1 a.s. No. 0226. OP: IN Dl BRANDING. Maandag Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 5 October 1903. 1 en Bulieiiliindsch Ovrr/Jchl. FEUILLETON. rex X. 42ste Jaargang. Cothen. iglijders 'oadirbiliim wereld bekend en offen middel tegen o ng-, Lever n, enz. Inwendig dtwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon 1 1.15. foudsrsilf eneeskracht Bstal elke pyulijke jverbodig. Met oor ongeneeslijk ngs een bijna 82 reiigt genezing en ontstekingen enz IN KISTHOUT, XII. erende prijzen en houthandelaar SN in alle afme- ug- en Heining- werkelijke hulp briefkaart worlt «gezonden door tbommel. KEN- en DEN- (i zeer|lagen prys - en 5 duimsche BERGROEDEN, irten. 30 tot 40 voet ?n te zetten (qllen ALTJES (voor n jonge vrucht- i 12 ct. per stuk. I0UT, SPOOR- IPALEN, HEI- 'GROEDEN voor n gulden. 3r geschikt voor Jtaarten, enz. GEBINDTEN, SPARREN. :en. TEN- cn BOO- (Amerikaansche roman.) hadelyktte en ga ilddel voor Heem Underschoenwerkj C M Müller A Ce Men lette goed ksmerk.— heeewerk, iilaatM-lM, V.Sarfanaaa, Arakan F Stanley Spencer hoeft Donderdag weer getracht met zyn bestuurbaar luchtschip van het Crystal Palace te Sydenham naar de St. Paul te Loqden te zeilen en terug, maar do'poging mislukte erger dan de eerste maal. Na een korte spanne tjjds bleek het schip onhandelbaar cn .Spencer daalde toen ijlings neer. aangenomen, daar ze hem een bewijs was, dat men hem reeds als vriend des huizes was gaan beschouwen Bij die gelegenheid was het, dat de oude heer Eustace, nadat de dames zich hadden teruggetrok ken, naast Dorison kwam te zitten en weer begon te spreken over de in het oog loopende gelijkenis die hij tusschen mynheer Dudley en zijn overleden vriend Ruben Dorison had opgemerkt. In ’teerste antwoordde Dorison uitwijkend, maar toen mijnheer Eustace met nog grooter aandrang zocht uit te vorschen, ol er dan niet sprake kon zijn, zij *t ook van een verre bloed verwantschap tusschen zijn gast en zijn voormali- gen vriend, maakte Dorison zulke onwaarschijnlijke uitvluchten en zocht hij zoo in het oog Joopend het gesprek al te breken, dat de oude heer er een beetje gevoelig door werd en zulks ook in zijn veranderde houding duidelijk liet bespeuren Dorison nam toen de eerste, de beste gelegen heid waar om zich te verwijderen. Dat afscheid' .was hem des te pijnlijken daar hij heel goed be greep, hoe nu de vriendschappelijke verhouding tusschen hem en de familie Eustace merkbaar zou verminderen, en eenmaal buiten zijnde, hinderde het hem ook, dat hij in het geheel niet had vol daan aan Cathcarts opdracht om den ouden heer zooveel mogelijk uit te hooren aangaande de laatste levensjaren zijns vinder» Den volgenden morgen, in de vroegte, kreeg Dorison door tusschenkomst van Langdons schaduw de boodschap van Cathcart om zich onmiddellijk naar de twintigste straat nummer zoo en zooveel te begeven. (Wordt vervolgd.) Naar de Zw. Ct. verneemt, heeft de recht bank te Zwolle, bij beschikking van gisteren, rechtsingang met instructie en bevel tot ge vangenhouding verleend tegen K. D., huis vrouw van J. T., aldaar. (Men herinnert zich, dat vrouw T. met geweld en onder bedreigingen een quitantie heeft afgedwongen van een juffrouw, die by haar aan huis was gekomen om betaling van een door vrouw T. verschuldigd bedrag te verzoeken). post f 1.60. Ierland okin 8 Amsterdam die Schutzenapotheke itach, Oeiterreich kntrul-Depót Sander Uit Barneveld meldt men Dezer dagen kwam een Duitse,her, werk- zilverwinkel. Voor honderden guldens aan horloges en parures is er gestolen. De politie is de daders nog niet op het spoor. De be stolene was tegen inbraak verzekerd. Tot de gestolen voorwerpen (een 78 in getal) behooren 18 horloges, t. w. 2 gouden heeren- en gouden dames-, 5 zilveren heeren- en 4 zilveren dames-, 1 nikkelen heeren-horloge, alle remontoir horlogesvoorts voorwerpen voor een bedelarmband 2 zilveren oorijzers (Noord-Hollandsch model)3 étuis met elk 2 gouden oorknoppen en 3 broches, 3 arm banden (granaatkorrel), 1 zilveren dames- beurs, een groot aantal broches, en eenige dames- on hoeren-horlogekettingen. Zondagmiddag begaf de 25-jarigo Maria Braspenning, in dienst by don zoon van den wethouder uit Baarle-Nassau te Castelré, zich naar haar ouders te Meerlo in Belgie. Sinds dien tyd is z\j vermist. Donderdag is zy in de rivier de Mark drijvende gevonden bij een bruggetje, onge veer 3 A 4 minuten van do grens. Haar hals was met een dun touw of koord dicht- gewurgd. De marechaussee uit Alphen en de gendarmes uit Hoogstraten hebben 't voorloopig onderzoek geleid. Gisteren morgen is van Breda de justitie vertrokken, bestaande uit de heeren mr. baron Speyait van Woerdep, mr. Hellegers, een griffier on militaire doktoren, benevens den kapitein der marechaussee. Nadere bijzon derheden ontbreken. (Dbl. v. Nbr.) Wanneer de Fransche Kamer weer bij eenkomt zal ze naar allen schjjn de klip van het middel om aan de gevolgen ervan te ontkomen, is nog niet gevonden, in Weenon evenmin als in Budapest. voor een dien 3’) In dat geval brengt gij „den schaduw* naar mijn huis, waar hij mijn komst heeft af te wachten.* Dorison deed wat van hem verlangd werd. Zijn dienstijver was zeer toegenomen. Dat scheen nu eindelijk een werk, een onderneming te zijn, waarvan iets goeds mocht worden verwacht, en in elk geval werd er nu niet alleen geredeneerd, maar ook doortastend gehandeld. Ook was ’t hem een verlichting, dat Cathcart’s verdenking van Eustace op iemand anders werd overgebracht. Op het politiebureau gaf hij het briefje af en keerde vijf minuten later slechts, met den hem toegevoegden spion der geheime politie naar de passage Hoffman terug. Bij den ingang kwam Cathcart* het tweetal reel’s te getnoet en zeide daarbij tegen Dorison »Hij is hier nog. Wacht even, ik kom zoometeen terugI* En tot den schaduw: „Ik zal u een heer aanwijzen, van wien gij mij, zoo gauw als ’tu mogelijk zal zijn, hebt te melden, hoe hij heet, wat hij is, met wie hij omgaat, hoe hij leeft, kor tom al dergelijke wetenswaardigheden Zoodra gij iets bizonders zyt te weten' gekomen, meldt gij ’t mjj op elk uur van den dag of van den nacb Omer Pacha benoemd is tot opperbevelhebber van alle in Europeesch Turkije geconcen treerde troepen, en dat er nu in de vilajets Salonika en Adrianopel 300.000 man Turk- sche soldaten liggen. Misschien te hoog geschat; maar zegt dat het 200.000 man zyn, dan bljjkt dat de Sultan toch een ge weldige macht op de been hoeft. De „Stan dard” voegt aan dit bericht de opmerking toe, dat de benoeming van Omer eigenljjk hetzelfde beteekent als een oorlogsverklaring aan Bulgarye. Wellicht te stout geconclu deerd, maar het is een feit, dat het Turk- sche legerbestuur nu reeds het geheele Mohastir-vilajet (waar de ellende alle beschrij ving tart!) van troepen hoeft ontbloot on byna al zyn soldaten aan do Bulgaarscho zuidgrens heeft samen getrokken. Dit kan zeer gevaarlyk worden, vooral nu er be richten komen, dat aan de goheole zuidgrens wordt gevochten. Verspreide Bericht en wordt gemeld, dat Hier is mijn adres. Volg mij nu I* Hij begaf zich regeliecht naar de kunstgalerij en duidde den spion den bedoelden jongen man aan, die gezeten was aan een tafel, dicht bij de deur, en die deur niet uit het oog verloor. Cath cart zeideDat is de persoon Voor alle dingen moet ik weten, waar hij woont en welke plaatsen hij bezoekt. - Toen keerde hij naar Dorison terug, die reeds vol ongeduld op hem wachtte, zeggendeNu ga ik slapen, want ik ben vermoeidOok gij hebt voor vandaag genoeg gedaan.* Hij sprak niet verder, want juist verliet de onder polie-toezicht gestelde jonge man de passage door zyn schaduw gevolgd. de scheiding van kerk en staat niet kunnen ontzeilen, zooals vorige jaren bij begrootings- voorstellen van die strekking telkens door de handigheid van de regeering nog mogelyk was. Iets van zoo’n ingrijpenden aard is ook niet te beslissen door het eenvoudig afstemmen van een begrootingspost. Maar dit jaar zyn de voorstanders er vroe ger by geweest. Er zyn uitvoerig uitgewerkte voorstellen ingediend van verschillende zyden, nl. door de leden De Prcsensé, Vaillant, Ernest Roche, Hubbard, Réveillard, Llorens en Grosjeau. Die voorstellen zyn in handen gesteld van een parlementaire commissie en deze heeft, zooals de Fransche commissies meer doeiy byna al het werk opgedragen aan éen harer leden, in dit geval hot socia listisch Kamerlid Aristie Briand, een man van erkende bekwaamheden. Deze is nog niet geheel klaar met zyn rapport, maar aan een redactie-lid van de Temps heeft hy do hoofdstrekking daarvan meogedeeld. De formule „oen vrye Kerk in eon vrijen staat” had z. i. slechts betrek kelyk waarde, want ze slaat op twee vrijheden die niet samen kunnen bestaan dan met wederzydsche concessies. Geen ernstig wetgever zal het vraagstuk anders durven beschouwen, en men kan van de tegenwoordige godsdienst-lceraars niet de bovenmenschelijke wijsheid verwachten om opgewekt de voordeelen, die zy nu sedert 100 jaar genieten, op te geven. Maar overigens had hy het ontwerp voor het commissie-voorstel zoo vrijzinnig mogelyk gemaakt. De vrijheid van den godsdienst en van de uitoefening daarvan is er volkomen in verzekerd. De eenigo beperkingen betreffen het misbruik dat de kerken van baar macht zouden, kunnen maken. Die beperking daargelaten, laat het ontwerp echter alles vry. Ieder genootschap kan zich vormen ter onderhoud en uitoefening van zyn godsdienst zonder dat de staat zich mengt in kwesties van inwendige organisatie, ceremo nies enz. Do kerkgebouwencnthedralen, tempels en synagogen worden door het ontwerp, in overeenstemming met een uitspraak van den Raad van State, beschouwd als eigendom van den Staat of van de burgerlijke gemeente. Ze moeten door deze verhuurd worden aan de volgens de wet gevormde kerkgenootschappen Alleen die gebouwen, welke sedeit het con cordaat gesticht zyn louter door vrijgevigheid der getrouwen, kunnen worden opgeëischt door de betrokken genootschappen. En eindelijk voorziet het .ontwerp in eon pensioenregeling voor de geestelijken boven 45 jaar die nu door den Staat gesalarieerd worden. In de eerstvolgende dagen viel niets bizonders voor. De «schaduw* was zijn man trouw gevolgd en had Cathcart gerapporteerd «De heer heet Harry Langdon en is drie jaar geleden uit Chi cago gekomen. Men houd hem voor iemand van vermogen, daar hij niets om handen hoeft. Hij leeft op een vry grooten voet en gaat nog al druk om-met andere heeren, die hun beroep maken van het spel. Menig verdacht individu schijnt hij te kennen, zonder juist vertrouwelijk tegen die menschop te zijn. In de derde avenue, in de zes-on-twintigste straat, bezoekt hij meermalen een vrouw, die zich -zijn vrouw uitgeeft. Hij is zeer intiem met gerenommeerd geneesheer, dokter Fassett, hij byna eiken morgen in een zijner beide In de laatste maanden hebben te Amster dam verscheiden exploitanten van publieke huizen hunne affaires opgedoekt, nadat hun was aangezegd, dat aan hjin perceel een bevelschrift tot sluiting gehecht zou worden en zy een politieagent voor de deur zouden krjigen. Op den O. Z, Achterburgwal, aan het Oude Kerkplein, op het Rokin en in de Spuistraat zyn samen meer dan een half dozijn „Hotels” ontruimd. Thans is ook weer een bevelschrift tot sluiting aangeplakt aan het perceel N. Z. Voorburgwal 81. (Tel.) Gemengde Berichten. Te Hoorn is in den nfgeloopen nacht een brutale diefstal gepleegd in een gond- en woningen bezoekt. Na dit bezoek gaat Langdon strijk en zet langs denzelfden weg naar de zesde avenue om daar een bepaald restaurant te bezoe ken, waar hij het tweede ontbijt (gebruikt, de nieuwsbladen leest en een paar kennissen spreekt. Dan bezoekt hij een speellokaal hij wordt overal dadelijk toegelaten waar hij steeds „pharao* speelt. Hij komt slechts op fatsoen lijke plaatsen en gaat dikwijls naar den schouw burg.* Cathcert zwaaide den schaduw* grooten lof toe voor dien^« spoedige en uitvoerige mededeelingen en verklaarde hem, dat hij zeer tevreden was. Inmiddels was er tusschen Dorison en Eustace een steeds inniger wordende vriendschap ontstaan. De beidde heeren zochten elkander dikwijls op en gingen ook enkele malen te zamen naar den schouwburg. Voofal Eustace scheen er groote waarde aan te hechten om met Dorisoh meer van nabij bekend te worden, want Dorison had van zijn kant een bepaalde gewetenswroeging om te genover iemand, die hom in alle oprechtheid als vriend bejegende, een dubbelzinnige rol te moeten spelen, en alleen het denkbeeld, dat hij daarbij een heiligen plicht vervulde, was oorzaak, dat hij den ander niet feitelijk uit den weg ging. Dorison was door den jongen Eustace bij diens familie geïntroduceerd geworden en de dames wa ren eenvoudig en lief voor hem geweest, vooral zij, die hij het geluk had gehad te redden, zonder dat bij de hom betoonde genegenheid eenige sprake van koketterie kon zijn geweest. Hij werd bij de fam lie ook op een diner ge vraagd en had met blijdschap de uitnoodiging In een Donderdag te Sheffield gehouden redevoering deelde minister-president Balfour mede dat lord Milner gemeend heeft het hem aangeboden ambt van minister van koloniën niet te moeten aanvaarden. Lord Milner is het volkomen eens met de impe riale en de binnenlaudsche staatkunde van de Regeering, hy is echter van oordeel, dat- hij het moeilyke Zuid-Afrikaansche vraagstuk beter ter plaatse kan oplossen. De byeenkomst van conservatieve agenten te Sheffield heeft met algemeenc stemmen een motie aangenomen ter goedkeuring van minister Balfour’s fiscale staatkunde. Het hernieuwde aftreden van graaf Khuen Hedervary, nadat de Keizer hem nauwelijks de vorming van een nieuw Hongaarsch ministerie had opgedragen, heeft in Hongarije, zoowel als in Oostenrijk, groote ontsteltenis verwekt. De Hongaarsche bladen zyn, voor de toekomst, al even radeloos als de Oosten- rykscbezy weten niet wat er nu kan gedaan worden om den toestand in Hongarije tot een geregelde te maken. Voorloopig blyft alles rusten. De Keizer heeft den Tsaar bij zich en kan voor de volgende week graaf Khuen niet ontvangen. In Budapest verwacht men, dat de Keizer voorloopig niemand met de vorming van een kabinet zal belasten; er is in Hongarije geen staatsüian, die onder de tegenwoordige om standigheden een opdracht tot kabinetsfor matie zou kunnen aanvaarden. De liberale party is geheel uiteen gevallen; hét ontbreekt haar aan een vast program en aan leidiftg. Wat vandaag in de party-ver gadering wordt besloten, wordt morgen in de Kamer verzaakt. De radicale elementen win nen zienderoogen aan macht, cn hellen steeds meer over naar de zyde der onafhankelijk- heidsparty. Deze juicht, want de toestand die door haar houding ontstaan is, is koren op haar molen. De Hongaarsche staatslieden zien geen andere uitkomst, dan toegeven in de leger- quaestie door den Koning, of invoering van den ex-lex-toestand in Hongarye, met ont binding der Kamer, en een regeering zonder Parlement. Van toegeven kan geen sprake zyn. De Koning heeft dat in zyn legerorder van Uhloppy en in de latere commentaren daarop, duidelyk gezegd. Het is niet te verwachten dat de Vorst op zyn genomen besluit, een gevolg van een vaste overtuiging, zal terug komen. En eon ex-lex toestand, een Regeering zonder Parlement en zonder de grondwet tige waarborgen, moet by de stemming, die thans in Hongarye heerscht, leiden tot een - uitbarsting. De toestand is dus ernstig genoeg. Maar GOUBSCHE COURANT De rechtstreeksche onderhandelingen tus schen Bulgarije en Tnrkye zjjn nu geschorst wegens de samenkomst der beide Keizers en van hun ministers van buitenl. zaken te Weenen. Voor onmiddellyk oorlogsgevaar bestaat om dezelfde reden thans minder vreesmaar dat de toestand zoo voor als na zeer ernstig blyft, wordt door niemand ontkend. Uit Konstantinopel Frankrijk. Men was aan het Parysche stadhuis voor nemens den koning en de koningin van Italië een extra-glansrjjk feest aan te bie den, doch nu is don voorzitter medegedeeld dat de vorstelijke personen maar een mi nuut of twintig ton stad huize denken te blyvon een periode, die met den besten wil zich niet leent tot een uitgebreid feest vertoon. Nu zal men dienzelfden avond of den avond, volgend op den bezoekdag, maar een feest aanrichten voor do Fransch-Itali aanscho vereenigingen cn do leden der Fransche koloniën, die voor eon uitnoodi ging in aanmerking komem De luitenant-ter-zee Heron is te Brest op een kustvaartuig in arrest gesteld in verband mot' zyn onbehoorlykon uitval to gen vico-admiraal Muréchal. Na aflevering van Zijn degen aan den commandant is hy opgesloten in een hut on oen matroos houdt de wacht, terwyl do luitenant eiken dag eon uur mag wandelen op de brug. Duitschland. Wegens majesteitsschennis is in beslag genomen het sociaal-democratisch Volks- blatt für Hessen te Kassei. Het betrokken artikel was gericht tot de onpartijdige pers en is weergegeven d tor verscheidene bladqn. De zaak togen de Vorwarts-redactepren Leid en Kalinski wegens do Kaiserinsc^aan- gelegenheid, wordt voortgezet zestien mezer. Wegens majesteitsschennis, uitgesproKen tegenover een sergeant-titulair in een kof fiehuis (de sergeant raadde den man aan zjjn sabel rustig in do scheede te laten) is de huzaar Kooks te Dantzig veroordeeld tot één'jaar gevangenisstraf en verplaatsing in de twee klasse. >EN en zware ATEN in alle 7 ter beetemder

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1