tuut. e I1TL0TIXG. [THEE. I 4 Nieuws- en Advertentieblad veior Gouda en Omstreken. IN BE BBAKMK6. Donderdag 19 November 1903. No. 9265. 42ste Jaargang. Bultenlandsi-h Overzicht. 4 ZONFA, .411 FEUILLETON. van •H Inzending van Advertentie» tot 1 uur dor inidd. JROEDEN, jlSTHOUT, noegen was. Verspreide Berichten. 4RREN. N- cu BOO- bestemder zal stemmen ofschoon het 724, EINDE. - en DEN- lagen prys 5 duimsche )t 40 voet setten (allen EDEN voor den, schikt voor en, enz. IBINDTEN, e bekomen fleschjes i 20, 30 en het sleutel- et „Ahol” schitterend het in den m is en hy len de deur d stappen, lelft er iets •e is. Den dat het net ;h zelf vol gorden afgele- pakjes van vijl een Ned. ons n Nommer én i nevenstaand Wet gedepo- de prijzen en )uthandelaar othen. JES (voor mge vruclit- ct. per sink. T, SPOOR DEN, 11EI- 'I fiOUDSCHE COURANT {Anurikaansche roman.') RK te letten n alle afme en Heining- jering van ge- reiende IJL, 1AART Lx. IIEMEIJER, EN. jmmtogen, ^beenen en lem.xwakte ir. lekten gen, ver- 7°) In de Bleekerstreet gekomen, zeide Cathcart: «Wat er nog verder te doen is, moet door den heer Eustace worden gedaan. Ga onverwijld naar hem toe I Stel hem den brief ter hand, dien ik u gegeven heb. Wacht, er is nog iets! Na dien laatsten uitroep nam de oude detec tive den bundel papieren uit zijn borstzak, zocht er een Stuk uit, waarop met roode inkt een paar woorden geschreven waren en zeide daarbij .Ziedaar Dorison, dat is voor uHet is beter in uw handen dan in die der justitie en met de moordgeschiedenis en de andere misdaden staat het niet in ’t minste verband. Het is niet mogelijk dat Langdon iets wist van het bestaan van dit stuk, anders had hij 'tzich waarlyk wel toege ëigend en daarmee zijn voordeel gedaan; Fassett kon niet weten wat dit papier te beduiden had, en al had hij het geweten, het toch niet kunnen gebruiken, omdat bij het vertoonen daarvan da delijk zou zijn uitgekomen, dat hij het was, die mevrouw Farish had vermoord. Maar waarom de twee vrouwen, die toch reeds min of meer aan lager wal waren geraakt, geen gebruik hebben ge maakt van het document waarop zulk een ronde som was te ontvangen geweest, begrijp ik waarlijk Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Telefoon Mo. 82 ADV E ETEN T 1 E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centrn; iedere regel meer 10 Centc*n. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.. stellen aan Rusland, wat zeker voor ons een zeer groot nadeel is. In den Franschen Senaat werd de beraad slaging over de intrekking van de wet van Falloux voortgezet Legrand stelt voor art. 2 aldus te laten luiden Hpt middelbaar onderwijs is vrij. Minister Chaumfé noemt dit amendement noodeloos, en verzoekt den Senaat het te ver werpen, en te bedenken hoeveel moeilijkheden het voor den minister oplevert dat er zooveel verschil is tusschen den tekst van de com missie en dien van de regeering, aan welken laatsten de minister zich houdt. De voorzitter leest art 2 in den tekst der commissie voor. Daarin staat, dat geen particuliere inrichting van middelbaar onder wijs mag geopend worden dan op een bizon* dere vergunning, verleend by presidentieel besluit na openbaarmaking van het advies van den hoogen onderwijsraad. Aan het slot van een lange redevoering zegt Clemenceau, dat hij voor het ontwerp van Chaumié zal stemmen ofschoon het leemten bevat. De Oostenrijksche minister van financiën zal in do eerste zitting van den Rijksraad de begrooting indienen. Daarna zal minister president Von Koerber een oproep tot de partijen richten. Eergisteren hebben de leiders der vercenigde Duitsche partijen een bespre king gehouden om vast te stellen hoe de ge.- beurtenissen in Hongarije in den Rijksraad .zullen worden behandeld. De Duitsche afge vaardigden uit Boheme zullen een voorstel tot kerkelyke splitsing van Boheme te berde brengen. De Hongaarscho minister van handel Hie- ronymi heeft Zondag te Szatmar in Honga rije een redevoering gehouden, waarin hy de verhandelingen over het verdrag met Duitschland besprak. Hy verklaarde o. a., dat graaf Von Bülow, de Duitsche rykskan- selier, niet de handels verdragen zal opzeg gen, zoolang er nog hoop is, dat met Hon garije kan worden onderhandeld. Duitschland kan echter, ging hy voort wegens onze binnenlandsche onlusten, niet tot in het oneindige wachten. We hebben reeds veel schade geledenDuitschland is reeds begonnen, handelsverdragen voor te nietMisschien wilden zij van het vermogen, dat eens uw vader bezat en dat door toedoen van Harold Farish nagenoeg geheel was weg gesmol ten, geen dollar meer ontvangen, wel wetend.dat bij uw» vaders dood zijn wettige zoon met een onteerden naam en nagenoeg met ledige handen alleen op de wereld stond. Hoe dat ook wezen mag, Dorison het geld komt u van rechtswege toe. Wat ik u daar gegeven heb is een aanwijzing op een som 150,000 dollars, welke door uw vader indertijd bij den heer Eustace werd gedeponeerd. Het kapitaal, thans aangegroeid tot een vermogen van nagenoeg een kwart millioen, is door den ouden heer Eustace volgens een hem verleende opdracht, met intrest op intrest, uitgezet gewor den. Gij zijt dus rijk, Dorison Geef dit papier aan den heer Eustace en alles wat ge, volgens mijn uitlegging niet begrepen mocht hebben, zal hij u verklaren. Maar nu moet ik naai; ’t politie bureau tot het opmaken van mijn rapport. Onze omgang is hiermede geëindigd, Dorison, maar naar ik* hoop, onze vriendschap niet!* «Ja. dat hoop ik ookantwoorde Dorison hartelijk en vol erkentelijkheid. «Komaan mijn jongen, ga nu op staanden voet naar mijnheer Eustace en dan vertrouw ik, dat ik u morgenochtend bij mij zal zien, om van u te hooren, wat daar is voorgevallen.* dat zy nog een kleine winst maken, tenzy verschillende beslissingen, nog hangende, geheel anders uitvallen dan men denkt. De vrye conservatieven bezaten 58 man daten, thans hebben zy er 50, en het is zeker dat zij het niet tot 58 brengen. Het Centrum heeft thans 93 mandaten veroverd van de 100, die het in den vorigen Landdag had. Onbeslist zyn nog vyf ver kiezingen in districten waar een centrumslid aftradten hoogste zal deze party een paar mandaten verliezen. De nationaal-liberalen hebben op één na al hun 75 plaatsen weten te behouden. De Kölniscbe becijfert, dat de party rekenen kan op 85 zetels, een winst van een tiental dus. De vrijzinnige volksj arty heeft tot dusver 20 van haar 26 mandaten behouden. Zy mag var. geluk spreken als zy het aantal zetels behoudt, dat zij in den vorigen Land dag had. Slechts 10 mandaten waren by de vorige verkiezingen ten deel gevallen aan de vrij zinnige vereeniging. Zy heeft er nu nog slechts zes,* de beslissing is nog hangende te Dantzig en te Breslau De Polen koeren in hun vroegere sterkte (13) in den Landdag terug, evenzoo de Denen (2). Do eenige antisemiet moet zyn mandaat nog tegen een conservatief verdedigen. Ver der telt men in den nieuwcp Landdag „zes, wilden. --■ Een ernstige acte van beschuldiging van zeer bevoegde zyde opgesteld is het boek ge schreven door veldmaarschalk Lord Wolseley, ex-opperbevelhebber van het Engelsche leger en getiteld„De geschiedenis van een sol daat”. Hy beweert hierin o. a. dat het En- gelsche leger niets waard is; dat wel het driekwart gedeelte van de officieren niet voor hun taak zyn berekenddat de soldaten zeer slecht worden betaald en dat Groot-Brittanniö niet is en nooit zal gereed zyn tot den oorlog, wijl da actie van den opperbevelhebber mach teloos ’wordt gemaakt dóór politieke dryf- veerenl Lord Wolseley verklaart, dat de ministers, die de oorlogen in de Krim en in Zuid-Afrika hebben, veroorzaakt, kort en goed moesten worden opgehangen. Door hun kortzichtig heid, die het gevolg was van het slechts oog hebben voor eigen voordeel, zyn zy verant woordelijk voor de duizenden monschenlevens en millioenea ponden sterling, die zy doelloos hebben verspild. In het nu gepubliceerde boek loopen de gedenkschriften van Lord Wolseley slechts tot 1874, maar do schrijver kondigt aan. dat hy z« zal voortzetten tot hij bet opperbevel over het Engelsche leger neerlegde, hetgeen Over den stand der partjjen in den Prui- sischen Landdag, voor zooveel die thans te overzien is, deelt de Kölnische Zëitung het volgende mede De conservatieven, die in den vorigen Landdag over 144 mandaten beschikken, hebben er reeds 134 veroverd. Er is kans van den Kanaalstaat te winnen. Do Regee ring te Washington streeft er ernstig naar, oen dergeljjke staatkunde te ondersteunen. Om onaangenaamheden by de aankomst van den Columbischen commissaris Reyes te Panama te voorkomen, heeft de staatssecreta ris Hay besloten een oorlogsschip ter beschik king te stellen van den gezant van Panama, Bnnau-Varilla. Do onderhandelingen kunnen dan, zoo dit gewenscht wordt, aan boord van het Columbische of van het Amerikaansche oorlogschip worden gevoerd. Op het consulaat van de nieuwe Kanaal- Republiek te New-York is eergister de vlag van Panama geplaatst. Zy bestaat uit vier velden van gelijke groote. Het veld boven links is blauw, dat onder rechts rood, de beide andere zyn witin het linker een blauwe, in hot rechter een roode ster. Het plaatsen der vlag gaf aanleiding tot een levendige betuiging van sympathie met den nieuwen staat. In een onderhoud dat Bunnu-Varilla met minister Hay had, verklaarde de gezant van Panama, dat de commissie, die door de voor- loopigo regeering naar Washington wordt gezonden, om over de Kanaalquaestie te on derhandelen, ook volmachten heeft om de erkenning dor nieuwe Republiek te vragen aan do gezanten van de vreemde mogend heden te Washington. De voorloopige ro- i z - geering wil daardoor de noodzakelijkheid Uem,.*aat hu sarcauUscli. vwaiksrL vurmyitau, un vutUKouwoordigurs naar allo nnnapn wnn. hoofdsteden te zenden. Columbia heeft een kreet om hulp geslaakt.- Presidet Marroquin van Columbia heeft, naar de Newyork Herald uit Bogota verneemt, telegrafisch aan alle Zuid-Amerikaansche Republieken gevraagd, in hoever Columbia rekenen mag op hun hulp voor het herwinnen van Panama. De President wyst er op, dat de handhaving van do integriteit en van de sonvereinjteit het gemeenschappelijke belang van alle Republieken is. Het telegram uit Bogota meldde verder, dat alle banken kapitaal aanboden voor den veldtochtparticulieren stellen hun vermogen en hunne -diensten ter beschikking en overal wérden vergaderingen gehouden, waarin een zeer patriotische geest heerschte. Ondanks de geweldige beroering, waarin de bevolking der hoofdstad verkeert, is het in de straten betrekkelijk rustig. Dr. Arosimena, de leider der liberale party in Panama, die geen deel nam aan de voor bereiding van de afscheiding, heeft aan de Regeering te Bogota geseind, dat zy beter zou doen doellooze pogingen van dien aard na te laten en moet pogen de vriendschap De eerste namen, die op de passagierslijst voor kwamen, waren«De heer en mevrouw Dorison, twee kinderen en een dienstbode Een oude heer, groot en met een voornaam uiterlijk, vergezeld van een jongeren man van mid delbare grootte met breede schouders en blond haar, stond op het havenhootd en wachtte onge duldig op het aanleggen van do landingsbrug. Toen die brug daar lag, liep de oude heer met een beweegelijkheid, die men missch-en niet van hem zou verwacht hebben, haastig op het dek der stoomboot en nam in volgend oogenblik een dame in zyn armen welke daar met tranen van vreugde in de oogen naast John Dorison stond, die op zijn beurt de handen des ouden mans hartelijk drukte. Toen bracht de dame, een jongen van vijf en een meisje van twee jaar, naar den ouden heer toe en vermaande hun, dat ze «grootpapa* tegen hem zouden zeggen, en die jongere heer, dat was «Oom Charley.” „Zeg Kind,” riep de grootpapa uit, terwijl hij met trots de dame in 't gelaat zag, „als Eveline Eustace zag jé er wel aardig uit, maar als Eveline Dorison zijt ge, op mijn woord, een schoonheid geworden Daarop trad hij vooruit om een ouden man, met wit haar en scherpe, heldere, rustelooze oogon te gaan begroeteneen man, die hem met een vreemd vertrokken gezicht maar voor Dorison was het duidelijk een lach allerhartelijkst ontving. Toen zeide Dorison, dat de komst in zijn ge boortestad hem niet half zoo aangenaam zou zijn In het begin van den zomer in het jaar 1889 kwam de Gallia, na een gelukkige reis, in de haven van New-York aan. en zware BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda maken bekend, dat bij loting tor aflossing na 1 Januari 1904 zijn aange- wezen lo. van de geldleening, groot f 136000. in 1893 aangegaan, de obligation Nos. 12, 83, 114. 2o. van de geldleening, groot f 43000.— in 1895 aangegaan, de obligatie No. 28. 3o. van de geldleening groot f 78000.— in 1897 aangegaan, de obligation Nos. 17, 40, 57, 58, 60, 74 on 78. 4o. van de geldleening groot f 77000.— in 1899 aangegaan, de obligation Nos. 20, 22, 29, 49. Gouda, den 16 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. SN in alle Frankrijk. De koning van Italië hoeft by zyn aan komst op Fransch gebied, een telegram ge zonden aan president Loubet, waarin hy verklaart, ondanks hot volkomen privatë* karakter van zyn reis, de behoefte te heb ben den president zyn vriendschap en sym pathie te betuigen en te herinneren aan do schitterende ontvangst te Parijs, een maand geleden hem te beurt gevallen. Het heet, dat in de Kamer tot den mi nister van oorlog de interpellatie zal worden gericht of het waar is, dat hjj een onderzoek heeft ingesteld in de Dreyfuszaak en zoo ja, welke de resultaten zyn geweest. Fransche duels zijn in den regel in ’t minst niet gevaarlijk en zelfs wel verdedig baar als beoefening van sport in de open lucht, doch een enkele maal gebeurt er toch weleens een ongeluk by te Parys heeft eer gisteren do advocaat Fielot uit Toulouse, geweest, zoo hij niet de hand had mogen drukken van I éin, aan wien hij al zijn geluk meende ver schuldigd te zijn.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1