D N stituut. DING. HTS. I VERK IK DE A/ewws- en Advertentieblad voor Gouda, en O nis! reken. No. 9318. Vrijdag 25 September 1903. teden KEXXISGEVIXG Bulleiilandscli Overzicht 6 FEUILLETON. iIH’ cao LaarzeDiniujazijn E 30. ft, ast 103. 42ste Jaargang. Zondarbabem wereld bekend on roflen middel tegen 4 o n g-, Lever J11, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prijs per flacon t 1.15. ^oadatzalf geneeskracht eestal elke pijnlijke overbodig. Met voor oiigenecsli j k langs een bijna 22 Brengt genezing en m, ontstekingen enz KEMX1SGKVIXG. van Inzending van Advertentie» tot 1 unr de? midd. OF WETHOUDERS van van IX. :n en weder t Winkelhuis teeg N°. 304. I.— to verkrjjgen Telefoon Mo. 88. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. CPTEMBER des ondergetoeken?e iN der steen, ifé „Het Schaak- Ie Kleiwegsteeg. Architect, DE WILDE. melk gekookt ank voor da- heelepels van xnlate) Als geval van te gebruiken, imata H. n. cmeton werk. an prcefbittjos c 0.35 voer Neder- d. Echte en, tesamen- ingen in den i naam des vervaardigd et wereldbe- ebr* Stoll- een eerste bezoek uit het oog verlie- hemel, wat een sprekende gelijkenis ~:j soms ook een bloedverwant van Ruben Dorison?'* (Amerikaansche roman.) fiOlDStlIE lÜIIUM. In een eigenhandigen brief aan graaf Kliuen Hedervary, zegt de Keizer on Koning dat hy diep bedroefd is over den betreuren.1 - waardigen toestand waardoor de werking der staatsmachine belemmerd wordt. De souve- rein voegt er bg dat hy, ten aanzien van het gemeenschappelijke leger, geen maatre gelen kan goedkeuren die de verzwakking der beide staten waaruit de monarchie be staat, tengevolge zouden hebben, en die niet in overeenstemming zyn met de belangen van Hongarije, welks eenheid erdoor bedreigd zou worden. De Keizer en Koning wenscht ter zake van het leger de maatregelen toe te passen welke do regeoring in de Kamer aangekondigd heeft. De souverein zegt dat hij op den grondslag van het vergelijk wil blijven, overtuigd zijnde dat de geest die dit werk tot stand bracht, nog levendig is bij het Hongaarsche volk, en sp.reekt ten slotte de verwachting uit dat de minister-president die ’s Konings vaderlijke bedoelingen aan de wettige volksvertegenwoordigers zal over brengen, een middel zal vindon ter oplossing van de crisis. In die verwachting belast de Koning graaf Khuen met do vorming van een ministerie. De minister-president heeft in een bijeen komst van de liberale partij de verklaring afgelegd, dat de Koning met leedwezen ver nomen had dat zijn legerorder was opgevat als een aanval op de Hongaarsche grondwet en het Hongaarsche volk; dat lag volstrekt niet in zijn bedoeling. Hedervary aanvaardde de opdracht tot kabinetvorming om op grondwettelijke wijze de Kroon te dekken maar hij was niet voor nemens, een blijvende regeoring te vormen. De liberale partij nam oen motie aan, waarin zij gen logen neemt met de verklaring van den minister-president betreffende de leger order van den souverein, en elke nieuwe verklaring overbodig acht. Zou het toch werkelijk zoo zijn? vroeg hij bijna overluid. «Neen, dat is dwaasheid I Wat ben ik anders dan een speelbal van het toeval Hij bleef een poosje staan luisteren naar de aan onzin grenzende taal van den op ’t oog zoo eerbied- waardigen man, die toch een potsenmaker was, en toen hij er ruimschoots genoeg van had, zou hij zich ook verwijderd hebben, wanneer niet een individu, dat hem bekend voorkwam, zijn aan dacht had getrokken Toen hij den man in 't gezicht kreeg, was ’t hem, eensklaps duidelijk, dat het dezelfde heer was, die hem na het onge luk van juffrouw Eustace, zoo onbeschaamd bejegend had. Van zijn kant had de man hem niet opgemerkt en zoo besloot hij dan, om noch maar liever een poosje te blijven staan, waar hij stond, dan nogmaals een ontmoeting te hebben met hem, voor wien hij een onoverwinlijken al- keer had opgevat. De bedoelde jonge man was gekleed zooals in den voormiddag en stond nu in de schaduw van een deurportaal. Terwijl Dorison nog naar hem keek, liep iemand met een strak gelaat en een paar scherpe oogen in het hoofd de groep voorbij. Dorison hoorde een zacht en nochtans scherp gefluit, korter dan een seconden nog, en meende daarbij, dat die twee mannen ijlings een teeken van verstandhouding wisselden. Da ,r evenwel do wandelaar zijn weg vervolgde en de brutale fat op zijn plaats bleet staan, kon ’t ook wel zijn, dat Dorison zich had vergist. (Wordt vervolgd.} I R 724, 4. ER NIEMEIJER, VUREN. rkrommingen, >n o-beenen on ..algem.xwakte t yenr. ziekten •nlngen, ver- Toen Dorison, nog onder den indruk van het door hem op nieuw genomen besluit, zijn woning Telefoon No. 82 A I) V E II T ENTI E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 (Jenten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters vvohlen berekend naar plaatsruimte. In den Oostenrykschcn Rijksraad zet de minister-president uiteen, dat hot parlement BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA brengen ter algemeene kennis, lo. dat do Gemeenteraad in zijne verga dering van den Isten dezer maand tot Wet houder heeft herbenoemd den Heer J. van GALEN. 2o. dat de Wethouders ieder, die hen over aangelegenheden tot hunnen werkkring be boerende wenscht te spreken, daartoe op het Raadhuis in de gelegenheid zullen stollen de Heer J. M. NOOTHOVEN van GOOR, ’Wethouder belast met de zaken betreffende het Onderwijs, des Maandags tusschen ’s morgens 11 en ’s middags 12l/a uur de Heer C. H. ENGELS, Wethouder be last met de zaken betreffende het Armwezen, do Bevolking en den Burgerlijken Stand, des Woensdags, ’s morgens tusschen 11 en 12 uur de Heer J. van GALEN, Wethouder be last met do zaken betreffende de Fabricage (uitgezonderd het Bouw- en Woningtoezicht) en de Gasfabriek, dos Dinsdags, ’s morgens tusschen 10 en 11’/a uur. Gouda, 24 September 1903. Burgemeester en Wethouders-voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, - BROUWER. Nu de benoeming van de nieuwe Engelsche ministers nog niet officieel is afgekondigd, begint men meer en meer te twyfelen aan de juistheid van de aangekondigde namen. Ofschoon het mot stelligheid heette, dat een overkomst van Kitchener om de leiding van oorlog op zich te nemen, om verschillende redenen ónmogelijk was, en Arnold-Forster reeds stellig als de opvolger van Brodrick werd genoemd, duikt nu weer een gerucht op, als zou Kitchener wel degelijk de be noemde zyn. Men itfeldt toch uit Edinburg dat generaal Hunter, bevelhebber van de troepen in Schotland, plotseling zal heengaan on bestemd is om in Indië Kitchener te ver vangen. Dan zou Kitchener in Engeland terugkomen, en dus... Waarschijnlijker is’t dat er ernstig sprake van is of geweest is om Lord Milner tot opvolger van Chamber- lain te benoemen. Hot staat vast, dat er Zondag een koerier met een brief van den koning aan Milner naar Karlsbad is ver trokken. Dit schijnt moeilijk anders uitge legd te kunnen worden dan dat Milner liet Tninisterschap is aangeboden. Wat hij be sloten hoeft of besluiten zal is dan echter nog onbekend. ir post f 1.60. ederland llokin 8 Amsterdam u die Schutzenapotheke ïhitsch, Oeaterreich t Ceutranl-Oepót bander INRICHTING RN WELKE GEVAAR, SCHADE HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan tie firma L'. P. Hoogendijk en hare rechtver krijgenden, tot het uitbreiden harer koek en banketbakkerij door het afbreken van den be- staanden oven en het in de plaats daarvan bouwen van een dubbelen heeteluchtbakovep in het per ceel aan de Hoogstraat wijk A no. 115, kadastraal bekend sectie O no 13. Gouda, den 24 September 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 2 5) Na een kort en aangenaam gesprek stond de bezoeker op en uitte den wensen, dat zijn doch tor spoedig de gelegenheid zou mogen hebben, mijnheer Dudley persoonlijk nog eens te bedan ken, maar hij deed dat in zulke vage bewoor dingen, zoo losjes, dat Dorison wel gevoelde, hoe hij hier alleen aan een beleefdheidsvorm te denken had. Hij deed mijnheer Eustace tot aan de deur uitgeleide en kwam daarbij uit de reeds donker geworden kamer in een betrekkelijk helder licht, want in de gang was de hanglamp reeds opgestoken. Daar riep de oude heer opeens, alle deftig heid van e»*" ..«.u. zend 1Lieve 1 „--7— Zeg eens, zijt gij soms ook een bloedverwant Ruben Dorison?1* Dorison had zich op dergelijke gebeurlijkheden te goed vóórbereid om vreemd op te zien bij de tot hem gerichte vraag. Hij antwoordde dan ook heel bedaard, dat hij bedoelden heer niet kende.* «Die is ook al acht jaar dood/ zeide de heer Eustace glimlachend. «Hij was een goed vriend beide legers zijn zoo dicht bij elkaar geko men, dat het kleinste grens-incidenl de aan leiding kan worden tot een heftigen strijd. Er moet iets gedaan worden om aan de zen toestand oen einde te maken. Maar het is niet duidelijk wat, tenzij dQ mogendheden, in het belaug van den vrede ontwapening eischen, Macedonië als demarcatie gebied aanwyzen en naar het beginsel van sir Drummond Wolff een nieuwe Europeesclic conferentie bijeenroepen, om over het lot van Macedonië te beslissen. Volgens de „Daily Mail” zon de Rpgéering aan het onderhandelen zijn met dê lersche nationalisten, teneinde zich van bun steun te verzekeren bij het doorvoeren van haar fiscale plannen. Om hen gunstig te stommen zou de oprichting van een roomsch-katholieke hoogeschool te Dublin,'welke de nationalisten van me. Maar de gelijkenis is zoo merkwaardig, dat men u, het niet beter wetend, voor een zoon van hem zou aanzien Mij komt het inderdaad voor, alsof al die jaren, die daar tusschen liggen, plotseling verdwenen zijn en alsof ik weer met hem zelf sprak toen hij zoo oud was als gij nu. Gij hebt dezelfde stem, dezelfde manieren en eigen aardigheden, ja zelts uw glimlach is compleet de zijneOp mijn woord, ’t is allermerk waardigst Dorison had moeite genoeg zich niet te ver raden. Hij praatte maar wat over wonderlijke spelingen in de natuur en complimenteerde den beleefden heer eindelijk de trat af. Toen hij weer alleen was, viel hij op een stoel neer en verwenschte zijn lot, dat hem dwong zijn eigen persoonlijkheid te verloochenen, en zulk een voorkomend mensch, die zulk een lieve dochter had, te moeten misleiden. Zijn vader bleef nog steeds de alom geachte man, maar zijn zoon mocht, door vaders schuld, op niemands achting aanspraak maken Was dat niet verschrikkelijk Een geruimen tijd bleef Dorison mokkend alleen Hij had voel te verduren, maar juist uit al het leed, dat hem zoo onverdiond was opgelegd, putte hij nieuwe kracht, en vaster dan ooit geraakte hij tot het'besluit om tot eiken prijs het geheim op te lossen, waaraan al zijn onheil te wij ten was. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter algemeene ken nis, dat de Gemeenteraad heeft benoemd.? tot Leden van de Commissie belast mdt het ontwerpen en het herzien der plaatse lijke verorderingen tegen welker overtre ding straf is bedreigd de HoerenDr. F. H. G. van ITERSON, C. P. W. DESSING, M. H. A. STRAATER cp F. HERMAN Fz. tot Leden van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-gasfabriek de HecrenA. VINGERLING, C. W. van de VELDE" on P. D. MUIJLWIJK tot Leden van de Commissie van bijstand in het beheer van liet Gemeente pensioen fonds de Heeren*: G. PRINCE en M. H. A. STRAATER. Gouda, 24 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. reeds lang wenschten, worden toegestaan. Het is de vraag of de Ieren, wetende hoe zeer de Regeering hen noodig hoeft, geen Ihoogere eischen zullen stellen. Alen vergelijke hiermede de woorden. Maandag j.l. door het parlementslid W. O’Brien, een der invloedrykste lersche leiders to Cork gesproken. Hy zeide, dat het be lachelijk was te meenen, dat de aanneming der Landwet aan „Home Rule” den dood» steek zou hebben gogeven. Betreffende den tegenwoordigen toestand der Engelsche poli tiek gaf bij te kennen, dat het voreenigde lersche volk tegenover die politiek een onaf hankelijke houding zou aannemen en de handen vrijhouden, totdat zou zyn uitgemaakt welke zyde liet meest voordeel te behalen zou zyn. Dat de Ieren zich nu de handen zouden laten binden, enkel onder de belofte van de oprichting eener katholieke nniversiteit, is wel zeer onwaarschijnlijk. Onderhandeld wordt er natuurlijk, maar de Ieren zullen hun eischen wel wat opvoeren. Zal Bulgarije tot den oorlog overgaan Het wordt door de mogendheden nog steeds in toom gehouden- Rusland doet niets dan de Regeering te Sofia goeden raad geven en graaf Lamsdorf heeft zelfs de hulp van dein Duitschen Rijkskansclicr ingeroepen, om te betoogen, dat Turk (ie als suzerein het recht heeft in den vazalstaat troepen te zenden, om de orde en rust te herstellen. Wat graaf Lamsdorf met die bedreiging wil is niet duidelyk. In Bulgarije is de orde en rust niet verstoord. De regeering doet haar best om de raadgevingen van de mo gendheden na te komen. Zij geeft haar be zwaren te kennen in nota’s, die door de mogendheden op vriendelyk-raadgevenden toon worden beantwoord. Zy heeft de troepen die zy mobiliseerde aan de grens opgesteld om den intrek van bonden naar Macedonië te beletten. Zij heeft aan de Porte voor stellen gedaan om den toestand in Mace donië te verbeteren. Zy komt slechts op in liet belang van de Christenen in Macedonië die worden vermoord, mishandeld en ge plunderd door de Turksche troepen. Zy eischt bescherming voor hen, zoo zy niets deden amnestie, zoo zy aan den opstand deel namen. Turkye geeft op deze vragen geen ant woord, of ontwijkende antwoorden bet hoopt voortdurend troepen op in Macedonië, waar het nu ree^s 300,000 man en 400 kanonnen heeft En al mag de Sultan, op raad van Rusland en Oostenrijk, geneigd zyn, niet agressief tegen Bulgarije op te treden, de verliet, voelde hij. zich sterk genoeg, om den strijd met zijn lot te aanvaarden. Maar toen hij buiten gekomen was en overlegde, wat hij op ’t oogonblik eigenlijk doen zou, overviel hem weder een gevoel van machteloosheid. Zoo was hij dan het eene oogenblik vol van moed en in het vol gende bijna zonder hoop. Somber gestemd liep hij maar op goed geluk voort. Zoo kwam hij op de derde avenue, zonder zich rekenschap te kunnen hij die richting gevolgd was, en wel op den hoek, bij een hem op het oog bekend bierlokaal. Op dien hoek had een man met een oud voor komen, met lang haar en een langen baard, een kleine tribune opgericht, die met enkele olie lampjes spaarzaam verlicht was. De man was eon wandelende phrenoloog, een straatgeleerde, die volgens het systeem van Gall, uit iemands sche delvorm zijn karakter beweerde te kunnen ver klaren, en op dit moment had hij een hoofd te pakken van twijfelachtige reinheid, het hoofd van een straatjongen, die zich voor een fooi tot deze operatie had beschikbaar gesteld, tn met een voor het volk, dat er om heen stond, grooten schijn van geleerdheid, maar in waarheid in een aller- jammerlijkst taaltje demonsteerde de schedelkun dige zijn bevindingen op het sujet. Boven den straatgeleerde bevond zich, tusschen een paar vuile guirlandes, een schild met deze merkwaar dige woorden »De mensch is datgene, waartoe hij zichzelf maakt!» Onwillekeurig dacht Dorison bij het lezen van die spreuk aan zijn eigen persoon en een bitter glimlachje krulde zijn mond. geven, waarom bierlokaal. S

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1