ft. SAMSÖM, GENEVER BINNENLAND. HANDSCHOENEN. AüVKRTKiyriKK OBG-EL STATEN-GENERAAL. Stadsnieuws. Dames en Heeren PARAPLÜIES EN A. van OS Az., BEURS VM ROTTERDAM. Mérkt A 88, C Jon da. Mantels, Costumes ROSIi JAPONSTOFFEN, PELTERIJEN, VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAD •f* m SCHIEDAM ME li N KxLITOA I PEETERS Jx niet vast in elk geval gaat hy eenigen tijd rost nemen en een tocht maken op de Middelland8che Zee, zoödat Combes c.s- weer eens op hun verhaal kunnen komen. Als de dader van den zoogenaamden aan slag op den trein, den koning en de konin gin van Italië vervoerend, wordt genoemd een zekere Diot, die niet geheel toereken baar moet wezen. De negentig Britsche Parlementsleden met tachtig dames hebben, dadelijk na hun aan komst te Calais, den president der Republiek een hulde-telegram toegezonden. Duitschland. Te Hanau zegevierden bij de gemeente raadsverkiezingen de vereenigde burgerlijke partijen met geringe meerderheid over de sociaal-democraten te Görlitz zegevierden alle drie de sociaal democratische candidaten over de vrijzinnigen, te Dresden verwierven do sociaal-democraten geen zetel, doch hun 8temmenaantal verdubbelde en te Elberfeld komen in herstemming vijf candidaten der vier burgerlijke partijen, vier sociaal-demo craten en één candidaat der „Algemeene Burgervereepiging". De centrale commissie van handels- en industrie-vereenigingen heeft zich, namens een vijftigtal aangesloten vereenigingen ver klaard tegen de invoering van scheepvaart rechten, welke schadelijk wordt goheeten voor den Berlynschen handel en de Berlyn- sche industrie. Oostenrijk-Hongarijê. Alleen in het hotel Pannonia te Szat- mar is eergisteravond voor 50.000 kronen schade aangericht bij de verkiezingsrelle tjes, die een min of meer anti-semietisch ka rakter droegen. In 't Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden hield de premier Korber gisteren een redevoering ter kalmeering van do verschil lende nationaliteiten, doch hij bevredigde ten slotte alleen de Polen. Italië. De koningin van Engeland komt incog nito op uitnoodiging van koningin Elena eerlang naar Rome en Napels. Gisteren werd hot stoffellijk overschot van bisschop Anzer geëxposeerd in de kerk Via dell Anima te Rome en heden vindt de begrafenis plaats op hpt Duitsche Kerk hof. K K R 8 T E HAM i! II. Zi|ting van Donderdag 26 November. De Kamer heelt zonder stemming aange- nomen de volgende wetsontwerpen Grenswijziging tusschen Rotterdam en Hil- legersberg idem tusschen Schoterland, West- stellingwerf en Ooststellingwerf, verstrek- kingen door het departement van oorlog voor 1903; onteigehing voor een snoorweg Middelbnrg—Domburg met zijtak Koude- kerke—Vlissingenonteigening voor uitbrei ding van het Station Haarlemtegen geen van welke in de aldeelingen bezwaar be- S'°De' vergadering is verdaagd vermoedelijk tot Woensdag 5 December 's avonds 8y, uur. T W K ÊC H K H Ifl K ft. Zitting van Donderdag 26 November. Het debat over do Indische begrooting wordt voortgezet. De Minister van Koloniën verzekerde aan don beer Pynacker Hoi dijk, dat zoodra bier te lande de snbsidieering van bet middelbaar onderwijs is geregeld, daartoe ook in Indië zal worden overgegaan. De heer Roessingh ontwikkelde bedenkin gen tegen den vorm dor subsidieverliooging aan het ütrechtsch comité voor de zending op de Sangi- en Talaner-eilanden, omdat bp daarin zag een streven naar een nieuwe kerk- vorming, belemmerend voor een goede ont wikkeling van liet godsdienstig leven. De beeren De Visser, Schokking en Van Bvlandt bestreden deze opvatting en ook de minister betoogde dat voor inlijving der chris tengemeente bij de Indische kerk geen reden bestond. In den loop der middagzitting schoof de heer Hugenholtz de aantijging het stenogram van zijn Maandagavondrede te hebben vervalscht, minachtend van zich. De naam Cremer heeft hy, ter verduidelijking, aan het stenogram toegevoegd en nam hy terug. Na de uitdrukkelijke verklaring, Woensdag door don heer Cremer afgelegd, neemt de spreker aan dat zijne uitlatingen op verkeerde inlichtingen berustten. Naar de Standaard verneemt, kan bin nenkort de indiening van een ontwerp ar beidswet bij de Tweede Kamer worden ver wacht. Naar wij vornemen, zal de regeering, als gevolg van een mondeling overleg met de Commissie van Voorbereiding, een gewijzigd dntwerp tot herziening van Hooger-Onder- wyswet indienen. De openbare behandeling is spoedig na het Kerstreces der Kamer te verwachten. (Tel.) Gemengde Berichten. Uit St. Louis wordt bericht dat aldaar eene lading van 43,900 Hollandsche bloem bollen, bestaande uit verschillende soorten tulpen, irissen, hyacinthen en crocussen is aangekomen. Deze bloembollen zyn bestemd voor de wereldtentoonstelling van 1904 en zullen eerstdaags worden geplant in een vier hoekig terrein van 210 voet lengte en 250 voet breedte. Door rangschikking der kleuren zullen de bloemen, als alles in vollen blöei is, eene levende teekening geven, waarvan de Amorikaansche vlag het middelpunt zal zyn- Links daarvan zal de oud-Frausche lelie omringd zyn door de namen Jefferson en Napoleon op gekleurden band, tefwyl rechts het wapen der Ver. Staten zal worden aangebracht met do namen Mac. Kinley cn Roosevelt. Het geheel belooft, aldus eindigt I het bericht, een prachtigen indruk te zullen maken. De namen van eenige personen behoorende tot de bemanning van de op zee vóór Sche- veningen vergane bark Henriette zyn de volgende De kapitein heet G Widulich; zyn broe der, A. Widulich, is stuurman F. Craglietto is de stuurmansmaat, die aan 't hoofd ver wond was de matroo.die met een gebroken been in het gemeente-ziekenhuis in den Haag ligt, heet Giuseppe Bianchi, zyn toestand gaat goed vooruit. De twee broeders zyn Oostenrijkers, de twee anderen Italianen, Men schryft uit Haarlem De justitie heeft gisteren eene instrnctie geopend tegen een oud-herbergier, die ver dacht wordt te hebben meegedaan aan ver duistering van twee effecten, van den diefstal met braak bfl den heer Stolp afkomstig. Zooals men weet heeft Vermen, een der gestrafte dieven, do effecten volgens- zyn zeggen te vinden gelegd, doch tusschen het te vinden le^en en het vinden waren 24 uur vorloopen, zoodat de stukken nooit zoo lang hadden kunnen liggen ter plaatse waar zij gevonden z\jn, en dus een ander zq op den dag van het vinden daar moet hefcben neergelegd. Die andere zou de nu verdachte zijn, volgens uitlatingen van de veroordeel den, en hy zou het ookjwezen die de ver miste stukken heeft te gelde gemaakt. Men schryft aan de Tel. Zooals men weet, is de burgemeester der gemeente Midwolda (Gron.) als zoodanig niet weer benoemd, maar in de plaats daarvan de wethouder dier gemeente, de heer P. Dykhuis. Dat niet alle raadsleden hiermee waren ingenomen, is bekend, en bleek heden Dinsdag duidelijk by de installatie van den heer Dykhuis. De heer Hermans, wethouder, sprak by die gelegenheid toch de volgende woorden „Mynheer de Voorzitter! Waar in deze eerste vergadering n als voorzitter presideert en er nog maar een enkel woord van die benoeming is gesproken, meen ik verplicht te zyn, ten einde te voor komen, dat later kan worden gezegd„zwy- gen is toestemmen", dit zwijgen te verbreken, door hier openlijk mijn spijt uit te drukken, dat de zaken een zoodanig beloop hebben gehad en dat ik dan ook, om niet voor hui chelaar te spelen, u noch mondeling, noch schriftelijk heb gefeliciteerd. Trouwens, mijne houding in de voorlaatste vergadering en myne raede-onderteekening van het adres tot behoud van oflfcen na af getreden burgemeester, zal u dit zeer zeker wel hebben doen vermoeden. Wat ik mij evenwel als plicht heb gesteld is om van deze plaats, en ik ben overtuigd hier in den geest van zeer veel weldenkende ingezetenen te spreken, aan onzen oud-bur gemeester een woord van welgemeenden dank te brengen voor zijn 36 jaren lange, onpartijdige en getrouwe plichtsvervulling. Ik meen dan ook, dat daarin voor hem de kracht is te vinden, om zich verre te verheffen boven het hem aangedane leed, als zijnde m. i partyschap niet buiten ge sloten en wensch hem toe, dat hy nog lange jaren kracht en gezondheid mag genieten, om met zijn alom bekende begaafdheden deze gemeente als secretaris te kunnen dienen. Wat ik nog den nieuwen burgemeester wonsch toe te spreken, is ditdat ik hoop, dat ook eenmaal deze gemeente van hem moge kunnen getuigen, dat hy zyne ambts- eeden in alle getrouwheid heeft bewaard en vervold." Ruim 200 kilometers in 't uur. Wat de mensch ondervindt, die met zulk een snelheid rydt, verhaalde te Berlyn een ingenieur, die deze maand een proefrit op I de elektrische „stndiebaan'' had meegemaakt. I En Geertrnida Carelsen vertelt 't over in het „N. v. d. D." Reeds na enkele oogenblikken stond de I snelheidsmeter op 50 kiiometer in 't uur. I Vay lieverlede steeg dit cijfer tot 160, waarop I 't grootendeels moest gehouden worden met I het oog op bochten in dqn wegzonder I moeite werd op een rechte baan het cyfer I 200 bereikt, ja overtroffen, om by het na- I deren van 't eindstation weer langzaam af I te nemen. De wagen van Siemens en Halske I beroikte als maximum 207, die van de A. I E. G. 210. Daar de grootste snelheid van oen stoom- I sneltrein 90 kilometers in 't nnr bedraagt, kan men begrijpen, dat de persoonlijke in- I drukken der passagiers op dezen proefrit I overweldigend waren. Ons oog zegt de ingenieur is aan I zulke snelheid nog niet gewoon, 't Was ge ruststellend, te bedanken dat de beambten I er reeds door de noodige voorbereidende I tochten aan gewend geraakt waren. Wjj I medereizigers hadden moeite, ons rekenschap I te geven van hetgeen wy zagjpn. 1 Welk een nooit ondervonden gézicht was, I als men uitkeek, het op ons toekomen van I het landschap! Wat onze blik w|l vasthou den, is bijna tegelijkertijd alweer achter of onder den wagen verdwenen. De 35 meters van elkaar af staande palen der elektrische leiding doen eenvoudig aan een rasterwerk denken In de verte zien wy oen station opdoemenhet perron is dicht bezet met menschen, die in gespannen belangstelling de nadering van den wagen gadeslaanwy vliegen voorbij en knnnen nauwelijks de I afzonderlijke menschengestalten onderschei den hoogstens zien wy, dat sommigen met do hoeden zwaaien, anderen van schr.k een paar stappen achteruit gaan en yelejn de handen omhoog steken. Terwijl wy ons van dat tooneel bewust worden, zyn wy alweer zoo ver van het station verwijderd, dat de menschenmenigte niets meer is dan een vorm- looze zwarte massa. De glasruiten aan de voorzy van den wa gen zyn vol platgedrukte muggen. Meerma len wordt een vogel door den wagen in zyn vlucht achterhaald en verpletterd. Aan een overpad staat een man verbaasd naar het aansuizend gevaarte te starenofschoon veilig achter den slagboom, tuimelt hij, als wy voo«*bjjsnellen, van schrik achterover. Daar vertoont zich in de verte vóór ons een rookwolkje't is de trein Berlijn— Dresden, die op een spoorlyn naast ons zijn gewonen dage'ykschen weg aflegt en dien wij bezig zyn in te halem Wij zijn omstreeks I 500 meters achter hem en meenen waar te I nemen dat hij in plaats van vooruit, in volle vaart achteruitrijdt. De gezichtshoek, waarin I wij zijn achtersten wagon zien, neemt onge looflijk snel toe; onwillekeurig krijgen wij de vorkeerde voorstelling, dat hij op ons toesnelt In een volgend oogenblik heb ben wy hem bereikt. Wij kunnen in het voorbijgaan even zien, of de coupés al of niet bezet zyndoch in enkele seconden hebben wy liem ver achter ons gelaten en is hy reeds uit ons gezichtsveld verdwenen. Want ach, hij, ouderwetsch kruipdier, legt slechts 60 ft 70 kilometers in het nur af! Naarmate wy het eindstation Zossen na deren, wordt gaandeweg de snelheid inge- toomd. Als de snelheidsmeter 150 teekent, krijgen wy een merkbaren indruk van be daardheid, ja, van langzaamheid. Zoo ver andert onbewust de maatstaf onzer waar nemingenMeer en meer wordt er geremd; de wagen houdt precies op waar hij behoort op te houden 't Blijkt, dat de heele weg tusschen Marienfelde en Zossen, zyude 23 kilometers, in 8 minuten is afgelegd. In acht minuten al die vliegende, opeenvolgende indrukken Men schryft uit Amsterdam Door het Noorsche stoomschip Drammen, kapitein H. A. Wilhelmsen, varende tusschen Drammen en Amsterdam, zyn hier tér stede aangebracht vier opvarenden van den Zweed- schen schoener Bèata, van Helsingborg, welk schip 11. Zondag, in de Noordzee, op 60 myl uit de Deensche kust, verging. De namen der geredden zynkapitein N. P. Nilsson, le-stuurman O. Johanson, 2o-stuurman J. P. Johson, en de scheepsjongen A. Heidelsten. Vier man der equipage, jongemannen van 17 tot 22 jaar verdronken, niettegenstaande de Drammen 24 uur bij het in nood ver- keerend schip bleef, en kapitein Wilhemsen een boot uitzette voor hunne redding. Maar de hooge zee verhinderde nader te komen, en de opvarenden, uitgeput als ze waren door den langen en hardnekkigen strijd met de elementen, durfden aanvankelijk niet over boord springen, niettegenstaande men hun dat herhaaldelijk aanraadde. Tegen den avond, toen de wrakgeslagen Beata al meer begon te zinken, moesten zy er echtef wel toe overgaan. Doch nu ver hinderde de duisternis het reddingswerk, en slechts de vier genoemden konden met lijnen en boeien bereikt worden. Een vijfde greep driemaal de uitgeworpen touwen, maar zonk eindelijk machteloos in de diepte weg. Dat intusschen tóch nog vier menschen- levefls zijn behouden, is volgens getuige nis van kapitein Wilsson te danken aan het handig manoeuvreeren van den gezag- voeder der Drammen, over wienbij en de zynen dan ook vol lof zyn. Te Scheveningen zyn heden verschillende haringtonnetjes uit zee aangespoeld, welk feit de vrees verwekte, dat in den storm van den afgeloopen nacht wederom nieuwe scheepsrampen zyn te betreuren. In den vroegen ochtend liep te Scheve ningen het gerucht dat ter hoogte van Loos- dainen een vaartuig in nood was waarge nomen. Dit gerucht werd echter niet beves tigd. (N. R. Ct.) •Maandag trok te Londen een huwelijk de aandacht. Een violist, bekend onder den naam Jan Rudenyi eigenlijk heet hy Peckotsch - een Australiër van geboorte, ging trouwen. Hy is 18 jaar, de bruid 17. Het eigenaardige van liet goval was, dat de bruidspartg het huwelyksmaal ging nuttigen in de algemeene zaal van een groot restau rant. Het talrijke publiek deelde in de feest vreugde en verlangde op het laatst Jan Rudenyi te hooren spekn. En de bruigom nam de viool en speelde Paganini's Carneval j van Venetië en toen nog Hongaarscbe dausen. Het publiek was opgetogen. In den namiddag vertrok het jonge paar naar Brighton, waar Rudenyi 's avonds moest optreden. Voorloopig schijnt de viool geen gevaar te loopen, dat zij bij de nieuwe levensgezellin van den kunstenaar wordt achtergesteld. Een Amsterdammer, die een vrouw en elf kinderen heeft, trekt mnrskraraende het land doormaar hoewel hy, naar men zegt, goed geld verdient, krygt het gezin maar zeer weinig, daar hy voor zich zeiven nog-al veel noodig schijnt te hebben. De vrouw stuurt daarom de kinderen er op uit met een taschje met koopwaren trekken ze de stad door, in werkelijkheid om te be delen. Een hunner, de 13-jarigo Aftron, is al meermalen door de politie weggebracht, als hy hier of daar bedelend werd aangetroffen. De herhaalde klachten over die kinder uitbuiting gaven de justitie aanleiding, do moeder te waarschuwen maar 't hielp niet Aftron werd wéér bedelende aangetroffen, met uitgestoken hand om aan do voorbij gangers een gave te vragen. Nu wilde de justitie een voorbeeld stellon Aftron werd in voorloopige hechtenis genomen, uit vrees voor herhaling, en Woensdag' stond hy te recht wegens bedelarij. 't Is een schrander jongetje, mooi, bleek, maar met lijdende oogen hy heeft een be smettelijke oogziekte en mocht daarom niet meer school komen. De knaap ontkende, gebedeld te hebben hy heeft op de Blauwbrug zitten slapen en niet de hand uitgestoken. Ook ontkende hy, dat zyn moeder hem eten onthield als hy niets thuis brnchtwel zei moeder dat, als er niets inkwam, er geen eter. zou wezen. De vader zei dat 't een zware taak was, voor èen zoo talrijk gezin te zorgen dat by maar zelden thuis kon wezen, en dat het jongetje geplaatst zoó worden by een fami lielid, zoodat het feit zich niet meer her halen zou. Hij verzocht, het kind niet naar een Rijksopvoedingsgesticht te zenden, en ook het jongetje had dit liever niet. De voorzitter, mr. baron van Imhoff, meende dat de jongen er later dankbaar voor zou zyn, als hy opgezonden werd, en het O. M., dat niet veel aan de beloften van den vader hechtte, requireorde ipzen- ding van Aftron naar een gesticht tot zyn 18o jaar." Omtrent de verduistering, waarvan de kantoorknecht K. aan tyet postkantoor te Amsterdam verdacht wordt, deelt het „N. v. N." nog mede: De verdachte was ordon nans van den directeur en genoot als zoo danig groot vertrouwen Reeds weken lang werd naar den dief van verschillende geldswaarden gezocht, maar, hoewel zyn signalement overeenkwam met dat van den persoon, dien de politie zocht, viel op hem aanvankelijk niet het minste vermoeden. Bovendien hoeft K. het onderzoek zéér bemoeilijkt door zich een ander voorkomen te geven. Hy was kort geleden ziek geweest en waarschijnlijk, om dat hij toen reeds bang was voor ontdek king, had hy zyn grooten zwarten baard af laten scheren, zoodat hy, toen hij weder in dienst kwam, schier niet herkend werd. Toch mocht het ten slotte den rechercheur H Brouwer gqlükken hem aan te houden als den vermoeclelyken dader- Hy bekende zyn misdrijf volkomen en zit thans in voor loopige hechtenis. Ten bewijze dat K. sedert lang misbraik maakte van het in hem gestelde vertrouwen, dicne, dat hij zich reeds in het begin van het vorige jaar heeft schaldig gemaakt o.a. aan diefstal van een paar gouden ringen, I ontvreemd uit poststukken. Eigenaardig mag i het genoemd worden dat van deze vermis sing door de betrokkenen nooit aangifte is gedaan, en men eerst by zijne aanhonding tot de ontdekking van dezen diefstal is ge komen. Men meldt aan de „N. R. C." naar aan leiding van een bericht in dit blad Inderdaad heeft de kassier M. te H. in de provincie Groningen werkelijk een accept, geteekend door vier personen, die nu alle vier failliet zijn. Volgens de faillissements- wet kan echter de houder van een derge- lyken wissel in alle vier faillissementen als crediteur worden geverifieerd voor het volle bedrag van den wissel. De heer M kan dus op die wyze toch nog voor het geheele bedrag van dit accept, zynde f 1000, beta ling erlangen. Op do Steenakkers, te Havelterborg (Dr.), nteldt „het N. v. d. D.", wilde de weduwe B. B eenige brandstof uit de schuur halen. Juist op het oogenblik toen zy daarmede bezig was, stortte de schuur gedeeltelijk in, met het droevig gevolg, dat de hoogbejaarde vrouw tusschen de turf en het neervallende hout bekneld raakte. Toen het ongeval ont dekt werd en men haar te hulp wilde snel len, vond men haar dood, met verbrijzelden schedel. Onder den arm had zy een bosje hout', terwijl zy nog eenige turven in de hand hield. Uit Deventer meldt men aan de „N. R. C." Het gisteren in de bosschen van Vreeswijk gevonden, iu verregaanden staat van ont binding verkeerende lijk, is na een nanwge- zet onderzoek herkend als dat van vrouw T., qjt Deventer, die reeds sinds drie maan den vermist werd. De overledene maakte dikwijls misbruik van sterken drank. Waar gebeurd, volgens de „Zutph. Ct." Conducteur (tot oud vrouwtje)Vooruit, moeder, instappen VrouwtjeOch, meneer, ik zie dat er nie mand in den trein zit. Voor mij alleen hoefde niet te rijden; dan zal ik morgen wel eons terugkomen. Uit de Raadsvergadering van Bergen- op-Zoom. De heer Juten merkt o.a. op, dat hy vroe ger in de begrooting steeds vond, hoeveel M8 gas men dacht te verkoopen en dus ook te fabriceeren, terwijl hy het dit jaar voor 't eerst niet vond. De Voorzitter. Wat n daar zegt, dat dit jaar voor het eerst nit de begrooting is weg gelaten het aantal M3 gas, dat men denkt te znllen leveren, als dit zoo is, dan is dat een abuis van den kant van den directeur en in het vervolg zal voeling worden gohon- den met dien wenseh De heer Maas. Abuis Wat abuis Dat woord moet o niet gebraiken. Er is geen abuis, er kan geen abuis zyn, ik pretendeer geen abuis De heer Juten, Ik zal verder over deze zaak niet in debat treden dat is toch over-, bodig van het oogenblik af, dat er in de commissie en hier in den raad leden zyn, die beweren nooit geen abnis te maken en zich dus onfeilbaar meenen, sprekende „ex cathedra," als lid der gascommissieik heb altyd gedacht dat er maar één paus was. De heer Maas. Paus pausWat is dat nu weer een pans De heer Juten. Ik zal het nog eens zeg gen ik zie van verder debat af nu wy hier personen hebben, die beweren, dat er geen abuis kan bestaan en die dus onfeilbaar meenen te zyn, ik heb altyd gedacht dat er maar één paus was, maar nu hebben wy er hier nog een. (Gelach.) De heer Maas ik geef nief toe, dat er een abuis is. De VoorzitterNu, een omissie dan. De heer Maas. Een omissie, dat is wat anders, dat kan misschien waar zyn, maar ik geef het nog zoo gauw niet toehet hindert my altyd dat praten over de gasfa briek als mynheer Juten het beter kan, laat hy het dan zelf doen, maar toen hy de gelegenheid had toen wilde hy niet De heer Joten. Het wordt nog erger, mijnheer de Voorzitter; behalve een paus, die geen abuizen begaat, hebben wij nog een heiligdom ook, waaraan men niet raken mag... de gasfabriek(Gelach.) De Voorzitter. Ik wil het woord abnis dan veranderen in omissiehet schijnt mij toe, dat wy de debatten over deze zaak kunnen sluiten, nu de heer Juten van verder debat afziet. „Avondster." GOUDA, 27 November 1903. De heer J. Scholing, leerling der 2e Bur gerschool voor jongens (hoofd de heer Leopold) slaagde gisteren te Utrecht voor het Surnumerairsexamen by de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Donderdag 3 December zal door de Ko ninklijke VereeMgfng „Het Nederlandsch Tooneel" opgevoerd worden „Het Huwe- lyksnest", blijspel in 3 bedrijven uit het Duitsch van Gnstav Davis. „Het Nieuws van den Dag" zegt hiervan het volgende Vriendelijk van geest vriendelijk van spraak, vriendelijk van kleedjj, gaat mej. Emma Morel door het blyspel, dat „Het Hawelyksnest" heet. Het element van het lieve en jeugdige, met een schaduw van droefgeestige amoureusheid is ook vertegen woordigd door mej. Anna Klaasen, wier smaak in kleeding en in de kunst de kleeding bevallig te dragen steeds bevestigd wordt. Rypere en toch nog jeugdige schoonheid, bevalligheid van kleedy en vriendelijke ernst in het zeggen was het kenmerk van mevr. Gnsta Poolmanterwijl mevr. van Korlaar het soldateske vertegenwoordigde in gang, manier en spraak, zij, de majoorsweduwe. Om haar en om de jeugd bewogen zich twee oudere dames, twee uitgelezen „revues des deux mondes", en toch nog mal als er sprake was van liefde. Want liefde, juistereene algemeene ver- kikkerdachtigheid, schijnt in een Duitsch stadje aan de grens van Polen het eenige levens-, lydens- en strydensmotief te zyn. Alles dweept er met de militairen, en de militairen hebben het er zoo verveleiUl, dat het huwelijk alleen er het leven dJfigelyk maken kan. Wie niet in de huwemksfuik komt, heeft er geen leven. De heer Scbulze, als Mattheus vén Gro- dicki, ovprste en commandant van een uhlanenregiment, en zyn luitenant Arbons. en zyn ritmeester Arbin, mitsgaders hun op passers zyn de verlokkendste* beelden voor al wat vrouw is, in het allervervelendste 't Krom hont brandt zoowel als 't recht, als 't by het vuur kan komen. Zoo ook in de liefde. Alle verliefden vinden weerliefdo. Een stokebrand kan een oogenblik de liefde te niet doen, de liefde van a'len is zoo groot dat iedere hij zyn zy vindt, tot men ten leste het geheele stadje, al wat er huwbaar is, naar het stadhuis ziet gaan, dat er huwe lijken by getalletjes gesmeed worden, dat allen zich gelukkig gevoelen. Met den stillen wensch, dat zy dit mogen blijven tot in lengte van dagen, gaan op den dag der verloving allen, die in de tooneelzaal van den Stads schouwburg er getuigen van waren, huis waarts, kalm en blijmoedig, gedenkende den heer Schnlze om zijne gave, opgewekt en goedmoedig te spelen, mevr. Panwels, de militaire mevr. van Korlaar en alle andere (James, en den heer ITrbin, ook ge denkende de handigheid van den auteur zoo goed als zeker een acteur of regisseur met welke hij uit vele „scènes" een klGcht bouwde. Als Gustav Dttvis, de auteur van „Het Hnwelijksnest", zijno klucht had zien ver- toonen bij de Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel, zon hij tevreden zijn geweest en met vol doening hebben opgemerkt, dat zyne wijze raadgevingen voor manier van spelen door allen stiptelyk waren ojigevolgd en dankbaar gestemd worden by do aanschouwing der goede monteering, zoo goed als op 13 April 1893, toen de klacht voor het eerst gespeeld werd in Hofburgthoater te Weenen, en een buiging van voldoening maken voor het pu bliek, dat de klucht vriendelijk heeft ont vangen, om slil-vergenoegd huiswaarts te keeren op een uur, dat ver van het mid dernachtelijke was. J. H. Róssing. In dc vergadering van den Raad van State, afd- voor de geschillen van bestunr, werd o. a. een Kon. besluit medegedeeld tot on- gegrondverklaring van het beroep van den Raad der gemeente Waddinxveen tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij is beslist, dat H. Blanken, gemeente geneesheer te Waddinxveen, als lid van den Raad dier gemeente zal worden toegelaten. Krimpen a. d. IJssel. De heer C. van der Giessen herdacht op 21 dezer den dag waarop hy vóór 30 jaren als wethouder dezer gemeente zitting nam. Gedurende een ty'dvak van 51 jaar is hy lid van den raad. In de gister gebonden raadsvergadering bood de heer van der Giessen den .raad, voor de nieuwe raadszaal, de beeltenis' van H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins in keurige lijsten aan. Met een woord van dank door den voorzitter werd het geschenk met inge nomenheid aanvaard. Een buitengewoon Assortiment Kleiweg E 73a, GOUDA Teiephoon lo. 3i, DONDETDAG, 26 NOV. L.K. H.K. Staatsie,eninqen. DuiTscHLAND.Ryksleening 1890- 1899 B 89® Ryksleening 1891 1899 3 89®/lfl PoRf v;oal. Obligatien 2e Serie 3 58% PrijI8en. Obligatien Staatslee- 1890-1899 3 89% - Rusland- Obligatien 6e Emis sie (GR 625) 1894 4 95% - Provinciale en Stedelijke Leeningen Rotterd. Oblig. (f 500—1000) 1894-1897 3 88" 8 88% Industrieels en Financieele Ondernemingen. Aandeelen Rotterjl. Bank 161 Hypotheek- Banken Pandb. Friesch-Groningsche Hypb. 4 100 - Pandb Holl. Hypb 4 99" Pandb. Nederl Scheeps-Hypo- theekbank 41/» 1018 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101 Pandb. Rotterd. Hypb. 3Va 97®/,, Pandb. Rynl. Hypb. 4 991 s Pandb. Standaard Hypb. 4 100 Pandb. Vaderlandsche Hypb. 4 99'/9 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 99®/,, G98/. Tabaks-Ondernemingen. Aand. Rotterd. Deli-My. 168 Mijnbouw Maatschappijen, Aandeelen Singkep Tin-Mij. 113 Diversen. Belgis. Obligatien Compagnie Intern, des Wagons Lits 4 94% Spooruiegleeningen. Nederland. Bew. van uitg. schold Ned. Centr. Spw.-My. 35 Noord-Amerika. Atchison To- peka en Santa Fé. Cert, van gewone Aandeelen 67% Denver en Rio Grande Spw. Certificaten van aand. 207 g Premieleeningen Belgie. Loten Stad Antwerpen 1887 2% 102 jBeferootnl Zllveven J/vdaillv Nat. Wedstrijd Leeuwarden, Internat. Kol. Tentoonstelling Amsterdam. Ontvangen de NOUVEAUTÉ'S in in groote Keuze tot de meest concur ree- rende Prijzen J VRIJDAG 27 NOV. 1908. Voorzitterde Burgemeester. Tegenwoordig zyn de h.h. Noothoven van Goor, Engels, IJssel de Schepper, Herman, Prince, van de Velde, Nederhorst, van Eyk, van Galen, de Lang, Lager, van Iterson, Donker, Dessing Jongenburger, Vingerling en Mnijlwjjk. Afwezig de h.h. Fortuijn Droogleever en 8traater. De Voorzitter: De heer Fortnyn Droog leever heeft bericht ingezonden verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat bij Ko ninklijk besluit van 28 October was goed gekeurd het raadsbesluit tot wijziging van de heffing van marktgelden en dat door B. en W. ten laste van het pensioenfonds aan de wed. Kleynenburg eon pensioen was ver leend van f 52.—. Deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen 1. Een brief van de Commissie voor de Strafverordeningen inzendende een ontwerp verordening tot wering en betengeling van de mazelen. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 2. Een adres van de Commissie voor de Mnziekschool, daarbij kennis gevende dat het openbaar examen zal plaats hebben op 23 December a. s. daarbij de raadsleden nit- noodigende. Aangenomen voor kennisgeving. 8./.Aanbevelingen wegens periodieke af- treaii^flin verschillende colleges. Daarop zynWfplaatst voor: Lur van het Burgerlijk Armbestuur de hh. C. van Veen (aftr.) en G. J. de Jong G.Jz. Regent voor het Gasthuis de hh. Mr. D. N. Brouwer (aftr.) en H. Knuttel Regentes voor het Gasthuis Mevr. L. Fortuijn Droogloevor—de Jong (aftr.) en Mevr. M. de Jong- Schotsman. Regent voor het Weeshais de lib. A. van Reedt Dortland (aftr.) en H. J. Nederhorst. Regentes voor het Weeshnis Mevr. A. W. de Jong—Schotsman (aftr.) en Mevr. A. A. van Berkel—IJpelaar. Regent voor het Bestedelingenhuis de hh. F. Herman Fz. en J. L. van Eyk. Regentes voor het Bestedelingenhuis Mevr. G. C. Overeynder— Koster (aftr.) en Mevr. T. M. van der Straaten—Boer. Lid der Commissie van toezicht voor de Bank van Leening de hh. G. Prince (aftr.) en A. W Roes. Lid dér Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs de hh. J. W. Molyn (aftr.) en D. J. C. van der Cloet. Lid der Commissie van toezicht voor de Stads-Muziekschool de hh- M. Sprayt (aftr.) en U. J. W. van Nooten. Regent voor het Hoffmansgosticht de hh. Dr. F. H. G. van Iterson (aftr.) en Dr. H. IJssel de Schepper. Lid der Commissie voor de Volksgaar- De hh. M. J. Oosterling (aftr.) en G. Bonters Ter visie. 4. Een voorstel van B. en W. tot over neming van de Steynkade. Gedrukt rondgedeeld en ter visie. Een adres van J. N. Both tot over name van P. C. Bothstraat. Ter visie. 6. Eén voorstel van B. en W. tot uit gifte van gerioleerde grond tusschen de Ru- haarsteeg en de Lomdnlsteeg aan verschil lende personen. Ter visie. 7. Een voorstel van B. en W. tot uit breiding der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde. 8. Twee brieven vnn B. en W. naar aan leiding van een aantegane geldleening. Gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde. 9. Een adres van P. van Vliet naar aan leiding van liet voorstel van B. en W. om twee woningen af to kenren in de Broeder poort. - -v* s i t Ter visie. De Voorzitter: Naar aanleiding van dit adres stel ik voor dit punt voor heden van de agenda te nemen. 10. Een adres van F. van Utrecht om schadevergoeding wegens het zinkon van een schip in de Kattensingelgracht. Wordt gesteld in handen van B. cn W. ter fine van bericht. 11. Een dankbetuiging van G. Landwehr naar aanleiding van de verhooging zyner jaarwedde. Aangenomen met kennisgeving. (Wordt vervolgd.) Predikbeurt bij de Remonstrantsoh- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 29 Nov. 's morgens te 10i uur Ds. H. VAN ASSENDELFT. Burgerlijke Stand. Moordrecht. GEBOREN Aaltje, ouders P. L. Bongers en N. Schipper. Adrianns, ondefs C. G. Schoneveld en T. de Vries. Ma.ia Eliza beth oudeis A. Snoek en A. Tol. OVERLEDEN C. van Wingerden 88 j. A. Slapperdel, 68 j. TE KOOP AANGEBODEN eon zoo goed als nieuw met f O regltleri. Adres onder No. 2536, nun het Bnrean dezer Conrant. POIKKOU DÉ! Merk i SCHIEDAM. Verkrijgbaar kyi Als bowijs van ochtln-i<t i cachet en kurk atuutl» voor tien van den naam der kiruis P. HOPPB

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2