HEM”. 5R. •No. 9330. Dieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 01 BMML Gouda. Vrgdag 1Ö October 1903. 42ste Jaargang. Bultenlandscli Overzicht. Twned. her 1903, LOTIHG Nationale Militie. FEVILLEIOX. :r Seiir., id id. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur de.» inidd. EERSTE OPENBARE KENNISGEVING kregeu aaiislui- Londen NEMAN Zs (Wordt vervolgd.) nd gratis. i bet Rjjks Inter Veroeniging LoopolJ Hotel. (stelling VOOR DE GOIDM’I IE COURANT (Amerikaansche roman.} ladelylute an ilddal voor Hearts inderschoenwtrk C M Millar Ca .—Man letttread camerk,— jaar voor per- an K. M. 1, n HAMBURG, prijz. v. 80 000 M Telefoon No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. >n verkrijgbaar l DE VISCH- De reconstructie van het Engclscbo Ka binet is wederom een stap gevorderd. In zooverre tenminste, dat Balfour iemand heeft aangesteld om het ambt, door het aftreden van den hertog van Devonshire opengevallen, te vervullen. Maar daar hij iemand daarvoor gekozen heeft, die reeds in zyn Kabinet zit ting had, is de moeilijkheid slechts ver schoven. De nieuwbenoemde, de markies van Lon donderry, bekleedde namelijk tot dusver het ambt van minister van Onderwijs (President of the Board of Ediction). Er zal dus we der een plaatsvervanger voor hem moeten gekozen worden. De voor de ontwikkeling van het scheep vaartverkeer naar Oost Azië, Oost-Afrika en Australië zoo belangwekkende statistiek van het Suezkanaal wijst voor hot jaar 1902 een zekeren stilstand aan. Engeland alleen ver toont ook thans eene toeneming, met 90 schepen en 53000 tonnen, daarentegen is' Duitschlands aandeel met 38 schepen on 55000 tonnen verminderd. Frankrijk heeft 7 schepen verloren, maar 13000 tonnen ge wonnen. en Rusland 35000 tonnen verloren. Men zal den bal niet ver misslaan, zegt de „Kölnische Zeitung,” wanneer men dit ver schijnsel daaraan toeschrijft, dat de groote transporten van troepen en materiaal, die door de „ongeregeldheden” in China teweeg gebracht werden in 1902 voor het grootste deel vervallen z|jn. Inderdaad zyn 51000 soldaten minder vervoerd dan in het voor afgegane jaar, en naar verhouding zal het transport aan oorlogsmateriaal enz., ook wel afgenomen zyn. Engeland neemt overigens, wat het ver keer door het Kanaal betreft, nog steeds de om nu tot onze zaak terug te komen, wil ik u nog dit mededeelen Ik ben van meening, dat ik gisteren reeds de kwestie van den dubbelen moord tot een beslissend einde had kunnen brengen, als uw zaak daarvoor rijp ware geweest. Ik ben over tuigd, meer dan ooit, dat de geschiedenis van den onvoltooiden brief met die van den moord langs een en denzelfden weg moet worden opgehelderd. Luister naar mijn raad en keer tot u zelf in In de moordzaak heb ik weinig meer gedaan dan uw schreden geleid. Gij hebt mij zooveel bouwstof aan de hand gedaan, dat ik daarmede, als ik niets anders op het oog had, binnen vier-en-twintig uur den waren moordenaar behoorlijk zou kunnen insluiten. Ik heb in de laatste twee maanden vlij tiger gewerkt dan in menig jaar van mijn arbeid zaam leven en hij zweeg een poos om zoodoende aan de volgende woorden meer nadruk te geven een negentiende van diun tijd heb ik mij mot uw aangelegenheid bezig gehouden Gij waant, dat wij nog toe geen resultaten heb ben verkregen, maar ik weet op dit oogenblik meer van het leven en het doen en laten uws vaders dan gij zelf ooit geweten hebt. Ik heb met den boedelberedderaar van uw vader vriendschap gesloten. Acht jaren achtereen was die man tegen u ingenomen en ik heb hem voor u gewonnen en gezorgd, dat hij ook uw vriend werd. Ik heb hem zoover gebracht, dat hij met ’t geloof aan uw onschuld op nieuw aan het werk is getogen. bedrijven. alt 8 uur. m prijzen. De Italiaansche souvereinen zyn gisteren om 3.31 aangekomen en ontvangen door den president en zyn echtgenoote. Aan het middagmaal op het Elysée bracht Loubet een toost uit op den koning van Italië. Hjj zeideFrankrijk begrijpt de be- teekenis van het bezoek van Uwe Majesteit en ziet er een treffende uiting in van de nauwe overeenstemming die tusschen beide regeeringen, volkomen overeenkomstig de gevoelens en belangen van de twee volken, tot stand is gekomen. Voortaan kan men zeker zyn dat de beide landen met weder- keerig vei trouwen hun nationale taak kunnen vervullen, Frankrijk begroet de komst van Uwe Majesteit met oprechte vreugde, welke verdubbeld wordt door de tegenwoordigheid van de Koningin. Loubet dronk ten slotte op de Italiaansche koninklijke familie en de grootheid en welvaart van Italië. De Koning zeide in zyn antwoord De zoo beminnelijke wóórden die u daar pas Telefoon No. S3 ADV E R T E N T I E N worden geplaatst 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel ineer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. uitgelaten, waarvoor hy onmiddellyk door de geheele liberale pers ter verantwoording werd geroepen. Byna onmiddellyk echter herriep hy zijn uitlatingen, of gaf hij er een anderen draai aan en nam hy zeer scherp tegenover Chamberlain stelling. Men was dan ookeenigs- zins benieuwd naar de houding, die de ge wezen liberale premier in zyn aangekondigde rede zon aannemen. Maar hy hield zich goed en liep niet weer over. Geestig hekelde hy de politiek van Balfour on zyn pogingen om de eendracht in het Ka binet te bewaren door een fictie van een „enquête” in het leven te roepen. „Al is de Regeering ook boven op den barometer gaan zitten,” zeide hy, „toch heeft zij den storm niet kunnen bezweren.” En verder: „Het hoofd van het tegenwoor dige Kabinet is Chamberlain. Chamberlain Jr. doet niet anders dan de protectionistische politiek zyns vaders voortzetten. Balfour ver- genoegt er zich mede de plaats warm te houden, totdat de „zendeling” van zyn om zwervingen terugkeert „met een olijftak in de hand.” Aan een politiek van wederver gelding gelooft Rosebery niet. „Chamber lain’s politiek geljjkt op een mistig waas van zeepbellen, die in de zon schitteren en uit eenspatten, zoodra men ze aanraakt; maar het vooruitzicht, door Chamberlain voorgespiegeld van oen titanisch en strijd vanGroot-Brittannie 5 geheeje beschaafde wereld, heeft niets aantrekkelylcs voor myAUe geheele politiek van Chamberlain is, volgens Rosebery, op hypothesen gegrond. U* P'öwniijn door den Sta»t eelnemlng I en >urg gewaarborgde I raarin zeker .562 Mark I i worden. deze voordeelige imelijk in het gelukkigste (ark. 1 prys v 40.000 M I J S I I I ze loten met 58795 „Het bewysstuk, in de eerste zinsnede van „art. 51 der Wet vermeld, kan, zoo het niet „reeds ingevolge art. 39, derde lid, van dit „besluit onder den Burgemeester berust, ten „minste tien dagen vóór den dag, waarop „de zitting van den Militieraad wordt ge- „opend, worden ingeloverd. bij den Burge- meester der gemeente, in welke de loteling, „die vrijstelling verlangt wegens eigen mili taire dienst of wegens broederdionst, voor „de militie is ingeschreven.” De opgave van eene redon van vrijstelling bij de loting ontslaat hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrij stelling in te brengen, hetgeen in elk geval by dit college moet worden gedaan op het daarvo >r bestemde tijdstip. Zy, die bezwaren mochten hebben tegen de wyze waarop de loting is geschied, kun nen deze inbrengen bij de Gedeputeerde Staten dezer Provincie binnen Vyf Dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, bij een op ongezegeld papier geschreven bezwaarschrift, hetwelk met de noodige bewijsstukken gestaafd, tegen bewys van ontvang zal behooren te worden ingeloverd by den Burgemeester dezer Ge meente. Gouda, dep 14n October 1903. - Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Lord Rosebery heeft in Albert Hall te een groote redevoering gehouden, waarin hy Chamberlain’s plannen aan een scherpe critiek onderwierp. Men zal zich her inneren dal Rosebery, in Mei, daags nadat Chamberlain in zyn rede te Birmingham zyn plannen de wereld had ingezonden, zich op niet geheel onwelwillende wyze daarover had een merkwaardige hand, een jonge man, die chirurgische kennis bezat, de moordenaar moest zijn. Onze bemoeiingen ontdekten twee mannen, die als de schuldigen konden in aanmerking komen de eene groot, slank, met bruin haar, een pron ker, iemand met chirurgische kennis, doch met kleine behoorlijk gevormde handen de ander heeft daarentegen wel de groote hand met den mis vormden, langen duim, heeft eveneens in de medicijnen gestudeerd, is ook een man, die veel in de wereld verkeert, maar eer klein dan groot, eer gezet dan slank, en met blond haar.* En wat nu verder vroeg Cathcart nog al scherp. hWelnu, ik heb er genoeg van, den een tegen den ander op te wegen ik heb er genoeg van zoo in duisternis te blijven rondtasten en nooit van u ook maar het geringste te vernemen. Voor zoover ik oordeelen kan, zijn wij nog geen pas gevorderd, even ver van ons doe), als toen het onderzoek begon en met de zaak, waarin ik voor mijn persoon het grootste belang stel, wordt, naar het schijnt, in het geheel geen rekening gehouden. ■Ik ben een speelpop in uw handen, en daarin zou ik nog kunnen berusten, wanneer ik niet ver plicht ware een leven te leiden van bedrog en huichelarij, zonder dat het mij iets baat. «Krijgt gij geen salaris voor de diensten, die gij mij bewijst vroeg Cathcart. «Gij weet heel goed, dat ik mij niet ter wille van het loon ter uwer beschikking heb gesteld I Alles wat ik ontvang, geef ik weer uit volgens de wijze die door u wordt verlangd. De voornaamste, neen, de eenige vergoeding, die ik begeer, is de ophel dering van mijns vaders onvoltooiden brief. Als de hoop daarop mij niet had staande gehouden, had ik al lang geleden de heele zaak den rug toegekeerd, want de rol, die ik nu moet spelen, strijdt zoowel tegen mijn smaak, mijn gewone levenswijze, als tegen mijn karakter.» Cathcart zag den spreker oplettend, somber en nadenkend aan. Eindelijk verklaarde hij «Hoor eens, Dorisoh, men heeft mij jaren ach tereen beschouwd als een meester in het oplossen van raadsels, waarmede geheimzinnige misdaden plegen gepaard te gaan en ik heb al dien tijd nooit iemand het recht toegekend, zich in mijn zsken te mengen of over mijn handelingen kritiek uit te oefenen, zooals gij het daareven deedt Waarom ik u dat toestond? Nu, wellicht omdat ik werkelijk eenige genegenheid voor u heb opge vat en omdat uw zaak mij belangstelling heeft ingeboezemd en wanneer ik u niet op staanden voet uw congé geef en mijn onderzoekingen alleen bepaal tot de beide moordzaken, geschiedt dit omdat ik geloot, dat het onrecht, hetwelk u werd aangedaan, van zeer nadeeligen invloed op uw gemoedsgesteldheid is geweest. Dorison ziet ge, daarom vergeef ik u al uwe klachten en uw mis plaatste kritiek. Voor mij is de heele aangelegen heid een zaak van eer geworden. Ik zou graag myn carrière, die in het Westen zoo nuttig en zoo eervol is geweest, met een schitterenden triomf in het Oosten besluiten. Dit is waarschijnlijk het lautate onderzoek, waarin ik wederom handelend ben opgetreden. Ik zou gaarne daar willen slagen, begrijpt ge, waar de detectie ven van New-York hebben schipbreuk geleden. Dit in *t algemeen. En 20.000 M 15.000 M 10.000 M 6.000 M 3 000 M 2.000 M 1.000 M 400 M 800 M loterij, die uit odat bijna op de I ijs valt. By?on- mmerkelijke ver- I loterij, waardoor I eld eene premie, I en in de laatste I klasse te winnen. I I ste klasse be- I eval f 0000 Mark I '00 Min de 3e I 70 00 M., in de I le tot 800 0 M., I ot flOOOOO Mark I ting, die officieel I hts Guld. 3.50. I hts Guld. 1.75. I hts Guld. 0.90. I volgende klassen I r prijzen worden I le trekkingsplan I n den Staafc welk I verzend. i loterij ontvangt I de plaats gehad 1 ele trekkingslijst. I nr van pr(jzen I prompt aan de I geheimhouding. I men eenvoudig I ren, ook tegen I net de aanvraag I loten voor de I de trekking zoo I torlijk tot 1 ER tot mij gericht hebt, vermeerderen nog de levendige voldoening die ik in dit oogenblik gevoel. De geestdriftige ontvangst die de stad Parys en geheel Frankryk de Koningin en my bereiden, heeft ons diep getroffen. Gelyk u, mynheer de president, zie ik in die ontvangst iets meer dan louter een uiting van de uitnemende beleefdheid, welke een van de traditioneele deugden van de Fransche natie is. Met reden beschouwt Frankryk myne tegenwoordigheid in Parijs als de uit komst van het werk van toenadering dat zoo gelukkig tusschen onze landen voltooid is. De belangen van Italië brengen het er toe om uit alle macht het behoud van den vrede te wenseben, en de plaats die het in Europa bekleedt, stelt het in staat mede te werken door zyn houding tót de verwezenlyking van deze uitkomst. Op dat doel zijn myne vurig ste wenseben gericht, evengoed als de voort durende pogingen van myn regeering. Ik weet dat Frankryk en de regeering der re publiek in die gevoelens deelt. Ten slotte dronk de Koning op de welvaart en groot heid yan Frankryk. De gasten boorden de toosten staande aan. Daarna spoelde de muziek der re|fublikein- scho garde de Italiaansche Koningshymne en de Marseillaise. De Koning’ der Belgen hoeft den Koning van Italië een bezoek gebracht in het Paleis Royuil. De Koning van Italië bracht koning met de Loopolï cen Gezoek terug in het "Palace BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, voldoende aan art. 26 der Mili- tiewet 1901 en aan art. 24 van het Koninklijk besluit van den 2n December 1901 (Staats blad no. 230), brengen ter algemeene kennis dat de Loting der in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen in deze Gemeente zal plaats bobben op Dinsdag den 27n October aanstaande, aanvangendo des voormiddags 9J ure; dat de ingeschrevenen naar Alpbabetische orde opgeroepen, zelven hun nommer trekken, dat voor de niet opgekomen Loteling de trekking kan geschieden door zyn Vader, Moeder, Voogd of Curator, terwyl dit by hunne afwezigheid door den Burgemeester of een Lid van den Gemeenteraad wordt gedaan dat de belanghebbenden, ten einde te loten en opgaaf te doen van de redenen van vrij stelling, die zy ter zake van de Militie meenen te hebben, zich op voormelden dag en uur zullen moeten bevinden in de Avondschool voor Ambachtslieden aan de Houlmansgracht alhier dat op Maandag den 9n November daar aanvolgende, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur in het Raadhuis aanvraag kan worden gedaan tot het opmaken der getuigschriften wegens Broederdienst en dat belanghebbenden zich moeten aanmelden ver gezeld van twee met hen bekende, ter goe der naam en faam bekend staande ingeze tenen, die op hunne verantwoordelijkheid de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenen. Hierby zy aangehaald het bepaald by art. 51, eerste en tweede zinsnede der Wet, luidende „Om vrijstelling wegens eigen militaire „dienst of die van broeders te verkrijgen, „moet men overleggen een paspoort of ander „bewys van ontslag, of een uittreksel uit „het stamboek of een bewijs van werkelijke „dienst. „Ter bekoming van vrijstelling wegens „broederdienst moet men bovendien overleg den een getuigschrift van den Burgemeester, „waaruit het getal zonen, tot het gezin be« „hoorende, blijkt”; en art. 42, eerste zinsnede, van bovenge noemd Koninklijk besluit: 4«) Toen Dorison zijn bericht had voltooid, maakte de oude heer daarop geen enkele bemerking, maar ging met de handen in de vestzakj *s, door de kamer heen en weer loopen terwijl de jonge man met een sombere gelaatsuitdrukking in zijn stoel gedoken, hem bleef nastaren. Toen dat zoo een poosje had geduurd, vroeg Dorison «Gelooft ge niet, mijnheer Cathcart, dat wij nu eindelijk dat nagaan van allerlei gangen moesten opgeven om een bepaald plan te volgen Als hij den ouden man onverhoeds een slag had gegeven, had deze niet mei grooter bevreem ding kunnen opzien. «Wat zegt ge daar riep hij uit. «Ik zeg/ antwoordde Dorison met gemaakte bedaardheid, «ik zeg, dat ik al dat gedraai en al die geheimzinnigheid moede ben! Al twee maan den gaan wij tegelijk op twee doelen af, eerstens om den moordenaar van de beide vrouwen te ontdekken, tweedens, om ’t geheim te doorgronden van den brief, dien mijn vader onvoltooid achter liet. Gij waart dadelijk met uw plan gereed en dat plan leidde tot niets. Gij waart van meening dat een groote, slanke, bruinharige pronker met

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1