A/ei/irs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Ongevallenwet 1901. No. 9252 4 J tl’ :ao Senr., Woensdag 4 November 1903, 42ste Jaargang. FEUILLETON. KEWISGEVIMJ. 52 Mark van 11 Inzending van A <1 verten t ien tot 1 uur dep inidd. 15 Augustus tot 15 EtN GKHBIM ONTHULD. 103. Wordt vervolgd Art. 45. lijsten aan HAMBURG, ia IfchtP tesameu- ■en in den ntam des ervaardigd wereldbe- >1* Stoll- O U D E AMME It 1VER rki TCAP (Amerikaansche roman.} De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. Inenting in >r®fbusjes c 0.35 Neder- rijz. v.,80 000 M Mil IkSI HE C01IR1NT. ‘heldere!Gij hebt of liever ge hadt meer LOONLIJSTEN. De werkgevers houden loon- ter berekening der premien en der schadeloosstellingen. De loonlijsten spelen in de Ongevallenwet Telefoon Xo. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomtners VIJF CENTEN. aar bjj> 'ERS Jz. s van echtheid i» kurk steeds voor* n naam der Firm» PF? ÜKMAN Zn Ik gekookt t voor da- (lepels van late) Als «val van gebruiken, it» a a. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA brengen ter openbare kennis dat afschriften van de processen verbaal betreffende de stemming ter verkiezing van v|jf leden-patroons en van vijf leden-werk- lieden van de Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven zijn aangeplakt in den Korten Groenendaal. alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Gouda 3 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. !t de aanvraag >ten voor de trekking zoo dijk tot ER Mag de „Ongevallenwet 1901” worden aangemerkt als ^fcen der belangrijkste stuk ken wetgeving op sociaal gebied, niemand zal durven beweren, dat het een gemakke lijk te begrijpen wet kan worden genoemd. Niet ten onrechte schrijft Mr. Dr. Slotemaker in de van zyn hand door tusschenkomst der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen ver schenen brochure (blz. 7)„Eene eenvoudige wet is de Ongevallenwet niet. Ook rechts geleerden zullen zich eenigo studie moeten getroosten, voordat zij zich van al hare bepalingen een juist begrip hebben gevormd.” In aanmerking nemende, dat, niettegen staande de verschillende uitgaven, die er reeds van deze Wet bestaan, niettegenstaande verschillende schrijvers zich reeds hebben beijverd daarvan een duidelijk beeld te ge ven, er nog vele direct bij de Wet betrok kenen, nl. werkgevers en werklieden zjjn, die niet voldoende op de hoogte zijn met de verschillende rechten en verplichtingen die de wet en hare uitvoeringsbesluiten met zich brengt, heb ik my ten taak gesteld in eenige achtereenvolgende artikelen te trach ten de voornaamste bepalingen zoo duidelijk mogelijk uiteen te zetten, overtuigd daarmede vele lezers van dit blad een dienst te be wijzen. Telefoon Ko. 8*2 A I) V E UT E N T I EN worden geplaatst 1—5 regels a 50 (Jenten; iedere regel meer 10 (Jenten. G rooie letters worden berekend naai plaatsruimte. verzekeringsmaatschappijen woi den gevonden, die voor de b(j haar aangesloten werkge vers gratis loonlijsten verkrijgbaar stellen. Omtrent elk op de loonlijst voorkomend werkman worden 10 verschillende vragen gesteld en is de werkgever verplicht deze „behoorlijk”, dftt is o-ohnol de waarheid te vullen. Vraag 1. Hier moet worden vermeld den naam van den werkman, hetgeen „voor geen enkel werkgever eenig bezwaar zal opleve ren. Toch is het noodig dat deze invulling met de noodige juistheid geschiedt, daar het toch kan voorkomen dat voor den werk man, indien deze door een ongeval wordt getroffen, eene vaste rente moet worden vastgesteld en dan zijn ouderdom uit zyn geboorteplaats zal moeten blijken ter bere kening der contante waarde, zoodat ver keerde invulling van den naam slechts aan leiding tot moeilijkheden zon geven. Vraag 2. By deze vraag is op te geven het soort werk dat de betrokken werkman verricht, dus zijn beroep, zooals timmerman, smid, wever, houtzager, mandemaker, sjou werman, grondwerker enz., alles dus zeer eenvoudig. Vraag 3. Deze vraag kan eenvoudig met „ja” of „neen” worden beantwoord. De ge woonte van sommige werkgevers om daar in te vullen krullejongen, of halfwas, of handhtnger of iets van dien aard kan aan leiding geven tot vergissing en is het daar om het eenvoudigst kortweg te sdiryven ja of neen, Vraag 4. Deze vraag heeft betrekking op de zoogenaamde seizoenbodryven, waar over hiervoren ook reeds is gesproken en die zyn genoemd in het Kon. Besluit van 5 December 1902 (Stbl. No 207) on die maar gedurende een gedeelte van het jaar worden uitgeoefend, zooals de steenbakkerij, de tw{jg- schilderü en dergelyke. In een volgend ar tikel zal ik deze zaak meer in het bijzonder behandelen thans zy het voldoende op te merken dat de beantwoording der vraag eenvoudig kan worden volstaan met „ja” of „neen”. Vraag 5. Deze is ook zeer gemakkelyk te beantwoorden er wordt in aangegeven b. v. f 0.18 per uur, of f 1.20 per dag of f 0.50 per week, of f 100.— per jaar, al naar gelang het loon is dat de werkman verdient en al naar gelang dat is overeen gekomen. Vraag 6 en 7. Deze vragen zyn van zeer veel gewichtzy behooren by elkaar en kunnen als het ware als een vraag worden aangemerktde invulling ervan moet onder 7 plaats hebben. Achter de le. 2e, 3e, 4e, dat is geheel overeenkomstig en naar de eischen der wet in Toen het diner was afgeloopen, begaf Dorison zich regelrecht naar de kamers van den ouden detectieve. Hij bemerkte op het eerste gezicht, dat Cathcart bizonder wel gemutst was. wlk heb van middag een briefje gekregen, waar uit ik niets anders begreep dan dat ik bij U moest komen," begon Dorison, en hier ben ik nu >Ik heb u toch geschreven, dat uw zaak geheel en al is opsrehelderd 1 Gij hebt of liever ge hadt nog een broer. Ik bedoel meer bepaald het laatste.” Dorison staarde den detective met verontwaar diging aan, want al voelde hij ook diep al het onbillijke van zijns vadèrs handelwijze tegenover hem, hij kon niet velen, dat anderen dien vader hard beoordeelden Cathcart was trouwens niet de man. die zich veel stoorde aan het gevoel van anderen, en hoe wel hij heelgoed bemerkte, dat hij den jongen man had verbitterd, ging hij zonder zich daarom te bekommeren, aldus voort »Ik heb dus, gelijk gezegd is, de heele zaak Opgehelderd, door rechts en links to onderzoeken door den ouden heer Eustace te hooren en vooral door de nagelaten papieren uw vaders ijverig te bestudeeren. moord I Toen vroeg men mij, oi ik nog iets had mede te deelen, dat in het belang dor justitie kon zijn en liet daarna mij eindelijk vrij. 't Was waarlijk met een zucht van verlichting, dat ik weder de frissche buitenlucht inademde I En nu mijn geschiedenis, althans tot bevrediging van één der partijen op die manier is afgesloten, blijft mij alleen deze vraag ter oplossingHoe duivel heeft men 't ontdekt, dat die handschoen van mij was i" Oplettend en met afwisselende aandoeningen had Dorison naar het relaas van zijn vriend ge luisterd en het kostte hem moeite genoeg, om ’t niet uit te jubelen, hoe blijde hij met den gunsti- gen afloop was. Onbeschrijfelijk gelukkig gevoelde hij zich, nu Charley’s naam van elke verdenking was ontheven en kon niet nalaten om hem met warmte de hand te drukken. „Maar beste jongen,» riep Eustace, ge neemt de heele geschiedenis veel te ernstig op!" Neen, neen, dat doe ik niet," antwoordde Do rison, «maar nu geloof ik /zNu geloof ik," herhaalde Eustace lachend, «dat wij samen moesten gaan dineeren en djnj naar de comedie „Ik wil wel, met u gaan eten, maar ik kan niet mee naar de comedie, want ik heb zaken at te handelen vanavond, o veel belangrijker zaken, dan gij wel denkt Hierop ging het tweetal gezamenlijk de deur uit. 57) Een meening. die ik bestreed met te zeggen, dat ik daartoe niet de minste aanleiding had ge had, aangezien mij van de geheele geschiedenis niets meer was bekend dan ieder ander. „Maar gij hadt daar uw handschoen verloren, mijnheer, en andere menschen hadden dat niet 1 bromde zwartbaard weer. „Kwam dan in ’t ge heel de gedachte niet bij U op, dat op u de ver denking zou kunnen vallen Daarop zeide ik weer„In de eerste plaats, wist ik niet, waar ik mijn handschoen had verloren en in de tweede plaats, had ik, daar ik het vermoorde van men schen noch uit liefhebberij noch als kunstvak be oefen, geen denkbeeld er van, dat iemand'het ooit in zijn hoofd zou krijgen om mij te gaan verdenken. Die uiting eener gezonde logica bracht zwart baard eindelijk tot zwijgen Maar nu bleek die zoogenaamde kapitein nog niet te zijn uitgepraat. De man vroeg mij af alsof ’t een misdaad gold of ik in de medicijnen en in de chirurgie had gestudeerd. Ik zeide, dat dit inderdaad het geval was geweest en toen vertelde -hij mij met iets zeer geheimzinnigs in zijn voorkomen, dat me vrouw Farish geheel volgens de regelen der kunst een voorname rol. Zy dienen ter berekening van de vergoeding die een werkman moet ontvangen, wanneer hy door een ongeval is getroffen en tevens ter berekening van het geen door den werkgever als premie moei worden opgebracht. Het is dus van het hoogste belang dat deze loonlijsten met de noodige juistheid worden bijgehoudenArt. 99 der wet bedreigt dan ook eene niet ge ringe straf tegen hem, die de loonlijsten niet behoorlijk invult. Wanneer de werkgever de loonlijst, die hem door het bestuur der Ryksverzekerings- bank gratis wordt verstrekt, voor zich legt, dan zal het hem evenwel maar niet terstond zoo gemakkelyk vallen, deze „behoorlijk” in te vullen. Ik twijfel evenwel niet of do vol gende toelichtingen zullen hem die taak veel vergemakkelijken. Elke loonlijst loopt over ééne betalings periode van ten hoogste 27 'weken, dus over een half jaar. De betalingsperioden zijn niet voor alle werkgevers gelijk. Krachtens beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 30 Januari 1903 (Stct. No. 27) zyn die betalingsperioden als volgt vastgesteld voor de werkgevers wier namen aanvan gen met de letters A, B, of C van 15 Ja nuari tot 15 Juli en van 15 Juli tot 15 Januari, D, E, F, G, I of J van 15 Februari tot 15 Augustus en van 15 Augustus tot 15 Februari, H van 15 Maart tot 15 September en van 15 September tot 15 Maart, K, L, M of N van 15 April tot 15 Octo ber en van 15 October tot 15 April, O, P, Q, R of S van 15 Mei tot 15 No vember en van 15 November tot 15 Mei, T, U, V, W, X, IJ, Y of Z van 15 Juni tot 15 December en van 15 December tot 15 Juni. Voor publiekrechtelyke lichamen, naam- looze vennootschappen of werkgevers die als leden eener commanditaire vennootschap het bedryf uitoefenen, is de betalingsperiode gesteld van 15 Maart tot 15 September en van 15 September tot 15 Maart. Verder zyn er nog bijzondere bepalingen vastgesteld voor de zoogenaamde seizoen- bedryven, waarover later zal worden ge handeld. Elke loonlijst biedt plaats voor de namen van 10 werkliedenwerkgevers die dus meer dan 10 werklieden in een en dezelfde betalingsperiode in dienst hebben, hetzy als vaste knechten of als losse werklieden, zyn verplicht meerdere loonlijsten aan te houden. Zy kunnen de noodige loonlijsten gratis aan het postkantoor verkrijgen, terwijl ook reeds om het leven was gebracht, daar men haar met een lancet den slagader van den hals had door gesneden, het zij djan al of niet volgens de re6e len der kunst. Mijn aardigheid ging blijkbaar bij die lui volstrekt niet op, maar zwartbaart zeide althans „’t Is juist, zooals ik verwacht had Van het eerste oogenblik of waarop de verdenking op u moest vallen, mijnheer Eustace, was ik overtuigd dat gij die zaak van den handschoen wel alleszins voldoende zoudt kunnen verklaren I" „Mijnheer," zeide ik op mijn beurt, het spijt mij werkelijk, dat ik onwillekeurig de oorzaak ben geweest om de justitie en de politie op een dwaalspoor te brengen en het zal zeker maar het beste zijn, dat ik, als ik in ’t vervolg bij een dame mijn handschoen mocht laten liggen, haar meteen maar vermoord, dan heelt men, als de bezitter van den handschoen wordt gevonden, tegelijk ook den moordenaar ontdekt „Toen begonnen zij toch alle twee te lachen en verder was ’t gesprek inderdaad van meer ver- trouwelijken aard’. Zij vroegen mij ook nog hoe laat ik zoowat bij mevrouw Firish was geweest. Ik zeide, dat ik om half acht mijn opwachting bij haar had gemaakt en bij die gelegenheid haar dochter niet te zien had gekregen Al pratend schoot het mij ook te binnen, hoe mevrovw Parish hare verwondering had te kennen gegeven over de omstandigheid, dat haar dochter zoolang in de zaak van de Bleekerstreet bleet, daar zij gewoon» lijk veel vroeger placht thuis te komen /tls alles, zooals ik gezegd heb I" riep zwart baard uit, //de dochter werd het eerst ver- 5c, 6e enz. week dor betalingsperiode moet in het eerste smalle kolommetje, onder het hoofd „Aantal arbeidsdagen” precies worden opgegeven hoeveel dagen in die week dooi den werkman is gewerktgedeelten van een etmaal worden ook voor een arbeidsdag gerekend als de werkman dus alle dagen maar een halve dag heeft gewerkt en dat de geheele week zoo is doorgegaan, kan men niet volstaan met te zeggen hy heeft 6 halve dagen gewerkt, dat is 3 heele dagen en dan het cijfer 3 invullenneen, als hy op 6 ver schillende dagen der week heeft gewerkt, dan heeft hy 6 arbeidsdagen gehad en moet dus ook 6 worden ingevuld. Daarby moet rekening worden gehouden dat eveneens als arbeidsdagen tellen de dagen waarop hy niet heeft gewerkt en door hem toch loon wordt ontvangeneen knecht verdient b.v. f 2. per dag, maar krygt van zyn baas in de een of andere week twee dagen verlof om eens uit te gaan, met behoud van zyn loon, dan moet voor hem gedurende die week even goed 6 arbeidsdagen worden ingevuld, niet tegenstaande hy er feitelyk maar 4 heeft gewerkt; dit alleen omdat hy voor do dagen dat hy niet heeft gewerkt toch evengoed zyn loon ontving. Op de lijst moet achter hot aantal arbeids dagen wordbn ingevuld hel loon dat den werkman in die week is uitbetaald, onver schillig of het uitbet lalde loon soms ook over meerderheid van weken loopt. Het kan dus voorkomen dat een werkzaam, die b. v. f 9.50 per week’ verdient, slechts eenmaal per maand wordt uitbetaaldelke week wordt dan voor zoo iemand in de loonlijst het aantal werkdagen ingevuld, doch het loon wordt alleen ingevuld in de wbek dat hem dit werkelijk wordt uitbetaald, hy zal derhalve in de le, 2e, 3e week* voorkomen mot 6 arbeidsdagen zonder dat er loon voor hem op de Ijjst is uitgetrokken, terwijl hy in 4e week ook voorkomt met 6 arbeids dagen, doch met loon van f 38,- (4 X f9.50) omdat hem dat loon in die 4e week is uil- betaald zoo iets zal herhaaldelyk voorkomen by opzichters, portiers in fabrieken en der- gelijke personen, die tegen een vast jaargeld werken en wier loon om de maand, of per kwartaal wordt uitbetaald zy komen elke week op de loonlijst voor met het voor hen genoteerde aantal arbeidsdagen, doch slechts éénmaal per maand of per kwartaal wordt achter hunne week aangegeven het alsdan aan hen uitbetaalde maand- of kwartaal» salaris. Onder het loon moet tevens wor den begrepen hetgeen de werkman, buiten en behalve hetgeen door hem als vast loon per uur, por week, per maand, per dag, of hoe dan ook wordt verdiend, als buitengewone XX. igewaarborgde rin zeker orden. ze voordeelige dijk het gelukkigste t rijs v 40.000 M 20.000 M 15.000 M 10.000 M 5.000 M 3.000 M 2.000 M 1.000 M 400 M 300 M loterij, die uit ;en met 53795 at bijna op de valt, Bijzon - aerkelijke ver ier ij, waardoor I eene premie, in de laatst^, isse te winnen, ste klasse be ll f 0000 Mark M., in de 8e 00 M., in de tot 800 0 M„ 600000 Mark. g, die officieel s Guld. 3.5O. s Guld. 1.75. s Guld. 0.90. Igende, klassen >rijzen worden treklcingspian ien Staat, welk rzend. iterij ontvangt plaats gehad trekkingslijst. r van prijzen >rompt aan de eheimhouding. nen eenvoudig n, ook tegen S

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1