f S B. ioopmg ND, ftieuws- en Advertentieblad voor Honda en Omstreken. nte Maandag 8 November 1903. 42ste Jaargang. Stadsnieuws. I I 0. ii, No. 9256 I van BLEEVEB, Inzending vim Advcitentiën tot 1 uur dot» midtl. TWEEDE BLAD. Gemengde Berichten st 0. NEMAN 4 Z* dagen vóór de te bezichtigen, t voorno^mde GLEEVER te in de Middel- ectare, 4 Aren, m eigendommen n Aken en den tot 1 November voor f 110. - Voorwillens te 14 Aren, 95 i eigendommen .mans en Mejuf- f, en verhuurd B. Boérr vtor [BER 1903, des koffiehuis „DE n den Langen rstaan van den fiOUDSCHE COURANT Nieuw erkers a/d. IJ88el. Dinsdagmiddag j. 1. had heft achtjarig dochtertje van E. V. alhier het ongeluk achterover in een sloot te vallen. Alleen er uitkomen was o.m -gelyk. Gelukkig echter bemerkte het de moeder, dio toeschoot en het geluk had haar lieve ling weder op het droge te brengen. Haastrecht. In de II. gehouden gemeen teraadsvergadering werd aan het,bestuur der bijzondere school alhier toegestaan, om tyd-ns de ziekte van het hoofd dier school hun onderwas in een der lokalen van de open bare school te geven. Tevens word het verzoek vanwege, de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling „Haastrecht e. o.”, tot verzetting van de jaarljjksche paarden- on lammeren* markt in plaats van op 11 Juni óp den tweeden Vrijdag dier maand, behoudens hoogerq goedkeuring, ingewilligd. Te Groningen is tot arts bevorderd de heer P. A. Voorman, cand. arts $eb. te Oudewater. Telefoon Sa. S9 ADV E R T ENT! E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; ijlere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Toen Woensdagmorgen de hulp-wachteres vrouw L. Van Mierlo onder Scbyndel de lijn inspecteerde bemerkte zy den naderenden trein niet en werd zoodanig getroffen, dat de dood spoedig volgde. Dit ongeluk is des te erger, omdat het haar vergund was de functie te vervullen van een ziekelyken echtgenoot, die niet meer in staat was zyn baanvak te inspec- teeren, Te Parys zyn drie Engeische dieven ge vat, die de plegers moeten zijn van vele diefstallen in bankkantoren, waar zy geld tasschen van kassiersknechts, terwyl deze aan de loketten bezig waren, wegnamen, om andere tasschen, vol oud papier, daarvoor in de plaats te leggen. Zij moeten o. a. de daders zyn van den diefstal van 400.000 fr., ten nadeele van de Noorder-Spoorweg-Maatschappy, een paar jaren geleden en van een onlangs gepleegde berooving van een looper van het „Comp- toir d’Escompte”, wien zy 73,000 fr. ont stalens Men meldt uft Velsen Het was gister lotelingsdag en dus waren alle café’s te Velsen, Velseroord, Wykeroog en IJ'muiden tot 4 gesloten. - Mpar voorkomen heeft dit niet dat de lotelingen uit IJmuidon danig beschonken waren en op ergerlijke wyze den beest hebben gespeeld. Zy waren naar Haarlem gegaan en kwamen te 3‘ a uur in de kom der gemeente terug, waar zy een Velsenaar, den jongen Van Heist, danig mishandelde». Zyn moeder schoot te hulp, doch kreeg ook slaag, en toen vloog het personeel uit de smidse van Melchert te hulp. Nu begon het eerst goed. By het punt waar de strijd plaats had, is een huis in aanbouw, en terwjjl de smeden er op los sloegen met hamers, bouten enz., gooiden de IJmuiders met heele steenen, zoadat menigeen ernstige, bloedende wonden bekwam. De veldwachter De Ruiter schoot toe en hem werd het goed totaal van het lyf ge scheurd. Gys, de oude bode, die ook veld wachter is, werd in de hand gebeten, de burgemeester kwam eveneens in het gedrang, Eergisteren had te Lissabon het volgende ongeluk plaats. Ten gevolge van een ver keerde manoeuvre van den chauffeur van een automobiel, waarin gezeten was de minister van oorlog, die een bezoek bracht aan de forten .en de haven van Lissabon, sloe^ de auto om. De Minister werd hevig tegen dén grond geslingerd en bekwam ver schillende kneuzingen. De positie van den vreemden arbeider in de Kaapkolonie. In den laatsten tyd worden in de Kaap kolonie pogingen aangewend, om de Zwit- sersche arbeiders daarheen te trekken. Ook hier te lande schynt men niet ongeneigd te zyn de verhuizing van boerenarb ‘iders naar genoemde kolonie door liet verstrek ken van reiskosten of voorschot aan te moe digen. Men zal intusschen goed doen, alvo rens in die richting te handelen, zich wel rekenschap te geven van de eigenaardige verhoudingen die daar te lande tusschen werkgever en arbeider bestaan aldus wordt ons van betrouwbare zyde geschre ven. Behalve andere bezwaren zooals (onge schiktheid van het klimaat by zwaren ar beid in de zon) aan het uitkomen van Euro- peesche arbeiders verbonden, bestaat er ook dit groote bezwaar, nl de hinderlijke posi tie waarin zoodanige arbeider zich ginds maatschappelijk geplaatst zal vinden. De werkgever, de landheer, acht zich ver boven hem verheven, niet alleen omdat hy tot een ander ras behoort, inaar vooral ook door zyn positie ais eigenaar van den grond. De positie van den Europeeuchen arbeider zal dan ook liggen tusschen die van den boer en die van den zoer laag geschatten kleur ling. De Enropeesche arbeider vindt ginds geen stand waarbQ hy zich kan aansluiten, en zeer spoedig zal. hy tot de overtuiging komen dat het leven voor hom in die om standigheden niet wel mogelyk is. Hy zal naar de steden trekken, blijkens de vroeger opgedane ondervinding, en dan trachten met meer of minder succes, een anderen werkkring te vindenóf wolhy zal het land weer verlaten. Doet hy dat niet, en alleen de minsten zullen het niet doen, dan zal hy maatschappelijk en zede- lyk afdalen en al spoedig op één lyn staan met de gekleurde bevolking, misschien zich zelfs daarmee vermengen. De emigranten "gaan dan ook in de Kaap kolonie veelal e$n leven van ellende tege moet? (H. Ct.) De volgende aardige (en naar het schijnt historische) anecdote vertellen meerdere Ro- meinsche bladen. Dazer dagen was te Rome aangekomen een zak boonen met ’t volgende adresPio Santo padre, Snrto. Door de beambten was deze zak aan het Vaticaan afgegeven. Eenige dagen later komt op ’t bureau van goederen vervoer een man zyn beklag indienen dat reeds lang geleden een zak voor hem is afgesleurd, doch dat hy nog niets ontvangen had. De beambten weten van niets. Hij geeft zyn naam op: Pio Santo padre, men slaat jle registers op, en deelt hem mee dat de zak al bezorgd isfcan ‘t Vaticaan want zoo zegt men den man, er stond nog wel by „Sarto”. „Jn juist ik ben Sarto (d. i. kleermaker) van beroep” antwoordt de man. Nu wa* nainnriük de vergissing ontdekt en kon onze kleermaker aan ’t Vdticaan zijne boonen terug bekomen. (Centrum.) In een eerste-klasse coupé van een snel trein zyn te Dijon in hechtenis genomen drie jongelieden beneden de 20 jaar, die - hun zakken vol hadden met goud en bankbiljetten. Uit alle zakken kwamen bankbriefjes, ver frommeld te voorschijn een bedrag van ruim 15000 francs. Een van het drietal, een piep jong vrouwtje, haast nog kind, verklaarde, dat zy dit geld van haar vader had weg genomen. Ze hadden er een heelen nacht pret mee gemaakt en wilden nu een reisje doen. Op ’t onverwachtst viel thans dit fraaie plan in duigen. Het parket te Brussel heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij verboden is deel te nemen aan de vermomde loterijen, op touw gezet in den laatsten tijd door Parijsene dag bladen. Den agenten van de Parysche „Jour nal”, welk blad een reclame-loterij heeft uitgeschreven onder den naam „Prix du litre d’or”, is aangezegd dat de verkoopers voor den rechter gedagvaard zouden worden, zelfs wanneer zy dit blad op den publieken weg uitdeelden. Gelijkluidende voorschriften zyn gegeven door de parketten van het geheele land. GOUDA, 7 November 1903. Zaterdag 14 Nov. a. s. zal de Gymnastiek Vereeniging „Excelsior” haar jaarlyksche uitvoering geven in de zaal Kunstmin d r sociëteit „Ons Genoegen” voor leden, dona teurs en genoudigden. Naar uit Odessa aan de „Standard” ge meld wordt, zyn er bij de branden op dé petroleumterreinen in den Kaukasus onge veer 60 millioen pud verloren gegaan, ter waarde van 15 millioen roebels. De rechtbank van Maastricht veroordeelde dezer dagen een burgemeester, tevens no taris en ambtenaar van den burgerlijken stand, tot 101 boeten van 50 cent, omdat hy, als ambtenaar van den burg, stand ver zuimd had, 101 akten van overlijden over het jaar 1902 met zyn handteekening te be krachtigen. a Op 20 November wordt te Amsterdam door het Nationaal-comité in zake wettelyke regeling van Vrouwenarbeid een openbare vergadering gehouden, waar de dames Rut gers—Hoitsema en Vos—Stelt benevens Ch. Beerblock uit Gent, ais afgevaardigde van de Gentsche arbeidsters, spreken zullen over „byzondere wettelpke bescherming en wet- telyk verbod vaff^vrouwenarbeid”. (Het V.) Telefoon 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommen V IJ F CENTEN. totdat eindelijk andere toegeloopen burgers hot geluk ifcadden twee der grootste woes telingen jK IJmuiden in het hok te bren gen. De andere dropen toen af. Met schrik wordt hier elk jaar de lotings- dings tegemoet gezien en telkens is reeds de hoop geuit dat die loting, evenals voor de andere omliggende gemeenten, te Haar lem mocht plaats hebben. Tot nu toe helaas tevergeefs. door spoorwegmaatschappijen, Ijjk tarievenstelsel, dat ring aanleiding geeft. Spreker concludeerde dat aan dit con- currentie-systeem der spoorwegmaatschap pijen een einde moet komen door staatsex ploitatie en liefst zoo spoedig mogelyk, om dat ieder jaar dat men langer wacht den Staat op een paar millioen komt te staan. Het blad „La France du Nord” gewaagt met veel lof van de sympathieke wyze, waarop de burgemeester van ’s Gravenzande de laatste eer heeft bewezen aan de in het begin van October verongelukte visschers van den Franschcn vischlogger „President Carnot”. Daarbij wordt afgedrukt een schry- ten van den burgemeester van Btwilogne, waarin, uit naam varf de- bevolking en van den gemeenteraad dier stad, den ’s Gi^aven- zandenschen burgemeester daarvoor hulde gebracht wordt. Staatsexploitatie der Spoorwegen Me: het onderwerp „Staatsexploitatie on zer Spoorwegen” trad prof. mr. Treub uit Amsterdam als spreker op in een vergade ring van de Vrijzinnig-Democratische Kies vereeniging te ’s Gravenhage. Na eene korte inleiding, waarin prof. Treub constateerde, dat niemand in den be ginne de beteekenis der spoorwegen begreep, dat geen Staten in Europa op enkele uitzonderingen na, zooals Wnrteinburg en België tegen den liberalen stroom in gingen. dio zich kantte tegen Staatsexploi tatie, welke intusschen voor België en Wur- temburg geen nadeeligo gevolgen heeft ge had, ontvouwde hij de redenen, die de vijj- zinnig-democratcn er t««e leiden te moenen, dat de exploitatie der spoorwegen aan de particuliere maatschappijen moet worden ontnomen en door den Staat zelf ter hand dient genomen te worden. Gelyk in Noorwegen, Denemarken en Zwitserland zullen oeconomische overwe gingen ook in ons land tot staatsexploita tie leiden. Trouwens de eene Staat na den anderen in Europa is tot staatsexploitatie gedrongen. De toestand in ons land, zooals hy thans is, is onduldbaar. De particuliere maat schappijen, die o. m. geheel in haar band hebben de ontwikkeling van verschillende doelen des lands, vormen een staat in den Staat, een toestand, die onhoudbaar is. Prut. Treub bestreed daarna de bezwa ren der tegenstanders, die van staatsexploi tatie vreezen, bureaucratie, verhoogde ta rieven of te lage tarieven en dus verlies voor den Staat, politieke inmenging en in ternationale verwikkelingen en betoogde met gronden aan de practyk ontleend, dat al die bezwaren gezocht zyn. De feiten van het,begin des jaars de spoorwegstakingen pleitten volgens spre ker veeleer vóór dan tegen staatsexploita tie, terwyl hy ten slotte wees op de zon derlinge toestanden, die men gekregen hoeft de concurrentie tusschen de beide o. a. óen jammer- tot groote verwar- Oudewater. 11» de laatst gehouden ver gadering van den. gemeenteraad is o. m. be handeld lo. Rapport van den heer G. Rees, accoun tant te ’s Gravenhage, in zake de gem.gas fabriek alhier. Burg, en Weth. hebben het genoegen het rapport den raad aan te bieden. De voorzitter leest het voornaamst, voor: van 1 Juli 1899 tot 5 Sept. 1903 z(jn al de rekeningen nagezien en in orde bevonden, en bleek dat in Sept. ji. in kas was f 329,50f. Voor Oudewater is do verhouding b tref fende aankoop van steenkolen en producoe- reii van gas 1: 145, terwyl 's Gravenhage in dezelfde verhouding oplevert 1156, voor waar geen ongunstige verhouding. De accoun tant beveelt aan scheiding van administratie en technisch gedeelte, of anders jaarlijks een accountant voor het nazien te benoeme.n, die de balans opmaakt van winst en verlies enz. Dat er weinig winst is hoeft zyn oor zaak in de uitbreiding der fabriek en ver bouwen directeurswoning, muntgasm ters, enz. Uit hot rapport blykt verder, dat de direcleur-bookhoudcr, in aanmerking geno men dat hy een leek is in 't voeren van administratie, de zaken toch zeer goed in orde had gehouden. In verband met boven staande, stellen Burg, en Weth. voor schei ding van diröcteur en boekhouder. Het jaar- lyksch tractement van den directeur op f 925 te houden, onverminderd nadere regfling van winst percentage, en een boekhouder aan te stellen op een jaarlyksch inkomxu jan f 300. Concept-verordening omtrent directeur en boekhouder voor te dragen. De geheele nieuwe regeling in te gaan met 1 Jan. 1904. Deze voorstellen werden met algemeene stemmen aangenomen. De heer Verheul stelt voor dit rapport in zyn geheel voor de ingezetenen ter lezing te leggen op de secretarie en hiervan vooraf publicatie te geven. Wordt aangenomen. Tevens verlangde hy dat ook ingezetenen in de gascommissie benoemd werden. De voorzitter antwoordde daarop dat Je com missie uil leden van den raad moet bestaan, waarvan de Burg, of een der Weth. voor zitter moet zyn. De hoeren Jonkheid en v. d. Pavoordt wenschten dat er in de gas commissie eens- andere raadsleden kwamen dan juist Burg, en Weth., zooals tot heden ia geschied, hoewel do hoor Verheul <|ie hoe ren gaaifio behield omdat zy op de hoogte der zaak waren. Het voorstel Verheul werd echter verworpen met 3 tegen 2 stemmen. «t I r m I i 8 I I 3 I

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1