelen die quaesties blij ven op het einde van de zitting nog steeds in het duister hoewel het van het hoogste belang is by het voeren eener campagne, en nog meer bij een verkiezing, dat men volkomen op de hoogte zy van elk dezer quaesties. Anderzijds heeft Balfour tot dusver steeds een debat vermeden, dat, ge lijk hy laatst naïef-weg vertelde, verdeeld heid onder zyn vrienden aan den dag zou brengen. Het netto-resultaaf van deze tactiek komt ons voor zóóveel voordeeliger te zyn voor de regeering en de protectionisten dan voor de oppositie, dat wy bekennen moeten niet het minste berouw te gevoelen over de critiek vroeger door ons geveld over de „meesterlijke werkeloosheid” der liberale voormannen”.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1