i nza No. 9260. 9* Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. 3TSt- B”, Ives enza, ling, Dinsdag 24 November 1903. 42ste Jaargang. qschen is Odol •ste middel I en tanden. enlfl aeons, c s van oorden cent» i' Verspreide Berichten. mijn hart, voor deze mededeeling msche conflicten. lachen '1 Wor.lt vervolgd. GBLOEM’ Telefoon So. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees V IJ F CENTEN. op het jmmen, cenli rootste het ge- Vilsons I meisje. rootste (elder, 7. De 8. De b. (De I (Het histen Gilsons rtje te eMail- 1 Pilsons op de hand). licago. z m genezen n ouds eroemde «tl van I.01IIMI1E COIBINT. itOOTI- ‘E loeite rt en gitaar lalan- lette nh«m flO wanders). ■bij veg E, 100 t. PINK8K •ook top. B K.TAN DKR ween, Wed tudewaUr Bentchop Frankrijk. Eergisternamiddag werden do koning en de koningin van Italië to Cherbourg terug verwacht uit Engeland, om te halfacht, na een offlcieele begroeting door de plautsolyke autoriteiten de reis incognito voort te zetten per trein over Caen, Dyon, Nizza om gister avond, togen tien uur, aan te komen te Vintimille. De spoorlijn werd by Cherbourg eergis terenavond bewaakt door soldaten mot toort sen en de koninklijke trein staat dag en nacht onder scherp toezicht. Eergisteren zyn door de Kamer gekozen larlyke idigers pro- rhelen, die Ijjn na voltooiing door te trekken naar andere punten van het Chineesche ryk. De machines en materialen, voor den aanleg noodig, zullen vry van invoerrechten zpn. Do Chineesche regeering behoudt souvereine rechten op den spoorweg, die in tyd van oorlog niet neutraal zal zyn, maar steeds onder hare bescherming en politietoezicht zal staan, 1erw(jl de directie nooit do hulp van vreemde troepen zal kunnen inroepen. Pion nieuwe Bokseropstand moet volgens de laatste berichten weer in zicht zyn. Zoo meldt de Chineesche Echo, dat do omstreken van Kan-Keu overstroomd worden door op standelingen, die uit Kuang-Si zyn overge komen. po officieren zyn bozig nieuwe troepen te werven, teneinde hen tegen to houden, doch het volk blyft zich zeer onrustig too- non. De prefect van Tan-scho-Fu geeft omtrent de oorzaak van dezen opstand de volgehde offlcieele verklaring zekere rooverhoofdman hoeft heel wat misdaden op zyn kerfstok. Hy brengt het land in opschudding, vormt com plotten, deelt wapens en munitie uit on tracht aan zyn rumoerig optreden een godsdienstigen glimp te geven. Wanneer men dezen man niet heel gauw meester wordt - meent do prefect staat hot ergste te vroezen. Bisschep Fee, die dezer dagen met 20 zen delingen te Marseille is aangekomen, deelde mede, dat thans voor zendelingen de toestand in China onhoudbaar isr. Indien de mogend heden niet afdoende maatregelen nemen, om het leven en de bezittingen hunner onderda nen te beschermen, zullen dezen, meent hy, China moeten verlaten. Volgons dezen geestelijke zijn alle Euro peanen in China er ten stelligste van over tuigd, dat een nieuwe Boksers opstand met al den aankleve van dien, niet lang meer kun uit- blyven. Zy heeft een oproeping gepubliceerd, waarin zij er op wyst dat Cobden, om zyn stryd tegen de graanrechten te voeren, door open bare inschrijvingen een bedrag van 400,000 p. st. byeen bracht. Zy vraagt nu duizend aan hangers van de hervorming der tarieven in den geest van Chamberlain, die elk hondertk Pond willen storten, als aanvangs kapitaal? De rest hoopt zy door kleine bijdragen bijeen te brengen. Do hertog van Sutherland is president der liguePearson, de uitgever van de Express en van de St. James’s Gazette, is voorzitter van het uitvoerend comité. Chamberlain heeft tien zijner tariefrede- voeringen in boekvorm het licht doen zien. In de voorrede vraagt hy voor zyn voorstellen om een referendum, op Zwitserschon grond slag, en onafhankelijk van party-beginselen. telefoon M». ft 3 A D V E 11 T E N T I E N worden geplaatst I5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Croote letters worden berekend naar plaatsruimte. Over de geheels aarde verspreid. In het tractaat tusschen minister Hay en den Panamaschen gezant gesloten, wordt naar de „Times” meldt, bepaald, dat aan do Vereenigde Staten het uitsluitend beheer van de politie, het rechtswezen, het genees kundig toezicht enz. op de bekende strook gronds aan beide zyden van het kanaal wordt afgestaan. Nog meer grond wordt afgestaan voor den aanleg van andere kanalen, Ook worden eilanden, du kustlijn binnen de zona, havens en kolenstations aan de Ver eenigde Staten overgedragen, terwyl de republiek Panama belooft geen voordeelen van eenzelfden aard aan andere mogend heden toe te zullen staan. De steden Panama en Colon blyven nominaal onder het gezag der nieuwe republiek, maar wanneer do politie of iels anders te wenschen mocht komen over te laten, zouden de Vereenigde Staten ze tot zicli kunnen trekken. In ruil hiervoor zouden do Vereenigde Stalen aan Panama by de bekrachtiging van het tractaat een som van 10,000,000 dollars uitkeeren en 250,000 dollars jaarlijks, te beginnen over negen jaar. De sonverciniteit van Panama over het eigen gebied, wordt erkendde Vereenigde Staten beloven er geen inbreuk op te maken en verklaren geenszins den wensch te koesteren zich van eenig ander gebied van staten vaft Midden- of Zuid-Amerika meester te maken. Een offlcieele verklaring betreffende den inhoud van bet tractaat is nog niet gedaan. De Chineesche regeering heeft aan een Fransche maatschappij concessie verleend voor den aanleg van een spoorweg van Hokow, op de grens van Tonkin naby Laokai, over Mongtse naar Yunnan, met het recht De uitslag van de verkiezing voor het Pruisische Huis van afgevaardigden is dat gekozen zyn 148 conservatieven, 54 vrye conservatieven, 97 leden van het centrum, 79 nationaal-liberalen, 23 leden van de vry- zinnige volks| artjj, 8 van de Vrijzinnige Vereeniging, 13 Polen, 2 Denen, 2 leden van den Bund der Landwirte, 2 anti-semieten en 5 wilden. ’De conservatieven winnen 4 en verliezen 8, het centrum wint 2 en verliest 5, de nationaal-liberalen winnen 12 en ver liezen 7, do Vrijzinnige Vereeniging verliest 2, de wilden verliezen een en winnen 5 xetels. Dc Post deelt mede dat nog volstrekt niet besloten is tot een verblijf van den Keizer in het Zuidea, gedurende den winter. Alleen hebben de dokters den Keizer den raad ge geven, zich nog te ontzien en in den ruwsten tyd van den Duitschen winter, de maanden Januari en Februari, een zachter klimaat op te zoeken. Voor dien tyd zal de wond van de operatie ook stellig genezen zyn. Opnieuw heeft Combes gedaan wat men van hem vermoedde: hy heeft zich door de uiterste linkerzijde laten voortdryvon, en in den Senaat by de handeling van de hooger onderwijskwestie, de congregaties uitge sloten, in weerwil van de verklaring, den vorigen dag door den minister van onderwijs Chaumié afgelegd, dat hy de vryheid van on derwijs erkent en dit zal plaatsen in een onaantastbare stelling op het terrein van recht en rechtvaardigheid. Daarmee is moeilijk fe vereenigen het be toog, door den minister-president Vrijdag in den Senaat gehouden, nl- dat de vrijheid van onderwijs geen natuurlijk recht is. Er wordt dan ook van gesproken dat Chaumié zal moeten aftreden. Maar het belangrijkste waren wel de rede voeringen van Combes en Waldeck Rousseau betreffende het amendement-Delpech. In plaats van het regeeringsvoorstel om vryheid van hooger onderwijs te laten bestaan en slechts opgave van en toezicht door de overheid voor te schrijven, wilde dit amende ment uit de verklaring der directeuren van onderwijs inrichtingen dat zy niet tot een ongemachtigde orde behooren, de woorden non antorisé schrappen, waardoor eenvoudig alle orden worden getroffen. Deze diepingrijpende verandering in het voorstel der regeering, werd door het hoofd der regeering eenvoudig overgenomen. Zoo- al| we reeds zeiden, bestreed hy dat de vrij heid van onderwijs een natuurlijk recht is, wat z. i. wel hot geval is met vrijheid van geloof, van gedachte en woord. Maar dat was niet het eigenlijke motief. Hy zette daarna uiteen den grooten invloed dien de scholen der geestelijke orde hebben, vooral in de ambtenaarswereld. In het leger kan men zeggen dat geen enkel officier zyn kin deren naar een openbare onderwijs inrich ting stuurt. De orde-broeders zien door hun toetre ding af van het recht zelf te handelen, over zichzelf te beschikken, en aan hét gemeen schappelijke leven deel te nemen. Welke waarde kan men hun dan als opvoeders toekennen P Hun rol is geweest do natie in tweeën te deelen. Het amendement Delpech geeft een be ginsel aan. Men moet een nauwkeurigen tekst hebben die aan het congregatie-onder wijs een einde maakt, zoodat het aan een latere regeering niet mogelyk is het weer te doen opleven. Toen na deze redevoering Waldeck-Rous- seau het woord vroeg, ontstond er een al- gemeene beweging van belangstelling, maar de rede stelde velen tot op zekere hoogte te leur. By de stemming behaalde Combes, in weer wil van den af val van Waldeck-Rousseau en de groep der Union républicaine, de over winning. Met 147 tegen 136 stemmen werd het amendement-Delpech aangenomen. De meerderheid is klein, maar ze is er. Waarschijnlijk zal echter deze stemming van grooto gevolgen blyken Chamberlain maakt aanstalten om nog krachtiger dan tot nog toe den tarief-veldtocht voort te zetten. De voortdurende aanvullen van de liberale pers op de onjuistheden die Chamberlain telkens begaat, vooral wanneer by statistieken mededeelt en daaruit con clusies trekt schijnen hem niet alleen kregel te maken, doch hem te prikkelen tot tegen spraak. Maar hy heeft niet den tyd om alle gegevens, die hy voor zyn betoog dienstbaar acht te bewerken, en nu heeft hy geleerde hulp ingeroepen. De Éngelsche bladen melden, dat de profossor in de economie Hewins zyn verschillende betrekkingen heeft neergelegd om als particulier secretaris en economisch adviseur van Chamberlain op te treden. Het zal de taak van prof. Hewins zyn, om de gegevens die Chamberlain noodig heeft voor zijn betoog, byeen te brengen, te schif ten, te groepeeren en daaruit wetenschappe lijke conclusies te trekken. De Tarif-reform-ligne heeft haar statuten gepubliceerd en vraagt nu geldelyken steun. Mevrouw Harkort, die met Marie langzaam naar de kleine tuindeur gegaan was, die op straat uit kwam, bleet staan. >Het is niet alleen door het tragisch conflict-, voor zoo onverstandig en klein zielig zul je me toch niet houden, dat je denkt dat ik daarom boos ben Zelfs indien je openlyk verklaard had, dat ja het in zoo’n gevaar voor je hoogste plicht zoudt houden, je vrouw de behulp zame hand te reiken, die zich in bewaring van die armen gegeven heelt.” Hendrik kuste geroerd de hand van zijn moe der. Dierbare moeder I Dat de hemel ons voor zulk een gevaar beware. «Zelfs dan zou ik bij rustig overleg dit voor heel rechtvaardig, voor geheel natuurlijk gehouden hebben, Maar te zien en te hooren met welk een onverholenheid je vrouw «Kiithe?” «Het uitsprak hoe zij zich de eenige goede op lossing van het conflict gedacht had, dat het in ■haar oogen eigenlijk geen conflict was.«* Dat ik, de moeder van haar man, ten laatste/alles wel beschouwd, haar zeer onverschillig ben.” «Gij miskent haar I” «Hoe zou het wel moeten zijn, als het niet •'Mama,” riep Hendrik vroolijk uit, er vak een steen van mijn hart, voor deze mededeeliug zou ik u een kus willen geven! II aha I Manitius I Manitius I” Mevrouw Harkort was verbaasd »Jc zal nog met verdriet en schrik eindigen I” „Neen, mamaatje, lachte Hendrik, die is onge vaarlijk I” «Zooals iedere wolf in schaapskleeren. Een moederoog ziet scherp I” »A1 te scherp maakt kortzichtig. Vergeef mij, moeder, maar van dezen Manitius zou ik u dingen kunnen vertellen, dingen, ah niet een eed mijn tong aan banden gelegd had.” 'Des te erger, ging mevrouw Harkort verder, zonder zich in de war te laten brengen, wanneer je dingen van hém weet, die 'Maak u niet ongerust, moedertje. Was im Dunkeln wird gesponnen, frei soli es einst ans Licht der Sonnen 1” Dij het woordje „Dunkeln" verdonkerde het gezicht van mevrouw Harkort „Spot niet,” zeide zij ernstig, ,ja, im Dunkeln wanneer je mijn moederlijke waarschuwing niet genoeg is, blijft er niets anders over, als je alles te zeggen," 'Ik herken u niet meor, mamawat is er dan toch gebeurd 'Im Dunkeln, ja, im Dunkeln," herhaalde me vrouw Harkort veeltieteckenend, als dolksteken gingen mij die woorden door ’t hart. „U maakt me wezenlijk angstig.* Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? inidd. zoo’n naaste bloedverwant gold God verhoede, dat Marie’s lot nooit op eenzelfde wijze in haar handen gelegd wordt. «Mama 1” «Ik kan het je niet verloochenen, ik ben zeer tegen je vrouw verbitterd." «Maar ik bid U, vergeef haar toch deze, door haar jeugdige levenslust verklaarbare, al is het geen tactvolle, openhartigheid." «Ik zeg je," antwoordde mevrouw Harkort. dat dit nu het laatste is. De laatste oorzaak, dkt ik mijn boosheid niet langerAmeester kan blijven. «Hoe?” «Zou Katne werkelijk met ho«’ arg waan «Argwaan vroeg nu mevrouw Harkort op haar beurt verwonderd. «Zij heett mij zoo juist onder tranen b kend, dat zij meende, dat gij met van haar hieldt.” Mevrouw Harkort’s ernstig, goedaardig gezicht kreeg eene zachtere uitdrukking. «Zou ik niet van de vrouw van mijn zoon houden, wan neer «Omdat zij een koopmansdochter is en geen kind van een professor, zooals ik.” «Integendeel," antwoordde de vrouw van den professor bedroefd, «ik zou willen, dat ze alle eigenschappen bezat, die men aan den koopman toekent de degelijkheid de «Mama, ik begrijp u niet Die gelaatstrekken van de vrouw van den lessor werden strenger, «Ik kan je niet verl dat mij haar doen 'en- laten boos maakt." 'Haar doen en laten vroeg Hendrik uiterst verwonderd. Ja, waar heb jij dan je oogen «Oogen Ja, zij is niet in elk opzicht een verrukkelijk, lief wezen Vol blijmoedigheid, vol teergevoeligheid, met fijn gevoel voor ’t schoone." 'Zoo heb ik tot nu toe eveneens gedacht.’’ 'Vanwaar dan opeens die verandering Heelt zij Jiet aan liefde en opmerkzaamheid jegens u laten ontbreken Neen, integendeel. Haar opmerkzaamheid voor mij heeft zich in de laatste dagen verdubbeld. Dat is mij juist een bewijs van haar schuld' gevoel.” «Haar schuldgevoel.” «En dat zij vermoedt, dat ik bemerk, dat ik zie," ging mevrouw Harkort met klimmende op gewondenheid voort, wat gij onbegrijpelijkerwijze niet zien, niet bemerken wilt.” Maar zeg dan toch eindelijk moeder, wat be- teekent dat,” riep HendHk. Je vrouw is coquet, lichtvaardig. En van lichtvaardighe d tot ontrouw is mAar een klein pasje." 'Mama," zei Hendrik zich met moeite beheer- schend, «voor dtrgelijk beschuldigingen moet men toch oorzaken, bewijzen bezitten, anders »Kort gezegd, het past voor oen jonge vrouw niet met een vriend van haar man op een wijze om te gaan, zooals KAthe dat met mijnheer Manitiu^doet Het sombere gezicht van Hendrik klaarde plot seling op. ,Met Ma-ni-tius »Ja, zei mevrouw Harkort gebelgd, »en ik be grijp niet hoe je dat dulden kunt."

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1