2 M N o o O 5 5 BINNENLAND. 5 5 5 en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 42ste Jaargang. Maandag 17 Augustus 1903. Bultenlandsch üverAlcbl. i !Mo. 9185. h i- :T?. V N I 5 Verspreide Berichten. Frankrijk. President Loubet geniet wel van zyn va- cantie-periodc op zyn kasteel Mazene. H(j beeft er nu zyn moeder en zyn broeder den dokter te logeeren. - De Kamer van Strafzaken te Marseille heeft Donderdag vrijgesproken een tweetal personen, die deelgenomen hebben aan de betoogingen tegen den ministerpresident te Marseille, overwegende dat do minister op politieke tóurnée was, ter onderwerping van 'zgn politiek aan hot oordeel der bevolking, zoodat elk burger het recht had zgn afkeu ring te doen kennen door gefluit. Wegens het dragen van wapenen werden de betrok kenen veroordeeld elk tot éfcn franc boete. Duitbchland. - Nader wordt gemeld, dat uit de door kolonel Schiel nagelaten papieren overtui- De BURGEMEESTER van Gouda herin nert de in deze gemeente wonende verlof gangers der lichting 1895, die met 1 Augustus 1903 tot de Landweer zgn overgegaan, aan de navolgende artikelen der Landweerwet Artikel 24. De verlofganger van do land weer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zgn overgang naar de landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitge reikt, by den burgemeester zyner woonplaats aan, ten einde deze den verlofpas, hem by de landweer of laatstelijk bij de militie uit gereikt, voor gezien of opnieuw, voor gezien teekene. De verlofganger van de landweer, die bui ten het Ryk woont of verblgf houdt, of die zich bfi zgn vertrek met verlof buiten het Rgk''-begeeft, kan, ter vervulling van de ver plichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termyn zgn verlofpas by aangeteekenden brief ter afteekening toe zenden aan den burgemeester zgner laatste woonplaats binnen het Rgk. De verlofpas wordt hem door dien, burgemeester by aan- geteekenden brief teruggezonden. Art. 28. De verlofganger van de landweer, die artikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelgken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwflst waarby de werkelijke dienst moet worden vervuld. Gouda, den 15 Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Dit bataljon behoorde vroeger tot de land storm, ware basji-boezoeks, m. a. w. tuchte loos, gemeen tuig van soldaten (als ze dien naam mogen dragen) wier gebruik algemeen veroordeeld wordt. Maar de nood dringt. Intusschen toonde het bataljon by aankomst in Saloniki wat voor een waardevolle macht het vormtZoodra de trein daar stil stond om nu een kort oponthoud door te rjjden naar Sorovits, vanwaar het bataljon naar Klissoera zou marcheeren, waar vandaan slec|ite tgdingen waren gekomen, liepen alle mavebappen de wagens uit en naar hun familie in de stad. Voor men bet gezelschap weer by elkaar heeft, hebben de opstande lingen natuurlijk weer hun slag kunnen slaan. V De laatste berichten uit Monaalir hebben groot» ontsteltenis gewekt in de militaire en civiele kringen te Konstantinopel. Het ang stige schuilt- ook in het feit dut de tijdingen zeer onregelmatig en mot vertraging komen omdat vele telegraaflijnen doorgesnéden zyn. En hoe kvlug de draden ook hersteld wor den, de opstandelingen zgn even vlug in bet opnieuw doorknippen. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Macedonië geschreven dat Sarafoff in persoon den op stand leidt. Proclamaties zyn uitgevaardigd, waarin Macedonië onafhankelijk verklaard wordt. Bovendien is een voorloopige regen- ring benoemd. Bachtar Pasha is benoemd tot bevelhebber der Anatoüsche bataljons, die oprukken naar Albinië. Hussein Pasha is chef van de troepen die opereeren moeten tusseben Ostravo en Florina. Een typeere'nd geval van Turksche solda tentrouw heeft zich voorgedaan te Kilissoma. Soldaten, die in een militairen trein moesten stappen, zgn op een afgesproken toeken allen weer kalm den wagen uitgeloopen om terug te keeren naar hunne landstreken I De sultan beeft de weduwe van Rostkowsky 100,000 doen aanbieden, een soort smartegeld. Mevrouw -Rostkosky beeft het geld terug gestuurd, met de boodschap dat zg veront waardigd was over xoo’n manier van ban al weinig waarde te hechtenarals geldzucht^ delen. Intusschen mag niet onvermeld gelaten worden dat de Russische regeering aange drongen heeft op schadeloosstelling. a er by in het spel komt. „Het zyn vooral de armen geweest, die opgeofferd zyn aan bet winstbejagWy moeten een menschen- leven duizendmaal hooger schatten dan de stoffelijke voordeelen die de vooruitgang der technische wetenschappen aanbiedt, en voor geen werk of opoffering terugdeinzen om de menschen te beschermen. Ik aarzel niet te zeggen dat de maatschappij dien plicht niet altyd behoorlijk na^ekomen is.” De ontwikkeling van de beweging in Ma cedonië begint de diplomatieke wereld te Konstantinopel nu evenals de offlcieele Turk sche aldaar ernstige zorg te baren. Vooral St. Petersburg en Weenen schijnen in drukke gedachtenwisseling over den toestand te zyn. Behalve van Macedonië zelf dreigt er toch ook gevaar uit Bulgarije. Want wordt de revolutie in Macedonië inderdaad algemeen, wat heden het geval zou zyn, dan is het zeer de vraag of de Bulgaarscbe regeering, ge steld dat zy werkelijk met allq> macht naar het bewaren van een volkomen neutraliteit streeft, de opwinding in haar land de baas kan blijven en verwikkelingen voorkomen. Kan zij dat niet, dan zyn de gevolgen bij, De Min. van Koloniën maakt bekend, dat in dit jaar' 30 jongelieden kunnbn worden aangewezen als candidaat Indisch ambtenaar naqr de bepalingen van het (in dit nummer afgedrukt) Kon. besluit van 10 Augustus 1903 No. 43 (.Staatsblad No. 253). Voor aanwijzing kunnen alleen in aanmer king komen zij die voor den Jndischen dienst pbysiek geschikt blijken te zijn en voldaan hebben aan een der volgende examens a. een dor examens ter verkrijging van qpn getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan de> Universiteit, of een der exa mens door de faculteiten aan een Ned.„Uni- versiteit.afgenotnen 'b. het by de wet op bet middelbaar on derwijs bedoelde eind-examen van de hoogere burgerscholen mot vijfjarigen cursus, of van de Rjjkslandbouwschool (afdeeling Hoogere land- en bosch- bouwschool) of van de Poly^ technische .School c. het eindexamen van de hoogere bur gerscholen met vijfjarigen cursus in Ned.- Indiö d. het eindexamen van het Kon. Instituut voor do Marine, of een eindexamen aan d§ Kon. Mil. Academie. Sollicitanten moeten zich vóór 15 Septem ber schriftelijk, met opgaaf van huisadres, bg hot Departement van Koloniën aanmelden, onder overlegging van 1. een uittreksel uit hun geboorteakte; 2. een kort relaas van hup opvoeding en het door hen genoten onderwijs 8. het bewys van physieke geschiktheid, afgegeven door de Geneeskundige Commissie van het Departement van Koloniën 4. een door de bevoegde autoriteiten af gegeven verklaring van goed maatschappelijk gedrag 5. bun diploma’s of getuigschriften een bewys aantoonende welke ver plichtingen ten aanzien van den militairen dienst zy nog te vervullen hebben terwy'l zjj, indien er voor hen uitzicht be staat om na hun aanmelding nog diploma’s of getuigschriften te verkrijgen, dit hebben mede te deelen èn die stukken zoo spoëdig doénlyk na de verwerving aan het Depar tement van Koloniën hebben in te zenden. Voor het vereischte geneeskundig onderzoek hebben zy zich zoo spoedig moge)ijk en in Volgens een telegram uit Londen nemen do krachten van lord •Salisbury zeer af. Hy is 73 jaar en kan dus wel heengaan. Mot hem verdwynt een bekende figuur uit En geland’» geschiedenis. Het glanspunt in zyn leven is geweest het Berlynsche congres, waar hy met veel talent en goed succes vele vorderingen van Rusland tegenover Turkye terugwees. Te Petersburg meende men, dat Bismarck dit had moeten verhin deren, maar de ijzeren kanselier beschouwde zich alleen als makelaar. In den Zuid-,, Afrikaanschen oorlog verspeelde Salisbury - zyn naam. Ook herbaalde bij altjjd dezelfde- phrase, wanneer hij er iets van zeggen moest. Combes beeft er zich niet met alledaag- sche Razen afgemaakt, toen by by de be grafenis van een aantal slachtoffers der ramp op den Métropolitain het woord voerde. Zulke rampen, zeide hy, treffen vaker de armer, en zwakken, want de maatschappij schijnt somtijds aan bet. leven van den mensch In de redevoering, waarmede do Eng. Koning gi:»teu*ii de Parlementszittlng sloot sprak hij het vertrouwen uit, dat zyn bezoeken aan Portugal, Italië en Frankijjk guede resultaten zullen hebbèn. Niels evenaarde de hartelijkheid waarmede hy overal ontvangen was. Het jongste bezoek van president Lon- bet aan Engeland was eveneens een spre kend bewys van londerlirge welwillendheid en goede verstandhouding. De toestand der Europeescbe provinciën van- Turkye, zeide de Koning, is by voort during een onderwerp van algemeene onge rustheid. De Engelsche regeering heeft, in overeenstemming met andere mogend beden haar best gedaan om het terrein van de on lusten te beperken. En wy hopen ernstig, dat de invoering der door Rusland ey Oos tenrijk voorgestelde hervormingen tot ver betering moge leiden. De ratificatie van hot handelsverdrag met China is uitgewisseld enkele deelen van het verdrag zullen onmiddellyk in werking treden. De vestiging in Transvaal maakt groote vorderingen. Het belastingontwerp, dat be paalt dat invoeren uit bet moederland van een bevoorrecht tarief zullen genieten, is goedge keurd door de wetgevende vergaderingen van alle Zuidafrikaansche koloniën. En de ver- eeniging van deze koloniën is voor fiscale doeleinden -een gewichtige en noodzakelyke stap op den weg van een politieke federatie. Jk ben blijde bezoek gebracht te hebben aan de Schotsche en lersche onderdanen. Hunne warme sympathiebetuigingen hebben my zeer getroffen. De Koning? sprak met groote dankbaarheid over de tëekenen, welke ^bewezen dat in Ierland de harmonie tusschen alle klassen toenam, wat een nieuw tydperk voorspelt, waarin met gezamelyke krachten gestreefd wordt naar algemeene welvaart. •Sprekende over bet werk in de afgeloopen zitting volbracht, wensebte de koning bet parlement geluk met het aannemen ,van de suiker-conventie-wet. De „Standard" bevat een zeer belangrijk hoofdartikel over de-toekomst der Unionisti sche party in Engeland, in verband met de fiscale plannen van Chamberlain. Het is een ernstig waarschuwend woord, waarin wordt voorspeld, dat de Unionistische party in haar bestaan wordt bedreigd, wanneer Chamberlain zijne voorstellen niet intrekt. Het blad wyst op de noodlottige gevolgen, die Gladstone’s lersche politiek had voor de liberale partij in Engelandeen scheering werd veroorzaakt, de tegenwoordige omstandigheden niet te overzien? Het blykt wel juist, dat Boris Sarafof zelf de leiding van den opstand in handen beeft; hy houdt zich wéarscbynlyk op in de buurt van Resna. Ten zuiden van Monastir zyn overal proclamaties der opstandelingen in de dorpen verspreidzy kondigen de onafhan kelijkheid van Macedonië en de instelling eeuer voorloopige regeering aan. Te Kroes- jewo o. a. hebben de revolutionairen geheel overeenkomstig die proclamaties gehandeld: zy vermoordden of verjoegen alle Turksche ambtenaren en stelden e<*n stadhouder rech ters, enz. aan. Inmiddels rukken de Turksche troepen steeds meer op de brandpunten van den op stand aan. De brigade-generaal Bacbtiar- pasja staat aan ’t hoofd der uit Albanië ontboden Anatolische bataljons (waardoor de Albaneezen weer vry spel kry’gen). Aan ’t hoofd der tusschen Ostrowo en Florina ope- reerende troepen staat de inspecteur van de Grieksche grens Husni-pasja. Uit Werisso- witz moest oen militaire trein bet Saloniki- sche redif-bataljon 2de klasse overbrengen. die de liberale party tot machteloosheid doemde en een groot aantal harer leden tot aansluiting bij de conservatieven bracht. Chamberlain, die dezen stryd beeft medege maakt, en zich van Gladstone scheidde, kan dat beter weten dan iemand anders. En juist hy is de man, die thans door zyn denkbeeld, beschermende rechten te heffen om de koloniën te gerieven, in de unionistische party het zelfde gaat doen. Want een groot deel van de unionistische party zal nooit kunnen toe staan, dat de voedingsmiddelen voor het volk worden belast. Wnnneer het Chamberlain’s bedoeling ware, zegt do „Standard”, om aan de on eerlyke concurrentie van buitenlandsche fa brikanten een einde te maken, dan zou de meerderheid der unionistische party zich wel over een programma kunnen verstaan, om aan de kiezers voor te leggen. Maar het land zal nooit toestemmen in het beffen van de belastingen op de voedingsmiddelen. Duidelijker en onomwondener kan men Chamberlain’s program niet afkeuren. En die afkeuring komt van het voornaamste orgaan zyner party Balfour heeft een handig, zy het ook on waardig spel gespeeld. Op het herhaald aandringen van sprekers uit allerlei party- groepen in het Parlement, had de premier zich de toezegging laten ontlokken, dat de resultaten der fameuze enquête voor de zomervacantie, d.i. voor beden, 14 Augustus, aan de leden van het parlement zouden wor den rondgedeeld. Gisteren echter, moest Balfour erkennen, dat het nog wel een week of vier zou duren vóór het zoover zou zyn. De geheimzinnige conclusie, waartoe de ambtenaren van Financiën en Handel zyn geraakt, zyn reeds in rapporten neergelegd. De parlementsleden zullen zich echter ge durende het reces niet aan de lezing en con- troh>ering der cyfers kunnen wyden. Want, zoo zeide de minister, de ingekomen cyfers „moeten nog eens zorgvuldig worden nageplozen”, er moet zoo krachtig mogeljjk tegen wor’den gewaakt, dat geen onnauw-* keurigheden in de staatjes blyven staan. 1.011MHL COURANT Hend blykt, dat de Boeren formeel aange- moedigd waren door do Dnitsche regeering, die hun een gewapende tueechenkomst toe- geiegd aoa hebben, doch dat er plotseling een ommekeer is gekomen, zoodat Dnitsch- land de beide republieken heeft laten wor gen, zonder zelfs een diplomatieken stap te beproeven. - Zooals men weet is hot plotselinge ver trek naar Sanct-Moritz van groothertogin Karolina van Weimar, zonder dat de voor genomen bezoeken gebracht waren aan de grootste steden van het groothertogdom, officieus toegeschreven aan ziekte van de groothertogin eu om allen twijfel op te heffen wordt nu nader gemeld, dat de groot hertogin inderdaad Ijjdt aan anemie en ge brek aan eetlust, waarvoor een Weener doctores een kuur te Sanct-Moritz heeft voorgeschroven, terwijl men gegrondo hoop heeft, dat spoedige terugkeer naar den groothertog-gemaal te Wilhelmstad kan vol gen. De keizer heeft zich weer eens uitge- put in vriendelijkheden tegenover de Fran- sche regeering naar aanleiding van de ramp op de Métro te Parysby zond spe ciaal don zaakgelastigde om te verklaren, hoezeer hij deelneemt in de ramp en de re geering, in den persoon van president Don bet, beeft onverwijld den gezant te Berljjn belast met een speciale dankbetuiging, In verband met do jongste stakingen zoo hier en daar, zyn er weder oenlgo Von nissen gevallen. Te Keulen beeft een opperman, die by de jongste staking een vakgenoot, die wer ken wilde, uitschold en diens vrouw be dreigde met vorworging van den werklus tige, twee weken gevangenisstraf gekregen. Te Colmar word een stakingsenthousiust, die eerst een collega die werken wilde, af ranselde en later diens verweer wreekte door een snyparty op ’s mans stoffelijk omhulsel, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1