lituut, ERK FERK ITS. bia, it Tuin IN Bi BONDING. roucLa- Atettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9222. Bultenlandsch Overzicht. I lOS, DA. tl’ :ao mteerd Laammagazijn 30. FEVIL^LEIOX. Woensdag 30 September 1903. 42ste Jaargang Zr Inzending van Advertentiën tot 1 uur de.» midd. R 724; 1 103. regen aanslni- heer, diei vervolgd.} ÏKMAN Zs d gratig. iet Rijks Inter- en worden it. i Kleiwegsteeg. K 77. verkrijgbaar DE VISCH- la Echte tMuneu- «n in den num dea ervurdigd irereldbe- ir* Stoll- neten werk. {Amerikaansche roman.) jroDfimsjes 0.35 ff Neder- jaar voor per il K. M. 1, fiOUDSCHE COURANT. By gelegenheid van de kerkeiyke fegsten hadden Zondagmorgen aldaar ernstige onge regeldheden plaats. Een duizendtal mani festanten met roode vaandels kwamen een processie tegemoet die van Saradece terug kwam, en in weerwil van de politie en de gendarmerie werden de priesters omverge lopen. In de roe Trottier zochten de geesteiyken een schuilplaats in de huizen. Een kwartier lang duurde echter de vecht- party voort, en verscheidene personen wer den gewond. De maire van Hennebout heeft de hulp van soldaten moeten inroepen eer de processie den weg naar de kerk kon vervolgen. ’s Namiddags werden de onlusten herhaald. Een groot aantal arbeiders verzamelden zich voor de kerk, teneinde het uittrekken der processie te beletten. De politie kon niet voorkomen dat er weer verscheidene Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Het Oostenryksche Heerenhuis nam de reerntenwet aan. Minister Von Körber wees erop dat de vrede gegrondvest is op de sterke organisatie van het leger, welks eenheid gehandhaafd moet blyven. Geschiedt dit niet dan zou de positie van do monar chie onder de Mogendheden in gevaar wor den gebracht en de liefde tot den vrede by de monarchie afnemen. De Minister zeide dank voor het in de Regeering uitgesproken vertrouwen. De zitting van den Rijksraad werd daarop verdaagd. Volgens den berichtgever van de Times, meent men in Sofia nu alle reden te hebben om te twyfelen aan de beloften, door den grootvizier afgelegd. Het besluit van den Sultan toch, zooals het aan Hilmi pacha ge zonden is, houdt in ’t minst geen rekening met het verlangen van de Bulgaarscho regee ring, dat de Bnlgaarsche leden van de com missie niet in de minderheid zouden zyn, en dat zy door den exarch aangewezen zouden worden. De gemengde commissie zal toch bestaan uit vyf loden een Turk, een Bulgaar, een Griek, een Serviër en een Wallach, onder voorzitterschap van Hilmi. Te Sofia vei*wacht men van zulk een commissie geen ernstig werk. En wat de overige toezeggingen van de Porte betreft slechts mondeling ge daan die zullen vermoodelyk nooit ver- wezenlykt worden! Of men in Sofia dus ook weinig vertrouwen in den Sultan heeft! Maar men kent daar Abdoel Hamid denkelijk heel wat beter, dan in de groote hoofdstoden elders. Het is eigeniyk reeds te laat, zoo voegt de correspondent er by, om nog een schikking tot stand te brengen, rechtstreeks, tusseben Turkije en Bulgarye over <e quaestie der hervormingen. Al was zulk een accoord moge- lyk, dan zouden de twoo mogendheden die het herstel van de orde in Europeesch Tar- kye verzekeren willen, ze niet toelaten. Het is duidolyk, dat men te Weenen. en vooral te Peterburg, niet gunstig gedacht heeft over do onderhandolingen tnsschon den vazalstaat en den suzerain. 29) Ik wilde u alleen aan ’t verstand brengen, dat wij voorzichtig moeten zijn met zulk een ge wichtige zaak als een arrestatie. „Zie dan zelf eerst den man,» antwoordde Don son norsch. *Ik kan niet anders doen dan u zeggen, dat ik een man gevonden heb, wiens rechterhand, ook met de groote knokkels, vol komen beantwoordt aan de hand, die wij zochten en die bekleed was met een handschoen, welke den zelfden vorm en de zelfde kleur had als de handschoen, dien gij mij hebt laten zien. Bij het bezichtigen, dat moet ik eerlijk bekennen, heb ik meer gelet op het maaksel, het fijne leder en vooral op de kleur, dan op de hand, die ik maar volgens uw beschrijving ter goeder trouw heb aangenomen. Toen ik nu dien handschoen in den schouw burg zag, vond ik eenvoudig dat het er zoo een wa» als elegante heeren ze steeds In soirée-toilet gewoon zijn te dragen.» „Ha zooriep Cathcart opmerkzaam wordend. „Dat duidt al iets aan. Ga nu verder!» „De heer, die hem droeg, was in soirée toilet. De modewetten zyn streng. Tegenwoordig schrij ven zij byvoorbeeld voor het avond-toüet die k gekookt tvoor da- ilepels van late) Als eva! van gebruiken, rte a 5» INIEMEIJER, IREN. ramming en, o-beenen en Igem.zwakte enr. ziekten tngen, ver- Inmiddels ziet geheel Europa met belang stelling uit naar do resultaten van do aan staande samenkomst van den Tsaar met den keizer van Oostenryk. De Neue Freie Presse verneemt, dat in diplomatieke kringen nog niets bekend is, over de voorstellen, die graaf Lamsdorf by de samenkomst zal doen. Slechts dit schynt vast te staan, dat voorloopig de hervormingsplannen, die in het voorjaar door Rusland en Oostenryk aan Turkije zyn voor gesteld, voorloopig niet znlley worden uit gebreid, maar dat wel zal worden gesproken over de maatregelen tot uitvoering der her vormingen. Het verlangen naar eindelyke vervulling van de beloften, door Turkije ge geven, zal worden uitgesproken in een vorm, waardoor de uitvoering van de overeengeko men hervormingen verzekerd wordt. Oosten ryk zal dan Rusland de gelegenheid geven om daarover voorstellen te doen. Een gewapende interventie der bolde mo gendheden is echter volkomen uitgesloten. Men is te Weenen verbaasd over het feit, dat na het uitvaardigen van de gelykluidende Eustace had gered en hoe haar vader hem be zocht had, evenals zijn vreemde ontmoeting op den hoek der negen-en-twintigste straat. Toen hij met het een en ander gereed was, zeide de oude heer, die oplettend had toege luisterd •Die ontmoeting in de passage is geheimzinnig. Daar steekt wat achter f De ander had dus onzen man aangesproken, maar werd door dezen vrijwel atgesnauwd, niet waar En mijnheer Eustace heeft uw gelijkenis met uw vader opgemerkt Dat moet voor u, dunkt mij, oen reden zijn om met dien heer op een meer intiemen voet te komen.» »Met welk doel •Wel, hij was een goed vriend van den over leden heer Dorison, wellicht is hij in de gelegen heid om u eenige verklaring te geven omtrent dien onvoltooiden brief „En ik dacht, dat die zaak moest blijven rusten tot het veel belangriiker geheim van dien dubbelen moord was ontdekt r’ Maar mijn beste vriend, het een zal wel mot het ander in verband staan I Daarop heb ik toch vroeger reeds gezinspeeld, niet waar Ja, dat is wel zoo, maar gij zegt mij overigens zoo weinig van uw plannen en berekeningen, dat ik mij dikwijls niet veel meer gevoel dan een werktuig in uw hand I vechtpartijen plaats hadden. De processie bleef binnen, maar de menigte bleef buiten wachten en hield de geestolyken en "bun volgelingen in de kerk opgesloten. Eerst ’s avonds trokken de manifestanten weg, en toen konden de personen, die in de kerk waren, buiten komen zonder lastigge vallen te worden. Lord Milner is gisteren (uit Karlsbad) te Londen aangekomen en begaf zich naar de woning van een zyner vrienden. Zaterdag heeft Balfour Balmoral, het Scbotsche verblijf van den Engelschen ko- ning, verlaten. Dat kan beteekenen, dat het ministerie gereed is. maar ook dat er nog allerlei onderhandolingen te voeren zyn, zoo- dat het nog ni« t in de eerste dagen klaar kan komen. Een (nieuwsagentschap meent reeds te kunnen melden, dat er een groote moeilijkheid by do samenstelling is ontstaan. Een ander beweert met stelligheid, dat Mil ner het ministerschap van koloniën heeft aanvaard. Nu Lord Eslier, de voorzitter van de oorlogs-commissie, op Balmoral ge weest is, vindt then daarin weer een aan wijzing, dat bjj minister van oorlog zon worden. Aan den anderen kant verluidt echter, dat koning Eduard het eens is met Rosebery en dat Kitchener over moet komen; maar ook, dat Kitchener’s benoeming uitge sloten is. Altcmaal gissingen, De Franschc anti-clericalen mogen be ween dat hun beweging niet tegen den godsdienst gericht is maar slechts tegen do geestolyken, een feit is hot niettemin dat hun volgelingen in de praktyk dat fijne on derscheid niet maken. Men denke slechts aan de herhaalde ver storingen van kerkfeesten en processies, waarby het vaak op heftige wyze toegaat. Nu wordt er weer zoo’n gebeurtenis vermeld van Hennebout. By gelegenheid stempel op te drukken, staan de Hongaarsche Saksers, evenals de Hongaarsche Roemenen en de Kroatiërs ditmaal aan de zyde der centrale regeering te Weenen, en maken zy front tegen de Hongaarsche chauvinisten. Als een uitnemend middel van protest wordt nu door de Saksische bladen in Zevenburgen aan de daar woonachtige dienstplichtigen aangeraden, zich voor den dienst vrijwillig te gaan aanmelden. Uit telegrammen) heeft men kunnen zien dat do Oostenrjjksch Hongaarsche minister van Oorlog gevolg heeft gegeven aan den wensch,die door den Oostenrykschen Rijksraad was uitgesproken, dat nl. de soldaten in het 3e dienstjaar zouden worden naar huis ge stuurd. Het betrof hier de volgende quaestie. Oostenryk heeft indertijd do Legerwetten, welke tot de parlementaire crisis in Hon garije hebben geleid, aangenomen, echter met do restrictie, dat de wetten niet zouden in werking treden vóór de analoge wetten ook door het Hongaarsche Parlement zouden zyn goedgekeurd. Toen dit’ laatste maar niet gebeurde, brak eindelijk het moment aan dat de tyd der Oostenryksche soldaten van het 3o dienstjaar verstreken was. De minister bepaalde toen, dat zy voorloopig zouden moeten bljjven dienen. De verontwaardiging der Oostenryksche soldaten, die zoodoende zouden moeten boeten voor de dwarsdrijverij der Hongaarsche politici, rees lot een be- denkfclyke hoogte, en bet Oostenryksche Huis van Afgevaardigden trok zich hun zaak aan en sprak, den w.ensch uit, dat z(j zouden worden ontslagen. Aldus zal het nu ook geschieden. De minister heeft echter het voor de Hongaren zeer onpleizierige voorbehoed gemaakt, dat de Hongaarsche soldaten van het 3e dienst jaar, voorzoover zy niet waren ingedeeld by Oostenryksche garnizoenen, niet zullen worden naar huis gezonden. Natuurlijk zal dit de woede on opwinding •der Hongaarsche Onafhankelykheidsparty nog doen toenemen. is vroeg Dorison maar in r?;~ gesteld. >Ik heb geen in deze, noch in >ut, waarvoor il :huwd. Of de onderhandolingen tusseben Turkije on Bulgarye tot een eind zullen leiden, valt almeer te betwijfelenmaar toch be weren kenners van den toestand, dat het oorlogsgevaar vermindert, ten spijt van dat niet opschieten der onderhandolingen. Immers Bulgarye ziet nu wel, dat het met zyn verlangens alleen tegenover alle mogend heden staat; dat het by een oorlog niets winnen, alles verliezen kun on daarom, zoo lang do regeering in Sofia maar baas blyft in bet land, behoeft men voor een oorlog maar weinig te vreezen. 1 op bijna spottenden toon, zijn verwachting toch ernstig teleur- overtuiging, heer Dorison, noch gene richting Gij vervalt in de fout, waarvoor ik u meen te hebben gewaar schuwd. Ge hebt al te spoedig een vaste meening en wordt dan ook al te spoedig weer ontgoocheld. Gij kwaamt hier in de stellige overtuiging, dat gij den moordenaar gevonden hadt. Zoodra ik maar eenige bedenking daartegen opperde, werdt gij moedeloos en verbeeldet u weer, dat gij geheel hadt misgetast! Gelijk ik u meen te hebben me degedeeld, ben ik zoolang nog niets met zekerheid is vastgesteld voor iedere nieiwe overtuiging toegankelijk. Nog eens, dien duimen- heer moeten wij in ’toog houden. Zie zooveel mogelijk omtrent hem, zijn tamilie, zyn verleden en zijn tegenwoordige levenswijs te weten te komen.» »Ik zag hem gisteren-avond tweemaal, eens in den schouwburg en daarna in Hoffmans passage. »Zoo Was hij alleen In de passage, ja, hoewel daar een heer, dien ik denzeltden dag ook al tweemaal had gezien, hem even aansprak.» »Een kennis van hem, een vriend •Dat geloof ik niet, want onze man behandelde hem zoo uit de hoogte, dat het bijna beleedigend mocht heeten.» >Wie en wat wa» dat andere heer?» Om die vraag naar eisch te kunnen beantwoor den, moest Dorison vertellen, hoe hij mejuffrouw Men weet, dat Hongarije zich door <le crisis cn de obstructie tactiek der Onafhan kelijk heidsparty in den z.g. ex-lex-toestand bevindt. Belastingen kunnen niet worden geïnd, d. w. z. ieder die betalen wil kan dit doen, en wie niet betalen wil en dat zyn er niet weinigen- kunnen niet worden gedrongen. Ook de recruten komen onder de wapenen indien hun dat beliefthebben zy- er geen zin in, dan kunnen zy ongehinderd weg- blyven. Deze onhoudbare toestand heeft den opnieuw met de Kabinets formatie belastten minister-president Khuen-Hedorvary aanlei ding gegeven, tot het uitvaardigen eener ministerieele beschikking. Eenige regerings colleges en gemeentebesturen waren in hun patriottischen jjver zoover gegaan, dat zy zelfs geweigerd hadden, de belasting die door de belastingschuldigen zelven werd aan geboden, niet te willen in ontvangst nemen. Graaf Khuen „beschikte” echter, dat een dergelyk optreden in stryd is met de wet, niet Slleen, doch dat het bovendien ernstige schade toèbrengt aan het crediet van den Stallt. Een ander protest tegen het dwarsdryven van de heethoofdige leiders der Onafhan- kelykheidsparty kwam van de in de pro vincie Zevenburgen gevestigde Saksers. Deze lieden van Duitschen stam hebben reeds jarenlang veel te lyden van de pogingen tot Magyariseering, aan welke zy van de zyde der regeering blootstaan. Daar nu de leger- quaestie ten slotte neerkomt op het pogen, het Hongaarsche leger een Magyaarscben kleur van handschoenen voor. Waarschijnlijk heb ben gisteren-avond in de elegante stadswijken minstens duizend heeren precies zulke hand schoenen gedragen. Nu hebt gij gezegd, mijnheer Cathcart, dat de duimenman een soort van mode gek moest zijn de bedoelde heer was geheel volgens den laatsten smaak gekleed I» tDaar hebben wij dan eindelijk een belangrijke aanwijzing,» meende Cathcart. »De man, dien wij zoeken, heeft behalve de lange duimen en de groote knokkels, ook nog bruin haar, en is groot en slank van lichaamsbouw,» Dorisons gelaat verduisterde. Die omstandigheid wa» hem door het hoofd gegaan. Hij aarzelde, alvorens te antwoorden. •Welnu,» vroeg Cathcart, »klopt dat met uw schouwburgbezoeker van gistyren-avond •Neen,» antwoordde Dorison verdrietig, »hij was wel krachtig gebouwd, maar eer klein dan groot en hij had goudblond haar Dan is hij niet de man, dien wij zoeken of we hebben in onze theorie een valsche stelling. Dat beteekent evenwel niet, dat uw ontdekking waar deloos zou zijn, vriend liet! Integendeel, zij is van het grootste gewicht. Ge moet het door u gevonden spoor behouden en uw man biet u;t het oog verliezen. Gij zijt in de gelegenheid, kennis met hem te maken, doe dat, en tracht, zoo mo gelijk, met hem op een gemeenzamen yoet te komen. Zoodra dit gebeurd is, willen wij eens zien, hoe er verder dient gehandeld te worden. •En inmiddels zult gij bij uw overtuiging blij- fbn, niet waar, dat de man met het zoo in hét oog loopende herkenningiteeken, niet onze man Telefoon No. 82 ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15, regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1