S N tituut. ITS. VEHH N THEE. BINNENLAND. F iouda- Dl BHATONG. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. H' No. 9191. Maandag 24 Augustus 1903. 42ste Jaargang Bulteolandsch Overzicht. R 724, FEU1LLE1 OIV. 11 dl glijders - Laarzeoinagazijn 5 30. o Kleiwegsteeg. mderbalsim ondersalf ineeakracht dal elke pijnlijke rerbodig. Met or ongeiieeslijk igs een bijna engt genezing en ontstekingen enz ZONEN, Verspreide Berichten. i Berlin regen aanslni- ■ei (Wo-dt vervolgd.) KMAN Zn. iriefkaart wordt (gezonden door bommel. d gratis. iet Rjjks Inter- merkelijke hulp jaar voor per- o K. M. 1, - verkrijgbaar DE VISCH- |H [Amerikaansche roman.) meten werk. !D post f 1.60. jrland •kin 8 Amsterdam die Schutzenapotheke tsch, Oeaterreioh sntraal-Depót Sander Woensdag werden de debatten over de fiscale qpaestie op het congres der Kamers van Koophandel te Montreal onderbroken, teneinde de commissie in staat te stellen een toevoeging, door Sir W. Holland op de oor- L. K NIEMEIJER. [TEEN. krommingen, o-beenen en ügem.zwakte icnr. ziekten in gen, ver- spronkeljjke motie voorgesteld, te onderzoe ken. Ondertusschen werden verschillende andere moties ingediend betreffende het op richten van snelle stoomvaartdiensten tusschen Groot-Brittannië en de koloniën. Des mid dags werd het debat over de fiscale quaestie hervat en het parlementslid Walton somde eenige der bezwaren op, welke zich voor deden, waar het gold een overeenkomst te sluiten tusschen een vrjjhandelaarsland als Engeland en een protectionistische kolonie. Het debat zal langdurig zyn, aangezien 44 sprekers zich hebben laten inschrijven. oreld bekend on ITen middel tegen ug-, Lever I, enz. Inwendig twendig in bijna met goed gevolg Prjjs per flacon 1.15. nen. Alle huizen werden geplunderd, velen vrouwen werd geweld aangedaan en tal van lieden werden naakt uitgeschud, ongeveer 300 Bulgaarsche inwoners en zestig onschuldige Grieken werden gedood. Ongevqer 8000 per sonen zyn van onderdak beroofd én verkeeren in de diepste ellende. De materieele schade bedraagt vele millioenen. Gisteren doodden de Turken 200 Bulgaren, die by een dorp in de nabijheid van Manastir zich hadden overgegeven. Een groote beweging heerscht onder de Christenbevolking ten gevolge van de vrees veroorzaakt door de bijeenkomsten, welke de Turken sinds eenigen tyd in de moskees honden. De Vali stelt voor de Kedifs in het vilayet Oeskjoeb te mobiliseeren. Indeeling van Macedonië by een der Balkan* staten zou voor het oogenblik niet te verkiezen zijn. Want daardoor zou de oorlogsfakkel in den Balkan zeker worden ontstoken. Servië en Bulgarije betwisten elkander reeds jaren lang het Macedonische gebied, dat door den een by Servië, door den ander bij het Bul gaarsche rijk wordt gerekend. Roemenië heeft dezer dagen ernstig protest aangeteekend tegen elke gebiedsuitbreiding van Servië of Bulgarije,omdat het daarvan verstoring van ’t evenwicht in den Balkan vreest. Griekenland meent dat het ook al een woordje moet mee spreken. De Grieksche regeering heeft by de gezanten der mogendheden te Athene geprotesteerd tegen de houding van de Bul gaarsche regeering. De minister Rallis sprak den wensch uit, dat de mogendheden aan Turkye de vrye hand zullen laten voor de onderdrukking der Bulgaarsche misdaden in Macedonië. Hij meent dat de opstand niet uitgaat van de bevolking, doch alleen ver oorzaakt wordt door het binnendringen van Bulgaarsche benden. Een formeel recht om te protesteeren meent de Grieksche Regee ring te mogen zien in het feit, dat het grootste deel der Macedoniërs Grieken zjjn. Voor zich zelf wil Griekenland uit het voort duren of verergeren van den opstand geen consequenties trekken, maar het wyst er op, dat de voortdurende aanvallen op de Grieksche Macedoniërs het gevaar voor re presailles en gewapend optreden doen toe nemen, waardoor de verwarring zal vermeer deren en nieuwe onlusten zullen ontstaan. De Grieksche regeering wenscht een krachtig en snel optreden tegen de aanleggers der onlus ten. Dit is het eenige middel, om aan de Macedonische beweging een einde te maken. De Grieksche pers sluit zich volkomen bij dit protest van de Grieksche regeering aan; zoowel regeering als pers schijnen vergeten te zyn dat er in de moderne Grieksche ge schiedenis een paar interessante bladzijden te vinden zyn over den vrijheidsoorlog tegen de Turken; bladzijden, waaraan de Macedonische opstanden ons vaak herinneren Duitsouland. De rijksdagafgevaardigde Südekum heeft te Neurenberg in een vergadering zyn sym pathie uitgesproken over Bernstein’s voor stel aangaande de dinging naar een vice- presidentieelen zetel in den Rijksdag, doch later werden Bernstein en Vollmar (de ge matigde intellectueele elementen der party) heftiglyk aangevallen en zelfs werd aange drongen op isoleering van Bernstein. Omdat te Gorze een typhusepidemie is uitgebroken, waardoor het drinkwater niet betrouwbaar is, is door den cornman- dant-generaal bepaald, dat alle manschap pen, die door die besmetting van het water getroffen worden, in plaats van water kou de thee zullen krijgen, waarvoor per hoofd en per dag twee pfennig© extra zullen wor den toegestaan. De „geheime Kommerzienrat” Benger, de fabrikant dor bekende Jdger-flanelletjes, welke velen onzer sinds jaar on dag be schermen tegen de wisselvalligheden van het klimaat, is te Uhlbach by Stuttgart twee-en vijftig jaren oud, overleden, waar uit men byna geneigd zou zyn af te leiden, dat de heer Benger niet steeds zfln eigen fabrikaat getrouw is gebleven, want profes sor Jüger heeft steeds beweerd, dat »en met zyn onderkleeding honderd jaar móet worden IERK te letten VAN worden afgele- j pakjes van vijf m een Ned, one an Nommer en in nevenstaand Wet gedepo- voering van ge- evelende MJL, BAART Lz. Frankrijk. In verband met het gerucht, dat de vrij denkers een betooging in voorbereiding heb ben tegen den pelgrimstocht welke Dins dag a. s. te Lourdes ontvangen zal worden, worden door den burgemeester van Lourdes de noodige maatregelen genomen, ter voor koming van wanordelijkheden. Een gezin te Epinal, bestaande uit man vrouw en twee kinderen, is vergiftigd door het eten van champignons; de vader en de dochter stierven twee dagen na het gebruik, de zoon vier dagen na het gebruik en de moeder is nu ook overleden. In een vergadering hebben de beamb ten en de werklieden van den Métropolitain een motie aangenomen, waarin de Maat schappij aansprakelijk wordt gesteld voor de jongste rampwaarin geöischt worden wijzigingen in het personeel en in het ma teriaal en vervanging tevens van de prefec ten van politie van de Seine, omdat die toegevend zouden zyn tegenover de Maat schappij. Toen de Bulgaarsche benden Krusheve binnentrokken, bezetten zy het Grieksche kwartier. Toen Woensdag echter de Turksche troepen aankwamen waren alle Bulgaren reeds verdwenen, met uitzondering van 400 mannen uit de plaats zelf. Hoewel geen schot werd afgevuuriLuit de stad, begonnen de Turken een bombardement, dat tot Donder dag voortduurde. Het kanonvuur vernielde 360 huizen, 215 winkels, bijna alle aan Grie ken behoorend, Grieksche kerk en de Griek sche school. Het Bulgaarsche kwartier bleef gespaard. Vrydag trokken de Turken Krushevobin- De Russische gezant overhandigde gister aan de Porte een krachtig gestelde nota, die gesteund wordt door de vlootbetooging daarin wordt de algeheele uitvoering ge- eischt van de punten, in deze en vorige nota’s aangehaald. Een bijzondere ministerieele commissie, be noemd door den grootvizier, beraadslaagde over het antwoord op de nota. In het ant woord van de Porte wordt gezegd, dat zy de Russische eischen aanneemt. Het voorbeeld van Rusland heeft spoedig navolging gevonden. De Daily Chronicle meldt, dat de commandeerende admiraal van het Engelsche eskader in de Middellandsche zee, sir Compton Domville, bevel heeft ont vangen om ten spoedigste eenige schepen naar Salonika te zenden. En de Daily Mail meldt, dat zoowel En geland alsRusland op groote schaal steenkolen aankoopen om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zyn. Ook de andere groote mogend heden zyn, naar dit blad meldt, voornemens oorlogsschepen naar de Turksche wateren te zenden, wanneer de toestanden in Macedonië niet spoedig verbeteren. Is dit een bedreiging voor Turkye of oor de opstandelingen Terwijl Oostenrijk en Rusland nog altoos doen, alsof zy de integri- teit van Turkye onvoorwaardelyk wenschen te handhaven, blijkt uit de officieele berichten van de consuls in Monastir en Salonika, dat dit onmogelyk is. De Frankf. Ztg. verneemt, dat alle consuls er vast van overtuigd zijn, dat zonder interventie van de mogendheden of van een der mogendheden, Macedonië niet meer te pacificeren js. De toestand is zoo verward, zoo ingewikkeld en door de schuld van Turkye zeer ernstig geworden, dat een ingrypen van buiten noodzakelyk is. Rusland heeft dit reeds ingezien en een aantal eischen gesteld, die het door zyn vloot-demonstratiê kracht bijzet. De tekst der Russische eischen zal eerst heden bekend worden, maar de bedoeling ervan is nu reeds dui telyk geworden. Onder den drang der omstandigheden zal de Sultan elke eisch die Rusland hem stelt aannemenmaar of het tot de uitvoering ervan komen zal wordt betwijfeld. In diplo matieke kringen wordt de toestand zoo ernstig geacht, als hy sedert den Russisch Turkschen oorlog van 1878 niet is geweest. New-York is een groote stad en als alle groote steden neemt het elk jaar een nieuw uiterlijk aan. U is dus zooeven pas terugge komen •Vanmorgen vroeg.* •Het verwondert mij, dat ge geen schooner lokaliteit gekozen hebt.» •Ik ben uit mijn hotel hier in de buurt maar een beetje opgeloopen om een luchtje te schep pen en slenterde hier binnen, omdat deze plaats mij aan jongelingstijd, ik zou haast zeggen aan mijn kindscheid herinnert.* Nog een oogenblik gluurde de oude man strak over zijn bril, toen zei hij,Ik ben aan dit huis gehecht, niet zoozeer omdat de gewoonte mij eiken avond hierheen voert, maar omdat ik het reeds sedert mijn jeugd ken. Toen hief de oude man zijn glas tot aan zijn lippen en slurpte zijn bier, schijnbaar zonder te vermoeden dat hij iets gezegd had, dat de opmerkzaamheid van den jongen man moest wekken. •Jaging hij voor, fik was toen nog jonger als u nu is, lieve hemel, hoe dikwijls heb ik hier n deze zelfde kamer gegeten, wat een vroolijke en heb ik daar doorgebracht. Een jonge vriend van mij kocht het huis, tpen het nog in aanbouw was, en toen ’t gereed was, ging hij ’t met zijn'jonge vrouw betrekken. Ik vond het huis voor het jeugdige echtpaar eigenlijk te groot en te mooi, want het was toentertijd een der elegantste van de stad, maar hij bezat het noodige om alle on kosten te kunnen bestrijden. Ondanks zijn leeftijd was hij reeds de chef van de bloeiende handels- zaak, die zijn vader had opgericht en bij zijn dood aan hem den eenigen zoon had nagelaten met een voldeend aantal oude en getrouwe kler ken. Ja, geen handelshuis stond zoo goed aange schreven en deed zooveel zaken als het huis Dorison Co. Terwijl de oude heer al die herinneringen op- somde, bleet de jonge man hem met zijn donkere oogen onafgebroken aanzien en bij het hooren noemen van den naam der firma steeg hem het bloed naar de wangen. De oude heer ging inmiddels voort •Ja, dat waren inderdaad vroolijke dagen in ditzelfde huis I Alles wat het oude New-York van destijds aan schoonheid en voornaamheid bezat, heb ik tusschen deze muren vereenigd gezien. Dikwijls ga ik nu nog bij mooi weer naar het wandelpark om de dames langs mij te zien heen- rijden, die ik eens als jonge meisjes iri zijde en kant de trappen van dit huis heb zien op en afgaan. Het ware schoone tijden I Als vertrouwd vriend van den huisheer was ik altjjd welkom en daarom is mij tot heden toe dit gebouw lief en dierbaar gebleven. Maar ook zorg en verdriet heb ik hier maar al te veel gezien I Ik heb alle kinderen van Dorison uit dit huis mede helpen Professor Hagerup, do aanvoerder der Noorveegsche conservatieven en oud-minis- ter-president, heeft in Drontheim een groo te, politieke redevoering gehouden, die veel opzien gebaard heeft. Naar Hagerup’s meening zou het een fout zyn, indien de uitslag van een keuze ten nadeele van de heerschende linkerzijde een eenzijdige regeering der rechterzijde gevormd zou worden. Veeleer moet de linkerzijde ook een deel van de verantwoordelijkheid op zich nemen. Alleen zulk een kabinet zou op den voort- durenden steun der bevolking kunnen reke nen. Hagerup toekende ook met scherpe trek ken de dubbelzinnige houding der linker zijde. In ieder geval meende hy, dat de op lossing van de consulaatsquaestie door een ministerie der linkerzijde geen vrede zou brengen, maar aanleiding zou geven tot verwoeden stryd. Door Hagerup’s optreden is zelfs Björn- sterne Björnson verrukthij verklaarde in begraven, behalve het jongste, een knaap, die behouden bleef. Maar er kwam een tijd, dat dit huis mijn vriend Dorison niet goed genoeg meer was en hij een ander in de drieentwingste straat ging betrekken. Maar daar had hij geen geluk I Zijn vrouw kwam te sterven en hij was niet meer dezelfde mensch. Hij trok zich uit zijn zaken terug en daf was niet goed van hem gezien, want toen wist hij met zijn leegen tijd geen raad meer. Al zijn gedachten waren gewijd aan zijn ‘zoon, zijn eenig kind. Hier te New York zag ik den ouden vriend dag aan dag, maar», ik was meestal voor zaken buitenslands.» Hij hield even op en dronk uit zijn glas bier. Daarbij scheen hij in het geheel niet op te mer ken, dat de jonge man, die tegenover hem ge zeten was. meer en meer in opgewondenheid ge raakte. dat zijn wangen gloeiden en dat de uit drukking van zijn geheele gelaat de grootste belangstelling verried, want op zeer bedaarden toon hervatte hij zyn mededeelingen •Dorison en "zijn zoon leefden éenige jaren alleen in het prachtige huis. Toen vond men op zekeren morgen een der bedienden, tamelijk vroeg nog, den ouden heer reeds in zijn werkkamer aan de schrijftafel zitten. Toen hij hem aansprak, kreeg hij geen antwoord en toen hij verschrikt naderby kwam, vond hij hem dood. Midden onder het schrijven van een brief was mijn ouden vriend plotseling gestorven. Maar het vreemdste van de zaak was, dat de boedelbeschrijver bij den man, die voor rijk doorging, zelfs geen dollar meer vond, terwijl huis en inboedel met alles verslin dende hypotheeken bleken bezwaard te zijn.* Te Brussel is Woensdag een „verbond van Belgische vereenigingen ter verdediging en bevordering der belangen van België in het buitenland” opgeriebt. Dit verbond is tot stand gekomen om twee redenen. In de eer ste plaats wil men den Congostaat verdedi gen tegen de invallen van buiten en ook wil men ingrypen in alle koloniale qaaesties. Tot voorzitter van het verbond werd be noemd de president der Belgische ingenieurs- vereeniging, Descourny. Hy hield een lange toespraak, waarin hy zeide, dat het gaat om de nationale eer en het wetenschappelijk voortbestaan van België. De Belgische han del van 7,25 milliard, omvat niet minder dan 5 milliard uit- en doorvoerhandel', wan neer deze beide achteruit gingen^ dan zou de welstand van het land ten zeerste worden bedreigd. De Engelsche regeering schijnt intusschen over de administratie in d<*n Congostaat niet zeer gesticht te zyn, want Woensdag over handigde de Engelsche gezant in Brussel den minister van buitenlandsche zaken een afschrift van een adres, door Engeland ge richt. aan dc mogendheden, die de „Berlin Act” onderteekend hebben, waaruit blijkt, dat naar Engeland’s meening verschillende maatregelen in de Congo genomen, tegen- ^triljlig rifo met den geest dier „Berlin Act". De Congostaat heeft zich reeds trachten te rechtvaardigen. (iOlIN flE 101 RANT. een vergadering, dat de rede van den ex-mi nister veel uitwerking zal hebben. Van de rapporten, uit te brengen op het Nationaal Congres voor den handeldry venden middenstand, dat 9 en 10 September te Rotterdam gehouden wordt, zyn verschenen De jonge man boog voorover, legde zijn hand op den arm des ouden mans en zei daarbij op een vasten toon«Ge hebt mij dit alles niet doelloos verteld De oude keek schijnbaar verwonderd naar hom op en vroeg daarbyWelk oogmerk zou ik er bij kunnen gehad hebben om de geschiedenis te gaan vertellen aan iemand, die hier vreemd is De ander zag hem een tijdlang vast in de oogen en sprak toen met een diepe, fluisterende stem, die van aandoening beefde De oude Dorison bedierf zijn jongen en gat hom veel geld. De zoon was een lichtzinnig mensch die, met allerlei modegekken omging en zich in alle clubs vertoonde. Toch was hij het niet, &e zijn vader in ongelegenheid bracht en evenmin heeft hij ook den naam zijner familie schande aangedaan. Maar de brief, die zijn vader schreef, toen deze zoo opeens kwam te sterven, stortte den zoon in het ongeluk. Voor wien dien brief be stemd was of wat den vader aanleiding had gegeven, hem te schrijven, is niet békend geraakt en zou dat ook wel nooit worden. Die brief luidde •Waarde vriend •Ik ben nagenoeg bereid, ja, als gij mij niet oogenblikkelijk helpt, ben ik zelfs op dit oogen blik bereid te sterven. Zoo gij mij echter helpt en het lot gunt mij nog een paar jaar levens, dan kan alles weer geregeld worden.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1