r.| ‘nten BINNENLAND. M BRANDING. Al’ewws- en Advertentieblad voor Gouda en O mat reken. Maandag 8 November 1903. No. 9350. 42ste Jaargang. en 7-er Buitenlandsch Overzicht I aglijders FE VUL El ON van Inzending van AÜvertentiën tol 1 uur de.» midd. Verspreide Berichten. «Zorg N, Wij riepen SKMAN Zn {Wordt vervolgd.) r briefkaart norit toegezonden door Ut bommel. i werkelijke hulp Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. het door eenzame {Amerikaansehe roman.) MIME COURANT iunner zjjn helm blauwe band bjj eiken winkel, uitgestald staat, ilten en poetsen bevordering tot van afhing. iral verkrijgbaar ïents, fleschjes i sen i 20, 30 en Telefoon No. 82. De Uilgave dezer Courant geschiedt dag-el ijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomiuers VU F De Hongaarsche Kamer heeft met alge- meene stemmen besloten acte te nemen van Apponyi’a ontslagaanvrage, onder het uit spreken van de hoop, dat de nieuwe voor zitter in denzelfden geest werkzaam zal zjjn als zjjn voorganger. Tissa heeft in de Kamer zyn programma uiteengezet, waarin hy de voornaamste pun ten van zyn rode voor het Hnis der Mag naten op eergisteren herhaalde. Tisza bood krachtig het hoofd aan de leden die hem in de rede vielen en het begin van zjjn toespraak trachtten te belemmeren. Tenslotte hielden de lawaaimakers op en werd Tisza met groote aandacht aangehoord. De Vereenigde Staten hebben de voorloo pige regeering van Panama erkend. In ambtelijke kririgen gelooft men, dut de scheiding van Panama van Columbia vol tooid is. Waarschijnlijk zal zy blijvend zjjn. Op goed gezag wordt verzekerd, dat do tegenwoordige erkenning van zakeljjken aard is, daar zy slechts bestaat in oen machtiging van de Vereenigde Staten, waardoor de bni- tenlandsche consuls zaken kunnen doen met db nienwe regeering. Volledige politieke erkenning zal later volgen. Er zullen door de Vereenigde Staten onderhandelingen wor den aangeknoopt voor den aanleg van het kanaal. Men verklaart als zeker dat de bestaande concessies geen schade zullen lijden. Telefoon \o. 8-* A I) V EBT E N T 1 E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Farish bekend. Hij was destijds een aankomende jongen. Kwam later in de gevangenis Doemde vijf jaar geleden als Harry Langdon te Chicago op. Brief volgt.* .Dit bewjjst althans," zeide Cathcart, «dat dit gedeelte van mijn stelling waar was.* Na afloop van het ontbijt stelde Cathcart voor om naar dokter Fassett te gaan. Dorison vond dat het niet bepaald noodig was. Hij verbeeldde zich, zeide hij, dat zijn arm, hoewel wat pijnlijk en wat stijf, verder niet geneeskundig behandeld behoefde te worden Maar Cathcart voegde hem toe Zeg Dorison, hebt ge dan werkelijk niet ver moed, dat ik die historie van uw arm alleen heb te baat genomen, om langs een ongezochten weg met dien dokter Fassett in aanraking te komen i' Het zou, op mijn woord, heel verkeerd rijn, om niet uit dien man te halen, wat er uit hem te halen is, nu wij daarvoor zoo goed in de gele genheid zijn I Wat Fassett weten mag van Langdon, valt tot nog toe niet na te gian, maar ik wil 'ter op toe leggen, dat hij mij alles vertelt, wat hij zelf weet. Uw verwonding geelt mij daartoe, zooals ge zegd is, een uitmuntende en ongezochte aan leiding.* Dorison maakte geen tegenwerpingen meer, en bij hun komst vonden zij de wachtkamer des dok ters vol menschen. In den Franschen Senaat is het debat be gonnen over de ohderwysqnaestie, een zaak die niet alleen om zichzelve belangstelling verdient, maar ook omdat zy de proefsteen voor de eenheid in de regeeringsmeerderheid worden kan. Reeds lang had senator Beraud een voor stel gedaan tot afschaffing der wet-Falloux, waarin de vryheid om onderwijs te geven op den voorgrond staab, en die naar den zin van de meerderheid te veel gelegenheid geeft aan de clericalen om de school in hun macht te krjjgen. Door de hervormingen die Ferry op schoolgebied invoerde, is de vryheid om lagere scholen op te richten reeds eenigszins beperkt; de lycea daarentegen bleven voor het meerendeel particuliere instellingen, die veelal door de geestelijke orden werden op gericht en geëxploiteerd. Door de afschaffing van de wet-Falloux wil men aan dien toestand een einde maken en de regeeringsmeerderheid is het daarover volkomen eens. Niet echter over de vraag: wat er in de plaats der wet Falloux moet worden gesteld. Het ontwerp-Chaumié, dat niet alleen door den heer Combes maar door den gehee- len ministerraad werd goedgekeurd, bepaalt dat ieder die een middelbare school wil op- richten oen bewjjs van bevoegdheid moet overleggen. Doch dit ontwerp gaat niet ver genoeg voor de uiterste linkerzijde in den Senaat, die de opmerking maakte, dat dit ontwerp den toestand volstrekt niet veran derde; zy diende het ontwerp Béraud- Thezard in, waarin voor alle onderwijzers aan lycea een bevoegdheidsbewys wordt ge- «De Joodsche Courant”, thans te ’s Gra- venhage verschijnond, zal voortaan in groöter formaat onder directie van den heer H. M. Brander te Amsterdam het licht zien. Voortaan zal het blad tweemaal per week verschijnen hetgeen iets bijzonders is in do Joodsche Frankrijk. De Kamer van Strafzaken van het Hof van Cassatie heeft verworpen het appèl van Frédéric en Therése Humbert tegen vonnis, waarbij zy veroordeeld zyn het Hof van Assises tot vyf jaar opsluiting elk. Van de vyf gearresteerde betoogers inzake de standjes ter Arbeidsbeurze, zyn er twee vrijgesproken en de drie overigen veroordeeld tot vyf k acht dagen gevange nisstraf, onder toepassing der wet-Bérenger. Volgens de Matin is de onderzeesche boot „Korrigan” de haven van Biserta binnen gevaren, zonder dat men iets van de boot bemerkte. Met 254 tegen 245 stemmen is aangeno men door de Kamer het voorstel van den sociaal democraat Dejeante, tot vermindering van het crediet van den minister van jus titie met 100 fr., als bewijs van den wensch, dat de minister uit eigen beweging mocht overgaan tot verwijdering uit de gerechts gebouwen van alle godsdienstige afbeeldingen en emblemata. Dujtsciii.and. De voorzitter van den Borlijnschen ge meenteraad, dr. Langerhans, is eergisteren, voor do eerste maal weer in functie zynd na zyn herstel, gehuldigd met bloemen. De keizer is aan ’t pypen rooken gegaan en hy smookt nu geregeld havana van een bepaald mélange uit een meerschuimen kop met zilveren ornament. Groot-Brittannik. William O’Brien, het bekende lersche lid van het Lagerhuis, die de stichter is van de United Irish League”, die negenmaal vervolgd is en die in ’t geheel moer dun twee jaar in de gevangenis heeft doorge bracht, wil aftreden als lid voor Cork om de houding van het Freeman’s Journal vis- A-vis de lersche Landwet. ging, nog versterkt werd. Van een feestelijke begroeting van de twee Keizers door de bevolking van Wiesbaden is dan ook geen sprake geweest. Alleen mochten eenige chique hoeren en dames van balkons, waar zy duio plaatsen gehuurd hadden, groeten en wuiven. Maar do me nigte op straat stond achter een haag van flikkerende bajonetten. warme omslagen. Maar de agent werd spoedig door den ouden detectiere ontslagen, met last om des morgens naar rijn, naar Cathcarts, woning te gaan en de brieven, die intusschen voor hem mochten zijn binnen gekomen, dadelijk bij hem te brengen. Toen maakte Cathcart het zich op de sofa eenigszins "gemakkelijk, want van slapen kwam niet veel, daar hij met voorbeeldige zorg Dorison bleef oppassen, De warme omslagen deden den patient heel veel goed, dat gevoelde hij wel, maar het was hem toch niet mogeïijk, in slaap te vallen, niet zoo zeer omdat hij pijn had, als wel omdat hij voortdurend moest denken aan al het belangrijke, dat de af- geloopen dag voor hem had opgeleverd. Thans zou zijn leven, na acht jaar, waarin hij als het ware zijn eigen persoonlijkheid had moeten ver loochenen, in andere banen komen Toen de dag reeds begon aan te breken, viel Dorison in een slaap, waaruit hij evenwel, toen het nauwelijks acht uur was geslagen, door Cath cart wedir werd gewekt, die hem verzekerde, dat het tijd was om op te staan en behoorlijk te ont bijten. Kort daarop vertoonde zich ook de agent der geheime politie met Cathcarts brieven. Onder die «Stukken door hem medegebracht was een telejra jf/ djit Cathcart het eerst inzag Na het te hebben getë*en, stelde hij met een lachje, dat van tfvredajfteU getuigde, Dorison het papier ter haijd. Dorison las het volgei.de ^Laqgdon was hier voor zeven jaar als Harry 61) Nog voor Dorison de vraag had kunnen be antwoorden viel Cathcart in met te zeggen «Bepaald poging tot diefstal, dokter I Dit jonge mensch, mijn neet, liep bedaard langs de Bond street. Mijn vriend en ik liepen toevallig op een geringe afstand achter hem, toen op eens drie mannen uit een schuilhoek te voorschijn kwamen en hem van achter wilden overvallen. Mijn neef moet dat gehoord hebben, keerde zich plotseling om en ving zoodoende den slag, die bepaaldelijk op het achterhoofd was bedoeld, met zijn eenen arm op. Toen riep mijn vriend«Wacht schur ken en in ’t zelfde oogenblik was het drietal in de duisternis verdwenen. Wij riepen een legen wagen aan en re’en on middellijk hierheen, want van mijn vriend Eustace had ik gehoord, dat er voor de heelkunde in heel New-York geen beter geneesheer bestond dan dokter Fassett.* CFasaet had intusschen het onderzoek voortge- zel en zeide na enkele oogenblikken .De arm is niet gebroken, mijnheer Breng gerust u neet thuis en geef hem om den geheelcn arm warme omsla gen, too warm al. hij ’tmaar verdragen kan, vier of vyt uur lang Kom dan morgen ochtend voor eischt, en dat bovendien het staatstoezicht voor elke onderwijs inrichting voorschrijft. Wy deelden reeds mede, dat de „Union Républicaine” onder leiding van Waldeck- Ronsseau besloot het ontwerp-Chaumié te behouden, ondanks het feit dat Combes ver klaarde zich meer met het ontwerp Béraud te vereenigen. In een onderhoud dat de democratische linkerzijde met Combes had, sprak deze zyn leedwezen er over uit, dat Waldeck-Rousseau gemeend heeft, door zyn ingrijpen twee spalt onder de linkerzyde te moeten zaaien. Maar hy verklaarde tevens, dat Chaumié namens de Regeering zyn ontwerp zal ver dedigen. Men verwacht nu, dat do linkerzyde van den Senaat zich wel weer vereenigen zal, cn ten slotte voor het ontwerp-Chaumié zal stemmen. Maar uit dit alles blijkt, dat nu de Re geeringsmeerderheid in de Kamer pas weer krachtig is samengevoegd, in den Senaat ge vaar voor scheuring bestaat. De uiterste linkerzijde valt Waldeck- Rousseau heftig aanzy verwijt hem, dat hy, na pas vóór enkele maanden gepoogd te hebben enkele congregaties te redden, thans weer poogt de congreganistische scholen te redden. En dat is iets wat de uiterste par tyen hem niet spoedig zullen vergeven. De Duitscfie pers hit haren wrevel over de buitengewone afzettings- en voorzichtig- heldsmaatregelen, die te Wiesbaden zijn ge nomen, tjjdens het bezoek van den Tsaar. Zy zegt nu te begrijpen, waarom de Tsaar niet te Rome, waarom hy nog nooit te Berlijn is geweest en waarom hy den laatsten keer geen bezoek te Parys heeft gebracht, maar voor de poorten van Parijs bleef. De voorzorgsmaatregelen te Wiesbaden geleken de bestaande Russische afzetting door Kozakken. Om 3 uur mocht niemand de Burgstrasse, welke van de Wilhelmstrasse de voornaamste straat, naar het paleis leidt, in- of uitgaan, niemand op het troittoir, niemand voor zyn huisdeur staan. Zelfs de invalide soldaten van de Wilhelmsheilanstalt mochten zich niet voor het gebouw ver- toonen! Langs den goheelen weg van den intocht stonden twee pot dichte gelederen soldaten. „Wy weten, zegt een van de Duitsche bladen, dat de maatregelen voor de veilig heid van den Keizer, tengevolge van de aan slagen van de laatste jaren, aanmerkelijk versterkt zyn, al lijken zy ook niet in de verste verte op de wijze, waarop men in Rusland den Tsaar beveiligt. Alleen herin- tien uur met hem hier I* Fassett sprak kort aangebonden, met iets beve lends in den toon zijner stem. Cathcart had hem gaarne aan het praten ge kregen en begon daartoe al een poging te doen met te klagen over de onveiligheid in een stad als New-York, maar dokter Fassett ging daar niet op in en verklaarde eenvoudig; Ik heb u gezegd, hoe er voorloopig moet gehandeld worden, doe mij nu ook het genoegen om mij niet langer op te houdenik heb een zeer ernstig geval te behandelen en moet dadelijk de deur uit.* .Willen wij met het gereedstaande rijtuig u even brengen, waar gij wezen moet, dokter «Zorg liever, dat uw neef zoo gauw mogelijk zijn warme omslagen krijgt,* voegde Fassett den ouden defectieve toe. Hierop viel niets te zeggen, en zoo verwijderde zich dan ook het drietal. Cathcart was slecht gemutst en zeide toen hij weder in het rijtuig had plaats genomen «Dat ging niet naar wensch, Dorison I Ik had den kerel zoo graag in een gesprek gewikkeld, om hem langzamerhand op Langdon te brengen. Ik moet toch te weten zien te komen, wat die dok ter van hem weet. Nu, misschien ben ik morgen gelukkiger.* «Dat was de dokter, door wien mejuffrouw Eustace op Broadway bijna was overrijden ge worden,* verklaarde Dorison, «maar hij herkende mij niet.* Op Dorison kamer gekomen hielpen Cathcart en de agent hem te bed en zorgden zij voor de nerde die maatregelen eenigszins de wyze waarop, by het laatste bezoek van den Keizer te Elberfeld, de dwarsstraten aan de kruispunten met planken schuttingen, op de manier van kegelbanen, waren afge sloten. Maar dat is nog niets in vergelijking mei de maatregelen die to Wiesbaden ge nomen zyn.” Terwijl de vorstelijke personen voorbij reden, maakte een heirleger van geünifor meerde en stille politieagenten front naar het publiek, om dit scherp in het oog te houden. Het garnizoen van 3500 was ver stel kt met troepen uit Homburg, Giessen, Hannau, Frankfort, Mainz, Berlyn, die man netje aan mannetje stonden, met de bajonet op het geweer, zoodnt hot publiek niots kon zien. Bovendien was er te Wiesbaden geen ge brek aan geheime Russische agenten, die iedereen dio geen uniform droeg, dreigend opnamen. Hot was inderdaad of men plot seling naar Rusland was verplaatst. Al deze maatregelen moeten genomen zyn op verlangen van den Tsaar. Natuurlijk werd ook de heele spoorlijn van Darmstadt tot Wiesbaden scherp bewaakt, welke bewa kingsdienst ’s avonds, toon do Tsaar terag- S

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1