G E E N BA5SENEKUHM30EÏ. Timmerlieden SCHOENWERK 0. SUITS. Petroleum Kachels, BINNENLAND. D. SAMSOM, Stadsnieuws. /gé 373ste Staats-loterij VÉESLAa BEURS VAN ROTTERDAM. Markt A 88. Gouda, MantelsCostumes ROBES, JAPONSTOFFEN, PELTERIJEN, Veemarkt te Retterdam. NiKird-Braliantsrli Schoen- en- Laarzenmagazijn KL KI WEG E 30. ADVEHTtiNTIKN GEVRAAGD Volgens den hedendaagschen stand der wetenschap is Odol proefondervindelijk het beste middel voer de verzorging van mond en tanden. Zenuw- en Maag-lijders ISaad-gre-xrer Is. X3. S O O s, Ontvangen Hanglampen en staande Lampen. niet behoorende tot een der in het gewest overhoop liggende natiën. Verder wil lord Lansdowne dat Enropeesche officieren zullen toegevoegd worden aan de afdeelingen Turksche troepen, die met de on derdrukking van den opstand belast zyn. Deze militaire commissie zou worden samen gesteld uit officieren, aangewezen door de landen, die het tractaat van Berlijn hebben onderteekend of alleen door Oostenrijk en Rusland. Een andere commissie, samengesteld uit consuls van alle Mogendheden, zou be last worden met de taak aan de behoeftige bevolking ondersteuning te verleenen, den terugkeer van de verdrevenen naar hun woonsteden te vergemakkelijken en den op bouw te bevorderen van dorpen,-kerken en scholen, door de Turken vernield. Verspreide Berichten. Frankrijk. Vrijdag liepen te Parys geruchten, dat Lóón Bourgeois vastbesloten was in de openings zitting der garner zyn ambt als voorzitter neder te leggendoch een officieuse nota spreekt deze geruchten reeds tegen. Zateidag werd koningin Alexandra van Engeland op de terugreis van de huwelijks feesten te Darmstadt te Parys verwacht. Generaal André, de minister van oorlog, heeft een onderzoek doen instellen naar de houding van drie officieren der koloniale artillerie, die te Lorient tegenwoordig zyn geweest bij redevoeringen door de bekende anarchiste Louise Michel, gehouden, by welke gelegenheid zij ondubbelzinnige blijken van instemming hadden gegeven met de raeeningen van de „Roode Maagd". Hoewel de federatie van plaatselijke vakvereenigingen Vrijdag in een motie be- sli: t heeft, dat het nu de geschikte tijd niet is een algemeene werkstaking uit te lokken wat tengevolge had, dat op vele plaatsen de arbeid is hervat, werd Vrijdag in zes tien van de achttien te Rtjssel gehouden wijkvergaderingen besloten, de staking vol te houden. Toch was gisteravond in de stra ten der stad veel minder agitatie dan de vorige dagen en alles bleef er rustig en kalm. Düitschland. Het Reichsgericht te Leipzig heeft de revisie-aanvraag inzake het proces tegen den directeur van do Trcbertrocknung-Ge- sellschaft, Adolph Schmidt, die wegens gel delijke knoeierijen veroordeeld was tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf en 3000 mark boete, verworpen. Te Kleef is een hulpwisselwachter, die door het niet sluiten van de boomen by een overweg van de spoorbaan den dood van 4 personen had veroorzaakt, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was l1/, jakr. Enobland. Te Londen zijn eonige reliquieën van Na poleon 1 in het openbaar verkocht. Een statiejas bracht 3G0, een lok haar van den grooten keizer slechts 12 gulden op. Italië. Te Chiasso zyn door de douanen 6 geeste lijke zusters aangehouden, die uit Frankrijk kwamen. Ih haar bezit werd tabak en kant gevonden, welke artikelen zy in Italië tracht ten binnen te smokkelen. De minister van marine hoeft eene com missie benoemd tot het ontwerpen van eene reorganisatie van het onderwijs aan het Ko ninklijk Instituut van de Marine te Willems oord. Als grondslag bij die reorganisatie is gesteld aansluiting bij het eindexamen van de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. De commissie is samengesteld uitden ge pensioneerden schout bij-nacht Schippers, voor zitter van de commissie voor het zee-officie- ren- en adelborsten-examen kapitein ter zee W. J. do Bruyne, commandant van het In stituut voornoemd; kapitein-luit-ter zee Wol- terbeek, afgetreden commandant van de „Nau- tilius", en luit. ter zee le klasse, P. Koster, tevens secretaris der commissie. Naar De Tyd nader verneemt, komen, nog meer dan de beide reeds genoemde leden van de Tweede Kamer, voor het vice president schap van den Raad van State in aanmerking de commissaris der Koningin in Utrecht A. baron Schimmelpennir.ck van der Oye van de Poll en Neyenbeek en de oud-minister jhr. mr. J. Röell. Gemengde Berichten. Aangaande de staking van betaling der firma J. de Goeyen Jr. te Amsterdam ont ving de „N. C." de volgende berichten. Gisterenmorgen 1© elf' uur hielden de cre diteuren (een 30-tal was aanwezig) der firma J. de Goeyen Jr. die haar betalingen heeft gestaakt, wederom een vergadering in Kras- nagolsky. Voor hen treed op mr. J. Kap- peyne van de Coppello, voor de firma mr. J. C. de Vries. D®el der vergadering was te overwegen of al dan niet de failliet-verklaring der firma zou worden aangevraagd. Na afloop der vergadering werd ons de mededeeling, dat nog geen besluit was genomen. Een tolgende vergadering is ook nog niet belegd. In dit verband zy nog eens medegedeeld, dat de ongedekte vorderingen slechts f 940,000 en de vorderingen der familie f 2.500,000 beloopen. Men seint uit Amsterdam: Maandag a. s. zal ter beurze executoriaal worden verkocht het geheele bezit van den heer J. de Goeyen Jr. aan bewijzen van deelneming in het „Internationaal Ladsyn-, dicaat." Naar wy stellig vernemen is reeds een sterke combinatie gevormd, die het geheele .bezit zal overnemen. Nader seint men uit Amsterdam Van de firma de Goeyen is eergisteren executoriaal verkocht 156,000 dollar pref. Kansas City Southern voor 30p4 tot 307/,fl pCt. in kavelingen van 10,000 dollar. Giste renmiddag is executoriaal ter beurze verkocht voor ruim 1,000,000 dollars van hetzelfde fonds voor 30 tot 301pCt. Mie Dop, din de Leidsche studenten 58 jaren lang van vruchten voorzag, heeft er het byltje by neergelegd. In een dankbetui ging aan heeren studenten te Leiden, waar in zy dank zegt voor de groote gunst en het vertrouwen, dat zy van hen genoten heeft, deelt zy mede, dat zy heel graag haar 60 jarig jubileum op de sociëteit had willen vieren, maar tot haar spyt willen haar beenen haar niet meer dienen en dus is zy tot haar leedwezen niet meer in staat de studenten iederen dag een lekker vruchtje te presentperen. Ook zal ze de heereD, als zij promoveeren, geen bouquetje meer kun nen aanbieden. Mie van den Dop, zooals zij voluit haar brief onderteekent, uit ten slotte haar beste wenschen voor het heil der Leidsche studenten. Men meldt uit Leiden aan de „N. R. Ct." Er is alhier een vereeniging van Friezen opgericht. In een druk bezochte vergadering in het Nutsgebouw, waar in de Friesche taal werd gesproken, een voorloopig bestuur benoemd dat zich zal bezighouden met liet samenstellen van een karbrief (reglement). Er traden 62 mannen en vrouwen als lid toe. Het hoofddoel is de Friesche taal te be oefenen en te onderhouden door het houden van bijeenkomsten, waarin lezingen en voor drachten zullen worden gehouden en zoo mogelijk door het doen circuleeren van Friesche litteratuur. Tevens wil men land- genooten, die zich hier komon vestigen, met raad en daad bystain. Uit Arnhem meldt men aan de „N. R. Ct." De werkstaking aan de fahriek van markt- sigaren van Hoksbergen en Karreman ver keert nog in hetzelfde stadium. Enkele z.g. „onderkruipers", die aangenomen waren, zyn na kennis genomen te hebben van din stand van zaken weer vertrokken. De stakers zullen van de afdeeling Arnhem van den Sigaren- en Tabaksbewerkersbond voor een goed gedeelte hun loon uitbetaald krijgen. Op zich zelf beteekent de staking zoo heel veel niet. Het personeel bestond slechts uit een negental personen, niet eens volslagen sigarenmakers. De beteekenis der staking ligt dan ook hierin, dat de afdeeling van den Sigaren- en Tabaksbewerkersbond ge dwongen was tot krachtig optreden om de positie der sigarenmakers op andere fabrie ken te verdedigen. Met groote moeite toch is het indertijd gelakt een wat ganstiger loonregeling op de vorschillende fabrieken te krijgen en nu zou de zware concurrentie met eene inrichting, als 'die van Hoksbergen en Karreman een fabriek is het eigenlijk niet de pa troons wel eens kannen noodzaken ook hun loonen weer te verlagen. By één patroon tenminste is de loonregeling van H. en K al eens oorzaak geweest, dat er moeilijk heden ontstonden. Vandaar, dat de afdeeling sterk geïnte resseerd is by de staking en dat zy bereid was krachtig stryd te voereq tegen Hoks bergen en Karreman. Een paar benauwde uren heeft de schui tenvoerder Kuipers Vrijdagnacht te Amster dam doorgebracht. De man lag met zijn vaartuig aan de Handelskade en had in lading 700 z^Mn bietsuiker. Ter bewaking van de ladiHgwas hij dien nacht aan boord gebleven. Terwijl hy beneden was, is door den storm de schuit te ongeveer half vier uur omgeslagen. De schuitenvoerder zat nu in de drijvende schuit gevangen en kon na tuurlijk alleen niet uit zyn weinig benjjdens- waardigen toestand worden bevrijd. Toen de havenpolitie van het ongeval in kennis was gesteld, deed zy onder leiding van den haven-inspecteur, den heer Visser, alles om de schuit weder in den normalen toestand te krijgen en den gevangene te bevrijden, dien men daar binnen steeds tegen den bodem hoorde kloppen, om de aandacht der buiten wereld te trekken. Het bleek echter dat het niet zoo een voudig ging de schuit weer vlot te krijgen; de eenige mogelijkheid was de 30 tons-kraan aan de Kop van de Handelskade in werking te stellen en daaraan de schuit op te hyschen en zoo weer vlot te brengen. Tot dit middel werd besloten, doch voor men alles in gereedheid had was er alweder tyd verloren gegaan. Maar ten slotte ging het toch goed en kreeg men de zolderschuit ongeveer half acht vlot. Zoodra het vaar tuig weder normaal lag, kwam de schuiten voerder er uitgekropen. De man was èn door schrik, èn door een gedwongen verblijf van eefifge uren in een nauwe ruimte, erg verstijfd en versuft, doch had overigens geen letsel bekomen. Hij werd in een rijtuig naar zyn woning ir. de Spaarndammerstraat gebracht. De lading suiker, die op de schuit had gelegen is natuurlijk verloren. („Hbld.") Te Bazel is deze week een rechtsgeding begonnen wegens bedriegelyke bankbreuk tegen de directeur van do Basler Kredit- gosellschaft (een coöperatieve vereeniging) en een door haar gestichte spaarkas. Elf leden van de raden van toezicht, uit de nyvere burgery, staan mede terecht. Door speculaties en wanbeheer is het kapitaal zoek geraakt en door valsche belansen werden de verliezen gedekt. Zoo luidt de aanklacht. De beschuldigden beweren dat de in 1902 overleden directeur de leider was en zy hem geheel vertrouwden. De leden van de raden van toezicht verklaarden van bankzaken eigenlijk geen verstand te hebben Het aantal zelfpioorden nam in de laatste tien jaar in Je Vereenigde Staten sterk toe. Door een statisticus werden, om den toestand te leeren kennen, de statistieken van 50 steden, gezamenlijk met 15 millioen inwoners, bestudeerd. Het cijfer van den zelfmoord wisselde van 9 in Massachusetts tot 25,7 op de 100,000 in St. Louis. Het geheele aantal zelfmoordenaars in één jaar, in al die steden by elkaar, bedroeg 2452. By ons te lande was het laatste totaalcijfer, over 1902 319; dat is, naar verhouding, niet moer dan ruim een derde. Naar de „N. L. K." verneemt, werd een geval van pokken geconstateerd te Kerke- rade. Een leeraar aan eene der onderwijs inrichtingen aldaar, welke buiten die inrich ting woont en voor een paar weken elders benoemd is, bracht een bezoek aan zijne familie in Den Haag, waar ook zyne vrouw vertoefde. Bij deze hadden zich juist ver schijnselen van pokken voorgedaan, terwijl kort daarna de ziekte by haar geconstateerd werd. Twee dagen na zyn terugkeer te Kork- rade deden zich ook by den leeraar ver schijnselen voor, die er op wezen, dat de pokziekte ook hem had aangetast Hy wordt nu in zyn woning te Lucker- heide verpleegd en daar streng geïsoleerd. Gevaar voor uitbreiding wordt niet aanwezig geacht. De bekende colporteur E. Kloosterman beweerde op 11 Juli 11., by gelegenheid dat hij op de Markt te Delft zyn brochures te koop, aanbood, door eenige jongelieden te zyn mishandeld, en diende eene klacht in by den officier van justitie te 's-Gravenhage. Thans is aan K. van wege den officier van justitie bekend gemaakt, dat er geen termen bestonden om de Delftsche jongelui te vervolgen. Voor de rechtbank te Kottbus heeft de zaak gediend van een houtbewerker zekeren Fried rich J&gel, die op 29 Mei by Drebkau een dwarsligger over de spoorstaven had gelegd, die trein uit het spoor wierp, met het gevolg dat een reiziger gedood en ver scheidene anderen enrstig gewond werden. Jfigel kreeg 14 jaren tuchthuisstraf en 10 jiar verlies van eererechten. Het O. M. had levenslange tuchthuisstraf geëischt. Onlangs is mslding gemaakt van de schan delijke toestanden in het politiekorps te Madrid bestaande. Voorloopig geschiedde er tegen de gecompromitteerde ambtenaren niets. Alleen werd een aantal der beambten ge schorst. Thans echter heeft de justitie drie inspecteurs in hechtenis laten nemen. Uit de provinciale gevangenissen zyn een aantal veroordeelden naar Madrid overgebracht om als getuigen tegen de ambtenaren op* te treden. Een aantal eigenaars van pandjeshuizen verklaart, dat de gearresteerde inspecteurs herhaaldi lyk by hen voorwerpen in beslag namen onder de bewering dat deze gestolen waren, zonder dat eenig bewjjs daarvoor werd gegeven, Men heeft, zoowaar, iets nóg vreeselykers dan het „looping the loop" kunnen bedenken. De „menschelyke pyl" heet het kunststuk. Dezelfde vreeselyke machinerie is er voor noodig. Hoog van het plafond vliegt de wielrjjder op het hellend vlak naar beneden. Maar in plaats van, beneden aangekomen, den ring te doorloopen, springt hij van de stellage over een leege ruimte van 15 meters, om dan op een tweede, in dezelfde richting liggende baan rustig verder te ryden als had hy het pad geen oogenblik verlaten. De halsbrekende sprong wordt op 't oogenblik avond aan avond in een der Parysdhe tingel tangels uitgevoerd door een dame. En tóch bestaat er een vereeniging tot bescherming van dieren. De heer Ripper, van het landbouwkundig proefstation te Weenen, heeft een toestel vervaardigd tot het spoedig en makkelijk onderkennen van gezonde of zieke melk. Daartoe wordt een zekere hoeveelheid melk vermengd met een paar druppels azijnzuur, gekookt en een druppel er van onder een kijker geplaatst en tegen het liebt gehouden Ziet men dan dat de straalbreking van het melkserum by som mige dieren onder een kleineren hoek ge schiedt dan by andere runderen, dan is dit een bewijs dat de melk niet gezond is. De brekingsexponent, d. w. z. de verhouding der beide hoeken onder welke de stralen in het serum binnendringen en er weer uit komen deze exponent bedraagt by ge zond melkserum 1.3430 tot 1 3442, bij zieke melk daarentegen veel minder. De wisselwachter Martin Kehrings te Cleve aan wiens schuld het verongelukken der familie Obhauss op 21 Sept. 11. te wyten is, werd Donderdag door het „Landgericht" te Cleve veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en de kosten. Hjalmar Reitz, de zoon van den grijzen staatssecretaris der gewezen Zuid-Afrikaan- jsche Republiek en schrijver van het bekende werk „De dochter van den handsopper" promoveerde Vrydag op Stellingen tot doctor in de rechtswetenschap aan de universiteit van Amsterdam. By het begin van den Zuid-Afr. oorlog brak hy zyn studiën te Amsterdam af en vertrok met de heeren Smit en Pretorius, door vele studenten uitgeleide gedaan, per Duitsche Oost-Afrika-Lyn naar Lourengo-Marquez, van waar hy zich per spoor naar Transvaal be gaf en zich by de Boeren-commando's in Natal aansloot. Hy streed met succes mede tot Januari 1902, toen .by, door het onge lukkige feit, dat op den zwaren en uiterst vermoeienden tocht naar Natal nog voor den bbroemden slag by Itaia zyn paard uitgeput raakte, geheel buiten zyn schuld in de handen van den vijand viel. De heer Reitz, die met groote volharding na den oorlog weder zijn studie te Amster dam opvatte en deze in zeer korten tyd ten einde wist te brengen, wenschen wy by hot aanvaarden van zyn nieuwe loopbaan een groot en welverdiend succes. Zy, die dit jaar te Londen waren, roemen als iets zeer merkwaardigs de nabootsing van een echten brand in de uitspannings- plaats Earl's Court. Een te Londen geves tigde jonge Hollander schreef over deze vertooning aan zyn familie het volgende dat 't „Nieuws" meedeelt „Zoo'n plaats heb ik nog nooit van myn leven gezien, waar op zoo'n groote schaal amusementen en tentoonstellingen zyn bij eengebracht; het is zoo iets als een klein Crystal Palace. Dit jaar is er een Interna tionale Brandweer tentoonstelling. We zyn er ook geweest in het theater, waar alles van de brandweer getoond wordt. Het too- neel is 800 M. lang, 10 minnten om er alleen over te loopen van links naar rechts. Wel nu, nadat we eerst al de brandweerkorpsen, van de Romeinen af tot nu toe, hadden zien passeeren, begon de eigenlijke voor stelling. Men had het gezicht op een gedeelte van Londen, een groot plein, waarop alle straten uitkwamen. Eerst kwamen twee politieagenten met een groot plakkaat, waarop geschreven stond „Weest niet bang als er brand wordt geroepen't behoort by de voorstelling", en wandelden zoo heel kalm het tooneel af. Dat was heel praktisch, vindt u niet? En toen zag ik iets wat ik nog nooit op een tooneel gezien heb. Men- schen by honderden wandelden op de Btra- ten, cabs by tien te-gelyk reden rond, om nibussen, karren, politieagenten enz., alles echtnu, op zoo'n tooneel kan dat. Toen ging het theater uit, dames, cabs, heeren, enfin alles zooals dat echt gaatnatuurlijk eenige aardigheden met politieagenten, zoo als dat alty'd op een Engelsch tooneel te vinden is. Plotseling gegil, geschreeuw, het schreeuwen van „brand I" inslaan van ruiten, een groot huis in brand, echte vlammen komen uit de ramen, menschen op 't dak^ ladies voor de ramen, een vreeselyk gezicht, De zeker wel 150 menschen op de straat rennen te zamen, enz. enz. Een politieagent holt naar de brandschel, en toen, u kan het niet gelooven dat dit alles op een tooneel gebeurt, en toen komt van alle kanten de echte Londensche brandweer opzetten, samen 7 of 8 wagens, stoomspuiten en ladderwa gens echt water wordt gespotenmenschen worden gered; precies een groote brand Het is niet te gelooven. Die paarden met die wagens en brandweermannen rennende door het gebouw, die vlammen, die men schen, precies een echte brand, nooit heb ik zoo iets gezien." Een bericht uit Washington deelt mede dat de politie eergisteren weer een krank zinnige heeft gearresteerd, die, met twee messen gewapend het Witte Huis trachtte binnen te dringen. In verband hiermede en als gevolg van het groote steeds toenemende aantal gekken die het op president Roosevelt gemund heb ben, heeft deze besloten, het Witte Huis, waar tot nu toe een uiterst democratische gastvrijheid heerschte, dool troepen te laten bewaken. Voortaan zullen schildwachten voor het Huis postvatten en zullen dezelfde maat regelen genomen worden als by andere ko ninklijke paleizen. Dit is voor Amerika een zeer belangrijke veranderingmaar het gevaar, dat de pre sident nu loopt, moet in elk geval worden vermeden. Een Russisch troonpretendent. Er is een pretendent naar den Russischen troon voor den dag gekomen, voor het geval keizer Nicolaas zonder mannelijke nakome lingen mocht sterven. In 1893 huwde de oudste broer van kei zer Nikolaas, grootvorst George, met een dochter van een Kaukasisch edelman, prin ses Nakasjidza, en uit dat huwelijk werd eon zoon geboren, prins Cyril, die nu 9 jaar oud is en dien sommigen, sedert den dood van zyn vader, als den naasten rechtheb bende op den Russischen troon beschouwen. Hertog Constantyn van Oldenburg trad in 't bijzonder als beschermer van prins Cyril op, waarom de keizer by dekreet verklaard heeft, dat hy aan zwakke geestvermogens lydt. Hoeveel kans op het keizerschap heeft Cyril niet, daar het huwelijk van zyn va der, die zonder toestemming van den tsaar trouwde, niet geldig was. Maar toch vindt men deze historie in een land waar zooveel ontevredenheid is en waar men niet al te stevig op den troon zit, niet bijzonder plei- zierig. GOÜDA, 12 October 1903. De Uqer J. R. Oldeman is te Leiden geslaagd/^voor het candidaatsexamen theo logie. 5e Klasse. Trekking van Maandag 12 Oct. No. 4778, 8604, 16668 en 19833 ieder 1 1000. 2106, 8755, 11136, 11539 en 14386 ieder 1 400. 1883, 8875, 12443, 13991, 19390 en 20532 ieder 1 200. 516, 5207, 5611, 5779, 6464, 8299, 9352, 10478, 11989, 14752, 14846, 17229, 20238 en 20658 ieder 1 100. 735 41 46 801 25 2485 83 2680 125 2729 209 2840 336 3131 70 70 93 3418 527 3533 44 3676 74 3723 656 32 76 9917 21 76 4040 937 4115 1003 4205 13 41 33 71 47 4343 1270 88 1375 4590 1411 94 1523 4612 74 49 1675 4762 1778 4886 97 94 1825 4982 1951 5020 Prijzen van I 70. 5493 8035 10515 43 34 62 10634 8102 10494 8263 11010 85 93 8484 11155 8760 11238 79 11302 8815 20 34 81 96 96 8921 11405 9002 11529 43 11731 68 11876 9110 11994 9207 12020 93 57 9433 66 9519 72 33 12130 9658 68 5564 5603 16 96 5703 5 73 5826 97 6037 6132 6205 6355 6526 63 6720 6812 6976 77 7015 17 21 34 26 61 7108 9944 90 7311 10023 99 25 43 12543 51 55 12636 7426 10122 12725 7513 65 12818 13278 13353 70 13452 13683 85 13602 12 16 14014 69 14411 14670 88 14923 24 80 15048 61 95 15230 77 15516 31 15701 93 15970 16124 ftQ 16225 56 17419 29 68 94 17507 17609 75 17737 97 18019 77 18193 18289 18348 18419 38 91 18557 18799 18944 19050 19137 19289 19466 19568 69- 19622 1OT89 19817 20 59 77 5196 21 10215 56 16479 19945 79 5249 80 48 12932 16620 20082 2058 59 7663 81 13009 44 20178 80 66 95 97 24 16745 20253 2177 5332 7924 10333 82 16988 99 83 75 68 65 13100 17065 20377 ,2242 85 8023 10425 13232 17127 20523 2427 89 van de exploitatie en den toestand der Gasfabriek van de Gemeente Gouda gedurende het jaar 1902. De natte zuivering, geïnstalleerd in een ijzeren gebouwtje, lang 7 breed G\ M. en hoog 6 M., bestaat uit twee Livesey- washers, ieder van 15000 M'. en een retee- renden Kirkham-washer eveneens van 15000 M8. per etmaal, voorzien van de noodige in en uitlaatbuizen van geslagen ijzer en de daarbij behoorende bij-pas-inrichtingen doel matig en geriefelijk geplaatst. Naast de exhaustor-inrichting is, mede langs de Vest, het zaiverhuis met vier kis ten, ieder lang 6 M breed 5 M. en hoog 1,80 M. en loopkraan, volgens aanwijzing van den Directeur ingericht. Daarop volgt de carburatie-inrichting met Dr. Rau's toestel en twee carburateurs, een op de stadshoofd- buis en een op het gemaakt wordende gas. In de distribntiezaal bevinden zich de 18" regulateurs, de veiligheids-regulateurs, de stationsmeter voor 12000 M8., een Jet-pho- tometer en een toestel voor het onderzoek van gasmeters. Hiernaast bevindt zich het kantoor van den opzichter, waarboven het laboratorium. Het laboratorium bevat Een Letheby-Bunsen Standard photometer, met 16 en 14 kaarsen standaardbranders, kaarsen en Methven Screen Units. Twee Girouds, Lux-gasweger, Schillings- specifiekgewicht apparaat, Orsat's en andere toestellen voor chemisch onderzoek. De gashouders, 3 in getal, hebben een gezamenlyken inhoud van 7050 M\ Verder geven de terreinen ruimte voor cokesberging, teerput, ammoniakfabriek, yzer- oxydeloods, smederij, fittery, cokesloods, wa- genloods, badhuis, privatenbnis enz. De fabriek is in halfe onderdeelen met oigen telefoon-centrale verbonden en heeft voorts de noodige brandkranen op haar eigen water leiding. De uiteenloopende deelen zijn door flinke straatwegen verbonden. Het kantoor van den Opzichter bevindt zich in de fabriek, terwijl de kantoren van don Directeur, de administratie, den Boek houder en een ruim archief geplaatst zyn aan het Rotterdamsche Veer. Nog zy vermeld, dat het buizennet in de Gemeente eonige verandering onderging. De 2-dnims bnis op de Gouwe (lage zyde) van de Vischmarkt tot de Turfmarkt werd ver- vangeh door eene 4-duims buis. Verlengd zyn de 2 duims leiding in den Winterdijk tot aan het Van Bergen IJzendoorn-park, de 2-duims buis in de Jan van der Heydenstraat en de ,3 duims buis in de Krugerlaan, terwijl gelegd werden eene 3-duims leiding in do IJssellaan en de Prins Hendrikstraat en eene 2 duims leiding in eene nieuwe dwarsstraat vdn de laatstgenoemde straat en in de Vorst manstraat. Gasverbruik, Het gasverbruik nam ook dit jaar wederom toe. Het aantal geplaatste meters op 1 Ja nuari 1902 bedroeg 2421 met 14851 lichten en op 1 Januari 1903 2525 meter met 15386 meterlichten, eene toeneming dus van 104 meters met 535 lichten. Op het einde van het jaar waren in wer king 27 gasmotoren met 1917* paardenkracht tegen 26 gasmotoren met l/78/4 paarden kracht in het vorige.jaar. (Wordt vervolgd.) EEN NIEUWE SORTEERING A. VAN OS Az„ Kleiweg E 73a, GOUDA Teleuhoou No. 31 ZATERDAG, 10 OCT. L.K. H.K. StaaUlccningen. Nedrrlind. Obligatiën Ned. Werkelijke Scbnld 3 95/', 96 Bulgarije. Obligatiën Tabaks- leening 1903 5 85", Hongarije. Obligatien-leening (kr. 2000) 1892-1902 4 98»/. - Pole*. Obligation Schatkist 1844 4 93'/, Rusland. Obligatiën Binnen- landsche 1894 4 98'/, Obligatieleening L. 20 1867 1869 4 100 Azie. China. Obligatiën Gond Russische Garantie 1895 4 96", Japan Obligatiën 1899 4 82'/, Brazilië. Staat Minas Geraes 5 834, Provinciale en Stedelijke Leekingen Amsterdam Obligatiën 1900— 1901 4 102% Rotterdam Obligatiën (f 1000) 1898-1903 8V. 98 - Industrieels en Financieele Ondernemingen. Schuldbrieven Nederlandscüe Crediet- en Voorschotb. 41 g Schuldbrieven Ned. Voorschotb. te Amsterdam 4% SchnldbrievenVoorschotbank le Rott. 4 Hypotheek-Banken. Pandb. Bataafsche Hypb. 4 Pandb. Dordrechtsche Hypb. 4 Pandbr. Friesch-Groningsche Hypb. 4 Pandb. 's Gravenhaagscho Hy- potheekb. 4 Pandb. Holl. Hypb. 4 Pandb. Maas Hypb. 4 Pandb. My. voor Hyp.-Cred. in Ned. 4 100 Pandb. Overyselsche Hypb. 4 998/4 Hypotheekbr.Residentie Hypb.4 100 Pandb. Rynlasdsche Hyi b. 4 92Va Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99% Pandb. Ned. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Pandb. Vaderlandsche Hypb. 4 991 s 101 - I ÏOO'/J 100 99s' 99» 4 100 100% - 99% 99 4 Pandb. Westlandsche Hypb Pandb. Zuid-Holl. Hypb. Tabaks- Ondernem ingen. Aandeelen Rotterd. Deli-Mn. Scheepvaar t- Afaatsehappijen Obligation Hudig en Veder's Stoomvaart My. 5 Diversen Obligatiën My. tot Expl. Laan v. Meerdervoort 1902 4 Spoonoegleeningen Noord-Amerika. Atchison To- peka en Santa Fé Cert van gewone Aandeelen Denver Rio Grande Spw. Certificaten v. aand Kansas City South Rw. Comp. Aandeelen Southern Pacific. Gew. Aand. Prem iele en ingen Hongarije. Theis Itegulir Ge selschaft 4 100 99% 99" 169 100% 98 63 Vi 197. 187, 407, 158./, Bekroond Zilveren Medaille Nat- Wedstryd Leeuwarden, Internat. Kol. Tentoonstelling Amsterdam. Ontvangen do NOUVEAUTÉS in in groote Keuze tot de meest concurroe- rendft Pry zen Maandag 12 Oct. 1903. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal, 33,2de kwal. 30,3de kw. 26 cent per half kilo. Vette kalveren redelijk aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 27, 2de kwal. 24 3de kwal 20 cents per half kilo. Vette varkens groote aanvoer prijzen waren voor ie kwal. 2o78 2de kwal. iyVj, 3de kwal. 17 cent per haH kilo. Schapen en lammeren redel. aangevoerd. Mandel in vet vee slecht tot lagare prijzen Vette varkens kalveren, schapen en lammeren met zeer trage handel. beter adres voor alle soorten dan het tegenover de Kleiwegsteeg. Aanbevelend *0* Verloofd: H. IJSSEL de SCHEPPER, 2de Luitenant der Infanterie O. I. Leger SUZE MEIJER. Mnntok (Banka), 10 0ctobcr m Meester Cornells, Algemeene kennisgeving. BEKWAME bjj H. J. NEDERHOR8T, Turfmarkt, Gouda Allo reparatiën en aangemeten werk. t\ieuw onovertroffen J'rof. Dr. Liobers wol bolrond UVUW-K&ACHÏ-I&XXS& (Alleen echt met Fabrieksmerk)- tot voortdurende, radicale en zekere genezing van alle, zelfs de meest hardnekkige zenuw Kiektenvooral ontstaan door t afdwalingen op jeugdigen leeftjjd Totale genezing van elke zwakte, Bleek ■l ticht Benauwdheid Uoofdpjjn Migraine Hartklopping Maagpjjn slechte spijsvertering Onvermogen -- Impotenz Pollutione enz. Uit voerige prospectussen I 1 cr Cesoli (1. 1, fl. 2 (1, 3' dubbele flescli II. 1 Onfra l-MepötMatth. v. d. Vogto, Zaltbomm 0 I) poli: M. Clélmn Co., Rotterdam. 1'. II appel, 's-Gravenhage. I l'almmans do Jong J. Czn. Rotterdam - Ifl' St Co.Gouda, cn bi' allo drogisten Over geheel vers Het beste Mondwalcr Ifer Wereld! Heerlijk wrfrisscU! Conserveer! de handen! Alleen echt in onze Patentflacons. wordt nit overtuiging, als een werkelijke hulp in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaartwor It dit boekjo franco per post toegezonden door ULOKPOEL'S Boekh. Zaltbommol. 3 „Bukroond1' Tentoon- stellingSiihoenmakery s'Hage, Aug. 1898. Wereldberoemde Soboezi- Appro tuur. Liparin, Satin enz. zyn de beBtu middelen voor bet tonder moeite keurig poeter^ van allo «tzart en gekleurd schoen werk. Verkrygbaar Dy winkeliom in schoenwerk Galen- Kien, Drogeryen ent. Men lette Soed op naam on fabrieksmerk. ren.-Agent; W. Sardemtnn Arnhem. TIENDEWEG, 59. eene prachtige Collectie GANGLANTAARNS. (reukloos, gevaarloos), De KACHELS worden onk in HUUR gegeven.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2