ibrau. r, (leveranciers), et. b.j TO. en Borst- I' IN M BRAKING. I Dinsdag 15 September 1903. No. 9209 42ste Jaargang. ew Bultenlaodscli Overzicht FEUILLETON. til OOON WWW fijn ilsner. I E”, eiiza lueiiza, enii){r, .lieHWS- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. T 199 an ruime bediening. lend, Inzending van Advertcntiën tot 1 uur dri» miihi. Verspreide Berichten. I »n min I INGBLOEM’ Telefoon No. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. doen genezen van ouds ilberoemde ||OI INIIL (’DURANT vakte, Hechte volgea. :<uoht, (Amerikaansche roman.) Ju eb uik, n t« be te, ook 0.50. o.oo, Aara- laxana ewten, 0.50. middel het ie end in beetrij- etc. In Dorison had het gevoel van een in zijn vrij heid herstelden gevangene. Hij vergezelde den voormaligen detektief naar een rustig restauram, waar zij niet gestoord zouden worden. Onder het eten, waarbij de keilner verdwenen was, maakte Cathcart den jongen man met zijn wederwaardig heden bekend. Verschrikt pver den nieuwen moord, kon Dorison niet nal&ttfn, de koelbloedig-* heid op te merken, waarmede Cathcart over ’t rampzalig uiteinde van die mevrouw Farish sprak, ja, hij vond die zelfs harteloos. Maar tevens moest hij de scherpzinnigheid bewonderen, die den oude man aan den dag legde, daar waar hij sprak van de mogelijkheid om den boosdoener op te sporen. Toen het maal was afgeloopen en de koffie binnen gebracht, zeide Cathcart >En nu wil ik, zoowel voor mij zelven als voor u, de geheele zaak eens resumeeren. Vindt gij hier of daar in mijn gevolgtrekkingen iets, dat niet klopt, zegt het mij dan rond uit. doch anders moet ge mij maar liever niet in de rede vallen Ik begin. Een zekere mevrouw Farisch heeft een dochter. Sedert twintig jaar woont zij in de zestiende straat van het Oosteinde in het zelfde huis, welks eigenares zij is. Zaken doet zij niet, leeft van haar geld. Eensklaps komt daarin ver andering. Zij huurt onder den aangenomen naain van madame Delamour een lokaal in de Bleeker- street en opent daar een zaak in maskarade cos tumes. GevolgtrekkingIn haar financieels om standigheden is een verandering onstaan, die het openen eener nieuwe bron van inkomsten poodig maakt. Wordt vervolgd) {Dorison zat, gedurende zijn gedwongen werke loosheid, in het hotél 'als op heete kolen Toen hij Cathcart zag binnenkomen, helderde eensklaps zijn gelaat op en kwam bij den ouden heer met blijdschap te gemoet. »Hoe lang sal ik hiefk nog gevangen blijven?» vroeg hij. »Geen minuut langer,» antwoordde Cathcart. »Ik heb gezorgd, dat het politie-toezicht werd opgeheven en gij zijt vrij, te komen en te gaan, zooals gij wiltWillen wij samen wat gaan eten, dan zal ik u onderwijl de gebeurtenissen van de zen dag meededeelen.» leiweg E, lOO 'echt. PINK8E Boek 'op. B K.VAN DER 'nqsveen, Wed Oudewater te Benechop Frankrijk. Te Esterel.. langs de spoorlijn Saint Ra phael—Agay is brand ontstaan en in enkele uren waren door het vuur tien vierkante tale schade van één -millioen francs, terwyl by de afzending van het bericht tal van villa’s en hoeven nog bedreigd werden. De sluitingszitting van den Algemee- nen Raad van Loire-Inférieure is zeer ru moerig geweestde prefectie verliet midden onder de beraadslagingen de zaal en de Raad nam een motie aan ter gisping van zijn verbod van processies in het departe ment. De gezondheidsraad van Marseille heeft Vrijdag geconstateerd, dat de gezond heidstoestand niets te wenschen laat en dat de geruchten over vermeende pestgevallen zonder eenigen grond zijn, terwijl van an dere zijde kalmweg wordt volgehouden, dat er op negentien verdachte gevallen dertien sterfgevallen zijn voorgekomen, zoodat er nog zes zieken in behandeling zijn. De uitslag der verkiezingen in Noorwegen blijkt nog slechter vWr de linkerzijde te zullen worden, dan men dacht. Dezer dagen werd berekend dat de rechterzijde en de „vereenigde liberalen” gezamenlijk over 59 mandaten zouden kunnen beschikken, de ra dicale linkerzijde, de tegenwoordige regee- ringsparty, daarentegen slechts over 58. Daarbij was echter het gunstigste geval on dersteld dat de linkerzijde geen verlies zou lijden in Neden&s en Zuid Trondbjem, waar de kiesgemachtigden der beide partijen even talrijk waren In eerstgenoemd kiesdistrict is de uitslag voor de linkerzijde ongunstig geweestalle .vier plaatsen die zij daar tot dusver inneemt moet zij aan den tegenstander af staan De rechterzijde en de gematigd liberalen zullen dus in het nieuwe Storting beschikken over 63 zetelsde radicale linkerzijde, met inbegrip van de vier sociaal-democraten, slechts over 54. In het vorige Storting telde de rechterzijde slechts 38 leden. Er is dus geen twijfel meer mogelyk dat de linkerzijde als regeeringspartij afgedaan heeft. De man die het kabinet Blehr foitelyk deed omvallen, die de verschillende oppositiepar tijen van vroeger tot een algemeen „verza melen” wist te blazen, is de 71jarige Björn- sterne Björnston. Dit is van belang omdat tevens zijn naam een waarborg is dat de partij, welke thans aan het bewind zal komen, een vrijzinnig karakter zal dragen. Het conservatisme in Noorwegen, dat in de allereerste plaats aan de radicale party den genadeslag toebracht, is in het geheel niet reactionnair. Veeleer naderden de conserva tieven in den loop der tijden tot het standpunt der oude linker-mannen, der gematigden en gematigd vrijzinnigen. De leider der conser vatieven, professor Hagerup, wi.it dan ook gemakkelijk deze drie partijen te vereenigen tot één verkiezingspartjj met één verkiezings leus. Zjjn belofte, dat wanneer de zege be haald zou worden, de nieuwe regeering zou bestaan uit conservatieven en gematigd vrijzinnigen, was een handige diplomatieke zet, waarvoor tzjj die nog niet wilden meegaan roet een gezamenlijk optrekken, zwichten. Algemeen gelooft men thans, in politieke kringen aan een combinatie Hagerup—Dr. Ibsen in het nieuwe kabinet. De laatste, een zoon van den grooten Noor, maakt deel uit van het kabinet Blehr, doch hij deed zich steeds kennen als een vijand van ultra-radicalisme, had dikwijls oneenigheid met zijn collega’s, zoodat hy zijn portefeuille in het nieuw te vormen kabinet volgens zeer velen behouden kan. Dat nog andere leden van het ministerie Blehr aan de regeerings- tafel zullen plaats nemen, na October, valt ik mevrouw Farish op zekeren dag werkelijk in diepe droevenis en zij wilde mij maar niet zeggen waarom zij zoo treurig gestemd was. Maar daar op ging zij in den rouw, wat zij levenslang is ge bleven en in dien zelfden tijd was het ook, dat haar dochter aan allen omgang met de jongelui uit deze wijk een einde maakte. Dat is vrijwel alles wat ik van beiden weet. Wacht even I Er is nog iets, onbeduidend, zoo ge wilt, maar in elk geval toch iets, dat ik wel de moeite van ’t ver tellen waard vond: Drie jaar geleden ongeveer was ik, bij een begrafenis geweest en toen ik thuis kwam, hoorde ik dat mevrouw Farish geruimen tijd op my had zitten wachten. Ik ging op staan - den voet naar haar toe en vond haar in groote agitatie. Zy zeide, dat zij bij mij geweest was om van mij troost en raad te vragen, doch onder het lange wachten was zij tot het besluit gekomen, dat het maar beter was, mij haar leed te verzwijgen, 1 en daar ik niet indringend wilde zyn, bleet zij bij dit besluit volharden. Zij had, zeide zij, zooveel alleen gedragen, dat er het nieuwe leed, goed be schouwd, ook wel bij kon.* De gewezen detektieve had, zonder den spreker in de rede te vallen, aUndachtig toegeluisterd, maar toen deze zweeg, vroeg hij belangstellend „En bestond, zoolang gij ’t hebt gekend, mijnheer dat heele gezin slechts uit moeder en doch ter «Slechts eens hoorde ik op het bestaan van een zoon zinspelen, doch uit de wijze, waarop over hem gesproken werd, maakte ik op, dat hij jong gestorven moest zijn.» Cathcart ondervroeg nog meerdere gemeente leden uit dezelfde wijk, maar vernam niets nieuws, behalve misschien deze twee dingen Een oude dame herinnerde zich, dat mevrouw Farish, toen zij in haar kwartier kwam wonen, een zoon had gehad, die evenwel, toen hij achtien jaar oud was geworden, verdwenen was, om, naar het heette, naar een zijner bloedverwanten in een andere stad te gaan. En het tweede punt eeh dochter van een der gemeenteleden beweerde dat zij Anna Farish bij drie verschillende gelegen heden in Union-Square met een jongmensch, altijd denzelfden jongen man, had gezien. En toen was zij telkens zeer opge'wonden geweest en die jonge man zag er zeer elegant uit. Cathcart was zeer tevreden met hetgeen hij vernomen had, en daar hij den geheelen dag nog niets gegeten en gedronken had, spoedde hij zich naar het hotel, waarin Dorison gelogeerd was. I VI. Europa warm te maken tegen de „mohame- daaiische moordenaars”. De nieuwe gang van den Keizer van Oostenrijk naar Pest staat wellicht in ver band met moeilijkheden van onver wachten aard. De Hongaarsche Regeering meende pressie uit te oefenen op de oppositie door de bestaande lichting langer onder de wape nen te houden,, nu de nieuwe lichting niet kon worden goedgekeurd. Die mijn springt echter verkeerdhet langer onder de wape nen houden verwekt ontevredenheid, niet het minst onder de soldaten zelf. Te Gross- wardein werd door de socialisten een verga dering belegd om te protesteeren tegen hot onder de wapenen honden. De politie wilde die vergadering uiteendrijven, maar werd met steenen ontvangen, hier en daar zelfs met revolverschoten, zoodat het heel wat moeite kostte de roode lieden weg te krijgen. Daai in Oostenrijk de lichtingswet moest worden ingetrokken om met Hongarije in dezelfde lijn te blijven, heeft men ook daar puotestvergaderingen, waar moties worden aangenomen, waarin het onder de wapenen houden van de andere lichting onwettig wordt verklaard. Ook neemt in Oostenrijk zeer het aantal toe van hen, die aindri'g ni op afschaffing van het vergelijk en een alleen personeele unie met Hongarije. Er zyn over Macedonië weer weinig of geen berichten, die op een verandering in •den toestand wijzen. Een nieuw treffen heeft den 6den dezer plaats gehad te Klisoera. Een sterke bende opstandelingen tastte de Turksche troepen aan, die de stad hadden bezet. Versterking werd in allerijl gezonden en na een scherp gevecht werden de opstandelingen terugge slagen. Aan beide zijden worden hevige ver liezen geleden. Een consulair verslag uit Salonikt zegt, dat’drie honderd opstandelingen te Zelenitz in het district Kastoria door de Turksche sloldaten zyn vermóórd na omsingeld te zyn. Maar tot die twee feiten beperkten zich de meedeeiingen over de gebeurtenissen in den ^ps and. W^l zyn er echter veel voorspellingen en bescffóuwingen, nu is het zek’r opiner- kfeJyk dat de twee bladen, die den uitge- breidsten correspondenten-dienst in Macedonië en den geheelen Balkan hebben, nl.de „Times” en de „Temps”, beiden tot de meest pessi mistische bladen van Europa behooren. Misschien zjjn hun correspondenten zelf Wel heel nauw by den opstand betrokken, misschien is het de voorliefde der redactie voor de opstandelingen, welke dien toon ingeeft, lp ieder geval echter zyn de an- dpre berichten niet van dien aard, dat men' maar zoo dadelijk die beweringen van een zeer verontrustenden toestand zou aannemen. Het jongste sensatie-bericht der „Temps” is een gerucht volgens hetwelk de Turken van plan zouden zyn Roemelië binnen te trekken dat nu onder Boelgaryë staat. Het doel daarvan zou zyn de Macedoniërs te omsingelen, maar het gevaar van een oorlog met Boelgarye zou er door toenemen. Voorts deelt dit blad een en ander mee over wreed heden der Turken en over den steun die de Bbelgaren aan de Macedoniërs geven. De Macedoniërs hebben ontegenzeggelyk goede pleitbezorgers in West-Europa. Maar wy wezen er reeds vroeger opin tegen stelling met vorige opstanden tegen de Tur ken lukt het niet de publieke opinie in >7) Zoo op het oog was zij altijd opgewekt, maar voor degenen, die haar van meer nabij kenden, was ’t wel, alsof zij eenig verdriet had, waar zij zich overheen wilde zetten. Ik zei haar dat op zekeren dag dan ook ronduit, en toen was zij wel een beetje verlegen, maar in ’t volgend oogen- blik verklaarde zij mij, dat ze een droevige jeugd aan haar heele karakter een plooi had gegeven, die zelfs nu nog dikwijls merkbaar was. Én op een anderen keer, toen .mijn vrouw een hard oordeel velde over een meisje, dat, willens en wetens, van het goede pad was afgedwaald, zeide mevrouw Farish met een zekere opgewondenheid, dat niemand het recht bezat om zoo meedoogen- loos zijn evenmensch te beoordeelen. En toen voegde zij daar deze merkwaardige woorden aan toe -. «Oordeel niet, opdat gij niet geoordeeld moogt wordenAls ik u dat arme meisje zoo hoor vonnissen, is ’t mij, alsof door u over mijzelf een vonnis werd uitgesproken Mijn vrouw en ik, we hebben het dikwijls over die opgewondenheid van mevrouw Farish gehad, maar we wisten niet, waaraan we deze moesten toeschrijven. Nu zoowat acht jaar geleden vond te betwijfelen. Professor Hagerup, van een kalme, rustige natuur, een scherp politicus, schynt in elk geval aangewezen als leider. De uitslag der verkiezingen in Noorwegen worden in Zweden met niet minder groote belangstelling gevolgd. Dit land toch hoopt door dezen politieken ommekeer eindelijk te kurmen geraken tot rustige behandeling der Unie quaesties. De uitlatingen van Arthur Chamberlain over de fiscale staatkunde van zyn broeder, den minister van koloniën, heeft in Engelscbe politieke kringen het verlangen doen ontstaan een stryd over dit onderwerp in het Parle ment tnsschen de beide broeders, mogelijk te maken. Het zou zeker een merkwaar dig schouwspel zyn, deze beide kampioenen tegen elkaar in het strijdperk te zien tre den. Van liberale zijde wordt er daarom op aangedrongen dat. men Arthur Chamberlain een zetel inJiet Parlement) zal verschaifen, Het zou niet de eerste maal zyn, dat Arthur Chamberlain candidaat was. In 1885 stond hij in de Evesham division van Wor cestershire tegenover sir Richard Temple. Toen had hy zich, ondanks zyn weinigen lust voor het parlementaire leven laten over- .halen om den stryd te aanvaarden, ten einde zyn broeder te steunen. Hy bleef in de min derheid, met 232 stemmen, een zoo klein verschil met den gekozen candidaat, dat iedereen zich erover verbaasde dat Arthur de kans niet nog oens wagen wilde. Thans doet men pogingen om hem over te halen, zich in East Manchester ais togen- candidaat tegenover den eerste-minister. Arthur Balfour, te doen stelle^. Lord Rosebery heeft in een open brief zyn opinie te kennen gegeven over de con clusies der oorlogs-commissie. Naar hy meent zullen vreemde staatslieden, wanneer zy van die conclusies kennis nemen, een gering schattend oordeel over Engeland gaan koes teren. Dat beteekent yerhooging van het oorlogsgevaar. Geen tijd mag men laten verloren gaan om het af te wenden. Hoe groot de verantwoordelijkheid van het minis terie van Oorlog ook wezen moge, die van het ministerie in zyn geheel wordt daardoor niet verkleind. Het Kabinet gedroeg zich alsof het Jupiters bliksem slingeren kon en intusschen kende het den treurigen toestand van ’s lands weermiddelen. De natie echter is ook verantwoordelijk en deze behoort thans haar wettige en constitutioneele rechten te oefenen. En wat de quaestie betreft, hoe verbetering in den toestand te brengen, zoo bezit Engeland gelukkig een man, die de crisis baas kan worden: Kitchener namelijk; dien moet men een uitgebreido volmacht geven, om het tegenwoordig lagersysteem te hervormen, wellicht naar de beginselen, by de marine gehuldigd. Telefoon No. 82 A I) V E R T E N TI EN worden geplaatst van I-—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1