M BINNENLAND. MANTELS en COSTUMES 8AM8OJM. Aovi;niK.vrii:\ Stadsnieuws. 373s'e staats-loterij Prijsvermindering van Parasols. A. van OS Az., Veemarkt te Rotterdam. een aantal mooie beesten van zyn boerderij te Windsor present gedaan. Drie Boeren, die zich by den stryd in Somaliland onderscheidden, hebben de me daille voor moedig gedrag ontvangen. De bladen van Portsmouth zyn vol ont steltenis over het feit, dat zich in de haven een Fransch jacht bevindt, in de onmiddel lijke nabijheid der Engelsche onderzeesche oorlogsschepen en o. a. ook van een nieuw type onderzeesche boot, die is aangekomen om er proeven mede te doen. De bladen zien hierin een poging tot spionnage en dringen er op aan, dat de Engelsche autori teiten op dit Fransche vaartuig dezelfde maatregelen zullen toepassen, die in de Fransche havens op de Engelsche oorlogs schepen worden toegepast. Rusland. De gouverneur van de provincie Cher- son ontving van den minister van binnen- landsche zaken een aanschrijving om voor taan alle vergaderingen van Zionistisch ge zinde Israëlieten en alle inzamelingen voor Zionisten streng te verbieden. Het Balkan-Schiereiland. Men deelt mede, dat de ex-koningin Nathalie uit geheim gebleven documenten in haar bezit een brochure over den moord in het paleis te Belgrado zal uitgeven. Men meldt uit Amsterdam De Nederlandsche Opera in den Stads schouwburg zal 1 September |het seizoen openen met de Herodiade van Massenet, die een volgenden avond te Rotterdam gaat. Op het programma staat o.a. Maproe van Pa- derefski. Als kapelmeesters zyn aan de opera verboqden W. H. Rothwell van het Carl- theater te Weenen en Richard Hageman. Gemengde Berichten. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct.: Het Comité tot vorzorging van kinderen der slachtoffers van de algemeene werksta king bericht ons, dat de collecte van Don derdag j.l. f 2130.43 heeft opgebracht. Onlangs verloren door een brand te Schijn- del een paar groote gezinnen hun woning. Om daarin nu zoo goedkoop mogeljjk te voorzien, is een middel bedacht, dat navol ging verdient. Ieder werkman, zoowel met selaars als timmerlieden, heeft zich bereid verklaard twee dagen te komen werken, waarvan één dag gratisdus voor ieder gezin één halven dag. Goedgezinde buren voeren de bouwstoffen aan, zoodat de gezinnen weer spoedig een eigen huis zullen hebben. Men meldt uit Arnhem aan de N. R. Ct. In de raadsvergadering van 15 dezer zal, naar wjj vernemen, in behandeling komen het voorstel om het plan tot nsphalteering der hoofdstraten in zyn geheel te doen uit voeren. De reden toch waarom voorloopig alleen de Roggestraat, Ketel- en Rynstraat geasphalteerd zou worden (met welk werk reeds aangevangen is), de mogelijkheid n.l. dat de Arnhemsche Tramwegmaatschappy een ljjn door de stad zou leggen, is ver vallen, daar de Maatschappy niet genegen is tot het aanleggen daarvan over to gaan. Men seint nit den Bosch De verdwenen zoon van een onderofficier der veldartillerie, verdacht Donderdag j.l. den brand in den artilloriestnl alhier te hebben gesticht, is teruggokoerd en in voor- loopige hechtenis gesteld. Omtrent de qphefflng van de staking der bootwerkers te Amsterdam deelt „het Volk" mede In de laatste dagen werden enkelen wan kelmoedig on Donderdag-morgen hebben zich, buiten medeweten van de organisatie, vyf hunner aangemeld by de patroons Altius en Oudhaarlem zy werden echter niet in dienst genömen. In een dien middag gehouden ver gadering werd van dat alles meedeeling ge daan, en het bestuur stelde toen voor, mede omdat het niet aanging nog langer steun te vragen, de staking op te heffen. Uit de stemming bleek, dat de meerderheid nog niet geneigd was het hoofd in den schoot te leggen maar toen het bestuur verklaarde, de verantwoordelijkheid niet langer te kunnen op zich nemen, werd besloten den stryd op te geven. Geen der stakers werd eergister door de patroons aangenomenin den loop van den dag zou de patroonsorganisatie vergaderen, teneinde daaromtrent te beslissen. Of er slachtoffers komen en, zoo ja, hoeveel, is dus nog niet mee te deelen. De heer Tijdens, ta^Jieuw-Beerta, oud-lid der Tweede Kamgj^ heeft aan zeven afdee- lingen der Gronittjger Maatschappij van Land- U bouw en Nijverheid in het oosten van Gro ningen, die samen 523 leden tellen, in over weging gegeven, voor gezamenlijke rekening een automobiel te koopen en die zooveel mogelyk dagelijks, op vooraf aangekondigde tyden, door de verschillende plaatsen van het Oldambt te doen ryden, in het eerst voorzichtig, om de landbouwers in de ge legenheid te stellen, hun paarden er aan te gewennen. Of dit 't doel is van den aankoop, of wel de 526 Oldambters samen een ander nuttig of aangenaam gebruik van de autokar beoogen, valt uit 't bericht niet op te maken. Men schrijft, aan de N. R. Ct. Naar aanleiding van een bericht in de pers, alsof aan Petter voor zyn herstel flnan- cieele steun zou zyn geweigerd, kunnen wij met zekerheid modedeelen, dat de heer Dirk Beerends zijn verpleging in het sanatorium te Laag-Soeren bekostigt- Dr. Lingbeek rekent nog een maand voor zyn algeheel herstel. In verschillende bladen is dezer dagen het bizofidere feit vermeld, dat te Zandvoort zoet watefe uit de zee wordt opgepompt. Iets dergelijks geschiedt op de Groninger wadden reeds sedert onheuglijke tyden. Op de kwel ders toch tusschen den Noord- en Negen- boerenpolder wordf zoet water opgepompt tot drenking van het buitendijks grazende vee, dat van uitstekende kwaliteit is. By hoogo vloeden komen de pompen natuurlijk onder water en moet het bovenstaande eerst weggeworpen worden. (Tel.) In een algemeene vergadering van den Diamantwerkersbond, gister-avond te Amster dam gehouden, heeft de heer Henri Polak de voorzetting van den steun aan de slacht offers van de algemeene werkstaking be sproken. Hy schilderde den toestand dier slacht offers, die aan hun werkloosheid geen eiod zien komen, voor wie de toekomst geen liQop brengt, en die by hun leveranciers geen krediet meer vinden. Die menschen te steunen noemde spr. thans den plicht van alle vereenigingen, die by het Comité van Verweer waren aangesloten. Maar die plicht wordt niet of slechts zeer gedeeltelijk vervuld, zooals hy met cijfers aantoonde en wat hy een schandaal voor de vakorga nisaties noemde. Wat is, vroeg hy, dan wel de invloed van dat N. A. S. en die Lan delijke Federatie, als zij niet eens de vak- vereenigingpn, er by aangesloten, weten te bewegingen om die enkele honderden men schen, die als slachtoffers vielen, tenminste te helpen aan een stuk brood in den mond en een dak boven 't hoofd Comités, betoogde spr., kunnen niet hel pen in de heerschende ellendede arbei ders, aangesloten in hun organisaties, kun nen dat wél; dat zy dit, grootendeels, niet deden, daarover moet afkeuring worden uitgesproken. De A. N. D. B. had zyn plicht gedaan; maar nood breekt wet en er moet méér gedaan worden. Maar by 't geven van nieu wen steun voor de slachtoffers mag niet uit het oog worden verloren, dat de organisatie der diamantwerkers misschien met moei lijkheden wordt bedreigd, waarby gelde lijke kracht óók hoog noodig zal zijn. Het opnieuw beschikbaar stellen van een bedrag uit de bondskas was daarom niet gewenscht en niet mogelijk. Maar indien ieder bondslid per week een dubbeltje wil offeren, dan kan dat per week f 700 ople veren voor do slachtoffers. De bondsraad zou daarom opnieuw lijsten verspreiden. Zyn aandrang, dat steun in den aange geven zin onafgebroken door de bondsleden zal worden verleend, vond toejuiching. Men meldt uit Den Haag: Gisterenmiddag waren eenige personen bui ten het badterrein van do maatschappy Zee bad Scheveningen aan het baden. Een hunner geraakte in gevaar en werd reeds door den feilen stroom medegesleurd. Zes badlieden zwommen onmiddellijk naar den drenkeling, en Gerrit Bluizen, bijgestaan door Arie Knoester, mocht de voldoening smaken hem te redden. Alle zes bedoelde badlieden toonden uit stekende zwemmers te zyn. Er werd ook nog een boot te water gela ten van den aannemer van den strand muur, den heer v. d. Post. Het doopen van schepen. Verscheidene kerkelyke gemeenten in de Duitsche pro vincie Saksen willen de algemeene synode den keizor doen verzoeken het gebruik, om schepen en forten te doopen af te schaffen, daar dit een ontheiliging en profanatie van het religiouse doopbegrip is. De» Kreuzzeitung uitte reeds eenigen tyd geleden dezen wensch, waar toen tegen in gebracht werd, dat hier slechts van een woordspeling sprake is. De doop van een schip heeft met den doop, zooals die in de kerk geschiedt, niets gemeen. Het eenige, wat men tot bevrediging van de algemeene synode zou kunnen doen, is, voor dergelyke plechtigbecreB een ander woord kiezen. In den Grooten Schouwburg Aert van Nesstraat te Rotterdam werd Vrijdagavond de complete electrische installatie van het gebouw officieel beproefd, met verrassend resultaat. Tegenwoordig waren een 150-tal autoriteiten en genoodigden met hunne dames, onder wie de burgemeester 's Jacob als voorzitter der Maatschappy „De Groote Schouwburg", voorts tal van deskundigen. De installatie werd in drie maanden uit gevoerd, koslente circa f 60,000, door Sie mens en Halske te Berlyn, in navolging van die in het nieuwe theater te Keulen. De electrische stroom wordt geleverd met' 5 kabels van het gemeentenet, ter sterkte van 440 volts, en bedient 2400 groote gloeilampen van 16 kaarsen sterkte, voorts electrische onweer-, bliksem-, regen- en windapparaten en projectielichten. Ingevoerd is het vier- kleurig systeem met een lichteffect van 60 graden, waarby allerlei nuances verkregen kannen worden. De groote artistieke gaskroon is tot ge rief der galerybezoekers verdwenen en is vervangen door gloeilampen langs de ver schillende plafonds. De geheele installatie wordt door één electucien bediend van uit een tribune met schakelborden op het tooneel ter rechterzijde. De verschillende lichteffecten en geluid- apparaten voldeden uitnemend. De lengte van het dradennet bedraagt 25 KM. met 6000 isolatiepunten. De gasleidingen zyn verwijderd. Aangaande de benoeming van den staats secretaris in het Vaticaan vernemen wy dat het ambt is aangeboden aan Kardinaal Oavagnis, die bedenktijd gevraagd heeft. Do Kardinalen Agliardi en Satolli hadden te voren reeds bedankt. Het bericht dat Kar dinaal Ferrata reeds benoemd zou zyn is onjuist De zoon van den beroemden Noordpool- onderzoeker Nordenskjöld heeft een aardje naar zyn vaartje. De jonge man heeft in het Gran Chaco, het groote jachtgebied der wilde Indianenstammen in Amerika, een on derzoekingstocht ondernomen, waarover het volgende wordt meegedeeld. De streek heeft circa de oppervlakte van het Duitsche ryk en strekt zich uit daar. waar de grassteppen van Paraguay, de hoog vlakte van Argentine, de zilveren sneeuw- koepels van Bolivia en de door lianen ver groeide oarwouden van Chili samenkomen. De voet van den blanke heeft dezen bodera nog slechts zelden betreden en waar dit ge schiedde, werd het leven van den reiziger door allerlei gevaren bedreigd. De Franschman Treveaux, de groote pionnier van den Amazonenstroom en Pa raguay, werd by zyn onderzoekingen naar den benedenloop van de Pilcomayo, in 1880 vermoord. Lissa, die de waterlooze wouden doortrok, heeft zich, naar de verhalen der Indianen, door de kwalen van den dorst hiertoe gebracht, zelf den dood gegeven. Harreto moet in den slaap zyn vermoord, andero geruchten echter zeggen, dat hy nog altyd de gevangene der Indianen is. In 1901 maakte een Duitsch kapitein Sirvont, een tocht door dit onbekende Indianenterrito- riam, om evenmin terug te keeren, en het zelfde lot deelde de expeditie Boggiano, die in 1902 uitging, om slechts eenige maanden weg te blyven. Interessante mededeelingen vindt men in Nordenskjöld's brieven aangaande de India nen der Boliviaansche puna (hoogvlakte), wier zeden doortrokken zyn met Heidensch geloof met natuurgodsdienst en de begipse- len van het Christendom die Spaanscbe monniken hun voorvaderen trachtten in te prenten. Op de dakvorst der hutten ziet men het kruis uit Cactushout vreedzaam naast den hoorn van Pachamama, de oude godin, die de aarde en haar wonderdadige kracht personificeert. Op do hoogste pun ten in den pas zyn haar ter eere reusachtige steenheuveh opgestapeld en geen voorbij gaande Indiaan verzuimt er een steen aan toe te voegen. Nordenskjöld schetst den In diaan der puna als somber en gesloten, on gastvrij als de hoogvlakte zelve, leugenach tig als de luchtspiegelingen der steppen, karig en gierig als de natuur van het Chaco- gebied die slechts woestijn-vegetatie en zout water oplevert, het tegendeel der lachende, lichtzinnige, dansende en drinkende India nen der Sierra. Nordenskjöld's reisgenoot, graaf von Ros sen, besteeg in gezelschap van den conser vator der expeditie en een Indiaan <ten Chanis, die 6100 M. hoog moet zyn. Het was sinds menschenhengenis de eerste maal dat een menschenvoet den top vaiu dien bergreus betrad. Een beetje boven de sneeuwgrena^leven de beide begeleiders van graaf vo» Rossen door benauwdheid en uit putting. "achter. Von Rossen zelf bereikte, meer kruipend dan stijgend, den top en was verrast daar boveu overblijfselen van ma ren, potscherven «n voorwerpen van cactus hout te vinden, alles blijkbaar stammend uit een tyd voor de Spaansche nederzetting. Misschien dat hier, ten tijde der Incas een "offerplaats of signaalstation is geweest. Graaf von Rossen was ongelukkig door de bergziekte niet in staat, nadere onderzoe kingen te doen. By zyn terugkeer vond hy zijn begeleiders nog op dezelfde plaats, den conservator bedwelmd, den Indiaan zoo machteloos, dat deze zich ternauwernood uit de sneeuw kon oprichten. De conservator had, voor hy bewusteloos werd, de vreese- lykste hallucinaties gehad en was totaal uit geput. Graaf von Rossen meende, dat hy er heelhuids was afgekomen, maar een dag na de bestijging begon er water uit de huid op het gelaat te vloeien, deze werd zwart en groote stukken vielen af. „Myn verschijning was geschikt," schryft de graaf, „om den menschen een doodschrik op 't lyf te jagen, want myn gezicht was zwart en wit gestreept." Volgens Dun's Review is in de Vereenigde Staten het totaal bedrag der faillissementen gedurende de maand Juli hooger dan dat van eenige andere maand sinds tien jaren, namelijk 16 75.245 dollars, tegen 6.932.851 dollars in Juli 1902. Die groote toeneming is niet alleen te wij ten aan mislukte speculatiën. Een voorname oorzaak is te zoeken in geldelijke ongele genheden tengevolge van werkstakingen, welke zoo velerlei schade veroorzaakten. Een meisje, dat in een groote zedelyk- heidsproces als getuige moest optreden en nu in het Magdalenastift te Feltow (Duitsch- land) een gesticht voor verwaarloosde meis jes, was ondergebracht, is daaruit door drie mannen met geweld bevrjjd. Aan den buitenkant van het gebouw hoorde een der bewaaksters gerucht in do richting van de cel van het nu ontvoerde meisje. De bewaakster ging er op af en toen zy de cel binnentrad wilde het meisje juist geholpen door drie mannen, het raam uitklimmen. De bewaakster wilde dit ver hinderen, doch werd door de ontvoerders met revolvers bedreigd, zoodat zy de ont vluchting niet kon beletten. Het meisje is spoorloos verdwenen. Te Newcastle-on-Tyne zaten Donderdag ochtend in de wachtkamer van een polikli niek een aantal patiënten te wachten. De dokter bemorkte, dat een der wachtende de pokken had. Een dokter van den stedelyken geneeskundigen dienst werd toen gehaald en deze deelde het feit mee aan de andere pa tiënten en ried hen aan zich dadelijk te laten herinenten. Nauwelijks hadden de men schen echter van pokken gehoord, of in paniek drongen zy naar de deur en de uit gang werd versperd. Toen verbrak men de ruiten en vluchten door het raam. Enkelen die nog in de polikliniek waren, steraden er in toe, ingeënt te worden. Men kent echter de adressen van de an deren, en zoo hoopt men nieuwe gevallen van pokken dadelijk te weten te* komen. Op het terrein der Wereldtentoonstelling te St. Louis zal een stuk grond van 160 aren worden gemaakt tot een grooten rozen tuin, waar 50.000 rozenstruiken de pracht hunner liefelijk geurende bloemen ten toon zullen spreiden. Na de verkiezings-opstootjes te Laurahiitte, in Silezië, vervoegde zich een commissaris van politie met een beambte en drie agenten bij een geneesheer die eenige gewonden had verbonden, en eischte diens dagboek, onder overlegging van een bevelschrift van den rechter van instructie tot inbeslagneming van het dagboek op grond, dat waarschijnlijk personen die bij de vechtpartij betrokken waren, zich door den arts hadden laten behandelen. De arts verzette zich natuurlijk tegen den eisch, er op wyzende, dat hy niemand zyn aanteekeningen mocht toonen de commissaris nam echter niet alleen het dagboek, maar nog een aantal brieven en andere dagboeken mede, na de schrijftafel van den dokter geheel te hebben doorzocht. Twee personen wier namen door het dagboek aan het licht waren gebracht, werden den volgenden dag gevangen genomen. De Allg. med. Centralzeitung hoopt, dat de artsen kamers de noodige stappen zullen doen om herhaling van zulke misbruiken te voorkomen. Donderdagavond om half elf waren twee knaapjes in de Jansstraat te Haarlem, de een met een pet zonder klep en de ander met het haar door de pet heen; beiden in buigende houding, de een nog meer snik kende dan de ander en zoekende naar geld, wat de aandacht van het publiek trok. Zoo vroeg ook een heer wat ze kwyt waren en met snikkende stem hoorde men„Ja mijn heer, wjj moeten boodschappen doen voor moeder en nu hebben wij drie kwartjes, in een papier gerold, verloren en nu durven we niet thuis komen." Spoedig werd de belangstelling grooter, en ieder tastte in den zak om de knaapjes uit hun benarden toe stand te redden. t 01 Weldra waren er in plaats van 3 kwartjes 17 stuivers bjj elkaar, wat onder groote vreugde van de knaapjes werd aangepakt. De een veegde de tranen weg met zyn pet en de ander met zyn mouw en toen trokken ZCHet duurde niet lang of de aap kwam nit de mouw. Eenige jongens Weven n.l. aan het zoe ken in de hoop, de drie verloren kwartjes te vinden. Een persoon, die hetzelfde relletje een uur geleden van dezelfde knaapjes in het Waaigat had gezien, vroeg aan de zoekende jongens „Hebben die bengels, die daar gaan, hier nog wat gekregen?' Natuurlijk werd luidkeels geroepen„Ja, 17 stuivers." De jeugdige kwartjesvinders hadden met hun buit zich al dit de voeten gemaakt. (O. H. Ct.) Een Fransch architect, de heer Philippe Mériat, is voornemens den Sjah van Ferzië voor het Hof van Arbitrage te 's Graven- hage te dagen, ten einde een schuld van fr. 300,000 van hem op te vorderen. De quaestie is maar of het Haagsche Hof, zich al of niet competent zal verklaren. De architect was door de Perzische re geering belast met de oprichting van het Perzische Paviljoen op do Parysche tentoon stelling van 1900. Niet tevreden over de wijze, waarop de Perzische regeering hem betaalde, zócht hij tevergeefs recht by de Fransche rechtbanken. Omtrent de diefstallen aan De Hembrug meldt het N. v. N. In het begin van dit jaar en ook nog eenige dagen geleden, werd door ons mede gedeeld, dat goederen uit de artillerie-inrich tingen aan De Hembrug en vermoedelijk van diefstal afkomstig, alhier in beslag zyn ge nomen. Nader vernemen wy dat aan die inrichtingen op schandelijke wijze mcfct zyn gestolen. De diefstallen moeten loopen over een tijdvak van jarenmen spreekt zelfs van vyf jaardrie werklieden die bereids zyn gearresteerd, verlieten schier dagelijks de werkplaatsen, onder hun arm een pakje messing, enkele kilo's zwaar, dragende, die dan aan verschillende opkoopers zyn ver kocht die eveneens zijn gearresteerd. Deze laatste wisten het gestolene weder van de hand te doen aan een groothandelaar in oude en nieuwe metalen, die het by groote partijen wist te verkoopen In het geheel moet er voor een waarde van ongeveer tien duizend gulden zijn gestolen. Men meldt uit Amsterdam: Zooals reeds is medegedeeld, wordt hier ter stede Zondag, heden en Dinsdag het derde internationaal congres van coupeurs gehouden, waarin vertegenwoordigd zullen zyn The foremen-tailors association of Eng land, The London foremen-tailors alliance, La fédération nationale des coupeurs-talleurs de France, Progressive, Société philantro- pique des coupeurs-tailleurs 0e Paris, L'asso- ciation des coupeurs-tailleurs de Belgique, Petersburg-Vereeniging, Der Central Verband der Deutschen Zuschneider Vereine, en de Eerste Algemeene Nederlandsche Coupears- bond. Het eerste coupeurscongrqs is in 1897 te Brussel gehouden, het tweede te Parijs in 1900. Voorzitter van het bureau voor het Amsterdamsche congres, waaraan ook een tentoonstelling van kleedingstukken en teeke- ningen is verbonden, "is de heer J. H. Rijk secretaris de heer Ch. A. F. Anroéchte penningmeester de heer G- A. Dittmar. In het café De Karseboora zijn gister avond de congressisten welkom geheeten door den heer Rijk. Hij begroette in het bijzonder de heerenr die van verre hierheen waren gekomen, en de Belgische collega's aan wier initiatief deze congressen te dan ken zyn. Men dronk te zamen een glas en de vreem delingen deden met een enkel woord be scheid op de tot hen gerichte hartelijke woorden. Ook werd elk der buitenlandsche collega's gehuldigd door het zingen van het volkslied zijner natie. Deze eerste avond diende overigens slechts tot onderlinge ken nismaking. Op de Prinsengracht te Amsterdam werd een persoon door een jongen aangesproken, dié hem om een'beetje vuur van zjjn sigaar vroeg. Toen hij het gevraagde gaf, kwam plotseling een knal uit de pijp van den jongen en werd zijn oog door vuur bezeerd. De jongen zette het daarop op een loopen. Ver moedelijk heeft de jongen met opzet ontplof bare stoffen in zyn pyp gedaan. De getroffene moet zich onder geneeskundige behandeling stellen. Men is den dader op het spoor. Eon bombardement in vredestijd. De bewoners van het Zwitsersche plaatsje Collonge kennen sedert verleden week de verschrikkingen var. een bombardement. De vorige week nl. vielen en ontploften er plot seling granaten en granaatkartetsen boven enkele huizen en zelfs op de kerk. De men schen vluchtten naar alle kanten, trachtende hun leven in veiligheid te brengen, wat hun gelakte, want dooden zijn er niet gevallen. Dit bombardement was een gevolg van de proefnemingen op eenige uren afstand van Collonge met nieuwe kanonnen van bijzon dere draagkracht gedaan. Maar dat de draagkracht zóó groot zou zyn, had nie mand verwacht. Natuurlijk zyn de proefnemingen onmid dellijk gestaakt. Uit Parijs wordt bericht een geval van een kassiersknecht, die aan een bank 28.000 francs had ontvangen, die zich onderweg liet overhalen tot trakteeren van een paar aardige juffertjes, naast wie hy op een om nibus had gezeten en die deze dametjes onverhoeds met zyn geld aan den haal zag gaan. Volgens een politie-statistiek is te Parijs sinds 1 Januari 1902 reeds een bedrag van 650.000 francs op dergelyke wyze door vrou wen gestolen. En dan rekent men nog niet eens de gevallen mede waarin de bestole nen geen aanklacht durfden indienen. Kapitein Dreyfus heeft, naar aanleiding van de jongste beweringen van Du Paty de Clam, dat hy in staat zou zyn door het onthullen van een geheim, onmiddellijk het afdoend bewijs der schuld van den kapitein te bewijzen, den Minister van Oorlog per brief dringend verzocht Du Paty te hooren. Te Óudeschild op het eiland Tessel sloeg Donderdagavond te ongeveer halfelf de bliksem in den toren van het kerkgebouw der Hervormde gemeente. In een ommezien stond de toren in lichterlaaie. De brand is boven in den toren ontstaan. 10 k 12 jaar geleden sloeg bjj een hevig on weer de bliksem ook in den toren, die thans het is nn 2 uur na middernacht, byna geheel door het vuur is verteerd. De aanjager van Den Burg bewijst uitstekenden dienst. De brand duurt echter nog voort. Ware de wind zoo hevig geweest als in de laatste weken het oostelijk deel van het dorp zou groot gevaar geloopen hebbon geheel af te bran den. De kerkelyke archieven zyn geborgen. (Hbl.) Op een valsch telegram, van Rotterdam verzonden, is een milicien van het 6e regi ment infanterie, te Breda in garnizoen, her waarts gereisd, omdat volgens dat telegram zyn vrouw ernstig ziek zou zyn. In de ech telijke woning in de Lange Pannekoekstraat gekomen, bleek er van eenige ziekte geen sprake. (N. R. Ct.) Men schryft uit Rotterdam Dat het de bedoeling is van het Rotter- damsch gemeentebestuur de kermis geleide lijk in te krimpen blijkt weder daaruit dat thans alle café's en openbare vermakelijk heden half tweo 's nachts moeten sluiten, ook zelfs op den zg. dollen Zaterdag. In dien nacht mochten deze inrichtingen voor heen tot 4 uur openblijven. Later werd dit reeds geleidelijk tot half 3 ingekrompen en dit jaar moet ook in dezen nacht alles ten half twee uur gesloten worden, terwijl tot niet langer dan één uur muziek gemaakt mag worden. (D. Ct.) Op het oogenblik worden bij het Duitsche üitgjfbreide proeven genomen mpt ma chinegeweren, waarvan er zes gelijk staan met het vuur van een geheel bataillon. Er worden thans twee kavalerie-afdeelingen met de behandeling dezer geweren geoefend, welke by de groote najaarsoefeningen aan het 11e en 15e legerkorps zullen worden verstrekt, ten einde hunne praktische bruik baarheid vast te btellen. Uit Durand, in Michigan, wordt bericht dat twee treinen op den Grandtrunkspoor- weg op elkaar geloupen zyn. Een der treinen vervoerde 't personeel en materieel van den circus Wallace. Er zyn 19 per sonen gedood, waaronder de hoofdconducteur van een der treinen, 30 reizigers en be ambten zyn bovendien gewond. By Katwijk is aangespoeld het in gevor derden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man, byna geheel npakt, mét een touw om het lyf. Het is naar de begraafplaats gebracht. Te Messina is dezer dagen eén flesch aan gedreven, bevattende een reepje doek, waarop staat dat nabij 't eiland Maligri een Engelsch schip door inlanders overvallen en geplun derd en de bemanning vermooTd is. De fiesch met inhoud zyn aan het Britsche Ministerie van Marine gezonden. In de buurt van Metz zyn weer een groot aantal Romeinsche grafsteenen en andere oudheden, gedeeltelijk geheel ongeschonden opgegraven. Er zyn twee steenen beelden bjj van Epona bij de Galliërs de bescherm godin der paarden, en onder de grafsteenen zyn er drie met portret van den overledene. Alle grafsteenen leeren inheemsche Gallische namen kennen. De Engelsche admiraliteit ontving Vrydag het volgend telegram uit Funchal (Madeira): Een ernstige ontploffing van een ketel aan boord van den Britschen kruiser le kl. „Blake" 20 dooden, 2 gevaarlijk en 4 licht gekwetsten. Het dorp St. Baldoph, in Savoye, is on geveer geheel door brand vernield. Op 10 kilometer afstand, te Chambéry kon men de vlammen waarnemen. GOUDA, 10 Augustus 1903. Eergisteren slaagde te 's Gravenhage o. a. voor het Examen Fransch 1. o. de heer J. ^1 Donk, alhier. Verleden week is hier ter stede eene anti revolutionaire jongelingsclub, onder den naam „De Jonge Garde" opgericht, aanvankelijk met 15 leden. Het doel is: ten le mede te werken aan de vorming harer leden voor de taak, welke later als kiezers op hen rust tei 2e het maken van propaganda bij Kamer- Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen voor candidaten, welke door de A. R. Kiesver- eeniging zyn gesteld of aanbevolen. De leden der club moeten den leeftijd van 15 jaar bereikt hebben en betalen een weke- ljjksche contributie van 3 ets. Anderen kun nen begunstigers worden tegen een jaarl. bijdrage van 50 ets, of tegen verstrekking vun boeken en brochures. (G. N.) Programma van den Schietwedstrijd, uit geschreven door de afd. Gouda van Volks weerbaarheid, op Zondag 30 Aug. 1903, op bet terrein aan den Rotterdamschen dyk, aanvangenden 's morgens ten 8 uur, en be staande uit A. Korpswedstryd. B. en C. Personeele Wedstrijd. D. Vrye baan E. Vaste F. Wedstrijd met Cyltndergeweer. Afdeoling A. Korpswedstryd op 150 M. (met geweer M. 95.) Deze afdeeling is opengesteld voor het Garnizoen, do d.d. Schutterij, de Vereeni gingen „Burgerplicht", „Koningin Wilhel- mina" en „Volksweerbaarheid", vertegen woordigd ieder door 5 schutters. Pryzeneen groot Zilveren Kruis, een klein Bovendien wordt er voor den hoogsten Korpsschutter een Zilveren Kruis beschik baar gesteld. Opgave tot deelname wordt voor 20 Augus tus ingewacht bjj den Secretaris van „Volks weerbaarheid". Afd. B. Personeele Wedstrijd voor leden van „Volksweerbaarheid", die geregeld de Schietoefeningen hebben bijgewoond. Afd. C. Personeele Wedstrijd voor leden van „Volksweerbaarheid", die niet geregeld de Schietoefeningen hebben gevolgd. Afd. D. Vrjje baan Wedstryd op 150 M., met geweer M. 95, opengesteld voor iedereen. (3 schotskaart k 25 cent). Afd. E. Vaste baan Wedstrijd op 150 M. met geweer M. 95, opengesteld voor iedereen. (10 schotskaart k f 1.—). Afd. F. Wedstrijd met Cylindergeweer op 15 M. (roos 12) 5 schoten k 15 cent. Deze Wedstryd zal opgeluisterd worden door een Matinée van het Muziekkorps der dd. Schutterij onder directie van den Luit.- Kapelmeester Joh. G. Arentz. In het Sigarenmagazijn van den heer D.Hnlscher KleïWeg, is geëtaleerd 't merk „Op Hoop van Zegen", dat op de kistjes van blik in metaaldruk wordt weergeven en vervaardigd zyn door den heer Joosten te-Groningen. To Rotterdam is in de bank van 1 ning in beslag genomen een zilveren horloge, afkomstig van den in den nacht van 5 op 6 dezer aan den Goejanverwellendtjk onder Gouda gepleegden diefstal met braak. Beroepen bjj de Ned. Hervormde Kerk te Elburg ds. M. Jongenbreur te Jaarsveld. 2e Klasse. Trekking van Maandag 10 Aog. No. 18068 1 20,000. 15547 1 5000. 7539 en 19210 ieder 1 400. 6752 en 12093 ieder 1 200. 8276, 8665 en 8740 ieder i 100. Prjjzen v»n f 30. 13 2605 5820 8851 11560 15163 18053 33 11 28 77. 85 15205 81 103 88 5913 8907 96 29 #179 51 2742 70 14 11609 97 85 55 50 6038 32 52 99 - 88 60 83 52 38 11848 J53U 18225 56 87 Tl 62 267 90 6368 367 2812 6442 83 11955 39 18327 75 92 6560 9069 70 43 43 447 2932 76 9103 80 66 18511 508 43 6659 69 12036 77 62 42 45 78 9204 12104 78 18630 67 51 84 9303 12201 15403 18708 72 3175 93 26 53 12 37 640 3214 6796 90 72 31 58 721 48 6833 9413 12338 40 18841 33 3300 50 16 12414 15502 72 79 37 64 20 12557 18 84 93 73 73 9545 96 15610 94 809 83 6953 67 12601 90 18946 25 87 60 76 21 15707 52 48 3443 7041 9681 24 15822 190O8 81 48 7147 9717 12763 15950 14 901 3548 60 73 93 83 44 14 81 7201 75 12805 89 73 71 3613 29 79 43 90 74 91 79 96 90 12934 16001 19130 95 98 7387 9807 13019 16110 53 1036 3740 97 71 39 28 19261 49 66 7447 9937 52 54 19346 68 82 82 42 86 88 52 92 91 90 83 13176 16210 69 1120 3807 7564 10013 13279 69 19423 55 19 7610 10146 13300 75 82 83 71 35 49 37 16378 19512 93 3915 69 10271 13439 80 45 1316 37 7727 73 46 88 46 1404 98 83 10305 13544 16492 81 96 4005 64 12 59 16698 93 1549 53 74 71 13636 16623 19629 53 4121 7851 86 42 51 45 1652 37 87 10412 13745 55 91 82 44 92 16 65 75 19706 1705 72 7980 19 13822 16740 80 16 4301 88 85 56 60 19810 21 4415 92 10535 13918 77 40 28 4532 99 94 82 16862 51 36 68 8001 10676 14000 16965 19903 94 93 8137 91 8 17020 95 1841 4723 45 10728 59 48 98 69 32 51 86 14127 57 20053 78 4884 8251 10853 14214 77 78 79 4946 62 10903 75 17135 20136 1910 51 8307 60 14365 50 20384 62 66 11 77 73 17222 20453 97 5025 15 11013 90 28 20569 98 5100 38 21 14491 46 82 2026 5 46 29 92 52 20639 36 5211 94 33 14530 17344 48 46 85 8434 56 63 17472 76 70 5321 83 11113 93 84 96 84 94 8505 64 95 17605 99 89 5471 25 11234 14632 78 20728 2130 5587 8626 56 75 17682 57 50 5677 28 58 14770 17816 72 76 79 34 11300 14858 54 20859 95 5711 51 38 14916 17938 20909 2216 49 62 11430 15089 45 28 2487 65 8816 45 15106 18083 33 2599 5800 18 11509 57 35 75 2602 Kleiweg E 73a, GOUDA 'l'eleithoon No. lit. Maandag 10 Augustus 1903. Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 37'/,, zde kwal. 34,3de kw. 28 cent per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 28, 2de kwal. 24 3de kwal. 20 cents per half kilo. Vette varkens redelijk aanvoer prijzen waren voor ie kwal. 2o*/9 2de kwal. 20, 3de kwal. 17 cent per half kilo. Schapen en lammeren redelijk aangevoerd. Handel voor alles stadig iets lager in prijs. worden tot veel verminderde, prijzen OPGERUIMD. Het beet#, onachadelykitc en - makkelykite poetsmiddel voor Haaraè en vooral dame* en Klnderachoenwerk. la de Appretuur van C. M MUIlar k Ca BerlinBeuth-Str 14. - Men latte goed naam en fabrlekamerk.- op 1 Varkryikaar ky Hawaii Wlnkallari ia tahaanwwk, galaatwlaa, Vaiwyaa *tu. rit. Baawaal-Datat fey W. tareaaaaa, Arakaa

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2