ao OP: n rouda. Aieurf* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken t Vrijdag 4 December 1903. 42ste Jaargang. No. 9278. en Bulleiihuitlscli Overzlcbl. Cothen. IZEN lirwMsarrixt, FEUILLETON. Echt** van N KISTHOUT, Inzeniling van Advcrtentiën tol 1 uur d<* miihl. Engeland en Frankrijk VTEN in alle 1 H 258. egen aanslui- <MAN dt Zn ^Wordt vervolgd.) tl gratis. et Rijks Inter relation No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dage! ijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Noinmers VIJF CENTEN. !N in alle aftne- og- en Heining- KEN- en DEN- zeer lagen prjjs en 5 duiniecke rende prijzen en houthandelaar Een verhaal nit het moderne leven. (Uit het Duitsch van W. zu» Hkhlzn.) kLTJES (voor 1 jonge vrucht- 12 ct. per stok. OUT, 8P00R- IPALEN, HEI- verkrjjgbaar DE VI8CH- GROEDEN voor i gulden. >r geschikt voor (taarten, enz. GEBINDTEN, me Warandé, van Gas- en SPARREN. EN, PEN <u BOO- aar voor per- i K. M. 1, - i (X85 JWrc- fofaookt ▼oor da* ?ebvi* M Ah nl van sbruikes. BERGROEDEN, rten. 30 tot 40 voet n te zetten (allen Frankrijk. Een merkwaardige ontdekking is gedaan in de cel van Romain Daurignak, die voor zpn aandeel in de zaak Hnmbert op ’s Rjjks kosten logeert te Poissy. Men heeft daar namelyk voor een waarde van ongeveer 1000 francs gevonden aan robynen, briljanten en paarlen. Hoe zy aan het oog van de justitie konden ontsnappen, is een raadsel. De edelgesteenten zullen nu wel ten goede komen van de schnldeischers, waarvoor van deze zjjde pogingen in het werk gesteld zullen worden. Dr. Dieulafoi acht blijkens zijn rapport het serum van dr. Mannoreck onvoldoende «OUDSCHE COURANT De BURGEMEESTER, van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den ie December 1903 executoir is verklaard Het kohier no. 4 van de belasting op bedrijfs en andere inkomsten over het belastingjaar 1903/4, Dat voormeld Kohier ter invordering is ge stold in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 3 December 1903. De Burgemeester voornoemd. R. L. MARTENS. volgend leven gehad, als niet een onvoorziene omstandigheid een onbevredigend slot aan dezen kleinen roman gemaakt had. Hoe duidelijk zag hij de personen nog voor zich den stadsont vanger Braun, die meestal zenuwachtig onrustig waszijn kleine ziekelijke vrouw, en hun knappe beminnenswaardige dochter „Else«, die met volle teugen van de heerlijkheden dezer vaart genoot en met naive zorgeloosheid steeds het gezelschap van den schilder zocht, als zijnde haar eenige geestverwant onder de vele reizigers. Als twee goede kameraden hadden ze samen, zoowel aan boord als bij kleine uitstapjes aan land, met el kaar verkeerd. Alle schetsen in die portefeuille waren zeker onder de oogen van Else Braun ont staan althans tot op den dag waarop haar vader de ontvanger, onverwacht zijn besluit te kennen gaf, dat hij de pas half afgelegde reis moest af- breken en naar M. terug keeren. De beide jonge menschen, die misschien bij langer samen zijn een verbond voor het leven gesloten zouden hebben, hadden nu nauwelijks tijd om afscheid te nemen. Bernhard kon zich nog heden zeer goed het gevoel van weemoed te bin nen brengen, dat hem overviel bij die onver wachte scheiding, en nog zag hij die slanke meisjesgestalte, met haar doek een laatst vaarwel wuivend, in de roeiboot staan, die de familie Braun naar den oever bracht. Toen nam hij zich stellig voor, dadelijk na zijn terugkeer, naar M. te reizen en, met het recht van op reis gemaakte kennis, den ontvanger eens te be zoeken Zooals het echter met meer voornemens gaat, Telefoon Xo. 82 A I) V E 'I' E NTI EN worden geplaatst 1—5 regels 1'1 50 Centen: iedere regel nicN'r 10 Centen Groote letters worden berekend tiaar plaatsruimte. Het ministerie Giolitti heeft eergisteren in de Italiaansche Kamer zyn program ontwik keld. En hoewel de aanvallen in de pers der uiterste linkerzijde, ook na den dood van Rosano, bleven voortduren, hoeft de Kamer het program van het kabinet met aanhoudende toejuiching begroet. Dat wil echter niet zeggen, dat de aanvallen van de linkerzijde in de Kamer niet zullen worden voortgezet. De volgende dagen zullen, by do bespreking van bet program, bet tegen deel toonen. Maar van één zaak is de minister zeker: van het vertrouwen des konings. De wijze waarop Victor Emmanuel zyn minister be handelde, toen hij na den dood van Rosano den koning te San Rossore bezocht, toonde dit op onmiskenbare wijze. Zal dit ver trouwen, hoe onontbeerlijk het ook zijn moge en van hoeveel waarde voor den minister, voldoende zyn om hem over de moeilijkheden van den toestand heen te helpen P En de toestand zal moeilijk zyn. Niet alleen hebben de socialisten, die steeds meer onder de leiding van Enrico Ferri komen, besloten de nieuwe Regeering met alle mid delen te bestrijdenook de overige fracties» der uiterste linkerzijde, behalve de groep- Marcora, sloten zich bjj deze oppositie aan. Het slot van het ministerie hangt nu ai van het centrum, dat onder de leiding van Son- nio staat. Wordt bewaarheid, wat uit Rome wordt geseind, dat het centrum aanstalten maakt om zich bij de oppositie aan te sluiten, dan is het lot van Giolitti’s kabinet weldra bezegeld. De linkerzijde hield een bijeenkomst, waarin deze motie werd aangenomen „Overwegende Muunvii- n I* den um de» monRgd irereldbe- heden viel het hem moeielijk te gelooven dienstbode zijner zuster diezelfde Else van voorheen was, ofschoon het bij de juistheid der vergelijking en haar zichtbare ont roering toen ze hem weder zag, aan geen twijfel onderhevig was. Nadat hij het portret wel twintigmaal opgenomen en weer neergelegd had kwam hij tot het besluit dat deze onbegrijpelijke geschiedenis hem geen rust zou laten voor hij dit raadsel opgelost had, en daar hij de man niet was, om zich lang door onzekerheid te laten kwel len, was zijn handkoffertje gauw gepakt en reisde hij denzelfden dag nog naar M waar hij ’s nachts aankwam. Toen hij den volgenden morgen in zijn hotêl zat te onbijten maakte hij met den hotelhouder een praa’je, waarin hij terloops ook den naam Brann, de Stadsontvanger, mengde. «Is die heer hier nog altijd in betrekking?* vroeg Hellwig. oprukken naar Dzjiangtse, nA Lliassa de be- langste stad van Tibet. Daar zal Young- husband trachten, de onderhandelingen met de Tibetanen te hervatten. Er is vooralsnog geen sprake van een blijvende bezetting van Dzjizangste, nog van een oprukken naar Lhassa. Het rapport over het groote schandaal van do centrale administratie der posterijen te New York is gepubliceerd. Er blijkt uit dat de bedriegerijen der hooge ambtenaren begonnen in 1893, en sinds dien |ot voor korten tyd zijn voortgezet. Zy pleegden hun frauduleuse handelingen voornamelijk door het vragen van handgiften van do leveranciers aan den staat. Men be rekent dat er voor een bedrag van 4 millioen dollars op die wijze door de leveranciers is uitgedeeld. Het verlies, dat de Staat lydt, is echter veel grooter, daar de oneerlijke ambtenaren in ruil voor het geld dat zy ontvingen, aan de leveranciers toestonden hun leveringen tegen ontzaglijke pryzen te noteeren, zoodat de schatkist daardoor voor 30 A 40 millioen dollars bestolen is. Tegelijkertijd met de postambtenaren zullen verscheidene groote leveranciers ook ver volgd worden, voorname fabrikanten, van wie sommigen thans een hooge politieke plaats innemen. Heel gemakkelyk gaat dat echter niet. De democratische party juicht in zoover te recht, dat de beklaagden allen tot de repu- blikeinsche party behooren. Maar tegenover den republikeinschen pre sident Roosevelt helpt hun dat niet veel, want deze verklaart dat de feiten zijn be gonnen vóór hy verkozen werd, en dat hij het onderzoek en de vervolging gelast heeft. Verspreide Berichten. allerlei omstandigheden hadden samengewerkt om dat plan te verijdelen nieuwe indrukken, die zich van hem meester maakten, verdrongen de oude en. voor hij het zich zelf bewust was, had hij zijn lieve bruingevlokte reisgenoote totaal vergeten Wel was hem, bij de herinnering aan zijn Noordsch reisje, dikwijls in de eerste jaren den lust bekropen die Else Braun weer te zien Dat dat weerzien acht jaar later, onder zulke zeldzaam veranderde omstandigheden plaats zou hebben, dat hij haar de ontvapgersdochter, als keuken meid bij zijn zuster zou ontmoeten, dat had hij nooit kunnen droomen. Nog I dat de Braun 103. zich er voor, 27 tegen terwijl nog 27 niet waren opgekomen. Daar Kossuth, die presideerde, niet door hot uitbrengen van zyn eigen stem, den door slag? wilde geven, nam hy zijn ontslag als leider der party. Sinds eenige dagen zyn onderhandelingen gaande tusschen enkele leiders der Hon- gaarsche Onafhankelyksparty en de regoe- ring. Er zouden wederzijds concessies worden gedaan en de icgeering zon moeten beginnen met de pas ingevoerde „dubbele-zittingen” in het Huis van Afgevaardigden weer te laten vervallen. Het is echter Frans Kossuth, van wien deze vredesvoorstellen uitgingen, niet mogen gelukken, zyn partygenooten te over tuigen van de wenschelykheid der door hem voorgestane politiek. In een gisteren gehouden bijeenkomst der Onafhankelijkheidsparty, werden Kossuth’s voorstellen behandeld. 27 leden verklaarden Dc Badensche Landdag is eergisteren, in tegenwoordigheid van de prinsen Karl en Max, geopend. De toestand van 's lands financiën is, blijkens de openingsrede, on gunstig. Als terugslag var. de oeconomische crisis op de schatkist is er op de begroeting een tekort van 11 millioen mk, by welke som nog een paar ifaillioen komen die de regeering op de vorige begrooting te kort is gekomen. Tot dekking van het deficit stelt de regeering een verhooging van de inkomstenbelasting en van de belasting op de kapitaal-ronte voor. Verder kondigt de regeering de vervulling van hare onlangs gedane belofte nopens de afschaffing van bet „getrapte” kiesrecht aan. De verkiezingen voor dé Tweede Kamer zullen, volgens de nieuwe kieswet, geschieden op den grondslag van het algemeene, gelijke, geheime en recht- streeksche stemrecht. Tevens zal de regeering echter het ledenaantal van de Eerste Kamer door vertegenwoordigers van de oeconomische beroepscorporaties en door gemeentelijke ambtenaren versterken, en aan dat lichiam grootere invloed dan totnogtoe worden toe gekend op de staathuishouding. Ten slotte verlangt de regeering een belasting op de groote magazijnen. De algeheele herziening van het belastingwezen en de invoering van een vermogensbelasting zal pas binnen enkele jaren te wachten zyn. Hebt u dan dien heer gekend, mijnheer vroeg de kastelein. «Zoo eenigszins antwoordde Hellwig. Jk leerde hem kennen op een reisje, nu acht jaar geloden' en meende hem, nu ik toch hier ben, eens te bezoeken.* «Dan komt u te laat, mijnheer, want hij is zes maanden geleden gestorven. Hij eindig Ie zijn leven als zelfmoordenaar nadat hij zag, dat zijn ontrouw niet langer verborgen kon blijven. «Watheeft hij zich aan de gelden der stad vergrepen Daar zag ik hem niet voor aan Ook hier was niemand, die er aan dacht, dat hij al gedurende tien jaren de gemeentekas bestal en de commissie van contóle welke een te groot vertrouwen in hem stelde, door valsche boekingen om den tuin leidde Nu begreep Hellwig waarom de' ontvanger op reis zoo onrustig en zenuwachtig was en zoo on verwacht zijn plei zier reisje afbrak om met koorts- achtigen haast huiswaarts te koeren. «Arme Else dacht hij, hoe vreugdeloos moeten de jaren geweest zijn, die ge aan de zijde van zoo’n vader doorgebracht hebt I* «Toen Braun de hand aan zich zelf geslagen had* vroeg Hellwig verder, .kwam natuurlijk alles uit, maar hoe liep het toen met zijn familie af?" De vrouw was al lang ziekelijk en stierf weinige dagen na haar man, waarna onmiddelijk beslag gelegd werd op de nalatenschap om althans een gedeelte der schade te dekken 5) Een zucht van vorlichting ontvlood hem ter wijl hij het portret opmerkzaam bekeek fluisterde hij«Natuurlijkzij is het. Hoe is ’t mogelijk dat ik haar niet dadelijk herkende Duidelijk, alsof niet acht jaren maar slechts zoovele weken voorbijgegaan waren sinds dien tijd steeg de herinnering aan dien schoonen Noordsche zomerdag voor zijn geest op. Hij had toenmaals een plaats genomen op een der behagelijk ingerichte toeristenstoombooten. die alle jaren bij gunstig weer en gij, langs de Scandinavische kusten naar de Noordkaap varen. De Noordsche natuur met haar indrukwekkende tafereelen maakte een overweldigden indruk op zijn voor schoonheid zoo ontvankelijk gemoed en verschafte hem vele genotvolie uren. Tevens ont brak het niet aan kleine genoegens van anderen aard, waaraan dit aardige meisjeskopje met haar zachte trekken en sprekende oogen hem maar al te sterk herinnerde. Hij was toen aardig op weg, om in allen ernst op dat lieve, zeventienjarige kind te verlieven en het Noordsche reisje had waarschijnlijk een beslissenden invloed op zijn In diplomatieke kringen te Petersburg wordt beweerd, dat Engeland en Frankryk dAAr en te Tokio hun invloed uitoefenen om tot een vreedzame oplossing der tusschen Rusland en Japan hangende geschillen te geraken. Hiermee strookt niet bepaald wat de Lon- densche Morning Post dezer dagen over de Russisch Japansche quaestie uit goed inge lichte bron zei te vernemen. Het is onjuist, daarop kwam die informatie neer dat Japan de Russische positie in Mantsjoerye zou willen erkennen. Integendeel blijft het nakoming van gedane ontruimingsbeloften eischen. En wat nog meer beteekental treedt Japan in dezen alleen op den voorgrond, er zyn toch andere mogendheden, die zich op een gegeven oogenblik niet onverschillig zullen gedragen tegenover het Mantsjoerjje- vraagstuk. Japan kan en zal niet alleen" handelen. Zy, die zich nu verwonderen over de onwerkzaamheid der andere mogendheden, zullen ten slotte zien, dat Japan toch niet alleen staat Wie of nu met die andere mogendheden zyn bedoeld Engeland, Amerika Maar ’t is dan toch opmerkelijk, dat men nog niets hoort van een toegeven van Rusland in de ont- ruimingsquaustie. Eer heeft het er allen scbyn van, of Japan, hoogstens, zich met eenige vergoeding elders zal moeten tevreden stellen. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Tokio heeft een „onpartijdig” onderzoek in gesteld naar den toestand en kan op grond daarvan verzekeren, dat de pers in Japan wel poogt door sensatieberichten de ongerust heid levendig te houden, maar de Japansche Regeering groote voorzichtigheid en terug houdendheid in acht neemt. Want de regee ring van Japan schrikt evenzeer terug voor een oorlog als die van Rusland. Zoodat men daarom reeds hopen mag, dat er wel een accoörd tusschen beide, na lang onderhandelen, zal getroffen worden. In een officieuse mededeeling betreffende de expeditie naar Tibet, geeft deEngelsche regeering te kennen, dat nog geen tijdstip vastgesteld is voor het vertrek der expeditie, hoewel kolonel Macdonald druk bezig is met de toebereidselen. Deze trekt rechtstreeks naar Chamba Tsjang on voegt zich by het daar reeds aanwezige gezantschap; vervolgens zal men dat het ministerie, door zyii samenstelling, zijn steun meer toont te zoeken in persoon lijke condities, dan in party-program en volks kracht, en daardoor geen waarborg leveit voor bevrediging der te lang verwaarloosde behoeften van het land, keurt de uiterste linkerzijde de wy’ze, waarop de crisis is op gelost, af.” Waarschijnlijk zal deze motie, eenigszins gewijzigd, heden in de Kamer worden inge diend. EN en zware ter bestemder

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2