I I I ll 11 ITEEB. lis, irkooping DISCRETIE. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I Vrijdag 21 Augustus 1903. No. 9189. 42ste Jaargang M •sör Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. DA, idirbalita ndanalf eeskrach t tiling •OGLEEVER, s ire Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. ist elkander ge- liefste wenschen ÏINDÏ MAN Zn. en GROND in 'ijk M No. 202. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1,70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. sto werkdagen tot 3 uren en te bezichtigen. voornoemde JLEEVER te .MBER 1903, des in het Koffiehuis rkt, ten overstaan ttOlINH E COURANT Jlth te letten LN ZONFA, 3St 1160. u>d i 8 Amsterdam Schutzenapothek» i, Oeiterreich 'ul-DepAt Sander eld bekend en n middel tegen ig-, Lever enz. Inwendig endig in bijna et goed gevolg rijs per flacon 15. I elke pijnlyke ■bodig. Mei ongeneeslijk een bijna 22 zt genezing en itatekingen enz irdt uilgcoelend, erljjke BOVEN- den Kleiweg te i 54a. Verhaard )4, beneden voor •ed onderhouden, [ZEN en ERVEN irouda, (dicht bij 35 en 166. Ver- I 165, beneden f 1.40. Samen e Vroawensteeg 4 en 244a. Te •3. iEN en ERVEN Gouda, Wjjk C d bij de week en boven voor No. 194 voor HUIZEN en raat te Gouda, erhuurd bij de n No. 8 voor goedgekeurd. Aan de Fransche fêanaal-maat- schappy waren voor hare rechten, de reeds gemaakte werken en de overige bezittingen 40 millioen dollars gegeven. De moeilijkhe den door Engeland gemaakt werden wegge nomen door het tusschen minister Hay en lord Paancefote gesloten verdrag, waarbjj al leen aan de Vereenigde Staten het recht werd toegekend om een kanaal door den Isthmus aan te leggen. Engeland kreeg daarbij de toezegging, dat de nieuwe scheep vaartweg voor alle zeevarende natiën in vredestijd onder dezelfde voorwaarden zou openstaan. De zaak was daardoor in zooverre gere geld, dat alleen nog maar de toestemming van de Republiek Columbia noodig was. Door de Regeering der Vereenigde Staten werd met den gezant van Columbia een over eenkomst opgemaakt, waarbij Colombia te gen betaling van 10 millioen dollars het recht om het kanaal aan te leggen, mitsga ders den noodigen grond, aan de Vereenigde Staten afstond. Die overeenkomst werd, na een langdurige obstructie van de zijde der Morgan-club. door het Congres te Washing ton goedgekeurd; doch de Senaat te Bogota heeft haar thans verworpen. vorden afgele- pakjes van een Ned. ons n No miner en i nevenstaand Wet gedepo- ering van ge- elende JL, AART Lz. De graaf Dq la Salie de Rochemaure is door Pius X in particuliere audiëntie ont vangen. De graaf gaf als zijn meening te kennen, dat het Concordaat, ofschoon geen ideale overeenkomst, verre de voorkeur ver dien boven den stand van zaken, die uit de opzegging er van zou voortvloeien. De Paus zeide deze meening te deelen en noemde het Concordaat een wijze daad, in de gegeven omstandigheid de beste, zoowel voor de Kerk als voor de Fransche regeering. Verscheiden Engelsche bladen deelen een telegram uit Rome mee, meldende, dat de nieuwe Paus het voornemen heeft te kennen gegeven, het Anglo-Saksisch element in het H. College te versterken. Men gelooft, dat de Paus den nieuwen aartsbisschop van Westminster onmiddellijk na zyn benoeming het purper zal verkenen en verder een Ier, een Canadees en een tweeden Amerikaan zal benoemen. Als bewijs van de vergevingsgezindheid des Pausen meldt een Fransch blad, dat de Paus prins Lancelotti, eigenaar van het intransigeante katholieke blad „Voce della Verita” heeft ontvangen en van dezen meer matiging in de polemiek met zijn liberale confraters in Italië beeft geöischt. De verklaring van het officieuse „Frem- blijkelijk verontwaardigd „Gij zijt mij een mooie vriend, graaf. Hoe kon- det gij zulk eener oude vriendin zoo iets aan doen Ge weet de geheele geschiedenis, en rept er geen syllabe van Vermanend bracht Rechberg de wijsvinger aan de lippen, en antwoordde zacht „Rust, Excellen tie, is de eerste burgerplicht maar de eerste plicht van een ware hoveling is discretie. H Chamberlain, begrijpende, dat hy met zyn protectie-plannen zeer hoog spel speelt en de kansen groot zyn, dat hy by algemeene ver kiezingen in Engeland eh Schotland de neder laag zou lijden^ heeft wel niet persoonlijk, maar dan toch door de spreekbuis van de unionistische Irish Times een beroep gedaan op de Ieren, zoowel nationalisten als unio nisten, om eens mede te „onderzoeken of zyn plannen niet voor Ierland bevorderlijk zou den zyn. Het blad voegde er by, dat het goed zou wezen Chamberlain uit te noodigen zyn plannen ook voor de Ieren te komen uiteenzetten. De quaestie is en de Irish Timis maakt er geen geheim van, dat de Chamberlain-man- nen gaarne de nationalisten by de tarieven- quaestie aan hun zyde zouden willen zien statfn. Met 103 lersche leden aan zyn zyde zou de koloniale secretaris voor geen anti- protectionistische meerderheid in Engeland, Schotland en Wales behoeven te vreezen. De nationalistische persorganen toonen zich echter tot dusver niet genegen op de lokstem der Irish Times in te gaan. Niet omdat de Ieren in hun hart zoo voor den vrijhandel zyn, maar omdat zy Chamberlain’s persoon niet vertrouwen. De Freeman’s Journal herinnert er aan, dat toen Gladstone’s Home Rule-bill in behandeling kwam, Chamberlain zich op een onschuldige uitlating van Par- verhelen, gravin, dat ik mijn hiermee grafwaarts draag I” ,,Toch niet, lieve vriend, met deze droeve taal verstoort gij mijn schoon geluk Neem aan, dat gravin Sternskjöld u nooit door het lot beschoren was, en laat mij de gelukkige zorg, u door een door mij voor u gekozen bruid ruimschoots scha deloos te stellen.” „Ik zal, naar ik vrees, u niet kunnen ver geten.” „Dat moogt gij ook niet, bij den Almachtigen God, riep de jonge vrouw hartelijk. „Integendeel ik verzoek u dringend voortaan te zijn en te blij ven de weldoener en beschermer van mij en mijn gade, dat gij nooit verleert, bij Eleonora Nor- mann u even goed te huis te gevoelen, als een maal bij Eleonora Sternkjöld. Mag ik dit hopen, Excellentie Ontroerd drukte Rechberg rijne lippen op de aangeboden kleine hand. „Het zij zoo, ik geef mij over op genade of ongenadeAanvaard myn beste gelukwenschen, gravin, gij zijt .in waarheid de edelste uwer kunne-En ook u feliciteer ik van harte beste Normann 1” wendde hij zich vriendelijk tot den naderbij tredenden professor. „Gij hebt een voorbeeldeloos geluk gehad.” Normann beantwoordde den handdruk warm „Gij hebt mij altijd gerangschikt, Excellentie, onder de troetelkinderen van godin Fortunamag ik hier de hoop uitspreken, dat gij dit uur op rekening mijner persoonlijke hoedanigheden zult stellen „Geen zorg I Wel is myn natuurlijke geaardheid ietwat afgunstig; maar met uwb gelijken, profes- zich in de bergen. Vrouwen en kinderen zyn vermoord, daar de krygsraad aan geen enkelen Turk genade schenkt. De met zooveel belangstelling verbeide proefneming omtrent de waarde van de pant- serbesclierming van Frankryks nieuwe oor logsschepen heeft Dinsdag plaats gehad. De minister van marine, de heer Pelletan, woonde aan boord van de Suffren de schietproeven by. Om 10 uur des ochtends werd van de Massena het eerste schot gelost op de proef- schijf voor het He Longue. Nog een tweede schot werd in dezelfde richting gevuurd en eerst het derde schot werd gericht op den gevechtstoren van de Suffren. Het projectiel trof de pantserplaat en sprong daar uiteen. De Matin vernam dat de toren den schok uit stekend heeft doorstaan. Oqk een tweede schot in den namiddag gelost, had hetzelfde gevolg, het projectiel werd op de panl eer plaat verbrijzeld. Na de proefneming stoomde de Suffren naar de haven en daarby bleek dat ze even gemakkeiyk kon manoeuvreeren als voor de beschieting. Rest nu nog te onder zoeken of ook de gevechtstoren, na de door gestane schokken, nog behoorlijk kan ma noeuvreeren. Dit onderzoek zou gisteren aanvangen. nell, als zou een lersch parlement beter in staat zyn de belangen der lersche indus trie te behartigen dan een Britsch het zou kunnen, wierp, om het over heel Engeland te gillen, dat men het protectionisme Ierland wilde binnensmokkelen en dat de beteekenis van Home Rule zou wezen het bevoorrechten van lersche goederen boven Engelsche. „Met zulke uitlatingen op zyn geweten” zoo vervolgt Freeman’s Journal „moet Cham berlain begrijpen, dat een bezoek aan Ier land, met het doel over deze quaestie te spreken, op een fiasco zou uitloopen. „Ten opzichte dezer Chamberlain-quaestie zal de nationalistische party en zullen de nationalisten hun eigen weggaan. Chamber lain’s voorstellen zyn van ingrijpend belang voor Ierland, even zoo goed als voor Enge land. „De Irish Times zal bevinden, dat delersche leiders de oogen veel te wijd open hebben om toe te laten, dat een man zoo slim als Cham berlain dit land zou gebruiken, zy het ook indirect, in het wanhopige spel, dat hij op het oogenblik voor eigen rekening speelt.” De eveneens nationalistische Evening Tele graph slaat eenzelfden toon aan en zegt, dat met het individueele inzicht van de lersche party, ten aangien van de voordeelen of na doelen van het protectionisme, te dezen geen rekening behoeft te worden gehoudende partjj «tal de verdeeldheid tusschen de En gelsche partyen gebruiken als een hefboom om de eigen doeleinden te bevorderen. Gistermorgen is te Brussel 'opgericht een Bond van vereenigingen voor de uitbreiding en de verdediging van de Belgische belan gen in bet buitenland. Deze bond is opge- richt tengevolge van de Engelsche aanval len tegen den Onafhankelyken Congostaat. Talrijke vereenigingen hebben hare instem ming betuigd. Er zyn reeds 25000 leden toe getreden. De propaganda-veldtocht zal door middel van lezingen, meetings en brochures worden begonnen.; V De gezanten van Oostenrijk en Rusland hebben de Porte gevraagd den inspecteur- generaal Hilmi Pacha een berisping toe te dienen over zyn gedrag jegens de Oosten- rijksche en Russische consuls in Macedonië. De gezanten eischen dat de Porte hun van die berisping mededeeling zal doen. De Turksche Regeering zal officieel antwoorden. Berichten uit particuliere bron bevestigen het bericht van de bezetting van Utchove in het vilajet Monastir door 6000 opstande lingen. Nog 3000 opstandelingen bevinden sor, moet men eenigzins behoedzaam te werk gaan. Ik wenschte met uw welnemen, gravin, nog éénmaal, helaas voor de laatste keer, mijne vroe- gere betrekkingen tot uw huis te rechtvaardigen. Mag ik om uwen arm verzoeken Blozend legde de jonge vrouw haar vollen, blanken arm in de zijne. Rechberg, de bedreven wereldman, had reeds lang iedpre droeve opwel ling onder de hartelijke ironie van een ouden vriend verborgen. Hij bracht het paar midden in de schitterende zaal, zoodat het volle licht der kroon op Eleonora’s blonde haar viel, waarna hij met krachtige stem riep „Geachte aanwezigen Ternauwernood hebben wij een lieftallig bruidspaar de hartelijkste geluk wenschen aangeboden, of een zelfde en niet mine der heugelijke gebeurtenis vereischt ons aller on-^A verdeelde belangstelling. Gij zult omtrent de ont cijfering van dit raadsel in hooge mate verbaasd staan, en slechts mijn beproefde en veeljarige vriendschap geeft mij het recht, de heraut van dit verrassend nieuws te wordenGravin Eleo nora Sternskjöld, onze aanvallige gastvrouw, heeft zich zooeven met Professor Walter Normann ver loofd Zij leven f” Donderend en oorverdoovend klonken de bravo- kreeten door de ruime zaal. Eleonora had den graaf sprakeloos de hand g»- reikt, en toen in Walters arm haar natuurlijke toevlucht gezocht, als ontbrak haar de kracht, zooveel vreugde alleen te dragen Nadat de storm der eerste huldebetuigingen eenigermate bedaard was, naderde de opperhof- meesteres den ceremoniemeester, en zeide, klaar- n stand gelegen, De berichten omtrent den opstand in Macedonië worden met den dag ernstiger. Het schynt wel of de Neue freie Presse gelyk heeft, en de houding van Rusland een zeer aanmoedigenden invloed heeft op de op standelingen. Volgens de jongste berichten is thans ook in het vilayet Adrianopel de opstand uitgebroken en nam zelfs een bende opstandelingen een afdeeling Turksche troe pen, 60 man sterk, dicht bij de Bulgaarsche grens gevangen. Wat zal Turkye doen om deze uitbreiding van den opstand tegen te gaan. De tot nog toe gevolgde strijdwijze maakt den toestand eer erger dan beter. Door het verbranden van dorpen en voorraden, het naar de gevan genis sleepen van geestelijken en onderwijzers, het mishandelen van vrouwen en kinderen, en andere heldendaden van de Turksche troe pen, worden de Macedoniers steeds meer ge prikkeld tot verzet. Telkens sluiten zich meer mannen by de commando’s aan, en de Komi- tadji’s zyn daardoor in staat steeds brutaler op te treden. De Vali van Salonika deelde aan de Europeesche consuls mede, dat de laatste Turksche troepen uit de Europeesche provincies gemobiliseerd zyn; maar dat ook döze mobilisatie geen resultaten zal hebben, wanneer de vervolging der revolutionaire ben den op dezelfde stelsellooze wyze als tot nog toe wordt voortgezet, de eenheid in het com mando over de troepen geheel ontbreekt, en elke militaire actie van uit Yildiz-Kiosk wordt tegengewerkt. De vali. van Salonika noemde het een byna onherstelbare fout, dat in Monastir, een provincie die volkomen in op stand is, een burger tot vali werd benoemd. Gaat het zoo voort dan zal ten slotte een interventie der Europeesche mogendheden onvermijdelijk zyn. De senaat van Columbia heeft gemeend de Panama-overeenkomst met de Vereenigde Staten niet te kunnen aannemen. Klaarblij kelijk wil dit Columbiaansche wetgevende lichaam pogen wat meer geld dan de tien mil lioen dollars in de overeenkomst aange boden van de Vereenigde Staten te ver krijgen. Het plan van de Vereenigde Staten om het groote werk, door De Lesseps begonnen, te voleindigen, is hierdoor voorloopig weder van de baan. Na langdurige onderhandelingen en met groote moeite was het ontwerp dezer over eenkomst in den zomer van 1902 door de wetgevende macht in de Vereenigde Staten 38) Ja, nu valt mij een blinddoek van de oogen, die kleine schermutselingen, deze verklaringen waren. >Waren het begin eener edele, sterke liefde, zeide zij warm. »Ik dacht veeleer, dat gij den professor haatte »Van haat tot liefde is vaak slechts één stap De graaf bedekte een oogenblik de oogen, als peinsde hij over iets, toen zeide hy plotseling •Maar de brief, de veelbelovende brief?» Wat had die te beduiden?» >Verteerd door wroeging en berouw, tot de erkentenis gekomen zijnde, dat ik nu en nooit de uwe kon worden, schreef ik nog laat in den nacht de weinige regels. Ik wenschte u zonder getuigen te spreken, omdat het mij een onnoemelijk leed berokkende, u, dien ik zoo hoogschat, aan zulk een rampzalig misverstand te zien prijsgegeven. Indien ik mij daarbij te warm en niet goed uit gedrukt heb, dan vraag ik u duizendmaal om ver geving.» ,Ja, ja, ik heb mij vergist I” sprak hij vastbe raden, „aan my de schuld! Ik wil echter niet Telefoon No. A OVER,TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1