ER. I O IN Di BttlNÜLNG. A/ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9235. 42ste Jaargang, KEXNISGEV1XG. i Buitenlandse!» Overzicht. r Seiir., )ber 1003, 52 Mark SR ’onderbalfJtn Wonderzalf Donderdag 15 October 1903. FEUILLETON. KENNISGEVING van Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? ihidil. van WETHOUDERS van 706, kadastraal be- voegde INKMAN Zs 1 Vereeniging Tooneel, 3 bedrjjven. halt 8 uur. en prjjzen. 1 HAMBURG, trstelling (Amerikaansche roman.} i.iii imhl utniivr De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. neming in 'gewaarborgde in zeker orden. te voordeelige lijk het,gelukkigste iet de aanvraag loten voor de e trekking zoo «lijk tot ken man, met bruin haar, grove handen met breede knokkels en een bijna misvormden duim die man moest tegelijkertijd een sooft van lat zijn en het vrij ver in de chirurgie hebben gebracht. Hij had Charley Eustace en Harry Langdon in verdenking. De laatste is groot, slank, heeft bruin haar en eem kleine, welgevormde hand, is een fat in zekeren zin en heeft in de medicijnen ge studeerd de eerste is klein, vol en blond, heeft groote handen, bizonder ontwikkelde knokkels en abnormale, lange duimen, is ook min ot meer een tat en heeft ook in medicijnen gestudeerd, zonder evenwel ooit een chirurgisch instrument te hebben bezeten. Hoe zal nu iemand daar ooit uit wijs worden Wat heeft men met die wetenschap aan alle detect ieven-talent Cathcart draait voortdurend als een gek in hetzelfde cirkeltje rond en ik met hem. Mijn naa.n als slechte zoon is niet moer uit te wisschen en ik zie wel, dat ik het brandmerk, dat mij onverdiend gegeven werd, tot mijn dood toj zal moeten blijven dragen. XV. Iclrfown ft4 A O V E R T ENT! E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. verold bekend on offon middel tegen o lig-, Lever n, enz. Inwendig litwondig in bijna met good gevolg Prijs per flacon 1 1 16. geneeskracht estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneesiijk nngs een bijna Irengt genezing en 3, ontstekingen enz r post f 1.60. dorland lokin 8 Amsterdam 1die Schntzenapotheke hitach, Oeaterreich Ceptraal-Depót Sander aankomst van prins Dolgoroeki, vleugelad judant des Keizers, te Rome met een brief van den Tsaar, beneemt voorloopig de Ita- liaansche regeering de kans aan het verzoek der Tribuna te voldoen of de wonde van het Romeinsch publiek te heden. Telefoon No. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post. 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Over de onderhandelingen tusschen Turkije en Bulgarije, naar aanleiding van de jongste grens-schending door Turksche troepen, zijn geen nadere berichten ontvangen. Wel wordt uit Weenen gemeld, dat in de diplomatieke kringen met groote bezorgdheid de berichten over dit grensincident worden gadegeslagen, doch men hoopt, dat een vergelijk zal moge lijk blijken. Van beide zijden schijnt men geneigd een vreedzame oplossing te aan vaarden. Terwijl Tarkye nog bezig is een onder- De boodschap van den Tsaar aan Victor Emanuel, dat hij verplicht is zijn bezoek uit te stellen heeft te Rome een allesbehalve prettiftBn indruk gemaakt en, terwijl nten zich aan allerlei gissingen waagt over de redenefi van het uitstel, komen de meesten tot de misschien heel onjuiste gevolgtrekking dat de heeren Ferri c.s., de or.verzoeulyke en uiterste socialisten uit de Kamer, door hun vijandige plannen de schuld dragen van de zaak. Eenerzyds zon dat een triomf voor hen zyn, maar aan den anderen kant een overwinning, die hen op een aanzienlijke hoeveelheid invloed en aanhang zou komen te staan. Het volk van Rome zal toch de would betoogers niet zoo licht vergeven, als zjj inderdaad de oorzaak zijn geweest van het gepiiste genoegen en de onthouden eer. Ambtelgk was er natuurlijk een andere reden te verwachten voor het niet komen van den Tsaar naar Rome. In een telegram aan de Agenzia Stefani uit Darmstadt leest men, hoe officieel wordt medegedeeld, dat de Keizer van Rusland op gronden, onafhanke lijk van zyn wil, zijn bezoek aan het Itali- aansche hof beeft moeten uitstellen. Ver moedelijk heeft deze verklaring juist om de door ons gespatieerde woorden meer waarde dan een, naar men wilde, uit betrouwbare bron afkomstige uitlegging, die Zondagavond te Parijs de ronde deed, nl. dat het bezoek aan het Italiaansche hof was uitgesteld we gens de hardnekkige agitatie van de socia listische party, die, hoewel machteloos om een vijandige manifestatie uit te lokken, niettemin diep de gevoelens van het Russi sche volk en den Tsaar zelf wondt. De reis van den Tsaar naar Rome wordt als onmo gelijk beschouwd zoolang die beweging niet ophoudt.” Hoe groot de verrassing en de teleurstel ling overigens waren blijkt hieruit, dat toen het Giornale dTtalia de mededeeling bracht van de boodschap uit St. Petersburg, de Tribuna aanstonds verklaarde, dat het ón mogelijk te gelooven was, terwijl het blad de regeering verzocht het tegen te spreken en aldus het publiek gevoel gerust te stellen, dat zonder twjjfel gekwetst zou worden als het bezoek achterwege bleet, Een telegram van vannacht, meldende de aan een universiteit in medicijnen hebben gestu deerd, ergens in het Westen, waar Langdon zooals het heet voor het eindigen rijner stu diën vandaan ging. Ziedaar, nu weet gij alles omtrent dien kerel, wat ik zelf wist, met uitzon dering evenwel van deze bizonderheid, dat het gezelschap, waarmede hij hier omgang heeft, uit zeer twijfelachtige elementen, ja zelfs uit erkende zwendelaars bestaat «Wat mij betreft,* zeide Dorison, ik wist niets van hem, dan dat hij in verbinding schijnt te staan met een aangelegenheid, die mij aangaat en dat ik daarom iets meer omtrent hem wilde ver- nemen, een aangelegenheid, die ik u gaarne zou blootleggen, wan»eer ze niet tevens het geheim van anderen gold, zonder wier toestemming ik niet daarvan spreken mag Apropos, heelt Bush nell mij niet gezegd, dat gij ook in de medicijnen hadt gestudeerd «Dat kan wel zijn, want ge ziet in mij niet meer of minderdan een gepromoveerd geneesheor," zeide Eustace met schertsende hoovaardij. «Docter Eustace, om u te dienen. Xk heb myn diploma, dat is zoo, maar ik heb nog geen praktijk uitge- oetend en het zal er wel nooit toekomen. Ook mijn titel heb ik nooit gevoerd. Ik heb toen ik klaar was, mij zelfs niet één instrument aan- ge schaft.* Zoo antwoordde Eustace onbewust op een vraag die Dorison hem had moeten doen. Kort daarop verliet hij Dorison en toen deze alleen in zijn fauteuil zat, dacht hij «En hoe luidde nu Cathcarts stalling Dat de moorden waren gepleegd door een grooten, slan- Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten s Dat zij vergunning hebben verleend aan A. van Erk en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten eener houtdraaierij, gedreven door een gasmotor van 6 P.K in het perceel aan den Fluweelen Singel wijk R no. 706, kadastraal be kend sectie A no. 3047. Gouda, den 14 October 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Gouda, Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bij lagen van A. Biué te Gouda om vergunning tot oprichting eener Smederij, in het perceel gelegen aan de Vrouwesteeg te Gouda, Wijk H No 244, Kadastraal bekend Sectie B No 495. Dat op Dinsdag den 27 October 1903, des na middags ten i‘/4 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. GOUDA, den 13 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. ingelichte blad verzekert echter, dat koning Leopold volstrekt niet van plan is, keizer Frans Jozef te verzoeken als scheidsrechter op te treden, daar hij van oordeel is, dat de Regeering van den Kongostaat zich in alle opzichten heeft gedragen naar de bepalingen van de Kongo-akte, zoodat een scheidsgerecht overbodig zou worden. ’ijs v 40.000 M •ijz. v. 30 000 M 20.000 M 15.000 M 10.000 M 5.000 M 3 000 M 2.000 M 1.000 M 400 M 300 M loterij, die uit :en met 53795 at bijna op de valt, Bijzon- nerkelijke ver ier ij, waardoor 1 eene premie, in de laatste isse te winnen, ste klasse be- al 60000 Mark M in 8e 0 00 M., in de tot 800 0 M., 000000 Mark ig, die officieel ts Guld. 3 50. ts Guld. 1.75. :s Guld. 0.90. ilgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk erzend. oterij ontvangt e plaats gehad [e trekkingslijst. ig van prijzen prompt aan de jeheimhouding. men eenvoudig en, ook tegen zoek in te stellen naar dit incident aan de Bulgaarscbe grenzen, beklaagt Montenegro zich over de bonding der Turkscbe troepen aan de Montenegrynsche grens. De zaakge lastigde van vorst Nikolaas heeft den groot vizier verzocht de Turksche troepen aan de grenzen van Montenegro te doen terugtrek ken deze troepen maken zich aan allerlei ongeregeldheden schuldig, by het zoeken naar verborgen wapenen. Reeds zyn enkele malen bloedige botsingen tusschen Montene- grynsche grondbewoners en Turken daarvan bet gevolg geweest. De Porte beloofde onmiddellyk bevel te zullen geven om deze troepen terug te trek ken, en deelde voorts aan den zaakgelas tigde van Montenegro mede, dat aan den vali van Skoetari bevel is gegeven al het graan voor Montenegro bestemd, vry van rechten te laten passeeren. Op deze wyze hoopt de Porte waarschijnlijk den Vorst der Zwarte Bergen te vriend te houden. Uit Adrianopel wordt gemeld, dat aan alle militaire en burgerlijke autoriteiten een bevel van den Sultan overhandigd is, waarin wordt bevolen de onschuldige Bulgaarsche bevol king, voornamelijk vrouwen en kinderen, te ontzien. Door het congres der radicaal-socialisten te Marseille is besloten aan alle ondertee- kenaars van het Congres te Berlijn een motie te zenden, waarin wordt aangedrongen op gemeenschappelijke diplomatieke maatregelen, ten einde aan de moorden in Macedonië en Armenië een einde te maken. Volgens het officieels programma van het bezoek van koning Leopold aan keizer Frans Jozef, zal do Koning den 17en dezer, ’s mor gens, te Weenen aankomen. Hy wordt door den Keizer, de Aartshertogen er. enkele hoog- geplaatsten aan het station verwelkomd, ’s Middags geeft de Keizer ter eere van zyn gast een diner op den Hofburg, terwijl ’s avonds in de opera een groote gala-voorstelling wordt gegeven. Den volgenden dag, den 18en, wordt ge dejeuneerd op het kasteel Schönbrunn, waarna koning Leopold de terugreis naar Brussel aan vaardt. Naar het Weensche Fremdenblatt nog weet te mdden, zal koning Leopold, voor hy naar Weenen gaat, ook een bezoek brengen te Parys, waar hy den koning van Italië zal ontmoeten. Latere berichten melden, dat Leopold reeds te Parys is gearriveerd. Zoowel te Weenen als te Parys hoopt koning Leopold de Kongo-quaestie en de Britsche beschuldigingen ter sprake te brengen. Het in internationale quaesties dikwyls goed haar voor zich zien te winnen en met haar trou wen en meende dan, door de familie wel te moeten worden aangenomen. Ziedaar ons geheim, Dudley, en dat ik het u openbaarde, is wel een bewijs van mijn ware, echte vriendschap voor u 1 Wij hebben natuurlijk onze maatregelen geno men, om alle pogingen van dien kerel te verijdelen. We verliezen Dorothea geen minuut uit het oog en in ’t voorjaar denkt de heele familie naar Europa te gaan en gedeeltelijk wel degelijk om dien Langdon te ontkomen. Die manier van doen strookt evenwel in het geheel niet met mijn idée’s. Ik zou dien dokter Fassett, hoe knap hij ook we zen mag en hoe gelukkig ook in zijn practijk, kort en goed het huis verbieden en dien Langdon terdege op zijn plaats zetten. Maar ze willen thuis, on dat is ook begrijpelijk, het liefst elk schandaal vermijden. Wie of wat de kerel is, zou ik u met den bes ten wil van de wereld niet kunnen zeggen. Hij oefent blijkbaar op Fassett een grooten invloed uit, en daar die invloed hier niet mag worden toegeschreven aan grooter verstandsontwikkeling of aan meer vastheid van karakter, geloot ik voor mijn persoon, dat Langdon zijn overwicht op Fassett hierdoor verkregen heeft, dat hij een of ander geheim uit diens levens kent. Dat is evenwel alleen een vermoeden en niets meer, maar ik grond dat vermoeden op de wijze, waar mede de minder ontwikkelde den boventoon voert en op de manier, waarop Fassett zich eene der gelijke behandeling iaat welgevallen. Fassett be weert, dat hij hem al jaren lang kent en dat zij 4») 'l' r Hier brak Eustace zijn® mededeelingen af, stond een oogenblik blijkbaar in tweestrijd en er toen eensklaps bij «Komaan, ik moest u maar de heele historie vertellen Dudley, hoewel ik dat tot heden toe aan niemand heb gedaan, maar u beschouw ik als een goed vriend I Het onaangenaamste daarbij komt het eerst en is wel een weinig beschamend voor onzen naam. De eenige verontschuldiging ligt in de zeer jeug digen leeftijd van mijn zuster Dorothea, die pas zestien jaren telt. Zij was van haar kant natuur lijk dokter Fassett zeer dankbaar en hij had, ten gevolge daarvan, een groot overwicht op haar verkregen. Dorothea begon hiermede, dat zij tegenover onze familie Fassett zooveel zij maar kon verdedigde en zelfs voor dien kerel, dien Langdon, in de bres sprong. Ik ben verzekerd, dat het Fassett’s doel was geweest om Dorothea en Langdon aan elkander te koppelen. Een feit is ’t, dat Langdon heimelijke samenkomsten met haar zocht, en dat zij dwaas en romantisch kind als ze is I zich meer en meer voor hem begon te interes- seeren. De kerel had leelijke plannen. Hij wilde De onveiligheid in Marokko neemt met den dag toe. Een escorte van inlandsclie bereden troepen is op 49 inylen van Tanger aangevallen en geheel uiteengeslagen. 5 inlandsche soldaten uit Tetuan zyn halfweg deze stad in Tanger vermoord. Nu hebben wel de Keizerlijke troepen in de laatste da gen eenige gelukkige gevechten geleverd*en den kalifa van den „Rogui”, Sidi-Bou Beker- Saharaoui, die iu plaats van den gekwetsten pretentent het bevel op zich nam gevangen genomen en ook tegen den stam der Tsoels een gelukkigen tocht volbracht, maar daar tegenover komen weer berichten van nieuwe onlusten in streken, die tot nu toe rustig waren en een poging van de Keizerlijken om naar Tazza door te dringen heeft schipbreuk geleden. Ook komt er een spaak in het wiel wat de veelgebruikte tactiek betreft om de opstandelingen met geld tq bestrijden. Voor eenige maanden was het voldoende om een stam een som gelds aan te bieden om dezen onmiddellyk den pretendent in den steek te doen laten. Nu nemen zy het geld aan, maar vechten kalm door Met den ingenieur des Keizers, den vroe- geren Pruisischen genie-off. Rottenburg die Vrydag met zyn dochter naar Tanger terug gekeerd is, hebben nu alle Europeesche hof beambten de hoofdstad verlaten, 29 buiten landers gaven gehoor aan de waarschuwing om te vertrekken. In Fez zyn er nog maar 13, nl. behalve de beheerder van het consu laat, 4 Duitscbers. 2 Amerikanen, 1 Span jaard en 3 Engelsche vrouwelyke zendelin gen. De vertegenwoordiger van de wapen fabriek van Löwe monteur Haare, is dooi den Sultan met nog twee machinekanonnen naar het leger ontboden. Men ziet dat de toestand voor de wettige Regeering niet rooskleurig schijnt. Onder de Mogendheden heerscht echter, naar ook de Spaansche Minister-president weer verze kerde, de meest mogelijke eenstemmigheid Omtrent de handhaving van het status quo. Voor het ongelukkige land is het te hopen, dat er een uitweg gevonden wordt, om den burgeroorlog te doen eindigen. Het geheele district Charb is nu onlangs door gevechten tusschen de stammen verwoest, waarbij door Europeanen aan vee een verlies van wel een kwart millioen gulden geleden is. Nog dienzelfden dag zocht Dorison, zijn belofte getrouw, Cathcart op, daar hij op zich had ge nomen om telkens als bij iets bizonders had mede te deelen, het zoo spoedig tnogehjk te komen doen. Hij vond Cathcart in diens woning van de Bond-street met een tal van papieren om zich heen, die hij bij de komst zijns bezoekers, zorg vuldig ter zyde schoof. Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1