BINNENLAND. MANTELS, COSTUMES, Blousen en Rokken D. SAMSOM. Aüvi^Ti^mM Stadsnieuws. Rechtzaken. Prijsvermindering van Parasols. Beurs van Amsterdam. denblatt," dat Oostenrjjk van zjjti recht van veto heeft gebruikgemaakt bjj hét gebonden conclave, heeft veel vjjandig commentaar nitgelokt. Clericale bladen noemen den maat regel een krankzinnige daad en de honding van Oostenryk-Hongarye, by de verkiezing aangenomen, betreurenswaardig in alle op zichten. De „Politik", een blad, dat te Praag verschijnt en doorgaans de meening van invloedrijke kringen heet wepr te geven, verwyt graaf Golachowski misplaatste enerie en raadt hem aan zyn ijver liever in de Macedonische quaestie te toonen. Zy erkent niet het recht van Oostenrijk, ojn het veto over de verkiezing van een der candidaten voor het Pausschap uit te spreken. Uit Bogota wordt gemold dat de president van Colombia, Marroquin, door het Congres gemachtigd zou zyn om een nieqw verdrag met de Vereenigde Staten te ontwerpen. In hoeverre dit van het oude zou afwijken wordt niet gemeld, wel wordt verzekerd dat de grondslag van het nieuwe verdrag waar schijnlijk wel onaannemelijk zou Zijn voor de regeering te Washington, waaruit men zou mogen afleiden dat niet alleen de wensch om meer geld te ontvangen het yerdragten val heeft gebracht. De door ons vermelde oplossingen van de zaak worden in de Amerikaansche pers druk besproken. Teekenend is dat de oplossing door de Frankf. Ztg. aan de hand gedaan, in de Newyorksche Sun aan het hoofd van het blad op den voorgrond wordt geschoven in de volgende bewoordingen „Wij zyn van meening dat er geen Bogota- kanaal is voorgesteld, maar eei^ Panama kanaal. Laten wy dus afwachten wat Pa nama over deze zaak in het midden heeft te brengen". Verspreide Berichten. Frankrijk. Na de sluiting van het getuigenverhoor in het proces-Humbert kwam de vertegen woordiger van het Openbaar Ministerie, Blondel, aan het woord voor zyn requisitoir, waarmee hy heden zal voortgaan. Te Pan is gearresteerd een Opd-onder- wyzer, die aan anarchie is gaan doen en daarom de politie en de overheidspersonen iir het openbaar uitschold, terwyji hy, om duidelyk te toonen hoe overtuigd janarchist hy is, zyn heele corpus heeft getatoueerd met symbolische voorstellingen. De berichten aangaande de Jitbreking van ernstige ongeregeldheden in het uiterste zuidelyke deel van Algerië worden van Algiers uit voor onwaar verklaardreeds vóór acht dagen was het vertrek vastgesteld van het vierde eskadron van het tweede regiment jagers uit Ain-Sefra. i Duitsohland. In verband met de verwerpingf van het voorstel tot cassatie van twee leden der oud-stryders- en landweervereeniging te Tan- germilnde, wegens uiting van hun sociaal democratische gevoelens by de Ryksdagver- kiezing van den zestienden Juni 1.1., samen gaande met actie vóór den sociaal-democra- tischen candidaat, heeft de voorzitter dier vereeniging zyn ontslag genomen. De groothertogin van Saksen-Weimar keert eerlang uit Zwitserland naar haar heer en meester terugde groothertog heeft gekozen vóór zyn vrouw en tegen de oude hofdames, wier vooroordeelen en etiquette- buitensporigheden der jonge vorstin het leven ondragelijk maakten. De dames worden op pensioen gesteld en jonge krachten treden in haar plaats. Wegens het niet salueeren van een adelborst, is een post-assistent, reservist van het vierde regiment garde-veldartillerie te Postdam, veroordeeld tot vyf maanden vestingstraf, hoewel hy beweerde dat de vaandrig beschonken was. Na een grondig onderzoek is besloten den prins van Arenberg niet over te brengen uit de gevangenis te Hannover naar een sanatorium, doch hem eenvoudigweg op te sluiten in een andere gevangenis, omdat gebleken is, dat hem te Hannover ongeoor loofde faciliteiten werden verstrekt. Naar men verneemt, komt do commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de hooger-onderwyswetten tegen het einde dezer maand byeen. In de gisteren te 's-Hertogenbosch gehou den vergadering van houders van groote jachtakten, belegd door het hoofdbestuur der Kon. Ned. Jachtvereeniging „Nimrod" en geleid door den heer F. W. C. H. baron Van Tuyl van Serooskerken, zyn de volgende punten in behandeling gebracht a. Mogelyke wyzigingen in de jachtwet, in verband met een wet tot regeling der wildschade. Omtrent dit punt werd herinnerd aan de nietaanneraing van een voorstel-Helsdingen en het wel aannemen van een voorstel-Kolk- man, door de Tweede Kamer, waardoor als vanzelf de richting, waarin dient te worden gestuurd, is bepaald, welke issluit u aan by de „Nod. Jager-vereeniging", die thans van de 6000 houders van jachtakten nauwe lijks 300 personen tot haar leden telt. b. De oprichting van een „Nederlandsche Jagersbond". Ruim 100 leden sloten zich staande de vergadering tot dit doel aan en als voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Th. Maas, te Gemunde, Ed. Van d|) Mortel, te 's Hertogenbosch, F. Jurgens, te Oss, dr. Raub, te Nunen, De Bruin, te Til burg, Moll, te Prinsenhago en Smits-Gombert te Eindhoven. De afd. „Noord-Brabant" zal een afgevaardigde zenden in het hoofdbe stuur dat uit elf leden zal bestaan en waarin voorzitter en secretaris zullen zyn de voor zitter en secretaris van „Nimrod". De wenschelykheid werd uitgesproken om „De Nederlandsche Jager" als officieel orgaan van den Bond te beschouwen en mr. De Brauw verklaarde zich bereid om de beginselen van den Bond in do te stichten afdeelingen toe te lichten en te bepleiten. Gemengde Berichten» Dat het moeielyk is vooral voor ge pensioneerde militairen, zelf al bezitten zy nog voor vele burgerlijke betrekkingen de vereischto geschiktheid, een baantje te krygen, ondervond zekere V. te Utrecht. Na heel veel moeite slaagde hy er echter eindelijk in, als conducteur by de Utrechf- sche tram een plaatsing te bekomen, doch moest vooraf een korten proef tyd doorloo- pen, welke echter goed slaagde en dezer da gen eindigde. Thans evenwel stond hy nog voor een groot bezwaar. Alvorens namelijk een vaste aanstelling te bekomen, moest een borgtocht van f100 worden gestort bene vens f 25 voor eerste uitrusting en hij bezat geen cent. Goede raad was dus duur, doch toen alle hoop scheen vervlogen, herinnerde hy zich op eens een kapitein, onder wien hy had gediend en begaf hy zich tot dezen en leg de hem zijn zaak bloot. Nadat zijn voormalige superieur zich vol doende had geïnformeerd, was deze aan stonds bereid V. aan het benoodigdo be drag te helpen, die daarop met een ver licht hart zyn weldoener verliet. In plaats van nu onmiddelyk het geld by den direc teur zyner Maatschapby te storten, ging hij met een kameraad, die het noodlot op zijn weg voerde, aan den boemel en vertoonde zich eerst weder toen alles op was. Van de betrekking komt natuurlijk niets het vertrouwen in hem is geschokt, terwijl er heel veel kans bestaat, dat hy nog voor het maken van een valsch getuigschrift zal vervolgd worden. v De telegraaf zonder draad kan tegen woordig dienst doen om iemand in volle zee aan geld te helpen. Een jongmensch, Henry Robertson, ging met de „Campania" van de Cunardlyn naar Amerika. Hy kwam onderweg tot de ontdekking dat hij geen geld genoeg meer had om de inkomende rechten te betalen van goederen die hy medebracht. Nu wilde het toeval, dat zijn moeder aan boord was van de naar Europa stoomende „Lucania" van dezelfde maat schappij. De booten ontmoeten elkander dus, zy het ook op een afstand van 80 kilometer. De telegraaf zonder draad werkte toen en de purser van de „Campania" betaalde den heer Robertson het geld uit, dat zyn moe der in handen van den administrateur der „Lucania" had gestort. Dat is wel de een voudigste telegraphische postwissel Pulitzer, uitgever van de „New-york World", heeft aan de Columbia-universiteit 5 millioen gulden geschonken voor de oprich ting van een opleidingschool voor dagblad schrijver. Die vakman acht dus een wetenschappelijke opleiding in 't vak niet zóó dwaas als som migen hier te lande. De toestand in Jamaica is hoogst ernstig. Duizenden loopen gevaar van honger om te komen, daar hun eenig voedsel bestaat in groene bananen, die echter binnen eenige dagen zullen gaan ontbreken. Het land ziet er uit, alsof het geheel was uitgebrand, de kokosnoot-boomen liggen overal tegen den grond. In Fort de France op Martinique heeft de orkaan eveneens groote verwoestingen aan gericht, en de huizen in St. Joseph en Balata zyn meest alle ingestort of van hun daken beroofd. Een hotelhouder in Den Haag deelt ons het volgende mede, wat ter waarschuwing moge strekken voor niet-Hagenaars, die hier ter stede logies zoeken Zaterdagavond j.l. was het zeer druk in de Haagsche hotels en was er bijna nergens meer onderdak te bekomen. Ongeveer 10 uur 's avonds kwamen vier reizigers, twee heeren en twee dames, te zynent, die om logies vroegen, maar er was geen plaats meer. Op hun verzoek liet de hotelhouder daarop door een kellner iemand die op het Plein stond halen, teneinde aan een den hotelhouder be kend persoon te gaan vragen, of deze den reizigers nachtlogies kon verschaffen. De boodschapper kwam weldra terug met de mededeeling, dat er niemand tehuis was, maar dat hy zelf een goed adres wist. De reizigers ^■iïl&en met hem mee en kwamen een half uur Jater in het café van den hotel houder terug om hem te bedanken dat zy goed onder dak waren. Deze vroeg hun waar zfl waren en vernam daarop een ad ros dat hem verdacht voorkwam, waarop hy, naar de politie telefoneerende, de inlichting kreeg dat het 't adres was van een bordeel. Door verdere tusschenkomst van de politie is toen de bagage teruggehaald, terwijl de hotel houder de reizigers in zyn eigen kamer heeft geherbergd. (N. Ct.) Inbrekers hebben zich te Amsterdam in het hol van den leeuw gewaagd. De substi tuut officier van justitie jhr. mr. J. VV. M. Bosch van Oud-Amelisweerd woont tijdens zyne vacantie tijdelijk buiten en zyn huis op de Keizersgracht is gesloten. Toen de heer Bosch Maandagavond even in zyne woning moest zyn, kwam hy tot de ontdekking, dat inbrekers of nog in zyn huis waren of een bezoek hadden gebracht. Verschillende ka merdeuren toch stonden open, niettegenstaan de deze allen gesloten waren geweest. Onmiddellijk werd de politie in den arm genomen, de woning werd door de noodige agenten afgezet, en door den hoofdinspecteur van politie H. van der Goot werd in de woning een onderzoek ingesteld, dat echter geen resultaat opleverde. Voor zooverre de heer Bosch van Oud-Amelisweerd kon nagaan, wordt *er ook niets vermist. Daar het ver moeden bestaat, dat door inbrekers een voor loopig onderzoek is ingesteld in de woning om daarna een dezer dagen hun slag te slaan, bewaakt de politie de woning thdns met bijzondere zorg. (N. v. N.) Bij den Nationalen en Internationalen Zangwedstryd, te houden op 5, 6, 12 en 13 September te Amsterdam, zullen als jury leden optreden de heerenD.an. de Lange, Amsterdam Fred. J. Roeske, Amsterdam Willem Mengelberg, Arasterdam Ludwig F. Brandts Buys, Rotterdam"Henri F. R. Brandts Buys, Amsterdam W. Robert, Haar lem Maurice Hageman, AmsterdamJoh. Loser, AmsterdamH. Völmar, den Haag H. Balthazar Florence, Namen Ch. Bosselet BrusselOscar Roëls, Gentprof. Carl Smul ders, Luikprof. Jos. Schwartz, Keulen prof. Ferd. Wüsthoff, Akenprof. L. Reppert, Essen. Dezer dagen meiddon wy dat te Helmond de club „Onder ons Elven" een knevelwed- stryd had uitgeschreven. Het was een prijs kamp tusschen „lange, schoone, sierlijke en andére" knévels. De „Nbr." vertelt hiervau nog o. a. het volgende Er waren 38 deelnemers, een zelfs uit Groningen, er word een muzikale wandeling door de stad gemaakt, speeches werden ge houden, allen waren in opgeruimde stemming en „geen wanklank werd vernomen". Van den uitslag melden wy alleen, dat de pryswinner in de afdeeling „langste knevel" er een had van 48 cM. Plaatsgebrek ej nog iets belet ons van dit feit meer mee te deelen. Het ongeluk, dat den heer H. W. van Helden, koster der Grootekerk te Dordrecht, Dinsdagavond trof, heeft een noodlottigen afloop gehad. Nog geen twee uren nadat het plaats had, is de ongelukkige onder hevige inwendige pijnen overleden. Omtrent de toedracht deelt de „Dordr. Ct." het volgende medeNadat oen rukwind de halve kruin van een der zware iepen langs het kerkplein had afgeslagen, zoodat die met het ondereind noa^gedeeltelyk aan den stam vastzat en met ere takken in den nevenstaanden boom hing, hadden werklie den den zwaren tak afgezaagd, waardoor die loodrecht naast den boom was op den grond gevallen en blyven staan. Met een touw zou men hem toen naar de binnenzijde van het plein omtrekken. Op het oogenblik dat de heer Van Helden naast den tak stond, werd die door een nieuwe windvlaag omge worpen, tegen den heer v. H. aan, die daar door vooróver op den grond sloeg, door de zware massa in rug en lenden getroffen. Ter stond werd hy onder den tak vandaan ge haald en bewusteloos in zyne woning ge dragen, waar dadelyk geneeskundige hulp by de hand was. Weldra kwam hy weer tot bewustzijn en klaagde hy over hevige pijn, maar de geneesheeren constateerden dat er niets gebroken was en achtten zyn toestand niet zorgwekkend. Hy schijnt ech ter zware inwendige beleedigingen te hebben ondergaan, die den dood tengevolge hebben gehad. De inbrekers, die Dinsdagnacht hun on welkom bezoek hebben gebracht aan den suikerbakker B. A. Grootegoqd, Haarlem merplein 7 te Amsterdam, hebben, naar aan het „N. v. N." thans blijkt, heel wat nadeel berokkend.. Behalve een bankbiljet van f 100, twee van f 40 en f 16 aan zilvergeld, heb ben zy medegenomen twee gouqen horloges met kettingen, een zilveren horloge, een drietal gouden ringen, een gouden halsket ting van 4 snoeren, een stel gouden oorbel len met diamanten, kinderoorbelletjes, een zilveren knip enz. Alles bijeengenomen is Grootegoed voor ongeveer f 700 benadeeld, en van de dieven heeft men nog geen spoor. Men schryft aan de „N. R. Ct." De man, die .Maandag voor het kanton gerecht te Winschoten weigerde den ver- eischten eed als getnige af te leggen, op grond dat hy Baptist was en Gods Woord hem dit verbood en daarna in gijzeling werd gesteld, heeft ds. van Beek, te Stadskanaal zyn raadsman telegrafisch gevraagd wat hy y,u moest doen. Naar men zegt, heeft ds. van Beek zich telegrafisch gewend tot den minister van binnenlandsche zaken. De man vertoeft intusschen nog in het huis van bewaring. Nieuwe Alpenongelukken. By een poging tot bestijging van de Aiguille Grise, achter den Montblanc, zyn zeven plei- zierreizigers omgekomen. Iemand uit Wiirzburg, die de gevaarlijke Passeyer-spitze zonder gids wilde beklimmen, heeft die roekeloosheid met den dood bekocht. De „Dordt. Ct." meldt, dat de machine fabriek der firma Kievits van Reede, te Papendrecht, Zaterdag het meerendeel van haar werkvolk, ongeveer 200 man, heeft ontslagen, als gevolg van het faillissement der kassiersfirma Laane van Bemmol te Haarlem. Men schrijft ons uit Loosduinen Een mijner kennissen, oen raau uit den werkenden stand, zag zich door een samen loop van omstandigheden genoodzaakt, zyn hitje, dat hy voor zyn handel gebruikt had, van de hand te doen. Uit liefde voor het dier, waarvan man, vrouw en beide kinderen veel hielden, werd besloten, het alleen dén te verkoopen, als het beestje in goede handen kwam, en liefst zoo ver mogelijk uit den omtrek van Loosduinen, om geen leed by het weerzien te ondervinden. Nadat om die reden verschillende koopers uit de buurt ge weigerd waren, vervoegde zich te zijnen huize een landbouwer, wiens hofstede maar eenige honderden meters verwijderd is van de wouing van mijn kennis, en zei (vergezeld van een broer) het paardje te willen koopen voor een familielid; het zou d,an ver weg gaan en alleen voor licht werk gebruikt worden. De koop kwam op deze voorwaarden Vrijdag avond tot stand, voor den prijs van f 145; de boer moest er toch ook twee rijksdaalders aan verdienen. Maar den volgenden morgen zagen de menschen hun lieveling voor een zwaar beladen vrachtwagen aankomenop dien wagen was de melk van 18 koeien, benevens de dageljjksche aflevering van 6 hektaren tuingrond. Dat die vracht te zwaar was voor een paardje van nauwelijks 1.30 M. hoog, blijkt wel uit het feit, dat voor den afstand van eenige honderden meters, vijf rustpoozen noodig waren geweest. Toch was die vracht bestemd voor den Haag. Het dier, dat natuurlijk voor de woning vau zyn vorigen eigenaar staan bleef, als reeds ten einde van zyn krachten, werd door den boer daarop hevig geslagenelke zweep slag liet een diepe striem na op den hriid van het arme dier. En in in den namiddag van denzelfden dag werd het gezin nog maals op zoo'n vertooning vergast. De man bralde van woede; de vrouw smeekte den boer, medelijden te hebben met het arme dierde kinderen huildenmaar niets mocht baten. De rust van het gezin was verstoord het eenige waar over gedacht en gepraat werd was „hun Piet", hun ongelukkige paardje; en nadat men Zondag-morgen nog maals het pijnlijke schouwspel had moeten aanzien, begaf de man zich met de f 145 naar den boer, en eischte het paard terug, als zynde op bedriegelyke voorgevens ge kocht. De boer kon dit op Zondag niet doen, want, zei hy, „die dag is aan den Heere gewijd"; maar de verkooper kon Maandag terugkomen om te onderhandelen. Maar toen deze nu Maandag de f 145 op tafel legde en smeekte hem 't paard terug te geven, zei de boer„dan mot er geld bij"; en op de vraag hoeveel er dan wel bij zou moeten, werd geantwoord „dan geef je nog vyf-en-veertig gulden", zegge f 45. Het 10-jarige zoontje van den verkooper bood zyn spaargeld aan, f |7.35, voor het koopen van een oud fietsje op zjj gelegd; het 13-jarige dochtertje zei, dan maar lie ver zonder nieuwe schoenen te blyven; de vrouw stond ook wat af, en met nog een gedeelte van het bedryfskapitaaltje van den man werd het dier voor f 190 uit den klauw van den boer losgekocht en, half versuft van overspanning, in triomf weer naar huis gebracht. De boer beweert nu, in twee dagen f 45 aan dat paard verdiend te hebben (H. Ct.) Onlangs werden op een verkooping op Hulshorst, by Ermelo, een paar beschilderde paneeltjes geveild, die donker van ouderdom en verwaarloozing waren en bovendien in stukken van ongelijke grootte uiteenlagen. Toch vonden ze een kooper. Thans zyn de stukken aaneengevoegd, het oude vernis is verwijderd en door een nieuw vervangen, en wie nu de gloedvolle schilderstukken ziet, een portret van een man en een van een vrouw, vraagt zich af, of het mogelijk is, dat alweer een paar Rembrandts, zij 't ook misschien uit zyn eersten tyd, aan het licht gebracht zouden zyn, waartoe zou kunnen bijdragen de omstandigheid, dat men op het mansportret de afgekorte signatuur „Rembdt" ontdekt heeft. Overigens is omtrent naam en herkomst niets bekend. Aan de deskundigen, hieromtrent licht te verschaffen. De stukken zyn op het oogenblik in het bezit van den kunsthandelaar Goedhart, te Amsterdam. (N. v. d. D.) Gisterennacht, omstreeks half drie, liep op de Groote Markt te Rotterdam de 19-jarige Wilhelmina Meyer, wonende aan het Zyl, met haar galant K. V., vleeschhouwer, wo nende Bergweg, 26 jaar, toen zy, volgens haar opgave, oneenigheid kregen met een voorbijganger, waarbij een woordenwisseling ontstond tusschen haar beminde en dien voor bijganger. Plotseling kreeg' zy een geweldigen messteek in den buik. Beiden begaven zich daarop naar den politiepost aan de Beurs, alwaar zy dit varhaal deed. In zorgwek- kenden toestand werd zij van daar per bran card naar het ziekenhuis gebracht, alwaar zy door drie doktoren geopereerd werd, daar zy binnenkort een nieuwen wereldburger ver wachtte. Bij de noodzakelijke operatie, die zy onderging, overleed het kindje dat ter wereld gebracht werd. Eveneens verkeert de vrouw in levensgevaar. Haar beminde, K. V., die aanvankelijk was vrijgelaten, is gisterenmorgen vroeg in zyn woning gearresteerd, daar hy verdacht wordt den moordaanslag gepleegd te hebben, teneinde haar en haar kind uit den weg te ruimen. Eenige voorwerpen, kleedingstukken enz. zijn in beslag genomen. Zaterdag was te Hoogezand een boeren zoon op het veld bezig met het binnenhalen van den korenoogst, toen door een wind hoos zyn paard schichtig werd en de be stuurder van den wagen viel. Hy verwondde zich dermate, dat hij kort daarna is be zweken. Een Javaan, die van Glodok naar Pede- mangan ging om gray te snyden, hoorde, terwyl hy door het bosch van Bamboo Koo ning kwam, achter zich een geritsel* dat blijkbaar naderde. Meenende dat een tyger op hem loerde, nam hy zijn scherp grasmes om zich te verdedigen, maar kreeg daarop een groote slang van een gevaarlijke soort te zien, die zich dadelyk op hem wierp. De inlander wist zich zoo goed te verweren dat hy de slang den nek doorkapte. Nadat hy zyn gras had gesneden, keerde hy terug en nam alleen den kop van de slang mede, om te laten zien dat hy met een groote slang gevochten had. Op Glodok vroegen verscheidenen Chineezen hem, waar om hy het beest zelf niet meegenomen had, daar een van hen, naar de grootte van den kop te oordeelen, er gaarne f 7.50 voor had willen betalen. Hy nam nu vijf kame raden naar het bosch mee, die hem hielpen om het beest naar Batavia te dra gen, en werkelijk kregen zy f 7.50 voor de slang uitbetaald. En de Chinees die het vleesch verkocht en het vel behield maakte nog een zoet winstje. De slang bleek nagenoeg 6 meters lang en 15 cM. in middellijn. Gedurende den Transvaalschen oorlog dwaalden twee Boeren, Zwarts en vanNie- kerk, in het district Lijdenburg van hun kommando af en liepen langen tijd rond in het boschveld ten noorden van Lijdenburg. Door honger en dorst vervolgd, trachtten zy naar hun kommando terug te keeren, en na dagen lang rond gedwaald te hebben, stieten zy op het wit verbleekte geraamte van een man, waarnaast twee zakken met goud en diamanten lagen. Zwarts en van Niekerk maakten zich van deze schatten meester, en na ze begraven te hebben, keer den zy naar hun kommando terug. Na afloop van den oorlog gingen beiden er heen om ze weer op te graven en na langen tyd keerde alleen Zwarts terug. Zwarts is nu te Pietersburg in hechtenis genomen op de beschuldiging, van Niekerk vermoord te hebben, wiens lyk door de politie in het Lageveld gevonden en naar Pieters burg gestuurd is. De afdeeling politie schijnt nu bezig te zijn het Lageveld te doorsnuf felen, om de verborgen schatten te zoeken, die op eenige millioenen pond geschat worden. GOUDA, 20 Augustus 1903. De staatscommissie van enquête omtrent het spoorwegpersoneel hoorde gister o» a. als getuige W. Bergman, alhier, stations- assistenf 2e kl. S.S. ly de gister door het departement van koloniën te Amsterdam gehouden aanbeste ding komt als laagste inschrijver voor voor perc. 12 en 13div. hennep, werk, touw en koord, de Goudsche Machinale Ga- renspinnery alhier, voor f 2314.22. In het Goudsch Nieuwsblad lezen wy het volgende Op de gedurende dezen zomer te Gronin gen gehouden Tentoonstelling van Nijverheid is in de afdeeling Hoefsmidsvak eene inzen ding met den éérsten prijs, gouden medaille, bekroond, waarvan wy in 't bijzonder meldipg maken, omdat van de 143 voorwerpen, waar uit deze inzending bestaat, éen honderdtal door onzen stadgenoot, den heer A. van Duin als meesterknecht-hoefsmid aan de „Inrichting voor hoefbeslag te Groningen" vóór zyne vestiging te dezer stede, eigen handig vervaardigd zijn onder leiding van de hh. Wiersum en Heidema, ryksveeartsèn te Groningen. De voorwerpen dienen nog steeds als leermateriaal aan genoemde inrichting. In 1889 werd deze inzending op de sport- tentoonstelling te Groningen bekroond met den lsten prijs en eveneens te Scheemda in 1890. De belangrijkheid van dit werk blijkt verder hieruit, dat de minister van Water staat,' Handel en Nijverheid mr. De Maréz Oyens, die eenigen tyd geleden de Groin, tentoonstelling bezocht, met groote belang stelling van deze inzending kennis nam en meer dan een kwartier de ijzers enz. be zichtigde. In de 7de aflevering van den 8sten jaar gang geeft „De Hoefsmid" eene afbeelding en beschrijving van de etalage en de ver schillende voorwerpen. Voor het Gerechtshof te Amsterdam ter- scheen gisteren Johannes de Wolff, bierhuis' houder in de St. Annastraat, onder zyn kor nuiten en by de politie beter bekend als Blommetje. Men zal zich herinneren dat „Blommetje", die reeds gevangenisstraffen achter den rqg heeft van één, twee en vier jaar, onlangs door de Arrondissements-Rechtbank weïd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf tér zake van medeplichtigheid aan een inbraak in den nacht van 30 op 31 Maart 1.1. ge pleegd in het perceel Nieuwe Looierstraat 104, bewoond door W. P. Mulder. Deze medeplichtigheid had hierin bestaaq, dat hy aan de hoofddaders van dit misdrijf, zekere Tennis Seppo en Vink, had verschaft een aantal sleutels om in het perceel binnep te dringen, een„branche" van hetiri- brekersvak waarin „Blommetje" speciaal zyfi kracht zocht. Voor de Rechtbank had beklaagde De Wolff alle schuld ontkend, doch thans werd voor liet Gerechtshof voorgelezen een brief door „Blommetje" aan zyn broer gericht, waaruit bleek dat hy voor zijn broeder zyn schuld niet onder stoelen of banken stak en dezen verzocht aan iederen getuigen die vóór h zou komen getuigen voor het Hof, uit zyn naam f25 te betalen, aangezien hy „gered'' wilde worden, ,'t koste wat 'tkost". Het Gerechtshof oordeelde eebter het hooren van nieuwe getuigen onnoodig'; de advocaat- generaal, mr. Pleyte, eischte bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Beklaagde's raadsman, mr. H. Verkoute ren, die in eerste instantie het geleverd zyn van het wettige bewijs van medeplichtigheid had bestreden, achtte na en door den brief door „Blommetje" geschreven, het wettig en overtuigend bewijs geleverd en bepaalde zich dus thans tot het aanvoeren van verzachtende omstandigheden en het inroepen van de cle mentie van het Hof voor zyn cliënt. Uitspraak op Woensdag 28 Augustus a.s MARKTBERICHTEN. Gouda, 20 Aug. 1903. GRANEN. Door het steeds ongunstig oogstweer was de markt op nieuw hooger. Toch had de regen niet zooveel invloed op de prijzen als wel verwacht werd. TarweZeeuwsche 8.60 4 9.N^indere dito 8.— 4 8.40 Afwijkende f.4 7.75 Polder 7.50 4 8.25. Rogge: nieuw Zeeuwsche 5.25 4 5.75. Polder -.4 Buitenlandsche per 70 kilo -.4 -.GerstWinter 4 -.Zo mer -.4 -.Chevallier 5.25 4 5.75. Haverper heet. 3.40, 4 3.80, per 100 Kilo 7. 4 f 7.50, Hennepzaad Inlandsche ƒ-.— 4 Buitenlansch 5.50 4 6.Kana riezaad: 10.50 4 12. Koolzaad 7.25 a 6.25 Erwten Kookerwten 4 Niet kookende 4 Buiten landsche voererwten per 80 Kilo -. a -■ boonenBruine boonen 4 Witte Boonen a Paardeboonen 4 Duiveboonen -.4 -. Mais per 100 KiloBonte Amerikaansche 6.60, a 6.75, Foxanian -.4 Odessa 6.50 a 6.75 Cinquantine 7.25 4 7.50. Veemarkt. Melkvee, geen aanvoer, handel geen Vette varkens, goede aanvoer, handel wiijv. 18 4 20 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel flauw 16 417 ct. per half K.G.' Magere Biggen, goede aanvoer handel flauw ƒ0.50 4 ƒ0,80 per week. Vette Schapen eenige aanvoer handel vlug a 25. Lammeren red. aanvoer handel vlug 18 4 22 p. h. Kilo. Nuch- teren Kalveren goede aanvoer handel vlug 8. 4 13 Graskalveren redelijk aanvoer, handel vlug 30.— 4/50 Fokkalveren 10.4 17- Kaas, aangevoerd 127 partijen, handel wrijv. ie kwal. ƒ24.4 a.».—- 2de kwal. 19.— a 22.Zwaardere 27.50 Noord-hollandsche i - Boter, goede aanvoer, handel afloopend Goeboter, no a 1.20. Weiboter, 1.00 4 1.05 Amsterdam, 18 Augustus 1903. Volgens het „Weekblad van de Commis- siebank" te Amsterdam, zyn in de week geëindigd 18 Augustus, door tusschenkomst dier bank verhandeld de navolgende minder courante fondsen Aand. Nederlandsch-Indische Cre- diet en Bankvereeniging 50 pCt. Maatschappij „de Zeven Lan den" tot exploitatie van on roerende Goederen 95 Cultuur Maatschappy Kayoe Enak 12 7'/« pCt Oblig. Mijnbouw Maatschy. Redjang Lebong 219 Aand. Amstel Hotel Maatschappy 102 Nederlansch-Zuid-Afrikaan- sche Hypotheekbank Serie B (70 pCt. gestort) 100 Tramweg My. de Meyery. 80 Groninger Waterl. My. 145 Als nieuw ingekomen wyzigingen van Vraag en Aanbod in genoemd Weekblad vermelden wy U de volgende fondsen GEVRAAGD. Aand. Nederlandsch-Indische Cre- diet en Bankvereeniging 45 pCt. Nederl. Scheepsbouw My, 106 Nederlandsche Veer 30 Amstel Hotel Maatschappy 102 Eerste Nederlandsche Hy- §otheekbriefbank 120 toomtram Maatschy. Bres- kens Maldeghem 137 Nederlandsche Lloyd 50 Groninger Waterleiding My. 145 Winstaand. Maatschappy tot expl. van de Limburgsche Steen- kolenm. f 80. AANGEBODEN. Aand. Buitenlandsche Bankveree niging - Cultuur Maatschappy Deli Bedagei B°d Cultuur Maatschappy Kayoe Enak 20 pCt. Russische Bosch Exploitatie Maatschappy 100 Maatschappy voor Meel en Broodfabrieken 36 Lijm en Gelatinefabriek te Delft 180 Oblig. Lfjm en Gelatinefabriek te Delft Bod Aand. My. tot ex. v. Pheinische Kohlensaure Werke Bod Oblig. My. tot ex. v. Pheinische Kohlensaure Werke Bod Spiegel en Lystenfabrick de Atlas Bod Aand. Utrechtsche Hypotheekbank (10 pCt. gestort) 300 pCt. Nederlandsche Lloyd 60 Leeuwarder Waterl. My. 85 Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Nedrl. 80 Opr. bew. Holl. Hypotheekbank f 260.-— A. VAN OS Az., Kleiweg E 78a, GOUDA Teleplioon Mo- 31. Vrkrs Slotkis SO'/, 80"/, SS v, 81% S4/,1 60", »«fl. 87'/, •7»/. 67'/, 85 8,'/, *6*/,, 101'/, SO 80 676 415 m 8«V, 101"/, 1J0 es»/,, io« 118 *18'/. 7n 1» AUG. Nkduland. Cert. Ned. W. S.f Vi dito di+o ditc 8 dito dito dito 8 Honoar. Obl. Goudl. 1881-98 4 Italië. Insohr ij ving 1868-81 5 Oost ene. Obl. in papier 1868 5 dito, in zilver 1868 5 Portugal. Óbl. met coupon 8 dito tioket 8 Rusland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Gecons. 1880 4 dito bij Roths. 1889 4 dito bjj Hope 1889-90 4 dito in goud. leen. 1888 6 dito dito dito 1884 5 Spanje. Perpet, schuld 1881 4 Tukkrij. Gepr.Conv.leen. 1890 4 Gec. leening serie D. Gec.leenin. serie 0. ZuiD-A'R'Bp. v. oblg 1892 6 MBiioO.Ob'. in)it.8cb. 1890 6 Aenjszubla. Obl. onbep. 1881 4 Vmsterdam. Obligation 1895 8 RoTTiBDAM.Sted. leen. 1894 8 Nid. N. Afr. Handelsv. aand. Arendsb. Tab.-MyCertificaten Deli-Maataohappjj dito Arn. Hypotheekb. pandbr. 41/, Cult.-Mij. der Vorsten 1. aand. 'a Gr. Hypotheekb. pandbr. 4 x/t Nederlandsche bank aand. Ned. Handelmaatscb. dito N.-W k Pao. Hyp. b. pandbr. 8 Rott. Hypotheekb. pandbr. 4'/, Utr. Hypotheekb. dito 41/, Oost en r. Oost-Houg. bank aand. Rubl. Hypotheekbank pandb. 5 Amerika Equt. hy.poth. pandb. 4 Maxw. L. G. Pr Lien oert. 6 Nid. Holl. IJ.-Spoor.w.-Mij. aand. Mij. tot Expl. r. St. Spw. aand. Ned. Ind. Spoorweg m. aand. Ned. Zuid Afr. 8pm aand. H dito dito dito 1891 dito 4l/s Italië Spoorwl. 1887/89A-Eobl.8 Zaid-Ital.8pwmjj.A-H. obl. 8 j 59*/4 Polen. Warschau Weenen. aand. j 1041/# Rusl. Gr.. Russ. Spw.-Mjjd.obl. 4 Baltisohe dito aand. j Fastowa dito aand. 5 Iwang.Dombr dito aand. 5 i 981/, Kurik. Ch. Azow-8p. kap. obl. 4 100% dito dito oblig. 4 i 9u/1# Amerika. Cent. Pac. Sp.Mij obl. 5 Ohio, fc North. W.pr. C.v. aand. 216 dito dito Win. St. Peter. obl. 7 1 140*/4 Denvor Rio Gr. Spm. eert. v.a 40*1/1# Illinois Central obl. in goud 4 108»/ Louisv. k Nashvilli Oer v. aand. 107 1 Mexico. N. Spw.Mij. Ie hyp.a 6 105 Miss. Kansas v. 4pCt. pref. aand N.-York Ontaaio k West. aand. 36% Penn. dto Ohio oblig. 6. De nog voorhanden worden tot S P O T P B IJ Z E N opgeruimd. Afloop der Openbare Verkooping van Onroerende Goederen, gebonden te Moordrecht den 19 Aug. door Notaris GROENENDAAL. Woonhuis met schnren, lijnbaan en eri, Nos. 203a en 203b, k. A. W. Post voor i 6100.-. Burgerlijke Stand. GEBOREN18 Ang. Antonins Johannes, ouders B. Roos en W. M. van der Sprong. 19. Carolns Everardns Antonius, ouders J. M. F. Bendeker en T. Nolet. OVERLEDEN19 Ang. L. Treuren, kuisvr. van G. Slingerland, 38 j. GEHUWD19 Aug. H. D. W. Bats en C. van der Meer. A. Prinsenberg en D. Koppendraaier. Reeuwijk, GEBORENWillem, onders A. Verwaal en F. Verweij. Simon, ouders M. T. Hagen en A. vnn den Oever. Johanna Cornelia, ouders J. Koster en P. Boer. OVERLEDENL. Velders wed. C. Berg, 78 j. M. de Edel 3 weken. 1 die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zyn aan- de nalaten schap van mej. E. ZUUBBOUT, eerder Weduwe van J. C. PINK SE, laatst Wede. van C. J. G. 8MEETS, overleden te Gouda 8 Augustus 1903, worden verzocht daarvan vóór 15 September 1903 op gaaf of betaling te doen aan Notaris J. KOEMAN te Haastrecht.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2