1 .1 I ra oi mwra®. I <1 Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9190. Zaterdag 33 Augustus 1903. 43ste Jaargang 1 jij 11 Buitenlandscli Overzicht. FEUILLETON. 1 Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. J> wond. 31 in. «Hier beschik- 5 z H J (.(IllkSUI E COURANT Telefoon No. 82 AD VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij de arboidersongeregeldheden in Kieff heeft zich een* geval voorgedaan, dat teeke- nend is voor de verhoudingen in Rusland, en de Regeering zeker niet aangenaam zal zijn, daar het opnieuw een bewijs is, dat de militairen van den invloed der sociaal-de- mocratische propaganda niet zijn vrij ge bleven. Zooals men weet waren tot herstellen der orde troepen aangewezen. Toen nu de plaat selijke commandant van Kieff den tegen de spoorwegarbeiders opgerukte compagnieën vuur beval, trad een der officieren voor zijn compagnie en verbood te schieten. „Een laf aard is hij, die het waagt op zijn hongerende broeders te schieten.” In die bewoordingen riep hij de soldaten toe, die dan ook niet schoten. In het eerst begreep de comman dant niet goed wat er eigenlijk by de com pagnie voorviel, doch toen hy de woorden van den officier hoorde, werd het hem dui delijk. Dinsdagavond werd te Wismar een aanvang gemaakt met de feestelijke viering van de inlijving der stad bij Mecklenburg. Het oude stadje was voor de gelegenheid in feestdos gestoken en des avonds waren de markt en enkele hoofdstraten schitterend geïllumineerd. Woensdagmorgen om 10 uur deed de groothertog zyn feestelijken intocht Hjj werd begeleid door den Prins der Neder landen en de hertogen Johann Albrecht, Paul Friedrich, vader en zoon, en Adolf Fried rich. Voor het stadhuis werd de groothertog begroet door den burgemeester, die een rede voering uitsprak, welke door den vorst werd beantwoord. Hoe goed misschien ook bedoeld, zullen de termen, waarin de groothertog sprak over „het ongeluk” dat Wismar had getroffen (de aanhechting der stad aan Zweden) in Zweden wel eenigb ontstemming teweeg brengen. /.I We zijn in New-York in October 1879. Het zal zoowat negen uur*zijn. De menschen loopen op een drafje, omdat het een konden nachtlucht is. Een mensch maakt echter een uitzondering. Langzaam vervolgt hij zijn weg, de gebouwen links en rechts met aandacht bekijkende. Zoo gaat hij slechts langzaam voorwaarts, totdat hij het kruispunt van Baoadway- en Bleekerstreet bereikt. Hier blijft hij staan en werpt een blik in de dwarsstraten. Hij schijnt bij zichzelf te overleggen, welken weg hij zal nemen. Aarzelend slaat hij den weg in naar Bowery, wat een zoo mach tigen invloed zal hebben op geheel zijn volgend leven. Hij was van een forschen, athletischen lichaamsbouw. Oppervlakkig beschouwd zou men hem veertig jaren gegeven hebben, toch was hij nog slechts eenendertig. De breede, diepe rimpels op zijn gelaat, sporen van leed en kommer of van bange levenservaringen, deden him ouder schijnen dan hij was; daarbij kwam nog een uitdrukking van kwijnende zwaarmoedigheid. Hij richtte zijn schreden naar het zuideinde vanBlee- Rusland’s eiscbon omvatten het ontslag van verschillende ambtenaren in Macedonië, het aanstellen van anderen, de onmiddellyke benoeming van Europeesche officieren bjj de gendarmerie en de vrijlating van gevan genen die slechts op verdenking of wegens het geven van inlichtingen aan de consuls in hechtenis zjjn genomen. Officieel wordt gemeld dat een krijgsmacht van dertig blanken en vijfhonderd negers den 27en Juli Burmi in noordelijk Nigerië be stormden. Zevenhonderd man, onder wie de Emir van Sokoto en de meesten van diens hoofden werden gedood. Een Britsch officier en vier man zijn ge sneuveld drie officieren en 62 man ge- jij de militaire autoriteiten nemen nergens af doende maatregelen om de lijnen te be schermen. De troepen staan in naam onder bevel van Omer Rusdi-pasja, maar al zijn plannen en bevelen worden tegengewerkt door de bevelen van Yildiz. De legerverzorging is aller ellendigst. Dagelijks worden vierduizend okes (12,000 Pond) brood van Salonika naar Monaster gezondenmaar of zij aankomen weet niemand. De opstandelingen hebben de lyn opengebroken, en weten ook wel de brood- zendingen te bemachtigen. Vleesch hebben de troepen al in zes weken niet gezien. De uitbetaling der soldij is eveneens zeer onregel matig en de troepen lyden feitelijk gebrek. Dientengevólge plunderen zQ overal waar zy er kans toe zien, in de Bulgaarsche dorpen, wat natuurlijk de verbittering doet toe nemen. Over de gevallen van moord, roof en brand stichting in de Bulgaarsche nota aan de mogendheden opgenoemd, zegt de Times Die lyst is afschrikwekkend en wanneer slechts 50 pCt. van de daarin aangehaalde gevallen kan bewezen worden, is de toestand in Macedonië nog veel slechter dan de sterkste verbeelding zich die tot nog toe had voor gesteld. Waarschijnlijk kunnen de Turken een even lange lyst overleggen van wreed heden door de komitadji’s begaanen hoe wel geen dezer beide lysten er toe zal bij dragen om den toestand in Macedonië te verbeteren, de openbare meening in Europa zal er de overtuiging uit putten, dat onder linge wreedheid en moord en wederzydsche brandstichting niet tot een duurzame oplos sing van de Macedonische quaestie kan leiden. kej^reet. Daarna stak hij Grosbystreet over en bleef na eenige schreden gedaan te hebben voor een huis aan de overzijde staan. Het bewuste huis was drie verdiepingen hoog met een lagen onderbouw. De vensters van de tweede en derde verdieping waren hel verlichten men zag daardoor heen nog op dit uur de bewo ners aan den arbeid. De eerste fftrdieping met de voorkamer was donker. De hooradeur, in met selsteen gevat, waartoe drie of vier marmeren treden toegang verleenden, stond wijd open, maar in het portaal brandde geen licht. Tusschen de beide salonsvensters was een ovaal bord in den muur aangebracht, waarop zich het beeld van een jonge dame bevond, wier gele jacket zeer laag uitgesneden, wier blauwe rokje zeer kort was en wier roode laarsjes zeer hoog warenen 4eze jonge dame danste op rooskleurige wolken, zwe vende als een fee, in tegenspraak met haar stevige beenen en de onnatuurlijke breedte harer ont- bloote schouders. Terwijl ze danste, koketteerde ze door een zwart half maskertje tegen al de voorbijgangers. Boven haar hoofd stonden de woorden„Madanje De- lamour» en onder haar voeten was het woord k Costu men verhuurster aangebracht. Onder dit salon venster was een lang, smal bord over de geheele breedte van het huis bevestigd, met het opschrift in het Duitsch: „Weinhand- lung.* „Dit is het huis,* mompelde de man. «Sic transit gloria mundi 1 Ik sou gaarne de boel van binnen eens willen zien.* Daarmee stak hij de straat over en trad den Woensdagavond had een diner plaats ten raadhuize, waar danig is geredeneerd en getoost. Na afloop verlieten de vorstelijke bezoekers het stadje. Dinsdag hield het congres der Britsche Kamers van Koophandel te Montreal zich bezig met de quaestie van de handelsbetrek- kingen tusschen de verschillende deelen des ryks. Twaalf moties waren ingediend, welke naar de commissie werden verwezen, die trachten zou langs den weg van een com promis den inhoud der verschillende moties in een enkele samen te vatten. Deze commissie stelde de volgende motie op „Naar de meening van dit congres zouden de bandon van het Britsche ryk aanzienlijk worden versterkt en de eendracht tusschen de verschillende deelen van de onderhoorig- heden van Z. M. belangrijk vaster worden door de aanvaarding eener politiek, gebaseerd op het beginsel van wederzydsch belang, en waarby elk der samenstellende deelen des ryks een merkbaar handelsvoordeel zou ge worden, als een gevolg van nationale ver wantschap waarby rekening zou moeten worden gehouden met de fiscale behoeften van de verschillende deelen des ryks. „Wijders dringt dit congres aan by Z. M.’s regeering op de benoeming eener bijzondere commissie, samengesteld uit vertegenwoor digers van Groot-Brittannië en zyn koloniën, teneinde de mogelijkheid te onderzoeken om op zoodanige wyze de handelsbetrekkingen tusschen de verschillende deelen des ryks te versterken en te vermeerderen en de handels- faciliteiten binnen het ryk en ten opzichte van vreemde landen te vermeerderen.” Zekere heer Cockstrutt. een Canadees, leidde het debat over deze motie in en prees Cham berlain hemelhoog. Natuurlijk sprak hy in den meest protectionistischen geest. De koloniale Kamers van Koophandel zyn over het algemeen voorstanders van Cham berlain’s plannendie van Engeland en Schotland niet. De Daily News herinnert er aan, dat van de 100 Britsche Kamers van Koophandel, die zich reeds over de quaestie hadden uitgespro ken, 97 tegen en 3 vóór Chamberlain waren. Het Russisch eskader is in de golf van Iniada aangekomen en bestaat uit vier pant- serschepen, twee torpedobooten en drie tor pedojagers. Turkye heeft alle eischen van Rusland in gewilligd en verzocht terugroeping van het eskader. hem heimelijk gadesloeg, glimlachte. De rimpels op zijn voorhoofd werden glad, de uitdrukking van verbazing verdween, hij knikte tevreden ge steld en nam zijn krant weder op. Na een poosje wenkte hij den waard en beduidde hem dat hij zijn ledige bierglas weder gevuld wilde hebben. Daar de kaartspelers nu ongemeen luidruchtig werden, nam hij met een boos gezicht het glas op en ging naar de tafel, waaraan de jonge man zat, terwijl hij op hoffelijken toon zeide„Is het gepermitteerd te gaan zitten De kaartspelers daarginds maken zoo’n heidensch leven, het is niet om uit te houden l« „Zeker, zeker!* hernam de jonge man. „Hier is toch elke ledige stoel voor een ieder beschik baar. De oude ging met een buiging zitten en zeide „Eigenlyk wel, maar niettemin blijft het onwel levend naast iemand te gaan zitten die alleen wil blijven.* ,Ik ben hier alleen, niet omdat ik het zijn wil, maar omdat ik in deze groote stad totaal nie- - mand ken „Dus een vreemdeling hier Ja en neen,» was het antwoord. Een vreem deling ben ik niet, want ik werd hier geboren. En toch ben ik weer wel een vreemdeling, want ik ben hier in geen acht jaar geweest. Ik ben vandaag door de straten gegaan zonder een bekend gezicht te zien en weet met waarheen ik gaan zal om er een te vinden. Wordt vervolgd.) Telefoon No. S3. 1 De Uitgave dezer'Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. JDe prijs per drie maanden is 1.25, franco per i post 1.70. Afzonderlijke Nommers VlJF CENTEN. I-r-r-»-- T^oen voor eenige weken de dynamietaan- slagjen te Salonika plaats hadden zond Oos tenrijk een’“eskader naar Salonika, om er, zooals üit(lrakkelyk werd betoogd, te waken voor de belangen der vreemdelingen, meer in het bijzonder ’van de onderdanen der monar- De snelhelft waarmede toen door Oostenrijk een eskader naar de Turksche wateren werd gezonden, wekte in Rusland wantrouwen niet alleen de Russische pers toonde zich ontstemd daarover, maar de Russische regeering achtte zich verplicht officieel aan Oostenrijk om opheldering ie vragen. Men vreesde, naar het scheen, flat Oostenrijk poogde, by een mogelyke militaire actie, Rusland voor tc zyn. 8 Nu Rusland een flottille naar de Turksche wateren zendt wil de Regeering te Weenen meer vertrouwen toonen tegenover den bond genoot dan iy van hem ontving. Ën al spook’t de Nene freie Presse nog zoo over Ruslands optreden, de Regeering blyft kalm. In het offleieuse Wiener Fremdenblatt Iaat zy verklaren, dat de houding van Rusland haar volstrekt niet voorkomt een gevaar op te leveren voor het behoud van den vrede op liet Balkan-Schiereiland of in Europa. De Neue Freie Presse is, zoolang wy reeds zeiden, over dit alles zeer verstoord. Behalve de vrees voor een eigenmachtig optreden van Rusland, koester het blad ook vrees voor nadeelige gevolgen van Ruslands optreden in Macedoniëde opstandelingen kunnen door het zenden van het Russische eskader worden aangemoedigd, zegt de Presse. En het blad brengt alle berichten, in de laatste dagen over gevechten in Macedonië ontvangen, met deze daad van Rusland in verband. De Engelsche bladen, de Times aan het hoofd, halen met blykbare instemming deze opmerkingen van de Presse aan. Maar Rus land zal zich daardoor niet van de wys laten brengen. Rusland heeft, naar de Voss. Ztg. terecht opmerkt tot nog toe op geen enkele wyze zijn woord in de Macedonische quaestie gebrokenhet zal dit ook in den vervolge niet doen, maar aan de eenmaal aangenomen staatkunde trouw blyven. Het schynt, zegt de Times-correspondent te Konstantinopel, dat de commandanten der Turksche troepen nog steeds geen denkbeeld hebben van den aard en den aanvang der revolutionaire beweging. De spoorwegen worden voortdurend opgebroken, op de lijnen van Salonika naar Monastir en üeskjoeb, en By den „Métropolitain” is men sinds het jongste ongeluk voorzichtiger geworden. Toen Woensdagavond een volle trein van Porte Maillot aan het station Champs-Ely- seés aankwam werd plotseling het geroep van den chef vernomen: „Allen eruit!” Het bevel werd onmiddellyk door alle con ducteurs van den trein overgenomen en in minder dan geen tyd waren alle passagiers uit de wagens en de ledige trein verdween in den tunnel. Toen een der passagiers naar de reden van het alarm informeerde, vernam hy, dat de motor defect was geraakt, zoodat het nood zakelijk' was de trein op een zyspoor te brengen. wijnhandel binnen. Toen hij binnengekomen was, gaf hij zijn oogen den kost en een uitdrukking van verwondeiing en ontgoocheling was op zyn gelaat te lezen. Ten gerieve van de wijnzaak waren de tusschen- mureu der kamers weggenomen, zoodat het ge heele sousterrein slechts één groot vertrek vormde" Achter het buffet stond een gespierde Duitscher; uit een lange pijp rookende, zag hij met zijn breede, ronde gezicht, zonder eenige uitdrukking, naar een vroolijk gezelschap kaartspelers. Links van den ingang bevond zich een ronde tafel met vier stoelen, waarop verschillende kranten lagen. De jonge njan nam bij deze tafel plaats en wel op den stoel, die tegen den muur stond, zoodat hij, betrekkelijk afgezonderd, met een enkelen oogopslag het geheele vertrek kon overzien. Aan een der tafeltjes in ’t midden van het vertrek, dicht bij de kaatspelers, zat een oude heer van omstreeks zeventig jaar, die geheel verdiept scheen in zijn krant Toen de jonge man binnengetreden was, keek hij op en het was of zeker iets in het wezen van den binnenkomende zijn aandacht trok. Ofschoon hij scheen door te lezen, keek hij toch nu en dan naar den jongen man in den hoek. Spoedig echter hield hij met lezen ophij legde de krant^pp zijn knie en staarde peinzend en verbluft over zijn bril heen. De jonge man riep den waard en bestelde een glas wijn en een sigaar. Toen men hem het ver langde gebracht had, streek hij een lucifer aan en hield dien met de rechterhand in de hoogte, tot dat de zwavel verbrand was, terwijl hij den sigaar in zijn mond gereed hield. De oude heer, die

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1