N tuut. [thee. r ao TS. rERE DISCRETIE. i Auimws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 19 Augustus 1903. No. 9187. 42ste Jaargang. Buitcnlandsch Overzicht. FEUILLETON Laarzenmagazijn 30. Gouda. ZONEN, (regen aanalni- Inzending van Advertentiën tot 1 uur der miihl. Ventprej^p Berichten. 103. i de - bev; (Wordt vervolgd.] 5 724, TeletoM De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommen VIJF CENTEN. ti verkrijgbaar DE VI8CH- Kleiwegsteeg. Echtp Msameü- m ia den lum des imardigd wereldbe- r*Stoll- jaar voor per- an K. M. 1, - liOHNilE (O IIRIVT eten werk. UK te letten ropfbufcjee 0. 0.35 Neder- Okate ra g» »1 voor Hetrea enchoenwcrk I. Miller A te Mra latte gooi erk.— nark, HlMteriM, rtMMM.ArnbM» MAS Zn. ud gratis. het Rjjks Inter- t gekookt voor da- «peli vaa ite) Als tval r.n ebruiken. *ai De Turksche Regeering toch poogt oproerige beweging in bloed te smoren. Naar de Bulgaarsche minister Petrof mededeelde, worden voortdurend ongehoorde Telefoon No «2 A D V E 11T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Russische Regeeringsbode bevat een aantal telegrammen van graaf Lamsdorf over de toestanden in Turkije. Deze telegrammen beginnen met den moord op den Russischen consul Ro.stkowsky. De minister seinde aan den .gezant te Konstantinopel, dat Rusland thans geen genoegen zou nemen met de be tuigingen van leedwezen van den grootvizier of den Sultan. Toen de heer Sjterbina ver moord was heeft de Tsaar grootmoedigheid getoond, omdat de moordenaar een Albanees was, iemand wiens stam in opstand tegen de Turksche Regeering verkeerde. De mis daad in Monastir is van ,een geheel ander karakteren daarom is de keizer genood zaakt krachtiger eischen te stellen. Die eischen zynstrenge bestraffing van den moordenaar en van hen die op de equipage van den consul schoten verbanning van den vali van Monastir en strenge bestraffing van alle voor den moord verantwoordelijke bur gerlijke en militaire ambtenaren. Bovendien moeten alle Turksche ambtenaren, wier op treden door de Russische en Oostenryksche consuls is afgekeurd, streng worden gestraft; de afgezette Ismail-Hatti, over wiens op treden de generaal inspecteur Hilmipacha een goede getuigenis had gegeven, moest in zijn ambt wordenhereteld de boeren, die voor de consuls van Rusland en Oostenrijk bezwarende verklaringen hebben afgelegd over de wreedheden der Turken, moeten onmiddellijk in vrijheid worden gestelden de ambtenaren wier misbruiken bij het beheer van Saloniki en Prizrend gebleken zijn, moe ten worden afgezet. De .Standard deze Russische eischen be sprekende, meent dat Rusland minder moest aandringen op de bestraffing van hoogge plaatste ambtenaren en officieren, dan op het handhaven van betere discipline in het Turk sche leger. Deze is zoo wanhopig slecht, dat zelfs de officieren voor de manschappen be vreesd zjjn. Gebeurt er iets dan worden de officieren gestraft; en in Yildiz wordt pooit gepoogd de manschappen eerbied voor de officieren in te boezemen. Het gevolg is, dat de troepen niets om de officieren geven, en hen in het gezicht uitlachen. Wanneer de discipline in het Turksche leger niet wordt hersteld, kan men nog erger dingen verwachten, zegt het Engelsche blad. 'orden afgele- pakjes van vijf een Ned. one i Nommer en nevenstaand Wet gedepo- ering van ge- elende JL, AART Lï. welke de Paus wegens haar awaar gewicht nooit heelt gedragen. De vier millioen worden als pauseljjke goederen beschouwd en vornion dus het eigendom van den Heiligen Swnj.V V In de wetgevende vergadering critiseer- den Merriman, Sauer en andere leden scherp de houding van minister Graham die wei gerde de belofte te vervullen om een kolo niale commissie te benoemen voor het on derzoek van het bestuur v«n de Kaapkolonie onder den staat van beleg. Minister Graham erkende dat deze belofte was gegeven, maar verklaarde dat hy zich genoodzaakt had gezien van meening te ver anderen. Hv vraagde den sprekers of zy het vuur van den stryd over het land wilden brengen on ontkende dat het onderzoek zou leiden tot ongewenschte resultaten. De heer Burton wees erop dat bestaande misstanden dieper zonden gevoeld worden nu do regeering haar plechtige en heilige be lofte brak. De heer Merriman zeide dat het parle ment misleid was ten einde de bekrachtiging van de indemniteitswetten te verkrijgen. IIEMEIJER. EN. immingen, -boenen en em.xwafcte t. aiekten yen, ver- Fhankkjjk. Hot tiental soldaten, dat dezer dagen te Rochefort als hoofddeelnemers aan de mui terij opgeteekend is om zich voor den kr(jgs- raad te verantwoorden wegens hun ««vel- dadon, is bjj exercitiën op de binnenplaats van de kazerne te La Roebelle, opnieuw aan ’t razen en tieren geslagen, terwyl een drietal der kwaadwilligen hun geweren on sabels stuksloegen en uit de gelederen traden. Nu zitten do lastige lui veilig achter slot en grendel. Men is naby .Belfort een nieuwe spion- nagezaak op het spoor gekomen door een langdurige en nauwgezette bewaking on ob servaties Van don eigenaar van het kasteel „La Fontaine”, oen zekeren Iffenecker, ge boortig uit Altkirchen. Hy kreeg veel ver dacht bezoek en ging zelf vaak naar Duitsch- land, en men meent nu de stellige zekerheid te hebben, dat Iffenecker spionnendienst ver leende aan Duitschland, zoodat hem ge dwongen vprblyf is aangewezen in de ge vangenis te Belfort, waar de opsluiting van medeplichtigen verwacht wordt. Te Parjjs ‘lóópt het gerucht, dat de persoon, door Therêse Humbert aangeduid haar toen zoo zalifr en smachtend aan, dat ook de jonge vrouw eindelijk de vochtige oogen op sloeg, en zich dieper en dieper tot hem neer boog.» .Stel vertrouwen, heb geloof in mij I» smeekte hij zacht. «Eeuwig en altoos I antwoordde zij. «Mijn leven is van stonde aan met mijne liefde onaf scheidelijk verbonden. Eer wenschte ik te sterven dan om jou de geringste vrees te koesteren.» Hij was opgestaan, en drukte haar aan zijn warm kloppend hart. Badende in gelukzaligheid leunde de schoone Zweedsche het hoofd tegen de borst van haar uitverkorene. «Dit is van nu at je plaats, mijn lieve bruid, verwacht hier aan deze borstatelm en gelaten *s levens nooden en stormen ff zoolang dit hart nog klopt, even lang zul je djh parel, zijn hoogste schat zijn, geloof dit vrij «En die woorden vinden een altijddurende 4 weerklank in dit arm, levenloos hart, dat je met zooveel kwellingen eerst moést wakker schud den.» •Vergeef den «waren misslag, waaraan ik gis terenavond mij heb schuldig gemaakt,» smeekte hij als een berouwhebbend sondaar^ Vergeef mij ook, Eleonora, dat zelfs je onschgtbfre liefde niet bij machte is, mij mijne heiligste gevoelens te doen vergeten. Hij vattte haar bevende hand, en bracht haar naar een rfiosbank, die tusschen neerhangende takken bijna verscholen hg. «Het sprookje is hoogst eenvoudig, maar zoo bevatteljik, dat het ook uw goedkeuring zal weg dragen. Mag ik spreken Zij knikte stom. «Welnu daner leefde eens een troych vor stenkind op een hoog, prachtig slot aan de zee. In overgroote teederheid voor de eenige dochter had de grijze vader haar ver van Ket aardsch gewoel opgevoed, en toen hier heen in de veilige burcht gebracht, waar zij Koningin zijn en heer- schen moest. En zoo zat zij daar dag aan dag op haren heerscherstroon, omringd door de edeb sten vkn den lande, schoon, rijk, begaafd en voor iedere liefde ontoegankelijk. Hoe ver pok haar roem weergalmde over land en zee, hoe hoog 'noen hare bekoorlijkheden prees en bezong, het yórstenkind kende geen ander gevoel dan zelfbe wustzijn, hoogmoed en heerzucht Daar trad op zekeren dag een arme, onbekende schildknaap in de gelederen van ’sKonings sol daten en beschermde het rijk met zijn krachtigen arm, en verrichtte in het strijdrumoer ware won deren. Maar toen hij de lieftallige prinses ont waarde, zonk hem al zijn moed in de schoenen, hij voelde nog slechts, dat hij dien koninklijken parel beminde en tevens, dat hij een afme schild knaap, en zij de Koningin van haakM^bhcht was. t Maar het noodlot gedoogde niet, dat hij door een R hopelooze liefde langzaam wegkwynde, hij moeit/ leven en gelukkig zijn, want zij, de kroon allé? vrouwen, zij beminde hem, den armen, onbeken- Korea; en Engeland ziet toe en zwygt. Do Japansche regeering wordt nu en dan eehs op gestookt om te protesteerenmaar daarby blijft het. En wanneer eindelyk Japan het zwaard trekt, om zyn positie in Oost-Axië tegen Rusland te verdedigen, dan zal Enge land op den achtergrond blijven, om naar Engelsche gewoonte te zien, of er niet wat ‘voordeel uit te trekken valt. Een curiositeit op diplomatiek gebied is nog steeds het antwoord, doop Rusland ge geven op de mededeeling van het Engelsch Japansche verbond in Januari 1902. Drie maanden later verklaarde Rusland, dat het met Frankrijk eveneens een verdrag had gesloten, op dezelfde grondslagen en met dezelfde bedoelingen als het Engelsch-Japan- sebe verbond, dat hen volkomen bevredigd en dat op de grondslagen berustte, die zy lïetkaaldelyk als de basis hunner gemeen- Mftfrinpelljke politiek in Oost-Azië hadden a linage ven. Din is sedert duidclyk gebleken I Niet alleen is het bestaan van drf Craw fords on de miilioenen minstens twyielachtig, maar ook beeft men vergeefscho pogingen gedaan om het kasteel Marcotte te ont dekken. Een lozer van de „Ralliement de Tarn-et- Garonne" schrijft nu dat dit domein niet anders dan het kasteel l’Oeillet is, waarin de Daurignacs geboren zyn.;HÖ’ schrift: Marcotte heeft bestaan, maar het kasteel bestaat niet. Het kasteel l’Oeillet. dat de bakermat van de Daurignacs is en waar madame Humbert geboren is, iigt vier kilo meters van Aussonne. Op de oude kadasters van den tyd van de revolutie, zag men, dat Marcotte niet een kasteel, maar een benaming van een landstreek was, die verscheiden dorpen telde als Aussonne, Corfiebarrieu, Mondonville, Seilh en andere kleine plaatsjes. Het is opmerkelijk, dat het kasteel l’Oeillet dat het eigendom was van de Humberts, deel uitmaakte van het gebied, genaamd Marcotte. Tegenwoordig is de naam geheel uit het land verdwenen. De inventarisatie van de goederen van Paus Leo XIII is ten einde gebracht en de resultaten worden volgens de Daily Mail, streng geheim gehouden. Desniettemin wordt ’t is wel eigenaardig uit «goede bron” gemeld, dat men in een bureautje van den Heiligen Vader een bagatelletje van 4 millioen gulden heeft gevonden. Ook zou men een tiara met diamanten bezet, ontdekt hebben, 30 Een zacht gedruisch als van naderende voet stappen. Hoort ge het, Eleonora? Ziet ge, wie u nadert Het is immers de vriend naar wien ge zoo reikhalst. Neen, zij fluistert verder. .Liefde is lijden en bittere smart, welke het oog een traan afperst Die tranen moeste» de liefdegave van de bruid aan hare verloofde zijn, o zeker, dan zou mijn geschenk boven al het andere uit munten!» «Eleonora I» Een zachtsteik dan diepe stilte De professW kon zijn blikken niet afwenden van de heerlijke vrouw, die hij na weinige mi nuten wellicht de zijne mocht noemen. «Gij schrikt voor mij Daarboven was het zoo heet en drukkend, dat ik verkoeling wilde zoeken én vond Moet ik weer gaan -r Zij boog onmerkbaar het schoofJ, verward gelaat. «Dan wil ik blijven,» fluisterde hij. «maar niet hier. Ik zie daar een veel gezelliger plekje, nog meer verscholen, wilt ge mij daarheen volgend Ik weet een sprookje, dat Jk u daar verha len v den schildknaap. En toen den dag aanbrak, waarop zij tot de erkentenis hater liefde kwam, toen voelde zij moed genoeg in haar borst, het vcw-werp harer liefde als beminnenswaardig te belhouwen, en met vreugde en genot ontdeed zij zich van haar fonkelende kroon en stortte zich in de geopende armen van den nietigen schildknaap en was ge lukkig en zalig. Het sprookje is ten eirtde,» sprak hij op zoetvloeiende toon. Zeg mij nu had de Koningin’ gelijk, den armen schildknaap te beminnen r» Eleonora waande zich, door al hetgeen zij ge hoord had, in een tooverwereld verplaatstniet bij machte, te spreken, drukte zij haar bevepde hand vast op het hart, als wilde zij het ontstui- mig kloppen verstikken. Maar uit haar blauwe oogen vielen tranflÉneer, die langzaam langs hare rose wangen biggelden, De professor zag ze met verrukking vlieten, een verder antwoord dunkte hem. geheel overbodig. «Niet waar, niet waar, de Koningin was in haar volste recht, toen zij hem beminde, die haar zoo gaarne op de handen gedragen had «Ja!* Hapte zij zacht. «Eleonora, het sprookje heeft zfch be waarheid!» riep hij juichend en drukte haar hand aan zyn gloeiende lippen. «Laat mij slechts éénmaal in je oogen staren, opdat ik de moed vinde, je mijn liefde te bekennen 1 0} zie mij aan neen, sla je blik niet nog dieper ter aarde !>Je lacht Welaan, dan zal ik je daartoe dwingen !Min ijlings aan de voeten van Eleonora neerzïnkend, legde hij pijn gelaat in haar zachte handen, en staarde troepenmassa’s gezonden naar Monastir. En daarin ligt het gevaar. Want wanneer in dit vilayet veel Turksche troepen, met hun bekende eigenschappen, byeen zjjn, kan men altoos vreezen, dat het werk der pacificatie zoo wordt ópgevat, dat do Bulgaren in Mace donië en Bulgarije daardoor in hun nationale gevoelens worden gekrenkt. In dat geval zou het dwaasheid en vergeefsche moeite zyn om de van nationale gevoeligheid by het Bul gaarsche volk te willen onderdrukken. Dan moet de Bulgaarsche Regeering party kiezen, en die party kan geen andere zyn dan die der Macedoniërs. Petrof hoopt dat dit niet noodig zal blyken. Maar veel zal hierby afhangen van de bonding van de mogendheden. Deze mededeelingen van den minister president, in verband met de circulaire aa i de Europeesche Regeeringen maakten diepen indruk. De zaakgelastigde van Oostenrijk te Sofia had eergister met Petrof een bijeenkomst waarin de mogelüke gevolgen van deze cir culaire werden besproken. Dat echter Rus land of Oostenrijk daardoor bewogen zouden worden tot wijziging van hun Oosterscho politiek is niet denkbaar. De jongste tele grammen van graaf Lamsdorf zyn op dit punt duidelijk genoeg, Japan is woedend eiw dit alles. De houding der Russen in Korea -en in het Kwantoeng-gebied heeft de betrekkingen tus schen Rusland en Japan zeer gespannen ge maakt. Natuurlijk is Japan het meest betrokken by de Koreaansche quaestie, maar Korea kan niet beschermd worden, als Mand- sjoerye in handen van Rusland is. Daarom wil Japan allereerst de Russen uit Mandsjoerye verwijderen. De Japansche gezant te Peters burg had verleden week met den Tsaar een onderhoud over de Mandsjoerysche qnaestie. Inmiddels trekt Rusland voortdurend meer troepen samen in het Transbaikal gebied volgens den Standard om met den Mandsjoery- schen spoorweg naar de kust te worden ver voerd. Weldra zal Rusland daar over 100,000 man beschikken. In Japan is men niet alleen boos op Rus land, maar ook op Engeland. De kleine gele broeder begint in te zien dat *hy er met zijn Engelsch bondgenootschap ingeloo- pen is. Dat verbond zou „den bestaanden toestand en den vrede iri Oost-Azie bescher men, en de onafhankelijkheid van China en Korea, die voor den handel en de nijverheid van allo naties open moeten blijvöb^ be waren”. Rusland, van dit tractaat kennis ontvangen hebbende, doet wat het wil in Mandsjoerye en vaak een focn ruid

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1