'ONISfi, r 10 Koeien, latteweg, in se perceelen and y elkander ectaren, 38 1 TRAGISCHE CONFLICTEN. r 'ping. iVtewtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Buitenlandse!) Overzicht. I 1 4 enr., Mark ZEN eeuwijk, No. 9260. Vrijdag 20 November 1903. 42ste Jaargang. FEUILLETON. .4 si- 7 Januari 258. Verspreide Berichten. [AN Zn Wordt vervolgd.} t jordeelige dukkigste L, te Gouda, 3 Deceni- der dag 10 telkens des „De Zalm”, openbaar te Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. >ryzen zijn den Staat irandeerd. ving in aanvraag voor de king zoo ;ot ten kantore NENDAAL 4BURG, larborgde ker Warande, an Gas- en dan niet lachen ,Ja. schoonmamaatje,* bevestigt waarom zouden wij niet lachen F Hendrik keek vroolijk naar de andere der beide fiOlIUSCHE (O IIH \T. 40.000 M ,30 000 M 20.000 M 16.000 M 10.000 M 5.000 M 3 000 M 2.000 M 1.000 M 400 M BOOM j, die uit et 53795 na op de Byzon- lijke ver- waardoor premie, Je laatste e winnen, lasse be- Ö00 Mark in de Se M., in de 00 0 M., 00 Mark, j officieel Telefoon No. 82 A D V E II TENTIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. plaatsen drie candidaten stelde, één plaats verloren aan de party die slechts éen can- didaat stelde en op hem él haar stemmen uitbracht. Zoo werden er gekozen8 progressieven en 7 Zuid-Afrikanen. Zonder tegenstand verder gekozen3 progressieven en 2 Zuid-Afjika- nen. Tezamen 11 progressieven en 9 Zuid- Afrikanen. De beslissing bracht de Middol- landsche kring, waar drie leden der Z.-A. party candidaat stonden, en één progres sief. Was de uitslag hier als in de andere districten, waar gestemd is, dan kwam men op 12 progressieven en 11 Zuid Afrikanen werden alle drie candidater. der Z.-A. party gekozen, dan kreeg deze party eene stem meerderheid. Het laatste telegram uit Kaap stad houdt nu in, dat Engelschen de verkie zing gewonnen hebben, zoodat zy over éen stem meerderheid beschikken. Candidaten van de Afrikaanders waren du Tolt on Claassen candidaat van do progressieven de Villiers. Nu nog de verkiezing voor de Wetgevende Vergadering in begin Januari. een Middellandsche-Zeeraogendheid mag hee- ten, bij Italië’s vloot steun zocht tegen het vyandige Frankryk. Nu is ook Frankryk’s houding tegenover Engeland veranderd, maar het bondgenootschap met Italië is no? ver sterkt. En hoezeer Engeland een tyd ge pocht heeft op zyn „prachtige vereenzaming”, het voelt zich nu welbehagelyk met de oude en nieuwe vrienden. De hulp, die Italië Engeland in Somaliland verleend heeft en nog verleent, heeft Engeland nog meer aan Italië verplicht, al lyken er achter de scher men kleine' moeilijkheden gerezen te zyn, nu Engeland, zyn belofte niet gehouden heeft of niet heeft kunnen houden om Italiaansch Somaliland voor de aanvallen var den Mol- lah te vrywaren. Begrypelyk dus om al deze redenen, dat het Engelsche volk met’blyd- schap zyn hooge gasten begroet. De bladen hebben alle hoofdartikelen vol hartelyke woorden voor het Italiaansche volk en zyn vorstenhuis. En koning Eduard heeft met zyn regeering de ontvangst zoo luisterrijk mogelyk gemaakt. Met een klein smalddeel kruisers werd de Victoria en Albert, aan boord waarvan de koning en de koningin van Italië het Kanaal overgestoken zyn, van Cherbourg afgehaaid. Een vloot van torpedo jagers voer hen uit Portsmouth tegemoet en een vloot van oorlogsbodems, klein en groot, in volle vlaggentooi, begroette hen met kanon gebulder en het juichen van de bemanning by Spithead. F Frankrijk. Er heeft te Parys eergisteren een’gerucht geloopen dat kolonel Marchand zyn ontslag zou hebben aangeboden, omdat zyn wensch, om naar een andere kolonie verplaatst te worden dan die waarvoor hjj bestemd is, door het departement van oorlog niet is ingewilligd, doch aan het betrokken depar tement mist men er niets van. In de Academie de Médecine hoeft de Oostenryksche bacterioloog, dr. Marmoreck, die tot vóór korten tyd deel uitmaakte van het Instituut Pasteur eergisteren mededeolin- gedaan over zyn serum en zyn inenting tegen de tering. Het serum verkrygt hy door inenting van paarden met speciale culturen van teringbacillen en met dit niet-vergiftige serum heeft hij persoonlijke proeven gedaan op menschen en dieren terwijl hy in het buitenland proeven heeft doen plaats vinden door anderen. Hy meende dat alleen een veel In het nieuwe panamakanaal verdrag, dat door minister Hay en den Panameeschen gezant Bunau-Varilla ondertoekend is, wordt bepaald dat de regeering der Vereenigde Staten aan de republiek Panama tien mil- lioen dollar zul betalen. Men hoopt dat Panama eea deol van die som aan Colum bia zal afstaan, ter voldoening van zyn aan deel in de Columbiaansche staatsschuld. Ij Wanneer het een pretje betreft,* viel Mevrouw Harkort, over wier gezicht weer een lichte schaduw verspreid had, haar zoon in de rede, «’t Is te hopen, dat Kilthe even zoo zal zijn, wanneer gij aan het weVk moet. Het is tijd, dat je ook eens daaraan denkt Maar mama, u zult me toch niet wreed uit dit paradijs van het zalig niets doen willen ver drijven Het is een zeer verleidelijk paradijs,» zei Mevrouw Harkort met een blik op Kathe Trots dit alles, denk ik voortdurend aan het werk. Zoo, heb je dan al een nieuw plan tik peins over stot voor een tragedie. Wat, riep Kathe, in de stemming van de wittebroodsweken, denkt gij over een tragedie tja, zoo’n boos monster is de mensch nu een maal. Dat is wel het merkwaardigste. De geboren Hijpo-gonders zyn de beste Humoristen en de dichter, die op zijn huwelijksreis is, die voortdu rend in zaligheid zwelgt, moet de andere helft van aandoeningen en ondervindingen, waaruit het ge- heele leven bestaat, tenminste in de kunst beleven.» >Nu, dat is wat moois” lachte Kathe. Beter een treurspel in het dichtstuk dan in het werkelijk leven, lispelde Mevrouw Harkort. Slechts één ding is jammer,” ging Hendrik verder ik kon maar geen goed geschikt echt tragisch s'uk vinden.” Mevrouw Harkorts blik wendde zich weer tot haar schoondochter. Inzending van A<|vertentiën tot 1 uur der midd. i) Laten we klinken op de tfroolijke thuiskomst en den goeden uitslagriep lustig een donkere jonge man, die in een kring van twee jonge en een oude dame aan een groengeverfde tuintafel aan ’t ontbijt zat, terwijl hij zijn kopje in de hoogte stak. Maar wat is dat Heeft Kathe geen kopje Hij draaide zich naar de oude Friesche boerderij om, waar men in het voortuintje een tatel en stoelen onder de overhangende takken van een grooten hagedoorn geplaatst had. Vrouw Thomsen Vrouw Thomsen.Vrouw Th o o om- sen De oude dame tegenover hem zette het kopje, dat ze juist aan den mond gebracht had neer. «Je bent vandaag overmoedig, Hendrik.- «Lief moedertje, waarom zou ik op mijn huwe lijksreis niet overmoedig zijn i De zon lacht, de zee lacht, de heide lacht,» en zich overbuigende tot een mooie, schelmsche jonge vrouw aan zijn linkerkant, wier bruine haren in de zon glansden, «Kdthe lacht, heel het land lacht, waarom zou ik {de Kathe lachend d. 3.50. ri. 1.75. d. 0.90. e klassen i worden kingsplan taat, welk ontvangt lts gehad kingslijst. prezen »t aan de ihouding. envoudig jk tegen De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Tittoni heeft to Windsor in een on derhoud met een medewerker van Reuter gezegd, dat Italië’s politiek gegrondvest bleef op het drievoudig verbond. Het kabinet zou zyn uiterste best doen ter ontwikkeling en bevestiging van de vernieuwde hartelijke betrekkingen met Frankryk. Wat Engeland betrof, koning Victor Emanuel vertoefde daar als de hooggeplaatste tolk der algemeene gevoelens van sympathie en vriendschap van het Italiaansche volk. Ook in de Middel- Jandsche Zee en in Afrika bleef Italië’s po litiek in volkomen overeenstemming met die van Engeland. Koning Eduard, de gezondheid drinkende van de Italiaansche majesteiten, zeide zich nog alsof het gisteren gebeurde het bezoek te kunnen herinneren van den beroemden grootvader van koning Victor Emanuel, 48 jaar geleden. Op dat tijdstip, zeide de Koning, waren wy in oorlog. Onze legers streden naast elkander. Het is, God zy dank, thans vrede, en het doel van onze regeering is, dien vrede te handhaven, en met elkander te werken op den weg van vooruitgang en beschaving. Do Koning maakte een toespeling op de hartelyke ontvangst, hem te Romo ten deel gevallen, er by voegend, dat hy overtuigd was dat het volk hartelyk zyn vrieadschap- pelyke gevoelens zon uiten, als de majes teiten Londen bezochten. Er is geen twylel aan of de geestdrift, waarmede men in Engeland het Italiaansche koningspaar welkom heet is echt. De En gelschen houden van Italië. Sedert onheu gelijke tyden overstroomen jaarlyks de En gelsche reizigers in hun duizenden het land van kunst en warmte. Misschien meer nog dan in Duitschland vinden de oude Itali- liaansche schilders in Engeland hun bewon deraars. Ruskin heeft aan die vereering nieuwe kracht gegeven. Nog altyd behooit ook in Engeland bet Italiaansch tot de vreemde talen, die men met voorkeur beoe fent. En in de politiek is Engeland her- haaldelyk en in den laatsten tyd byna onaf gebroken de vriend van Italië geweest. In jaren, dat Engeland vereenzaamd onder de staten stond, was Italië nog bondgenoot. Tegenover de wassende macht van Frankryk in de Middellandsche Zee en op Afrika’s Noordkust was Engeland voor Italië ook een welkome bondgenoot. Gelyk Engeland, dat met Gibraltar, Malta, Cyprus, Egypte schier overhandigd, heeft volgens de „Times”* een diepen indruk gemaakt op de Turksche Regeering. De nota is kort, ernstig en duidelijk, en behalve dat er geen datum voor bet antwoord in wordt aangegeven, geheel in den geest van een ultimatum. De beide mogendheden verklaren dat zy onaangenaam zyn aangedaan doo r de jongste Turksche nota, waarin werd beweerd dat alles wat noodig was voor het herstel der orde in Macedonië door de Turksche Regee ring was gedaan, en dat geen verdere maat regelen noodig zyn. Door voorstellingen in dezen geest zyn de mogendheden niet van hun voornemen af te brengen, waar de feiten duidelyk uitwijzen, dat de door hen ge vraagde hervormingon noodig zyn. Z|j hebben Turkije een bewijs van ver trouwen gegeven, door de invoering der hervormingsplannen van Februari aan do Porte over te laten, maar de gebeurtenissen sedert dien tyd hebben getoond, dat dit ver trouwen niet verdiend werd. Doch zelfs in hun laatste eischen hebben de mogendheden op alle mogelyke wijze de gevoeligheid der Porte ontzien. Zy hebben het bestuur over de drie vilayets gelaten in handen van een Tarkfehun inspecteur generaal, in plaats van te voldoen aan den algemeenen wensch en een vreemden gouverneur aan te stellen, die met het oppertoezicht belast zou worden. Ten slotte eisebten zy dat de Porte zonder verttafe aarzeling hunne plannen zal goed keuren, en wijzen zy er op dat de gevolgen varf den tegenstand noódzakelyk uit het voorgaande zullen blyken en niet aan 40 aandacht der Verheven Porte zullen ontgaan. Deze jongste nota heeft in den Turkschen Ministerraad heel wat ontroering veroor zaakt. De mogendheden konden, zonder tot directe maatregelen over te gaan, niet dui delijker geweest zyn. Zy verwachten, dat de Porte nu zonder veel tegenstribbelen zal toegeven. Maar by de Porte schijnt de zucht om te aarzelen, te draaien en uit te stellen nog voor te zitten. Het opstellen van het ant woord is opgedragen aan den minister van binnenlandsche zaken. Memdoch pasja, van wien men weet dat hy tegen toegeven is, en niet aan den grootvizier of aan Tewflc-pasja die tot aannemen der Russisch Oostenryksche voorstellen geneigd zyn. DaJ geeft duidelyk den wensch van den Sultan aan. Het laatste bericht uit Kaapstad zegt ons, dat de progressieven, de Jingo’s, een meer derheid van een stem hebben in den Wet- gevenden Raad. In alle districten waar ge stemd is, heeft de party die voor de drie Kathe lachte weer. Hij is zoo verlegen, die arme mijnheer, de bouwmeester, hij durft in tegen woordigheid van zooveel dames nauwelijks te spreken, laat staan dan nog koffie tc drinken. Hij heeft in zijn geheele leven zooveel gewerkt, dat hem geen tijd overgebleven is om zich in het spreken met dames te oefenen. Wanneer iemand op zijn dertigste jaar stadsbouwmeester geworden is, heeft hij zich daardoor het recht verworven in dames-gezelschap verlegen te zyn. Iedereen is ook niet zoo’n bevoorrecht genie, zooals je man, de beroemde schrijver, Dokter Hendrik Harkort, dat hij alle goede eigenschappen in zich vereenigd. Mevrouw Harkort fronste de wenkbrauwen. .Verlegen? Ik dacht niet, dat hij altijd zoo ver legen was.» «Ja, schoonmama, ik maak een uit zondering op den regelMaar ik heb ook zoo iets overmoedigs over mij Een jonge vrouw moet voor een vreemden jongen mau eigenlijk niets overmoedigs heb ben I" «Overmoedig of niet, riep Hendrik vroolijk, «laten we nu eindelijk klinken op de algemeene vroolijkheid, op het algemeen welzijn Dat was toch een koninklijk idee om onze huwelijksreis nog een acht dagen te verlengen en deze laatste dagen gezamelijk met U aan het meer op het mooie eiland Sjjlt door te bren gen, een idee, aan Shakespeare waardig, een «Van mij, als ik je verzoeken mag,* zei Kathe, Van jou, lieve Katharina, jij hebt altijd de beste ideeën In de Hongaarsche Kamer heeft de minister president Tisza een verklaring afgelegd, op verlangen van verscheiden sprekers die zyn meening wenschten te vernemen over hetgeen eergisteren gezegd is door v. Koerber. Tisza zeide dat de opmerkingen van den Oostenrykschen minister-president -over de constitulioneele rechten van Hongarije slechts uitingen waren van een aanzienlijken vreem deling die slechts oppervlakkig in dit on derwerp thuis was. Tisza kon die uitingen niet pryzen. Overigens waren Tisza’s ge voelens over de rechten van de Kroon er kend door den eenigen persoon die het recht bezit, den toon aan te geven in deze kwestie. De samenstelling van het kabinet was op dien grondslag geschied en by een zoo dul- delyken staat van zaken kon Tisza slechts zeer koeltjes het oordeel opvatten van lieden die bevoegd zyn en geen meening over dit onderwerp hebben uit te spreken. (Dave rende toejuichingen.) De nieuwste nota, die de gezanten van Rusland en Oostenrijk aan de Porte hebben jonge dames «Marie lach toch ook eens.1* Hij sprong op, trad achter de toegesprokene en boog zich over haar schoudeis heen." Lief zustertje mijn, liet zustertje, mijn,*Moet je dan altijd zoo ernstig zijn Marie zal ook wei meer lachen wanneer ze weer heelemaal gezond is,' troostte K&the. Marie lachte gedwongen. «Ik lach al. Ik weet ook in ’t geheel niet, wat je van mij wilt. Ik ben heelemaal gezond.* De moeder zuchtte. Ik zie tot nog toe geen be tering. Altijd nog dezelfde bleeke wangen. Het maakt me werkelijk ongerust. «Niets daarvan, Mama," riep Hendrik Laten we klinkenmaar waar blijft vrouw Thomsen Vrouw Thomsen Vrouw Thomsen, de vrouw van den eigenaar van de boerderij kwam ademloos den grint weg af." wGij hebt een kopje vergeten, waarde vrouw Thomson. «Ik zal het dadelijk brengen. Mijnheer Manituis bolde en toen heb ik het m de haast bij hem gebracht. Hendrik ging w?er zitten, terwijl vrouw Thomson haastig naar het huis terugliep. Wat heeft zij een respect voor die Manituis I Zij is heelenmaal op hem verliefd. Ik vind het heel begrijpelijk, dat men op Mijn heer Manituis verliefd is, lachte Kiithe O jou schelm,» dreigde Hendrik. Je hebt overigens gelijk hij riet er wel uit als een Don Juan en hartenbrekerIk begrijp alleen niet, dat hij zijn koffie met zulk heerlijk weer in zijn kamer gebruikt.»

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1