IW ff >0. 9234 >P: t I IN UK BBANMN6. Aieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Buitenlandse!! Overzicht. ■ouda- FElILIJilOX. Cothen. ZONEN, 42ste Jaargang, PM Woensdag 14 October 1903. ndubsliua laderialf neeskracht al elke pynlyke srbodig. Met r ougeneeslijk ;s oen bijna 22 ngt genezing en van KISTHOUT, Verspreide Berichten. TEN in alle bestemder ter 41 4 den zes-en-twin- egen aansla!- (KHAN Zs S..<; EN- en DEN- eer lagen prys in 5 duimsche in alle afme- en Heining- 1 gratis. et Bjiks Inter- worden afgele- pakjes van vijf i een Ned. on» n Nornmer en i nevenstaand Wet gedepo- uTJES (voor jonge vrucht- 12 ct. per stuk. 'UT, SPOOR TALEN, HEI- inde prijzen en houthandelaar alle Of ROEDEN voor gulden, geschikt voor arten, enz. GEBINDTEN, verkrijgbaar DE VISCH- lering van ge- relende IJL, 1AART Lz. P ARREN. IN. EN- cn BOO- lar voor per- i K. M. 1, - ÏRGROEDEN, m. tot 40 ioet te zetten (alien {Amerikaansche roman.) IKK te letten i Mil INIIL UllRANT andere speculanten, die om de eene of andere reden belang hebben bij zulk een uitstel. De hoogo politiek is ondoorgrondelijk en de speculaties op dat terrein zyn evenmin spoedig te doorzien. Rusland poogt in Oost Europa op mogelijke wyze den vrede te bewaren, dit gelukken zal is echter de vraag. Vooral nu Turksche troepen de grens van Bulgarije zijn overgetrokken en den post Karaivamitza in de nabijheid van Devabair hebben aangevallen, een aantal Bulgaarsche soldaten hebben gewond, dorpen hebben ge plunderd en bij de nadering van Bulgaarsche troepen met hun buit over de grenzen zyn teruggetrokken. De Turksche regeering heeft een com missie benoemd om een onderzoek naar dit grensincident in te stellen en de schuldigen te straffen. Tckfonn ADV E K T E N T I E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centrn; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. In de laatste dagen loopt het gerucht, en het houdt met zekeie hardnekkigheid aan, dat de Czaar zyn plan om naar Rome te gaan, zou hebben qpgegeven. Door de Russische officicole pers is het gerucht nog niet weersproken. De reden, waarom de Czaar tot dat besluit zou gekomen zyn, schuilt hem in de te ver wachten manifestaties van de zydo der anar chisten en revolutionnairen. Het spreekt van zelf dat van die zyde heel wat grieven bestaan tegen Ruslands keizer, en dat vooral in een land als Italië waar uit in de laatste jaren de personen zyn voort gekomen, die aanslagen pleegden op vorste lijke personen een tochtje zyne ernstige bezwaren heeft. Maar het zou van weinig moed getuigen wanneer de Czaar om die reden zyn bezoek achterwege liet. Er worden toch immers de grootste voorzorgen genomen om zyn leven te beveiligen. Het is echter nog mogelijk dat het gerucht in de wereld is gebracht door politieke of ter zouden consulteeren. Dat gebeurde, maar de toestand werd hoe langer, hoe erger en mijn ouders verkeerde in wanhoop, zooals ge wel kunt nagaan. Toen alle hulp vruchteloos was gebleken en de doctoren het meisje reeds hadden opgegeven, maakte iemand mijn vader attent op een jongen arts, Fasset genaamd, die, naar 't heette, ware wonderwerken verrichtte. Welnu, die Fassett werd geroepen en verklaarde, dat de geheele toestand van de patiënte moe^st worden toegeschreven aan een verstoord zenuwleven en begon, volgens die diagnose, een geheel andere behandeling, dan zijn beide voorgangers gevolgd hadden. Hoe de ge leerde heeren ook onder elkander mochten mees muilen, er kwam merkbaar verbetering in den toestand mijner zuster en na verloop van enkele maanden was zij volkomen hersteld. Gij kunt u voorstellen, hoe dankbaar mijn oudors dien dokter Fassett waren, en hoewel mijn vader altijd gevon den had, dat de man, hoe kundig hij ook mocht wezen in zijn vak overigens weinig beschaafd was, werd hij door de mijnen met beleefdheden over laden, want hij had de lieveling des huizes gered. Toen later mijn moeder en Eveline ongesteld wer den, moest natuurlijk weder dokter Fassett geroe pen worden, die meer en meer bleek een zeer geschikte arts, maar tegelijk een ruwe, ja, eigenlijk gemeene kerel te zijn. Maar een dokter mag in een familie, waar hij met vrucht zijn practijk heeft uitgeoefend, altijd veel doen, en zoo introduceerde Fasset op zekeren dag, zonder daarvoor iemands toestemming te hebben gevraagd, dienzelfden Lang don, bij ons in huis, een ondrage!ijken, ordinairen, onbeschaafden, lichtzinnigen en groven zwetser I reld bekend en en middel tegen enz. Inwendig vendig in bijna iet goed gevolg ‘r(js per flacon 1.15. ontstekingen enz JOst f 1.60. rland :in 8 Amsterdam ie Schutzeuapotheke ich, Oesterreich itrael-Depót Sender Frankrijk. Do geruchten, dat de president der Ka mer, Borgeois. onverwijld zou willen te rugtreden, worden tegengesproken, hy is echter voornemens by ’t begin van do eerst volgende zittingsperiode tot zyn partyge- nooten het verzoek te richten hem niet meer candidaat te stellen. In zyn reeds vermelde redevoering voor de „club der 80” te Londen, wees lord Spen cer er nogmaals op hetgeen Asquith en verschillende bladen trouwens reeds voor hem hadden gedaan dat Chamberlain hoe genaamd geen recht heeft om het verminde ren van de belasting op suiker, thee, cacao enz. voor te stellen als een mogelyk tegen wicht van zyn belasting op graan en vleesch. Want eerstgenoemde belastingen zyn een voudig opgelegd om in de kosten van den oorlog te voorzien, met de stellige belofte, dat zy zoodra mogelyk zouden worden op geheven. Chamberlain mag het dus volstrekt niet voorstellen alsof zyn plan de opheffing van die belastingen mogelyk zon maken. Daar heeft ’t Britsche volk recht op en dal wel zonder bet opleggen van een nagenoeg cqui- valeerende belasting op do voedingsmid delen. De pjofect van het imperialisme zal een nieuwe wyze moeten bedenken om de kiezers schadeloos te stellen voor het duurder worden van hun brood en hun biefstuk. Aan koffie, thee en suiker mag hy in geen geval komen. De man is ryk aan hulpmiddelen, misschien zal hy wel het passende weten te vinden. In de Hongaarsche crisis komt nog steeds geen licht. Het christelijk sociale orgaan be veelt graaf Johannes Zichy aan, die, naar het gelooft, op een christelyk-sociaal program bij nieuwe verkiezingen voor den Hongaar- schen Ryksdag op een groote meerderheid zou kunnen rekenen. Volgons een telegram uit Weenen, zou graaf Stephanas Tisza vandaag by den Keizer ontboden zyn, om met de vorming van een kabinet belast te worden Ti. za zou, als het hem niet gelukte met de oppositie tot over eenstemming te komen, den Ryksdag willen ontbinden. Zonder daarop een tegenbezoek ol ook een uit- noodiging af te wachten, herhaalde die man zijn bezoeken zoo dikwijls, dat mijn vader zicheinde- lijk genoopt gevoelde om voor mijnheer Langdon altijd „niet thuis te geven. Mijn vader kreeg dienaangaande, zooals hij mij later zeide, hooge woorden met Fassett en vertelde hem zeer zakelij* dat zijn positie als huisdokter hem toch niet het recht gaf, om al zijn vrienden te introduceeren bij de familie’s, waar hij zelf aan huis kwam. Kortom de zaak eindigde hiermede, dat ook met den dok ter alle relaties werd afgebroken en hij zijn ho norarium ontving. Maar toen was ’t nog niet uit. Langdon vernam altijd op eene onverklaarbare wijze, waarheen mijn familie zich begaf, en doemde dan in den schouwburg, bij alle publieke samen komsten, steeds onverwachts op en sloot zich dan op de brutaalste manier bij de dames aan Meer noghij begluurde mijn jongste zustor, als deze alleen op straat kwam Zoo stonden de zaken, toen ik uit Europa terugkeerde. Ik kreeg natuurlijk vooral door Eveline, van al het g beurde een uit voerig relaas. Toen hij zich nu weder zoo indrin gend gedroeg, nam ik Langdon ter zijde en ver bood hem ooit weder of mijn zusters of mijn moeder lastig te vallen, anders zou ik hem m t een geducht pak slaag van die onhebbelijkheid voor goed trachten te genezen. Dat hij dat alles zoo deemoedig opnam en zelfs later nog moeite deed om door vleierijen in mijn gunst te geraken, vergrootte niet weinig mijn minachting voor hem.* It'o -dt vervolgd. I Het jongste rapport der wetenschap pelijke commissie voor Martinique spreekt de vrees uit voor een nieuwe uitbarsting op het eiland on dringt aan op ontruiming van het geheele noordelijke gedeelte^ In hot departement van binnenland- sche zaken te Parys is Zaterdag geopend hot internationale gezondheidscongres. Do minister van binnenlandsche zaken, Delcassé, sprak de gebruikelijke verwelkoming uit en hy betoogde, dat het doel dor conferen tie moest zyn verbetering der reeds be staande voorschriften voor do besmettolyke ziekten. -■ Nu heeft de voorzitter der begrootings- commissie den minister van financiën for meel kennis gegeven, dat zyn commissie haar taak vdWbracht heeft en dat zy zich tor beschikking dor Kamer zal houden voor de begrootingsberaadslagingen. By de Ka mer zal aangedrongen worden op aanvang der begrootingsdebatten den zesen-twin- tigsten dezer. Een zekere Eugène Dumortier, als ge woon soldaat dienst doend by het 145e linie-regiment, geboren te Auchel on in het burgerlijk loven werkzaam bij een wapenfa brikant, heeft een nieuw snelvuur-mitrail- leuse uitgevonden, te bedienen door drie manschappen onder een korporaal. In één minuut worden met dit moordmonster met groote trefzekerheid 480 Lebelpatronen uit gespoten op een afstand van vierhonderd a twee duizend meter, naar gelieve en naar behoefte te regelen en dat uren achter el kaar zonder ophouden 1 ’t Is oergister heel kalm gebleven in het noorden des lands, doch te Roubaix is men eenigszins ongerust, omdat daar 166 fabrie ken zyn en er een algemeene staking Maar zal Bulgarije daarmede genoegen nemen zelfs al wil Petrof de verontschul digingen der Porte aannemen, dan is de kans nog groot, dat de volksbeweging hem dit zal beletten. Do „Köln. Ztg.” bevat een artikel, waar in wordt gezegd, dat men in militaire krin gen in Bulgarye| maatregelen neemt voor 'een winterveldtocht, terwijl in diplomatieke kringen de lust om Turkije het hoofd te bie den, door de jongste gebeurtenissen weder is ontwaakt. De Russisch-Oostenryksche nota is door den Sultan ontvangen, maar zoolang geen bepaalde plannen voor de invoering der her vormingen worden voorgolegd, kan de Porte daarop niet veel antwoorden. Het antwoord der Porte, dat eergisteren aan den Russischen gezant werd overhandigd, moet wel zeer vaag en z- er dubbelzinnig zyn geweest, als deze gezant het noodig vond dit antwoord niet door te zenden, maar het onverwijld aan de Porte terug te zonden Het „Berl. Tageblatt” verneemt, dat te Mürzstcg o. m. besloten is, de invoering van de hervormingen in Macedonië te doen con- t rokeren door acht commissies, onder lei ding der Russische of Oostenryksche con-> suis. Dit is voor de Porte onaannemelijk zooals zij reeds herhaaldelijk heeft doen uit komen, wil zy geen buitenlandsche controle op de invoering der hervormingen toestaan. Maar Rusland en Oostenrijk weten, dat er in dat geval van die invoering niet voel terecht komt. vroeg «Zeg eens, Eustace, op den eersten avond, dat ik u zag, hadt gij in de Hoffman passage een ontmoeting met een zekeren Laugdon, die, naar *t mij voorkwam, onmiddellijk laag door u werd neergezet wat is die Langdon voor een mensch Eustace zag zijn vriend scherpend vragend aan kleurde op zijn beurt en vroeg blijkbaar ontstemd „Waarom stelt ge mij die vraag, Dudley Is Langdon misschien een vriend van u „In het geheel niet, zelfs geen kennis, maar ik heb werkelijk mijn goede redenen om iets meer van dien man te willen weten.' Welnu dan, die kerel gedroeg zich al te in dringend tegenover mijn zusters Eveline, toen gij gezorgd hadt, dat zij niet overreden werd.' „Ja, dat kwam mij ook zoo voor, maar ik ver- zeker u, dat mejuffrouw Eustace hem bij die ge legenheid nog al duidelijk aan het verstand heeft gebracht, dat zij op zijn toenadering niet was gesteld.* „En zij had groot gelijk Eustace liep een tijd lang heen en weer en voegde er toen bijIk weet van dien Langdon niet veel, Dudley, maar wat ik van hem weet, zal ik u zeggen, omdat wij vrienden zijn en ik wei weet, dat gij van het gehoorde geen misbruik zult maken. Luister dus Ruim een jaar geleden werd mijn jongste zuster die toen pas vijftien jaar was ernstig onge steld, en onze huisdokter, die blijkbaar niet goed wist, wat het kind scheelde, gaf ais zijn wensch te kennen, dat mijn ouders ook een anderen dok- By gelegenheid der inwijding van het stand beeld voor Vercengétorix werd te Clermont een feestmaal gehouden, waarby de heer Com bes, in antwoord op een toost een redevoe ring hield. Hij drong aan op de noodzakelijk heid van het bestaan eener nauw aaneenge sloten meerderheid van de vier groepen der linkerzyde om den strijd tegen het clerica- lisme tot een goed einde te brengen. Wat den parlementairen dienst betreft, 'zeide hy, dat de begroeting voor 31 December moet worden goedgekeurd, opdat in Januari de wet op den tweejarigen militairen diensttijd èn de afschaffing van de wet-Falloux aan de orde kan komen. Het Parlement moet zich daarna bezighouden met de inkomsten belasting, met de regeling van de arbeiders- pensioenen en de regeling der verhouding van Kerk en Staat. Hij eindigt met een dronk te wyden aan de leden van het Republikeinse!) „blok”, waarvan de eenheid onverbrekelijk moet zyn. De benoeming van den heer Victor Caven dish tot financieel secretaris der schatkist, en van lord Percy tot vice minister van Buitenlandsche Zaken verwekt in Engeland slechts matige belangstelling. De liberale bladen beschouwen de benoemingen als een bewys, dat de party der groote grondeige naars, die in de eerste plaats zou winnen by een invoering van het stelsel van pro tectie, thans de „lakens uitgeeft”. De heer Cavendish is, gelyk men weet, de neef en erfgenaam van den hertog van Devonshire; lord Percy de zoon en erfgenaam van den hertog van Northumberland. Beiden hadden reeds zitting in het ministerie, (hoewel niet in het Kabinet), eerstgenoemde als schat meester van het Hof (treasurer of the Hou sehold), laatstgenoemde als vice-minister voor Indië. De heer Cavendish is een onbeteekenend man en zyn benoeming tot oen zoo gewichtig ambt als dat van financieel secretaris der schatkist, wekt dan ook eenig misnoegen. Lord Percy schynt daarentegen zeer be kwaam te zyn. Balfour heeft op het oogenblik nog te voorzien in de volgende vacatureslord president van den Geheimen Raad, lord- advocaat voor Schotland, secretaris der ad miraliteit, financieel secretaris van het „War Office, vice-minister voor Indië en schat meester van het Hof. Telefoon No. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondermg vati Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is j 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers V IJ F CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midil. N en zware 40) Als dat de reden is van uws vaders veranderde houding tegenover mij, weet ik daarvoor zelfs niet anders te vinden. Zooveel is zeker, dat hij mij van dat oogenblik ai koel, om niet te zeggen uit de hoogte bejegende." „Ja, daarvan heb ik ook iets gemerkt," ant woordde Eustace. „Maar, als dat alles is, zal de zaak wel spoedig weer in orde zijp I Nu de tweede reden van mijn bezoekIk wou a.s. Maandag wel een comedie-avondje arrangeeren, gevolgd door een souper bij Delmonico, en nu kwam ik u vla gen om van de partij te willen zijn I „O, met genoegen I* „En wilt ge dan bij die golegenhdid ook de cavalier van mijn zuster ik bet’oel van Eve line wezen »Het zal mij zelfs veel eer zijn." „En haar dan niet met zulk een bui van We reldsmart den schrik op het lijf jagen Dorison kleurde en lachte. „Ik wil trachten het door haar broeder in mij gestelde vertrouwen niet te beschamen!" zeide hij met gemaakte plechtig heid en dus vroolijk. Toen zwegen beide een poosje, waarop Dorison zijn gedachtengangvolgend, eensklaps

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1