rij ÏN, IN DK 3MHW8G. Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» No. 9263. Dinsdag 17 November 1903. I Bultenlandscli Overzicht. r Senr., 42ste Jaargang. )2 Mark FEU1LLE1ON. s van Inzending van Advertentiën tot 1 uur <lff midd. Verspreide Berichten. van goed zijn,” vroeg Wordt vervolgd Telefoon Mo. 92. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. i HAMBURG, (Amerikaansehe roman.} G01TDSCHE101R l\T. ijz. v.,80 000 M h dat hij ze trouwens Tewfik-pasja bracht, waarschijnlijk in op dracht van den Sultan, een bezoek aan de gezanten van Rusland en Oostenrijkuit Telefoon Mo. 62 A DVE 11 TENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rertroftrti >rs welbekend CHT-ELIXÏB Fabrieksmerk). ,e, radicale en van alle, zelfs ekkige zenuw ,1 ontstaan door jeugdigen leeftyd te zwakte, Bleek - Floofapjjn - Maagpijn Onvermogen enz. Vit te Charleston in Zuid-Carolina te bekrach tigen. Nu de Senaat wederom bijeen is ge komen, heeft de Resident do benoeming ten derden male ter bekrachtiging ingediend. Roosevelt is dus wel een man die op zijn stuk blijft staan, als hij meent dat wijken lafhartigheid of plichtverzaking wezen zou. Te Chicago hebben nu weer 3000 beambten dor tramwegen het werk gestaakt, zoodat het gansche verkeer moet stilstaan, daar de stakers verscheidene rijtuigen omverwierpen en de rails opbraken. Toch zjjn over ’t algemeen de arbeiders- toestanden in de Unie weer veel beter ge worden, vooral tengevolge van het verdwij nen van den beruchten Sam Parks van het tooneol. Deze volksmenner zit nu gevangen wegens het afdreigen van geld van verschil lende patroons. Er liggen trouwens nog meer beschuldigingen wegens dergelyko han delingen en ook oene wegens meineed voor hem in het zont. Voor het overige schijnt hij teringlijder te zijn en wol niet lang meer te zullen leven. gewaarborgde m zeker >rden. ;e voordeelige lijk iet gelukkigste S'/,, dubbele flezeh fogte, Zaltbomme lotto rdaui. lage. J. Czn. Botterdam Vrijdag heeft President Roosevelt den ver tegenwoordiger van de republiek Panama, den heer Bunan-Varilla, ontvangeti Hij sprak de hoop uit, dat in overeenstemming met de Vereenigdo Staten de nieuwe staat een instrument der Voorzienigheid mocht zjjn ten bate der beschaafde wereld door do opening van een hoofdweg voor don wereld handel. Onmiddellijk na dit officieel bezoek dat was ten minste het plan zouden de on- derhandelingen over het kanaalplan worden geopend, opdat dit nog voor Kerstmis aan den Senaat ter bekrachtiging kunne worden voorgelegd. Men zal zich herinneren, hoe do Ameri- kaansche Senaat in zijne vorige zitting twee maal geweigerd heeft de benoeming van den kleurling Dr. Crum tot ontvanger der douanen De prijzen zijn i.H.-rd/ii gegarandeerd. neming in Konstantinopel wordt gemeld, dat dit bezoek de bedoeling had met de gezanten te spreken over den om vang van de contröle-maatregelen, door de beide mogendheden voorgesteld. Het bericht, dat de Engelsche en Itali- aan^che gezanten de opdracht hadden, de doof Rusland en Oostenrijk gestelde eischen slechts in zeer algemeenen zin te ondersteu nen,’ blijkt niet juist te zyn. De gezanten van Duitschland en Frankrijk hebben krach tig bij de Porte op de aanneming van de voorgestelde maatregelen aangedrongen, en het blijkt, dat ook de gezanten van Engeland en .Italië een soortgelijke opdracht hadden. De jongste verklaringen van minister Bal four, aan het Lord-Mayor’s banket, lieten in dit opzicht geen twyfel meer over. En hoe de Duitsche regeering over de hervor mingen denkt, is uit de officieuse mededee- lingen van de „Nordd. Allg. Ztg.” en van de ;Köln. Ztg.” voldoende gebleken. Ten gevolge van dezen aandrang der mo gendheden schflnt men in Yildiz dan ook tot de overtuiging te zyn gekomen, dat het slof van de onderhandelingen wel zjjn zal, dat de voorstellen moeten worden aangeno men. al zal de Porte wel trachten do mo gendheden zooveel mogelijk tot toegevend heid te brengen. De „St. James’s Gazette” verneemt nog, datjTewfik-pasja by zjjn bezoek aan Sinow- jef Von Calico, heeft veraekardr het antwoord der Porte spoedig komen zal en bevredigend zal wezen. Na het bezoek begaf Towflk zich naar het Paleis, waar het antwoord werd opgestold, om daarna aan de goedkeuring van den mi nisterraad te worden onderworpen. Hoe dit antwoord echter luiden zal, is nog niet bekend. 68) «God hoe ontzettend zeide hij onder zware ademhaling. Welk een verdorven hart hij ook mocht bezitten, hij stond nu tegenover een boos heid, waarvoor hij op zijn beurt terugdeinsde. Dorison was diep en diep ontroerd en geschokt en zelfs de agent zag Cathcart met een paar oogen aan, die hem schenen te smeeken, om toch een einde te maken aan dit voor drie menschen zoo verschrikkelijk tóoneel. Zich tot den agent wendend, beval Cathoart dan ook, terwijl hij op Langdon wees: .Breng dien man naar het politie-bureau, on- middellijk naar kapitein Lawson, en zeg hem, dat uw arrestant het hoofd is van de dieven- en inbrekersbende, die hem zoolang heeft beetgehad. Laat hem wachten om den man in ’t verhoor te nemen, tot ik weer bij hem ben Geheel verbluft wendde Langdon zich gedwee en gehoorzaam om, ten einde den agent te volgen. «Halt P kommandeerde Cathcart en achter Fassetts stoel omloopend, bond hij diens handen vast met een lederen riem, dien hij uit zijn zak had gehaald. Eerst toen nam hij hem de hand boeien at, die hij deh agent ter hand stelde met ijs v 40.000 M «n nnn '20.000 M 15.000 M 10.000 M 5.000 M 3.000 M 2.000 M 1.000 M 400 M 300 M loterij, die uit en met 53795 it bijna op de valt, Bijzon- nerkelijke ver tenij, waardoor 1 eene premie, in de laatste isse te winnen, ste klasse be at f 0000 Mark I l Min de 8e 0G00 M.,’inde tot 800 0 M., 600000 Mark. ig, die officieel :s Guld. 3-5O. is Guld. 1.75. s Guld. 0 90. jlgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk erzend. oterij ontvangt e plaats gehad e trekkingslijst. g van prjjzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig in, ook tegen (et de aanvraag loten voor de e trekking zoo» jrlijk tot IER ring aan. »Hoe mej-kwaardigdacht hij. »Hier hebben wij iemand, die volgens eigen bekentenis, drie menschen om het leven heeft gebracht en lust had nog een vierden persoon te dooden, en nochtans zoekt hij in een oogenblik als dit het leven van andere menschen te redden.” >Is dat alles vroeg Cathcart. »Neen,” zeide Fassett, >ik zou nog graag een briei aan dien ouden dwaas, dien dokter Roy wil len schrijven, met wien ik een hettig dospuut over de erfzonden heb gehad. Ik had den man kunnen overtuigen, met mijzelf als voorbeeld aan te halen. Dat mocht destijds niet, maar nu mag dat wei I Ook zou ik mijn testament willen maken.» •Is dat nu aanstellerij,* dacht Dorisou, of de uiting van zulk een zonderling samenweefsel in de menschel ij ke natuur, dat ik niet wist, dat het bestond >Maak mij de handen vrij, opdat ik dat alles kan uitvoeren en ik zal u dankbaar zijn IGij hebt van mij niets te duchten.” «Daar ben ik ook niets bang voor," zeide Cath cart, terwijl hij den dokter naar de schrijftafel hielp. Daar liet hij zijn arrestant plaats nemen, maakte diens boeien los en haastig begon de dokter te schrijven. Van tijd tot tijd staakte dezen zijn #erk leunde dan achterover in een stoel, zag naar het plafond, alsof hij over den een of anderen zin moest nadenken en speelde daarbij, naar het scheen onwillekeurig met een medaillon dat aan zijn horlogeketting' hing. Van opgewondenheid, van vrees of zenuwachtigheid geen spoor. Hij had niet Het werkstakers-comité te Armentières heeft het einde der werkstaking aangekon- digd. De arbeiders hebben das genoegen genomen met de nieawe aanbiedingen, die de patroons op aanschrijving van den prefect, hebben gedaan en niettegenstaande de werk gevers bleven weigeren toe te stemmen tot een scheidsrechterlijke uitspraak. De voornaamste grondslagen voor de nieawe arbeidsovereenkomst met de wevers zyn de volgende Het loontarief van 1889 wordt weder van kracht in alle weverijen van Armentières en Houplineseen gemengde commissie zal echter een nieuw tariefvoor het weven samenstellen, dat, op 1 April aanstaande, het, tarief van 1889 zal vervangen, aange zien dit door beide partijen als gebrekkig en onvolledig wordt beschouwd. Overeen komstig de afspraken in de vergadering van 30 October, zal bij het vaststellen van dit tarief rekening gehouden worden met het nadeel, dat de wet-Millerand-Dolliard den werkman veroorzaakt, door den werktijd te verminderen. Een andere gemengde commissie zal een tarief voor het bewerken der grondstof sa menstellen. dat reeds by de hervatting van den arbeid in werking treedt. De patroons hebben voorts een verklaring gegeven van hun aanbod-tot het uitkeeren van een week loon op Zaterdag, na de her vatting van den arbeid. Zy ontkennen, dat dit als een aalmoes zou moeten worden be schouwd. ’t Had trouwens meer van een aanmoediging aan de werklieden óm nog vóór den buidigen Zaterdag weder aan het werk te gaan en de werkstakers hebben inderdaad aan den prikkel gehoorzaamd. Tenslotte beloofden de patroons dat zy geen weerwraak zouden oefenen. Thans moet nog het geschil met de spin ners vereffend worden. Tisza heeft den eersten stryd met de ob structie in de Hongaarsche kamer gewonnen. Te half twee Donderdag nacht heeft hy nog het woord genomen. Hy kenschetste het als een misdaad jegens het volk, om door weigering van de recruten het leger te ver zwakken. Wat de oppositie deed waren kinderachtige streken. By deze woorden verhief zich een veront waardigd gejoel op de banken van de opposh tie. De afgevaardigden sprongen op en ver langden rumoerig dat Tisza tot de orde zou geroepen worden. Pas na tien minuten slaagde Frankrijk. De werkstaking der wevers te Armen tières is geëindigd. De overeenstemming is verkregen na een onderhoud, dat de pa- troons-afgevaardigden hadden met den pre fect. Het tarief van 1889 zal dadelyk in wer king treden in alle weverijen te Armontiè- res on Houplines. Een commissie zal echter benoemd worden om een nieuw tarief sa men te stellen, dat den len April in wer king zal treden. Het oude tarief toch is niet naar den zin van zoowel patroons als arbei ders. Met de verkorting van den wefktyd zal rekening gehouden worden. Wel is inderdaad aan de departemen ten van binnenlandsche zaken en van justi tie een wetsvoorstel in voorbereiding ge weest tegen de verkapte loteryen van ze kere bladen, doch plotseling is de voorbe reiding gestaakt. Duitschland. Voor den Landdag zullen de sociaal democraten te Mainz candideeren don re dacteur Adelung van de „Mainzer Volks- zeitung”, die op ’t oogenblik drie maanden gevangenisstraf ondergaat. Nader blykt, dat de uitgever van het Poolsche blad „Praca”, Martin Biedermann, een gevangenisoppasser te Wrouke heeft omgekocht, ten einde in verkeer te kunnen met meer nadenken kunnen zitten werken, als hij geen moord op zijn geweten had gehad en niet op het punt had gestaan van naar de gevangenis te worden gebracht Lang bleef hij zitten schrijven en toen hij daarmede gereed was, deed hij de fijn geschreven blaadjes in een couvert, waarop hij het adres zette dat hij Cathcart ter hand stelde. Doe mij het genoegen en geef dezen brief aan dokter Roy. Op deze nieuwe argumenten weet hij zeker niets te antwoorden. Nu ga ik mijn tes tament maken. Hij dacht een oogenblik na, maar toonde daarbij een aandoening, die hij tot nu toe niet had ver raden. In zyn zenuwachtigheid draaide hij zells het medaillon, dat aan zijn horlogeketting gehecht was, daarvan al, Schijnbaar zonder te denken bij hetgeen hij deed, stak hij het in den mond en het daarin om en om draaiend, beet hij het eindelijk stuk. Ge broken en vermaald, verwijderde hij het glas en het goud met zijn zakdoek van de lippen Maar nu moet ik mij zeker haasten, sprak hij als m zichzelf en boog zich over de schrijftafel om het testament te gaan schrijven. In enkele minuten was hij daarmede gereed. Willen de heeren zoo goed zijn,” vroeg hij toen „om als getuigen het stuk te onder- teekenen een blik, dien deze zoo goed begreep, in 't volgend oogenblik Langdon, die geen wederstand bood, had aangelegd. Ziezoo, ga nu heen,* zeide Cathcart, «en stuur mij dadelijk twee man, maar zeg, dat zij zich haasten moesten I Toen de agent en Langdon verdwenen waren ging Cathcart aan tatel zitten en begon aldaar zoo bedaard zijn aanteekening te maken, alsof er niets bizonders was gebeurd en hij in zijn gewone omgeving gezeten was. Dorison had hem wel dooreikander kunnen schudden bij zulk eene verregaande koelbloe digheid. Eensklaps wendde Cathcart zich tot Fassett; •Gij begrijpt natuurlijk, dat gij dadelijk naar de gevangenis moet! Hebt ge hier nog iets te doen •Hier niets,’ luidde het op een korten toon gegeven antwoord, „maar schrijf op, wat ik u zal voorzeggen. In ’t minst niet gebelgd over dien bevelenden toon, nam Cathcart een schoon stuk papier op en schreef, onder het dictaat van Fassett, de namen van een reeks zijner patiënten op. Toen hij hiermede gereed was, zeide de arts «Dat zijn de namen van menschen, dien ik onder myn behandeling had en die gevaarlijk ziek zijn. Zij zouden licht kunnen sterven als zij goede geneeskundige hulp moesten missen. Zend dit lijstje naar dokter Allingham, met het verzoek hen te behandelen. Hij is daartoe, buiten mij, de aan gewezen persoon.” Dorison zag Fassett met de grootste verwonde- de voorzitter erin, de orde te herstellen- Tisza eindigde met de woorden dat de oppo" sitie een lichtzinnig spel dreef met de grond wet, tot vreugde van alle vijanden van Hon garije. De liberale party zou echter de grond wet en het volk weten te verdedigen. De rede van Ti'sza, had in weerwil van het lawaai, zooveel indruk gemaakt, dat de op positie hare dwarsdrijverij staakte, waarna Tisza’s voorstel betreffende de regeling van de orde van werkzaamheden werd aangenomen. De vergadering eindigde, na zestien uren geduurd te hebben, om twee uur ’s nachts. De recruten wet zal dus nu aan de orde komen en de liberalen hebben aan Tisza een warme ovatie gebracht voor zyn overwinning, waarvan zy vooral de moreele betcekenis groot achten. De oppositie erkent haar nederlaag, maar zegt dat zy opnieuw beginnen zal by de recrutenwet. Na zyn bezoek aan den Koning van Italië heeft Öiolitti een ministerraad bijeengeroepen en daarin is besloten het oordeel der Kamer te vernemen. Twee redenen hebben het ka binet daartoe genooptlo. de weigering des Konings om Giolitti het gevraagd ont slag te verleenen. 2o. de aanmoediging die het ministerie van talrijke afgevaardigden ontvangt. De enkele mededeeling, dat het kabinet liet aftrad, heeft intusschen het geblaf der socialistische pers al een heel eind doen verstommenzy begint in te zien dat zy zich tengevolge van de jongste gebeurtenis sen wat te veel heeft ingebeeld. De keuze der onderstaatssecretarissen, die uit de meest onbesproken Kamerleden zyn gekozen, heeft daartoe ook het hare bijgedragen. Vooral is dat het geval met de benoeming van den nieuwen onderstaatssecretaris voor buiten- landsche zaken Fusinato, een oud-medewer- ker van Visconti Venosta. Ten slotte heb ben de socialisten nog een reden om wat te bedaren en dit is nog de geldigste de driezy hebben het dit slaat in ’t bizonder op de Avanti veel te druk om hun eigen vuile wasch te beredderen in den vorm van vervolgingen wegens laster, enz. Een der meest besprokene daaronder is dat van admiraal Bettolo, den oud-minister, te gen de Avanti, waarmede het heele bestaan van het socialistisch orgaan wel eens ge moeid kan zyn.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1