OP: 'EBK TS. l\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9196. Zaterdag 29 Augustus 1903, Bultcnlandscb Overzicht. r-^i Cothen. glijders Laarzeomayazijn 42ste Jaargang 'ondsrbalsem fondsraalf onoeskracbt •stal elke pijnlijke verbodig. Mot »or ongeneeslijk ngs oon bijna tongt genezing en ontstekingen enz van IN KISTHOUT, Inzending van Ad verten tien tot 1 uur de? inidd. zware A' Verspreide Berichten. ■ei KMAN Zs. eten werk. 'KEN- en DEN- a zeer lagen pry's - en 5 duimsche 2N in alleafme- ug- en Heining- riefkaartwor lt gezonden door aommol. 'rende prijzen en houthandelaar verkelyke hulp post f 1.60. erland •kin 8 Amsterdam die Scliutzcnapotheke tsch, Oesterreich entraal-Depót Sander ALTJE8 (voor n jonge vrnclit- i 12 et. per stok. tOUT, 8P00B- IPALEN, HEI- BERGROEDEN, irten. 30 tot 40 voet en te zetten (allen 30. Kleiwegsteeg. :SP ARREN. :en. TEN- cu BOO- mu imii i: tiiiinu. Gemengde Berichten. Men meldt uit Delft In de op de kermis alhier staande schiet tent van Vermeulen stonden eergisteravond eenige kinderen nieuwsgierig degcdrochtelyke mechanismen aan te staren. Dat scheen den kinderen van Vermeulen te hinderenalthans een jongen van V. nam een stak ijzer om het kleine volkje, zoo noodig krachtdadig, te verwijderen. Een dochtertje van den tentbaas, de zesjarige Coba Vermeulen, greep een geladen geweer, legde aan, trok af en schoot een negenjarigen knaap, die tot de kyklustigen behoorde in hut linkeroog. De knaap werd hevig bloedende naar het Zie- kehhuis gebracht on zal byna zeker het oog moeten missen. To Rooborst, oen gehucht aan de Bel gische grens kregen twee vreemde wielrij ders twist. De 24 jarige zoon van den kof- flehuishouder Noordgate, die tusscben beiden kwam en de vechtenden wilde scheiden, ontving met een dolkmes een steek in het hart en was spoedig een lyk. Do dader is aangehouden. De Daily News” van gisteren bevat een brief, waarin aan een der Engelsche dob- belfirma’s die te Middelburg gevestigd zyn, bedrog wordt ten laste gelegd. Iemand die geld voor een weddenschap gestort had en daarop een flinke som won, kon van het bedrag dat hem toekwam geen stuiver los krijgen. weest indien zy onmiddellyk handelend was opgetreden. Want nu is het gevaar grootuitgezonderd de steden, die een voldoend garnizoen hebben en de spoorlijnen, die doir militairen bewaakt worden, is het geheele vilayetMonastir in han den der opstandelingen. Zoo was het reeds sinds veertien dageu en nu is het nog zoo, alleen hebben de Macedoniërs hun veroverd terrein nog wat weten te versterkenzy beschikker, over belangrijke troepenmachten, die steeds door de verschillende districten weer worden aangevuld en hun organisatie doet niet onder voor die van een geregelde legermacht. Men heeft hen ’s nachts zelfs electrische seinen zien geven, wat zeker het beste bewys is, dat zy wel op alles zyn voor bereid geweest. In het district Kastoria gaan de opstan delingen rustig hun gangzij staan onder aanvoering van Tchiakalurofzy hyschen de witte vlag en vragen te parlementeeren met de hoofden der dorpen, en plunderen, als hun voorwaarden niet worden aangenomen. Een curieus bericht vinden wy in de Voss. Ztg. Reeds vroeger, heet het daar, hebben Engelsche dweepers getracht een vereeniging tot stand te brengen tusscben de Russische orthodoxe en de Anglikaansche kerk. Daar voor brachten Engelsche geestelijken bezoe ken aan Rusland en ging de metropolitaan van Petersburg, Antonins naar Londen. Men confereerde, was erg vriendelyk tegen elkaar, maar verder kwam men niet want de mannen der Grieksche kerk wilden niets toe geven. De zaak scheen in den doofpot. Maar nu is de deken van de Engelsche kerk te Jeruzalem, dr. Daubing, te Petersburg om de zaak weer op te vatten. Hy had een onderhoud met den exarch van Grusië, Alexei, waarin hy zich beklaagde over de wei nige tegemoetkoming, die het plan in Rusland vindt. De voornaamste leerstellingen der Engelsche kerk zyn in het Russisch en Grieksch vertaald opdat men die in de beide landen goed zal kunnen onderzoeken. De exarch meende dat er vooral verzet zal zyn by het lagere volk, dat men nooit zal kun nen overtuigen. Toch was ds. Daubing na dit gesprek niet zonder hoop. Wat ter wereld de Engelsche kerk ver wacht van een vereeniging met de Grieksch- orthodoxe is ons niet duidelijk. Een vreemde fantasie, die trouwens wel een fantasie zal blyven 1 Om halftien gistermorgen is er by den heer W. Weda in de Schagerlaan onder Watergraafsmeer brand uitgebroken. Het zoontje van den bewoner, een ventje van drie jaar, was naar den zolder gegaan en had daar in de nabijheid van hooi en stroo met lucifers gespoeldeen oogenblik later sloegen de vlammen naar buiten. Alle po gingen om het kind van den zolder te redden, bleven vruchteloos het heeft er het leven moeten laten. Het huis brandde geheel uit. De spuit van Watergraafsmeer wist met twee slangen de aangrenzende huizen te behouden. (N. v. N.) roreld bekend on >ffon iniddol tegen o u g-L e v e r II, enz. Inwendig itwendig in bijna met good gevolg Prijs per llacou I 115. Uit’Amsterdam meldt men: De kantoorbediende L. K., die zich mot eon groot bedrag aan effecten, toobehoorende aan de firma de Jong en Latorf, uit hot land verwijderde on zich nu in handen der justitie bevindt, blyft voorloopig in hechtenis. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Telefoon No. 82 A DVE 11 TENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. In verband met het nu togen half Oc tober verwacht wordende bezoek van don koning van Italië, zal het Parlement waar schijnlijk niet den dertienden, doch den twintigsten October eerst weer aan slag gaan. Thérèse Humbert heeft een zwaren strijd doorgemaakt, eer ze er toe kwam bet cassatieverzoek te onderteekenen en haar broeders oordeelden, dat t haar niets raakte wat zy voor hun deel van plan waren, ter wijl nu betoogd wordt, dat Frédéric en Thérèse geenerlei gevaar loopen op ver zwaring der hun opgelegde strafzelfs al mocht, de uitspraak van het Hof van Assi ses vernietigd zynde, het echtpaar door een Hof in de provincie een zwaardere straf krygen dan de hun* opgelegde vjjf jaar een zame opsluiting (het maximum is twintig jaar dwangarbeid) dan nog zou hun dat niet schaden, daar het gebruik is, dat de presi dent der Republiek door gratieverleening de oorspronkelijk gevelde vonnissen in toepassing brengt. De bqide Daurignace worden overgebracht naar de gevangenis van Poissy by Parys. Onder groote geheimzinnigheid is eer gisteren te Rochefort te water gelaten een nieuw model onderzeesche boot. De beruchte bankier Balensi heeft zich wegens misbruik van vertrouwen en eenvou dig bankroet te Parys gisteren zien veroor- deelen tot één jaar gevangenisstraf, doch daar hy reeds een vol jaar in voorarrest zit wordt hy onverwijld in vryheid gesteld. Zwitserland. Op het Zionistencongres te Bazel is met twee derden der stemmen besloten een com missie te benoemen tot onderzoek der plan nen eener Oost-Afrika-kolonie. De correspondent van de „Ind. Beige” te Salonika geeft een overzicht van de laatste gebeurtenissen en den toestand in Macedonië gedurende de vorige week. Daarin zegt hy o. a., dat de opstand zich steeds meer uitbreidt en dat dit vooral te wijten is aan de geringschatting der regee- ring, die niet verwacht had, dat de zaken een zoo ernstig verloop zouden hebben. Zy beeft te lang gewacht; beter ware het ge. Gisterenmorgen vroeg heeft men den da- gelijkschen sneltrein van Boedapest naar Konstantinopel te Kulelli Burgas ten zuiden van Adrianopel in de lucht laten springen. Er zyn 7 dooden en 18 gewonden. Een later telegram met hetzelfde bericht spreekt van 6 dooden en 15 gewonden. Bij zonderheden ontbreken. De Turksche minister van buitenlandsche zaken zond een nota aan de gezanten in Turkye, waarin protest wordt aangeteekend tegen de telegrammen en brieven in buiten landsche bladen, welke aan de Turksche troepen moord en plundering in Rumelië toeschryven. De minister noemt dit niets dan laster en leugen en wijst alle verant woordelijkheid terug op de Bulgaarsche ben den, die brand stichtten in de vilajets Kossovo, Monastir, Salonika en in het district Kuk- kilisse, en ongehoorde wreedheden begingen. Hoe kan men aannemen, zegt de minister, dat de Keizerlijke regeoring, die er groot belang bij heeft voorspoed te brengen in dit land, zou medewerken tot het brengen van verwoesting. De minister van spoorwegen in Duitsch- land heeft aan den president der Konink lijke spoorweg-directies geschreven, dat naar zyn meening de in den laatsten tyd helaas veel voorkomende spoorwegongeluk ken meestal toe te schrijven zijn aan het Vanwege Apollo zal naar wy vernemen, op Zaterdag 31 October in den Stadsschouw burg te Amsterdam een opvoering van „Monna Vanna” plaats hebben met mevrouw Alida TartaudKlein, en de heeren Brond- geest, Royaards, de Vos en Cbrispyn in de hoofdrollen. Regie van den heer Cbrispyn. (E.) De politie stelt, zeggen de bladen, een onder zoek in naar de betrekkingen die zouden hebben bestaan tusscben Régnier en de familie Humbert. De Figaro vertelt intusschen, dat dergelijke betrekkingen wel degeljjk hebben bestaan, maar van geheel anderen aard dan Thérèse wilde doen gelooven. Régnier, of liever diens familie, zou schuldeischer van de Hum berts zyn. De vader van den historischen Régnier was vroeger consul-generaal van Frankrijk in België. Nadat zijn zoon aan den naam een minder gunstigen klank had gegeven, wijzigde hy dien in Rénier. Hy stierf in 1896 in de buurt van Cannes, een vry groot fortuin nalatend aan den Belgischen staat of, in het geval deze niet als erfgenaam wenschte op te treden, aan den Franschen. Een notaris te Parys, met de liquidatie der erfenis in Frankrijk belast, bevond, dat onder de schulden, welke ten behoeve der nalaten schap in Frankrijk moesten geind worden, er zich een bevond van fr. 1,100,000, ten laste van den heer en mevr. Humbert en van mej. Maria „d’Aurignac”. Later zou het bedrag van die schuld, op welke wyze is niet bekend, tot 633.199 fr. zyn teruggebracht. Een schoonzuster van Thérèse, zekere mevr. Lucien Humbert, geeft een andere ver klaring van de tusscben de Humberts en Régnier bestaan hebbende betrekkingen. Zy zegt, dat Thérèse inderdaad haar fortuin aan Régnier te danken had. Deze kwam dikwijls op de buitenplaats l’Oeillet, waar de familie d’Aurignac woonde, vooral wanneer de heer des huizes afwezig was. Dikwerf had de heer d’Aurignac zyn vrouw verboden om Régnier te ontvangen. Volgens genoemde dame, zou dus Thérèse een dochter zyn van Régnier en mevr. d’Aurignac. Zij zou docu menten en fotografieën bezitten, waaruit hot een en ander zou kunnen blijken. Mevr.Lucien Humbert schynt echter eonigs- zins zwakhoofdig te zyn en men behoeft goen groot gewicht te hechten aan haar beweringen. Het zou wol zonderjpg zyn, dat juist zy de eenige zo i wezen, die iets van het geval afweten, terwyl Thérèse’s broeder Romain zelfs niet wist wie die Régnier was. Mocht het hof van cassatie het vonnis ver nietigen en do zaak opnieuw worden behan deld, dan is het alleszins mogelyk, dat do quaestie Régnier op de terechtzitting in don breede uitgemeten zal worden. Aangezien de Paryscho bladen en vooral die der oppositie hot in do laatste dagen weder erg druk hebben over een geheim dossier, dat achtergehouden zou zyn, en waarin allerlei compromiteerendo dingen voor bekende staats lieden zouden te vinden zyn, spreokt do regeering die geruchten in een offleieuse Havas nota tegen. Er zou nooit een geheim dossier zijn geweest. Alle stukken zijn over gelegd. Do advocaten, hun secretarissen onz. hebben er kennis van kunnen nemen, acht maanden lang. Natuurlyk zal die tegenspraak de geruchten toch niet kunnen doen verstommen. j De tegenwoordige politieke toestand in do Kaapkolonie veroorzaakt by de gematigde leden van den Bond ongerustheid. Zy vreezen dat het optreden der leiders de crisis verhaast, waardoor de spoorweg-wet en andere maat regelen waarby hunne respectieve districten belang hebben, schipbreuk zullen lijden. In de zitting der wetgevende vergadering stelde de premier Sprigg voor de appropria tion-bill te behandelen in tweede lezing. Sauer stelde voor het debat uit te stellen, opdat het Huis gelegenheid worde gegeven zich te verklaren voor of tegen de behandeling van de spoorwegwet in deze zitting. De ver daging van het debat werd aangenomen met 38 tegen 33 stemmen. Minister Sprigg stelde daarop voor het Huis te verdagen, welk voorstel zonder stem ming werd aangenomen. Rusland heeft veel om handen, in het Oosten en het verre Oosten vervolgt het kalm en rustig zyn handige politiek en breidt zyn machtsfeer uit, daarmee natuurlyk slechts eigen belangen dienende en beoogende, en mis schien onbewust een begin van beschaving, d. w. z. iets van orde, brengend in landen die nog geheel onbeschaafd zyn. In zoover volbrengt het misschien ook een beschavings missie. Later zullen anderen er wel een andere beschaving brengen, wanneer Rusland uitge werkt zal hebben. Maar intusschen gaat het met zyn reaction- nair, beschaving vernietigend werk voort in Finland. Alle maatregelen, waarover de des potic beschikt zyn goed om de Finnen uit Finland te verdryven, om den Russischen invloed er oppermachtig te maken. Teeke- nend is een bericht in de Daily News van eergister, onbeduidend als men wil op zich zelf, maar zoo goed den koers aangevende. De gouverneur van de provincie Nyland, een creatuur van Bobrikof natuurlyk, heeft den eigenaar van hotels en logementen verboden iemand logies te weigeren die zich daarom aanmeldt. Om dat te kunnen controleeren moeten registers worden gehouden, waaruit blykt wie op elke kamer logeert, zyn be roep, enz. En ook in café’s en dergelyke mag de eigenaar niet afwyzen wie zich als bezoeker aanmeldt. Een hooge boete wordt bedreigd tegen de overtreding van deze ver ordening. De reden is duidelijk. De Finsche hotel- en caféhouders hebben herhaaldelyk Russi sche beambten, zelfs hooge ambtenaren die op reis waren, den toegang tot hun huizen geweigerd. Een Fin verhuurt liever een ka mer niet, aan een Rus. En dat moet verhin derd worden. Het gevolg zal natuurlijk zyn en daar is het om te doen dat weer voor vele Finnen het verblyf in hun land ondragelyk wordt en dat zy, d. w. z. juist de meest vijandige ele menten, zullen heengaan en door Russen ver vangen worden. Zoobreekt men met onwettige maatregelen het stil verzet der Finnen, dat anders niet te breken is. ‘EN en IGROEDEN voor n gulden, er geschikt voor Staarten, enz. GEBINDTEN, ter bestemder ATEN in alle 8

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1