stituut. DN cao HTS. VEBK IN THEE. Mo. 9290. IK Dl DRAWING. Atewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, BINNENLAND. Maandag 28 September 1903. Buitenlandse!) Overzicht. slis’ Laarzenmagazijn 42ste Jaargang Y ZONEN, Yoadirbilum Wondtmlf geneeskracht leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeueesii/k ilangs een bijna A. FEUILLE'ION. Inzending van Advertcntiëli tot 1 uur der midil. zer Wilhelm ilNKMAN Zs E 30. ie Kleiwegsteeg. Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. litvoering van ge- ibevelende BIJL, ÏEBAART Li. ■«at 103. t (Amerikaansche roman.} emeten werk. en profbusjw o. ass voor Neder- «II IN HE BHIRAWr II, de Echte fan, treameu- infen ia den neem des vemardigd let wereldbe- tebr* Stoll- Telefoon Mo. S*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. MEUK te letten VAM :m. N worden afgele ide pakjes van vijf en een Ned. ont van Nommer en van nevenstaand de Wet gedepo Telefoon Nu. ft’? A I) V E R 'I' E N T I EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Uit Belgrado het geding van den den koningsmoord aan het licht zyn gekomen. De graanopbrengst is dit jaar in Frankrijk 120 millioen hectoliter, by een be hoefte van 123 hectoliter, zoodat gemakke- lyk in eigen behoefte kan voorzien worden. Het vrymetselaarsconvent van 1903 heeft den premier Combes gelukgewenscht met zyn eerlijkheid en zyn anti-clericale doortastendheid en de premier heeft daar op geantwoord, dat by tot het einde toe zjjn plicht als republikein zal doen. Duitschland. De postambtenaar Richard Wagner te Kassei, heeft nu voor de Kamer van Disci pline verklaard, nadat hem zjjn ontslag was aangezegd, omdat hjj zich buiten en in den dienst onwaardig had gemaakt de hem toeko mende achting, dat hjj socialist en atheïst is, met de toevoeging dat hij toch wel graag zyn pensioen voor veertien jaar dienst wil de hebben, waarop niet eens gerepliceerd werd. De achthonderd stakende omnlbusbe- pmbten te Berlyn, hoofdzakolijk koetsiers, kunnen ’t niet zetten, dat er tóch omnibus sen ryden met de hulp der werklustigen en Verspreide Berichten. Frankrijk. De staatsfabrieken hebben in opdracht gekregen de aanmaak van kleine doosjes Zweedsche lucifers, acht-en twintig lucifer tjes inhoudend, welke collectie in haar ge heel moet opbrengenvyf centimes ofte wel twee-en-een-halven cent. ir post f 1.60. oderland Hokin 8 Amsterdam indie Schutzenapotheke ohitech, Oeiterreich it Ceutraal-Depót Sander hem om die hand en dien handschoen als het ware te bestudeeren. Neen, hier was geen ver gissing bij mogelijk I En hij had ruimschoots de gelegenheid om alles nauwkeurig waar te nemen, vóór de knappe, blonde jonge man zijn hand terug trok. Duidelijk is *t, dat van het oogenblik zijner merkwaardige ontdekking, die verwikkelingen op het tooneel alle belangrijkheid voor Dorison ver loren hadden. Hij zelf was thans gewikkeld in een familiedrama, waarbij de geheel verzonnen gebeurtenissen op het tooneel niet in de schaduw konden staan. Hij beschouwde het voorkomen van den jongen man met vernieuwde belangstelling en uit een geheel ander oogpunt. De hand en de handschoen zijn ’t wel degelijk, dacht hij, «maar ’t is bijna niet te geiooven, dat zulk een mensch in zulk een afschuwelijke zaak zijn rol zou hebben gespeeld I» Maar terwijl hij zoo dacht verbeeldde hij zich tevens niet te mogen wankelen in de overtuiging dat hij thans den moordenaar van mevrouw Pa rish en haar dochter voor zich had. Een oogen blik overlegde hij bij zich zelven het dolle plan, of hij geen kans zou zien en of het niet zijn plicht was, dien man nog in den schouwburg te laten arresteeren, zoo zeer was hij doordrongen van de waarheid, die in Cathcarts stellingen en gevolg trekkingen moest gelegen zijn geweest. Bij verder nadenken kwam hij evenwel tot de veel verstan diger slotsom, dat hij den afloop van het stuk moest afwachten en daarna den jongen man moest volgen, ten einde zoodoende te weten te komen, wereld bokeud ou troffen middel tegen Lour, Urer, e n, enz. Inwendig uitwendig in bijna m met goed gevolg - Prijs per rtacon t 1 115. Brengt genezing en en, ontstekingen enz melk gekookt ank voor da- I theelepels van I txsolate) Al» I geval van I te gebruiken. I ■mate H. TL I de gewoonlyk zeer woelige zittingen van dit staatslichaam. De benoeming van graaf Khuen-Hedervary tot minister-president, de opdracht om een nieuw kabinet te vormen, en vooral de legerorder van den Koning wa ren de onderwerpen die behandeld werden. Met gehuil ontving de oppositie het ko ninklijk schrijven, meldende dat graaf Khuen opnieuw tot minister-president is benoemd cn de opdracht tot kabinetsformatie ontving. De afgevaardigde Olay diende onmiddellijk eer. interpellatie in over de houding van den minister-president by de poging tot omkooping van Parlementsleden door graaf Szapary. Hoewel deze zaak door een parlementaire commissie is onderzocht en tot klaarheid ge bracht, wil toch de oppositie geen gelegenheid laten voorbijgaan om den minister-president onmogelijk te maken- Kossuth, die een zijner adjudanten het vuur had laten openen, trad nu zelf op om te proteeteeren tegen do legerorder van den Koning, en den brief aan graaf Khuen tot verduidelijking daarvan. En hiermede was het sein voor den heksensabbat!} gegeven. De oppositie belette op *lle mogelijke wyzen den minister-president om het woord te voeren het tumult was zoo hevig, dat graaf Apponyi de zitting moest opheffen. En toen na de heropening der vergadering de afgevaardigde Barabas door de zaal gilde „Wy hebben geen vertrouwen meer in den Koning”, werden do leden zelfs handgemeen. Barabas, die na deze onvoorzichtige uiting ook door zyn politieke vrienden in den steek werd gelaten, werd do deur uitgowerkt. Maar de agitatie was zoo hevig, dat graaf Apponyi het beter vond de bijeenkomst maar te sluiten, on de zitting te verdagen totdat het nieuwe kabinet zal zyn opgetreden. 1 R 724, ERNIEMEIJER, UDREN. r krommingen, en o-beenen en .,algem. zwakte genr. ziekten mingen, ver- denaars in hun officiersuniform uren lang gesmuld. Zoo althans is het verhaal van dp bcschnldigden. De krijgsraad weigerde echter getuigen te hooren. De meeste aan geklaagde officieren willen geen verdediger hebben. 27) Het nieuwe voorval had Dorison uit zijn som ber gepeins verlost en zijn gedachten dwaalden nogmaals naar het onschuldige, lieve gelaat met de goudblonde lokken en hij prevelde daarbij «Ja, ja, dat was een zonnestraal in mijn donker leven schoon en schitterend Bij Daly’s theater gekomen, kreeg hij eensklaps lust om naar binnen te gaan. Hij liep dus naar het loket om een plaatskaartje te nemen en toen hij den schouwburg binnen was gegaan, bleek het stuk pas begonnen moest zijn. Daar hij veel van het tooneel hield, was hij weldra met hart en ziel bij’ den werkelijk belangwekkenden inhoud van het opgevoerde drama en bij het schoone spel der hoofdvertooners. Schuin tegenover hem zat een heer, dien hij oppervlakkig kende, met een anderen jonge man dien hij bij zijn weten nog nooit had gezien, maar die een aristocratisch en zeer innemend voorkomen bezat. Hij was krachtig, bijna ruw gebouwd, had mooi blond haar, elegante bewe gingen en een bizonder verstandig gelaat. Maar het haar, was ontegenzeggelijkst het schoonst van de geheele persoonlijkheidgoudblond was ’t en als zijde zoo zacht. Van tijd tot tijd, hetgeen er wordt gemeld, dat er by de officieren uit Nisj voor krijgsraad onbekende bizonderheden over Den koning sloegen ze met de sabel de vingers van de hand om zyn ringen te be machtigen ook zijn zakuurwerk werd goede prys verklaard. Van Draga werden ook alle ringen geroofd, zoomede een briljanten halssnoer, dat nu in het bezit is van de vrouw van een der samenzweerders. De kas van den koning werd opengebroken en al het geld werd er uit gestolen. Van de gebroeders Loenjewitsa werden zakuurwerken ringen en tabaksdoozen meegenomen. Na don moord dwongen de samenzweerders den hofkok onder bedreiging met den dood hun een maal te bereiden. Omringd van zeven lyken hunner slachtoffers hebben de moor- Het gerucht, dat de Koning niet genegen is de hem door Balfour gedane voordracht blindelings goed te keuren en dat hy een houding aanneemt afwykend van de volkomen lydelyke, welke zyn voorgangster in derge- Ijjke gevallen aannam, schynt in vry uitge- breiden kring iu Engeland geloof te vinden. Naar het dieet, zou Balfour aanvankelijk hebben voorgesteld den tegenwoordige»! vice- minister van Marine, Arnold Forster, met de portefeuille van Oorlog te belasten, maar zou de Koning van zulk een benoe ming niet hebben willen weten. Hy wenscht iemand, op wiens gebleken buitengewone be kwaamheid men vertrouwen kan, aan het oorlogsdepartement geplaatst te zien, liefst Kitchener, of anders Milner. Nog andere punten op Balfour’s voordracht zouden den Koning niet hebben aangestaan, zoodat Balfour de compleete lyst, die hy samen met Chamberlain vooraf had opge maakt om den Koning aan te bieden, zou hebben ingetrokken. Niemand buiten den kleinen kring van in gewijden kan natuurlijk weten, wat er van dergelijke geruchten aan is. Maar zy zyn toch vermeldenswaard, aangezien zy, gelyk wy reeds zeiden, by het publiek vry geree- delyk ingang vinden. Volgens de „Daily Cronicle” heeft Milner voor den hem aangeboden portefeuille van Koloniën bedankt. Thans noemt men den naam van lord Onslow, thans minister van Landbouw, maar vroeger vice-minister van Koloniën als koloniaal secretaris. De „Daily Mail” weet te zeggen, dat de hertog van Devonshire de door Balfour voor- gèstelde fiscale ppjitiek niet onvereenigbaar acht met de beginselen van vrijhandel, gelyk die in het licht der tegenwoordige omstan digheden moeten worden beschouwd en hy daarom in het ministerie blijft. Misschien heeft Balfour hem wel in het oor f geblazen, dat er van Chamberlain’s plannen toch we] nooit iets komen kan. zoo dat hy hem gerust kan volgen. De Hongaarsche Kamer is Donderdag byeen gekomen en als de opgewondenheid in het land door die in de Kamer weerspiegeld wordt, dan ziet het er ernstig uit in Hongarije. De Kamerzitting van Donderdag was zoo storm achtig als er zelden een te vinden is, onder De termijn voor de onderhandelingen over het Panama-verdrag is afgeloopen en de zaak is dus weer op het punt van uitgang terug. Echter niet geheel en al, want volgens een telegram van den Amerikaanschen gezant te Bogota zal de president Marroquin van Co lumbia door een congresbesluit gemachtigd worden om óf een verdrag met een Staat te sluiten de Vereenigde Staten worden echter niet genoemd - óf eene overeenkomst te sluiten met een particuliere maatschappij, op zekere voorwaarden. Daaronder komt voor dat kanaal-zöne aan een buitenlandsche regeering verpacht kan worden voor 150.000 dollars per jaar, met een verhooging met 25 pccent van iedere 100 jaar. Het kanaal is neutraal en het oppergezag over het geheele gebied en zyn bewoners komt aan Columbia, evenals de politie en de gezondheidsdienst. Columbia krygt 20 millioen van de regee ring die het graven van het kanaal over neemt, behalve dat het nog 10 millioen van de Fransche Panama-maatschappy wil heb ben, enz. Natuurlijk denkt de regeering der Ver- eenigde Staten er niet aan op die voorwaarden in te gaan. Zij geeft geen millioenen en millioenen uit voor een werk dat zou komen te staan onder een regeering van het be- faambe Midden-Amerikaansche gehalte. In ieder geval speelt Columbia hetzelfde hooge spel dat men wel eens ziet by land- onteigening voor een of ander werk. Dat duurt net zoo lang totdat de overvrager niets krijgt. Behalve dat een opstand in Panama niet tot de onmogelijkheden behoort, krijgen nu de voorstanders van het Nicaragua-plan weer hoop. Maandag komt Roosevelt weer in Washing ton en dan zal de zaak worden aangepakt. rjjden met de hulp der werklustigen en occasional. Zy worden door de politie in ’t oog gehouden, doch reeds zyn er relletjes voorgekomen, daar de stakers de anderen niet kunnen zien werken. - - Een onschuldige Zwitser, die te Mul- hausen in een restaurant tot den kellner gezegd had, tegenover een portret van kei zer Wilhelm „Nu jelui keizer is óók niet mooi 1” heelt daar drie maanden gevange nisstraf voor gekregen. Op de electrische proefbaan tnsschen Marienfelde en Zossen is nu met een snel heid van 175 kil. por uur gereden. De minister van justitie heeft aan de colleges van regenten over de gevangenissen een schrijven gericht waarin hy verklaart by het bezichtigen van eenige gevangenissen onaangenaam te zyn getroffen door de in richting van de zoogenaamde bezoekver- trekken. Die inrichting, waarby de gevangenen en degenen die hen bezoeken door twee tralie werken van elkander gescheiden worden gehouden, acht hij weinig humaan. Nu weet de minister wel dat de zorg voor de veilig heid en de orde in de gestichten zeer bij zondere voorzieningen eischen, ou dat het met hot oog daarop misschien moeilyk zal wie hij was en waar hij woonde. Dat achtte hij voorloopig genoeg Hij was zoo ongeduldig naar het einde der voorstelling en de langzame gang van zaken óp het (oone«l maakte hem zoo zenuwachtig, dat hij niet langer op zijn plaats kon blijven, maar zijn loge verliet om daarna achter uit de zaal het geheele publiek te overzien en daarbij wel te zorgen, dat hij den jongen man, dien hij hebben moest, geen sekonde mt het oog verloor. Eindelijk was dan toch het scherm voor goed gevallen en stroomde het talrijke publiek lang zaam naar de vele uitgangen. Toen de twee heeren, die Dorison gezorgd had, dat hem niet konden ontsnappen, de plaats, waar hij zich had opgesteld, passeerden,herkende hem de vriend van den man met zijn duim en groette hem beleefd. Dorison volgde het tweetal. Gekomen bij de uitgangsdeur, bleven de twee heeren nog een oogenbhkje staan praten, en op eens schudde hij, dien Dorison voor den moor denaar hield, lachend tegen den ander het hoofd, om in 't volgend oogenblik op het trottoir te springen en vandaar in een gereed slaand, rijtuig, dat ijlings wegreed, De ander bleef nog even staan, om de hem voorbijgaande dames de revue te laten passeeren en Dorison voegde zich groetend bij hem. «Ik moet u zeggen,» begon hij, «dat de heer, dien gij daar bij u had, op een bizondere wijze mijn aandacht getrokken heeft. (iï’o dt vervolgd.] op het tooneol voorviel, dat hem weinig boeide, wendde Dorison, geheel onwillekeurig, weder den blik naar dat vriendelijke gelaat, dat zoo natuur lijk en welwillend kon glimlachen, zonder daarbij eenige afbreuk te doen aan de mannelijkheid der geheele verschijning. «En toch geloof ik», dacht Dorison, «dat zulk een gezicht eigenlijk een grooter aantrekkelijkheid bezit voor mannen dan voor vrouwen.» Een poosje later legde de bedoelde jonge man zijn arm op de met fluweel bekleede balustrade, zoodat de hand daar achteloos over kwam te vallen. Dorison werd als een doek zoo bleek en had hèt gevoel, alsof hem ‘een ommacht nabij was Gelukkig waren ny aller blikken gewend naar het tooneel, anders had zijn ontroering waar schijnlijk niet nagelaten eenig opzien te veroor zaken. Hij beefde letterlijk over het geheele lichaam. Dèèr daar was de hand, die hij te zoeken hadHet was piet de hand alleen, die hij daar zag, met de zware knokkels en den grooten duim, maar zelfs de handschoen, dien hij te zien kreeg, scheen de tweelingbroeder te zijn van dien, welken hij dien eigen morgen op het hoofdbureau van politie met zooveel aandacht had beschouwd. Het was dezelfde leersoort, dezelfde kleur en zat ook even glad om de hand, als de bij het lijk van mevrouw Farish gevonden hand schoen blijkbaar moest gezeten hebben. Een oogenblik was het Dorison, alsof alles schemerde voor zijn gezicht. Krampachtig hield hij de leuningen van zijn fauteuil omklemd. Ein delijk, hoe groot ze dan ook mocht geweest zijn, bedaarde zijn opgewondenheid, en gelukte het

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1