ituut. IVEB rkt rc a i Iffl. iltk te letten VALSCHE MUNT. chels, 1st er”, teuten- en Advertentieblad voor Gouda, en (hunt re ken. No. 9282. Woensdag 9 December 1903. 42ste Jaargang, Bullenhiiiilseli O verzicht I en Ballons. RATEN, iACHELS. ■n pen. IN LOOX. iterl eidir.g ZONEN, OS, jouda. FEUILLETON. KENNISGEVING. tregen aanslui- van Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. II 724, I KMAN Za Wordt vervolgd.) ld gratis. het Rijks Infer a verkrijgbaar DE VI8CÉ- olie I» lUiUUN nr. 117. mooie collectie oerintz van ge- velende IJL, MART Lz. me Cenze VLOEILICHT, en degelijk. licht houdt, is INS. «j, len ook in fiOlINIIi: Uil lil\T i OUDE lAMMER AN Uit h't Duitsch van K. Orth. Feletoon No. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzónderlijke Nommers VIJF CENTEN. aar bij j EU* Jz. i vi.n achiht'iil ti kurk slPixIs voor- 3 aannt'lt r h'trtrti PR en een :m voor I. Bonne mine a mauvais jeu” makende, [arden ook zy voorloopig van de ob structie te zullen afzien. En daardoor is de vrede over de geheele linie hersteld. Het nieuwe Spaansche Kabinet, dat zoo in alle haast voor ’s Konings bezoek aan Lissabon ineengezet moest worden, is dun ten slotte toch door Maura gevormd. De nieuwe premier Manra is een man, wiens optreden eenige jaren geleden met veel verwachtingen werd gezien, doch hy heeft daaraan niet beantwoord. Hy had van zich doen spreken als voorstander van een revolutie van boven, ten einde te ontkomen aan een revolutie van underop. Van allo door hem zeer urgent geachte hervormingen kwam echter niets, toen lig achter de groene tafel zat. Thans heeft hg het vertrouwen des volks dan ook verbeurd en zyn Ministerschap zal aan Spanje geen beterschap brengen van de steeds dieper en dieper invretende organische kwalen, waaraan dit land Ijjdt. jaar voor per- in K. M. 1, worden nfgele- pakjes van mj- i een Ned, on* in Nom nier or. n nevenstaand Wet gedepo- Telefoon Ne. 92 A V E R T E N TI E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel inwr 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. overwinning behaalden. Mot 45 tegen 28 stemmen werd een voorstel van Franz Kos suth aangenomen, dat eerst door den leider der onafhankelykheidsparty aan de goedkeu ring van Tisza was onderworpen. Daarin werden twee eischen gestelddat het besluit omtrent bet houden van dubbele zittingen niet zal worden uitgevoerd, en dat du min.- president verklaren zal, dat het recht der na tie up de invoering der Hongaarsche taal, ook ia het leger, door do wet dus door de kroon in vereeniging met de volksvertegen woordiging - zal worden erkend. In de Zaterdag gehouden bijeenkomst van het Huis legde Kosputh dit besluit van zgn party aan de Regeering voor. Hjj wees er op dat dit geenszins beteekent, dat zyn parly de wapens zal neerleggen, maar dat zy be reid is, om de obstructie te staken, indien hare beide eischen door de Regeering worden erkend. Graaf Tisza kroeg oumiddellyk daarop het woord voor een regeeringsverklaring; zyn standpunt uiteenzettende, zeide de mi nister president, dat hy bereid is het besluit over bet houden van dubbele zittingen te la ten vallen, een hervorming van het kiesrecht voor te stellen en dat hy geen bezwaar heeft om het standpunt van de Kossuth party in de quaestie der commando taal, dat ook zyn standpunt is, door de volksvertegenwoordi ging in een kamerbesluit te doen vastleggen. Deze verklaring werd met luide Eljen-kre- ten begroet. De volkspartij en de groep Szederkenyi, die eveneens aan de obstructie deelnamen, zyn thans te zwak om die alleen door te zet ten. „Duiiuu verklaarden NIEME1JEB, REN. •ommlnffen, o-beenen en tjem.zwakte nr. ziekten ryen, i’or- Het centrum in den Rijksdag heeft de Februari-verordeningen die de Keizer in het begin van zijn regeering uitvaardigde, weer uit het stof der vergetelheid opgehaald en is van plan de regeering te vragen, wanneer de verbonden regeeringen die maatregelen in het belang van den werkenden stand denken uit te voeren. Zullen de verbonden regeeringen, zoo zal het centrum vragen nu, ter uitvoe ring van de keizerlijke verordeningen van Veel levenskracht is dit Kabinet ook niet toe te kennen, daar bet behalve de liberale en Republikeinsche oppositie, altjjd Villa- verde en zjjn groep tegenover zich zal zien. Zoolang het niets beslissende voorstolt zal men het wel laten zitten, maar zoodra het aan de uitvoering va» zjjn program begint, waarop ongeacht den economiscben toestand van Spanje, leger- on vlootuitbreiding als nummer een staan, dan zjjn zjjn dagen onge twijfeld getold. We zullen dan weer een wis- seling van personen krijgen, meer niet, zoo lang ten minste Koning Alphonsus niet het ingrijpend besluit neemt, waartoe hij nog niet in staat was, om met geheel nieuwe mannen het schip van staat in een geheel nieuwen koers te sturen. Naar de correspondent te Konstantinopel van do Köln, Ztg. verneemt, hebben de Rus sische en Oostenrjjksch-Hongaarsehe rogoe- ringen nog niet gerepliceerd op het jongste antwoord van de Porte. Vermoedolijk echter zullen de beide mogendheden zich in don loop dezer week mot een nota tot deTurk- sche regeering wonden. In die nota zullen ook de beide civiele ambtenaren worden ge noemd, die voortaan toezicht moeten uit* oefenen op de bestuursdaden van Hilrai Pasja. Deze beide ambtenaren zullen door den Sultan officieel moeten worden aangesteld. 01 in de nota reeds de officieren zuilen worden aangewezen, die aan het hoofd worden ge steld der gendarmerie in Macedonië, valt te betwijfelen. Men gelooft, dat aan het hoofd der gendarmerie een Italiaan zal worden geplaatst. Dit zou dan als een concessie van Oostonr(jk-Hongarije en Rusland aan hot adres van het Kabinet-Gioletti zjjn op te vatten. Italië toch voelt zich door het succes der Balkan-politiek der beide andere groote mo gendheden in zjjn belangen geschaad, en moet op de een of andere wijze worden tevreden gesteld. Ook gaat het gerucht, dat zal worden be proefd, zooveel mogeljjk Engelsche officieren voor de gendarmerie te winnen. President Roosevelt opende gisteren te Washington de gewone zitting van het Con gres met de jaarljjkscbe boodschap. Naar aanleiding van den strijd over de trust zei president Roosevelt dat zeer veel gedaan was door de oprichting van oen de partement voor Arbeid en Handel, welks doel is Inlichtingen te verschaffen aan de uitvoerende macht, en het Congres in staat te stellen wetten uit te vaardigen, om te voorkomen dat weinigen bevoorrecht worden zuster van u aanzien.* «Waarlijk? En ik denk altijd, dat men mij voor een oude vrouw aan ziet.* «Och dat kan u geen ernst zijn daarvoor ziet u er voel te frisch en blozend uit, en menig bleek- wangig dametje kan u om uw gezond en bloeiend uitcrhjk benijden «O 1 wat gezondheid en levenslust betreft ga ik nog voor monige twintigjarige niet op zij, maar wat helpt mij dat fZij zuchtte hoorbaar) «’t Zal misschien zoo heel iang niet meer duren, dat ik, als grootmoeder; onherroepelijk tot de oudjes behoor." ,Uw dochter zal dus spoedig trouwen is ze nog niet erg jong?* «Ruim achttien jaar. Denkt u dat het nog te vroeg is «Ik veroorloof mij niet dit te beoordeeleo, maar ik geloot wel dat ik, als het geluk had huisvader te zijn, mijn dochter vóór haar eenentwintigste jaar geen huwelijk zou laten sluiten. Als men zooveel ongelukkige gevolgen van te vroeg geslo ten echtverbintenissen gezien heelt «Daar hebt u wel gelijk in en deze verloving is ook veel vroeger tot stand gekomen dan mij aangenaam was Ik geloot echter dal die Hart wig een fatsoenlijk jongmensch is, of vergis ik mij soms hierin «Zeker niet, waarde mevrouw; hij zal uw doch- ter op de handen dragen en voor u een bemin- nenswaardig schoonzoon zyn.* Ja, maar van liefde en beminnelijkheid kan men niet leven. «Is hij ook een degelijk man van zaken «O ja, althans zoo lang hij onder goed toezicht werkt.* Een sombere trek verduisterde ’t gelaat der weduwe terwijl zij vroeg t U denkt du», dat hij ongeschikt is zelfstandig op Ie treden 1“ Hm, ik voor mij betwijfel het. Niet dat hij achteloos is, of dat hem ijver ontbreekt, maar iemand van zijn jaren heeft meestal nog niet het bewustzijn van verantwoordelijkheid en den ernst, die voor het hoofd eener zaak vereischfen ziju.’ Mevrouw Rummler legde haar koekje neer 't scheen of haar lust voorbij was. «Nu, voor een windbuil is myn geld te goed,* zei ze. «Om Godswil mevrouw!' riep Schikaro, schijnbaar verschrikt, «u moet me niet verkeerd begrijpen Ik denk er niet aan iets ten nadeele van mijn jonnen vriend te zeggen en het zou mij leed doen als een eenvoudig gezegde - »Windt u maar niet op, mijnheer,» viel ze hem bits in de reden. »Op een bloot gezegde zal ik geen bestaanden toestand veranderen, maar u, die het goed met Frits schijnt te mceoen, geeft mij toch door uw opmerkingen veel te denken. Ik zal hem nog wat nauwkeuriger nagaan en mijn dochter behoeft met haar huwelijk ook geen haast te maken.» Zij brachten hun gesprek op andere onder werpen over, zoodat de jonge lui, die met van vreugde stralende gezichten terug kwamen hen in druk disemrs vonden. Den volgenden dag was echter de indruk van het gesprek geheel verdwenen en toen hij tusschen de statige mevrouw Rummler en haar lieve doch ter in, het aan ’t water gelegen Schlattwalder uit- spanningslokaal betrad was hij even vroolijk en opgewekt als het weder helder en schoon Ofschoon de weduwe Rummler’s levens bloeitijd achter den rug had kon zij nog voor een knappe vrouw doorgaan, hoewel haar eigenzinnigheid en wilskracht teekenend gelaat het raadzaam maakte, liefst goede vrienden met haar te blijven. Zij bevond zich op dit oogenblik in een min zame stemming, beantwoordde Hartwig’s vroolijke •cherts met een welwillend lachje en sprak het kelnerinnetje, dat de dampende koffie en een schaal koekjes hracht, vriendelijk toe. De bureauchef, Schikora, had onmogelijk beter tijdstip uit kunnen kiezen, om met de dames ken nis te maken, dan heden. Id een elegant zomerkostuum gekleed, glacé handschoenen aan, mst het voorkomen van den man, die zijn waardigheid bewust is, trad hij plötseling op de kleine groep toe en gat, na een beleefd onderdanige buiging voor de dames, zijn Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de arlt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, «lat op de Secre tarie ter visie is gelest een verzoek met bij lagen van hel Best uur der Goudsche Coöperaiieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging »Ons voor deel" te Gouda om vergunning lot uitbreiding der bovenbedoelde bakkerij door bijplaatsing van een derden heeteluchtoven in het perceel gelegen aan de Raam Wijk O No. 4’75 Kadastraal bekend Sectie D No, 2315; Ba», op Dinsdag den 22 December 1903, des na middags ten i1/, ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genómen. GOUDA, den 8 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 4 Februari 1890, wettelyko bepalingen maken over de vormen, waarin de arbeiders door vertegenwoordigers die hun vertrouwen be zitten, aan de regeling van gemeenschappe lijke aangelegenheden deel zullen nemen en tot behartiging van hun belangen by onder- handelingen met do patroons en met de or ganen van de regeering gemachtigd zullen worden Is een wetsontwerp te wachten betreffende verlichting van de erkenning van rechtswege van beroepsvereenigingen Betreffende de oprichting van Vertegen woordigende lichamen van de arbeiders (ka mers van arbeid) „tot vrye en vreedzame uiting van hunne wenschen en bezwaren ook jegens de overheidspersonen” (gelyk de Keizer beloofde) Het centrum zal de regeering geen ge noegen doen, met baar aldus te herinneren aan de democratische vleug die het buleid van den( Keizer in dun beginne kenmerkte. En daar ook de 80 sociaal democraten hun mond wel Zullen roeren over het niet nako men van de eens gedane beloften, kan men belangwekkende beraadslagingen by deze interpellatie vvrwachten. Den 4den Februari 1890 werden de verordeningen van den Keizer openbaar gemaakt, deu 20sten Maart daaraanvolgende trad Bismarck, die zich met hand en tand tegen de verordeningen verzet had, als rykskanselier af. Het ge rucht dat hy den Keizer, naar aanleiding van die verordeningen, met dreigend gebaar een inktpot naar liet hoofd heeft willen slingeren is juist dezer dagen op deugde lijke gronden gelogenstraft. Misschien weet prins Herbert von Bismarck echter nog wel in den Rijksdag belangwekkende historische bizonderlieden uit die dagen mede to dooien. Ook het antisocialistische arbeidscongres te Frankfort, waarop vele katholieke werk- liedenvereenigingen vertegenwoordigd waren heeft, gelyk men zich zal herinneren, onlangs aangedrongen op uitvoering van de Februari- verordeningen. Maar ter hoogste plaatse schynt men er liever niet meer van te booren. De onafhankelykheidsparty in de Hon gaarsche Kamer heeft besloten den strijd te gen de regeering te staken, en de obstructie niet langer voort te zetten. Dat is een groote overwinning, die het kabinet-Tisza heeft behaald. De uit Budapest ontvangen tele'- grammen melden over de geschiedenis van dit besluit der Kossuth-party het volgende Vrijdag hield de Kossuth-party een bij eenkomst, die den geheelen dag duurde en eerst tegen middernacht eindigde, met bet resultaat dat de vrienden van den vredo de vreugde te kennen zijn «waardencolléga hieraan te treffen. «Mijn vriend moet zeker opgebouden zijn,* voegde hij er bij, want ik wacht al een uur te vergeefs op hem, en daar ik zoo alleen zjjnde mij begon te vervelen, dacht ik er al over, om maar naar Neuenburg terug te keeren. Het was zeer begrijpelijk dat na wederzijdsche voorstelling door Fnt» Hartwig,’de weduwe Rumm- ler diens chef uitnoodigde aan hun tafeltje plaats te nemen, welke invitatie deze natuurlijk aannam. De heer Schikaro bleek een aangenaam onder houdend mensch in gezelschap te zijn, maar met alle voorkomendheid tegen mej. Martha, wist hij toch die gesprekken ter tafel te brengen, welke de weduwe het meest boeiden. Toen Martha een boottochtje op het meer voorstelde, waar haar moeder uit vrees voor ’t water op tegen was, deed hij een goed woord voor de jonge lui en verzocht de weduwe, als zij dan bepaald aan wal wilde blijven, zich dan zoolang met zijn gering gezelschap tevreden te willen stellen. Hij deed dit op zoo’n innemende toon en zag daarbij de weduwe zóó smeekend aan, dat deze haar toestemming gaf en de jonge lui hun gang liet gaan. Een hartelijken handdruk van Hartwig dankbaren blik van Msrtha beloonden hei zijn bemiddeling- Met welgevallen keken de achter blij renden het paartje na en Schikora zeiWaarlijk een schoon meisje, uw dochter, en als 't ware uit uw gezicht gesneden. Als ik het genoegan niet had gehad u te leeren kennen zou ik haar voor een jongere BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda, Overwegende dat in deze Gemeente en de omstreken gevallen van TYPHEUSE KOORTS voorkomen Gelezen een schry ven van de Gezondheids commissie, Bevelen de ingezetenen by vernieuwing aan om geen melk of water in ongekookten toestand te gebruiken. Gouda, den 8n December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. s

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1