c ofleveranciers). I ct. bij Kleiweg E, 100 drecht. PINK8E Sf, Boskoop B ter K. vam dm dingeveen, Wed T, Oude wat er i, te Ben»chop. -Borst- t No. 9951. WONINGWET. icnza i Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IN D B mm». ihines •live* Kullenlanilscli Overzicht. !7. lluenza, lening, II E”, FEUILLETON. r dan n moorden I ce»t« Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep midd. De r, omdat het de bestanddeelen Wordt vervolgd.) en stappen. issel. lureau van doen genezen van ouds Idberoemde ININ0BLOEM’ 601IDSCHE COURANT (Ainerikaansche roman.) m i, Botterdam an hetge- de Wilsóns >rde meisje, ie grootste len Kelder. No. 7. De No. -B. De ivers. (De York. (Het narchisten. )e WiJsbns Boertje te en de Mail- ie Wilsons inza op de iden hand), in Chicago. gevaarlijke nisdadigers thee of cacao teltjes, waarby ding verslag gaan doen. Dinsdag wordt het kabinet beëedigd. Woensdag zal het in de Hohgaarsche Kamer optreden. laat op het kolommen, 10 cen?s. de grootste BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Herinneren de eigenaren van alle woningen aan hunne verplichting voorgeschreven by artikel 89 der Bouw- en Woningverordening en de verhuurders van woningen welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, aan hunne verplichting voorge schreven bij artikel 9 der Woningwet, tot het doen van aangifte voor den 31 Decem ber e. k Zijnde de formulieren voor deze aangiften kosteloos verkrijgbaar ter secretarie der ge meente (afdeeling Bevolking.) Gouda den 2 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. - De Secretaris, BROUWER. der wet met vreedzame middelen tegen te gaan. Gelijk men weet hebben ook verschil lende graafschapsraden eenvoudig geweigerd aan de wet uitvoering te geven, zoodat de belasting in die graafschappen eenvoudig niet wordt ingevorderd. De radicale bladen beweren, dat een van de redenen, waarom de regeering met de fiscale planden voor den dag kwam is, dat zij hoopt door een strijd over een ander on derwerp te ontketenen, de aandacht van de onderwijswet af te ieiden. Of het haar ge lukken zal? De radicale beweren natuurlijk van neenmaar aangezien er onder de non- conformisten ongetwijfeld velen gevonden worden, die bij een protectionistische poli tiek baat zouden vinden, zal het bij dezen komen tot een conflict tusseben hun gods- dienslige overtuiging en hun zakelyko belan gen. En nu is het lang niet zeker dat bij allen de eerste het van de laatston winnen zal. Het is in Hongarije beter gegaan, dan de eerste berichten uit Budapest deden vermoe den. De noodzakelijkheid om aan een on- houdbaren toestand een einde te maken, heeft zich ook hier een harde leermeesteres getoond. Graaf Apponyi, die boos over de wijzigingen in het program der Negen aan gebracht, de bijeenkomst der liberale party verliet met zijn aanhang, is in de tweede bijeenkomst aanwezig geweest en heeft daar verklaard In de vorige bijeenkomst heb ik mijn afkeurend oordeel uitgesproken over de wijziging in het militaire program aange bracht. Maar dat program is alleen niet voldoende om mijn positie tegenover het kabinet-Tisza te bepalen. Wanneer, naar ik hoop, het program van Tisza overigens in dezelfde lijn is, als dat vah het ministerie- Szell, dan zal ik het nieuwe kabinet gaarne ondersteunen. Want wanneer Tisza er in slaagt op vreedzamer en constitutioneelen weg, zonder de rechten der natie te schenden, den toestand te ontwarren, dan heeft hy alle recht op ondersteuning.” Deze woorden werden met levendige toe juichingen begroet. En in het vervolg der discussie bleek, dat de groote meerderheid der party het met Apponyi eens is, om voor- loopig de geschilpunten te laten rusten, en door samenwerking te pogen eerst den grond- wettigen toestand te herstellen. Het slot van de bijeenkomst was, dat de liberale party zonder stemming het program van Tisza aannam, nadat de aanhangers van Apponyi verklaard hadden in de party te zullen blyven. Thans kan Tisza zyn kabinet formeeren, en den Keizer van het gelukken zyner zen- woordde ik in volle onschuld en geheel naar waarheid, «ot het moest zijn, dat ik hem op den avond, toen ik haar kwam bezoeken daar heb laten vallen «Komaan, gij hebt haar dus bezochtGeet thans, als ik u verzoeken mag, op elk woord, dat gij spreken zult, achtMevrouw Farish werd vermoord en eerst tien of twaalf uren na het plegen van de misdaad werd haar lijk ontdekt Op den grond, halt onder het doode lichaam ver borgen, lag deze handschoen. Latere navorschin- gen brachten aan het licht, dat mevrouw Farish ter harent slechts, behalve den predikant, één mannelijken bezoeker placht te ontvangen Men moest dus den eigenaar van dien handschoen trachten uit te vinden en kwam tot de ontdekking dat dit niemand anders kon zijn dan gij I Ge ziet niet waar, dat wij onder zulke omstandigheden, volkomen gerechtigd waren u te doen arresteeren en in het verhoor te nemen1 Die woorden werden mij nagenoeg toegebeten en ik vond, dat de scherts nu toch al te lastig werd, en driftig riep ik uit«Verbeeldet ge u dus, mijnheer, dat ik de moordenaar ben van die vrouw «Ik verbeeld mij niets en ik heb geen geves- tige meening, mijnheer EustaceWij geven u slechts de gelegenheid, om het aanwezig zijn op de plaats des onheils van iets, dat u heett toebe hoord, te verklaren «Mijnheeren* riep ik uit, lachend, zoowel uit ergenis, als om het zotte van mijn eigen toestand, terwyl ik daar als een lage moordenaar mij toch van elke schuld of medeplichtigheid diende vrij beantwoorden, recommandeerde hij mij een zeer beschaafde en fatsoenlijke dame, een weduwe, die pas een zaak, als die wij bedoelden, in de Blee- kerstreet, zou hebben geopend. Mijnheer Newton wist evenwel niet goed, of die zaak reeds voor het publiek toegankelijk was, waarom hij mijden raad gaf allereerst te gaan naar de zestiende straat waar de weduwe, mevrouw Farish woonde, ter wijl de zaak in de Bleekerstreet zou komen te staan onder den gefingeerden naam van madame Delamoni. Daar ik, nu zijn Bushnell en het mijne was ingegaan, van mijn kant ook gaarne mijnheer Newton een genoegen wilde doen, begat ik mij nog dienzelfden avond naar het door hem opge geven adres in de zestiende straat. Ik kon daar evenwel geen zaken doen, daar mevrouw Farish te kennen gaf, dat haar voorraad vooralsnog uit sluitend uit maskeraden-pakjes bestond en alles wat zij ontvangen had tot dit doel nog niet eens was uitgepakt. Zoo ging ik dan onverrichter zake heen en liet, zooals thans blijkt, een mijner hand schoenen bij mevrouw Farish achter. Toen vroeg de zwartbaard mij nog, geheel over bodig voud ik, of ik de dame niet van vroeger kende Ik antwoordde natuurlijk van neen, waarop hij vroeg, of ik niets van den moord had ver nomen en toen hem uit mijn antwoord bleek, dat zulks wel het geval was geweest, dat er in onzen familiekring wel over die zaak gesproken was, gaf mijnheer zWartbaard als zijn meening te ken nen, dat ik dat ook uit eigen beweging de politie mijn inlichtingen had moeten verschaff n. Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering- van Zon- en Feestdagen. De prijs per' drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Telefoon Mo. S'J A IV E It T E N T I EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. te pleiten, wilde ik niet, dat men mij als een misdadiger zou behandelen, «mijnheeren, het spijt mij voor u, maar uw speurhonden zullen in een andere richting moeten zoeken I Wees zoo goed mij te zeggen, wanneer die moord heeft plaats gehad I* Daarop deelden zij mij mede, dat hij op den vijfden October had plaats gehad. Ik nam mijn portefeuille ter hand, sloeg den datum op en zeide Ik bezocht inderdaad op dien datum de bedoelde dame in de zestiende straat, maar ze was gezond en wel, toen ik kwam, en even gezond en wel, toen ik weer heenging De heeren wisselden een blik, alsof ik hun het meest sensatie-verwekkend bericht had gedaan en toen vroeg de zwartbaard op eens Wat hadt ge daar te doen Ik ver klaarde eenvoudig, dat mijn bezo’k een meer of minder liefdadig doel had gehad en toen zij blijkbaar meer van de zaak verlangden te weten, voegde ik er bij, dat ik een paar dagen van te voren in den arm was genomen door een dame, die veel weldeed, een zekere mevrouw Bushnell, die ter ondersteuning van een ziekenhuis een feest wilde organiseeren en op het splinternieuw ddnk beeld was gekomen, om daarbij «levende beelden te laten vertoonen. Ik moest dat zaakje arrangee- ren en begaf mij als afgezant tot een zekeren mijnheer Newton, wiens allerliefste dochter in de eerste plaats moest worden gewonnen om aan de levende beelden hare medewerking te ver - leenen. De medewerking werd mij toegezegd en in den loop van ’t gesprek vroeg mijnheer Newton mij, of ik reeds gezorgd had voor de noodige costumes en toen ik die vraag ontkennend moest Nog altyd is er geen antwoord van de Porte op het jongste hervormingsvoorstel betreffende Macedonië, door Rusland en Oos tenrijk gedaan, en waarin de ingrijpende Nu Engeland lot op zijn grondvesten be wogen wordt dpor den feilen fiscalen strijd, schenkt men niet veel aandacht meer aan een anderen stryd, die toch een aanzienlijk deel der bevolking in een staat van beroering houdt. De stryd namelyk door de nonconfor- misten tegen de Onderwijswet aangebonden en die zich uit in het z.g. lydelyk verzet. Tusschen de menigte berichten omtrent de fiscale quaestie, die zich in de Engelsche bladen verdringen, leest men toch nog altyd van protestvergaderingen tegen de nieuwe wet, van lieden, die geweigerd hebben be lasting te betalen, omdat zy niet wenschen by te dragen in de kosten vam een onder wijs, dat ia stryd met hun godsdienstige beginselen wordt verstrekt, van uit zulk een weigering voortvloeiende gerechtelyke ver volgingen en executies. Donderdag b.v. werden te Londen drie groote meetings gehouden van mannen van het „lydelyk verzet uit alle streken van Engeland en Wales t legestroomd. Dee avonds had er nog een andere plaats, die door den bekenden heftigen partyganger, dr. Clifford werd voorgezeten. Men kan zich voorstellen, dat de regeering dien dag wat te hooren heeft gekregen. Tot dusver zyn reeds 7000 personen voor den rechter gedaagd, omdat zy belasting wei geren te betalen, terwyl 230 executies hebben plaats gehadr. Er hebben zich 440 liga’s en comité’s gevormd om de ten uitvoerlegging 56) Ik weet wel, dat mijn handschoenen van uit nemende qualiteit en van eigenaardig maaksel zijn maar waarom kapitein Lawton, zulk een ding zoo zorgvuldig onder een glazen stolp bewaart, is mij feitelijk een onoplosbaar raadsel.' Daarop vroeg de priester van de heilige Her mandad somber«Weet gij ook, waar dit corpus delicti is gevonden «Neen,* antwoordde ik gemoedelijk en oprecht. Daar siste de man mij toe: Zijwaarts van het lijk van de vermoorde mevrouw Farish «Mijn God!* riep ik, met verwondering, half bin nensmonds uit, want met den besten wil van de wereld kan ik mij geen dame van dien naam herinneren. «Is het mogelijk? Bij welk lijk, zegt u ook weer «Bij dat van mevrouw Farish!* herhaalde de kapitein en de zwartkop voegde er bijAnders gezegd, bij madame Delamour I' «O, de dame, die costumes verhuurde of ver kocht riep ik uit. «Ha zoo, gij hebt haar dan toch gekend zeide de kapitein. «Welnu, hoe kwam uw handschoen bij het lijk te liggen «Op mijn woord, dat weet ik zelf niet,* ant- Met de onderteekening van het besluit van ontslag van het Ministerie-Zanardelli is het optreden van Giolitti tot zekerheid ge worden. Deze heeft trouwens by alle groe pety der linkerzyde, behalve misschien de zeer uiterste, dien steun gevonden, dien hy behoefde om de woning van uen nieuw Ka binet op zich te kunnen nemen. De toestand is nu zoo, dat één of twee radicalen zeker deel zullen, uitmaken van het nieuwe Mi nisterie en hot verdient opmerking, dat dit feit in Rome waardeering vindt en men er in gematigde kringen volstrekt niet zoo onge rust over is, als wel gevreesd werd. De „Ttalia”, die nogal eens de spreek trompet is van Regeeringskringen, noemt nu het radicalisme niet zoozeer een politieke richting, dan wel een parlementaire groep uit de jongeren gevormd, die aan de Regeering nieuwe en waarlyk moderne ideeën zal by- brengen. Deze zienswijze toont aan, dat men in Italië ernst wil maken van een proef met een democratische Regeering en dat de verschil lende overgangstrappen van het reactionaire sabelkabinet-Pelloux, het Kabinet-Saracco, het oorspronkelijke en gereconstrueerde Ka- binèVZanardelli, een nieuwe stroeming heb ben ingeleid en doen zegevieren, die de deelne ming aan de Regeering toelaat van elementen, die er tot dusverre stelselmatig van af ge houden zyn. Het Ministorie-Giolitti belooft daardoor sterk te staan, daar het kan steunen op allo groepen, die zich tot het liberalisme rekenen en bovendien zeker is van een welwillende houding der gematigde socialisten, die een toezegging gedaan hebben en bovendien door moeilijkheden, aan Giolitti in den weg te leggen, slecht de reactie zouden in de kaart spelen. Juist het feit, dat Zanardelli niet zoo le democratische elementen heeft gekend in de samenstelling van zyn Ministerie, maakte zyn positie vaak zoo uiterst moeilyk en doemde hem meermalen tot onmacht. De uiterste linkerzyde vertrouwde hem niet, wanneer hij zich van den steun van het cen trum moest verzekeren en de gematigden vielen hem af. wanneer hy ook goede vrien den met de linkerzyde probeerde te blyven. Een coalitië van minderheden was het zwaard van Damocles, dat voortdurend zyn ministerieel leven bedreigde. Giolitti aanvaardt zyn taak onder de beste vooruitzichten en het zal hem waarschijnlijk gelukken tal van hervormingen tot uitvoe ring te brengen, die zyn voorganger in stu die had, maar welker verwezenlijking de omstandigheden hem belet hebben. In den Spaanschen Senaat heeft de minister van binnen), zaken Donderdag medegedeeld, dat te Bilbao geen nieuwe botsingen zyn voor gekomen en dat de rust er terugkeert. Ver scheidene winkels zyn heropend, de trams loopen weer. De minister diende drie wets ontwerpen in, rakende de werkstakingen, de rechtbanken van koophandel en de jury’s van verzoening. Over de gebeurtenissen van Woensdag meldt de correspondent van Central News nog uit Madrid: Woensdagavond weid de Galdabano dynamietfabfiek te Bilbao door een groote menigte aangevallen. Een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen werd wegge haald, waarmede men later den spoorweg en de huisdeuren van do jezuïeten vernielde. Alle treinen naar Bilbao houden buiten de stad stil, daar de sporen opgebroken zyn. Ook zyn do meeste electrische geleidingen afgesneden. De winkels van levensmiddelen worden sterk bewaakt, opdat de stakers niet allen mondvoorraad weghalen. Geeste lijken wagen zich niet op straat Maar de laatste berichten uit de stad zelve luiden óók gunstiger. De prefect en de com mandant dor troepen hebben een lang onder hond gehad, wnnmn de commandant sprak met afgevaardigden dor patroons en werk lieden. Algemeen is men van opinie, dat de pa troons van houding zullen veranderen en wel geneigd zyn concessies te doen. Zelfs is uit enkele berichten op to maken, dat reeds voorstellen van de z(jde der werkgevers zyn gedaan. Do oproerige elementen in Barcelona schij nen echter van plan te zyn de stakers te Bilbao to steunen. Zoo iets van een alge- meene staking hangt daar in de lucht. In elk geval waren do laatste tijdingen zoo somber, dat do militaire commandant van Cataluniö met den moesten spoed van Ma drid naar Barcelona vertrokken is. De toestand in deze stad is zoo gevaarlijk, omdat ten gevolge van do staking aan de gasfabrieken, vele werklieden (men spreekt van wel 15.000) aan fabrieken welke met gas gedieven worden, gedwongen zyn tot werkloosheid. voor alle

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1