1 tuut 1 THEE, lik te letten iïis ao I;.- MM MMI1. Awrtwa- en Advertentieblad voor Gouda en O mat reken. Woensdag 2 December 1903. No. 9276. 42ste Jaargang, Bulieiikndscli Overzicht» 'lijders Echte tesamei,- o ia den «au> doe rvaardigd .ereldbe- S Stollr i’ ZONEN, FEUILLETON. 3UTEN. van dubbele flerch Verspreide Berichten. 724, mijn 3X Wordt vervolgd.) I 103. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. irkelgke hulp afkaart, or Jt azondeo door ammel. sring van ge diende JL, AART Lz. Een verhaal uit het moderne leven. (Uit het Duitsch van W. zUR Hehlrn.) ;te, Zaltbomme terdam. P- Czn, Rotterdam (ifllBSCHE COI RAiVT en B No. 149, KELDER en Dadeljjk gekookt voor da- jpeh van te) Ala val van Jbntiken. b a n. onder deze laatste zyn zeer invloedrijke po litici. Tusschen beide groepen moest de eerste minister kiezen deze keuze kan verstrekkende gevolgen hebben Daarom hebben de beide zittingen van den ministerraad de belangstel stelling van het publiek ten hoogst gespan nen. justitie, Vallé, de aanvraag om HEMEIJER EN. wmningen, -beenen en em. zwakte ir. xlekten yen, ver- orden afgele- lakjes van vij' een Ned. ons i Nommer en nevenstaand Wet gedepo- rtroften welbekend H-UIX1* ibriekgmerk). radicale en ran alle, zelfs kige zenuw ontstaan door igdigen leeftgd zwakte, Bleet Hoofd pyn Maagpijn i vermogen nz. Uit- De vraag, sof de burgerlijke partijen van den Rijksdag er toe over zullen gaan hare stemmen te geven aan een sociaal democia- tischen vice-president, een vraag, welke eenige maanden geleden zoovele Duitsclie gemoede ren in beweging gebracht beeft, is thans van de baan. De „Köln. Ztg.” schrijft dat de burgerlijke groepen, na de gebeurtenissen op den socialistenpartijdag te Dresden, er niet meer over denken een sociaal-democraat te stemmen. Hoogstwaarschijnlijk zal het pre sidium op dezelfde wijze samengesteld zijn als bij den ouden Rijksdag, dat wil zeggen de Ontrumleden zullen herkiezen graaf Bal- lestrem, de conservatieven, als vice president, graaf Stolberg. De nationaal-liberalon kun nen hun candidaat-vice president niet doen herkiezen, omdat deze de heer Biïsing, by de jongste verkiezingen viel. Vrijdag en Zaterdag heeft het Engelsche kabinet ministerraad gehoudan. Beide dagen duurde de zitting vrij buig. De Londensche correspondent van de Martin seint hierover aan zijn blad Er zijn slechts twee onder werpen aan de orde die zulke buitengewone vergaderingen noodig zouden kunnen maken: de houding der Regeering ten aanzien van de protectieplannen des hoeren Chamberlain en de toestand in het verre Oosten. Volgens ervaren politici zou de eerste .quaestie onderwerp van behandeling in den ministerraad hebben uitgemaakt. De positie der Regeering tegenover Chamberlain en diens aanhangers de vrijbandelaars onder de Unio nisten (lord Goschen, hertog van Deeonshire) is zeer moeilijk. De unionistische partij is in tweeën gesplitst. De heer Chamberlain is de leider van de meerderheid, de hertog van Devonshire, die van de minderheid. Maar De zaak-Dreyfus herleeft. Eindelijk is er een regeering in Frankrijk gekomen, die niet alleen den moed heeft, na alles wat er reeds is voorgevallen de zaak van den onschuldig veroordeelde nogmaals aanhangig te maken; maar die tevens vastbesloten is, om de zaak ditmaal te houden binnen het juridieke ter rein en te zorgen dat ze niet voor de zoo- veelste maal wordt gebruikt, of misbruikt als politiek strijdmiddel. Het was bekend, dat generaal André, na do jongste redevoering van Jean Jaurès in de Kamer, een geheel zelfstandig onderzoek deed instellen in de dossiers van het minis terie van oorlog. Welk resultaat dit on derzoek heeft gehad is niet na te gaan maar heel verkwikkelijk zal het wel niet zjjn. Ten minste, de uit Parijs ontvangen telegrammen spreken van ontdekte valsch- heden, het verduisteren van stukken en andere ongerechtigheden. Het voornaamste is echter wel, dat eindelijk de minister er in geslaagd is, om Gribelin aan het spreken te krijgen, den beruchten archivaris of bibliothecaris, die znlk een zonderlinge rol in de Dreyfus- zaak heeft gespeeld. Bovendien is gebleken dat in het proces te Rennes alweer met valsche stukken is gewerkt, terwijl de stukken die de onschuld van Dreyfus zouden aan- toonCn, aan den krijgsraad onthouden zijn. Dreyfus beeft thans ook de revisie van het vonnis van Rennes aangevraagd, op grond van feiten, die met de door minister André ontdekte overeenkwamen. En de ontdek kingen van minister André hebben er voor namelijk toe geleid, dat de minister van justitie, Vallé, de aanvraag om revisie van Dreyfus heeft aanhangig gemaakt bij een commissie. Zola heeft ijjdens zijn proces gezegdDe waarheid is op weg; niets kan haar tegen houden En al «kan de groote romancier van Medan de waarheid niet haar intocht zien houden, zijn voorspelling zal uitkomen. Ditmaal zal eindelijk de waarheid, van al haar windsels ontdaan, worden gekend en erkend. V Keizer Wilhelm heeft thans definitief laten weten dat hij niet deel zal nemen aan de aanvankelijk te zijnen behoeve uitgestelde hofjacht te Letzlingen. De te Frankfort verschijnende Kleine Presse verneemt in overeenstemming met geruchten waarvan wij al herhaaldelfik heb ben melding gemaakt dat in Frankfortsche kringen die men als goed ingelicht moet be- De dwarsdrijvers in de Hongaarschc Ka mer hebben Zaterdag een overwinning be haald in zooverre, dat zy de voorgenomen tweede vergadering verhinderd hebben. Zij hebben in de eerste vergadering, die van 10 tot 3 moest duren, zooveel lawaai ge maakt dat zij deze hebben kunnen rekken tot 8 uur ’s avonds. Zoo verviel de tweede vergadering tussclien 5 en 9 uur. Er moet hard gewerkt zijn door de remmers, alle be schikbare werktuigen waren in beweging, schreeuwen, hoofdelijke steif.iiiig vragen, 5 minuten wachten tusschen het uitbrengen van elke stem, aanhoudend de sprekers in de rede vallen. Frans KoSsuth en zjjn vrienden streden mee in de gelederen der obstructie. Men weet nog niet of de dertig vrienden van graaf Aponyi, die uit de liberale party getreden zjjn, werkzaam deel zullen nemen aan de dwarstrekkery. Het staat nu evenwel vast, dat de agrarische groep met graaf Alexander Karolyi in de liberale meerder heid zal blijven. Ook in de gemeenteraden van de groote steden worden betoogingen gehouden voor Tisza en tegen de dwars drijverij. Tisza zelf en de kamerpresident Perczel hebben dapper de dwarsdryvende golven het hoofd geboden. Tisza riep maar steedswy zullen het wel klaar spelen met die lieden, die het land te gronde richten. Tegen het einde van de vergadering trad graaf Kbuen Hedervary al^1 spreker op. De oud minister kwam verklaren, dat het minis terie Tisza steunen zou. Hij deelde bijzonder heden mede over de onderhandelingen met Kossuth en Polonyi en vertelde, dat zjjn vrienden hem hadden aangeraden altyd een getuige mee te nemen, vooral als hy met Polonyi in onderhandeling was on het speet hem, dat hy dien raad niet had opgevolgd om aan alle achterdochtigheid te gemoet te komen. jofbuejee 0.35“ schouwen, een opvatting heerscht over den gezondheidstoestand van den Keizer, die niet geheel en al strookt met de officieele ver klaringen. De Keizer is zeer verzwakt. Prins Friedrich Karl van Hessen en zyne gemalin, de zuster van den Keizer, zullen, volgens de KI. Presse, pas over eenigen tyd den Kei zer een bezoek gaan brengen Kortom, alles wijst er op dat, ofschoon de wond van de operatie nu dicht is gegroeid, de algebeele genezing van den Keizer nog geruimen tyd zal duren. De zenuwen schijnen nog steeds het voornaamste struikelblok te zyn. De taak van den keoldokter prof. Schmidt is intusschen ten einde. Deze heeft het Neuo Palais verlaten en is te Frankfort a/d Main teruggekeerd. 3) Zoodra een vermanende blik der moeder Bettie te kennen gaf. dat het tijd was weer aan haar werk te gaan, maakte ook de schilder zich gereed te vertrekken, waarvan zijn zuster hem niet terug trachtte te houden, omdat ze naar het oogenblik verlangde waarop ze de vensters open kon zetten. Onder de vele mannelijke eigenschappen welke zij verfoeide stond het tabak rooken boven aan en haar echtgenoot, zaliger, zou het niet gewaagd hebben, anders dan in zijn werkkamer, een pijp of, een sigaar te rooken. Dat Bernhard voor zich zelf geen leering trok uit het prijzenswaardig voorbeeld van wijlen zijn zwager, was ook weer een der talrijke, onaange name jonggezellenhebbelijkheden, welke mevr, von Gölner met al de kracht harer zusterlijke liefde trachtte te verschoonen. Men nam koel afscheid van elkaar en de vrouw des huizes keek haar broeder bedenkelijk na ter wijl hij zacht zingend de trap afging. II. Een paar dagen later werd Hellwig verrast door Duitschland. Nu is voor het volkerenslag-gedenkteoken te Leipzig, 839.000 mark byeen, doch er zyn drie millioentjes noodig. Tot straf voor hun verzet tegen het Duitscho gezag in Zuidwest-Afrika, zullen de Bondelzwarts hun zelfstandigheid inboe ten hun stam wordt niet langer als volk erkend. De Pruisische regeering zal op de we reldtentoonstelling te Sint-Louis inzenden een tabellarisch overzicht van het Duitsche onderwjjs in alle vertakkingen, waaraan honderd mannen van gewicht werken, on der hoofdleiding van prof. Lexis te Göttin gen. Alleen de escadron-chof Hfigelo, de eersle- luitenant Habenichs en de tweede-luitenant Flemming doen nog dienst by het treinba- taljon van het 16e legerkorps te Forbach alle andere officieren bekend en berucht ge worden door luitenant Bilse’s roman „Aus einer kleinen Garnison” zyn ziek of met verlof. In het artikel over bet „Kaiserinsel” had de Vorw&rts ook gepubliceerd het ontwerp voor een kasteel en nu zou op aanklacht van den eigenaar van dit ontwerp, den heer Inzending van Advertentiëlï lot 1 uur des nii.lil. Dat beloof ik je, vraag maar Houdt u het voor mogelijk, dat een keuken meid Fransche en Engelsche opstellen kan maken Bijna had Hellwig zijn woord verbroken maar ernstig antwoordde hij «Mogelijk, mijn lieve Bettie, is eigenlijk alles, maar men moet goede gronden hebben om iets te gelooven. Denkt ge hier bij aan die nieuwe keukenmeid, met haar dikke bruine vlechten Bettie knikte en zei: Zij was, buiten u en mama, de oenige die mijn angst voor de opstel len kende. Eigenlijk had ik daarover metpeen dienstbode niet moeten spreken en mama zou het zeker onpassend vinden, maar Johanna is wezenlijk een zeer fijn beschaafd rnensch en toen ze nu, bij het kamer opruimen mij met tranen in de oogen op mijn Fransch opstel zag turen en my zoo deelnemend en bescheiden naar de oorzaak van mijn verdriet vroeg, kwam het mij als dwaze hoogmoed voor, haar een afwijzend antwoord te geven.» Dat is zeer goed van je gedacht, kind,» sprak Hellwig, haar streelend. Intu»schen was hij zeer ernstig geworden die opstelgeschiedenis scheen hem esniklaps belang in te boezemen. •Je vertelde alzoo aan Johanna, wat je be droefde, en wat zei ze daarop •Och niet veel, maar ze hoorde me geduldig aan, en dat was reeds een troost voor me, iemand te hebben aan wien ik mijn hart eens kon luchten. Telefoon No. 82 A I V E R T ENTTEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 (’enten Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. Frankrijk. Do commandant der inlandsche troepen macht in Tunis, kolonel Aurousseau, op wien de verdenking rustte verduisteringen te heb- toch niet beletten u hartelijk te bedanken voor uw lieve hulpvaar- Houdt op kind! Ziet ge dan niet datikheele- inaal verslagen ben van een dankbaarheid, die my niet toekomt Dat haar oom er zoo verslagen uitzag kon Bettie nu juist niet beamen maar zijn besliste af wijzing harer erkentelijkheid bevreemdde haar •Is u het dan werkelijk niet geweest, die de concepten voor mijn beide opstellen in mijn schrijfmap gelegd heb vroeg zij verlegen. •Ik Neen mijn waarde jonkvrouw Vooreerst laat ik mij met dergelijke misdadige handelingen niet in en ten tweede strekt mijn letterkundige kennis niet zoo ver om mijzelf toe te vertrouwen het werk te verrichten, dat heden ten dage van een hoogere burgeres, een aanstaande leerares vereischt wordt,» •Nn. een beetje verwonderd heb ik mij wel, n.l. over uw prachtig Engelsch, want ik meende, dat u daar niet het sterlcst in waart, maar als u halstarrig ontkent, wie kan in 's hemelsnaam, het dan gedaan hebben Ik heb alleen aan u en mama mijn nood geklaagd en mama zal wel de laatste zijn om mij aan mijn werk te helpen.» •Dat geloof ik ook, en daarom moeten we maar aannemen dat een paar goedhartige kabouterman netjes zich over je ontfermd hebben.» Peinzend schudde Bettie het hoofd, ze stond voor een feit, dat haar onverklaarbaar was. Plot seling greep ze haar oom bij den arm en vroeg Wilt gij beloven, oom, dat u mij niet uit zult lachen als ik u een zonderlinge vraag doe 1» een bezoek van zijn nichtje, Bettie, die vroolijk bij hem binnentrad en den verwonderden oom zonder complimenten om den hals vloog, zoodat deze half verbluft vroegMaar duivel meisje wat is er aan de hand Je bent toch niet verliefd Bettie kreeg een kleur en liet haar oom los. •Foei, oom Bernhard meesmuilde ze. »Als ik vermoed had, dat u zoo iets zou denken »Nu ik denk daarbij natuurlijk niet aan mij, dus stort je hartje maar gerust uit mijn lietje. Als het een brave jongen is, wil ik een goed woord bij je moeder doen en haar dat dwaze studeeren van je uit het hoofd praten •Neen, neen,» riep ze lachend, »’t is heel wat anders en u weet zeer goed wat ik meen en waarom ik hier kom, gij goede oom Bernhard Ik Neen, zoo waar als ik leef, ik weet van niets.» »Ja, dat u het niet weten wilt helpt u nietge kunt met uw effen gezicht mij niet toppen. Het is ook eigenlijk ongeoorloofd, wat wij gedaan heb ben en we mogen wel zorgen, dat het niet uitlekt maar voor mij behoeft u er toch geen geheim van te maken, want ik zal natuurlijk zwijgen als een graf.» •Zoo, zal je dat werkelijk Wel dat is liet van je, maar daar het, zoo je zegt, geheel onder ons moet blijven, zult ge toch eerst wel de goedheid hebben, mij te zeggen welk geheim je be doelt Welk een uitstekend komédiant zijt ge toch, oom, als ik niet zeker wist, dat geen ander het gedaan kan hebben dan u-- •Maar of u het weten wilt of niet, ge zult me ben gepleegd, in verband waarmee hy in hechtenis is genomen, heeft zichzelven met een scheermes verwondingen van doodelyken aard toegebracht. By de overbrenging van het stoflelyk overschot naar bet station te Tunis, vonden er geen militaire eerbewijzen plaats. Ter gelegenheid van de herdenking van den slag by Champigny in den oorlog ,van 1870, hebben de nationalisten eergisteren geprobeerd tegen de herziening van het Drcyfusproces te ageeren en er werd voorts aangedrongen op borooving van Elzas-Lo- tharingen, doch de ware geestdrift bleef zoek, een telegram van Déroulède uit San Sebas tian ten spijt. Het heet weer eens, dat koning Edward in Februari een poosje komt vertoeven in Frankrijke Zuidelijk deel. Max Régis, de beruchte ex-burgemeester van Algiers, wiens anti-semitisme geweldig is, wil wol weer in ’t politieke strijdperk komen hy heeft een Kamercandidatuur aan genomen op aandrang dor nationalisten. Generaal André, de minister van oorlog, heeft te Fqrbes eergisteren met een speech en een eetparty Danton’s standbeeld inge wijd.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1