N OP: :n kisthout, ’ERK TS. VEE kt roAP BINNENLAND. IN Dl BHODM Aieuws- en Advertentieblad voor Gouda on Omstreken. Zaterdag 17 October 1903. No. 9337. 43ste Jaargang, Bulteulandsch Overzicht i »uMinai|azijn 30. Cothen. ;en. ondirbihim 'omhrx&h' EEV1LLE1OX. 'EN Inzending van Advertentiën lot 1 uur dp? niidd. ATEN in alle Verspreide Berichten. Wordt vervolgd.j KEN- en DEN- i zeer lagen prjj» - en 5 duimsclie CN in alle aline- ng- en Heining- Kleiwegsteeg. den Ziiidnfrikiiansclien togen Engeland heeft ALTJE8 (roer a jonge vrucht- i 12 et. per stuk. IOUT, SPOOB- IPALEN, HEI- rende prijzen en houthandelaar GROEDEN root n golden, ir geschikt voor Itaarten, ènz. GEBINDTEN, post f 1.60. arland kin 8 Amsterdam die SchutxeMpotheke tech, Oeeterreich intrad-Depót Sander I SPARREN. TEN-’iu BOO- iten werk. (/Imerikaansthe roman.) OUDE iMMEH BERGROEDEN, rten. 30 tot 40 voet in te zetten (allen lilll BSIIIE COURANT TeleUoii No. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maandeh is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Volgens een door de Patrie ait Armen- tières ontvangen telegram, heeft de prefect bekend laten maken dat aldaar de staat van beleg is afgekondigd. oreld bekend on iffon middel tegen Lever I, enz. Inwendig itwondig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon t 115. eneeskrackt stal elke pijnlijke verbodig. Mei or ongeneeslijk iga een bijna. 22 •engt genezing en ontstekingen enz In Oost-Europa is het oorlogsgevaar voorbij. Turkije schijnt beslist voornemens het jongste gaven onomwonden te verstaan, dat zij niet van hun politiek van obstructie zouden af stappen zoolang zy niet de offlcieele erken ning van het Hongaarsch als commando-taal hadden afgedwongen. Maar ook tusschen Apponyi’s party en do Regeering kon geen overeenstemming worden bereikt. Lnkacs had, in overleg met Apponyi, een program opgemaakt, dat als basis zou kunnen dienen voor een oplo sing der leger- quaestie. Koning Frans Jozef achtte dit ontwerp-program echter te eenenmale onaan nemelijk. ar byt ERS Jz. van echtheid it ark steeds voor, naam der Pinna 5 KMAN Zn grensincident met Bulgarije langs vredelie- venden weg te willen beslechten. Uit Kon- stantinopel wordt gemeld, dat het ministerie van oorlog den overste Noerey bey uit Ueskjoek heeft gezonden, om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waar onder de aanval van den Turkschen grens post van Dewabain by Egri Palahka, op den Bulgaarschen grenspost by Karaivanitza heeft plaats gehad. Van Turksche zijde werd de belofte afgelegd, dat, zoo de schuld van den Turkschen commandant bewezen wordt, deze streng zal worden gestraft. Algemeen ver wacht men thans, dat hiermede het incident zal worden beëindigd. Er is niet veel nieuws over den opstand in Macedonië, tenminste nfet van dat soort nieuws, waarvan men met eenige gegronde hoop verwachten mag, dat het morgen niet weer zal tegengesproken worden. Uit Sofia wordt bevestigd, dat de „binnen landsche organisatie” besloten hoeft de ben den niet de wapens neer te laten leggen, maar den opstand tot den winter voort te zetten. De kern der opstandelingenbenden blijft tot de lente in de bergen en dan zal de algemcene opstand hervat worden. In 't zuiden breidt de opstand zich uit. De benden zijn reeds tot de zee gekomen zy hebben zich vertoond in de haven van Kavala, en voorts plaatsen in de buurt van de zg. verbindingshaal! Konstantmopel—Sa- loniki aangevallen tusschen Heros en Drama. Te Saloniki zijn een honderdtal politieke veroordeelden, Macedoniörs, ingescheept naar Klein-Azië, waar zy naar de gevangenis van Podrun-Kalé gaan. Onder hen bevindt zich ook een bekende persoonlijkheid, Iwan Ga- wanof, Bulgaar uit Roemelië en gewezen leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Saloniki. Hij is door den pleger van den aanslag op het stoomschip Guadalquivir, eenige maanden geleden, verraden als de voorzitter van het centraal comité der bin- nenlandsche organisatie te Saloniki en tot 101 jaar gevangenisstraf veroordeeld, het geen do Turksche benaming voor levens lang is. Te Ndw-York is een perscampagne ge opend voor de vorming van oen tolunio in Moord-Amerika, dus omvattende do Ver- cenigde Staten en Mexico Een aantal jour nalisten en senatoren, die tot de vertrouwden van President Roosevelt gerekend kunnen worden, hebben zich aan het hoofd van deze beweging gesteld. Mocht zy slagen, dan zyn de gevolgen voor Engeland van onoverzien baar belang, omdat de toepassing van pro- ferenlieele tarieven van Engolsche zyde ton voordeelo van Canada en gericht togen do Vereenigde Staten daarmede volkomen ón mogelijk gemaakt zou zyn. Men moet in het oog houden, dat de handel van Canada met de Vereenigde Staten 60 pCt. van den go- heelen uitvoer van dit laatste land omvat en dat de bevolking over het geheel volkomen hetzelfde karakter hoeft. De tolunio zou op deze wyzc ook nog wel dc eerste stap kunnen worden tot een andere unie, die mon te Londen en vooral to Birmingham zeker met nog veel minder genoegen tot stand zou zien komen. STATEN-GENEUAAL. T U' E E E M J Tt H tt. Zitting van Donderdag 15 October. Aan de orde is de voortzetting van het debat over het ontwerp betreffende wijzi ging der Gemeentewet. Mr. Smidt lichtte hot amendement toe, om niet te bepalen, dat alleen mannelijke per sonen benoembaar zyn tot gemeente secre taris. De Minister van Binnenlandsche Zaken be streed het amendement, dat werd verworpen met 46 tegen 27 stemmen. sprak, dacht hield. «Toen Eustace betrekkelijk nog een jonge man was,* zeide hij, .bracht h'j zijn vermogen door een weelderige levenswijze en allerlui waaghalze rijen in gevaar! Uw vador is hem toentertijd tej hulp gekomen, zorgde voor hetgeen hij nog bezat verleende hem financieelen bijstand, liet hem de groote macht van zijn erudiet kennen en kwam myt zijn crediteuren tot oen vergelijk, waarbij nie mand, zoo hij wat maar geduld wilde oefenen, zou benadeeld worden, om kort gaan Kub n Dorison redde hem door zijn cordate en cordiale tusschenkomt van den ondergang. De heer Eustace verleende daarentegen ook uw vader een grooten dienst. Waarin die dienst bestond, kan ik nog niet met juistheid bepalen. Ook geloof ik niet.dat Eustace zelt daaromtrent iemand eenige inlichting geven zou. Alleen dit komt mij duidelijk voor, dat hij, ter wille van Dorison, eenigen tijd in de vreemde moet hebban doorgebracht. Het ware ligt in hel duister I gegeven.* En nu vertelde Dorison, op aandrang van den detectieve het voorgevallene in alle Inzonder heden. Toen hij had uitgesproken, stak Cathcart de vingefs in zijn vestzakjes en liet diep nadenkend het hoofd op dc borst zinken. Toen hij weder had het er meer van, dat hij overluid dan wel dat hij zich met Dorison onilor- ’t Was gisteren nog niet heel en al uit te Armentieros. In don voormiddag kwamen er weer een twee duizend stakers samen in bel volkshuis, ter beraadslaging over de voorstellen der patroons, overge bracht door den prefect, terwyl buiten een drie duizend stakers wachtten. Besloten werd de stakingscommissie te machtigen over te gaan tot een stemming, conform aan het patroonsvoorstel en by ’t uiteengaan der menigte kwam ’t weer tot ongeregeld heden van ernstigen aard. Dc soldaten wer den by hun pogen tot handhaving der circu latie begroet met gebrul en toen een dragon- deroffleier, die op oen beleediger was toe getreden, dezen de hand doorstak met zyit degen, ontstond er een dreigende actie onder het geroep „Leve de revolutie!” De sociaal democratische burgemeester slaagde er in, do gemoederen «enigszins to kalmooren, terwyl een reeks charges met de sabels het overige doden, om nieuwe ernstige rust- en ordeverstoringen te voorkomen, waarby nataurlyk enkele heethoofden gewond werden. Gebleken is, dat eergisteren de benden dertig huizen geplunderd en op tien plaat sen brand gesticht hebben. Groot-Brittannik. Er wordt op het oogenblik voorbereid een verzoekschrift aan den koning, bedoe lende de” invrijheidstelling van kolonel Lynch den eenige, die nog gevangen wordt gehou den, omdat hy in r'*-:-•--- Oorlog de wapens opgevat. Do berichten een vermindering over September half millioen pond sterling en leeft in de 'kolonie reeds uitsluitend van in gevoerde levensmiddelen. Frankrijk. Op het Champ de Mars is men begonnen met de afbraak van het laatste groote gebouw van de Tentoonstelling van 1900, namelijk het Electriciteitspaleis tegenover den Eiffel- toren en vóór bet eind van dit jaar zal or van al de pracht en heerlijkheid niets meer resten dan de Eiffeltoren en de Machine- galery, terwyl de dagen van dit laatste ge bouw ook getold heeten. Het karkas van het electriciteitsgeboQw zal overgebracht worden naar de werkplaatsen van Creuzot om daar gesmolten te worden en dan te dienen voor de vervaardiging van scheepsplaaten. De keizer der Sahara zal de lioofdfi- guur zyn van den grooten Carnavalsop tocht te Nizza, in het aanstaanden voor jaar. «Ik denk er niet aan, mij thans terug te trek ken, zeide hij dan ook met onderworpen heid. ,.Dat is 'l goedVergeet evenwel niet, Dorison, dat ik onvoorwaardelijke gehoorzaamheid verlang, gehoorzaamheid zonder nieuwsgierigheid „Ge zult ze hebben «Bravo I Thans kan ik u wel bekennen, dat mij nog niet een geval is voorgekomen, waarvan de draden zoo door elkander loopen en nooit heb ik ook twee zaken bij de hand gehad, waarbij de betrokken personen zoo wonderlijk met elkander in verbinding stonden, zonder dat zelt te weten of te vermoeden. Daar hebben wij bijvoorbeeld den jongen Eustace, dien wij op eenigerlei wijze bij den moord betrokken waandenwelnu ik heb goede gronden om te veronderstellen, dat de andere Eustace op zeker tijdperk van zijn leven mot de aangelegenheden uws vaders in betrekking heelt gestaan en ik ben tot in de ziel overtuigd, dnt die oude heer Eustace althans geheel vreemd is ge bleven aan de geschiedénis dier beide moorden Ge ziet, hoe moeilijk het is, om in zulke verwik kelingen een helderen blik en een vaste hand te behouden, ten einde de weefsels behoorlijk te ont warren Nu heb ik voor u dtf volgende opdracht Gij moet den ouden Eustace in een gesprek over uw vader wikkelen. De weg daartoe is u gebaand. Gij zeidet mij immers onlangs, dat hij een merk waardige gelijkenis tusschen u en Ruben Dorison had ontdekt P «Juist, maar die opmerking over de bedoelde gelijkenis heeft jufot tot een merkbare verkoeling tusschen mij en mijnheer Eustace aanleiding i In de Fransche en Italiaansche bladen vindt men warm gestolde artikelen over het bezoek van koning Emmanuel III en koningin Elena aan Frankryk. Men wenscht elkaar geluk met deze heuglijke gebeurtenis, een verbroederingsfeest, die de kroon zet op het werk der toenadering, een eind maakt aan het misverstand der laatste jaren, een her- eeniging van vroegere wapenbroeders, door een slechte politiek een tydlang gescheiden enz. „Door liet kwaadaardig fantoom eener onnatunrlyke vijandschap weg te jagen, zyn Frankryk en Italië teruggetreden in histo rische paden” zegt de „Temps”. Dit Pary- sche blad spreekt van een entente cordiale tusschen twee zusternaties en wy’st als volgt op haar beteekenis: „Frankryk noch Italië hebben, toen zy de laatste stappen op den weg naar toenadering deden er een oogen blik «an gedacht om voor deze gelukkige entente de nu bestaande combinaties van de diplomatie to laten betalen. Het Drievoudig en het Tweevoudig Verbond blyvon er vrjj naast bestaan. Zy hebben zich tevreden ge steld om aan dat tot nu toe zoo strak me- kaniek meer speling, meer vrijheid van be weging te geven. Dat is de diepe beteekenis van de diplo matieke feiten, die zich sedert eenigen tijd onder onze oogen hebben voorgedaan. Het is overbodig over het gewicht van dezen nieuwen waarborg voor den vrede uit te weiden. Krachtens dezen grond moest bo venal de Fransche democratie een bezoek apprecieeren, dat hot geduldige en moeizame werk van een welberaden diplomatie bekroont. In de hartelyko entente tusschen de beide zusternaties voegen wy erbytusschen- deze Westersche mogendheden, die by uit- - nemendheid liberale mogendheden zyn en mogendheden van bevryding en van eman cipatie kunnen en moeten worden door haar overeenstemming alleen ligt niet alleen de overtuiging, de zekerheid van Europeesche eendracht en wereldrust, maar zy is tevens het zeer bewonderenswaardig instrument van democratische vooruitgang en menschelyke vrymaking. uit Kaapkolonie luiden by voortduring ernstig alleen aan wol is er een vermindering over September van oen half millioen pond storting en men Hot begint er allen schyn van te krygen dat niemand ook de tegenwoordige minister van Financiën, Lnkacs, niet zich wil laten vinden voor het speler der verzoenende rol, welke Tisza den Koning als laatste red middel had aanbevolen. Lukacs heeft Dinsdag een langdurig on derhoud gehad met de leiders der oppositip, Kossuth, Komjathy en Barta. De drie heeren derdvijftip duizend dollars. Dat geld is niet door ongelukkige speculatiefs verloren of tot minder loffelijke doeleinden besteed, zooals menigeen ah» licht ton geneigd zijn te veronderstellen. Het werd in zijn geheel of successievelijk tot een bepaald doel uitgegeven. Welk doel dat was i Eerst op dit uur heb ik daarvoor iets gevonden, dat mij aan het juiste antwoord zal kunnen helpen. En we?t gij hoe en door welke middelen ik zoover reeds gekomen ben met het lastige onderzoek Hierdoor dat ik mijn plannen voor mij hield en door de menschen, wier hulp ik noodig had, niet meer te zeggen, dan strikt noodzakelijk was, om hen aan *t spreken te brengen. Ziedaar, nu weet gij alles, wat gij voorloopig weten moogt, het overige zult gij ervaren, zoodra ik bereid ben mijn slag te slaan. Zijt gij daarmede niet tevreden, dan staat het u vrij, de zaak op te geven. Ik wil het u intusschen niet verzwijgen, dat uw terugtrekking op dit oogenblik mij van groot nadeel zou wezen bij mijn werk en de beëindiging der zaak zeer zou vertragen. Maar dat zeg ik niet om u té be praten. Ge zijt en blijft in uw doen en laten vol komen viij. Aan u de keus I* Dorison had oplettend naar den ouden man geluisterd en gevoelde zich niet weinig beschaamd. Hij stond versteld bij het vernemen van Cathcarts mededeeling, dat deze zich zoo met zjn persoon lijke aangelegenheid had bemoeid en reeds zooveel was te weten gekomen. Ook de geschiktheid des ouden politiemans dwong zijne bewondering af en hij zelf stond daar nu als een luimzieke, ongedul dige schoolknaap, wiens begripsvermogen al uiterst beperkt moest schijnen. en zware 43) v Hij is iemand met een hart en een streng ge weten, die zich doordrongen gevoelde van hot denkbeeld, dat hij het onrecht, dat hij onwille keurig u had aangedaan, ook weder goed moest maken. Ik heb de oude handelsboeken nagepluisd van de firma, waarvan uw vader zoolang het hoofd is geweest en heb iedere uitgaaf genoteerd, die ik meende, dat op onze zaak betrekking kon hebben. Ik heb hier een stukje papier, dat in ’t bezit van den boedelberedderaar uws vaders was, nagenoeg bestudeerd en omgang gezocht met bijna alle menschen, die hier met uw vader zaken hadden gedaan. Ik heb de oorzaak gevonden, waardoor het groot vermogen van uw vader is zoek geraakt. Ik weet, wie daarvan het meest heeft geprofiteerd en waarom. Maar dat werk is nog met geheel voltooid. Juist bij uw binnenkomen doorliep ik de rapporten, mij met de laatste post gebracht, rapporten, die mij weder een groote schrede voor uitbrengen op mijn pad. Op dit oogenblik kan ik, om zoo te zeggen, uitsluitsel geven van iedere cent, die uit uws vaders fortuin is weggegaan, met uitzondering evenwel van de ronde som van hon- r ter bestemder Telefoon \o. M2 A DV ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 (.’enten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1