N tituut. [THEE. uiTLjrriNG. EBE CS. len werk. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. W BK BRANDING. Vrijdag 18 September 1903. Mo. 9212. 42ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. ZONEN, inenimgaziju rï indtrbabia ereld bekend en Ten middel tegen t-, Lerer- oaduulf neeakracb t tal elke pijnlijke 'erbodig. Mek »r onreneeslijk ga e*u bijna 22 ïngt genezing en ontstekingen enz FBVILLBTON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? inidd. Czn. Rotterdam Mte JUS A Zs. 10. lei wegsteeg. t R 724, MIU- Ury SE GOlIDStHE Olim KK te letten 20) Voor en een CDU. Inwendig wendig in bijna met goed gevolg Prfjs per iu» 1.1». post t 1.00. rland kin 0 Amsterdam iiebelmUeMpotUkt •elf, Oesterreich ntrial-Depót ^»nd«r dubbele fleacb te, Zaitboojmel er dam. (Amerikaansche roman.') Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt da ge lijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70* Afzonderlijke Nommers V I.J F O E N T E N. Met groote zorgvuldigheid is het verhan delde in den Engelschen ministerraad over de tariefplannen van Chamberlain geheim gehouden. En dientengevolge heerscht er in de En- gelsche ochtend- en avondbladen groote on zekerheid omtrent den weg, dien de Regee- ring wil inslaan. Aan die onzekerheid heeft de brochure van minister Balfour, die gis teren verscheen, slechts gedeeltelijk een einde gemaakt. Dit kan thans echter mot vrij groote zeker heid worden gezegddat de ministerraad niet tot een bepaald besluit is gekomen, maar dat de plannen van Chamberlain om tarieven in te voeren niet de instemming vonden, die de minister van koloniën verwachtte. De „Standard” die gewoonlijk goed inge licht is zegtNaar wy vernemen houdt de Regeering vast aan Balfour’s denkbeeld, dat men niet moet pogen hervormingen in te voeren in de handelspolitiek, voordat het Parlement ontbonden en een beroep op het volk gedaan is. Zoolang het tegenwoordige Parlement nog bijeen is, zal de Regeering zich beperken tot het onderzoeken van de quaestie. Maar het voorstel om preferen tieels tarieven voor het Britsche Rijk in te voeren, is voor onbepaalden tijd van de baan en zal geen deel uitmaken van de politiek der Regeering. Daarentegen zal de Regee ring opkomen voor het recht represaille maatregelen te nemen tegen vreemde mogend heden, welker tarieven klaarblijkelijk de bedoeling hebben den Engelschen handel te benadeelen. Verschillende leden van het kabinet zijn met deze politiek niet geheel en al inge nomen, maar voorloopig verwacht men niet, dat hunne oppositie hen zal dwingen om af te treden. maar er de voorkeur aan gegeven zich te bedienen van de wet, die men eenmaal had. Caillaux noemt hier een bezwaar tegen de toepassing van de wet van 1901, dat men door de tegenstanders van het tegenwoordig ministerie dikwijls hoort uiten. Het was niet de bedoeling van den wetgever van 1901. zoo heet het dan, dat de Statcn-generaal aan de congregatiën de gevraagde machti gingen zouden weigeren, zonder dat elke congregatie aan een afzonderlijke bespreking zou zyn onderworpen. Het is wel nijogelyk, dat het inderdaad niet de bedoeling is ge weest van de toenmalige regeering en meer derheid, maar die bedoeling hebben zij geens zins in de wet neergelegl. Het wapen, dat de wetgever van 1901 aan de meerderheid 1n bet parlement gegeven had heeft deze meerderheid gebruikt op een wijze, die de makers van dat wapen niet hadden voorzien. Heeft de meerderheid daarmee een onwet tige handeling begaan Geenszins. Men kan verschillend oordeelen over de vraag, of het wys, of het verdraagzaam was van de meer derheid, in één ontkennend antwoord dat bijna allen gold, de congregatiën grooten- deels op te ruimen,- maar de wet stond deze wijze van werken niet in den weg. Wat de wetgever van vroeger verzuimd heeft uitdrukkelijk te bepalen maar mogelyk wel had willen zeggen, behoort niet tot het gel dend recht. rorden afgele- pakjea van vijl een Ned. om a Nommer en nevenstaand Wet gedepo- ering van ge- elende JL, AART Lz. I NIEMEIJER, TREN. 'rotnmlHffen, o-beenen en Igem.xwakte enr. xiekteu lugen, ver- ri rotten i welliekend HT-1LIX1B abrielumerk). radicale en ran alle, zelfs kige zenuw ontstaan «door igdigen leeftyd zwakte, Blpel: Hoofdpyn M“gP»n i vermogen -* nz. Uit- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA maken bekend, dat van de geldleening groot f 79000.in 1902 aan gegaan, by loting ter aflossing op 30 Sep tember a. s. is aangewezende obligatie No. 37. Gouda, den 15 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Balfour leidt zyn vlugschrift over hot fiskale stelsel in met de verklaring dat het een theoretische uiteenzetting is, welke nood zakelijk droog is. Metterdyd, zoo betoogt hy, zyn de begripsbepalingen betreffende bescherming en vrijhandel gewijzigd. Ik ben vryhandelaar, maar niet op (dezelfde wyze als zestig jaren geleden. Toentertijd stond Engeland voor de keus tusschen zyne nijver heid en zyn landbouw, en het verklaarde zich terecht voor de eerste. De toenmalige staatslui konden echter niet voorzien dat de wereld den vrijhandel wraken zou. Zy heb ben ook de mogelijkheden van de handels- ontwikkeling van het Britsche rijk niet vol komen overwogen. Dftarnit is voor Enge land do insulaire vrijhandel ontstaan, met zyn onvermijdelijke grenzen, en het moet den last van dezen vrijhandel alleen dragen, terwyl het de voordeelen die uit zyn ryk voortvloeien, slechts ten halve deelachtig wordt. Vandaar de vraag: Deugfeen fiskaal stelsel, dat voor een vryhandelsnatie in een vi yhandelswereld werd geschapen, nog altyd in alle bizonderheden voor een vrijhandels land in een wereld die beschermingsgezind is geworden De oeconomische toestand van Engeland is nog schitterend, men moet echter zorgen dat hy in de toekomst gehandhaafd wordt. De Engelsche handel is toegenomen maar de toeneming van den uitvoer staat niet in verhouding tot de vermeerdering van den welstand en de bevolking van Engeland. Deze betrekkelijke vermindering is niet het gevolg van een wet waaraan men niet kan ontkomen, maar een gevolg van vijandige tarieven die ook Engelsche koloniën hebben vastgesteld. Er zyn ook geen bevredigende aanduidingen van een verbetering in dit op zicht. Duitschland, de Vereenigde Staten en Frankrijk toonen geen neiging daartoe, ter wijl de minder ontwikkelde beschermingsge- zinde staten als Rusland en enkele Engelsche kolonies met zelfbestuur er op uit zyn, de door tarieven beschermende belangen te ver sterken. Balfour erkent de euvels die ver bonden zyn ^aan het beschermende stelsel, waarby hÜ vervolgens stilstaat, en zegt dat Engeland naar een verzachting van deze euvel moet streven, en dit slechts in één richting, namelijk door onderhandeling. In plaats van zich op oeconomische theoriën te beroepen, waaraan vreemde volken niet ge- looven, moet Engeland de lokmiddelen van handelspolitiek toepassen welke die mogend heden volkomen begrijpen. Engeland’s eerste en belangrijkste doel moet zyn, zich los te maken uit de banden waarin het zich vrijwillig verstrikt heeft. Nettleman hem in zijn club successievelijk had voor geste ld. Cathcart had zich een voorstelling gevormd van de verhouding, die er tusschen Ruben Dorison en Emma Farish moest hebben bestaan, waarqver hij echter in het geheel niet sprak. Hoe hij aan die voorstelling kwam Alleen omdat ze zoo voor de hand lag, want zijn gesprek met zijn neef Nettle man dienaangaande had hem niet veel verder gebracht p Hoe was Ruben Dorison in zyn particulier leven had hij eensklaps aan zijn neef gevraagd toen hij met dezen onder vier oogen was. «Stond hij nooit 'met deze ot geene in liefdesbetrek king De heer Nettleman zette bij het hooren dier vraag een paar groote oögen op en riep vol overtuiging «Geen mensch leefde zoo onberispe lijk als hij, geen mensch was zoo rein van levens wandel. Hij was dan ook zeer gelukkig ge trouwd!* .Zegt ge dat nu maar, omdat ge van den doode geen kwaad wilt spreken of omdat gij ’t werkelijk gelooft «Neen, omdat het de zuivere waarheid is! Van ’t oogenblik at, dat Ruben Dorison in ’t huwelijk trad, was het een voorbeeldig echtgenoot* «En wanneer stiert zijn vrouw «In hetzelfde jaar, dat ze naar de drieëntwin tigste straat zijn verhuisd, in 1851.” »Dat is dus nu al acht-en-twintig jaar ge leden Wat Cathcart ook denken of doen mocht, zoo veel is seker, dat hij het in die dagen erg druk De preciese wyze waarop het dan van de herwonnen vryheid gebruik maakt, is slechts een vraag van den tweeden rang. Het sociaal-democratiscbe congres te Dres den heeft na een zeer levendige beraadsla ging van twee en een huiven dag met 283 tégen 24 stemmen liet voorstel van het par tijbestuur aangenomen, inhoudende dat het onvereenigbaar is met de belangen van de party dat partygenooten als medewerken aan persondernemingen van de bourgeois, die hatelyke kritiek oefenen tegen de sociaal democratische party, werkzaam zynmaar dat het medewerken aan bonrgeois-kranten waarop bovenstaande kwalificatie niet van toepassing is* geoorloofd is, voor zoover het betrekkingen geldt waarin een partijgenoot niet genoodzaakt wordt, tegen de sociaal democratische party te schrijven of tegen die pnrtö gerichte artikelen op te nemen. Auer, Bernstein en twee andere gedelegeerden helden zich buiten stemming. I Caillaux, die minister van financiën Was iil het kabinet Waldeck Rousseau, heeft in hét kiesdistrict Mamers, dat hem naar de Kamer heeft afgevaardigd, een rede gehou den, hoofdzakelijk handelende over den stryd op godsdienstig gebied. Naar zyn ziensww was de wet van 1 Juli 1901 met een drieledig doel uitgevaar- dligd. Vooreerst moeat er een eind worden gemaakt aan den snellen groei der geeste lijke orden. Dan moesten deze orden terug gebracht worden binnen het gebied der offl cjeele kerk. Ten derde wilde de wetgever deze orden een voor een laten verdwijnen, langzamerhand, na een afzonderlijk onderzoek van elke soort, zonder iets te vernietigen, d^t men niet in sta^t was door iets anders te vervangen. y Naar de meenmg van Caillaux sluit de cpngregatiewet zV^h aan by de wet op het lager onderwijs vaty 1886, die zonder horten of stooten hét geestelijk door het openbaar ofiderwys heeft vervangen. De oud-minister van financiën drukte vooral ofi die langzame, geleidelijke manier van werken. Hy kon zich wel voorstellen, dat men vlugger had willen gaan dun de wet gever van 1901 bedoeld had, maar in dien géést heeft het land zich niet uitgesproken by de algemeene verkiezingen verleden jaar. Had men vlug willen werken, dan zou er een nieuwe wet. noodig zijn geweest, waarby bepaald wad, dat de congregatiën geheel of gedeeltelijk zouden worden opgeheven. Men hqeft evenwel geen nieuwe wet gemaakt, had en Dorison meestal aan zichzelf overliet. Maar I lie oji zekeren dag kwam de detektieve reeds in de vroegte bij hem, toen Dorison nog te bed lag Hij ging gemeenzaam op den rand van het bed zitten en begon toen zonder inleiding, zooals zijn gewoonte was »Ik ben te weten gekomen van wien mevrouw Farish indertijd het huis in de zestiende straat heeft overgenomen. Ook naar mijnheel Farish, haar man, heb ik mij trachten te intormeeren, maar niemand wist mij iets omtrent hem mede te deelen. Ook voor uw werkkring heb ik een front van uitgang gezocht »Ik dacht ook al, dat mijn heele rol alleen be stond in het uithangen van den modegek zeide de jonge man met een half verwijtend glim lachje. »En dat is toch geenszins het geval,» antwoord de Cathcart ernstig. »Ge moet nu een sy»tema- tische studie beginnen »Een systematische studie herhaalde Dorison. •Waarover •Over de handen van al uw mannelijke ken nissen Ge moet, zooals ik u reeds vroeger meen 1 te hebben gezegd, in elk gezelschap, waar ge u ook bevindt, maar een hand zoeken, zooals ik u die beschreven heb. En als ik zulk ten hand mocht vinden, waar schijnlijk den bezitter dier hand onmiddellijk doen arresteeren •O, neenGe moet alleen mij zoo spoedig mogelijk trachten op te geven, waar hij woont en hoe hij heet en alles wat ge verder kunt te weten komen omtrent zijn maatschappelijke positie, iami- Een week na dit gesprek had Dorison zijn intrek genomen op een vrjj weelderig ingericht appartement van de negen-en-twintigste straat. Door bemiddeling van den ouden heer Nettloman had hij zich zulk een elegante garderobe aange schaft, als hij zelfs in zyn goeden tijd, voor den dood zijns vaders, met bezeten had. Hij had nu ook een voldoend inkomen van den gewezen detektieve, waarbij wederom in ’t geheim. Nettle man het zijne voegde, benevens een officieele aanstelling bij een bankiershuis en, als kennissen eenige jongelui van goeden huize, aan wiJ Toen de Decnscho handling het vorig jaar besloot de Dceiisclie eilanden St. Croix, St. Thomas, en St. Jan niet aan de Vereenigde Staten te verkoopen, heeft de regeering een commissie ingesteld, die zou onderzoeken wat er dan kon gedaan worden voor de eilanden welke met het oog op den verwachten ver koop wel wat door het moederland verwaar loosd waren. Deze commissie heeft, na een langdurig onderzoek, een rapport in het licht gegeven met verschillende voorstellen, o. a. wat betreft het brengen der eilanden onder éen gomoen- schappelyken kolonialen raad, het doen ver tegenwoordigen der eilanden in do Deensche Kamers. Als voorstellen van economischon aard, die dan toch' de hoofdzaak vormen, wil de com missie het West-Indische leger vervangen door een gendarmerievoorts een belasting op sterken drank invoeren, ten deele om de drankzucht tegen te gaan; een vermindering van de invoerrechten op rum in Denemarken, en andere voorstellen. Het rapport maakt echter volgens do Köln. Ztg. den indruk dat hpt aan de commissie niet gelukt is, met plannen voor den dag te komen en levenwijze. Hier,» ging de voormalige defectieve voort terwijl hij uit zijn dikke portefeuille een beschre- ven strookje papier haalde, «hier hebt g« een lijstje van alle winkels en magazijnen, waar hand schoenen op maat worden besteld. Ge gaat overal voor u zelf een paar op maat nemen en onderwijl vangt ge een gesprek aan over de vreemde mo dellen van handen en ziet het, om kort te gaan, daarheen te leiden, dat men 11 iets vertelt van den man met zijn zonderlingen duim.» »Als ik overal kom, zal dat wel niet zoo moeielijk zijn gedaan te krijgen, denk, ik «Zonder iemands argwaan op te wekken, allicht moeilijker dan gij gelooftIn boeken heelt men wel gaarne met een defectieve te doen, maar in de werkelijkheid is men tegen zoo iemand, zoodra men maar vermoedt, dat hij tot de geheime politie behoort, geducht op zijn hoede Als gij ’t niet handig weet aan t leggen, zoudt gij ook zelf bij de politie in de kijkert loopen en dat komt in mijn kraam niet te pas Nog iets Van morgen precies om elf uur zou ik u gaarne Jbij het hoofdbureau der politie willen aantreden, niet vroeger of niet later! Goeden morgen.» En hij was al weer weg. Dorison stond onmiddelijk op, maakte wat toilet en ontbeet vluchtig. Toen hij niet lang daarna, precies om elf uur, uit de Bleeker-street in de Mnlberg-street kwam, zag hij Cathcart aan den anderen kant naar hem toeloopen, zoodat zij vlak voor ’t hoofd-bureau der politie bij elkander waren (IVoriit vervolgd). morgen moet gij het hotel verlaten voor een man van de wereld passend kwartier gaan betrekken. Eensklaps stond, zooals ook al tot zijn eigen aardigheden scheen te behooren, de voormalige defectieve op, cn nadat hij zijn hoed had opge- zet, voegde hij Dorison toe j «Ga van avond heen, waar gij verkiest. Morgen f vroeg kom ik u opzoeken.* Zoo gingen zij uit elkander. vn. Telefoon No. 89 A D V E IITEN TI E N worden geplaalst van 1—5 regeU a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1