GLASWERK D. SAMSOM. p.p.soos, (JENEVER BINNENLAND. Blonsen en Rokken AüVERTËiVTÏÉIN NICKEL WAKEN, KRISTAL '~Tjrr~ p"ü fï".—ovrr Stadsnieuws. Prijsvermindering van Parasols. A. van OS Az., tteurs van Amsterdam. wy,. MANTELS, COSTUMES, met Nickel gemonteerd NIGHTCAP De officier werd onmiddellijk gevangen ge- nomep en naar Petersburg gebracht. Zyn lot is wel te raden. Hjj zal voor een krijgs raad terechtstaan en worden doodgeschoten ook de compagnie wacht een straf, boven dien zal zij worden opgeheven en zullen de manschappen over verschillende regimenten worden verdeeld. Het heele voorval heeft zoowel bij het hof als in militaire kringen een diepen indruk glmaakt. Naar men zegt bestaat er bij 't mi nisterie van oorlog plan een aantal geheime politieagenten in te deelen bij de in het westen gelegen regimenten, ten einde zeker heid te krijgen hoever de propaganda daar is doorgedrongen, omdat dit geval niet op zichzelf staat en in den laatsten tijd revolu- tionnaire geschriften onder de militairen zijn aangetroffen. Verspreide Berichten. Frankrijk. De radicaal-socialistische hfgevaardig- de Fèron kondigt een interpellatie aan over de prijsraadsels der Matin, die aan haar lezers de vraag heeft gesteld wat het von nis zou wezen in zijn geheel Féron meent dat, daar slechts de gezworenen en de fami lieleden de uitspraak met eenige zekerheid kunnen weten, de Matin feitelijk geldpre- miën heeft in 't verschiet gesteld voor de ju ryleden, wat niet mag. Düitschland. Volgens bericht uit Halle zou het bevel zijn gegeven voor de keizermanoeuvres de regimenten van twee bataljons aan te vul len tot drie bataljons, naar men vermoedt een voorproef van het aangekondigde leger- voorstel. De Kamer van Strafzaken te Bruns- wijk, heeft den werkman Warstadt veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf, om dat hij bij de Rijksdagverkiezing namens een ander zijn stem heeft uitgebracht, ter wijl de eisch van het Openbaar Ministerie slechts vijf dagen luidde. Tengevolge van de talrijke ongeluk ken, voorgekomen bij de vloetraanoeuvres, heeft de keizer besloten deze te verkorten. Ze zullen besloten worden op 12 Sept.. met een spiegelgevecht van een blokkade van de haven te Kiel. De laatste tien dagen van September zou de keizer onvoorziene omstandighe den vootfafaouden natuurlijk! rust wil len houden. Een week ongeveer zal de kei zer jagende vertoeven te Rominten van 22 September af en dan gaat hij nog enkele dagen naar Cadinen. Bij een duel om een koffiehuisgeschil tusschen twee luitenants te Allenstein, is luitenant Kayser van het 78ste regiment veld-artillerie deerlijk verwond. De verkiezingen voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden zullen, daar de Neue Pol. Korresp. verneemt, op den 9den en 16den November plaats hebben. Italië. De paus heeft Dinsdag prins Lanceloti den eigenaar van de Vocedella Varita, een intransigeant Katholiek blad, in audiëntie ontvangen. Men zegt, dat de paus den prins heeft verzocht wat gematigder op te treden in zijn polemiek met zijn liberale Italiaansche collga's. „Reuter" seint uit Schwerin Prins Hendrik der Nederlanden is gister namiddag te 5l/i uur van hier over Berlijn naar „Het Loo" vertrokken. De centrale r.-k. kiesvoreeniging in het kiesdistrict IJselstein heeft besloten voorde a.s. verkiezing van een lid der Prov. Staten van Utrecht (vacature-De Geer van Jutfaas) een eigen candidaat te stellen. De r.-k. kiesvereeniging „Recht voor Al len" aldaar heeft voorloopig candidaat ge steld den heer H. J. Schilte, houtfabrikant te IJselstein. (U. D.) Te Arnhem is eergisteren de 22e algemeene vergadering van den Alg. Ned. politiebond gehouden. De Voorzitter, de heer J. P. Erigelman, de geschiedenis van het verloopen jaar herdenkende, stond stil by de stakings dagen en wees op de roeping van den poli tieman om voor g^zag, orde en rust te waken. Blijkens de verslagen telde de Bond op 26 Juli 8773 leden 469 begunstigers en 249 donateurs. Een batig saldo van f 2771,40 was ji^fcezig. Verschillende voorstellen, de dienflaangelegenheden betreffende, kwamen vervolgenB aan de orde. Besloten werd o. a. den spoorwegmaatschappijen te verzoeken voor de politiemannen vrybiljetten af te staan en de regeering te vragen, den termijn van 24 uur, gesteld voor de aanzeggingen der processen- verbaal wegens overtreding der leerplichtwet tot 48 uur te verlengen en het daarheen te leiden, dat die aanzeggingen niet meer op Zondag behoeven te geschieden. Gemeng-de Berichten. Men meldt uit den Haag De spoorwegdievcn hebben gisterenavond op de lyn der H. IJ. 8. M. tusschen Am sterdam en den Haag of op een der perrons weder hun slag weten te slaan. Een dame die hier uit den trein stapte, vermiste even daarna haar beurs met f 150 en later op den avond kwamen twee dames tot de min der aangename ontdekking, dat ook hare portemonnaie met geldswaardigen inhoud was gerold. Een dezer dames moest zelfs gebruik maken van haar aangeboden tijdelijke geldelijke hulp om zich naar hare villa te Scheveningen te begeven. Gisternacht werd de politie te Wouw (N.-B.) door den zoon van den heer Ooms opgeroepen voor een inbraak ten huize zijner ouders. In de voorkamer waren kasten en laden openbebroken. Door het gerucht waren de bewoners wakker geworden. Overal werd gezocht, doch van den dief werd niets be merkt, toen de dienstbode op den inval kwam den kelder te inspecteerenwerkelijk zat daar een man in een hoek verscholen. De heer Ooms haalde hem er uit en leverde hem aan de politie over. Het bleek te zijn zekere A. Koevoets, woonachtig te Roosen daal, die wekelijks met koopwaren in Wouw komt. Ook is dien nacht bij Doggen en Aerden ingebrokende düi&r gestolen voorwerpen zijn by Koevoets gevonden. Onder de bijzonderheden, die te zien zullen zijn op de 23 dezer te Waalwijk te openen tentoonstelling van alles, wat betrekking heeft op de vervaardiging van schoenen en laarzen, komt o. m. ook voor eene Ameri- kaansche machine, waarmede in den onge looflijk korten tijd van 10 minuten een aan alle eischen voldoend paar laarzen wordt vervaardigd. 't Is een zelf registreerend toestel, dat nauwkeurig aangeeft eiken steek, die ermede wordt gedaan. Te koop is het niet, maar 't kan worden gehuurd tegen een bepaalde som voor elke 1000 steken. Eenmaal in de zooveel dagen zendt de eigenaar een con troleur die eenvoudig opneemt hoeveel maal het toestel 1000 steken aangeeft, om daarna het hiervoor verschuldigde bedrag in reke ning te brengen. Over 't zinken van het fraaie kampioen zeiljacht „Magnolia", dat te Antwerpen de eer van Rotterdam zoo mooi had opgehouden meldt het „Rotterd. Nbl." De „Magnolia" werd, van Antwerpen ko mende, met andere vaartuigen, een heele vloot van „de Maas" en andere zeilvereeni- gingen, de Schelde afgesleept. Op dit ge vaarlijk vaarwater, ter hoogte van Bath, binnen de roode tonnen, brak plotseling er stond een zware storm uit het Westen de sleeptros, waardoor de „Magnolia" in botsing kwam met de „Elisabeth", van den heer Alting te Amsterdam en de „Velsa", van den heer van Waveren te Hillegom. De „Magnolia" bekwam een groot gat in den boeg en liep vol water. Wel trachtten de opvarenden, het gat te stoppen en het vaar tuig op het droge te zetten, maar dit mis lukte door de hooge zee en het vliegende stormweer. Aan boord bevonden zich de heeren La- verge en Laming, van Rotterdam, en Alting, van Amsterdam, benevens drie schippers. Allen mochten er in slagen, zich te redden; maar zy konden slechts een paar voorwerpen bergen, waaronder de eere prijs, door de „Magnolia" te Antwerpen behaald, en wat kleedingstukken. Kort daarop zag de heer Laverge zijn kostelijke pryswinster in de diepte verdwijnen. Het zinken werd bespoedigd door de loo- den kiel van het jacht, die oen gewicht heeft van 10.000 K.G. Het jacht, dat in 10 M. water ligt, was laag verzekerd aan de Rotterdamsche beurs. Voor een rechter ergens in Oostenrijk werd een man verhoord die een ander aan geklaagd had van verschillende diefstallen. „Eindelijk",zoo vertelt de bestolene, „heeft hij mjj ook nog mijn gouden horloge afgenomen. Dat sloeg toen den bodem uit het vat, en ik heb toen een klacht ingediend". Waarop de rechter, die had zitten soezen over heel andere dingen, kalm vroeg: „Hoe veel was de waarde van dat vat? Gisterochtend is op het stationsterrein te Nijmegen de waarnemend treinsmid J. S. tusschen de buffers bekneld geraakt eü ge dood. De curator in het faillissement der firma Jjaane van Bemmel te Kaarlem deelt mede, dat de baten zeer veelsoortig zijnals con tante gelden zijn er Hollandsche en vreemde muntspeciën, effecten en borgtochten. De waarde daarvan te bepalen is grootendeels onmogelijk, omdat .alleen een geleidelijke en voorzichtige afwikkeling deze papieren tot de juiste waarde zal kunnen brengen. Wat de schulden betreft is nog alleen het cijfer der onopgevraagde depositos te bepalen. Het bedraagt nog niet ten volle f 130.000, daar boven moet nu komen hetgeen als saldos aan rekening-coürant uit de verder bij te werken boeken zal blijken. In de eerste weken valt daarvan nog niets te zeggen. Wat de oorzaken van de ramp betreft, hier moet gedacht worden aan een zich vast werken in mdustrieele ondernemingen, wat het kapitaal, waarover de firma zoowel door haar depositos als op andere wjjze dispo neerde, niet toeliet. Nabij ^etz is een automobiel, welke aan de macht van den onervaren bestuurder ont snapt was en een vaart van 80 kilometers in 't uur had aangenomen, tegen een boom stukgereden. De bestuurder bleef met gespleten hoofd liggen. Twee andere heeren, die in het voer tuig zaten, werden ernstig gewond. By de Australische negers is kindermoord, vooral van misvormde en onwettige kinderen, geoorloofd en wordt' ook toegelaten, als het getal kinderen grooter wordt dan een vast aangenomen cijfer. Dezelfde ruwe zeden heer- schen algemeen in Polynesië op de Radack- eilanden past ipen het zg. driekinderenstelsel toe, d.w.z. iedere moeder, die meer dan drie kinderen krijgt, moet elk volgende zelf levend begraven. Ook bij de Roodhuiden in Noord- Amerika heerschte dit gebruik. Van de Paraguay-Indianen zegt Lubbock „Bjj velen van deze stammen was kinder moord meer regel dan uitzondering, en daar één vrouw maar een enkel kind placht groot te brengen, en tot dat doel dè.t kind spaarde, dat naar haar vermoeden het laatste zou zijn, hielden velen er geen enkel over." In Afrika is het bij de Hottentotten ook een recht van de ouders, een pasgeboren kind te dooden daarvan wordt bij tweelingen en misvormin gen gebruik gemaakt. De stelselmatige kin dermoord is by verscheiden volken (Eskimos, Karaschatdalen, Mexikanen, Papoeas) tot een plicht geworden, waarnaar ieder zich voegen moet, omdat het rechtsbegrip dit zoo voor schrijft, ook als er geen dringende oorzaak tot het ombrengen van de kleinen is. By Romeinen en Germanen had het hoofd der familie het onbeperkte recht om te dooden, ofschoon daarvan weinig gebruik gemaakt werd. Ook in China is de kindermoord klassiek, ofschoon er tegenwoordig straf op is gesteld. Ongeveer een maand geleden hebben de eigenaars van het bekende tijdschrift „Tit- Bits" op het „Strand" in Londen een 500 sovereigns groote schat begraven en in hun blad een verhaal opgenomen, waaruit men zou kunnen lezen, waar de som gelds ver borgen lag. Dezer dagen heeft een groenteboer naar den schat gegraven en hij beweerde hem juist gevonden te hebben, toen hij menschen in 't oog kreeg. Werkelijk hebben zich later twee dames by het kantoor van den heer Fraser, djen redacteur van „Tit-Bits" aangemeld met de verklaring, dat zij een man hebben zien graven op de aangeduide plaats en met iets hebben zien wegloopen. Maar Fraser ontkent tot nu toe dat ipmand de ware plaats kan gevonden hebben, daar toe moeten zij de verdere ontwikkeling van het verhaal volgen. Intusschen is deze geschiedenis voor „Tit- Bits" een aardige reclame. Telkens wordt gevraagd wie de schrijver is van dit belang wekkend verhaal. Men vermoedt, dat Conan Doyle het geschreven heeft. De zaak Kappetein. „Het Volk" gaf eergisteren de aangekon digde nadep bijzonderheden omtrent Jiet staartje, daCÉeze zaak heeft. Het blad schrijft „De klacht, gisteren door ons medege deeld, die onze partijgenoot Kappetein heeft ingediend tegen Albert Keuning, stelt de willekeurige veroordeeling van onzen gevan gen vriend in het scherpste licht. Kappetein is veroordeeld als verspreider van een ma nifest, op grond van de uitdrukking „Weest waakzaam en solidair". Zijn deze woorden strafbaar, dan is nog veel meer dan de verspreider, de schrijver en onderteekenaar Keuning strafbaar. Maar de burgerlijke justitie heeft blijkbaar geen kans gezien, een veroor deeling van den schrijver te bewerken, anders had zij reeds lang plaats gehad. Immers, om van de vervolgingen tegen Hugenholtz en Van der Goes niet te spreken, de geschie denis met de plaat van „Het Volk" heeft bewezen, dat ook waar de kans op veroor deeling zeer gering was, toch door een on- zichtbaren druk op verschillende ambtenaren van het openbaar ministerie tot vervolging werd overgegaan. Dat thans nog aan de klacht van Kappetein gevolg zou worden gegeven, mag als uitgesloten worden be schouwd. Door niet te vervolgen heeft in dit geval de burgerlijke justitie van haar zijde het niet* strafbaar over het manifest uitge sproken. Tegelijkertijd decreteerde het Hoog Militair Gerechtshóf het strafbare ervan. Hierop is door de ingediende klacht de aan dacht gevestigd, en voor ieder, die ooren heeft om te hooren en oogen om te zien, is een keer te meer bewezen, welk een scha delijk element in onze samenleving, welk een gedrochtelijk werktuig van hot onrecht de militaire rechtspraak is. Want is at het rechtsgevoel van een groot deel des volks beleedigd door de straffen, uitgesproken over Hugenholtz en Van der Goes, hoeveel grie- vender is het onrecht, begaan aan onzen Helderschen vriend. Dezelfde justitie, die er niet tegen opzag, onze twee sprekers in de gevangenis te zetten, heeft een daad, waar voor zesmaal meer straf is uitgesproken door den militairen rechter, feitelijk tot niet- strafbaar, dus Kappetein onschuldig ver klaard." De Scheveningsche logger „Dirk", van den reeder J. v. d. Toorn, schipper M. Mos, kwam Woensdag te Scheveningen van de haringvis- schery terug met verlies van een schepeling, nl. den matroos (oud-schipper) Giel Spaans, die met een stortzee overboord is geslagen en verdronken. De man was 50 jaar oud en laat vrouw en kinderen achter. Gisterennacht omstreeks twee uur is er een zware uitslaande brand uitgebroken in het manufacturenmagazyn Het Verkoophuis Insulinde op den hoek der Hoogstraat en Nauwe Marktsteeg te Rotterdam. Een tien minuten later stonden reeds de spuiten 21, 18 en 19 te werken onder de leiding van den hoofdman W. Veder. Van uit den winkel deelden de heftig uit slaande vlammen zich mede aan het vier verdiepingen hooge bovenhuis, ingericht ^als magazyn van dekens, vitrages en andere goederen. In den winkel aan de zijde der Nauwe Marktsteeg ontstond de brand nabij een naar het bovenhuis leidende trap. De winkel met de eerste verdieping, volgepropt met goederen, brandden uit. Mede waren uitgerukt de spuiten 20, 17, 16, 22, 27 en 29, zoomede de stoomspuiten van het Oostelijk en Westelijk stoomgemaal en de reddingsbrigade. Ook de handbrandspuiten 20 en 17 zjjnin werking gesteld, terwijl de tweede verdieping aan de zjjde der Nauwe Marktsteeg mede vlam heeft gevat. Te kwartier voor drieën had do brand weer de brand onder den knie. Het Verkoophuis Insulinde is onlnwoond. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Gisterenmorgen is er te Westernieland een droevig ongeluk gebeurdde 20-jarige voer man E. V. ging met twee paarden voor den wagen van huis en bij een draai in den weg is hy in de sloot geraakt. Hij heeft de paar den toen los gemaakt en het eene geraakte er uit, maar de jongen ib dood gevonden op de berm van den weg met een blauwe plek onder 't linkeroog. Waarschijnlijk heeft een paard hem dood geslagen. Te Mülheim zijn drie huisgezinnen door het gebruik van giftige champignons zoo ernstig ongesteld geworden, dat reeds vijf personen stierven en nog eenigen tusschen dood en leven zweven. Een ongelukkige huisvader, telegrafisch uit |Elberfeld ontbo den, vond zijn beide jongens van 9 en 12 jaar reeds dood en zijn vrouw stervende. De Duitsche natuurkundige, dr. Wilhelm Meijer, heeft na analyse van de verschijn selen, welke de Vesuvius in de laatste dagen te zien geeft, zich overtuigd verklaard, dat de Vulkaan zich gereed maakt tot een uit barsting, niet minder hevig dan die waar door Popei verzwolgen werd. Dr. Stentzel, te Hamburg, voorspelt een uitbarsting van den Vesuvius tegen Zaterdag 22 Ang. a.s. Het ontslag-Lindeman. Het „Utrechtsch Dagblad" meent dat de Minister met alle recht optrad tegen den ambtenaar, die 's morgens stond in bezoldig den dienst van den Staat en 's avonds mee hielp den Staat omver te werpen. Het blad prijst 's Ministers groote lankmoedigheid. Is het echter gerechtvaardigd van ontslag als een straf te spreken? „Als „straf" kunnen wij ons denkenbe risping, boete, verplaatsing of wat dies meer zy. „Ontslag" is: beëindiging eener rechts verhouding. „En de rechtsverhouding, die bier bestond, moest beëindigd worden. „Een ambtenaar neemt in vry verdrag op zich eenige staatsfunctie te vervullen. Hjj wordt daardoor staatsorgaan. Hy neemt op zich de verplichting van trouw en gehoor zaamheid aan de hiërarchisch boven hem gestelde machten. En zoo ontstaat tusschen hem en den Staat een rechtsband, hechter dan een civiel-rechterlijk contract een publiek rechterlijke ondergeschiktheidsverhouding. Verbreking van de aldus vrijwillig aanvaarde verplichting van trouw en gehoorzaamheid door agitatie tegen den Staat, in wiens jlienst men trad, is verraad, is felonie. Het eenig mogelijke, dat overblijft, is dan onmiddellijke, niet eervolle en plechtige ver breking van den band, die feitelijk reeds moedwillig werd verscheurd." Het blad acht dit plotseling ontslag een Jogisch*onontkoombare consequentie van de daden van den betrokkene, die toonde ver antwoordelijkheidsgevoel niet te kennen, en het blad meent dan ook, dat het er slecht zou uitzien met een gemeenschap, waar men dat zou vergeten. (Hdbl.) Door het oprichten van een standbeeld -voor Jan van Schaffelaar te Barneveld is de belangstelling opgewekt voor een klok te. Hendrik-Ido-Ambacht, waarop Van Schaf- felaars daad is afgebeeld. De eigenaar van deze klok de heer J. A, Looijen, stelt het stuk voor belanghebbenden ter bezichtiging zoodat reeds vele oudheidkundigen het plaatsje bezocht hebben, De klok stelt voor het oogenblik dat Van Schaffelaar in bewegelijke houding staande op de gaandery van den toren, die, 3 M. hoog is, den doodelijken sprong wil wagen. Het wijzerbord vertoont de wdpens van Barneveld en van v. Schaffelaar. Wederom is men in de buurt van Rotter dam een vermoedelijke moord op het spoor In de Eudokiastraat, gemeente Hilligersberg woont een bejaarde dame, raej. M. C. Dnu- ring, die zich tot bevreemding der buren sinds eenigen tjjd niet weer liet zien, terwijl in de nabijheid der woning een scherpe lijk lucht werd waargenomen. De burgemeester der gemeente heeft zich daarom gisteravond toegang in de woning verschaft en daar het lijk der oude vrouw in een bedstede ge vonden, overdekt met bloed, terwijl eveneens in een voorkamer verschillende bebloede doeken gevonden zijn. Men deukt aan moord, omdat in huis slechts een rijksdaalder werd gevonden, terwijl er volgens sommigen een groote som gelds aanwezig moest zyn. In de vestibule heeft men couranten van 3 Augustus gevonden, zoodat men aanneemt, dat de vrouw sinds dien datum dood moet zijn. Natte zomers. (Uit het gemeente-archief in Utrecht). Maandag 27 Aug. 1648. Is goet gevonden dat de Predicanten soo inde steden als ten platte Lande deser Provincie zal worden aangeschreven datse haer Sondachse Predi- caties ende gebeden appliceren op de tegen woordige droevige constitutie, van nat weder. Zaterdag 22 Juni 1650. Ende dat een biddhch mocht geordonneerd worden om Godt Almachtich te bidden dat den gestadigen regen mocht ophouden, ende droochte met wermte in plaetse van dien komen. Naar aanleiding van een Haagsche kroniek in de „N. Gron. Ct." geeft de „N. Ct." eenige opmerkingen ten beste. In bedoelde kroniek wordt aangedrongen op een modus vivendi, „waardoor aan de noodlottige scheuring in de gelederen der linkerzijde een einde komt", een mogelijkheid die bestaat „nu de urgen- tievraag van de baan is." De „N. Ct." deze kropiek van Unie-zijde geïnspireerd achtend is het niet eens met de voorstelling „dat niets der verzoening en hereeniging van de beide fracties ïn den weg zou staan, als maar ter zake van het kies recht-vraagstuk een „modus vivendi" ware te vinden 1" En het Haagsche blad gaat dan aldus voort: „Eendrachtig" aldus des schrijvers ideaal zullen weder de gescheidenen gaan streven „naar de bereiking van het gemeenschappelijk doel". Welk doel? Wij kunnen er ons voors hands nog slechts één als bereikbaar voor stellen de verplaatsing, bij volgende of na volgende algemeene verkiezingen, van de Kamermeerderheid naar de linkerzijde. Maar blijkens het zinsverband wordt dit door den*- schryver niet bedoeld. Het „gemeenschappe lijk doel", dat hy voor zich ziet, is blijkbaar de invoering van „algemeen kiesrecht" en nu legge men maar het vrijzinnig-demo cratische voorstel (dat naar de meening van den schrijver zelf, van dat der sociaal democraten niet veel verschilt) naast het verrassend gematigde rapport der Unie-cora- missie, en zoeke dan de „gemeenschappe lijkheid." Algemeen kiesrecht men vergeet dat gaarne is langzamerhand van een begrip met werkelyken inhoud tot niet meer dan een politieke leus geworden, welke met zeer vele leuzen vaagheid en leegheid deelt. De echte feministen betwisten, dat een der in gediende voorstellen ons werkelijk „algemeen kiesrecht" zal brengen. De sociaal-demo craten betwisten dat het voorstel der vrij zinnig-democraten het zal doen; deze beide samen betwisten dat het uit de aanneming der formuleering van de Unie-commissie zou voortvloeien. De voorstanders van de be staande Kieswet eindelijk hebben meermalen betoogd, dat deze wet reeds op het beginsel van algemeen kiesrecht berust. Het „ge meenschappelijk doel" zou dus hoogstens grondwetsherziening kunnén zyn met de zekerheid, dat dadelijk na de bereiking daar van de gemeenschappelijkheid verre zou zyn te zoeken. Zoodat we maar zeggen wilden, dat aan den raad van den schrijver der „Haagsche Kroniek" buiten het opperste Sanhedrin der Unie-kringen, allicht niet zóóveel aandacht zal gewijd worden, als hy hoopte. Nagenoeg eiken dag brengt de middag trein uit Holland een transport, voor de inrichting te Veenhuizen bestemd, te Assen. Nadat de menschen in het huis van bewa ring brood en koffie hebben ontvangen, (de meesten komen uit den Bosch en hebben dus een lange reis achter den rug), worden zy per schuit naar de plaats hunner bestem ming gevoerd. Soms komen er meer dan 40 tegelijk. Een trein, die 1040 dagen te laat aankomt, is zeker een groote bijzonderheid en het land, jyaar alleen zooiet? gebeuren kan, is natuurlijk Amerika. Verleden week Donderdag kwam in het station Beaumont in Texas een trein binnen rijden, die juist 1040 dagen geleden ver trokken was, om een traject van slechts 4 uren af te leggen. De trein was reeds den 8sten September 1900 van de plaats van vertrek afgereden en had onderweg moeten ophouden, omdat de lyn door een grooten storm vernield was. Vele passagiers hadden by het ontsporen hun leven verloren. Dezelfde locomotief trok nu onlangs de door het weer er onooglijk uitziende wagens het naaste station binnen, na een oponthoud van 1040 dagen. Zekere Jack Glenester heeft getracht de bruisende Niagara-watervallen zwemmende over te steken. En slecht is ze hem be komen, die waaghalzerijViermaal dacht men niet anders, dan dat hy door draaikol ken werd verzwolgenten slotte werd hy tegen de rotsen geworpen, waar hy met kneuzingen en bloed over het geheele lichaam, werd opgenomen. De verwondt? ijlde tenge volge van de hevige schokken, die zyn hoofd had moeten doorstaan. Onmiddellijk werd de man in een hospitaal opgenomen. Zooals men weet, trachtte de beroemde kapitein Matthews Webb de watervallen over te steken in 1883, bij welke poging hij ver dronk. Een Engelschman en een Amerikaan slaag den er in, in een ton gezeten. 1 .'1 I" 1 1 -*^-T GOUDA, 21 Augustus 1903. De le-luit. kwartierm. C. Roos, van het 4e reg. inf. alhier, wordt 1 September werk zaam gesteld aan het D. v. O. De afdeeling Moordrecht en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten de ringrydery niet op 31 Augustus, maar Vrijdag 28 Augustus a.s. dus gelijktijdig met de kermis, te doen plaats hebben. Kleiweg E 73a, GOUDA Televhoon iWo. 3im 20 AUG. Mkdibland. Cert. Ned. W. 8.2Vi dito di< o dltc S dito dito dito 3 IIonoak. Obl. Goudl. 1881-884 Ltalib. Inschrijving 1862-81 6 üostink. Obl. in papier 1868 S dito in zilver 1868 6 i'oaTUGAL. Obl. met coupon 8 dito ticket 8 Rusland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Geoons. 1880 4 dito bij Rothi. 1889 4 dito by Hopo 1889-90 4 dito in goud. leen. 1888 6 dito dito dito 1884 6 ■Hpanje. Perpet, schuld 1881 4 Tuxkbij. Gepr.Conv. leen. 1890 4 Geo. leening serie D. Gec.leenin. serie C. ZoiD-ArE'Rp. v. oblg 1892 6 M»xico.Ob'. Buit. Scb. 1890 6 Vrkrs 801/, 997/, »u/8 82V, siy4 24/, 97!/, W/ê 67 V, 85 241 «ö'/is 1041/, Slotkrs 80»/, "Vu 81»/i Abnbzuila. Obl. onbep. 1881 4 80 Vtstb&dam. Obligstien 1895 8 90 RoTTBBDAM.8ted.leeu. 1894 8 8gl/4 Nhd. N. Afr. Handelsv. aand. Arendsb.Tab.-Mjj.Cortifioaten 675 Deli-Maatsohappjj dito 415 Arn. Hypotheekb. paudbr. 4i/, Cult.-Mij. der Vorstenl. aand. 's Gr. Hypotheekb. pandbr. 41/, Nederlandsche bank aand. 194 Ned. Handelmaateoh. dito N.-W k Pac. Hyp. b. pandbr. 3 961/, ftott. Hypotheekb. pandbr. 4»/, Utr. Hypqtheekb. dito 4V, 101>/4 O'iSTBNE. Oost-Hong. bank aand. 180*/, it iisl. Hypotheekbank paudb. 5 Ameeika Equt. hy-poth.pandb. 4 Maxw. L. G. Pr Lien cert. 6 6§»/u N*bd. Holl. IJ.-Spoor. w.-Mij.aand. 106 My. tot Exp!, v. St. Spw. aand. 112 Ned. Ind. Spoorweg m. aand. 2181/, Ned. Zuid Afr. Spm aand. 6 i dito dito dito 1891 dito 41 - Italië Spoorwl, 1887/89A-Eobl.8 56»/,, Zuid-Ital. Spwmij. A-H. obl. 8 59»/4 i olpn. Warschau Weepen. aand. J 1041/, Rosl. Gr.. Kuss. Spw.-Mjjd.obl. 4 Baltisohe dito aand. Fastowa dito aand. 5 Iwang.Dombr dito aand. 5 981/, Kursk. Ch. Azow-Sp, kap. obl. 4 100'/, dito dito oblig. 4 9H/w V mebika. Cent. Pac. Sp.My obl. 5 Chic. fc North. W.pr. C.v. aand. 215 dito dito Win. 8t. Peter. obl. 7 140 /4 Deqver k Eio Gr. Spm. eert. v.a 40,1/1# Illinois Central obl. iu goud 4 1021/ Louisv. b Nashvilli Cer v. aaud. 107 1 Mexico. N. Spw.My. Ie hyp.a 6 105 Miss. Kansas v. 4pCt. pref. aand N.-York Ontasio West. aand. 36*/, Penn. dto Ohio oblig. 8. yre gon. Calif. Ie hyp. in goud 1041,4 St. Paul. Minn. Manit. obl. Un. Pac. Hoof lijn oblig. 6 dito dito Lino. Col. Ie hyp. 0 5 69 Canada. Can. South.Chert.v.aand. 64 V sn. C. Kallw. Na. lo h. d. c. O 9'J Amsterd. Omnibus Mij. aand. ltotterd.Tramweg-Maats.aand Nbd. Stad Amsterdam aand. 3 i l(»l»/4 Stad Rotterdam aand 8 10 7/g Uklgie. Stad Antwerpen 1887 2'/, IOH Stad Brussel 1886 2'/, 1081/, iioNG. Theiss Regullr Geselsch. 4 119B/i< OobMNr. Staatsieenig I860 5 117V4 K.K.Oost.B.Cr. 1880 8 102 .Spanje. Stad Madrid 8 1868 4l'/4 Mid. Ver. B«z. Avb. SpoeL oert De nojf voorhanden worden tot SPOTPRIJZEN opgeruimd. Predikbeurt by de BemonstraDtsoh- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 23 Aug. 's morgens te 10 J unr, Ds. C. WOOTMAN, Herv. Pred. te Enschedé. Burgerlijke Stand. Moordreoht. ONDERTROUWDN. Exalto, 33 j. en J. G. Dirkzwager 27 j. A. de Joode, 25 j. on J. Vink 22 jaar. OVERLEDEN: A. Kooijman, 74 j. -- W. Stam, 2 m. TIENDE WEG, GOUDA. Specialiteit in EN tF" Alle Nickelwaren worden onder g-arantie verkocht SCHIEDAMMER Merk Verkrijgbaar byi M. PEETERS Jz. N B. Als bewijs van echtheid is cachet eu kurk steeds voor- cruitnAU "en <l®n Daain Jflr Firms oonicuAm. p gQppg 1

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2