EAESSEN EN LINNENGOED. Bijverdienste. BINNENLAND. D. SAMSOM. Agenten en Agentessen Heerenhiis met Tuin Stadsnieuws. Veemarkt te Rotterdam. A. van OS Az., Amsterdam. Ueurs van Herfst 1903. Costumes tailleur, BK(ïRNMANTEL8(ecli(walerpniol) (J.STKIIN en Najaarsmantels. A H V ËHTJENTi t£N TE IHJIJIt. Zenuw- en Maag lijders ZESa-acLg-eTrer plaats. Hierdoor wordt een voortdurende on rast in liet land onderhouden, die by den dag toeneemt. De zenuwachtigheid, de opwinding, de verbittering welke onder de non-confor misten beginnen te heerschen geren lang zamerhand aan het verzet znlk een karak ter, dat men het niet meer als lijdelijk" zal mogen bestempelen Telkens hebben tegen woordig ongeregeldheden plaats. Zoo Zaterdag weder te Melbourne in Derbyshire, waar de publieke afslager, na te midden van groot rumoer zijn taak te hebben volbracht, op straat door de menigte werd aangevallen en mishan deld. Het station, waar de afslager den trein zon nemen, moest door de politie worden ontruimd en afgezet. De non-conformisten stellen zich voor de Onderwijswet binnen het jaar geheel en al onmogelijk te maken. Het ziet er wel naar uit of zij op het oogenblik aan de winnende hand zyn. De moeilijkheden der regeering, die reeds met heel wat te worstelen heeft, worden in niet geringe mate door dit lijdelijk verzet vermeerderd. Uit Belgrado wordt geseind, dat de 24 gevangen officieren in den nacht van Vrij dag op Zaterdag uit Nisj naar de hoofdstad zijn overgebracht. Zy worden in de vestiug opgesloten gohoudcn. ieder afzonderlijk. Volgens een bericht van Laffan hebben de officieren van de bezotting te Nisj tegen de gevangenneming van bun kameraden krachtig geprotesteerd en er bij generaal Pankowitsj op aangedrongen, zyn bevel, waar van 'hy ontheven is, niet aan generaal Djoeknits, een van de samenzweerders tegen Alexander, over te geven. De offlcieron zouden zelfs besloten zyn met hun troepen tegen Belgrado op te rukken, als hun kame raden niet op vrije voeten worden gesteld. Een ander bericht zegt, dat koning Peter, voor 't geval hy niet de kracht heeft niet de koningsmoordenaars af te rekenon', ten bate van zyn zoon afstand van den troon zal doen. Voorjoopig heeft 't er echter meer van, dat do koning met do nieuwe samenzweer ders afrekenen wil. De studenten van de hoogeschool zouden gisteren een vergadering houden om tegen do onruststokers te pro testeeren. De Kaapsche Regeoring is in onderhan deling met een Zwitsersch omigratie-burean voor de inzending van 1000 Zwitsersche boe ren, bestemd om te werken in de wijngaarden in de Zuidwestelijke districten- Hot contract dat zQ sluiten moeten bindt de Zwitsers voor drie jaren. De overtocht moeten zy zelf bekostigen, doch restitutie wordt gegovan wanneer de drie jaren om zyn en de voor waarden goed zyn nagekomon. De mannen zullen een dagloon ontvangen van f 1.50, de vrouwen 00 ft 90 conts. Elk huisgezin krijgt een hoeve en een lap grond van minstens één are. Voor mannen is de werktyd van zonsopgang tot zonsondergang, voor vrou wen van 8 tot 4 our, met 2 uren schaft tijd. De Zwitsersche Regeering moet niet zeer ingenomen zijn met deze landverhuizing en waarschuwde de boeren niet in te gaan op dit aanbod. Toch kwamen reeds een paar honderd zich aanmelden. Verspreide Berichten Frankrijk. 't Blyft te Marseille alles goed gaan, doch voor alle zekerheid wordt er een rat- tonverdelging georganiseerd. De onder ob servatie gestolden zyn heden in vryheid ge steld, terwijl van nieuwe gevallen van ziekte of overlijden geen gewag moer is gemaakt. Ten aanzion van het Indische meisje Radica, do zuster van Doodcia (te zamen vormend hot tweelingpaar by Barnum en Bailey) is niets goeds te berichten; wel is het kind nog niet stervende, zooals by ge rucht verteld werd, doch do tering, waur- door zü is aangetast, is toch reeds ver ge vorderd. De Soleil du Midi heeft een inschrijving geopend voor den bisschop van Marseille, wiens traktement is ingehouden door minis ter Combos en in twoc dagen tjjd was er 15.000 fr. byeen. Nu heet het, dat de koning van Italië den twaalfden of den veertienden October te Parys zal aankomen, al naar den datum van des czaren bezoek aan Rome. Do ko ning brengt zyn vrouw inee en die zal ge huldigd worden met een damesadres. Te Lorient is een spionnngozaak ont dekt, waarbij betrokken zyn inarinelni, die met een avonturiersttsi', werkend voor een vreemde mogendheid in connectie stonden. Duitsohland. De Nederlandsche regeoring richt te Dort- mnnd een vice consulaat op en heeft don directeur Essener Bank, Walter Hild, benoemd tot vice-consul. Aan de hofjachtpartijen te Ludwiglust zullen in het begin der volgende maand deelnemen Prins Hendrik der Nederlanden, prins Reusz XVIII de hertogen Johann Al- breebt Panl en Adolf Friedrich, de staats minister von P idblielski en vorst Putbus. De nieuwe behandeling der zaak-Hlis- sener te Kiel is uitgesteld tot den drie-cn- twintigBten dezer op verzoek van den ver dediger. Groot- Brittannie. De prins van Wales vertrekt einde de zer maand naar Amerika met het eskader onder admiraal Wilson uls geleide om pre sident Roosevelt een bezoek te brengen. Het heet, dat miss Goelet, de aan staande hertogin van Roxburghe, van haar pa een milloen pond sterling meekrijgt wat voor zoo'n mooien titel niet eens zoo schromelijk veel isheel wat spek- en olie koningen zouden zoo'n zaakje wenschen voor hun dochters, die in de grootheid wil len en die 'ter voor hebben! -— Het departement van oorlog heeft de khaki-kleur voor de uniform verworpen het tenue te velde wordt nu grysblanw. Mon meldt uit Hilversum, dat president Kruger eerlang naar het Zuiden gaat. Hot is echter nog niet bepaald waarheen of wanneer. 1 Reeds Zaterdagavond stonden in den Haag mcnschcn op het Binnenhof te wachten om hunne plaats voor de tribine der Tweede Kamer Dinsdag by de opening der zitting aan de liefhebbers voor geld af te staan. Uit Den Haag wordt gemeld In de ziekte van Richard Hol is Zondag nacht een ongunstige wending gekomen, zoodat de toestand zorgelijk was Het „Handelsblad" schryft over de afge- loopen zitting der Kamers het volgende De zitting dor Staten-Generaal welke Zaterdag namens H. M. de Koningin door den minister van binnenlandsche zaken ge sloten is verklaard, behoort zeker tot do merkwaardigste van de laatste jaren. De merkwaardigheid er van is natuurlijk gelegon in den terugslag, welken de gebeur tenissen van het voorjaar hebben gehad op de wetgevingde noodzakelijk gewonden aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met eonige artikelen om inbreuk op de vrij heid van arbeiden en op den geregelden gang der groote middelen van verkeer te beteu gelen en de in verband daarmede genomen maatregelen. In de opsomming van 'tgeen in de nu geëindigde zitting door de wetgevende macht tot stand is gebracht, wordt dit merkwaar digste gedeelte eerst geheel achteraan ge noemd. Vermoedelijk niet omdat de regee ring het als van ondergeschikte beteekenis beschouwtveeleer heeft men te denken aan het bekende gezegde„last not least". Wat daaraan voorafgaat, is een lange lijst van tot stand gekomen wettelijke regelingen, maar de beteekenis dor meeste is geheel buiten vorhonding tot die lengte. De hoofd schotel was de nieuwe regeling van 't militair strafrecht, die nog van het vorig Kabinet afkomstig was, en waaraan nog een herzie ning van de verouderde berechting van mili taire delicten ontbreekt. De invoering der Ongevallenwet was een feit van meer be- teokenis, en ook de suikerregeling en de voorloopige voorzieningen om van kolen mijnen in Limburg meer nut trekken, zyn gewichtig. Maar voo$ 't overige werd enkel kleingoed afgedaan, althans wat het R(jkin Europa betreft. Voor de koloniën was de oogst van meer beteekenis, wegens de offl- cieele opheffing der „Indische bjjdrage", de maatregelen tot decentralisatie in Ned.-Indië en den spoorwegaanleg in Suriname. Ook de wyziging der mailcontracten en de niet opgenoemde uitbreiding der onder- zeesche kabels in Indië verdienen vermelding. Onafgedaan bleef een geheele reeks van ontwerpen. W|j noemen daarvan een aan vulling der wet op het booger onderwijs, o.a. en vooral ten doel hebbende, de zoo genaamde „Vr\je Universiteit" te steunen ceu kleine wyziging der gemeentewet (o.a. over den burgerlijken stand)een ont- werpje (berginuisje) tot „inperking van den vaccinedwang"afschaffing der Staats loterij - - tot regeling dor landbouw vertegen woordiging; tot regeling van telegraphic en telephonieover het octrooi der Nederl. Bank tot verscherping der vermogensbe lasting, die reeds geruimen t|jd aanhangig zyn. Daarbij zyn dan nog in de laatste maanden of weken gekomen de voordrachten over het notariaat en de loterijen. Maar een groot getal belangrijke ontwerpen in de troonrede van 1902 toegezegd, zyn achtorwege gebleven. Als daar zyn Wyziging vau de Provinciale en van de Gemeentewet. Pensioneéring der bijzondere onderwijzers en van de weduwen van alle onderwijzers. Vervanging der Arbeidswet. Regeling van het Arbeidscontract. Herziening van bet bewijs van burgerlijke zaken. Herziening der militaire strafrechtspleging. Herziening der personeele belasting. Een groot te kort dus in den wetgevenden arbeid, dat niet kan worden vergoelijkt door een beroep op de woelige dagen van de eerste maanden van dit jaar. Immers de Regeering zelve was door die gebeurte nissen verrast en kon daardoor dus niet zyn belemmerd in het bewerken van de toegezegde voordrachten. Trouwens 't geen tot herstel der orde en tot voorziening in verband daar mede moest geschieden en geschied is, was niet zóó omvangrijk dat daarin een afdoende verklaring is te vinden van de schraalheid van den oogst op wetgevend gebied. Reeds twee jaren is het ministerie nu aan het bewind, zonder dat ook zyn aanhangers reden hebben tot bijzondere tevredenheid over 't geen is tot stand gebracht. Het be langrijkste gedeelte der toezeggingen van 1901 en 1902 laat zich nog altyd wachten. Hoe zal het zyn met de beloften die hedsn in de Troonrede zullen worden gedaan Gemengde Berichten. Uit den Haag wordt gemeld Door doelmatige maatregelen is het den directeur van het postkantoor alhier gelukt den kantoorknecht V. te betrappen op het stelen van.brieven, welke in de brievenbussen werden gestoken. De verdachte, die reeds geruimen tyd onder verdenking lag, is onmid dellijk in hechtenis genomen en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Omtrent de ramp van de Arnemnidsche visschersvloot, vernemeu wy het volgende Drie van de vyf schuiten zyn vergaan en 13 menschen vonden hun graf in de gol ven. De om het loven gekomen, allen teArne- muiden thuis behooronde personen zynvan de Arm. 19 schipper B. de Nooyer Mz., ge huwd, P. de Nooyor, schoonzoon van den schipper, nalatende vrouw en 1 kind, M. de Nooyer, neef van den schipper, eveneens vrouw en 1 kind nalatende, J. Meulmeester, vrouw en 4 kinderen achterlatende, en M. de Nooyer Pz, ongehuwd. De vrouw van De Nooyer verloor haar man, een kind en haren vader. De bemanning van Arm. 22 bestond uit J. de Nooyer Lz., schipper, gehuwd en 5 kinderen, P. de Nooyer, broeder van den schipper, ongehuwd, werd juist 31 jaar oud, P. Meulmeester, gehuwd en 7 kinderen, en C. Schroevers. ongehuwd. De Arm. 25, die mede is vergaan, be stond uit: K. van de Ketterij, schipper, ge huwd en 3 kinderen, O. van do Ketterij, gehuwd en 1 kind, 8- van de Schelde, ge huwd en 3 kinderen, en G. van de Ketterij, neefje van den schipper. Hieruit blykt dat door deze ramp uiet minder dan 9 vrouwen weduwen en 25 kin deren weezen zyn geworden. De schuiten zyn alle op de hoogte van Cats vergaan in het gezicht van de Arn- 47, schipper J. Meerman, en de Am. 12, schipper A. van de Grnyter- De schipper van laatstgenoemde schuit die reeds te Arne- muiden i« teruggekeerd, verklaarde dat de bedoelde schuiten te Wemeldingen zyn bin- nengeloopen. Hy wist echter niet hoe de vaartuigen in veilige haven waren gekomen het water was, volgens schippersterm, „blak" gewaaid en er was niets te zien dan schuim. Aan den hoek van de Zandkreek heeft deze schipper de 10 en 25 zien omslaan zyn voornemen was ook daarheen te koersen, doch hy veranderde zijn koers en bleef nu maar op goed geluk varen, onverschillig waar de schuiten terechtkwamen. De Arn. 19 is gezonken, terwijl de 22 te Bruinis8e is binnengeloopen. Geen enkele der verongelukte schepen was geassurreerd. De Arnemuidsche vloot die altijd te Vlis- singen uitvaart, zou dit Vrydag ook gedaan hebben, zoo de sluizen in de Wester- of Koopmanshaven aldaar niet gesloten waren geweest, en naar ons van alle zyden werd verzekerd, zouden dan vermoedelijk alle schepen wel met man en muis zyn vergaan, want daar het op de Ooster-Schelde thans reeds zoo spookte, hoeveel erger zou dit niet op de Noordzée zijn geweest, waar de Vlissingsche vloot altijd heengaat. Do rechtbank te Haarlem heeft het bevel tot gevangenhouding tegen den heer de Lanoy met 30 dagen verlengd. Men meldt uit Katwijk Met de tram, die 10.30 uit Leiden naar Katwijk vertrekt, heeft gisteren by Rijnsburg een droevig ongeval plaats gehad. De 26 jarige L.,|uit Valkenburg, zat met een knaapje van 10 jaar op een kar, waarvay het paard op hol sloeg, met bet ongelukkige gevolg, dat het Voertuig door de tram. word aan gereden en de personen die zich er op bevonden er af slingerden. De bestuurder werd door de tram overreden en was ter stond dood, terwijl het knaapje niet levens- gevaarlek gewond werd en er met een gat in het hoofd afkwam. Op dezelfde plaats is reeds meer een ongeluk gebeurd. Men is joist bezig deze gevaarlijke bocht in den weg te verleggen. Zaterdagavond laat is de Haarlemsche vrachtrijder H. Portengen in den Spaarndam- merpolder door den bliksem geduod. Men vond zyn lyk en een eind verder de verbrij zelde en half verbrande kar. De twee hon den waren ongedeerd. Hy laat een vrouw met 5 kinderen achter. Uit Barneveld meldt men Maandagmiddag had men de meeste ge derailleerde wagons reeds weer op de rails gebracht en, voor zoover zy niet te bescha digd waren, door middel van een locomoiief op eenigen afstand van de plaats der ramp vervoerd. Alleen een groote wagon Ie en He klasse staat nog naast de rails en zit aan een kant met de wielen diep in het zand. Ook de omgeslagen wagon is weer overeind gebracht. Het hoofdspoor is thans geheel vry, zoodat de treinen weer als gewoonlijk binnenkomen. Gisternacht omstreeks halftwee werd het publiek, dat te Amsterdam de Kalverstraat passeerde, aangenaam verrast, toen men nab|j bet Café de France kwam. Daar zaten voor het open raam een troepje Fransche zangers, die eenige vroolyke liedjes ten beste gaven. Hun lustig lied trok zeer de aan dacht en menigeen wipte nog even binnen. Daverende toejaiching verwierf een Fransch- raan, die met een pracht van een stem een heerlijke aria zong, die zoo aansloeg by de nachtwandelaars, dat op een gegeven oogen blik het zwart wa9 van menschen voor het café. Met een vriendelijkheid en hoffelijkheid,,, den Franschen eigen, vroeg een hunner het I woord en deelde mede, dat by by de aan- wezigen zou collecteeren „pour les pauvres de votre ville". Deze goede gedachte werd toegejuicht en al was de opbrengst niet veel, tóch hebben de Fransche zangers zich by deze gelegenheid van een zijde doen kennen, die door de aanwezige Hollanders zeer ge waardeerd werd. (N. v. N.) De „Koningin van Madagascar". Een vrouw die sedert omtrent twintig jaar in de bosschen van Vinceiuies leefde en geheel het type der Malgachen had, waarom het volk haar de koningin van Madagascar noemde, is Donderdag door de politie tusschen het struikgewas stervende gevonden. Men bracht haar aanstonds naar het gasthuis, maar niet tegenstaande de beste zorgen stierf zy. Men heeft nooit geweten wie deze vrouw was. Toen zy in 't begin in de bosschen liep, heeft men haar een paar raaien aan gehouden wegens landloopery, maar zoodra zij vry w&s> trok zy naar hare geliefkoosde bosschen. Eindelijk liet men haar met rust. Zy leefde van de openbare weldadigheid, maar was nooit aan 't spreken te brengen. Eens slechts, in eene bui van vertronwe- lykheid, had zy gezegd dat haar man eene hooge positie had bekleed in Tananarivo. Zy was zeer goed op de hoogte van d e streken der bandieten, die in het bosch van Vincennes verkeeren, en eens had de politie haar daarover inlichtingen gevraagd. Zy weigerde verontwaardigd die te geven, zeg gende dat zy geen spionneudienst wilde ver richten. Zy sprak gewoonlijk op een manier, die een zekere opvoeding verraadde. Alleen van kinderen hield zy zeer veel. Als deze baar ziende, op de loop gingen, viel zy oj) hare knieën en dat zy niet vlnchten moesten, dat zy niet boosaardig was en hen zeer lief had. De arme vrouw heeft het geheim van haar bestaan meegenomen in het graf. 't Voordeel van freewheel. Vrijdagmorgen werd te Schiedam een fiets ontvreemd's avonds om 6 uur was het rywiel weer aan de deur terugbezorgd met het volgende briefje Mebeer Ik kan de fiest nie gebruiken met dat vrie- wil ik zal wel een andere zie op den kop te tikken dag Meheer. Men deelt aan het „U. D." mede, dat een marinematroos die Zondag aan den optocht te Rotterdam deelnam met de banier van den „matrozenbond", gisterochtend op tele grafisch bevel van den minister van Marine uit den dienst is ontslagen. Ontplofbare sigarenpijpjes. In Londen werd onlangs een man voor den politierechter gebracht, omdat hy sigarenpijpjes voor barn steen en goud had verkocht, die van cellu loid waren vervaardigd. Toen de rechter er met een lucifer een probeerde; ontplofte het dadelyk. Vóór een tyd werd al eens gewaarschuwd voor kammen van celluloid, maar dit is een nieuwe toepassing van deze gevaarlijke stof, waaraan men ook denken moet. Als sigarenpijpje is het lichtontvlam bare celluloid dubbel gevaarlijk. Over Engeland en Schotland heeft het Maandag opnieuw gestormd, terwijl water vloeden verschillende deelen des lands teis terden. Het is er buitengewoon koud voor dezen tijd van het jaar. In Noord-Schotland is er sneeuw gevallen. Zondag zou Nicolaas Beets 89 jaar gewor den zyn. Op dien dag zag by de firma Bohn de 22e uitgaaf het licht van zyn Camera Obscura (voor 't nazien van welker drukproe ven de schrijver zich nog in 't laatst van zyn leven bereid had verklaard) en tevens een aan hem gewijd werk, met geen anderen titel dan zyn naam, van dr. Joh. Dyserinck. GOUDA. 15 September 1903. Woensdag zal het 25 jaar geleden zyn dat de heer B. Breedveld, thans kapitein op de stoomboot „IJsel V", varende van Gouda op Rotterdam, by de atoombootree- dery „De IJsel", directeur de heer A. K. Van der Garden, in dienst trad, aanvan kelijk als dekknecht op de raderboot „IJ- I." De volgende ingekomen stukken zyn aan de raadsleden toegezonden Gouda, 8 Sept. 1903. Ter. einde aan de onlangs gerestaureerde en nieuw behangen vergaderkamer van ons College een beter aanzien te geven, werd door ons besloten het aan de Gemeente toe- behoorende schutterstuk van Corn. Ketel voorkomende onder Nr. 217 van den cata logus van het Stedelijk Museum van Oud heden naar die kamer te doen verhuizen. In het vertrouwen, dat de Commissie met het bestuur van het Museum belast tegen de bedoelde verplaatsing geen bezwaar zou hebben, verzochten wij haar dag en uur te willen opgeven, waarop het schilderstuk van onzentwege naar het Raadhuis zoude kunnen worden overgebracht. Wy ontvingen echter van die Commissie by schrijven van 3 September jl., dat wy hiernevens overleggen, de mededeeling, dat zy tegen de uitvoering van ons voornemen ernstige bedenking moest maken, o. a. omdat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 15 Juni 1874, dus ongeveer ééne maand na de oprichting van het Museum, besloten had om de aan de Gemeente toebehoorende en der Commissie ter leen afgestane voor werpen onder de bewaring van de Com missie te laten. Dit bezwaar is volkomen gegrond, maar kan door Uwe vergadering worden opge heven. Wy hebben de eer U voor te stellen daar toe over te gaan en te bepalen dat de Com missie voor het Stedelijk Museum van Oud heden gemachtigd zal zyn het bovengenoemde schutterstuk van Corn. Ketel af te staan aan ons College om geplaatst te worden in zyne vergaderkamer op het Raadhuis. Het schrijven van de Commissie luidt aldus Gouda, den 3den September 1903. WelEd.Achtbare Heeren. In antwoord op Uwe missive dd. 17 Augus tus 1903, behelzende de mededeeling, dat U het aan de Gemeente toebehoorende schut terstuk van Corn. Ketel, voorkomende onder No. 217 van den Catalogus van het Stedelijk Museum van Oudheden, naar Uwe verga derkamer wenscht te doen overbrengen, ver oorlooft zich de Commissie voor het Bestuur van genoemd Museum, U er aan te herin neren, dat, blijkens een door de Commissie van Uw College ontvangen schrijven dd. 25 Juni 1874, door den Raad in zyne verga dering van den löden Juni van genoemd jaar besloten is, om de aan de Gemeente toebehoorende en der Commissie ter leen afgestane voorwerpen onder de bewaring der Commissie te laten. Naar hare bescheiden meening is dus de Commissie zelfs verplicht, om tegen de uit voering van Uw voornemen, om het bedoelde stnk uit bet Museum te verwijderen, ernstig bezwaar te maken. Doch ook al rustte die verplichting niet op de Commissie, zoo zon zy toch gaarne verklaren, dat de door U voorgenomen maatregel haar zeer ongewenscht voorkomt. Het doel toch, waarmede het Museum werd opgericht, is geen ander geweest dan om de gedenkteekenen van Gouda's roemrijk verleden in een blijvende verzameling te be waren en door dageiyksché openstelling van de bewaarplaats inwoner zoowel als vreem deling zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen, daarmede kennis U maken. Wordt dns reeds door elke verwijdering van eenig voorwerp uit het Museum de n verzameling min of meer geschonden en wordt das daardoor den belangstellenden bezoeker bet een of ander onthouden, dat hem belang zou kunnen inboezemen, hoeveel te| meer zou dit het geval zyn, wanneer het door U bedoelde schutterstuk, het schitte rendst gedenkteeken der Goudsche schilder kunst, naar het Raadhuis werd overge bracht, om boyendien geplaatst te worden in de vergaderkamer van Uw College, waar 't, ontoegankelijk als die kamer natuurlijk in den regel is, inderdaad zoo goed als weg geborgen zou zyn. Hoogachtend, Namens de Commissie voornoemd, Dr. F. H. G. van ITERSON, Voorzitter. L. A. KESPER, Secretaris. Aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente Gouda. Gouda, 8 September 1903. Wy hebben de eer U biernevens ter inzage aan te bieden de stukken van de sollicitanten naar de betrekking van Ge meente-Vroedvrouw alhier, opengevallen door liet vertrek van Mej. L. Steur, en ter be noeming tot Gemeente-Vroedvrouw voor te dragen le. Mej. J. HOLLEMAN, te Weesp. 2e. N. W. van DOODEWAARD, te Ochten. 3e. M. H. LUNET geb. HELSDINGEN, te Helder. 4 Aan het verslag van den toestand der gemeente Gonda over 1902 ontleenen wy nog het volgende: Vereenigingen tot oefening in den Wapenhandel. 1. De Weerbaarheids-Vereeniging „Bur gerplicht" opgericht den 10 Mei 1867, als rechtspersoon erkend by koninklijk beslait van 28 Juli d. a. v., no. 12, telde op het einde van het jaar 70 gewone leden, 6 begunsti gers, 1 lid van verdienste en 2 eereleden. Het Bestuur onderging doordien de heeren P. J. Biezenaar, W. Sliedrecht en J. Schenk als lid herbenoemd werden, goene veran dering De schietoefeningen werden op het daartoe beschikbaar gestelde terrein aan den Rot- terdamschen dy'k gehouden van 8 April tot 26 October des Zondags voormiddags van 10121/, uur, des Dinsdags- namiddags van af 5 unr, ann welke oefeningen door 52 leden werd deelgenomen. Veréchoten werden 8265 scherpe patronen. De resultaten <ler oefeningen waren gunstig. Op 27 September werd door de Vereeniging eene huishoudelijke wedstrijd gehouden. Door 6 leden werd in den loop van het jaar het Insigne van scherpschutter le klasse behaald. 2. De scbietvereeniging „Koningin Wil- holmina",' opgericht den 1 Mei 1898, telde op 31 December 1902 29 burger- en 2 mi litaire leden. Haar bestuur onderging eenige verandering door het bedanken van den heer R. N. van der Pool als secretaris, in wiens plaats werd gekozen de heer Th. J. Droste. De schietoefeningen werden op het daartoe beschikbaar gestelde terrein aan den Rot- terdamschen dijk gebonden des Zondagsna middags van 12»/.—3 nur, welke oefeningen geregeld door circa een derde van het aantal leden werd bijgewoond Het grootste aantal leden maakte in het schieten, zoowel op de groote als op de flobertbaart, goede vorde ringen, terwjjl door een viertal leden aan alle overgangsbepalingen werd voldaan. In de maand Augustus hield de Vereeniging haren jaarlykscben huishoudelyken schiet wedstrijd, die goed geslaagd mocht worden Het aantal verschoten scherpe patronen bedroeg in het afgeloopen jaar 2270. 3. De „Scbietvereeniging Volksweerbaar heid Gouda", opgericht den 14 Juli 1900. Uit het verslag van het Bestuur der af- deeling Gonda van „Volksweerbaarheid" blykt, dat de Vereeniging 120 leden heeft en dat wanneer ongunstig weêrsgesteldheid zulks niet verhindert, door hen een ruim gebruik gemaakt wordt van de gelegenheid tot deelneming aan de schietoefeningen op Zondag. Het is daarom te bejammeren dat in de week niet meer tyd voor oefening disponibel is. In den te Utrecht gehouden .wedstrijd van „Volksweerbaarheid" dong de afdeeling Gouda met een drietal schutters medezy behaalden den tweeden korpsprys, terwijl de drie afgevaardigden het diploma van oorlogschutter verwierven. Op 21 September werd een schietwedstrijd op het terrein aan den Rotterdamschen dijk gehouden, waarvoor een twintigtal prijzen werden aangekocht. De vorderingen in het schieten zjjn uit muntend. Er werden verschoten 7820 scherpe patronen met het geweer M '95, met een trefkans van 90—95 pCt. De geweren wor den met zorg onderhoudenz|j verkeeren in goeden staat. Des Dinsdagsavonds om do 14 dagen werd in het lokaal van de wed- Kahle met flobert- geweren geschotenook van deze gelegen heid wordt een ruim gebruik gemaakt. Z|j die op de flobert baan een bepaald aantal punten hebben geschoten, worden toegelaten tot het schieten met scherpe patronen. Onderricht in de behandeling van het ge weer wordt door instructeurs gegeven. De Schermvereeniging, eene onderafdee- ling van „Volksweerbaarheid" verkeert in bloeienden toestand. De oefeningen worden geregeld gehouden in een lokaal van de kazerne, daartoe welwillend beschikbaar ge steld door den heer Majoor, garnizoens commandant. Het onderwijs in de Gymnastiek is opge dragen aan den heer H, Ouderkerk, die daartoe aangezocht ook gedurende 4 ureu in de week les geeft aun de jongelieden, welke aan het voorbereidend militair onderricht deelnemen. De lessen in d$ gymnastiek worden gere geld in een drietal klassen bezocht. (Wordt vervolgd.) Woensdag 16 September zal te Ammerstol een groot nationaal conconrs van harmonie ën fanfare-gezelschappen worden gehouden. Aan den wedstrijd zullen deelnemen do vol gende vereenigingenin de afdeeling har monie Kapelle a/d. IJsel, Zevenbergen, Lei den, Slikkerveer, Driebergen—Rysenburg, Geldermalsenin de afdeeling fanfare Schie dam, Lexmond, Overschie, Meerkerk, Utrecht Streefkerk, Groot-Ammers en Krimpen a/d. IJsel. Voor elke afdeeling zyn zes prijzen be schikbaar gesteld, en ook zal er nog een eere-medaillc worden uitgereikt. Bedankt voor het beroep bij do Geref. Kerk te Oosterwolde, door den heer B. van der Wal, te Wad dings veen. In oen vergadering van de zangveroe- uiging „Harmonie" te Nieuwerkerk a.d. IJsel werden tot bestuursleden gokozen de heeren J. C. Vonk en C. Van Beekum. Te Goaderak is een afdeeling van het „Groene Kruis" opgericht, met aanvanke lijk 50 leden. In een eerstvolgende verga- doring zal oen definitief bestuur worden ge- kozen INDISCH NIEUWS. Uit Bandjermasin (Borneo) word van 14 Augustus aan liet „Bat. Nbl." geseind Gister maakten Goesti Arsad en de hem gevolgde pangerans, onder geleide van den assistent-resident Hesselaar, linn opwach ting b|j den resident. Goesti Arsad vorklaar- de zich aan het Nederlandsche gezag te on derwerpen, en bood, daartoe gemachtigd, ook de onderwerping aan van den preten dent-sultan, met verzoek om te mogen blij ven wonen binnen het oudo Bandjermasin- sche ryk. Het antwoord van den resident luidde, dat het verzoek aan de Regeering zou wor den overgebracht. Goesti Arsad cn de meegekomen volge lingen zullen dezer dagen naar Boven-Doe- soen terugkeeron. Dinsdag 14 Sept. 1903. Vette ossen en koeien redelijk aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 35, 2de kwal. 32, 3de kw. 27 cent peT half kilo. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aan gevoerd Vette kalveren redelijk aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 28, 2de kwal. 24 3de kwal 20 cents per half kilo Stiiren redelijk aanvoer iste kwal. 32, 2de kwal. 28, 3de kwal. 22 cents per half kilo.' Graskalveren goed aangevoerd. Handel in mager en vet vee traag tot lagere prijzen. Vette kalveren duur. Burgerlijke Stand. GEBOREN13 Sept. Jacoba ouders J. Abbema en M. M. Steenwinkel. -- Jansje, ouders L. van der B|jl en P. Deelen. 14. Klazina, ouders W. Oomsen cn M. Loen- dersloot. V-L OVERLEDEN M. C. Riga, wed. A. van As,k|^^^V||)vAde Brnin, 1 jaar. GEBOREN Willem, ouders, W. Reichard en A. H. Heykoop. Lconardus Jacobus, ouders L. Laurier ,en W. de Jong. Pie- ter, ouders P. van der Linde en K. Ver kerk. Johanna Maria Elisabeth, ouders L. Reneman en J. W. van der Landen. Martinus Johannes, ouders A. C. Kraan en J. Jansen. Pietertje, ouders B. den Hol lander en N. Hykoop. Marinus, ouders Th. Lakerveld en S. van der Mispel. Johanues Maria, ouders A. S. Spruit en A. M. van Kats. Johannes Antonie, ouders W. van der Lek en C. G. de Kramer. - Adrinnn, ouders M. de Roos en M. Steen bergen. Adriana Hendrica, ouders P. L. van Someren en H. van den Heuvel. Petrus Wilhelmus Martinus, ouders W. M. Droog en A.' M. 8taatsen. Trijntje Maria, ouders S. de Vries en J. Kraaij. GEHUWD: A. Molenaar, te Gouderaken J. van Dam. OVERLEDENH. Krnyestoyu, 13 m. T. J. Nooman, 11 w. L. Uittetibogaard, 84 jaar. Vlist. OVERLEDEN: A. Neleman, 90 j, we duwnaar van G. van Leeuwen. EEN NIEUWE SORTEERING Kleiweg E 73a, GOUDA Televkoou Mo- .11. 14 SEPT. NlUjMUtti). Cert. Ned. W. S.S1/» dito (1 i*O dttc 8 il ito dito dito 8 Honoa*. Obl. (ioudl. 1881-98 4 [talis. Inaohrjviug 1862-81 5 Oost ink. Obl. u papior 1808 6 dito iu silver 1808 ft Portugal. Obl. met coupon 8 dito tioket H Rusland. Obl. lUnnenl. 1894 4 dito Gocou». 1880 4 dito bij Roths. 1889 4 dito bij Hope 1889-90 4 dito in goud. leou. 1888 A dito dito dïto 1884 5 Spamja. Porpet, schuld 1B81 4 Tut KKU.Gopr.Couv. leen, 1890 4 Gee. l.-euing sorio D. Oec.leonin. serie C. Kuid-Apr Rp. v.oblg 189 MlUCO.Oh it. Boh. 1890 6 Vbnezuki.a. Obl. on ep. 1881 4 Amsterdam. Obligation 1895 3 lioTTRHUAM.Stoil. leen. 1894 3 88'/ Nhd. N. Afr. H uulelav. aunt. Arend»!). Tab.-My. Certificaten 075 Doli-Maauohappjj dito I 415 Arn. Hypolheokb. paudbr. 41/„ - Guit.-Mij. der Vorsten 1. aand. I 's Gr. Hypotbnekl). pnndbr. 41/, Nederlandsche baak aand. j Nod. Handelmaat*oh. liito j N.-W i Vac. Hyp. h, paudbr. 3^ Rott. Hypotheek!), pandbr. 4'/g Utr. liypotheokb. dito 4l/, Oosten*. O >8t-Hong. bank aand. Rusl. Hypotheekbank paudb. 5 Amerika Kqni, hy poth. pandb. 4 Maxw. L. G. Pr Lion eert. 6 08®/|4 Nrd. Holl. IJ.-Spoor.w.-My.aand. 106 My. tet Kxpl. v. St. Spw. aand. 112 Ned. Ind. Spoorweg m. aand. 218t/| Vrkrs Motkr, «O'/, 80'/, «Vi. «57- 98'/» 91'/, 82'/, 81'/. 814/, 24', -r- W7. V. 84 28'/,, 104% 30 90 194 967, 101% 120»/. ONTVANGEN do NOUVEAUTÉS in IJVERIGE EN SODIEDE GEVRAAGD voor IJ ouilaenomttrelcen, om volleen dor oudste Maatschappyon van Levensverzekering werkzaam te zpn tegen liooge provisio. Brieven onder A 33)0 Bur. HAAGSOHK COURANT, den Haag. EEN Te bevragen Peperstraat K 77. wordt nit overtuiging, ala een werkelijke luilp in den nood, het hoek auiilievolen. Na ontvangst van adres per briefkaartor It I t boekje franco jier post toegezonden door HLOKPOKL'S Bookh. Zaltbommol.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2