MANTELS en COSTUMES I). SAMSÖM. Stadsnieuws. 3738 Staats-loterij Posterijen en Telegraphic. Veemarkt te Rotterdam. Prijsvermindering van Parasols. beiterzeitnng beoordeelt de zaak op dezelfde wyze als de „Vorwftrts". Aan den anderen kant moet echter de „Vorwftrts" zien dat zelfs Berlünsche wpord- voerders van de socialistische party met v. Vollraar meegaan. In een vergadering van het vierde Berlynsche kiesdistrict beeft het raadslid dr. Frendenberg namelijk weer den raad gegeven om aanspraak te maken op den zetel in het bureau, zonder aanstoot te nemen aan representatie-plichten tegenover het hof. Hy stelde in het licht dat de so cialistische raadsleden te Berlijn er ook geen bezwaar in zagen, den gouden ambsketting met de beeltenis van Friedrick Wilhelm IV om te hangen. Een ander spreker noemde ook het ondervoorzitterschap van den afge vaardigde Bock in den Landdag van Saksen- Gotha als een voorbeeld dat bewees, hoe bet bekleeden van zulk een post de party geen schade deed. Maar de meerderheid in de vergadering te Berlijn juichte de spre kers niet toe en verklaarde zich tegen de Hofg&ngerei. Eindelijk is de kwestie ook behandeld in de sociaal-democratische vereeniging te Bar men. Hier veroordeelde de voorzitter Eberle de bekende autoritaire verklaring van Bebel tegen ifernstein en legde er na druk op dat de party aanspraak moest ma ken op het ondervoorzitterschap en zich daarbij niet tekort zou doen, als het socia listische lid van het bureau den Keizer ge lijk nu eenmaal gebruik was, kennis gaf van de constitueering van den Rijksdag. Daarmede moesten echter alle verplichtin gen vau den ondervoorzitter jegens de Kroon afgedaan zijn. Van een verschijnen ten hove bjj hoffeesten kon geen sprake zyn. Men mag benieuwd zyn naar de beslissing van den socialistischen partijdag te Dresden, nu de meeningen in den boezem van de partij zoo uiteenloopen. De jongste berichten uit Belgrado doelt zien, dat Peter I geheel en al onder djen invloed staat van zyn omgeving, voor ljet grootste gedeelte samengesteld uit liedén, die aan den moord op het koninklijk echt paar hebben deelgenomen, of althans waren opgenomen in het geheime complot. Eenige staaltjes daarvan laten we hier volgen Het nummer van 7 Augustus van de Ser vische staatscourant, dat de benoeming tot hofmaarschalk bracht van den luitenant kolonel Leuchanine, militair-attaché van Servië te. Konstantinopel, werd kort na zyn verschijning door de politie uit de circulatie teruggenomen. Daarna verscheen een tweede editie, waaruit de benoeming was wegge laten. Luitenant-kolonel Leuchanine is de schoonbroeder van den minister van Finan ciën. Hij was hofmaarschalk geweest onder Alexander Obrenovitch tot het huwelijk van dien Koning. Een courant had reeds een dreigende houding aangenomen naar aan leiding der geruchten betreffende de benoe ming van dien vriend van het oude régime. Het cavalerie-regiment te Nisj, in garni zoen, weigerde voorts een commandant, die vroeger adjudant geweest was onder koning Alexander. Een ander commandant werd eveneens geweigerd door de officieren van de regi menten van Zapescar en Valjevo. En Peter is maar genoodzaakt zich naar dit alles te schikken I Gistermorgen begonnen te Antwerpen de feesten ter gelegenheid van het honderd jarig gedenkfeest van het graven van het eerste bassin der haven, by besluit van den eersten consul, Napoleon Bonaparte. De minister-president, De Smet de Naejjer, nam deel aan de offlciëele plechtigheid. Hy kwam te 9 uur aan en begaf zich naar het raadhuis, waar hy ontvangen werd door den heer Desguin, waarnemend burgemeester en het College van schepenen. Van daar begaven zich de autoriteiten in rytuigen naar de Zuiderkade, dio eertijds werd ingewijd onder den naam Quai d'Herbouville, naar den prefect dio het departement bezuurde tydens het consulaat. Een eeretribuno was daar opgericht, waarop plaats namen de minister De Smet de Naeyer, de Fransche gezant Gerard, hot college van schepenen, de militaire commandant van Antwerpen, de commandanten van de Fransche schepen thans te Antwerpen en tal van andere autoriteiten. De heer Verspreouwen, schepen van handel, hield een toespraak, waarin hyde geschiedenis verhaalde van den bouw der Zuiderkade. Hy bracht hulde ann allen die tot dien arbeid hadden meegewerkt. Ten slotte werd een bronzen herinnerings plaat onthuld, waarop de naam van d'Her bouville voorkwam. De minister De Smet de Naejjer voegde aan don naam van den stichter van het bekken dien van baron De Lambermont toe, twee personen aan wie België do welvaart van de haven van Antwerpen dankt. De heer Gerard dankte uit naam van de Fransche regeering voor alle beminnelijke woorden die gesproken waren aan het adres van onze buren. Daarna begaven zich de autoriteiten naar het oude bassin, waar een andere herinne ringsplaat werd onthuld, meldende dat tot den bouw van het bekken werd besloten door Bonaparte. Hier sprak de heer Desguin, die wees op de werken aan de Noorderkade. By de nieuwe havenwerken werd het woord gevoerd door den schepen Ceuleraans, die onder veel geest drift en toejuichingen zyn rede uitsprak. Verspreide Berichten. Frankrijk. De uitvoer van Frankrijk heeft in 1902, vol gens officieele opgaaf, beloopen 4.252.181.000 fr. tegen 4.012.941.000 fr. in 1901 en de uitvoer 4.394.019.000 fr. tegen 4.369.194,000 fr. in 1901. Door de rechtbank te Vitey-le-Fran- cais is de vroegere geestelijke Charbonnel veroordeeld tot zestien fr. boete en 25 fr. schadevergoeding wegens verspreiding van uittreksels uit do „Diaconale*". Minister Pelletans huwelyksgetuigen zullen zijn dc premier Combes en de vice- president van den Raad van State, Coulon, terwyl twee hoofdambtenaren van het mi- nisterieele departement de getuigen der bruid zullen wezen. Het huwelijk zal alleen burgerlijk plaats vinden en na de sluiting gaat het jonge paar te Cherbourg het pant serschip „Jules Ferry" zien afloopen. Nieuw licht in de Humbertzaak is er niet gekomen door de eerste zitting van Zaterdag, alleen bleek Therèse Humbert te volharden by haar onthullingsbedreigingen, en in opgewonden toestand werd zy terug gebracht naar haar cel, waar zy soupeerde met een soepje en twee eieren. Zy sliep heel slecht en de dokter was gisteren niet gansch en al gerust. Het Casino van de badplaats Trouvil- le, dateerend van 1850, is door brand eer gisteren geheel vernield, met uitzondering van de tooneelzaal, waarschynlyk door kort sluiting in de electrische geleiding. Gemengde Berichten. Donderdag morgen gebruikte op het mili taire schietterrein te Assen een milicien der lichting 1903 bij het schieten een geweor, waaraan de afsluiter van den grendel ont brak. Bij het afgaan van het schot bood de grendel niet den vereischten tegenstand aan het zich ontwikkelende kroitgas en sloeg uit elkaar, terwijl de kogel in den loop van het geweer bleef vastzitten. De metalen patroon huls sloeg in splinters en verwondde met den grendel den milicien zoodanig in het gezicht, dat heelkundige hulp onmiddelyk moest wor den ingeroepen. Na voorloopig verbonden te zjjn, werd de getroffene per brancard naar het militaire hospitaal overgebracht, doch spoedig daarop vervoerd naar Amsterdam om or.der behandeling van een specialiteit te worden gesteld. Behalve dat het gezicht van den ongelukkige deerlijk gehavend werd door de scherven van de versplinterde pa- troonhnls, drong do haanpal van den gren del na eerst het neusbeen te hebben verbrijzeld --in het rechteroog, dat er byna uitgescheurd werd, waardoor de getroffene dat ook waarschynlyk zal moeten missen. Reeds den eersten nacht van de Rotter- dam8che kermis is er iets zeer treurigs ge beurd. Het was omstreeks één uren, dat eenige Duitsche en Hollandsche schippers en schippersknechts in het bier- en danshuis New Casino, aan het Roodezand no. 18 twist kregen tengevolge van het uithalen van kwa jongensstreken door enkele hunner, als het gooien met stukjes cocosnoot en zoo meer. Uit dat danshuis loodste men de twistenden de straat op, waar zy zich verspreidden. Even later stak een van de Hollanders, de 25-jarige schipper B. Vlietstra, wonende Hugo de Grootstraat no. 10 alhier, de straat over ter ontmoeting van een der Duitschers met wien even te voren getwist was. Tusschen die beiden ontstond nu een korte woorden wisseling, men werd handgemeen, een gil weerklonk over het Roodezandschipper Vlietstra had een messteek in de linkerzijde van zjjn buik, en een in zijn rug gekregen, terwyl bovendien één geweldige snede, hem aan de linkerzijde van den hals toegebracht, slagader en spieren ter plaatse in één slag had doorgesneden. Bijna onmiddellijk daarop zakte hij ineen men bracht den ongelukkige terstond meer dood dan levend naar het ziekenhuis, waar hy kort na aankomst over leed zonder één woord gesproken te hebben. De dader werd direct gearresteerd en naar het politiebureau in de Pauwensteeg gebracht. Het is de 23jarige schippersknecht C. F. W., van het Rijnschip Rotterdam 4, liggende aan de Steenplaats tegenover de oude Plantage alhier. Het knipmes waarmede dedoodelijke steken en sneden werden toegebracht is op het Roodezand op dc straat teruggevonden, -po politie nam het in beslag. De ver boorde schipper laat eene weduwe met twee kleine kinderen achter. De dader heeft by deze vechtpartij nog een tweeden schipper door een messteek in zyn linkerbovenarm verwond. Deze man is in het ziekenhuis verbonden, waar de wonde van niet ernstigen aard bleek. De schippersknecht C. F. W. dadelijk na zyn arrestatie door den commissaris van politie, den heer J. C. Theyssen, in verhoor genomen, werd gisteren ter beschikking der justitie naar het huis van bewaring gebracht. Aangaande den diefstal in Artis te Am sterdam kan het Hbl. nog het volgende me- dedeelen De koopman M. D., op de Snoekjesgracht, waar de politie voorwerpen in beslag nam, had, naar hij zeide, een sabel met diamanten omzet gekocht van een koopman uit de Leid- schedwarsstraat, die beweerde dat zy op een publieke verkooping was gekocht. M. D. is aangehouden nadat een van de daders van de poging tot braak aan het Panoraipagebonw door de justitie was ge hoord, hoewel hier niets werd gestolen. Deze, de meubelmaker Grongryp, had een werkplaats in de Boerensteeg, waar, na een huiszoeking door de politie, eenige gereed schappen werden aangetroffen, waaronder een schildersmes, waaraan bruine verf zat. By verder onderzoek bleek, dat bedoeld mes past in de sporen van braak aan het Eth- nografisch Museum in Artis gevonden en dat de bruine verf aan het mes overeenkomt met de qualiteit, die op de deuren enz. van bedoeld museum is aangebracht. Er bestaat vermoeden, dat de voorwerpen, die daar gestolen zyn, nog of liever weer, na het ver voer naar Londen te Amsterdam verborgen zyn. Het onderzoek wordt voortgezet. Het te De Bilt vermiste knaapje, waarvan Zondag sprake was, is, nadat het een nacht en een dag in de bosschen had rondgezwor ven, door den stationschef teruggebracht. Hy vond hem naby het zandgat in de Bilt- sche duinen, waar hy rustig te slapen lag. Naar wy vernemen moet hy «uit vrees voor straf de ouderlijke woning zjjn ontloopen. (Utr. Dbl.) Uit Haarlem meldt men De Hollandsche Spoor vervoerde eergis teren, laatsten kermiszondag, 18,000 passa giers van Amsterdam naav hier. De Leeuwarder correspondent meldt aan de „N. R. Ct." Het onderzoek inzake liet omslaan van de Drachtster stoomboot is afgeloopen, de stukken zyn aan den officier van justitie gezonden om beslissing of er termen aan wezig zijn ingevolge artikel 169 strafwet boek. Men meldt uit Scheveningen Zondagmiddag had de opstyging plaats van den luchtballon „Oranje". Duizenden menschen waren daarvoor naar Schevenin gen getrokken. De opstyging geschiedde op de plaats, waar het Palace Hotel zal ver rijzen. Om 10 uur 's ochtends was men be gonnen met de vulling van den ballon, die een inhoud heeft van 10.000 kub. M. lucht reiziger Louis Godard, die kapitein is van de afdeeling luchtscheepvaart by het Fran sche leger, leidde de vulling. Om 6 uur namiddags gaf hy het bevel „los", en statig steeg de ballon op, spoedig door den westenwind in de richting van Amsterdam gedreven. Hoog in de lucht ging Godard op den rand der mand staan en groette de menigte. Na 20 minuten was de ballon uit het gezicht verdwenen. De luchtschipper Godard bereikte by zyn vertrek een hoogte van 830 meter. De bal lon dreef over Wassenaar, Valkenburg, Rynsburg en Warmond naar de Haarlem mermeer, 'Waar Godard te Hoofdhorp weer behouden nederdaalde. Vandaar vertrok hy naar Hillegom. Hy bad met zyn ballon den afstand van 33 KM. afgelegd in 24 minuten eene snelheid dus van 22,9 meter per se conde. Een nieuw soort rolschaatsen voor den openbaren weg is uitgevonden door een Duitscher. Het is een zeer ingenieuss toe passing van een eindloozen ketting op een groot dryfwiel van gutta percha, dat midden onder den voet geplaatst is en den rijder veroorlooft kleinere cirkels te maken, dan by vorige constructies het geval was. Toen Zaterdag-morgen ongeveer 5 uur de letterzetters Lofvers, Geertsema en Walstra van hun werkplaats in het gebouw der „Nieuwe Groninger Ct." naar huis gingen, bemerkten zy, dat eenige jongelui op het balkon voor een huis spektakel maak ten en zy bleven staan. Een der jongelui, de 22-jarige student H. C. W. F., geboren te Batavia, riep Geertsema toe, boven te komenen toen deze antwoordde dat hy het niet deed, riep de student „Dat is je ge raden ook, want dan jaag ik je een kogel door je kop!" G. gaf eenig bescheid en in- tusschen was de student naar binnengegaan om een oogenblik later weer op het balkon te komen en met een revolver op G. te mik ken. Ook hebben G., zyn collegas en anderen een schot gehoord. Er kwamen|dadelyk eenige politieagenten toesnellen. Gelukkig was G. niet geraakt, en er is geen kogel gevonden. Ook de revolver, waarmee geschoten is, heeft men niet kannen vinden. De student is jn den vroegen morgen gearresteerd en de drie andere jongelui zyn meegegaan naar het bureau van politie. Geconstateerd werd, dat F. in beschonken toestand verkeerde. Hy heeft in den loop van den dag in een ver hoor verklaard, dat hy geschoten heeft, en is daarna op vrye voeten gesteld. In het district Kota-Tengah der omme landen van Padang heeft een Maleier, ge dreven door ijverzucht, een vreeselyk bloed bad aangericht. Sedert eenige dagen had hy de woning zyner vrouw en schoonouders vertoornd ver laten, omdat hy zyn vrouw van ongeoor- loofden minnehandel verdacht. Op een avond kwam hy by het huis zijner vrouw terng, om haar te bespieden, en hoewel door de omwanding binnenshuis geen mansper soon bemerkende begon hjj toch de om war ding te verbreken, om zich toegang tot d«t woning te verschaffen. In huis waren slechts drie vrouwen aanwezig, zyn eehtgenoote, haar moeder en haar grootmoeder, die allen luid begonnen te schreeuwen, toen zy een inbreker buiten aan het werk waanden. De man verloor toen zyn bezonnenheid, trapte de huisdeur in, stormde als een bezetene het huis binnen en drong met opgeheven mes op de drie vrouwen in, haar in woeste razerny steken toebrengend. Zyn schoon moeder zeeg weldra levenloos voor zyn voe ten neer, terwyl zyn vrouw gevaarlijk ge wond werd en haar grootmoeder verschil lende lichtere kwetsuren opliep. De moordenaar werd weldra gevat. Het proces-Humbert is Zaterdag teParyB weder aangevangen. Thérèse, die onophou delijk praatte, was bleek en erg zenuwachtig, herhaaldelijk onderbrak zy de voorlezing van de akte van beschuldiging die een uur daurde, en nog steeds zinspeelt zy op onthullingen, die zy nu weder verschoven heeft totdat het honderdtal getuigen zal gehoord zyn; dan zal zy bewijzen dat de Crawfords en de honderd millioen werkelijk bestaan. Cattani, de eenige klager, is ziek en vertoeft in Zwitserland. Labori, de advocaat der Hum berts, die zeide weinig vertrouwen in dien woekeraar te hebben, constateerde dat het ten gunste van de beklaagden pleit, dat de eenige aanklager zich aan de behandeling onttrekt. Romain en Emile Daurignac en Frédéric Humbert bewaarden het stilzwijgen of be antwoordden de vragen met de verklaring van niets te weten. Hoewel er strenge ordemaatregelen genomen waren, was de rechtzaal slechts matig bezet; ook buiten het paleis van justitie waren weinig nieuws gierigen. De correspondent van het „Hbld." seint dat de houding van den president der recht bank dikwerf niet waardig was, en hy zich onkiesche en laag-by-den-grondsche grappen veroorloofde, waarover Frédéric zich o. a. terecht verontwaardigd toonde. Zondagmorgen, te 54 ure, drongen twee lieden in een huis van den steenweg van Alsemberg. Een bleef beneden aan de trap, de andere trok naar de eerste verdieping en, zich wendend tot mevr. M., vroeg hy waar haar zoon was die was gedeserteerd. De zoon M. is artilleur en gekaserneerd te Leuven. De vrouw zeide 't niet te weten. De man, een in burger gekleed gendarm, beukte toen een deur in. In een der bedden sliep de soldaat met een broeder. De zoon M. deed hem opmerken dat hy geen deserteur was, slechts ontbrekende, en dat de gepleegde daad dus onwettelijk was. De gendarm greep den milicien vast, doch werd teruggeduwd. Toen tr<?k hy een re volver en mikte naar het hoofd van M. De kogel drong in den muur. De broeder van den soldaat was toege- loopen. Toen snelde de andere gendarm toe en bedreigde met zyn revolver den oudste der zonen M. Van de verwarring gebruik makend, kon de soldaat ontsnappen en keer den de gendarmen onvorrichter zake terug. Maandag stelden zy tegen den broeder van den soldaat proces verbaal op voor tegen stand. (L. K.) Het Grand-Thèatre te Amsterdam en een aangrenzend winkelhuis zullen 7 September in publieke veiling komen. Er bestaat eenige kans, dat in de Amstelstraat een nieuwe schouwburg zal verrijzen. (N. v. N.) By het 5e regiment infanterie te Amers foort is een onderzoek aanhangig gemaakt naar de handelingen van den kapitein F. A. Nieuwenhuys, die by de exercitie een zyner jonge miliciens heeft geslagen en de door bedoelden milicien deswège ingebrachte klacht trachtte te stuiten. Majoor Bisschoff van Heemskerck leidt het onderzoek. (Het Volk.) Men schryft uit Haarlem aan de N. Ct. Zondagavond, terwyl de bewoners afwezig waren heeft men zich met een valschen sleutel toegang verschaft tot de woning van den groentehandelaar Lynzaat op de Ged Oude gracht. Alle kasten en laden, zoowel in de beneden- als bovenkamers, werden openge broken, en zelfs het bed werd onderstboven gebaald, doch het geld, dat op een afgelegen plaatsje was geborgen, is niet door de in- breker(s) gevonden. Vermist wordt een zilveren horloge giet dito ketting. De politie doet natuurlijk onderzoek. Volgens den „Rappel" heeft de politie van Markesdorf (Saksen) aan een hotelhouder dier plaats verboden zyn hotel langer te noemen Gasthof Zum Deutschen Kaiser, omdat hy somtijds een zaal aan socialisten afstond om in te vergaderen. Zyn uithangbord moet hjj wegnemen op straffe van een boete van 100 Mark. Omtrent den vermoedelyken diefstal van een drietal bankbiljetten van duizend guldeu die zouden behooren tot een geldzending per aangeteekenden brief van de Chartered Bank aan jhr. Van Nispen, administrateur van Loengoer Dowo bij Malang, vernam het Soer. Hbl. nog het volgende. Blijkbaar waren de bewuste bankbiljetten niet in den brief inge sloten daar by naweging van den brief aan het postkantoor te Malang het gewicht conform was aan dat op het postkantoor te Soerabaja afgewogen. Te Soerabaja werd op het postkantoor de brief nogmaals in presentie van den geadresseerde afgewogen en weder hetzelfde gewicht verkregen. Ten overvloede werden drie bankbiljetten van duizend gulden aan den brief toegevoegd en bleek daardoor de balans over te slaan. De Soer. Ct. deelt omtrent deze zaak nog mede, dat het geheele personeel van de onder neming, zoomede de heer Van Nispen, naar Soerabaja is gekomen ton de zaak toe te lich ten. De heer Bastiaans^%en der geëmployeer den der onderneming, heeft te Malang den brief in ontvangst genomen en deze aan den heer Peltzer, mede op genoemde onderneming werkzaam, afgedragen. Er bestaan aanwijzingen dat uit den brief, voor hy van Soerabaja werd verzonden, reeds de bankbiljetten waren ontvreemd. GOUDA, 11 Augustus 1903. Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stuk toegezonden Gouda, 10 Augustus 1903. Voor de vacante betrekking van leeraar in het boekhouden aan de Avondschool voor ambachtslieden heeft zich één sollicitant aan gemeld, de heer E. A. Zwaaneveld, die als leeraar aan den handelscursus der plaatse lijke afdeeling van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland heeft getoond daarvoor ten volle berekend te zyn. Na oproeping meldde zich voor de nieuwe betrekking van leeraar in het rechtlijnig tee kenen aan genoemde school op de daarvoor by Raadsbesluit van 3 Juli j.l. bepaalde jaar wedde van f 500.—, na één jaar by gebleken geschiktheid te verhoogen tot f600.—, geen enkel sollicitant aandoor de welwillende bemoeiingen van eene autoriteit op het gebied van teekenonderwys verklaarde zich echter na sluiting van den sollicitatie-termijn de heer C. Citroen te Amsterdam, in het bezit der acte van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in het rechtlijnig teekenen en van het einddiploma der Rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers, bereid de betrekking te aanvaarden, mits, en zulks met het oog op de transportkosten, de jaarwedde aanstonds f 600.zou bedragen. Aangezien de ver vulling van de nieuwe leeraarsplaats voor de school een volstrekt vereischte is en de informatiën betreffende genoemden heer gunstig luiden, komt het ons gewenscht voor aan zijn verzoek te voldoen. De benoeming zou dan voorloopig voor één jaar gedaan kunnen worden. Onder overlegging der betrekkelijke brie ven van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en van den bevoegden Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs hebben wy mitsdien de eer lo. den Raad in overweging te geven met wijziging in zoover van zijn bosluit van 3 Juli j.l. de jaarwedde van den leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de Avondschool voor ambachtslieden nader te bepalen op f 600.— 2o. voor te dragen voor eene benoeming tot leeraar in het boekhouden aan genoemde school den heer E. A. ZWAANEVELD al hier, en voor eene tijdelijke benoeming voor één jaar tot leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de zelfde school den heer C. CITROEN te Amsterdam. Heden voormiddag omstreeks half twaalf ure, geraakte op den Bloemendaalschen weg onder Waddinxveen een, voor een bierwa gen gespannen paard, doordien dit onver wacht over het lemoen sprong in de langs dezen weg gelegen vaart en wel zoo, dat het dier met den buik op een vlonder kwam te liggen, met de pooten ter weerszijden daarvan. De te Reeuwyk gestationneerde Rijksveldwachter J. Miedema, die daarjuist passeerde bracht het inmiddels geheel te water geraakte paard weder op het droge, doch werd, door de onhandigheid van een der by het gespan behoorende personen, met het mes, waarmede de strengen ^aren doorgesneden, vry ernstig aan de rechter hand verwond. Het onder Waddingsveen opgovischte lijk is herkend als dat van den ongeveer 60- jarigen C. Van Leeuwen alhier. Over het ontslag van den heer S. Linde man, leeraar in wiskunde en teekenen aan de Rijks Landbouwschool te Wageningen schrijft de Wageningsche correspondent van het Hbld. het volgende Geheel onverwachts is dit ontslag niet ge komen. Reeds geruimen tyd geleden kwam my ter oore, dat het optreden van den heer 8. Lindeman, in en buiten de school, in hooge mate de ontstemming der regeering wekte. In de school, dus werd verteld, maakte de heer Lindeman nog al eens een uitstapje op het terrein van zyn collega, een leeraar in de staathuishoudkunde, in het bijzonder om de wetten des lands te toetsen aan de door hem voorgestane theorieën van Marx. Nochthans, daarom is het Qptslag niet ver leend. De heer Lindeman, voorzitter van de afd. Wageningen der S. D. A. P., trad den 8sten Maart voor het comité van Verweer te Gouda als spreker op en ontving een dag of tien later van de regeering een missive, waarin hem gevraagd werd of hy erkende in zijn daar uitgesproken rede gezegd te hebben, dat „minister Knyper 25 jaar lang, zy 't niet bewust, dan toch onbewust een huichelaar was geweestverder doelende op het oproepen der lichtingen, dat „onze zonen en broeders worden gedwongen om zich in een apenpakje te steken om de regee ring in haar misdadig pogen te steunen". De beer Lindeman antwoordde daarop, dat hy te Gouda niet als leeraar der R. Land bouwschool was opgetreden en dus ook geen verantwoording aan de regeering meendo schuldig te zyndat hy echter wel wilde mededeelen in welk yerband de bedoelde zinsneden waren gebezigd. Geruimen tyd daarop hoorde de heer Lin deman niets van de zaak, totdat hem eenigo maanden later door de regeering werd ver weten op de bewuste vergadering te Gouda alle middelen, dus ook gewelddadige, te hebben aangeprezen, om de totstandkoming der dusgenaamde dwangwetten tegen te gaan. Alsnu werd van hem een verklaring ver langd, waarin hij erkende zich destijds niet bewust te zyn geweest van de misdadige bedoelingen van het Comité van Verweer en de belofte om nooit weer aan een der gelijk avontuur mee te doen. De onderteekening van deze verklaring werd echter door den heer Lindeman ge weigerd, waarna, nadat over en weer nog eenige stukkeu waren gewisseld, het ontslag volgde 2e Klasse. Trekking van Dinsdag 11 Ang. No. 7068 1 2000. 5161, 7836 en 11409 ieder i 1000. 14578 i 400. 10362 1 200. 1088, 5327, 5528, 16871 en 19340 ieder i 100, Pr(jzen van I 30. 58 3119 5532 7738 11192 62 51 71 67 11261 64 3202 5610 80 93 164 10 58 7831 11378 77 3302 75 77 11444 250 41 5706 7908 74 99 51 8 8073 93 308 52 61 89 11516 13 61 76 8156 82 49 74 80 73 11627 416 91 5830 8264 68 16 3404 35 8342 77 72 82 36 85 U708 93 3519 40 98 16 526 50 47 8411 28 620 71 80 8585 52 31 3602 5910 92 82 41 3713 46 8627 11873 42 18 74 8722 82 75 85 6011 66 90 96 88 19 71 11934 703 3801 75 8813 12032 29 77 6203 78 48 96 79 23 9014 68 1014 3901 85 53 12142 46 4033 6327 75 12240 79 65 41 9114 58 1132 4220 50 71 12314 98 64 1207 29 53 79 66 15605 72 98 4345 72 85 73 24 85 1337 56 73 98 97 60 19067 93 4410 6410 9238 12401 15907 68 1407 28 22 51 83 38 19110 53 50 33 72 12509 62 19298 83 71 56 90 52 74 19358 1509 4515 57 9358 63 86 19509 39 56 66 96 12609 16235 56 76 64 6515 9622 43 16307 66 1634 70 29 27 95 36 19603 1723 75 42 72 12723 16590 81 30 4661 70 9711 77 16671 19800 76 79 74 19 84 16722 26 79 99 6656 68 12964 28 62 1881 4761 60 9803 13002 99 87 1906 4817 66 59 13108 16828 .91 23 40 6798 10053 31 16944 19934 41 4913 6846 69 47 87 65 68 63 67 10101 59 17022 86 2042 64 70 60 13227 44 92 72 67 6914 67 56 45 20071 2148 73 67 72 13309 17225 77 94 99 7043 92 48 27 20122 2236 5010 50 10211 13440 43 82 39 11 57 10383 96 72 20207 59 30 7127 10431 13712 73 19 93 57 30 10524 24 17331 88 2304 5103 80 10645 37 32 20308 75 70 81 10737 59 42 31 86 74 7213 10839 08 72 43 2408 89 37 47 94 17485 51 2545 5208 87 91 95 17517 20468 2628 58 7302 10912 13809 25 20536 45 68 63 13 67 72 97 2745 5333 7435 24 84 17643 20633 96 76 85 46 13919 91 20712 2920 84 7522 87 j 29 92 49 24 5441 28 99 42 17717 66 50 49 61 11043 92 56 20873 3071 59 7708 58 14117 90 20963 80 5503 12 85 36 98 Vacante directie. Postkantoor te Lichtenvoorde. Jaarwedde f 1200 en vrye woning. Pensioensgrondslag f 1400. Borgtocht f 2862 (reëel). Zy, die in aanmerking wenschen te komen, hebben daarvan te doen blijken vóór 22 Augustus a.s., door inzending van een model no. 264. Bij het laatst gehouden examen voor het telegraaf-radicaal zyn geslaagd de klerken der posteryen en toleg.aphie mej. W. C. Steendyk, moj. M. C. M. Hooiveld, Pieter Mulder, W. Benneraa, J. van der Linde, H. A. Hoekveld, A. J. Jonker, F. P. Foelkel, J. Poel, Aj Sandyck, H. Geitenbeek, D. A, W. Hcitekes, IA S. Agema, A. G. Groénhoff, H. Z. Jacobi, 0. Haan, J. Beyer, M. C. J. Eyke, H. Hazel hof, C. J. Uriot, F. van der Wal, J. Duns. P. H. T. van Munster, H, A. Boekwyt, H. J. H. Ledeboer, M. van der Eist, C. de Groot, W. M. Scheidemans, J. J. van Ever- dingen. H. D. Knook, W. A. L. van Os, mej. J. J. Breed veld, H. Leef mans, A. B. Bosman, J. H. de Broekert, W. L. Oling, M. A. F. T. Camps, J. M. Ridderikhoff, W. A. J. M. van Loon, C. Joppe, A. van der Linde, G. G. Henry, E J. Jacobs, N. C. M. Koch, C. Groe nendijk, H. P. Fortuyn Harreman, H. F. Deimann, P. Siccama, H. J. Sparreman, M. van der Hout, F. J. A. Villée, J. W. F. van der Sohuyt, W. G. Blóte, F.A.C. Aka, H. B. Petrie, P. C. van Krieken, J. G. Zylstra, W. de Broekert, F. K. de Weerd, J. Feikema, E. Jansen, I. A. Prins, G. A. Klnnkaar, J. A. Wemelsfelder, S. G. de Tempe, T. Brouwer, H. Hol, L. Koopmans, G. Goedhart, H. F. Goudswaard, I. Overbeeke, mej. J. C. Tol, A. E. J. Vlug, J. A. Smits, N J. van Woer- kom, P. van der Hoeven, J. P. Valentyn, R. C. van Hout, mej. G. C. C. Reeser, J. H. L. Fry da, mej. H. W. Rissik, L. P. Voncken, M. de Niet, J. Huizing, A. C. Eskes, F. C. do Hosson, mej. H. H. Kool, mej. M. Lamster, M. A. Witsenburg, R. Scmeltz en P. J. van Bochove. By het laatst gehouden examen voor het postradicaal z\jn geslaagd de klerken der posteryen en telegraphie G. Grisnigt, H. C. Veldkamp, J. K. Breedland, A. Gelderblom, A. P. Standaert, Klaas de Vries, J. Tiggel- man, H. J. Smit, L. Evenhuis, J. A. van Ham, A. C. van der Weyst, R. Lubach, A. C. Geurs, J. van der Beek, J P. Senff, D. van Arkel, mej. S. de Boer, Jan van Dyk, mej. E. de Haas, mej. H. H. Ephraim, A. P. F. van Ryen, M. Molenaar, H. H. Veen- huis, A. van Dis, Y. Veenstra, J. H. Kroes, J. Dommerholt, H. C. W. M. Hoskam, J. H. Mantz, J. M. van Linschoten, mej. C. J. Hindorf, H. E. Vëendyk, P. A. Enserinck, J. H. Voskamp, H. W. F. Kools, A. B. Bar- key, C. G. M. van Gumster, W. Verraenlen, J. A. van Dale, C. G. P. Dietz, O. J. Selis, H. M. Scholte, J. Millaard, H. Nota, H. J. Kolkman, mej. F. de Vos, P. L. F. Scher- pings, mej. C. Mol, J. H. B. Kfipers, A. C. G. Besnard, A. A. Kloet, A. van Hessen, J. H. Geerdes, H. Hamstra. J. C. Meerburg, X M. Kuiler, J. Kuipers, G. P. van der Waart van Gulick, B. Blok, J. Anceaux, J. W. van Kasteel, H. Navis, J. F. Casteleyn en W. H. Sasburg. Benoemd: 1 Aug., tot directear van het postkantoor te Nieuwendam, L. Pitlo Rz., thans in gelijke betrekking te Lichtenvoorde tot tweede klerk by het Hoofdbestuur, J A. Tuyl Schuitemaker; tot brievengaarster te Elspeet, mej. H. Dijkgraaf; 16 Aug., tot brievengaarder te Velseroord, J. F. de Liefde, thans brieven- en telegrambesteller te Velsen. Verplaatst: 1 Aug., de klerk der posteryen en telegraphie 2de klasse F. W. van Gulden, van het hoofdtelegraafkantoor naar het bjjpost- en telegraafkantoor „Bur gemeester de Roosstraat" te Rotterdam. Eervol ontslagen, op verzoek: 1 Oct., de adsistent P. Scholze te Amsterdam (postkantoor)de brievengaarder te Herwy- nen, A. van Ringelestyn. VERSCHEIDENHEID. Men schrijft uit Barneveld Zondagavond bevonden zich een drietal boerenknechts uit Essen in het naburige De Valk, waar zy o. m. zongen dat de Es- senaren nooit verloren gaan. Dit scheen voor d$ bewoners van De Valk een soort uitdaging te zyn, althans de 17-jarige aldaar wonende boerenzoon H. H. riep: „De Valk boven". Nauwelijks had hy deze woorden geuit, of een der drie genoemde boeren knechts, zekere J., trok zyn mes en stak hiermede H. in den rug. De toegebrachte wonde is zóó diep, dat zy levensgevaarlijk schijnt te zyn. Gistermiddag reed een volle omnibus, ko mende van de Weimarstraat te 's Graven- bage, by de Koningin-Emmakade een kar, beladen met steenen, aan. De boom van den omnibus brak en de paarden sloegen op hol. In de Prins Hendrikstraat werd een dokters koetsje omvergeworpen De koetsier van het koetsje viel van den bok en de wagen werd geheel vernield. Eenige passagiers sprongen uit de bus en verwondden zich. De personen, die waren blyven zitten, kwamen met den schrik vry. Bij de Tasmanstraat werden de paarden tot staan gebracht. Maandagmiddag is in de Zuiderzee in het vaarwater van Urk by hevige windvlaag het ledige tjalkschip „Anna", schipper Elevold van Zwartsluis, komende van Meppel en be stemd voor Amsterdam, omgeslagen. De loodsschuit Vlie No. 3 was in de nabijheid; de bemanning daarvan kon den schipper, diens knecht en een meisje nog redden, maai de vrouw van den schipper en haar 17Harig kind verdronken. De geredden zyn 's avonds te Kampen aangebracht. De vorige week Vrydag is door een ko lossale brand de werkliedenwyk van Espar- ranguere te Barcelona geheel vernield Talrijke werklieden kwamen in de vlam men om. Meer dan 3000 werkmansfamiliën zyn door den brand in de diepste elllende gedompeld. Dinsdag n Augustus 1903. Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 37,2de kwal. 33,3de kw. 28 cent per half kilo. Magere ossen melkvee en vaarkoeien goedaan- gevoerd. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 27, 2de kwal. 24 3de kwal 20 cents per half kilo. Stiere groote aanvoer iste kwal. 3a, 2de kwal. 28, 3de kwal. 24 cents per half kilo. Graskalveren redelijk aangevoerd. Handel in vet vee en vette kalveren stug lager in prijs mager vee en stieren prijshoudend, A. VAN OS Az., Kleiweg K 73a, (40UDA Telephoou No- .11. Burgorl ij ke Stand. {J GEBOREN7 Aug. Johann Marcus, ouders J. M. Gerhards on M. Melkert. 8. Dirkje, ouders K. Annaars on M. Schutter. 9. Maria, ouders I,. Slobbe en J. Nieuwveld. OVERLEDEN: 8 Aug. E. Znurhout, wed. C. J. 67 j. 10. L. P. de GEHMra|<m Ang. L. Sjouwerman en R. Po!*fejgk worden tot veel verminderde prijzen OPGERUIMD. 14150 17831 59 49 14264 76 73 81 14396 17900 14410 25 21 18046 14508 18167 74 18247 97 84 14643 18320 47 85 14853 88 48 18416 14943 23 61 18625 78 32 15122 95 35 98 15202 18746 6 70 48 18842 15355 44 67 77 90 82 15513 18937 63 26

GC | 1903 | | pagina 2