rERZ DISCRETIE. im •Gouda. Ateutcs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ITS. 1VEE \o. 9182. Builenlandsch Overzicht. FEUILLETON. ■er glijders werkelijke hulp LOOM, erteiding. TCAF Magazijn Isler”, inden EISERS, rsproeiers. stift Ballons. Donderdag 13 Augustus 1903. 42ste Jaargang. rkregen aanslui- van Inzending van Advertentie!) tot. 1 uur de* midd. Lt 103. Zn. Gouda Wordt vervolgd.} >ud gratis. n het Kjjks inter jaar voor per- van K. M. 1, en verkrijgbaar El DE VISCH- Echte 1, leSMDiun- gen fa «lui nwm des vervaardigd wereldbe- bi* Stoll- LurMniatpzyn 30. Kleiwegsteeg. Telefn. 117. I.IK INHL COURANT ieten werk. OU D E AMMEH rk: or igdheden. lage prijzen prcofbusjea c. 0.35 ?r Neder- i*ar bij ERS Jz. b van echtheid i» kurk steeds voor in num der Firma PR ilk gekookt ik voor da «lepels van >late) Al» geval van gebruiken. ate EL *1. telefoon \o. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs* per drie maanden is 1.25, franco per post. 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Een Weenscli handelsluis, dat oen filiaal heelt te Kielt, kreeg van zijn vertegenwoor diger een schrjjven met de volgende mede- deelingenDe levensmiddelen stjjgen ten gevolge van de staking zeer in prijs, zes ponden zwart brood kosten reeds twaalf kopeken. Vele indnstrieelen zjjn geruïneerd bjjv. de groote tabaksfabrikant Kogan, de pianofabrikant Strobl en de stoommolenaar Bradski. In de straten wordt onophoudelijk ge vochten tusschen stakers on soldaten. Van electrische verlichting is in de laatste tjjden Een bekend Deense!) staathuishoudkun dige, de heer Peschke-Köedt heeft een oor« deel uitgesproken over de plannen van Cham berlain, dat niet alleen een duidelijk denk beeld geeft van de meening in Denemarken, maar ook leerrijk is voor de agrariërs in andere landen. .Wanneer Chamberlain’s plannen worden uitgevoerd”, zoo zegt de heer Peschke-Köedt, „dan wordt een recht geheven van Deen- sche (en andere) landbouwproducten, terwijl die der Engelsche koloniën vry worden in gevoerd, óf aan de koloniën wordt de gele genheid gegeven, door gesubsidieerde stoom- bootljjnen hun waren vrachtvrij aan de En- gelsche markt te brengen. „Wordt nu het invoerrecht, zooals te ver wachten is, binnen matige grenzen gehou den, byv. 10 pCt. der waarde, dan zal de Deensche landbouw toch in staat zijn de moeilijkheden te overwinnen en haar plaats op de Engelsche markt te behouden. Want iedere begunstiging werkt verlammend op dan geen hulp meer voor haar, geen uitweg uit dit uur vol tantaluskwellingen Ik begrijp het offer volkomen, dat gij mij brengt, doordien gij uw gulden vrijheid verzaakt.» vervolgde de graat met vuur, »en alleen mijn liefde moge een verontschuldiging wezen voor het egoïsme, van uwe onberekenbare goedheid zulk een onbeperkt gebruik te maken. Nogmaals, Eleonora, ik bemin u maar ik wenschte ook een zelfde bekentenis uit uwen mond te verne men. Gevoelt ge voor mij iets meer dan gewone genegenheid Spreek, spreek De portiére werd in dit oogenblik teruggescho ven, en Walter Normann, een reddende engel voor de uitgeputte gravin, stond op den drempel. Een vluchtige blik was hem vo'doende, de toestand te overzienhij las hem op Rechberg’s teleurge stelde trekken, hij las hem in Eleonora^ moede oogen, welke rij met een weemoedige blik op hem richtte. «Dat zijn dus de vruchten mijner rampzalige verblinding,» volgde hij zijn snellen gedachtengang. «In dit pijnlijk uur heb ik de liefde eener vrouw verloren, die mij onuitsprekelijk gelukkig had kunnen maken. Maar ik wil alles weer herstellen, zij h-t ook ten koste van de helft mijns levens, wanneer ik slechts haar geluk venekeren kan. Indien zij wist, wat Brigitte mij straks van haren toestand van gisteren, van hare tranen en den haar door de wanhoop ingegeven brief aan Rrch- berg verhaald heelt I” iriefkaart worJt sgezondeu door bommel. lange pensioenen voortreffelijk zorgt, en hy kan alleen te Leipzig een beele reeks van znlke gepensioneerden noemen die er in weerwil van jarenlange diensten uitstekend nitzien en elk kwartaal hoogst vergenoegd hun pensioen in ontvangst nemen. Voor het geestelijk welzijn van zyn soldaten zorgt het Indische legerbestuur even goed, want in de Nederlandse!) Indische kazernes staan biblio theken, couranten, geïllustreerde bladen in verschillende talen ter beschikking van de manschappen. Ook in de tropen geldt dat men bij een soliden levenswandel oud kan worden. „U legt nu zoo eindigt de heer Giinther -- bizonderen nadruk op de ziekten in de Indische veldtqchten maar noemt u my, mijnheer von Kotze, een grooten veld tocht die zonder tyfus en andere ernstige ziekten onder de soldaten is verloopen. Ook in den laatsten veldtocht van de Duitschers in China zijn er genoeg ziekten geweest, en dit is overal hetzelfde. Wie echter als soldaat naar Indië gaat, doet dezen stap slechts vrijwillig.” De heer von Kotze is natuurlijk door het antwoord van den heer Giinther niet be vredigd. Dat kan ons ectfter koud laten. Want een onpartijdig lezer kan zelf wel oordeelen, aan wiens kant de meeste zaak kennis is, al draagt de aanvaller ook een adeUijken naam van zekere vermaardheid. De neer Giinther heeft echter een goed werk gedaan, met don laster tegen onze koloniale regeering die altijd weer opnieuw in de Duitsche pers opduikt, bijtijds den kop in te drukken. Telefoon Mo. 82 A I) V E R T E N T E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. Met genoegen zien wij dat de kwaadwillige uitval van een onkundige in de Leipziger Neueste Nachrichten over het dusgenaamde treurige lot van „de Nederland-Indische ko lonialen’* in dat blad niet onbeantwoord is gebleven. Het antwoord is van den heer G. Giinther, gepensioneerd Nederlandsch- Indisch commissaris van politie. Deze in zender is bet met ons eens dat de schrijver van het giftige stuk (de heer von Kotze) de militaire toestanden in Nederlandsch-Indië valsch beoordeelt en dus niet kent. „Het is schrijft de heer Giinther o. m. aan geen twjjfel onderhevig dat onze Duitsche soldaten bet, wat voeding betreft, zeer goed hebben, maar het is een feit dat de Neder- landsch-Indische soldaten veel rykelyker en ook vermoedelijk, wat de hoedanigheid be treft, beter gevoed wordenverder is de behandeling van den kant van hun meerderen in Nederlandsch-Indië in overeenstemming met de in de heele militaire wereld als noodig erkende krijgstucht, en ik moet er ook, ter wille van de waarheid, bjjvoegen dat men in Nederlandsch-Indië nooit iets hoort van soldatenmisbandeling, wat in elk geval een in het oogloopend verschijnsel is in ver gelijk met andere beschaafde militaire staten.” Verder merkt de heer Giinther op, dat alhoewel de soldaten daar in de tropen meer blootstaan aan malaria en andere ziekten, het ook onomstootelyk waar is dat de Ne- derlandsche regeering voor hare terugkee- rende soldaten, die een korter of langer diensttijd achter den rug hebben, doorlevens- Hij wilde als gewoonlijk haar hand aan zijn lippen brengen, maar zij onttrok hem ditmaal bijna werktuigelijk haar bevende vingers. Intus- schen verhoogde die ongekunstelde bedeesdheid de aantrekkelijkheden der schoone Eleonora in niet geringe mate en deed den hartstocht van den o ver gelukkigen huwelijkscandidaat nog meer ont vlammen. «Gravin, gij kunt bevroeden, met welk een on geduld ik dit uur te gemoet zag, en hoe vaak heb ik uwe gelukbrengende woorden gelezen en - ten mijnen gunste uitgelegd! Zijt u daarom boos «Neen,» antwoordde zij, blijkbaar bevangen. ♦Ik mag dus vrij en onverholen u de indruk ken van dit oogenblik weergeven vroeg hij, zich nevens Eleonora neervleiend. «Maar wat kan ik -u voor nieuws brengen Heb ik u niet van af het eerste oogenblik onzer kennismaking alles, alles geopenbaard «Ik dank u voor uwe mij tot dusver bewezen vriendschap en deelneming,» siste zij nauw hoor baar, er vruchteloos naar reikhalzend, aan dit onderhoud een einde te maken, maar te laat. («Hoe dank gravin, ge drijft den spot I Dit uur ware een meer dan voldoende belooning voor een geheel leven van zorg en ontgoocheling. Ele onora, voor alles moet ik nu zekerheid hebben, veroorloof mij slechts één vraag I* Met klimmende ontzetting had de jonge vrouw naar de woorden van Rechberg geluisterd; hoe nader het beslissend antwoord kwam, zooveel te meer gevoelde zij, welk een misdadig spel zij met dien man en haar eigen hart speelde. Bestond er drukte de party den wensch uit, dat de Koning zich ter regeling van de moeilijkheden naar Boedapest zou begeven. De collectieve ontslag-aanbieding van bet Kabinet werd eerst Maandag aan den Koning overhandigd, daar zy eerst dien dag kon onderteekend worden door den minister van Eerediensl, Wlassics, die uit de stad was. Maandag begaf de Hongaarsche minister van Financiën zich naar Ischl, hetjachtver- blyf van Frans Jozef. De audiëntie bij den vorst gold echter niet de crisis, doch de suikerquaestie. Toen graaf Khuen-Hedervary ,in het Huis van Afgevaardigden mededeelde, dat hy den Koning mondeling het ontslag van het mi nisterie had aangeboden, werd in de verga dering geroepen „Leve de Koningwelke kreet herhaald werd, toen Khnen aankon- digde dat Frans Jozef in het eind der week te Boedapest zou aankomen, om te trachten in eigen persoon een oplossing voor de moei lijkheden te vinden. Reuter seint over het spoorwegongeluk te Parijs het volgende De aanblik van de lyken, die uit de tun nel gehaald worden is verschrikkelijk. De lyken zijn allen opgezet, daar alle slacht offers gestikt zyn door oen rook. Om half zeven gistermorgen waren 84 lyken te voor schijn gehaald. Toen waagden de journa listen het in de tunnel binnen te dringen, waar zy een treurig schouwspel zagen. Het gebeele lynvak is verbrandop de steenen vloeren liggen hoeden, parapluies, kleeding- stukkende kussens der spoorwegrytuigen zyn overal verspreid. Men kan nagaan dat er een vreeselyke stryd heeft plaats gehad tusschen de slachtoffers. Vloeren en muren zitten vol bloed. De herkenning der lyken in de Morgue geeft aanleiding tot pijnlijke tooneelen. Een groot aantal lyken is in de kazerne neerge legd, die veranderd is in een doodenkamer. De bevolking van Parys is zeer onder den indruk. Minister-president Combes, vergezeld door den prefect van politie Lépine, bracht een bezoek aan de Morgue. De brandweer heeft een bewonderenswaar- dige toewijding en heldhaftigheid getoond. Het aantal lijken tot nu toe herkend be draagt 76. De identiteit moet nog van 8 dooden vastgesteld worden. De herkenden werden in rouw-stoet naar hunne woningen gebracht. Onder de dooden is geen vreemdeling, noch iemand van eenige bekendheid. Het verschrikkelijke onheil maakte een in druk in de stad als nooit te voren. In de straten wéerklinken de sombere uitroepen der krantenjongens, die met de derde en vierde edities der bladen een steeds grooter aantal dooden melden. Het officieele cyfer spreekt van 84 dooden. Te elf uur daalden de minister-president Combes en de minister van openbare werken, Maruésouls, in de ge welven af. President Loubet zond een tele gram van deelneming aan de Parysche be volking. Overal heerscht groote drukte. In de Morgue spelen zich hartverscheuren de tooneelen af van weduwen die het lyk herkennen barer echtgenooten. De Hongaarsche „onafhankelykheidsparty” heeft verklaard, dat een terugkeer van rust en orde in het parlement niet te verwachten zal zyn, zoolang aan de nationale rechten van Hongarije, inzake de legerquaesties, geen be hoorlijke plaats zal zyn ingeruimd. Tevens de energie van den begunstigde. Doch tegen stand wekt op tot nieuwe en verhoogde krachtsinspanning. „Door de geheele geschiedenis van den Deenschen landbouw is de ervaring merk baar, dat de moeilijkheden ons hebben sterk gemaakt, en dat tegenstand ons sneller tot het beoogde doel heelt gebracht. In andere landen strijdt men, tegen de steeds lager wordende pryzen voor landbouw-producten, met bougere invoerrechten. De Deensche landbouw heeft door yverigen arbeid, door besparing van arbeidskosten, door beperking van den tusschenhaudel, door verbetering der vervoermiddelen en vele andere verbe teringen het evenwicht weten te bewaren. Wjj zyn qualitatief en quantitatief sneller vooruitgekomen dan onze, door bescherming verwende concurrenten. En tegenover de En- gelsche koloniën zyn wy in het voordeel door onze natuurlijke ligging, die ons in staat stelt sneller producten te leveren, die uit den aard der zaak beter en verscher zyn, en daardoor beter betaald zullen worden.” De heer Peschke-Köedt meent dat de di plomatie in deze quaestie machteloos is. Zy kan niet in verbinding treden met de vry- handelaars in de Regeering en in het Par lement. Maar van een samenwerking der vry- handelaars in alle landen verwacht Peschke- Köedt veel. En om die te verkrijgen heeft hy zijn inecningen gepubliceerd. Groote verontwaardiging heerscht in Ma drid over telegrammen uit La Linea ont vangen, een havenplaats dicht by Gibraltar. In de wateren om deze stad houdt de En gelsche vloot thans manouvres, op een af stand van 800 meter buiten de kust. Eenige kogels zyn verdwaald en terechtgekomen in een klein visschersdorpje, waar natuurlijk een paniek ontstond. De bladen bevaltm heftige artikelen en vragen of de Spaansch o regeering niet van plan is te protesteeren in Londen. 3>) «Mijn hart was ziek/ zeide zij bitter, toen zij in haar slaapvertrek terugkeerde, «toen heb ik het uitgerukt en het ver van my gesleurd. Nu, zonder hart ais ik thans ben, gevoel ik mij on eindig beter. Vaarwel, Walter, man mijner eerste en laatste heide, ik zal je nooit, nooit weerzien! Luid weenend zonk zij op haar legerstede en begroet haar gloeiend gelaat in de koude kus sens. Het tiende ochtenduur was reeds lang voorbij, toen Eleonora uit een doffen, zwaren slaap ont waakte en zich goedschiks door Brigitte aanklee- den liet. Beide vrouwen verwachtten met een onverteerbaar r-ikhalzen, dat een punt van gis terenavond te borde zou komen de nachtelijke brief maar beide schroomden er voor, deze vraag uit te spreken. Eleonora, omdat zij angstig voor de gevolgen beefde, welke deze brief onver mijdelijk na zich moest slepen, Brigitta, omdat zij vreesde, de gravin daarmede wellicht aan een onaangenaam uur te herinneren. Eindelijk was het toilet gereed, de kamenier wilde zich terug trekken, toen de gravin een besluit vatte en met gewone kalmte vroeg: «Zijn mijne bevelen, den brief betreffende, stipt ten uitvoer gebracht •Geheel volgens de lastgeving uwer Genade. Zijne Excellentie liet mij het bescheid geworden, dat hij tegen twaalf uur hier hoopt te zyn.» Eleonora’s hart klopte sneller. «En hoe laat is het nu «Het loopt reeds tegen twaalf uur, mevrouw de gravin is laat opgestaan.» Eleonora verliet ijlings het boudoir en trad het roode salon binnen, dat vriendelijk de winterzon nestralen door zijn heldere vensterschijven liet binnendringen. .Nog één uur ben ik meesteres van mijzelve, o, laat mij dit uur genietenZij ging langzaam op en neer, terwijl zij voor ieder meubelstuk, beeld of bloemstruik staan bleet en als ’t ware afscheid van hen nam. Voor het bloemprieel schenen hare gedachten weemoediger te worden zij plukte een myrthentak af en bevestigde hem op hare borst. Daarna nam zij aan het venster plaats en staarde peinzend naar buiten in het heldere wintergezicht Met den laatsten klokslag, welke de nabij gelegen kerktoren dof verkondigde reed een prachtige staatsiekoets vlak voor de oogen der jonge vrouw en hield stil aan het por taal van hotel. «Rechberg, o mijn God, hij is stipt I Wat moet ik hem zeggen Is dit bedrog dan geen bedrog Zij was niet bij machte, hare plaats te verlaten, maar zat als vastgenageld en staarde naar de portiére, welke den ingang af sloot» Onaangediend trad Rechberg in het salon en beschouwde met onmiskenbare teederheid de jonge vrouw, die voor zijne blikken de oogen neersloeg.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1