ET 1903 SVEH :o IN Dl BBANOIK®. Nieuws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken. Nb. 9339. Dinsdag 20 October 1903. Bultcnlandscli Overzicht XSGENOEUSN s H I i Knor iiumtners. IND1SGBE 1RK0PHAAG iGISNACHT, titoldy), Piano. LTCAP KEVMSGEV1XG. I i o FEUILLETON. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur def* inidd. Verspreide Berichten. geen ïl NEMAN Zs 'A: >CER 1903, nar, iler Socieleil ging DE KONIN- het Loo. rijen. larguerite piritistische pvoering van het ii maan ache Orakel in de baar bij t IERS Jz. ijs van echtheid is kurk steeds voor- en naam der Firma PPE onds S uur, Hing van ►EREN. en Illusionist kisteden van (Atnerikaanschc roman.) BOUDE I AM ME II erki OM. Oriëntaal- Mie. stenkamer, terialiseerdc ire wereld. icht zwevend [AHOMEDA. (Leden 90 rang 30 ct. met 2 Dames, nlyk. Meerdere ij Mevr, de Wed. B. A.VERZIJL. tan de zaal f 1,-, K. Leesver, en ie. Kaarten ver- r Soc. de Heer Sted. Muziek- e bespreken A ’rtfdag 23 Oct. r der Sociëteit. te geven als id bij den Heer 139, Gouda. ESTUUH. k 1 fiOLDSCHE COIRANT Telefoon Mo. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt <1 age lijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. Telefoon No. 8 2 ADV E K T E N T I E N worden geplaatst 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. deze gelegenheid evenals vroeger; het schijnt echter dat zy werkelijk niet is wat zij wezen moet. Natuurlyk is Zanardelli er niet zoo aan toe, dat' hij om die reden af wenscht te treden. Maar iets anders is het of Zanar delli zich sterk genoeg gevoelt om zijn kabi net te loodsen door oen parlementairen storm, die zich over een week of vier gaat ontke tenen in de Kamer over het toislukte Tsaren- bezoek. De ministerieele Tribuna doet nog een poging om het kabinet te redden. Aftreden op dit oogenblik zou beteekenen, zegt zy, een capitulatie van het vrye Italië voor de vreesachtige, wantrouwende, bekrompen Rus sische politie, ingeval nu in Italië de kreet weerklonk: „Weg met de regeering!” Het is de Tribuna er overigens niet zoozeer om te doen juist Zanardelli peisoonlyk te behou den als wel het optreden van een kabinet der rechterzijde te beletten, hetwelk het blad bij voorbaat als „reactionair” en „Rus sisch” (sic I) betitelt. Op dc vraag wie casu quo Zanardelli’s opvolger zal zijn, schijnt het antwoord te moeten luiden Giolitti. Giolitti heeft zich bytüds uit Zanardelli’s gezelschap terugge trokken en hij heeft zijn tijd benut om alles voor te bereiden voor oen eventueel pre mierschap. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Primitief Kohier voor de heffing van schoolgeld op de Burgerscholen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1903 4, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goed gekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Geroet nte-On vanger. Gouda, 19 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De bladen te Konstantinopel publiceoren een communiqué, waarin de uitvaardiging wordt aangekondigd van een iradé, welke verschillende besluiten van den Ministerraad bekrachtigt. Die besluiten hebben betrekking ep de invoering van nieuwe bestuursmaatre gelen in de provinciën van Roemelië. Bo vendien wordt toezegging gedaan, dat den inspecteur-generaal der Macedonische vilajets, Hilma Pasja, gelden zullen worden verstrekt voor het wedcropbouwen van dc huizen der terugkeerende vluchtelingen, wier woningen door de insurgenten zyn vernield. Ook zullen de gelden dienen om de terugkeerende vluch telingen, die zulks behoeven, nog op andere manieren te helpen. Er zullen bijzondere commissies worden ingesteld, die er voor zullen, zorgen, dat de toegestane gelden op behoorlijke wijze worden besteed. De Porte zal mot het ministerie van Financiën in overleg treden om, nog voor hot einde van dit jaar, over de noodige fondsen te kannen beschikken. Strenge maatregelen zullen worden genomen teneinde te voorkomen, dat dc Turksche troepen zich by de vervolging der opstande lingen aan laakbare daden zouden schuldig maken. STGING igioni” i. KERPER. Hoewel het niet te miskennen valt, dat de toon der Japansche pers sinds oen paar dagen heel wat kalmer is geworden, is men te Londen nog allesbehalve gerust gesteld. De - misschien wel voorgewende vrees voor een oorlog in het Verre Oosten komt in do Engelscho pers nog voortdurend tot uiting, en aan de geruststellende verzekerin gen der Japansche gezanten in Parys en Londen wordt slechts betrekkolyke waarde toegekend. Frankrijk. De eerste gevolgen van do invoering van den tweejarigen diensttyd zyn de ont binding van de vierde bataljons, welke niet ten volle vier compagnieën tollen, ju ’t ge heel negen en zestig, doch de voorstellen tot inkrimping der cavalerie vinden veel tegenkanting. De premier Combes hoeft, als minis ter van oeredienst, gelast de inhouding van het traktement van pastoor Lurent te Ois- sel, die in een der clerica’e bladen een voor den koning van Italië beleedigend ar tikel heeft geschreven. De stedelyke commissie van Parys heeft besloten tot verwijdering van don Eif- feltoren in 1910, wanneer de concessie voor den toren ten einde loopt en nn begint men weer te overwegen waar het gevaarte wel De alarmeerende berichten, die door Rus sische Times correspondenten waren bekend gemaakt, over de groote troepenbeweging in het zuiden van Rusland hebben wy reeds medegedeeld. Heden komt de „Daily Mail” die tijdingen nog wat aandikken. Het blad vermeldt, dat sedert het vertrek van het slagschip „Tsare- vitsj” en den kruiser „Bajon” naar Oost- Aziö, op do marinewerven en in de arsenalen van Kroonstad een koortsachtige bedrijvigheid wordt ontwikkeld. Voor dat het Oostzee- verkeer door ys gestremd wordt, moeten nog zooveel oorlogsbodems mogelyk met bestem ming naar Oost-Azië zee kiezen. Onder de schepen, die bestemd zijn om zoo spoedig mogelyk te vertrekken, worden in de eerste plaats genoemd het nieuwe slag schip „Alexander III.” de kruiser le kl. „Almar” en de pantserkruiser Dimitri Donskoi”. Reeds vertrókken zyn, buiten de twee boven vermelde groote schepen, de kruiser le kl. „Aurora” en elf torpedobooten. Vroeg in hot voorjaar van 1904 moeten drie nieuwe slagschepen, de „Orel,” de „Borodino” en de „Suworow” volgen. Zyn al die schepen eenmaal veilig in de Chinee- sche wateren gearriveerd, dan is do Rus- siche suprematie in de zeeën van het Verre Oosten voldoende verzekerd on behoeft voor een agressief optreden van Japan niet meer door Rusland te worden gevreesd. Naar* uit berichten in Duitsche bladen valt af te leiden, zyn deze modedeelingnn van de „Daily Mail” ditmaal eons niet overdre ven, en berusten zy op waarheid. 44) „Gij vergeet, vriendlief, hoe gij zelf mij den raad hebt gegeven om uw zuster toch niet door mijn melancholie te verschrikken. Wat zal ik u zeggen Ik heb niet veel keuze van stemming, nu eens erg ter neer geslagen, dan weder uitge laten vroolijk. Morgen wil ik koude omslagen om mijn hart leggen, terwijl gij ’t misschien om uw hoofd zult doen.» „Dat wil met andere woorden zeggen, dat ik wel wat te veel naar mijn glas grijp, met waar? Nu, ik kan er tegen. Of is ’t een zachte wenk van uw kant, dat ik in mijn opgewondenheid niet ga vertellen, hoe mismoedig ik u dezer dagen moest aantrelien Weet ge nog wel, hoe ge mij zeidet, dat gij aan een soort van waanzin lijdt, en dat ik mij voor u moest in acht nemen Dorison werd rood van verlegenheid, maar toen hij daarop naar mejuffrouw Eustace omzag, be merkte hij, dat haar lief gelaat geheel betrokken was geworden, ja inderdaad ergenis en wrevel verried en toen hij de richting harer blikken volgde, zag hij, dat Langdon in de kamer was gekomen en op zeer in het oogloopende wijze een buiging voor haar maakte. Zij beantwoordde den groet met koele minachting, terwyi haar broeder verkiezingen voor het Parlement der Kaapkolonie, die Donderdag begonnen zyn, worden door de Daily Mail genoemd de heftigste in de geschiedenis der Kaapkolonie. Scherp staan de beide partyen, Bond en Pro gressisten, tegenover elkaar. De Bond moet alle zeilen byzetten, wetend dat een nederlaag door de gewyzigde indeeling der kiesdistricten niet weder goed te maken is. De Progres sisten rekenen op een meerderheid van mins tens drie zetels in het Parlement. Voor de toekomst van Zuid-Afrika kan het noodlottig worden, dat in de gevaarlijke dis tricten de uitslag afhangt van de stemmen der inboorlingen, die door beide partyen wor den bewerkt. Een belangrijke factor by deze verkiezing wordt gevormd door den stryd over de denk beelden van Chamberlain. De Progressisten begunstigen de immigratie van Engelschen en zyn voorstanders der preferentieele tarieven van Chamberlain de Bond daarentegen ver zet zich tegen deze uit Engeland geïmpor teerde denkbeelden. Sir John Gordon Sprigg, de eerste minister der Kaapkolonie, heeft zich te East-London voor Chamberlain’s plannen verklaard, wyl dio strekken zullen tot nauwcreaaneensluiting van het Ryk. Toch, juicht de Daily Mail, staan de kansen voor Gordon Sprigg slecht zyn ster gaat onder, en Jameson’s invloed neemt voortdurend toe. tndien de moening van de Daily Mail do juiste blykt to zyn, moot de uitslag van de verkiezingen in de Kaapkolonie invloed heb ben op de toestanden in Transvaal en de Oranje-Kolonie. Zooals wy Zaterdag reeds mededeelden zyn die alles behalve rooskleu rig en het moet al zeer erg zyn, wanneer de Transvaal Leader, een Engelsch blad, tot de Engelscho Regeering de opmerking richt, die wy Zaterdag, door een onduidelijk tele gram, aan Botha toeschreven „Wanneer de Regeering blyft voortgaan in verblinding dc ernstige feiten, die voor haar liggen, voorby te zien zal zy den ondergang bewerken van het land, als een tevreden Engelsch land van blanken.” plotseling een beweging dééd, of hij van zijn stoel wilde opspringen. Dorison legde een hand op zijn knie. „Laat dien man loopen, Charley Ge kunt die brutali teit niet bestraffen zonder opzien te verwekkenen het eenvoudige feit, dat iemand op een publieke plaats zooals hier een dame groet, geelt u ook niet het recht om daartegen protest aan te tee- kenen." „Ja, ge hebt gelijk I Wat is ’t toch vervelend om telkens weer door dien indringer te worden lastig gevallen Langdon was met een ander jongmensch in de zaal gekomen en het was duidelijk, dat het ge zelschap het onderwerp van hun gesprek uit maakte. Het tusschenSpel, dat slechts door mejuffrouw Eustace, haar broeder en Dorison geheel begrepen werd, had toch nadeelig op de algemeene gezel ligheid ingewerkt en zoo duurde het niet lang meer, of men stond van tafel op Toen de heeren en dames de zaal verlieten, moesten zij schier rakelings het tafeltje passeeren, waai aan Langdon met zyn kennis gezeten waren. In de vrees, dat Langdon nogmaals op zulk eene in het oog loopende wijze van zijn tegen woordigheid zou blijk geren, richtte Dorison, die nu toch eenmaal do ziel van het gezelschap was geworden, het zoo in, dat de jonge Eustace den kleinen stoet aanvoerde en hij zelf dien sloot, want, mocht Langdon weder voor den dag komen tegenover de jonge dame, dan kon Eustace zich daarover niet meer boos maken, en was hij met al de anderen ook reeds uit de zaal ver- „Langdon zeide mij ook al, dat ik van hem nog iets te goed had lachte Dorison. „God, als u dat maar geen onaangenaamheden berokkent riep Eveline uit, terwijl zij hem met bezorgdheid aanzag. „Maak u maar niet ongerust, zeide Dorison lichtvaardig. „Als de kerel het wist, zou ’t hem aan zijn hart gaan, maar ik ben hem werkelijk dankbaar, dat hij mij tegen wil en dank de gele genheid heeft verschaft, om te zien, dat gij in elk geval nog iets aan mij laat gelegen liggen.» Dit korte onderhoud werd gevoerd terwijl de rijtuigen voorkwamen en ’t volgend o >genblik be vond Dorison zich met mejuffrouw Eustace op weg naar haar huis, waarbij hij al zijn best deed, om door een vroolijk gesprek haar h t minder aangename voorval van dien avond te doen vergeten Toen hij aan hare woning van Eveline had afscheid genomen, ging hij regelrecht naar huis om dien nacht le droomen van goudblond haar en donkerblauwe oogen, hoe onbereikbaar beiden in de werkelijkheid ook voor hem waren. Den volgenden morgen, in de vroegte reeds, ontving Dorison een in den haast met potlood geschreven briefje van dezen inhoud Mijnheer Dudley, wil u de vrouw die door uw tusschenkomst tegen een arrestatie be veiligd werd, precies om elf uur van morgen op den hoek vvn de Lexongton-avenue en de dri en twintigste straat «mtmoeten Het is in uw eigen belang Uw dankbare vriendin Hess. t Wordt vtrvolgd.) dwenon. Wat Dorison verwacht had, gebeurde Bij Eve line’s nadering stond Langdon met een, gelijk hy meende, innemend lachje op en stak reeds zijn hand vooruit. Toen Dorison dat bemerkte, sprong hij snel vooruit en plaatste zich tusschen beiden. Dat alles was het w rk van een oogenblik. Staan blijvend, zeide hij, ruw en dreigend tot Langdon: „Ühebt verbeeld ik mij, reeds gezien, mijnheer, dat deze dame van u geen groet wil aannemen Langdon werd rood als vuur on toornig fonkel den zijn oogen, toen hij zeido „Voor die b^leediging zult gij boeten, fijne mijnheerWie heeft u tot beschermer van die 'dame aangesteld „Zoodra een fatsoenlijk man bemerkt, dat een brutale kerel een dame lastig valt, wordt hij van zelf haar verdediger,» zeide Dorison en ging be daard weer verder, voor dat Langdon iets had kunnen antwoorden. Eveline, die Dorisonu plan begrepen had, was hem vooruit gegaan. In de vestibule gekomen, hoorde Dorison, hoe de jonge Eustace zijn zuster vroegHeeft de kerel u weder willen aanspreken „Ja," antwoordde zij, „maar het werd hem door mijnheer Dudley belet!" „We komen waarlijk hoe langer hoe meer bij u in schuld, Dudley I* sprak Eustace vol harte lijkheid. „Ja, ja, dat is zoo," voegde Eveline er bij met een blik op Dorison, die hem levendig herinnerde aan haar erkentelijkheid bij de eerste ontmoeting, toen hij haar het leven had gered. t, Rotterdam ’enor, Amster- Bas, f dam. uudn. Vrydag ia te Londen onder voorzitterschap van Sir Michael Hicks Beach een zeer be langrijke vergadering gehouden. Het was een bijeenkomst der Free Food League, de organisatie der vryhandelsgezinde leden der regeeringsparty. Ter vergadering werd een brief voorgelezen van den hertog van Devon shire, gericht aan Sir Michael. De vroegere leider der regeeringsparty in het Hoogerhuis verklaarde zich daarin bereid, het president schap der Free Food League te aanvaarden. Dit is een ernstige tegenvaller voor de Balfour-Cbamberlain-party. Do hertog van Devonshire heeft een grooten aanhang onder de leden der regeeringsparty, en ook in Hof kringen bezit by grooten invloed. Nu mannen als Hicks Beach en de hertog van Devonshire zich aan liet hoofd stellen van Chamberlains tegenstanders, zullen die leden der regeerings party, die tot nog toe een afwachtende hou ding aannemen, er veel spoediger toe over gaan, zich tegen Chamberlain te keeren, dan zij tot dqsver waagden te doen Ook de oud- ministers Ritchie en Hamilton, die door Bal four op zoo weinig fraaie wijze „uit het Ka binet gewerkt” zyn. hebben zich by de Free B'ood League aangesloten. Te Rome is een kabinetsraad belegd, zoo- dat men spoedig de beslissing over bet af treden van het kabinet kan verwachten. Het Giornale d’Italia zegt, dat Zanardelli en met hem de meeste zyner ambtgenooten terstond willen aftredende minderheid wil het oordeel der Kamer afwachten. Zanar delli’s gezondheid speelt weer haar rol by De

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1