I i l )P: DISCRETIE.' li! ÏViewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 10 Augustus 1903. No. 9179. 42ste Jaargang Buitenlandse!) Overzicht. h J f FEUILLETON. 1 I lothen. Inkt d»rbal»»m KISTHOUT, ■3 i Verspreide Berichten. i Wordt vervolgd.) Gouda zweem 1 EN- en DEN- zeer lagen prys en 5 duimsche in alle afme- ?- en Heining- nde prijzen en louthandelaar lELIJh rROEDEN voor gulden geschikt voor aarten, enz. GEBINDTEN, uTJES (voor jonge vrucht- 12 ct. per stuk. UT, 8P00R- ’ALEN, HEI- ERGROEDEN, ten. tot 40 voet i te zetten (allen Echte cesamtü- a in den wm des ▼aardigd rereidbe- Stoll- P ARREN. N. EN- «n BOO- ao I oofbiu-jes 0.35 N ader lat f 1.60. nd: 8 Amsterdam ichutzenapotheke Oeaterreich 1*1-Depot Sander Tot groote verontrusting van den Pe tit Bleu zyn de Congo-aangelegenheden weer in het Engelsche Lagerhuis ter sprake geweest. De afgevaardigden Herbert Samuel en Charles Dilke kwamen nog eens terug op het onderwerp banner interpellatie van 20 Mei 1.1. en vroegen den minister Balfour of de regeering al dan niet aan de Europeesche regeeringen zou toezenden de nota, om haar uit te noodigen den Congo-staat te nopen de bepalingen van het verdrag van Berlyn niet langer te schenden. Het ministerieele ld bekend on i middel tegen g-, Lever füZ. Inwendig mdig in bijna t goed' gevolg ijs per flacon 15. kdtnilf eeskrncli t elke pijnlijke bodig. Met ongeneeslijk een bijna 22 ,'t genezing en tetekingen enz gekookt voor da pels van te) Als ral van ibruiken. a n. antwoord is bevestigend geweest, doch de inhoud der nota zal, volgens gebruik, niet gepubliceerd worden vóór alle regeeringen haar ontvangen hebben. 'Verder deelt Bal four mede, dat de onderhandeiingen betref fende de teruggave door den Congo-staat van de enclave in Lado- en een deel van het Bahr-qbGazal gebied, voortgezet worden. Die grondt# werden destyds, bij huurcontract, te eeuwigen dage, aan koning Leopold als hoofd van den Congo-staat, afgestaan. De Petit (Bleu oppert de zeer waarschijnlijke veronderstelling, dat Engeland au fond tot terugname besloten is en alleen onderhandelt uver de schadeloosstelling, die het zoo gering mogelijk hoopt te maken. Een ander afgevaardigde maakte zich be zorgd over het lot der negers in de Britsche kolonie van Oeganda. Hij wilde weten of de regeering maatregelen had genomen, ter voorkoming dat de manier om caoutchouc te winnen, op het terrein aan een Italiaan in concessie afgestaan, in slavernij der inboor lingen ontaardde. Lord Cranborne gaf ten antwoord, dat de voorschriften op den inboor- lingen-arbeid ook op het bewuste terrein van toepassing waren en op die wijze tegen ex ploitatie der negers werd gewaakt. De con cessionaris moest bovendien Europeesche op zieners in dienst hebben. Het belangrijkste deel van de enquête der Hongaarsche parlementaire commissie is de getuigenis van den Hongaarschen minister president graaf Khün— Hedervary gebleven. De andere gedaagden hebben wel tal van bijzonderheden meegedeeld hoe de omkoo- ping in haar werk is gegaan, wie de om- gekochten waren en wie de omkoopers een al te verkwikkelijke lectuur bieden de verslagen dezer zittingen van de enquête-com- missie zekerlijk nietdoch wat wel stel lig is, een medeplichtigheid van den Hon gaarschen preÜHer aan de omkooping is 'friet gebleken. Graaf Ladislaus Spazary had in vage termen met graaf Khün gesproken over middelen, om een einde te maken aan de ob- structionistische politiekdoch zonder voor kennis of medeweten van den premier was hy daarop aan den arbeid getogen om d*e leden der nationalistische groep om te koopen; hy had daarvoor het niet onaardige sommetje van 400,000 fl. bestemd en een aantal agenten in den arm genomen om zijn plan uit te voeren De man wprdt achteraf als een onschuldige gek voorgèsteld, in zoover gevaarlijk,, omdat hy de gevolgen van zyn daad niet heeft voorzien en niet begrepen heeft, dat bij mis lukking van z0n plan juist de regeeringsparty die hy helpen wilde, het kind van de reke ning zou zijn. Want al heeft Khün" voor de commissie een bevredigende verklaring afgelegd, van verschillende zijden beweert men„Khün heeft zich wel moreel, maar niet politiek schoon gewasschen”. En men betwijfelt das of het kabinet-Khün zich na het gebeurde, zelfs na het niet ongunstige resultaat bij de enquête-commissie, zal kunnen staande hou den. Een feit is, dat na de onthullingen van omkoopery de parlementaire toestand in Hongarije steeds ernstiger wordtdaarbij hebben de twee groepen der oppositie zich onlangs vereenigd en wil do gecombineerde obstructie, zoodra de Kamerzittingen weer zijn1 aangevangen, met hernieuwde kracht tot den aanval tegen het Kabinet overgaan. Onder zulke omstandigheden zal graaf Khün nooit zijn politiek program ten uitvoer kunnen brengen en vroeg of laat zal de onhoudbare toestand tot een oplossing moeten komen.» Zoo komt het, dat men in Budapest reeds druk over den eventueelen opvolger van Khün spreekt. Dit is zeker, dat men spoedig een radicale oplossing der crisis want deze bestaat verwacht. Al deze bewegingen sloeg Eleonora van haar plaats uit met koortsige gejaagdheid gade;zij zag, hoe Normann zijn leunstoel dicht aan Angelika’s zijde rolde, en hc>e zij met een gelukzaligen glim lach tot hem opzag. Haar hart dreigte te bersten „In de eerste plaats doe ik u de hartelijkste groeten van mijn neef toekomen, hij is hier in den besten welstand voor twee uren aangekomen en „En gij weet immers niet het allerbeste, waarde vriend Alexander was bij ons; in mijns vaders tegenwoordigheid mocht hij mij zijn lieve bruid noemen, en mijn vader drukte beurtelings mij en mijn beminde aan zijn borst. O, welk een zalig uur, hebben wij te zamen gesleten I Eindelijk mocht ik niet meer dralenbruidegom en vader begeleidden mij naar het rijtuig, en daar ik niet meer verwachten mocht, mevrouw von Hertel tehuis aan te treffen, snelde ik hierheen, ten einde mij zelve het geluk voor te stellen I* „Dus vandaar de vertragingik had mij dit overigens kunnen voorstellen I En nu bestaat er zeker geen duister punt meer in uw vlekkeloos hart „Niet één 1 „Alle uwe wenschen zijn vervuld „Alle Laat mij u dan uit den grond mijns harten gelukwenschen. Gij weet ’thet best, hoe zeer uw voorspoed en welvaart mij ter harte gaan.< »Mijn beste en edelste vriend Tot dusver had Eleonora met inspanning van al hare krachten zich kunnen bedwingen, ten minste in schijn er onbevangen uitgezien, maar zij gevoelde, dat hare krachten met de minuut 103. 29) Een onbeschrijfelijk angstgevoel, een waarach tige ontzetting vervulde het hart der gravin bij de gedachte, wat de allernaaste toekomst haar baren zou „Nooit, nooit!* donderde en stormde het in haar binnenste, „wil ik mij opnieuw ondpr die vergulden ketenen buigenBreek, mijn arm hart, indien gij deze folteringen niet langer verdragen kunt, ik zal mij gelukkig achten maar hem toebehooren? Nu en nooit.'* „Gravin, één woord, een enkel woord I* lispte Rechberg met zachte stem. Zij had zich bedwongen en was weer volkomen meesteres over hare gewaarwordingen en ge voelens toen zij hem met een fijn lachje ant woordde „Gij jaagt mij in waarheid schrik aan, Excel lentiemet welk een voorbeeldeloozen ijver tracht ge mij mijner gelukkige vrijheid alkeerig te maken Vrijheid is onze hoogste en dierste schat, en een schat gij weet het immers geeft men niet lichtzinnig prijs. „Waarom nog te dralen? Wees barmhartig, gravin I Met een zweem van gekunstelde vroolijkheid antwoordde de jonge vrouw„Niet heden, waar de vriend." „Morgen dan drong hij aan. Er bestond voorloo'pig geen uitweg; het ge sprek moest ophouden, daar hij zich reeds dicht bij de danszaal bevonden. „Welnu, ja dan, morgen zult gij alles vernemen I* zeide zij haastig, daar zij den professor reeds ont waard had, die zich ontstuimig, naar Angelika begaf. Heb duizend maal dank," fluisterde Rechberg, middelerwijl hij Eleonora naar de opperhofmees- teres geleidde, die haar op een armstoel nevens zich deed plaats nemen. Doodmoede vleide de gezante zich in de kussens ne.*r, haar hoofd dui zelde van de vele zielestrijden, welke zij heden reeds doorstreden had. „Goeden avond, Angelika Waarom kwaamt gij zoo laat hierheen Daarmede begroette Normann de aanvallige en wufde godin van het geluk, die stralend van opgeruimdheid, hem de kleine hand reikte. Gij zult alles vernemeno, hoe zalig, hoe ge lukkig klopt mij het harte 1 Indien gij het ver moeden kondet •Voor mij spreekt gij helaas vooralsnog in raad selen, maar...* de eerste wals nam een aanvang de paren rangschikten zich van lieverlede. Schenk mij dezen dans, Angelika,* verzocht hij, „wij heb ben dan de beste gelegenheid, ongestoord te keuvelen.* „Ik ben gaarne uw danseres,* verzekerde zij hartelijk. „Kom dan in deze nis.* In een der artikelen over den nieuwen Paus vindpn wy gewag gemaakt van den grenzenloozen weldadigheidszin van Giuseppe Sarto, een karaktereigenschap die Pius X ook wel niet verloochenen zal. De Corriere della Sera geeft daar nog eenige sprekende staaltjes van. Ofschoon hij als patriarch goede prebenden Lad, leefde hy haast be hoeftig; zjjn zusters, die hij naar Venetië had laten komen, liepen er als vrouwen uit het volk rond, zonder hoed (zooals Reuter gewenscht vond spoedig na Sarto’s verkie zing te seinen), eenvoudig met den traditio- neelen sluier op het hoofd. Door zjjn groote milddadigheid had hij zich eenmaal zoo in de schulden gestoken dat hij zijn paardje moest verkoopen. (Dat zal wel niet te Ve- 1 netiB geweest zijn, waar voor een paard geen droog brood te verdienen valt). Een anderen keer beleende hij te Treviso in den lommerd een ring om een ongelukkige boe renfamilie te helpen. De mildheid van Pins X is zoo groot, dat zijn omgeving op zachte wijze hem moet controleeren en zijn secre taris hem als een verkwistenden zoon kort moet houden. In het begin der maand gaf zyn secretaris kardinaal Sarto steeds een bepaalde somdeze vond die steeds te klein, de secretaris wees dan op de nood zakelijkheid spaarzaam te zijn. Maar den derden wafe het géld al weer weggegeven. Ontelbaar ftyu de voorbeelden jan de goede werken vgn barmhartigheid dóór Giuseppe Sarto verricht. Een typisch bewys van zyn minzaamheid en eenvoud leverde de Paus Woensdag nog. Hy poseerde voor een buste van hem. Een der beeldhouwers vroeg zoo losweg aan een zynei collega’s hoe laat het was. Tot groote verrassing der kunstenaars haaide de Heilige Vader een eenvoudig nikkelen horloge aan een zwart koordje voor den dag en gaf heel gewoon het antwoord op de vraag. Ieder die den Paus bezocht heeft dezer dagen is er over uit hoe eenvoudig en fa miliaar hy is, zonder zich om de etikette te bekommeren. Er kan dan ook weinig kwes tie van zyn zegt de correspondent van een der groote Duitsche bladen of Pius X zal populair worden by de Romeinen, wat Leo XIII niet was. Door zyn verschijning ook imponeert hy het volk, wat bij zyn voor ganger ook niet het geval was. Hy lykt, zooals wy reeds gezegd hebben, op Pius IX, die een indrukwekkende, statige figuur was. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Bulgaar- sche minister-president Petroff de verklaring aflegde, dat de nieuwe opstand in Macedonië aan de vredelievende bedoelingen der Bul- gaarsche regeering niets zou veranderen, maar de minister voegde hierbij, dat, naar hy vreesde, Bulgarye in de beweging zou kunnen worden betrokken, indien de Turk- sche troepen zich by de onderdrukking van den opstand tot wreedheden lieten verleiden. Intusschen heeft de Bulgaarsche regeering maatregelen aangekondigd om den uitvoer van munitie naar Macedonië tegen te fcaan, Van Turksche zijde tracht men thans den toestand in Macedonië als minder zorgwek kend voor te stellen en npemt men de be richten omtrent de onlusten overdreven. Ze ker is, dat ondanks de alarmeerende be richten van den laatsten tyd omtrent een staande herleving der Macedonische bewe ging waaraan men weinig waarde hechtte het gebeurde thans vry onverwacht schijnt te zyn gekomen. Zooals reeds opgemerkt meent men echter hier te doen te hebben met een uiterste krachtsinspanning der Ma cedonische comités om een tusschenkomst der mogendheden uit te lokken. Uit de officieele mededeelingen der Porte aan de gezanten van Rusland en Oostenryk- Hongarye blijkt, dat de wali van Salonika mededeelde, dat de bende-aanvoerder Jovap. in Konicova en omgeving de Bulgaarsche be volking tot opstand aanzette en voorberei dingen hiervoor trof. De wali van Monastir meldt, dat by den burgemeester van een plaatsje in de nabijheid van Monatsir cir culaires en andere revolutionnaire documen ten zyrr gevonden, welke bijzonderheden over de organisatie van den opstand bevatten en den oproep, in den eersten nacht alle Moha- medanen, Grieken »n soldaten te vermoor den en alle telegraaflijnen te vernielen om de aandacht van Europa te trekken. Verder deelt deze wali mede, dat onlangs 15 Bul gaarsche officieren zich als aanvoerders by de benden hebben gevoegd. De wali van Sa lonika berichtte over dreigbrieven door spoorwegambtenaren ontvangen. In de dreig brieven wordt gezegd, dat ten gevolge van een eeuwenlange onderdrukking thans een opstand ter bevryding der Christenen werd begonnenvan de spoorwegbeambten werd geëischt dat zy geen Christenen zullen ver voeren om het bloedvergieten van onschul- digen te voorkomen. ftOlIDSCHE COURANT Bij Verovitsj hebben vier bataljons Turksche troepen door artillerie gesteund een bende van 1700 Bulgaren uiteengeslagen. Het vilayet Monastir is in vollen opstand. D9 opstandelingen verbranden de hoeven en den oogst. Op verschillende plaatsen hadden botsingen met de militairen plaats. Te Krucheva werden dynamietaanslagen ge pleegd. De Könak is verwoest. 30 ambte naren werden gedood. Vele Turksche ge zinnen werden uitgemoord. Verschillende bataljons zyn naar Monastir gezonden. Minister Pelletan gaat voort met het ne men van allerlei maatregelen, kwetsend voor de zeeofficieren en matrozen, maar die hem een wit voetje bezorgen by anti-clericalen en socialisten. Zoo heeft hy het aloude gebruik van het doopen van een schip by het van stapel loopen afgeschaft en daags daarop het groote tenue der marine-offleieren ook afgeschaft. De zeelieden waren zeer gehecht aan de plechtigheid van het doopen maar alles wat slechts een godsdienstig tintje draagt, is uit den booze in het oog van den papenvreter. Zeeofficieren zien er graag mooi uit, en het publiek mag ze ook gaarne zien loopen met hun gouden epauletten en borduursels. Pelletan vindt al dat moois echter te weinig democratisch. verminderden, dat lichaam en ziel niet meer tegen dien strijd waren opgewassen. In hare aderen stroomde het bloed koortsig op en neer, zij zag en hoorde alles, wat om haar heen greep, als in een dichten nevel gehuld. «Mevrouw de gravin,» smeekte zij met matte stem, »sta mij toe, dat ik mij in stilte terugtrek, mijn zwakheid neemt te zeer de overhand.» De opperhotmeesteres las de waarheid dezer woorden» op Eleonora’s doodsbleek gelaat. «Voorzeker, lieve I Zoek spoedig uwe legerstede op. Het beeld heeft op uw zenuwgestel een te nadeeligen invloed uitgeoefend.» Zij wenkte graaf Rechberg. «Breng de gezante ongemerkt naar haar rijtuig, zij is zeer ongesteld.» Stil en geruischloos verliet de kroon aller vrou wen het schitterende tooVerfeest. Maar twee oogen waren haar met de uitdrukking der diepste zieleangst gevolgd. Den professor was in deze lokaliteiten de atmosfeer te drukkend, hij wilde de bleeke vrouw nasnellen, want hem betaamde immers de plaats aan hare zijde en niet dien reeds bejaarden hoveling. Maar Angelika weer hield hem. «Waar wilt gij heen? Toch niet haar volgen »Ja, ja, zeker wil ik haar volgeno, ik ondankbare Over Angelika’s gelaat zweefde een schalksche glimlach. IN en zware Frankrijk. By een lunch te Marseille aan den minister president Combes aangeboden door de demo cratie van de Bouches-du-RhÓne, kreeg ieder deelnemer een cartonnen doos voor zich waarin het volledig maal en daarbjj een menu, die de volgorde van de schotels aangaf. Ook Combes zelf kreeg zyn lunch in een cartonnen doos. Men heeft Donderdagmorgen op de tramrails in de rue des Pyrenees te Parys drie dynamietbommen gevonden. Als eenige seconden later de tram de bommen had geraakt, was een ontzettende ontploffing geschied, meende men. Doch toen men in het stedelyk laboratorium de „bommen” on derzocht, bleken zy oude en leege electriscbe elementen te zyn! Engeland. Er is onlangs medegedeeld, dat aan ge neraal Christiaan de Wet z(jn geweren wa ren ontnomen, omdat de generaal weigerde de geëischte vergunning voor het bezit van een geweer aan te vragen. In het Lagerhuis werden hierover inlichtingen gevraagd, maar de heer Chamberlain verklaarde van niets te weten, doch zelf reeds inlichtingen te hebben gevraagd. Spanje. Te Velez (Malaga) is een pompmachine gesprongen. By de explosie werden niet minder dan 22 menschen gewond, de mees ten zeer ernstig. Generaal Ordonez heeft een kanon PEN in alle ter bestemder

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1