(ting HIT. WN DISCRETIE 4G», :uze rpetten den, 1 I 1 en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, \o. 9180. J Bulteulaodsch Overzicbl. I» I I FEUILLETON. iX OIJE, It it ULDEX. r van 5 Gid. r van 4 Gid. r van 3 Gid. f van 2 Gid. r van 1 Gid. Dinsdag 11 Augustus 1903. 43ste Jaargang Ffen enz. Steiger 44. f 11 i, van ■I Inzending van A<1 verten tien tot 1 uur de? midd." ,1 ;elo (Geld.) II’ Gouda IFfrrf/ vervolgd. I 1 r ERS. icon heer D. J. men prijzen beveelt een Jen of meer Saterdag 15 om ratten en s in verzegelde ig verkrijgbaar G01D8CHE COMT. TER DAM. istelt. pda, ALBs. ndaal 1123, n JOH. de Dit zeggende trad zij in haar eigen slaapka mertje en sloot de deur achter zich toe. In haar prachtig gestoffeerd slaapsalon schreed Eleonora rusteloos heen en weer, somwijlen een driftig woord uitstootend, somwijlen spottend lachende, dan weer zacht voor zich heen fluiste rend. Het was een angstverwekkend beeld, daze vrouwengestalte, zich bandeloos ontketenend. „Neen, neen, zoowaar ik leef, deze nederlaag zal men mij zwaar boeten I O, welk een avondVan waar bezat ik de kracht, deze helsche folteringen te verduren Hoe zij fluisterden. Zijne blikken, zijne oogen, hoe diep boorde hij ze in mijn arm, bloedend hart Normann, waarom moet ik om jou lijden Waarom Welnu, waarom Beken het je zelve, trotsche vrouw, omdat je hem bemint, zelve bemint, in spijt van stand en vernuft. Tot dusver was ik vrij van schuld, Gode is het bekend, mijn ziel vernioedde niet, dat alle haat, alle leed om hem slechts uit dien verschrikkelijken hartstocht is voortgesproten Maar heden avond, nu ik met geheel mijn hart, met geheel mijn ziel mij tot hem aangetrokken voelde en hij mij meedoogenloos verstiet, en slechts woorden, slechts blikken voor haar hajlM toen gevoelde ik aan de tranen, welke de smart mij deden plengen, dat ik hem hem alleen beminnen kon 1” De gravin bedekte de oogen met hare koude handen. Zoo stond zij eemge minuten bewe gingloos. M Metters jveer Leen- Ter Horne, sen Lichten- ngen, R de A v Nor it Zuidzijde, aambrugge, D de Bruin am, P Vos ■t, C Braber Dordrecht, N J Ryk ït Waspik, ij Schippers hoornaar, J ?lak Boek- W Rheden, loemendaal Oss, G M üuik Hekst, jam, D W A v Beest Losser b O, 1 Voorhaar v Frankrijk. De correctionele rechtbank te Lorient had Vrijdagmorgen 2G manifestanten, de aanstokers van de relletjes der laatste da gen, van 8 dagen tot 3 maanden gevange nisstraf veroordeeld, ’s Avonds verscheen er evenwel een besluit waarbjj de veroordeel den voorwaardelijk op vrye voeten zijn ge steld. Dit besluit heeft uiterst kalmeerend op de opgewonden gemoederen gewerkt, zoodat men op den terugkeer van volkomen rust hoopt. Er zyn totaal 25 soldaten door steenworpen geblesseerd, terwijl onder de stakers het aantal gekwetsten onbekend bleef maar stellig zeer belangrijk is. Op de postboot „Rhone”, varende tus- schen Marseille en Algiers, zijn twee pa- ketten met stukken van waarde tot een be drag van 100.000 francs op onnaspeurlijke wijze verduisterd. Engeland. Koning Edward heeft president Loubet Telefoon No. 82 A DVERTENTI EN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bemint mij »O, beste professor, een vrouwenhart laat zich niet zoo schielijk misleiden! De gravin l\aat in mij een medeminnares, en alle terugstootende gezeg den, welke haar ontvielen, vatten slechts wortel in haar hartstocht voor u, en in haar gekrenkte trots tegenover mij I Ziedaar den sleutel.* «Genoeg, genoeg, ik geloof u,» riep hij in over maat van geluk. «O, gezegend en geprezen zij deze avond, welke aan mijne tantalusfolteringen een einde maken ralIk wil mijn waanzigen trots voor haar buigen, ik wil haar ootmoedig smeeken, mij mijn huidig onrecht te vergeven en wan neer zij slechts één vonk van die goddelijke liefde in haar borst draagt, welke gij haar toekent, dan moet zij mijn gelofte aannemen, dan moet zij Angelika,'hoort gij, dan moet zij de mijne worden. VI. blijft men getuigen niet over uit. ft -r.> U Men is in de St. Pieterskerk druk bezig met de voorbereidingen voor de kroning van den Pans. Gewoonlyk had die kroning plaats in de Sixtynsche k^pel, en men heeft dadelijk in deze nieuwigheid naar een politieke of ten minste hervormende beteekenis gezocht. Dat was echter geheel onnoodig, de reden was heel prozaisch de Sixtynsche kapel is erg warm en kan slechts weinig personen bevatten. Toch zal de plechtigheid n de St. Pieters kerk niet openbaar zyn. Men zal er slechts worden toegelaten op uitnoodiging. Er zyn weer Italiaansche troepen gekommandeerd voor de bewaring van de orde. De plechtigheid met al haar ceremonies zal waarschijnlijk een geduchte corvée zyn voor den hoofdpersoon, want Pius X is nog alles behalve ^rolvast. Telkens en telkens staat zijn hofomgeving verstomd over de enormiteiten, die hy tegen de etiquette begaat. Reeds dadelyk na zyn verkiezing, zoo wordt gemeld, trok hy zyn voet terug toen de kardinaals nader kwamen om hulde te brengenalleen toen de bedroefde Rigi, de Pauselyke ceremoniemeester, de kerkelyke tradities uiteenzette, kon men Pius X er toe bewegen den voetkus toe te staan. HJj wenkte later de dragers van den pauselyken stoel om weg te gaan, daar hy zei liever te loopen. Hy betoonde zich afkeerig van de koninklijke eer, die hem door de Zwit- sersebe garde bewezen wordt. De corres pondent van de „Daily Mail” verhaalt dat hij gezegd moet hebben„Och doe het niet hier, d<Je het alleen in het publiek”. Hy beklaagde zich tegen een vriend over de eeuwige kniebuigingen van zyn omgeving. Hy gebruikt het enkelvoud, „ik” in plaats van den majesteitsvorm „wy”, als hy zyn bezoekers toespreekt. Hy noodigt gewone personen uit om in zyn-verheven tegenwoor digheid te gaan zitten bij een audiëntie, iets wat tot nu toe slechts aan vorsten en kar dinalen geoorloofd was. Toen hy poseerde voor een buste en een der beeldhouwers aan den andere vroeg hoe laat het was, haalde de Heilige Vader een nikkel horloge aan een zwart koord voor den dag en gaf het antwoord aan de verbaasde beeldhouwers. Hy spreekt met zyn vrienden door de tele- phoon en om dat alles te bekronen noodigt hy eenvoudige geestelyken uit om met hem te dineefen. Aldoende leert men en hy zal wuarschynlyk over een tijdje wel gewend zyn aan dat har nas van etiquette. Maar voor het oogenblik Een verdere begeleiding met alle beslistheid afwijzende, was gravin Sternskjöld in haar rijtuig gestapt, en door Rechberg nog speciaal daartoe aangezocht, joeg de koetsier in dolzinnige vaart naar het hotel der gezante. Daar binnen leunde de trotsche, schoone Zweedsche, het gelaat in de handen verborgen, zij was levensmoede Niemand wachtte haar in de vestibule, dé portiersloge was ledigde ondergeschikten schenen de afwezigheid hunner gebiedster zich ten nutte gemaakt te heb ben. Maar dit was Eleonora juist aangenaam, zij gevoelde zich veel vrijer, toen zij ongezien de marmeren trap beklom, onbekommerd, of ook de heerlijke fluweelen sleep van de met gekleurde 3°) «Gij glimlacht?» vroeg hij, en in zijn stem klonk een zweem van ironie. Gij moest niet den spot met mij drijven. Ik wil u toevertrouwen, wat ik mij zelve tot dusver niet waagde te bekennen. Angelika, ik bemin bemin met al de kracht mijner ziel, ik bemin de schoone Zweedsche, An gelika Maar hopeloos I Hoe vaak heb ik ge poogd, haar weinige woorden ten mijn mijnen gunste uit te leggen, hoe vaak geloof geschonken aan een zachten blik, welke zij mij ongemerkt schonk. Vergeefs, het was alles bedrog en waan zij haat mij zooveel te gloeiender, hoe gioeionder ik haar bemin. Daar hebt gij mijn beken tenis In stede van allerlei verrassende uitingen legde het jonge meisje kalmeerend de hand op den arm van den opgewonden man. *Ik reikhalsde steeds naar een gelegenheid, voor uwe vriendschap mijn erkentelijkheid te kunnen betoonendit oogenblik is nu aangebroken. Laat uwe droeve gedachten varen, Normann Eleo nora bemint u en zulks met een innigheid, welke wij beiden tot voor korten tijd niet achter haar vermoed hadden.» „Om Godswil, spreekt gij in ernst Eleonora Men bericht uit Boedapest. Daar de on mogelijkheid is gebleken den toestand op te klaren en het deel der Kossuth-party, dat zich had verbonden om zich tegen de dwarsdryvery te verzetten, zich niet meer door zyn belofte gebonden acht, heeft het kabinet eenparig besloten af te treden. De Daily Graphic vraagt in een hoofd artikel, dat Engeland, BVankryk en Rusland het initiatief zonden nemen tot het byeen» roepen van een nieuwe Haagsche conferentie, teneinde de quaestie van een beperking der bewapening ter zee te bespreken. De heer d’Estournelles de Constant schreef aan de Petite République om er aan te herinneren, dat lord Goschen, als eerste lord der admiraliteit, in 1899 in het Lager huis het verlangen van Engeland had uitge sproken om de Europeesche vlootuitgaven te zien verminderen. Op die rede kwam nooit een antwoord. Op het oogenblik zeggen de meest bevoegde Britsche staatslieden „Wat wy in 1899 verklaarden, stellen wy opnieuw voor.” Thans langer het zwijgen te bewaren zou de heer d’Estournelles belachelijk en zelfs misdadig achten. Aangezien het Engeland er om te doen is een machtiger vloot dan twee of drie an- Uit de officieele mededeelingen der Porie aan de gezanten van Rusland enOostenryk- Hongarjje blykt, dat de Vali van Saloniki meedeelde, dat de bende-aanvoerder Jovan in Kopicova en omgeving de Bulgaarsche be volking tot opstand aanzette. De Vali van Monastir meldde, dat by den burgemeester van een plaatsje in de nabijheid van Monas tir circulaires en andere revolutionaire docu menten zyn gevonden, welke bijzonderheden over de organisatie van den opstand bevat ten en den oproep, in den eersten nacht alle Hohammedanen, Grieken en soldaten te ver moorden en alle telegraaflijnen te vernielen om de aandacht van Europa te trekken. Ver der deelt deze Vali, mede, dat onlangs 15 Bulgaarsche officieren zich als aanvoerders by de benden hebben gevoegd. De Vali van Saloniki berichtte over dreigbrieven door spoorwegambtenaren ontvangen. In die dreig brieven wordt gezegd, dat ten gevolge van een eeuwenlange onderdrukking thans een opstand ter bevryding der Christenen werd begonnen'; van de spoorwegbeambten werd geëischt dat zy geen Christenen zullen ver voeren om het bloedvergieten van onschül- digen te voorkomen. Terspreide Berichten. Telefoon 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25» franco per post 1.70. Aizonderlijke Nommors VIJF CENTEN. dere mogendheden te bezitten, zoodat de heerschappij der zeeën bet gewaarborgd blijft; maar de andere mogendheden begrij pelijkerwijze daarmede geen genoegen willen nemen, daar de overmacht van Engeland haar een gevaar kan zyn, zal een beperking der bewapening ter zee wel tot de vrome wen- schen blyven behooren. Het kan niet ontkend worden, dat de arbei- dersonlusten in Zuid-Rusland een voortdurend ernstiger aanzien verkrijgen. Want dat de sterke arm, waarvan de Russische regeering zich anders met succes bedient, ditmaal de beweging maar niet kan onderdrukken, be wijst wel, dat er een zeer krachtigen geest vanverzet onder de arbeidersbevolking in deze Zuidwestelyke districten heerscht. In het Duitsche socialistische orgaan Vor warts komt een brief voor van een Russisch so cialist, .die de oorzaak van de onlusten niet slechts voorstelt als een economische- of loonstrijd, doch het politieke en nationale karakter er van aantoont. Volgens den schryver, wiens woorden te contröleeren door het bekende officieele zwygen der Russische pers niet wel mogelyk is, tracht de Russische regeering de verschillende volkeren in den Kankasus met het grootste gebrek aan tact te Rugsjficeeren. Reeds onder prins Dondukof- Kwfaakof werden deze volksstammen onder drukt, doch onder den tegenwoordigon gou verneur van den Kaukasus, prins Galjtzin, is het nog veel erger geworden. Ar- meensche scholen er wonen daar zeer veel Armeniërs, die eerst zeer ingenomen waren met de Russische heerschappij, doch sedert tot andere gedachten zyn gekomen volksbibliotheken en weldadigheidsge- stichten worden gesloten, de Armeensche pers wordt gemuilband en het patriarchaat wordt van zyn kerkelyken schat beroofd. De gevolgen daarvan zyn, dat de Armeniërs zich nauw aaneengesloten tegen het Russen dom hebben gekeerd. Doch niet slechts de Armeniërs, ook de andere niet-Russische stammen van den Kaukasus hebben veel te lyden gehad van de russificatie. De sociaal- democratie vond hier een geschikt terrein volgens den briefschrijver slaagde zy er in, de anders vijandige stammen in den tegen stand tegen Rusland samen te doen gaan. De tegenwoordig zoo ernstige gebeurtenissen zyn slechts een gevolg van deze toestanden. Volgens een ruwe schatting van de Nowosti zyn er reeds 45,000 stakers en wat de juist heid van de voorstelling der feiten, in het bovenaangehaalde neergelegd, wel bevestigt is, dat de eischen der stakers naar het wel bekende voorbeeld schynen te zyn opge-, tapijten belegde treden door stof bezoedeld werd. Geprikkeld tot het uiterste, met bliksemende oogen en gloeiende wangen trad zij in haar slaapvertrek, waarin de oude Brigitta zooeven bedrijvig de kus sens rangschikte. Met een waren kreet Tan ont steltenis wendde deze zich om, toen zij driftig de deur hoorde openrukken, maar hoe groot was hare ontzetting, toen zij hare meesteres ontwaarde in een toestand, welke de grijze haren der kamenier ten berge deden rijzen. «Mevrouw de gravin, om Gods wil, wat is er geschied «Niets niets ik wil alleen zijn «Zoo mag ik u niet verlaten, dat behoede God, dit is een booze, kwaadaardige koorts «Zottin,» mompelde Eleónora bitter. Ga sprak zij luid en gebiedend, «begeef je ter ruste, ik wil alleen zijn 1 «Heb deernis met mij, genadigde, lieve gravin, uw toestand baart mij een onbeschrijfelijke angst. Zal ik niet professor Normann doen ont bieden De gravin stampte driftig met den voet op den grond. «Onuitstaanbaar I Luister, Brigitta, wat ik je nu beveel Ik ben bewusteloos geworden, ziedaar alles. Ga ter ruste, en roep, op strafte van mijn toorn, geen geneeskundigen bijstand. Vraag niet langer.» Ga, ga, ik wil alleen zijn!» Treurig en terneergeslagen verliet de kamenier het slaapvertrek. „Er is iets ernstigs voorgevallen zoo heb ik mijn trotsche gravin nog nooit gezien. Geve de Hemel, dat zij zelve die rust vinde, welke ze mij aanbevolen heeft.” is hij nog niet de ware man voor al de fraaiigheden. Onder de lagere geestelyken, die hij by zich te dineeren vraagt, behoort ook de abt Perosi, de bekende componist, die eenige jaren geleden zoo plotseling omhoog kwam. Het is vooral kardinaal Sarto geweest, die hem van zijn jeugd af als een vader geleid heeft, en die hem als kunstenaar steeds heeft aangemoedigd. Perosi is natuurlyk een en al verrukking, dat zyn beschermer tot zulk een hooge waardigheid is geklommen. En nu na al die persoonlijke bijzonder heden nog iets over de politiek. Vrydag heeft Pius de Fransche kardinalen op audiëntie ontvangen en hen daarbij ver zocht hem als een vrienl te beschouwen. Hij was een vriend van alle volken maar had een voorliefde voor de oudste dochter der kerk. Hy hoopte dat het Heilige Hart zyn genade zou verspreiden van de hoogte van Montmartre over geheel Frankrijk. Over het veto over Rampolla door Oos tenrijk is niets met zekerheid te zeggen. Van Fransche en ten deele van Italiaansche zyde houdt men het vol, doch in Weenen -iiej. beslist ontkennen, en de eenige de kardinalen zelf, laten zich er maakt; zyn nl.: verhooging van loon, invoe ring van den achturigen werkdag, afschaffing van geldstraffen en juiste naleving van de fabriekswet.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1