N ituut. lTS. ÜTHEE. rERE en IT Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» IN Dl Woensdag 16 September 1903. 5o. 9310. 43ste Jaargang. KENNISGEVING Bekendmaking. BuHenlundscli Overzicht» KENNISGEVING. FEUILLETON. I Laarzeuiriagazijïi 30. ZONEN, jii Inzending van Advertentiën tot 1 uur dei> midd. r L fKMAN Zs. 'erloren e korrel, zooals brood eet, ge- .[i. ons gewone ekorrel in dóor- beschouwt ziet imsloten is door by nader onder* d. i. de stijfsel- dan het witte i voedsel over pakken uit meel e tarwe in den te laag, die de vier daaronder t deel van de die onmisbaar rood behouden, 1 u 1 Kleiwegsteeg. R 724, ieten werk. ■land en Kolo- atessen-Handel n. Klik tè letten AN ||OI IN IIL COURANT (Amerikaansche roman.') worden afgele- pakjes van vijf n een Ned. one an Nomtner er. >n nevenstaand Wet gedepo* oering van ge selende IIJL, BAART Lz. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. emelen komen tenhuid liggen, tanddeelen, die an de been- n noodig zyn 3n, die «maak n bevatten een natuurlijke vordert ijk i* inu lie de elemeu- opbouw van NIEMEIJER, REN. rommingen, o-beenen en ]gem. xwakte mr. stekten ngen, ver- Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op, de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bij lagen van A. van Erk te Gouda om vergunning tot oprichting eener Houtdraaierij met plaatsing daarin van een gasmotor van 6 P. K. in her perceel gelegen aan den Fluweelensingel te Gouda, Wijk R No. 706, Kadastraal bekend Sectie A No. 304*). Dat op Dinsdag den 29 September 1903, des na middags ten i*/t ure, opjhet Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. GOUDA, den 15 September 1903, Burgemeester en Wethouders voornoemd R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De BURGEMEESTER van GOUDA, Gezien eene circulaire van den Heer Com missaris der Koningin in deze Provincie, behelzende, dat het Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken is gebleken, dat ver scheidene hoofden en bestuurders van inrich tingen, waarin eenige tak van fabrieks- of handwerksnyverheid wordt uitgeoefend, in de meening verkeeren, dat zy indien in hun bedryf aan een persoon een ongeval is overkomen, waarvan ingevolge art. 12 der Veiligheidswet eene schrifteljjke kennisge ving aan den burgemeester der gemeente, waar het ongeval plaats had, moet worden gegeven, -- aan het bepaalde in genoemd artikel niet meer hebban te voldoen, maar kunnen volstaan met het doen eener aangifte ingevolge artikél 61 der Ongevallenwet 1901 brengt ter kennis aan belanghebbenden, dat artikel 12 der Veiligheidswet nog steeds van kracht is en dat zjj, die aan het da&r bepaalde niet voldoen, zich blootstellen aan het gevaar van eene strafvervolging. Gouda, den 15 September 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Een aantal Republikeinscbe vereenigingen gingen Zondag den minister-president Combes, die te halftien verwacht werd om de ont hulling van het standbeeld van Renan by te wonen, tegemoet. Combes vertrok des morgens te 8 uur van Pontrjeux naar Tregnier; de stoet bestond uit zes rytuigen, geëscorteerd door vier pelo tons dragonders en gendarmes. Langs den geheelen weg stond de bevolking geschaard, die Combes nieuwsgierig of sympathiek be groette. Slechts enkele keeren werd gefloten, voornamelijk door vrouwen. Te Laroche Derrieu werd Combes begroet door den gemeenteraad. In zyn antwoord zeide de minister-president, dat hy niet alleen gekomen is om deel te nemen aan de hulde- betooging voor Renan, maar ook om den geest die in Bretagne heersebt te leeren kennen. De warme ontvangst die hem tot dusver overal te beurt viel, heeft hem diep getroffen. Deze woorden werden begroet met den kreet„Leve Combes, leve het republikeinscbe Frankryk1” Toen de stoet Laroche Derrieu verliet, stonden een dertigtal mannen langs den weg geschaard met het doel een vyandige betoo ging te houden by de nadering van den stoet begonnen zy te fluiten en te roepen „Weg met Combes. Leve de vryheidDit gaf aanstonds aanleiding tot een luidruch tige tegenbetooging; een sterke groep „Bleus” juichte Combes toe en overschreeuwde de fluiters met den kreet„Leve Combes. Leve de Republiek”! Soortgelyke tooneelen werden waargeno men te Saint-Yves en te Tregnierhet ge grond een paar stukjes papier, beide met hetzelfde handschrift, en dat afgescheurde papier, doet aan een plaats gehad hebbende worsteling denken. Ook bij mevrouw Farish vindt men de kleeding van ’t bovenlijf opengerukt, alsof men haar met geweld iets heeft ontroofd. Maar üp het lichaam der vermoorde vind men nog geld en kostbaarheden. Gevolgtrekking de moordenaar was het te doen om zekere documenten of papieren, die de ver moorde vrouw bij zich dro$g. Dat is de beweeg reden van de misdaad geweest. Het bovenbedoelde jonge mensch ontdekt op de plek van het onheil in de Bleekerstreet ook het portret en den ring van Ruben Dorison en krijgt zoodoende de overtuiging wat later gebleken is de waar heid te zijn dat het schrift op de beide strookjes papier dat van Ruben Dorison moet zijn. Gevolgtrekking: Ruben Dorison, die acht jaar geleden gestorven is, moet op de eene of andere wijze tot mevrouw Farish en haar dochter in betrekking hebben gestaan. Vraag In welke betrekking Daaromtrent valt tot heden toe nog niets te beslissen. Het ingestelde onderzoek levert reeds nu het volgend resultaat opDe beide dames leefden rustig, regelmatig en stonden bij iedereen goed aangeschreven. Ze hadden geen intieme vrienden, kregen weinig bezoek en eochten volstrekt geen cwiversatie. Van tijd tot tijd, met gelijke tusschenpozen, zoo het schijnt, bezoekt haar evenwel een groote slanke jonge man met bruin haar, die beiden steeds in groote droefenis bracht. De moeder heeft blijkens haar eigen woorden, in haar jeugd veel doorleefd en veel verdriet gehad. iNltlCHTlNGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan J. G. van Hofwegen en zijne rechtverkrijgen den, tot het oprichten eener blikslagerij en ver lakkerij Aiet moffel in het perceel aan de Turf markt wijk H no. 96, kadastraal bekend sectie B no 1293. Gouda, den 15 September 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER, fluit der „Blancs” wordt overschreeuwd door de toejuichingen der „Bleus”. By den ingang van Tregnier werd Combes ontvangen door de hoeren Chaumiè, Brisson en Berchelot. Combes sprak ook hier zyn tevredenheid uit over de uitstekende ontvangst van de republikeinscbe bevolkingternau wernood, zeide hy, heb ik enkele malen gefluit gehoord. Guieysse houdt een korte toespraak, waarin hy den minister-president en den heer Chau- mié bet welkom toeriep. Hy draagt daarna het gedenkteeken voor Renan aan den ge meenteraad van Tregnier over. Warme hulde aan de nagedachtenis van Renan bren gende, herinnerde Chaumié er aan, dat de republikeinscbe regeering van het eerste «ogenblik er op gestaan heeft om mede te doen aan de hulde die bier aan de nage dachtenis van Renan wordt gebracht. Hy wenschte den maire van Treguier geluk met zyn moed om hier een standbeeld te doen oprichten voor den vertegenwoordiger van de philosopliische denkwijze en van het vrye onderzoek. Namens de familie dankte Jean Prichari voor de holde aan Renan gebracht. De minister van onderwys, Chaumié, hield een schitterende redevoering ter verheerlijking van Renan als mensch en geleerde. Berthelot hield een redevoering waarin hy een, beeld gaf van het leven van Renan. Terwyl Anatole France een redevoering hield ging de mis uit; een 200-tal personen kwamen ujt de kerk en drongen op achter de afzetting die door infanterie werd ge vormd. Allen waren voorzien van fluitjes en begonnen op oorverdoovende wyze te flui ten, terwyl daartusschen door de kreten weerklonken„Weg met Combes, Leve de vryheid De betoogers namen een steeds dreigender houding aan, en poogden de afzetting te ver breken. Doch de onderprefect liet een afdee- ling van het 48e linieregiment aanrukken. De betoogers verdubbelden hun geschreeuw en gefluit en dreigden met stokken by de nadering der soldaten. Doch de troepen dreven hen terug in de richting der kerk deur, die achter het volk werd gesloten. De rust was daarna onmiddelljjk hersteld. Aan het banket hield Combes een rede voering, waarin hy zyn vreugde uitsprak zich te midden van zooveel republikeinen te bevindenhy voorziet thans het oogenblik waarop Bretagne op de ruïnes van de oude vooroordeelden de bevrijdende republikeinscbe beginselen zal huldigen. Wy zyn te veel gewend, zeide hij, aan de overdrijving in de polemiek om ons druk te maken over de aanva»en der oppositiewant wy handelden Bij twee gelegenheden zag men haar zeer on troerd eens vóór acht jaren, toen zjj daarvoor geen reden opgaf, maar in den rouw ging en, evenals haar dochter, aan alle verkeer met jonge lui een einde maaktede tweede maal, nu drie jaar geleden, toen de moeder zelfs geestelijken bijstand ging zoeken, maar op stuk van zaken daarvan afzag. Rubin Dorison stierf acht jaar geleden, omstreeks denzelfden tijd, dat mevrouw Farish in den rouw ging. Ook is geconstateerd geworden, dat eens, toon de predikantsvrouw tegenover mevrouw Farish een hard oordeel velde over een meisje, wier levensloop in haar oog afkeurenswaardig was, mevrouw Farish zeide, dat het haar in de ooren klonk als een veroordeeling van hAAr persoon. Gevolgtrekkinger is iets in het leven der moeder, een misstap, een ongeluk of een misdaad, waarmede die jonge bezoeker en waarschijnlijk ook Ruben Dorison in eenig ver band moet hebben gestaan, Het onderzoek heeft bewezen, dat de dochter, die anders met jonge mannen g en omgang had, tot driemaal toe, op verschillende tijdstippen in Union Square is gezien geworden in gezelschap van een jongen man, die, volgens de persoonsbeschrijving, de bezoeker der beide dames moet zijn geweest. Naast het lijk der moeder is een mannenhandschoen gevonden, waarvan de vorm getuigt, dat hij gedragen werd door iemand met groote en knokkelige handen en bizondere groote duimen. Die handschoen moet op maat zijn vervaardigd, wel een bewijs, dat de drager daarvan eenige zorg besteedde aan zijn toilet, een bizonderheid, die ook den geleider van de dochter in Union-Square en den bezoeker 18) Nadat twintig jaar lang haar middelen om on afhankelijk te leven, toereikend zijn geweest Enkele dagen geleden slechts is het magazijn geopend en in den afgeloopen nacht wordt de dochter aldaar dood gevonden, vermoord door een steek in den hals. Dienzelfden nacht wordt mevrouw Farish in haar eigen huis vermoord, eveneens door een steek in den hals, juist op dezelfde wijze toegebracht. Gevolgtrekking de beide moorden werden door dezelfde hand ge pleegd. De twee ter dood gebrachte nunschen waren moeder en dochter en het is niet aan te nemen, dat beiden door verschillende personen om verschillende redenen geheel op dezelfde wijze in denzelfden nacht gedood zijn. Tweede gevolg trekking de moord werd begaan door een man die eenige kennis moet hebben gehad van de ana tomie, zelfs van de dractische chirurgie, te oor- deelen naar de wijze, waarop door hem den slag ader van den hals werd doorsneden. Bjj het eerste alarm in het huis in de Bleekerstreet dringt een jongmensch tot de kamer, waarin de misdaad werd gepleegd, door, en vindt daar usschen de vingers van het meisje en ook op den in overeenstemming met de meerderheid en met de wet in de hand, toen wy besloten de congreganistische instellingen te sluiten, die in stryd met de wet waren geopend, en waarin een slecht onderwys werd gegeven, dat opwekte tot verachting van de burger lijke maatschappij en tot haat voor de repu- blikeinsche instellingen. De openbare meening weet echter, dat wij geen fanatieken en geestdrijvers zijn. En wat het verwjjt be treft, dat wy de nationale weermiddelen ont zenuwen, dit verwyt zegt Combes, komt van her. die het humanistisch ideaal onder de bescherming van de kracht willen stellen. De tyd van veroveringen maakte plaats voor een .tydperk van vrede, en het is de plicht der Regeering om de voortzetting daarvan te waarborgen in samenwerking met bet nationale legdr, dat in staat is, zoo het noodig mocht zyn, op krachtige wyze het vaderland te verdedigen. De oppositie schreef de wisselingen op de geldmarkt toe aan de staatkunde van het ministerie en dreef tot verlaging der open bare fondsen door een poging om te weige ren belasting te betalen en het geld uit de spaarbanken te halen. Ook werden de schom melingen van de geldmarkt toegeschreven aan het ontwerp op de inkomstenbelasting. Maar bet buitenland behield het vertrouwen in onze financiën, en het krediet van Frank rijk' kan de vergelyking doorstaan met dat van de meest begunstigde landen. Combes hoopt echter dat de meerderheid niet uiteen zal gaan, voordat de reactie tot geheele onmacht zal zijn gebracht, De repu bliek wordt sedert vijftien maanden steeds vaster gevestigd, naar binnen en naar buiten. Wij ontvingen de hartelykste betuigingen van achting van Regeering en volken. Combes wijst op de uitstekende betrekkingen met Rusland, Italië en Engeland, en zegtWy zien overal niets dan glimlachende gezichten. Zoo keert Europa zich van Frankrijk af. De toekomst is aan den vrede, en de Repu bliek was een der eersten, die zich voor arbitrage verklaarde. Ik hoop dat wy wel dra den dageraad van den wereldvrede zul len zien aanbreken, en mocht die hoop een illusie blijken, sta my dan toch toe te ge- looven, dat gij met my daarin deelt. Deze redevoering werd herhaaldelijk toe juicht. Telefoon 1W. 8» ADVERTENTIE!) worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Schier dagelijks worden in Engeland tenge volge der beweging van lijdelijk verzet tegen de Onderwijswet, onwillige belastingschuldi gen voor den rechter gedaagd, worden goede ren in beslag genomen of hebben er gerechte- lyke verknopingen van dergelyke goederen van de moeder in haar woning kenmerkt De gehandschoende man, de cavalier van de dochter en de moordenaar van de moeder zij dus waar schijnlijk één dezelfde persoon geweest en tevens de man, die den dubbelen moord heeft gepleegd Daar de moeder gewoonlijk eerder dan de dochter thuis kwam en de dochter dit in den reg -I om zes uur deed, en het dienstmeisje om acht uur mevrouw Farish alleen liet, bestaat eenige grond tot het vermoeden, dat eerst de dochter en toen de moeder is vermoord geworden. Uit dit een en ander ontwikkel ik de volgende stellingMevrouw Farish heeft in haar jongen tijd een misstap begaan, die zij zorgvuldig geheim hield. Zij bezat omtrent die aangelegenheid eenige dingen op schrift, de dochter eveneens. Die ge schriften schijnen voor den bruinharigen jongen man, die de vrouwen van tijd tot tijd bezocht, van het grootste belang te zijn g> weest. Ze kon den hem zoozeer benadeelen ór hem van zoo veel nut zijn, dat hij, om ze te bemachtigen, zelfs niét terugdeinsde voor een moord. Met die familie geschiedenis staat Ruben Dorison in betrekking, daAr de eenige stukjes papier, die ons onder de oogen zijn gekomen, beschreven waren door hem. De jonge man heelt jaren lang moeder en dochter vervolgd om in het bezit dier papieren te komen, maar werd steeds afgewezen en met geldsommen tevreden gesteld, waarvan het bedrag ten slotte zoo hoog liep, dat mevrouw Farish daardoor in geldverlegenheid geraakte en zich genoodzaakt zag, weder een soortg lijke zaak op te richten, als zij in baar jeugd had gedreven, (Wordt vervolgd). 8

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1