MANTELS cn COSTUMES D. SAMSOM. BINNENLAND. Stadsnieuws. 373ste staats-loterij Prijsvermindering van Parasols. A. van OS Az., geen sprake. Een deel van Uet buizennet der waterleiding is verstopt. Ook de dienst boden zjjn vau plan te staken. Men is be vreesd voor Joden-vervolgingen. Dat de arbeidersonlosten, die eenigen tjjd geleden in Bakoe en omstreken uitbraken, van zeer ernstigen aard waren, bljjkt nit een brief, die in Pilsen ontvangen is. Daarin toch wordt geschreven, van den 30en Jnli „In Bakoe heerscht een volledige anarchie. Alle arbeiders staken en bedreigen hen, die weer aan het werk willen gaan met den dood. Hon eischen zyn een achturige werk dag, 20 procent loonsverhooging. 's Nachts kan men niet slapen van bet knallen d( r geweerschoten. In Bakoe Bibjedad en Ka- zabagh is een deel der stakers weer aan het werk gegaan, onder bescherming der Kozakken. In Iialachan werkt niemand. De uiterste termjjn door de werkgevers toe gestaan voor wederopvatting van het werk, ging voorby, zonder dat iemand zich aan meldde. Op verschillende plaatsen in de stad is brand gesticht. Boortorens worden bjj voorkeur vernield. Zjj die willen helpen aan het blus8chingswerk worden eveneens be dreigd met den dood. Van alle kanten hoort men schieten. Balachan brandt nog steeds". President Roosevelt heeft dezen brief wel licht geschreven onder den indruk van een statistiek, verschenen over bet lynchen, welko afschuwelijke cijfers geeft. Van 1885 tot 1900 hebben niet minder dan 2616 lynch- moorden plaats gehad. 1678 negers, 801 blanken, 21 Indianen, 9 C'hineezen en 7 Mexicanen vielen als slachtoffers. Onder de vermoorden waren 50 vrouwen. Van de 45 staten, waaruit de Bond bestaat, werd slechts in Massachusetts, NewhampsiHre, Rhode Tsland en Utah niet gelyncht. In dit jaar waren reeds 45 gevallen te tellen. Het lynchen geschiedt tegenwoordig op de meest wreede en verfijnde wjjze. De slacht offers worden met petroleum overgoten en langzaam in brand gestoken, ten doode ge roosterd dos. Onlangs verdrongen zich om zoo'n ongelukkige in deu staat Delaware meer dan 2000 toeschouwers, mannen, vrou wen en kinderen. President Roosevelt heeft wèl gelijk, wan neer hjj zegt dat waar zulko gruwolen nog plaats vinden* geen sprake kan zyn van voor uitgang in beschaving. President Roosevelt heeft zyn gevoelens te kennen gegeven over do lynch-quaestie, in een brief gericht tot den heer Durbin, gou verneur van den staat Indiana. „Zulko ge welddadigheden," zegt do president, „zyn niets dan eon vorm van anarchie, en de an archie is steeds geweest de voorlooper van de tyrannic. Elk ontwikkeld man moet met schrik kennis nomen van de toenemende lyuch-manie in dit land, en de wyze waarop do woede der menigte zich uit, voorname- Ijjk tegen de slachtoffers van hot gekleurde ras. „In vele gevallen hoeft de gelunchte zich schuldig geinuakt aan oen verschrikkelijke en onboscbrjjfljjke misdaad, maar toch dient men de justitie niet te storen in haar onder zoek en bovendien mag men den schuldige zyn recht niet onthouden tot verdediging. Deze wets8chennis, of zy een blanko of neger geldt, verzwakt de beschaving". De avondbladen zyn vol lof over dezen brief. Verspreide Berichten. Frankrijk. Wel is er by den brand in het Casino te Trouville niemand omgekomen, daar de brand overdag plaats vond, doch de mate- rieele schade is zeer aanzionlyktwee mil- lioen boven en behalve de assurantie. De oorzaak van den brand is een kortsluiting. De rechtbank te Lorient heeft vjjf per sonen aangehouden by do ongeregeldheden te Hennebont, veroordeeld tot gevangenis straffen van één tot twee weken en een tien tal betoogers te Lorient, tot gevangenis straf van één week tot twee maanden. Volgons het „Bulletin Municipal" heb ben van de badinrichting in de rue Le- dru-Rollin te Parys in 1902 gebruik ge maakt 255.174 mannen tegen slechts 2963 vrouwen, torwjjl op het manuencyfer slechts 253 zich aangemeld hebben voor zwemles en op het vrouwencyfer 193, dus een vorhou- ding van één op de duizend tot één op de vyftien. DU1T8CHLA.NI). In den nacht van Zondag op Maandag is de bliksem ingeslagen in een danszaal te Kleinottweiler by Neustadt, niet het gevolg dat vier mannen en één meisje gedood werden. Door den krygsraad te Kiel is de boot- mansmaat Weissel, van het linieschip „Zhh- ringen" voroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf en degradatie, wegens be dreiging van een wachtpost. Gister werd de keizer van zjjnJNoor- sche reis terugverwacht met het eskader, te Hwinemünde en hedenmiddag om halfdrie vertrekt Wilhelm II *uit Swinemtinde, ter- wyl hy binnenkort een bezoek zal brengen aan het overstroomde gebied van Silezië. --In de jongste zitting van den gemeen teraad van Freiberg in Silezië, heeft de bur gemeester medegedeeld, dat hy een ge rechtelijke vervolging had ingesteld tegen twee personen, die hem uitgescholden had den voor sociaal-democraat en tevens deel de by mede, dat het blad „Bund der Land- wirte" beproefd heeft twee industrieelen te benadeelen in bun bedrjjf, in verband met de Ryksdagverkiezing. De gemeenteraad nam een motie aan, be helzende de uitnoodiging alle burgers tegen- dergelyke aanvallen te beschermen. Engkland. Maarschalk Roberts heeft besloten, dat de oorlogs-corre8pondenten der Engelsche dagbladen voortaan geen berichten meer mogen zenden over de krygsbedryven voor dat de legercommandanten hun lezing van het geval hebben gegeven. Het gerucht, dat de „Board of Trade" zich heeft verklaard tegen de protectionis tische wetsontwerpen, wordt tegengesproken. Daartegenover wordt echter medegedeeld, dat de arboidersleden van het Parlement een manifest zullen verspreiden, waarin de arbeiders van het geheele koninkryk worden opgeroepen hun afkeuring over de voorstellen uit te spreken. Italië. Het heet nu, dat het eerstvolgende consis torie zal plaats vinden Donderdag der vol gende week. Do Vesuvius is sinds Zondag weer deerlyk aan 't spoken, rookkolommen met vlammen opwerpend tot een aanzienlijke hoogte. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, begeeft zich voor een achttal dagen naar Mecklenburg, om aldaar eenige dagen by zyn moeder te verblyven en te kunnen deelnemen aan het feest, dat te Wismar gegeven wordt, ter golegenheid van de hereeniging van deze stad met Mecklenburg-Schwerin en hot Duitsche Itjjk. Z. K. H. zal vergezeld zyn van zyn adju dant, den luit. ter zee le kl. jhr. Hooft Graafland. Door de Provinciale Staten van Zuid- Holland is ook over het jaar 1904 wederom de som van f 2U0 en door het hoofd bestuur der „Hollandsche Maatschappij van Land bouw" f 100 beschikbaar gestold ten behoeve van den te 's-Gravenhage in den a. s. winter te houden hoefsmidcursus. Smeden en smidsgezellen, die aan dezen cursus, welke gehouden wordt van November 1903 tot April 1904, wenschen deel te nemen kunnen zich daartoe schriftelijk aanmelden met opgavo van ouderdom by den voorzitter der afdeoling 's Gravenhage van do „Hol landsche Maatschappij van Landbouw". De „Arnh. CV' ontving „van goed inge lichte zyde" eenige medodeelingen omtrent benoemingon, die wol niet voor openbaarheid waren bestemd, maar die zy toch te pikant acht om voor zich te houden. O.a. het volgende Zoo is ergens ik zal geen namen van plaatsen en personen noemen, om zelfs den schijn te vermyden alsof ik hun de te beurt gevallen onderscheiding misgun, het hoofd eener christelijke school ongevraagd en dus buiten de aanbeveling van het school toezicht benoemd tot directeur der Rjjks- normaallessen, een raoeilyk geval voor oen man, wien krachtons zyn beginselen het neutraal onderwys een ergernis is'. Zoo moest en zou elders een gemeente een doleerenden burgemeester krygeu, maar on der alle sollicitanten was er zulk een uit verkoren vat niet. Om tyd te winnen werd er eerst een benoeming gedaan, waarvan men in Den Haag wist dat ze zou moeten worden ingetrokken, en inmiddels werden er vertrouwde boodschappers het land inge stuurd, om een doleerend man te zoeken, die zich beschikbaar wilde stellen. Dit was blykbaur geen gemakkelijke opdracht, al thans ze kostte tyd. Op zekeren dag kwam zich een persoon als sollicitant naar de vacante burgemees tersbetrekking aan den commissaris der Ko ningin in de provincie voorstellen. Deze, hierover verwonderd, zeide hem dat hy te laat was„de voordracht is reeds sedert lang door my naar Den Haag opgezonden." De sollicitant wist dit, maar zeide ter verontschuldiging dat men hom „gestuurd" had. Op een vraag van den commissaris, of hy eenige studie van de Gemeentewet gemaakt had, antwoordde hy openhartig ontkennend. Eenigen tyd daarna stond zyn benoeming in de „Staatscourant". Er is dus wel by het herstellen van het „liberalistisch" onrecht haast, als zelfs het „dwingt hen om in te gaan" moet worden toegepast. Gemeng-de Berichten. Uit Haarlem meldt men Gisteren is op de kermis aan eene dame een portemonnaie ontrold met f 200. Men meldt uit Utrecht Een brand, zooals er in langen tyd niet in onze stad geweest is, brak gistermorgen kalfvyf in de Donkerstraat alhier uit. De brand is vermoedelijk ontstaan in het mid delste gedeelte van perceel 17. Dit perceel met de perceelen Nos. 15 en 19 is het eigen dom van het Roomsch-Katholiek Weeshuis alhier en is vroeger ook wel voor weeshuis in gebruik geweest, terwjjl ook de Ambachts school er een tyd lang in gevestigd was. 'tls een zeer oud gebouw van Soutenbalch uit het midden der 15de eeuw. Thans werd 't met de belendende perceelen 15 en 19 voor pakhuis gebruikt. De firma Bak Zonen, fabrikanten van gemaakte goederen, had de bovenwoningen in gebruik, terwijl beneden behalve het kantoor van het R. K. Weeshuis en van het R. K. armbostuur het gebouw verhuurd was aan enkele personen, o. a. aan den heer Jansen, mincraalwater- machinen-fabrikant. Perceel 19 had de heer Van Spanje, drogist alhier, in gebruik voor pakhuis, terwijl in de benedenwoning van perceel 15 de concierge van |het kantoor van het R. K. armbestuur woont. In de andere perceelen waren des nachts geen menschen. Om halfvjjf ontdekte de bewoner van per ceel 15 brand in het middelste gedeolte van perceel 17. De brandweer was spoedig op het terrein en trachtte met slangen der water leiding den brand te blusschen. De brand nam echter omstreeks kwart over vjjf uur een zoodanigen omvang aan, dat gevreesd werd voor alle drie do perceelen, 17, 19 en 15 en zelfs voor huizen aan de Mariaplaats gelegen, grenzende aan perceel 19. De stoomspuit kwam daarop spoedig op het ter rein, die met verscheidene stralen aan de voorzijde water gaf. Eenige tyd later Jcwarn ook de tweede stoomspuit op 't terrein. Kwart voor zessen werd ook perceel 15 aan de bovenvoorzyde aangetast. Te kwartover zessen ongeveer was de brandweer echter zoo goed als den brand meester. Echter werd nog steeds eenige uren daarna niet volle kracht van de beide stoomspuiten en van de waterleiding wator gegeven, zoowel aan de voor- als aan de achterzijde. Perceel 17 is boven geheel uitgebrand. Het gebouw was verzekerd bij de 's-Her- togeubossche Brandverzekering Maatschappy voor f 26,000. Half tien ongeveer rukten beide stoom- brandspuiten in en trok het mecrendeel van Uet brandweerpersoneel naar huis. Het kan toor van het R.-K. weeshuis en armbestuur, dat op zyde aan den achterkant van 't bran- dendo gebouw gelegen is, is belionden ge bleven, terwyl van het op zijde gelegen per ceel do bovenste verdieping uitgebrand is. Perceel 17 brandde boven, zooals vermeld, geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. De brand leverde een prachtig gezicht op, doordat de vlammen over een groote breedte van het brandende perceel door do ramen en boven uitsloegen. Een groote automobielen* wedstrijd is Zondag te Groningen gehouden, waarbij een sierlijkheidsconcours tevens deed zien, hoe elegant en nauwkeurig de vaak plompe karren door bochten en langs randen rijden kunnen en snel tot staan zijn te brengen. Aan den wedstrijd namen 12 „Peugeots" van de heeren Verwey en Lugard te 's Gra venhage en te Amsterdam deel, bestuurd door de heerenWitholt, 's Gravenhage, Hagen, Rotterdam, van der Eist, Zaltbom- mel, Paine Strieker, Baarn, Siem, Amster dam, Snoeck, Utrecht, Stork, Hengeloo, Storm de Grave, Voorburg, Most, Nijmegen, Verwey, Lugard en Venema, 's Gravenhage. De auto's reden onderscheidene malen langs het tentoonstellingsterrein en in weerwil van de zeer grillige paden en de talrijke bezoe kers liep alles zonder ongelukken af. Op het Japansche marktplein reikte de voorzitter der jury, de heer A. Dudok de Wit, de pryzen uit. Hy wees op de bijzon derheid; dat hy deze pryzen moest overhan digen in de streek van de beroemde hard dravers, welke echter na verloop van jaren zullen verdwijnen om plaats te maken voor de automobielen. Als herinnering bood hy, als president der jury, aan de heeren Verwey en Lugard een groote zilveren medaille aan. Den ln prjjs, een gouden herinneringsme- daille, verwierf de heer Most, te Nijmegen den 2n prijs, een stel vazen, de heer Wit holt, alhierden 3n prijs de heor van der Eist, den 4n prjjs de heer Paine Strieker. Extra-prijzen werden toegekend aan den heer Storm de Grave voor den versten tocht, aan den heer Venema voor den mooisten reiswagen en aan den heer Hagen voorden kleinsten wagen. Alle deelnemers ontvingen bovendien een herinneringsautomobiel, niet, zooals de heer Dadok de Wit zei, om er mee te rjjden, maar om ze aan het horloge te dragen. De Haagsche correspondent van de Zntpli. Ct. schryft Een ryk rentenier kwam by zyn bankier met een groote kooporder in Amerikaanscbe shares. Geld had bij op het oogenblik niet beschikbaar, maar hy zou voor dat bedrag dan maar een prolongatieleening sluiten. De bankier, ziende dat zyn cliënt op groote schaal wilde spelen, ontraadde hem ten stelligste dat te doen. Als gij spelen wilt, zeide hy hem, waarom gaat gjj dan niet naar Monte Carlo. Daar staan de kansen ten minste ongeveer gelijk. By dobbelen van do beurs te Amsterdam is uw kans veel slechter. Daar is men veel beter terstond op de hoogte Van alle kwesties en omstandigheden, die op den prijs der fondsen van invloed zyn dan gjj of wjj io Den Haag. En als gjj wilt verkoopen, en* daartoe van hieruit order geeft, zal in den regel het meest geschikte oogenblik van verkoop reeds voorby zyn. En nu neem ik nog aan, dat uwe belangen daar op de beurs altjjd met de meeste nauwgezetheid zullen worden behandeld, maar controle hebt gij ook in dat opzicht zelf niet. Het is dus eigenlijk een groote domheid van hier uit zoo groote kapitalen te wagen by een dobbel spel, waarvan de kansen zoo ongelijk zyn. De cliënt was boos. Hjj had geen raad gevraagd en vroeg alleenben ik er niet goed voor? Daaraan werd niet getwijfeld, maar het einde van het discoars was, dat de bankier beslist weigerde de kooporder uit te voeren. De cliënt ging heen met het vaste voor nemen nooit meer een voet in dat kantoor te zetten en een ander met zyn commissie gelukkig te maken. Hjj bedacht zich echter, en besloot nog een dag te wachten. Die eene dag groeide aan tot vele en van de geheele speculatie kwam niets. Intusschen gingen de bewuste Amerikaanscbe shares dagelijks met percenten achteruit. Was zyn kooporder uit gevoerd, dan zou hjj nu reeds tienduizenden guldens hebben verloren. Dat heeft hem tot inkeer gebracht en de lastige, neuswijze bankier is nu voor hom de financier by uit nemendheid, zonder wiens raad hjj waar schijnlijk nooit meer zaken zal doen. Maar men kan gerust zeggen, dat niet alleen deze bankier, maar ook de tot inkeer gebrachte kapitalist tot de rara aves behoo- ren. Groot is het aantal slachtolfers van de laatste daling in Amerikaanscbe waarden. Voor de groote kapitalisten is het nog zoo heel erg niet. Zy' wachten, rustig of onrustig, af of de beurs zich ook weer herstellen zal. Maar de kleine kapitalisten, die prolongaties hebben gesloten, worden in de eerste plaats de dupes. Zoodra zy geen surplus meer kun nen bezorgen, wordt hun bezit tegen de laagste pryzen verkocht. En die gedwongen likwidaties zyn legio. Ik heb vroeger nooit geweten dat de speculaliè-zucht zoo alge meen was doorgedrongen ook onder de kleine burgers. Eiken dag hoort men van families, die vorhuizen en kleiner moeten gaan wonen omdat de heer des huizes nagenoeg alles verdobbeld heeft. Winkeliers, kleine ambte naren, gepensionneerde officieren, weduwen, ja zelfs studenten en klerken alles speelt mee. Zelfs werd mjj meegedeeld, dat op de groentemarkt contracten voor „Uniontjes" werden aangeboden. In 1892 werd het hoofd der openbare school te Philippine met vergunning van Gedep. Staten van Zeeland belast met 't bijhouden van de registers van den burg. stand, omdat anders geen der raadsleden de betrekking van ambtenaar van den burg. stand wilde aannemen. Thans heeft het schoolhoofd bericht gekre gen, dat hjj voor 't waarnemen van die met f 70 bezoldigde bijbetrekking weer verlof aan Gedep. Staten moest vragen, en daarop van dat college een weigerend ant woord ontvangen. Uit Bern wordt weer een alpenongeluk gemeld. Prof. Villars uit Biel beklom met zyn vrouw den Dent de Vaulion in Waadt- land, 1488 M. hoog. De dame viel van een hoogen rotswand dood. De beide jeugdige Italianen, die te Mar seille .wegens hun ongepast en zonderling optreden moesten worden in hechtenis ge nomen, zyn voor den rechter van instractie geweest. Zoowel de een, die den minister president Combes een tomaat naar het hoofd had geworpen, als de ander die met een revolver op een paar politie-agenten had geschoten, beweerde niet tegen maar juist vóór Combes te hebben gemanifesteerd. Toen even daarop een betooging tegen den minis ter-president plaats vond, waren zjj abusie velijk door de politie als mededaders aange zien en in hechtenis genomen. Deze bewe- 1 ring van de beide jongelieden klopt volstrekt niet met de verklaringen, welke over het incident door verschillende getnigen zyn afgelegd. In ieder geval is het hoogst on waarschijnlijk, dat Picolo en Dachino govaar- ljjke anarchisten zouden wezen. In de vorige week reisde iemand (te Edam woonachtig) met den D-trein van 's Graven hage naar Dordrecht. By het binnenkomen in een der coupés drongen eenige personen tegen hem op. Later miste hy eene zak- portefeuille met f 60. In verband met den in den nacht van Zondag op Maandag in het post- en tele graafkantoor te Cortgene gepleegden diefstal met inbraak, wordt nader gemeld, dat de dief of dieven de spanning van het raam hebben geforceerd en dit daarop hebben op geschoven, waardoor zy zich toegang tot het kantoor hebben verschaft. Het ontvreemde bedraagt een som van circa f 200. Het kantoor werd, wegens afwezigheid met ver lof van dpn directeur-brievengaarder waar genomen. Hjj had instructies. De Hooge Brug te Breda gerepareerd, en er mogen geen rijtui gen over. Wel voetgangers. Maar nu gebeurde dezer dagen, verhaalt hel D. v. N. B., dat een heer met een fiets voor de brug kwam. Halt, zei de daar gestationueerde po- litie-agent, u moogt er niet over. Waarom niet? De brug is alleen toegankelijk voor voetgangers. Goed, dan zal ik myn fiets bjj de hand leiden. Mag niet. Dan zal ik mijn flets op den schouder nemen. Mag ook niet. He? Neen, mynheer, 'tmag niet. Maar ik ben dan toch een gewoon voetganger, als ik mot myn fiets op mijn schouder over de brug wandel Kan wel zyn, mynheer, maar u moogt er niet over. Juist kwam er een bakkersknecht aan met een mand brood op den schouder. Die werd ongehinderd doorgelaten. De heer met de flets zei natuurlijk, dat 't precies hetzelfde was of je een flets of wel een mand met brood op je schouders hadt. De politieagent vond dat ook, maar hy had zyn instructies, zeide hy. Nu, die waren dan toch wel 'n beetje zonderling. Onze particuliere correspondent te Batavia soint van 11 Augustus Goesti Arsad heeft zich met vrouw en kinderen en enkele volgelingen Bandjer- masin onderworpen. Er is Uier sprake van een opstandeling in de Bovenlanden van Bandjermaain, die, naar men zich herinneren zal, in de laatste twee jaar onzen troepen in de buurt van Poeroek Tjahoe heel wat te doen heeft ge geven. Red. Hand. De snelste reis naar Indië. Het stoomschip „Oranje," het nieuwste schip van de stoomvaartmaatschappij „Ne derland," heeft alle records voor snelle reizen naar Indië geslagen. Donderdag 18 Juni, om drie uur 's middags van Genua vertrokken, kwam het schip eergisterenavond om tien uur te Tandjong Priok aar., aldus de reis doende in 21 dagen en 7 uur. De „Willem I" van dezelfde Maatschappy hield tot dusver het record met 22l/i dag. De „Oranje" heeft ook het record yoor de snelste reis tot Padang geslagen zy deed over die reis een halven dag minder dan de „Willem II" die tot dusver voor de snelste reis Genua—Padang bovenaan stond. En ware het niet, dat de „Oranje," Maandagavond te Padang aangekomen, tot Dinsdagmorgen moest wachten op de passagiers van Padang, had het schip dus, aanstonds na het lossen der lading voor Emmahaven, de reis kunnen voortzetten, dan zou de afstand Genua— Batavia waarschijnlijk afgelegd zyn in min der dan 21 dagen. Maar met de thans verkregen uitkomst mogen wy al zeer tevreden zyn. Zy bewijst alweder dat onze mailbooten, wat snelheid betreft (van het andere na niet gesproken) aldus wat de nieuwere booten betreft in geen geval behoeven achter te staan by de bui- tenlandsche mailstoomers. (N. Ct.) GOUDA. 12 Augustus 1903. De heer H. W. Overbosch alhier is ge slaagd voor het examen als veearts. Te Utrecht is o. a. geslaagd voor het examen hoofdakte de heer L. Janssen alhier. Van wege het ministerie van waterstaat is in de Staatscourant no. 187 openbaar gemaakt de overeenkomst betreffende den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven. Bij den burgemeester van Cappelle op den IJsel vervoegde zich een persoon die voorgaf te zyn B. W. Salomons, oud-schipper, en te wonen te Gouda. Hy zou in Februari door aanvaring zyn schip op het IJ bij Arasterdam hebben verloren. Thans zamelt hy giften in om hem in staat te stellen zich in het gesticht van Visser te Zwyndrecht een plaats te koopen. Hij toonde den burgemeester tal van ver gunningen van burgemeesters nit Noordbra bant en Zeeland, om in hunne gemeenteu gelden in te zamelen. Alvorens zelf hem vergunning te verleenen, heeft de burgemeester te Cappelle zyn ambt genoot van Gouda om informaliën gevraagd. Het antwoord was, dat B. W. Salomons niet voorkomt in de registers van de bevolking aldaar, noch te dier stede bekend is, en zyne opgaven vermoedelyk valsch zyn. By den burgemeester vau Cappelle is hy niet op zyn verzoek teruggekomen. Maandag echter is hy nog door Cappelle gekomen. I)e burgemeester vernam te geljjk, dat hij met hetzelfde verhaal gelden inzamelt in naburige gemeenten. De directie van de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Feyenoord be steedde gister te Rotterdam aan het maken van eene beschoeiing langs de westzijde der kraanhaven op het etablissement Feyenoord. De volgende biljetten kwamen in G. Kloot wijk te Papendreckt, f 6580G. Key, te Rotterdam, f 6750; H. J. Nederhorst te Gouda, f 6843P. van Wijngaarden te Dor drecht, f 6997 J. A. Verheul, te Rotterdam, f7144; W. Bokhoven te Gouda f 7247J. H. Nieuwenhuizen f 8409 en J. Schoenmeyer f 9900, beiden te Rotterdam. Haastrecht. De postbode J. Ballering alhier heeft met ingang van 1 October a.s. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Met dien datum heeft hy de bestelling in deze gemeente gedurende 30 jaren waar genomen. Berö-Amhacht. Vrijdag-middag geraakte Dr. Fauel met paard en rijtuig aan den Kerk weg te water, doordien het paard schrikte voor oen zandtrein, en de dokter, liet paard willende fnhouden, een leidsel stuk trok. Spoedig echter was alles weder op het drogo gebracht. Boskoop. In de Donderdag te Waddings veen gehouden vergadering van ingelanden van den Voorofschen polder werd benoemd tot secretaris van den polder in de plaats van den heer H. L. Maarschalk, die als zopdanig had bedankt, de heer S. J. Ruize- veld, die van de 162 uitgebrachte stemmen er 91 op zich vereenigde, terwyl zyn tegen candidaat de heer Kreupeling van Waddings veen, er 71 verkreeg. Oudbrkerk a. d. IJsel. Blijkens bekend making heeft de Inspecteur van de volks gezondheid de febris typhoidea alhier epi demisch heerschende verklaard. Het aantal ziekte- en sterfgevallen moet onder deze omstandigheden wekelijks worden gepubli ceerd. Stolwijk. Gisteren waren een aantal jon gens bezig zich te vermaken met het rijden op eene lorrie, die zich op.den tramweg bevond. De twaalfjarigo C. M. die tusschen de rails den wagen tegemoet ging, bad het ongeluk te vallen, toen by wilde uitwijken. Gelukkig kon hy de beide beenen nog tot zich trekken, anders waren die hem zeker afgereden. Nu kwam hy alleen met een paar teenen onder een der raderen van den zwaren, jjzefen wagen en ook dat zal hem lang beugen, want de groote teen werd hem plat gereden, dat lichaamsdeel is ge heel gekneusd, 't Is te hoopen dat door het werkvolk dergelijke gevaarlijke spelletjes onmogelijk zullen worden gemaakt. 2e KlaBse. Trekking van Woensdag 12 Ang. No. 11675 en 19230 ieder 1 1500. 2295 en 6061 ieder 1 1000. 9182 f 400. 2173 en 3484 ieder 1 200. 3047, 4688, 7197,7589,9460 en 19861 ieder 1 100. Pr\jzen van f 30. 2 3190 6302 9248 12595 15155 18060 27 3228 6438 62 12661 84 92 36 3322 64 9356 66 15243 18296 71 78 6610 61 78 75 18466 140 3441 32 9430 88 80 78 45 90 6704 59 12744 15338 18528 53 3630 28 9624 62 15448 18677 246 3767 69 31 12820 74 97 73 3839 82 50 31 15527 18710 96 63 89 9725 33 30 88 327 3934 94 45 45 32 18827 59 48 6899 9882 47 46 52 428 59 6919 84 74 54 18913 53 93 22 85 82 56 36 59 4057 95 9929 12989 65 48 515 4134 7026 62 94 15612 50 14 96 85 10052 13007 49 19055 92 4274 87 10171 38 53 19103 646 4328 7114 10200 48 69 36 730 61 34 10 13104 15704 78 37 62 58 18 72 24 19364 99 70 7274 47 13276 .90 19504 827 99 78 53 86 15815 17 61 4421 7331 10359 13303 51 19620 905 4554 54 88 11 94 41 35 4771 55 10429 14 15917 53 1023 89 80 62 20 26 66 1136 4826 7433 - 73 54 27 72 39 27 77 10539 95 47 19737 98 76 98 42 13414 16035 62 1205 99 7558 10618 25 52 19841 1358 4990 7620 88 79 16102 80 77 5038 68 96 81 43 89 1458 5109 87 10733 13551 16236 19905 68 61 7806 59 ,13608 16397 47 89 73 21 87 1 86 16514 51 1532 5222 29 10801 13729 30 61 33 61 48 52 30 47 84 90 5308 89 59 13838 82 85 99 42 7997 60 51 16683 20052 1738 79 8010 10907 81 16716 55 42 87 68 17 13914 23 63 91 5407 75 82 80 66 94 92 10 8112 11008 14030 16817 20162 1840 13 54 24 40 63 20300 82 81 61 39 47 16907 20 2039 5566 70 68 14113 24 21 60 5629 75 11174 94 37 24 77 42 89 85 14233 72 69 2175 46 8225 11262 14326 17060 72 93 72 8313 11439 32 17190 20402 2252 83 64 48 68 17293 20543 00 87 8451 60 14407 95 51 81 5812 8521 73 17 17335 20647 2311 54 86 11537 42 73 82 71 61 8611 47 67 17460 20711 2400 71 24 57 72 74 71 45 74 54 11660 76 87 73 2644 5941 8704 11766 14002 17540 78 2704 48 26 81 9 89 20800 5 53 76 94 10 17600 10 54 6035 8860 11820 94 11 24 62 36 61 52 14733 37 42 2853 6114 86 11911 8.6 17767 79 2918 43 8972 56 14974 72 92 65 73 79 12097 93 17834 10920 78 76 9138 12154 15020 41 61 3ttXF 82 47 12247 47 42 66 01 6248 83 12384 15126 17941 3242 65 9213 12496 2e Klasse 2e Lijst No. 17022 m. z. 17322 Amsterdam 11 Angnstus 1903. Volgens bet Weekblad van de Oommissie, bank te Amsterdam, zjjn in de week, geëin digd 11 Angnstus, door tnssr.benkomst dier bank verhandeld de navolgende minder cou rante londsen 3 pCt. Obi. Gemeente Schiedam 837.- 84 pCt. Aand. Snrinaamsche Bank 175 Amsterdamsche Galerij Mij. 49 Cultuur Mjj. Kayoe Knao 12 4 pCt. Oblig. Brakke Grond (Maats. tot exploitatie van de) 92 5 Aand. Calve Delft (Fransoh-Holl Oliefabrieken) 105 's Gravenh. Hypotheekbank voor Nederl. (10 pCt. gestoft) 200 Nederl. Zuid Afr. Hypotheek bank Serie B (70 pCt. gestort) 100 Gelderscbe Overjsselsche Lokaal Spoorweg Mij. 125 Brandwaarborg Maats. Sala mander te St. Petersburg 1021 Amsterdam Londer Verzeke ring Mij. (50 pCt. gestort) 101 j 's Gravenhaagsche Algemeene Mjj.vanVerzekering te 'sGra- venbage (10 pCt. gestort 121 Nederlandsche Maats, voor Kunstm. Oesterteelt voorheen C. L. de Meulemeester k Co. 50 Groninger Waterleiding Mjj. 145 Opr. aand. Javasche Cultuur M(j. f 15.— Borneo Sumatra Maats. - 37.50 Amsterdam 11 Augustus 1903. Als nieuw ingekomen wijzigingen van Vraag en Aanbod in het \Veekblad van de Commissiebank te Arasterdam vermelden wij U de volgende fondsen GEVRAAGD. Aand. Finantieele Maatschappij voor Zuid Afrika 85 pCt. Mjj. de Zeven Landen tot exploitatie van Onr. Goederen 90 Weltevreden Exploitatie Mij. van Bouwterreinen 150 Algemeen Handelsblad (Mij. tot exploitatie van het) 120 Nederl. Scbeepsbonw Mij. 105 Kon. Ned. Beiersche Biorbr. 58 Mantsch. tot exploitatie van KheinischeKohensaurewerke 35 Fransche Hollandsche Olie- fabrieken Calve Delft Nederl. fabr. v. Werktuigen en Spoorw. Materieel Serie A Moluksche Handelsvennoots. Nederlandsche Veem 's Gravenh. Hypotheekbank Pretoria Hypotheekbank Westlandsche Hypotbeekb. Stoomvaart Mjj. do Amstel Arnliemsche Tramweg Mjj. Tramweg Mjj. de Mejjerjj Ass. Mjj. tegen Brands, en o/h. Leven de Nederlanden van 1845 Verzekering» Bank Kosmos Nederlandsche Lloyd Opr. bew. Westl. Hypotheekbank AANGEBODEN. Aand. Buiten]. Bankvereenigiiig Centrale Bank voor Land bouw en Nijverheid Industrie Bank Associatie Cassa Finantieele Mjj. v. Znid-Afr. Nederl. Crediet Vereeniging Pref. aand. Bonwgrond Mjj. Liu- naenspark Gew. aand. Bonwgrond Mjj. Lin- naenspark Aand, Mij de Zeven Banden tot exploitatie v. Onr. Goederen Concertgebonw te Amsterd. Nederl. Scheepsbouw Maats. Nederl. fabriek v. Verduurz. Levensm. Mjj. de Betuwe Confederatie Vereeniging v. Melkproducten Aftnerican Hotel (Maats, tot exploitatie van het) Amstel Hotel Maats. Mjj. tot exploitatie van liet Hotel Stadt Elberfeld Exploitatie Mjj. Nederland Nationale Hypotheekbank Nederl. Zuid Afrikaansche Hypotheekbank Serie B Pref. aand. Oostersche Hypotbeekb. Aand. Modjokerto Stoomtram Mjj, Amsterdamsche Brand Assu rantie Maats. Nederlandsche Lloyd Mjj. tot exploitatie van Wa terleidingen in Nederland 102 65 112 30 200 125 210 30 101 75 f 340.- 265 pCt. 54 f 200.— 113 pCt. 5| 100 310 93 100 40J 20 95 80 110 Bod 35 110 105 Bod 115 375 100 74 170 ,60 76 VERSCHEIDENHEID. Het is misschien niet ondienstig dp mili cien» dier lichting, die voor don landweer- dienst zyn bestemd geworden, er indachtig op te maken, dat zy ingevolge het bepaalde by artikol 24 der Landweorwet gehouden zyn, binnen dertig dagen na hun overgang naar de landweer d.i. voor 1 September 1903 - hun verlofpas by den burgemeester hunner woonplaats voor gezien te doen teekenen. Bjj verzuim in dezen wordt do verlofganger in werkeljjken dienst opgeroe pen en daarin gedurende ten hoogste een maand gehouden (art. 28 der Landweer- wet.) Zaterdagnacht stond de Vleerstraat weder in rep en roer, doordien een kastelein aldaar bozig was zjjn geheelen inboedel kort en klein te slaan. Hiermede nog niet tevreden, moesten het ook de kleeren van vrouw en kind ont gelden, die de woestaard totaal aan stukken sneed, zoodat noch vrouw noch kind do deur uit konden gaan. De man is daarop naar Rotterdam vertrokken. Charles Gould, zoon van den vroegoren millionair en fabrikant van luxe wagens deed Vrjjdag een uitstapje met zjjn vrouw in een automobiel, toen eensklaps het geluid van hun tuf tuf een pdard deed verschrik ken, dat vrjj in een naburige weide liep. Het paard wierp zich voor de automobiel, die het dier omver wierp en verpletterde door den terugstoot werden Gould en zjjn vrouw op den weg geslingerd. De twee touriaten zyn ernstig gewond en men gelooft dat het voorval hetzelfde doodeljjk gevolg zal hebben als van den heor en mevrouw Fair. Kleiweg E 73a, GOUDA Telephoou V«. 31. worden tot vee] verminderde prijzen OPGERUIMD.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2