2 N VERE HTS. I THEE. DISCRETIE Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9183. Vrijdag 14 Augustus 1903. Buitciilandsch Overzicht. FEUILLETON. ■ouda- lij’ cao 42ste Jaargang onderbalsen ondarzalf f van Inzending van Ad verten tien tot 1 uur dei» midd. Verspreide Berichten. egen aanslui- Jn. Gouda Wordt vervolgd.) I gratis. st Rjjks Inter- ^rbeid. Zou men den gezant van niet instructies zenden P der van buitenlandsche zaken, dc ^.voreau antwoordde dat b(j niet Laamnniagazjju E 30. lo Kleiwegsteeg. verkrijgbaar DE VI8CH- lar voor per- K. M. 1, - de Ech te n. tesameu- igen ia den naam des vervaardigd t wereidbe- !Ör®j Stoll en smeten werk. JRK te letten AN ZONFA. worden afgele- pakjes van vijf i een Ned. ons m Nommer en i nevenstaand Wet gedepo- propfinitjeg c Ó.35 ter Neder- fiOlINIIE (MUNT elk gekookt A voor da- eelepete van clatd/ Ah» gsvaj van gebruiken. Mte a a. moest, omdat men hem in uniform niet ont vangen wilde, en aan de regeering te Bel grado verzocht men, den Servischen kapitein, aan de krijgsschool toegevoegd, te ontslaan. Alle Servische officieren aan de Russische militaire inrichtingen kregen reeds bevel, Rusland dadelijk te verlaten. Het Hoogerhuis nam gisteren in derde lezing de Transvaalsche leeningwet aan. Tjjdens de beraadslagingen deelde lord Onslow mede dat het voorstel van do Regee ring aan de aandeelhouders van de Ned. Z.-Afr. Spoorwegmaatschappij nog niet is aangenomenmaar of het voorstol wordt aangenomen of niet, er zal niet meer geld worden gegeven. post f 1.60. irland kin 8 Amsterdam lie Schntzenapotheke ach, Oeaterreieh ntraal-Depót Sander In den Belgischen Senaat heeft men zich bezig gehouden mot de jongste inhech tenisneming in China van zes hervormings gezinde journalisten, van wie een onthoofd is. De liberale Brusselsche senator Goblet d’Alviella heeft de feiten in herinnering ge bracht en wees er daarbij °P> dat d® journa listen gevangen zyn genomen op het gebied der Belgische concessie. Spr. vraagde welke houding de Belgische Regeering onder deze omstandigheden zal aannemen, daar hij van oordeel is dat de gevangenen niet aan de Chineosche overheid mogen worden uitge leverd. „Wy, Europeanen", voegde hij erbij, „kunnen niet optreden als handlangers van de Chineezen justitie". De heer Wiener, ook oen liberaal Brus- selsch Senaatslid, sprak de verwachting uit dat de Belgische gezant in China zich zul laten leiden door gevoelens van humaniteit en zal handelen naaf de beginselen van ons gemeen recht. Voor staatkundige misdrijven kan geen uitlevering worden toegestaan. Men zegt dat er samenspreking heeft plaats gehad tusschen de Europeesche on de Chi- neesche België di De rail heer De zal beslissen wat hem te doen staat, voordat hij officieele inlichtingen zal hebben ont vangen. orold bekend on ffon middel tegen Mg-, Lever i, enz. Inwendig twendig in bijna mot goed uovolg Prys per flacon lift. inoeskracht ital elke pijnlijke rerbo'dig. - Met or ongeneeslijk gs oen bijna ongt genezing en ontstekingen onz De opstand in Macedonië blijft het politieke onderwerp van den dag. De Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers der mogendheden verklaard, dat Bulgarije trach ten zal kalm te blijven in deze moeilijke omstandigheden. Doch tegelijkertijd wees hij er hen op, dat zij maatregelen dienen te nemen om te voorkomen, dat de Porte on- scbuldigen vervolgt en Bacbi-bazoeks duivels van wreedheid in dienst neemt om den opstand te onderdrukken. De Bulgaarsche regeering zal een verzoek in dien zin tot de mogendheden richten. Volgens den correspondent van de Times te Sofia is men in Bulgarije van oordeel, dat Telefoon A o. 82 De, Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEJN. Telefoon V». 82 Al) VERTENTIEN worden geplaatst - 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. Uit Servië komen berichten, dat koning Peter zijn Maandag in Servië aangekomen broeder Arsen zal aanstellen tot opperbevel hebber van het leger. Wij herinneren cr aan, dat koning Milan met zijn zoon Alexander soortgelijke plannen had. Daardoor zou Arsen die hoofdoffleier in het Russische leger is, zeker een zeer moeilijke taak te vervullen hebben, in verband met de huidige toestanden in het Servische leger. De betrekking van Servisch militair attaché te Weenen zal voorloopig nog wel niet ver vuld worden, omdat er de voorwaarde bij gemaakt is, dat de opvolger in deze waar digheid sedert minstens een jaar niet behoord mag hebben tot het garnizoen van Belgrado en in niet de minste betrekking mag hebben gestaan tot den koningsmoord. De Koning heeft intusschen de ontslagaan vrage der officieren, die ontevreden waren over de benoeming van Lescbjanin tot hof maarschalk sedert weer ingetrokken - moeten aannemen. Men vreest, dat nog meerderen hun ontslag zullen aanvragen. De Russische en Oostenrijksche regeeringen ne men beslist stelling in deze Servische leger- quaestie. In Weenen liet men den vertrek- kenden militairen attaché weten, dat hy zyn afscheidsbezoek in burgerkleeding maken sering van ge selende IJL, 1AART Lz. de iurken den nieuwen opstand in Macedonië hebben uitgelokt door de bevolking nog meer te mishandelen en nog sterker te onderdruk ken- dan vroeger. Indien de Turken zoo zegt de berichtgever thans den opstand wilden dempen door het vermoorden van on schuldige menschen, dan zou de Bulgaarsche regeering gedwongen worden, tnsschenbeide te komen. Reuter’s correspondent te Sofia seint, dat het a Bulgaarsche kabinet over den toestand in Macedonië beeft beraadslaagd, en beslo ten Iieeft, de troepen die de grens bewaken te versterken, en last te geVën om vooral te letten op benden die de grens zouden willen overtrekken. Obk de Turksche ministerraad heeft verga derd en besloten, in overleg met de militaire autoriteiten, totlo. het nemen van zeer nitgebreide militaire maatregelen2o. het instellen van krijgsraden met de opdracht om dadeljjk vonnis te vellen over Bulgaren die daar de wapenen gegrepen hebben3o. het uitzenden van commissies naar de gebieden waar de opstand het felst woedt, met de op dracht de bevolking tot rust en kalmte te brengen 4o. het aanmanen van civiele en militaire autoriteiten en zooveel mogelyk alle baldadigheden en wreedheden tegen de bevolking te vermijden. it 103. 33) «Welnu, dokter, zult gij aan de deur in een zoutpilaar veranderen,» schertste de ceremonie meester eenigzins bitter. Waarom staart gij de gravin toch zoo aan Ik bemerk een in het oog springende lijdende trek op uw gelaat, genadigde vrouw, die mijn deelneming tot het uiterste prikkelt.» De gravin is voorzeker ietwat lijdend, en heeft in de eerste plaats behoefte aan ‘rust. Ik wenschte mij dus voor het oogenblik terug te trekken en heden avond nogmaals persoonlijk naar uwen welstand te informeeren. Gij veroorlooft mij dit «Het zal mij een waar genoegen zijn, u te zien,» antwoordde Eleonora, diep ademhalend. •Vaarwel dan voorloopig, gravin I Gaat ge meê waarde professor •Ik volg u op den voet, ik wenschte slechts even de toestand der gravin te onderzoeken.» Waarmee hij der gezante naderde, die blozend opstond en zijnen blikken ontweek. •Het zijn slechts de zenuwen, welke u plagen,» zeide hij met een uitvorschenden blik. »Het ver heugt mij, dat gij gisteren zoo schielijk de een zaamheid opzocht, anders zoudt gij heden inder- Balfour heeft eergisteren in het Engelsche Lagerhuis gezegd, dat, naar hij hoopte, bin nen de vier weken een groot aantal belang rijke stukken, die het onderzoek betreffende de handelspolitiek heeft opgeleverd, openbaar gemaakt zal worden. Maar het onderzoek behoefde daarmede nog niet uit te wezen. Wat de mededeeling van de Daily Mail aangaat, andere bladen hebben met groote beslistheid verzekerd, dat het onderzoek nog volstrekt niet afgeloopen is ofschoon Bal four’s woorden toch eenigszins pleiten voor de bewering van de Daily Mail dat het „feitelijk” geëindigd is en tevens, dat Chamberlain er niet aan denkt gelijk dadelijk mogelyk is geacht zijn voorkeur- tarieven op den grondslag van een belasting op voedsel prijs te geven. De Times verneemt nit Melbourne, dat het hoofdorgaan van de protectionisten in het Australische Gemeenebest het program van zijn partij tegenover Chamberlain’s voor stellen aldus weergeeftWij willen het tegenwoordige tarief van invoerrechten on gewijzigd houden, maar zyn bereid met En geland over voorkeurtarieven te onderhan delen op den grondslag van verhooging onzer invoerrechten voor den invoer uit het buiten land tot aan den rand van wering van dien invoer, aldus al wat Australië invoert uit Duitschland en Amerika aan Engeland latende toevallen. Een der belangrijkste onderwerpen, die den nieuwen Duftschen Rijksdag wachten, zal het slniten van hanaels verdragen zyn. Bij de behandeling der toltarieven in den vorigen Rijksdag deed de Regeering het voor komen alsof de sluiting der handelsverdragen verzekerd was, alsof de goedkeuring van de meeste mogendheden op de minimum-rechten reeds was verkregen. Het blijkt thans, dat deze voorspiegeling voorbarig was. Officieel moet de Regeering erkennen, dat het sluiten der nieuwe handels verdragen met groote moeilijkheden gepaard gaaten dat vooral de minimum-rechten op granen een ernstig beletsel vormen. Dien tengevolge staat het'spook van een handels- of tarievenstrijd voor de denr. Zoolang de bestaande handelsverdragen worden gehand haafd, gaat de zaak op den ouden voet verder. Maar handelsverdragen'kunnen worden opge zegd, en wel door beide partijen in dit geval loopen zij binnen het jaar af. Een vernieu wing is dan door overeenkomst tusschen de regeeringen onmogelijkvernieuwing, en zelfs verlenging van de handelstractaten is de zaak van den Rijksdag. De Duitsche regeering, staande voor de moeilijkheid om nieuwe verdragen te slniten volgens het nieuwe toltarief, hoopt op de verlenging van de bestaande verdragen. Zij rekent er op, dat ook de andere mogenheden de handelsverdragen niet zullen opzeggen. Maar daardoor worden de moeilijkheden slechts verschoven, niet opgehoven. Bovendien komt zij in tegenspraak met haar belofte in den Rijksdag gegeven, om langdurige handels verdragen af te sluiten. Voor de industrie is dit wel het ergst, wellicht nog erger dan een toloorlogwant steeds hangt baar het zwaard van Damocles boven het hoofd. Ieder oogen blik toch kan een bestaand tractaat worden opgezegd. De regeering en de nieuwe Rijksdag kunnen zich daarbij niet nederleggenzy moeten pogen een toestand te doen ontstaan, die aan de industrie voor geruimen tyd een vasten waarborg geeft. En daarvoor zijn nieuwe handelsverdragen onontbeerlijk. Wanneer die echter niet kunnen tot stand komen, zonder ernstige wijziging in de mini mum-rechten, dan zal de Rijksdag tot herzie ning van het toltarief moeten overgaan. Het is bij de verkiezingen duidelijk gebleken, dat het Duitsche volk van de tariefwet der agrariërs alles behalve gediend is. De nieuwe Rijksdag zal daarmede rekening boeten hou den. En hoewel de samenstelling van den Rjjksdag niet in overeenstemming is met de •Mevrouw de gravin, ik ‘zal deze woorden on verwijld de schoone bruid doen toekomen en ook een weinigje op mijn persoon in toepassing bren gen. Maar hoe Gij weet immers nog niet eens den naam des bruidegoms gDen naam i" vroeg zij gerekt. •Ja, ja, den naam I" zeide hij lachend. Hij spot, o, welk een ondragelijke foltering dacht Eleonora bitter. Moet ik hem noemen •Waartoe dit komediespel, mijnheer «Omdat ik mij overgelukkig ‘en van alle zorgen ontheven gevoel. Angelika von Alten heeft zich gisterenavond met mijn neef Alexander ver loofd. en ik, ik heb die beiden harten bijeen gebracht.» De gravin stond als versteend, onbekwaam, een woord uit te brengen Normann vatte' haar hand en kuste ze teeder. •Vaarwel, genadige vrouw Ook ik zal mij ver- oorlooven, hedenavond nogmaals persoonlijk naar uwen toestand te informeeren Daarop verliet hij het salon. •De wolken, zij scheuren, de zon breekt door. Het ongeloof en ook de twijfel verdwijnt. De muren, zij wank’len ’t geloof keert drh weêr, Kom, teerminnend hart verheug je steeds moer I» Zoo klonk het met duizend genotvolle klanken in Eleonora’s borst. O, wat ’n onderscheid tus schen het verleden en het heden I Het verleden een woest veld met brandende distels en doornen bezaaid, nu een bloeiende stemmenverdeeling van de verschillende par tyen, de verkiezingsstatistieken hebben der Regeering de overtuiging geschonken, dat haar houding en die van de meerderheid in den vorigens Ryksdag door het land algemeen wordt afgekenrd. Of echter de Regeering met deze uiting van het volk rekening zal houden, is een andere vraag. daard lijdend zijn." Een bitter woord zweefde om Eleonora’s lippen maar zij onderdrukte het. «Ik gevoel mij even goed als altijd voel eens, of mijn pols gejaagd is.» Met een onuitsprekelijk gelukkig gevoel vatte Normann de koude hand der jonge vrouw, die trotsch en strenger dan ooit te voren voor hem stond. •Het is waar uw bloed stroomt kalm.» De protessor volhardde eenige c ogenblikken in een somber stièwijgen men zag het zijn geluk kigen glimlach aan, dat hij voornemens was, een kleine list te verzinnen. •Alvorens ik mij verwijder, genadigde vrouw, moet gij nog eene aangename tijding van mij vernemen, welke ik eigenlijk nog niet verraden mocht. Ik wenschte namelijk uwe gelukwenschen vpor twee verlooiden in ontvangst te nemen, welke er naar reikhalzen, hun jongst geluk luid uit te bazuinen.» Geen spier vertrok zich op Eleonora’s gelaat, toon Normann eindigde, slechts een diepe bleek heid overtoog ©ogenblikkelijk hare wangentoen antwoordde zij. «Gij bedoelt AngelikA, niet waar? Breng haar mijn felicitatie, gelijk ik ze u hier persoonlijk doe toekomen Daarmede boog zij zacht het hoofd en wilde heengaan. Normann kon zich niet langer bedwingen, hij wilde hare hand vatten en de stem zijns harten luid verkondigen, toen een zachte stap op den corridor te kennen gaf, dat Rechberg nog buiten op hem wachtte. Dus geduld! Frankrijk. Hot eiland Martinique wordt wel zwaar geteisterdnog liggen de vulkanische uit barstingen van den achtsten Mei en den dertigsten Augustus vap het vorige jaar weide met tallooze bloemkelken getooid het ver leden een duistere nacht, waar geen ster ooit weer scheen te kunnen doordringen, het heden een stralende dag in haar hart; en de gloeien de zonnestralen der lietde, welke zij met meer onbeantwoord mocht wanen, verdrongen elke kommer, alle folteringen zoo volkomen, dat de jonge vrouw met het vogelijn had kunnen wed ijveren, wie het best haar lied in de wereld kon doen weergalmen. Wel ontwaakte nog éénmaal in haar een gevoel van trots, en met een hoogroodc blos vroeg zij zich at: »Hoe nam ik zijn woord op Gat ik een blijk mijner verstrooiing Toonde ik soms te veel vreugde Maar weg met alle verklaringen, nu wil ik slechts zalig zijn door het genot, hem niet verloren te hebben En nu naar Angelika, naar haar, de diep gekrenkte, die zoo onuitsprekelijk veel door mijn bittere en scherpe woorden geleden heeftMaar ik wil mij met haar verzoenen, ik wil haar berouwvol bekennen, welke kwellingen haar aanblik mij steedj bereidden en, gelukkig als zij thans is, zal zij mij alles ver geven.» •Ja, lach mij maar uit, jij totsche gravendoch ter,» riep zij vroolijk haar portret toe, dat met voorname koelheid op zijn schoon evenbeeld neer zag. »Wij beiden zijn elkaar vreemd geworden, jij en ik, wij hebben niets meer met elkander gemeens I» Zij belde driftig. Balthazar, mijn koets moet voorkomen I»

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1