>P: r ao VALSCHE MUNT, THEE. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9283. Donderdag 10 December 1903. 42ste Jaargang. kisthout, Buitenlandse!) Overzicht. n. ’lijders rrar Helft» ;n. ZONEN. FEUILLETON. TEN in alle ter 'bentemder Verspreide Berichten. 5T {Wordt vervolgd.) 1 I in alleafme- en Heining- Teletoon We. 81. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. EN- en DEN- leer lagen prjja en a duimache irkelgke hulp efkaartwor.lt Mtoudeu door immel. Ji'nder- En ik herhaal het u meneer Hartwig, *t is m’n laatste woord. LTJES (voor jonge vrucht- 12 ct. per stuk. >UT, SPOOR- ’ALEN, HEI- 'nde prijzen en houthandelaar iothen. ROEDEN vont gulden, geschikt voor larten, enz. GEBINDTEN, ieeau>e-h- n in don nam des rvaazdigd TCreidbó- Stoll- PARREN. EN- cu BOO- ERGROEDEN, en. tot 40 voet te zetten (allen Uit het Duitsch van K. Orth. RK te letten 'orden afgele- jakjes van vij* een Nqd. one i N om nier en nevenstaand Wet gedepo fiOlDSCHE OOKKANT. Op voorbeeld der heeren Wybergh en Monnypenr.y heeft, naar men uit Johannes- bnrg meldt, nu ook de bekende myndirecteur Cresswell zyn ontslag genomen, omdat hy de uitsluiting van blanke werklieden en den invoer van Chineezen in ’t algemeen belang verwerpt De beweging voor en tegen de Chineezen neemt in Transvaal met den dag toe. In eene te Johannesburg gehouden verga dering*’van blanken herinnerde advocaat Hut chinson er aan, dat volgens eene in Trans vaal bestaande wet elke Aziaat die hot land binnenkomt, een hoofd van 26 ’s jaars heeft te betalen, terwijl Hay mededeelde dat reeds 4000 Chineezen zich wederrechtelijk in Transvaal bevinden. Deputatiën van arbeids- en handelsvereeni- gingen enz. hebben haar opwachting gemaakt by Sir Arthur Lawly, den plaatsvervanger den gouverneur van de Transvaal, om aan te dringen, dat een volksstemming zal wor den gehouden, alvorens een wet tot het invoe ren van Chineesche arbeiders wordt bekrach tigd. Sir Arthur antwoordde, dat het houden van een referendum zeer veel bezwaren oplevert en dat de zaak ter beslissing ligt voor den Wetgevenden Raad. De Timos-correspondent te Johannesburg noemt een referendum onuitvoerbaar en alleen geschikt om een oplossing van de arbeids- quaestie te vertragen. Eergisteren i; dan die Wetgevende Raad geopend, met een rede, waarin de regeering aankondigde, dat de Raad zich weldra zal hebben uit te spreken over de wenschelyk- heid van maatregelen ter verschaffing van werkkrachten. Finnen boeken waaruit zij kunnen loeren de geschiedenis van het land, de nationale rech ten, de wetten die door de Tsaren bezworen zyn, en nog vele andere zaken, die het natio nale gevoel der Finnen kunnen opwekken en onderhouden. Bobrikof vreest den invloed van die boe ken wel zeer; want hy heeft nu een bevel gegeven, dat alle bibliotheken gesloten moe ten worden, en dat daaruit verwyderd moe ten worden alle boeken van staatkundigen of historischen aard, die de Russische alleen heerschappij direct of indirect kunnen scha den, of door hun moreelen invloed in staat zouden zyn de gedwongen russificatie van Finland te belemmeren. En hy heeft tevens straf bedreigd, tegen de bibliothecarissen die pogen zouden zulke werken te onttrekken aan de nasporingen van zyne agenten. Opnieuw heeft te Jakohama een onderhoftd plaats gehad tusschen baron Komoera, den Japanschen minister van Buitenlandsche Za ken, en den Russischen gezant, baron Rosen. De zaait zelf is daardoor echter niet verder gekomen. Resen beweerde, dat hij nog geen - nieuwe instructies uit Petersburg hid ont vangen. De „Liga der anti-Russische jongeren” beeft zich tot den keizer van Japan gewend om aan te dringen op een spoedige oplossing der hangende quaesties. De opening van het Japanschu Parlement, die dezer dagen had bobooren te geschiede werd uitgestcld tot don lOen dezer. De voornaamste Japansche bladen verkla ren den aankoop der beide voor Chili be stemde oorlogsschepen door Engeland, voor een bewys van Engelands welwillende ge zindheid. Immers zoo redenceren de Japansche couranten die schepen konden ook door Rusland ztfn aangekocht. Uit deze daad der Britsche regeering zou zijn gebleken, van hoe groot nut do Britsch-Japansche alliantie voor Japan is 7 Te Puking wordt in officieels kringen rond- verteldf dat onderhandelingen gaande zyn tnsscheri, Rusland en China om te komen tot een regdling waarbij aan Rusland bestuurs rechten in Mandsjoerjje zouden worden toe gekend. gekookt voor di spels van M Ah val van sbnuken. e a n. telefoon No. fti A I) V ERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De beslissing kan dus spoedig vallen ook. Men schryft ann de N. R. Ct. uit Kaap stad, dd. 18 November. Do ellende neemt onder de immigranten hand over hand toe. In Kaapstad alleen loopen 1000 werkloozen rond. Openlucht- vergaderingen worden gehouden. Do regee ring is van den nood verwittigd. En nog steeds stroomen menschen in, ofschoon de booten die vertrekken, bijna even vol zyn als die binnenkomen. De knapsto vaklui loopen met de armoe in den zak rond goedkooper en minderwaardige krachten hou den hen op straat. De zaken gaan steeds slechter; vele winkeliers verdienen nauwe lijks do huur. De Duitsche Keizer en zijn ongesteldheid leveren nog voortdurend stof tot allerlei be schouwingen in de buitenlandsche pers, ge ruststellend deels, pessimistisch anderdeels. Tot de eerste categorie behoort wat gezegd wordt door de Sudd. Reischscorr. en uit offi cieuze bron schijnt te komen „Het is onmogelyk hen, die de ziekte van den Keizer voor gevaarlijk houden, goed in te lichten, omdat zy dit niet zouden willen. Zy zjjn niet te overtuigen, voor zy zien dat de Keizer volkomen hersteld is. En toch niet te twjjfelen aan de voortdurende beter schap al is den patiënt het spreken verboden voor de wond geheel genezen .is.” „Wat het doorbrengen van den winter in het zuiden betreft, dit is niet noodzakelijk voor ’s Keizers gezondheid. Zelfs heeft men gesproken van het tydeljjk instellen van een en een )ring van ge ilende JL, AART Lx. Rusland zet in Finland zyn wil door zonder aanzien des persoons. Bobrikof zwaait als alleenheerscher den scepter. Nadat deze gou- verneur-generaal, meer generaal dan gou verneur, den Senaat omgekneed, den Land dag alle macht ontnomen, leger en recht spraak aan zjjn wil onderworpen, gemeente besturen en geestelijkheid geknecht, de vrij heid van schrijven en spreken ingetrokken had, en daardoor het ongelukkige Finland had beroofd van alles wat het aan vrijheid lievende, nationale en grondwettige instel lingen had, wijdt hy zich met voorbeeldeloo- zen jjver aan den stryd tegen het boek. Het verhaal is bekend van Sultan Osman, die de beroemde bibliotheek van Alexandrië liet verbranden, omdat een boek overbodig was zoo het hetzelfde bevatte als de Koran, en schadelijk zoo het iets anders bevatte. Bobrikof staat bjjna op het standpunt van Osman. Er zyn in Finland ongeveer 1500 openbare bibliotheken, alleen in Hel singfors 92in die bibliotheken vinden de vrouw te nemen en een eigen huishouding te vestigen. Schikaro schudde het hoofd en zei«Daarvoor heb ik den rechten tijd laten voorbij gaan. Niet dat ik mij te oud gevoel om nog een vrouw gelukkig te maken, maar ik ben wat veeleischend, ik sou mij niet met een gansje tevreden stellen Een vrouw van middelbare jaren of iets jonger, die de frischheid der jeugd nog niet geheel mist, ordelievend, voorzichtig en met een degelijk karak ter, zoo’n vrouw zou ik wenschen, maar die ontmoet men maar niet eiken dag.* «Onder de z. g. oude vrijsters zult ge die ook moeielijk vinden,* zei de weduwe. Schikora maakte een beweging van schrik. Een oude vrijster om mij met haar grillen het leven te verbitteren NooitAls ik nog tot een huwelijk overga moet ik een vrouw hebben, die het echtelijk leven uit ervaring kentik zou niet ot met een weduwe willen trouwen.» Mevrouw Rummler werd opmerkzaamzij wierp zydelings een blik op den bureauchef en vond, dat hij er heel goed uitzag. Denkend, zwijgend liepen zij verder en toen ze bij 't station het vooruitgelopen paartje weer ingehaald hadden tei de weduwe op haar vriende lijksten toon»Het doet mij genoegen met u kennis gemaakt te hebben, mijnheer Schikaro ’t zal mij aangenaam zijn als de gelegenheid zieh voordoe!, nog eens zoo’n prettigen Zondagmiddag te hebben en mocht u soms eens te Mildau komen dan hoop ik dat u mijn huis niet voorbij zult gaan. •Wees voorzichtig mevrouwtje I» dreigde hij regentschap. Doch dat is niets dan verzinsel van menschen, die hierbij belang zonden hebben.” Alarmeerend klinkt daarentegen wat, blijk baar uit Engelsche bron, aan do Daily Mail is gemeld en waarin het van den Keizer beet: „De operatie die hy onlangs heeft on dergaan, is geslaagd, maar er schynt reden te zyn, om te vreezen dat een terugkeer van het kwaad reeds te verwachten is. Dit zou op zichzelf niet ernstig zyn, daar de g nees- heeren het er over eens zyn, dat de woeke ring niet kwaadaardig is, maar het kan vele weken duren, voor Z. M. het gebruik van zyn stem terugkrijgt. Te Berlyn is men al gemeen overtuigd, dat de preciese toestand van den Keizer voor het publiek verborgen wordt gebonden. Dit wekt ongerust h eid en het zou een verlichting zyn als een waar bericht over de ziekte verspreid werd.” Zooveel schynt zeker dat het Duitsche volk niet gerustgesteld is door heel of balf- officieuse tegenspraken. Een officieele ver klaring der geneeskundigen, waarop is aan gedrongen blijft nog uit. Daarentegen heeft men een niet-officieele verklaring van dien aard. Het „Britsche Medical Journal”, het gezaghebbende medi- sche orgaan in Engeland, kan op onbetwist- baar-zekere gronden verklaren, dat de artsen des Duitschcn Keizers de genezing van het kleine plaatselyke proces, dat een operatie noodzakelfik maakte, als geheel geëindigd beschouwen en tevens constateeren, dat er geenerlei vrees voor complicatiën behoeft te bestaan. In den Belgischen Senaat heeft men zich incidenteel bezig gehouden met de politiek van Koning Leopold. Senator Lambiotte, van Brussel, progressist, zei dat de Koning in zyn antwoord tot de delegatie uit den Senaat, die hem kwam gelukwenschen met de ge boorte van den zoon van piins Albert, ’s Konings neef dus, bevestigd bad dat er een politiek bestond gevolgd door het Koninklijk huis en dat de dynastie plannen had, welke gevolgd zyn door zyn vader en hem zelf, welker verwezenlijking het doel is van die na hem zullen komen. De Koning heeft in groote trekken en kele van deze dynastieke plannen gepreci seerd, met name de koloniale uitbreiding. „Ik bepaal me er toe, zei de heer Lambiotte, in herinnering te brengen dat in België alle macht afkomstig is uit de natie, dat zy meester is over haar lot, dat zy baar souve reiniteit uitoefent, volgens de vormen en de regels vastgestelti in de Grondwet, die een zuiver parlementair règeeringsstelsel inge steld heeft. De Koning heeft geen politiek te volgen buiten zjjn ministers. Hy regeert, maar bestuurt niet. Spreker wilde er slechts op wyzen welke waarborgen het volk heeft tegenover zyn regeerders. De minister van justitie, de heer Van den Heuvel antwoordde dat de Koning in geen enkel opzicht buiten zyn bevoegdheid was gegaan. Hy bepaalde zich er toe eenige weu- schen kenbaar te maken, waartoe de grond wet hem de macht geeft. De socialistische senator Picard onder steunde de woorden van den beer Lam biotte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur dci» midd. Frankrijk. De jongens der gemeentescholen in lipt 20e arrondissement te Parys hebben eergis- termiddag ten getale van 400 een aanvul gedaan op een kloosterschool, waar ze alle ruiten verbrijzelden. Zy leverden oen formeel gevecht met de leerlingen dezer school De »Het spijt me, dat ge de moeite nog gedaan hebt hierheen te komenik had gehoopt dat mijn brief duidelijk genoeg was.» Op haar koudsten, hpogmoedigsten toon sprak mevrouw Johanna Rummler deze woorden tot den bleek en opgewonden voor haar staanden jongen boekhouder. Ruim vier weken waren er pns verstreken na dien zoo aangenaam in Schlattwaldc doorgebrachten Zondagmiddag, en in de verhou ding tusschen de vier, toen zoo gezellig bij elkaar zittende personen, had een groote verandering plaats gevonden. De toenmalige moederlijke wel willendheid der weduwe was geheel verdwenen, en den blik, dien ze van terzijde op Frits Hartwig wierp, was zelfs vijandig. Duidelijk genoeg was de brief zeker, mevrouw Rummler, sprak Hartwig, die zijn erfenis moeie lijk betoonen kon, maar toch heb ik hern niet goed begrepen. Ofschoon ik de laatste weken wel bespeurd heb, dat u iets tegen mij hadt, was ik toch op zoo’n behandeling niet voorbereid. Wat heb ik misdaan, dat u mij op een oogenblik uw huis verbiedt en mij alle hoop op de hand uwer dochter ontzegt Daarvoor ben ik je geen rekenschap vcrschul digddat weet je zeer goed. Waarom zijt ge voor eenige dagen plotseling uit je betrekking ont slagen Een toornige blik flikkerde in Hartwig’a oogen toen hij antwoordde Hij heeft het u alzoo verteld, die nietswaardige vleier 3) Frits Hartwig merkte echter spoedig op, dat Martha’s moeder hem koeler behandelde dan te voren, doch hij kende haar al lang genoeg om te weten, dat zij nu en dan kwade buien had en het bijzijn van het geliefde meisje troostte hem rijkelijk voor de sombere stemming harer moeder.» Tegen den avond begat het kleine gezelschap zich op weg naar het op een halfuur afstands gelegen spoorstation en het was niet meer dan natuurlijk, dat de jonge lui vooruit liepen en Schikora met de weduwe, wie hij de arm presen teerde, volgde. De schoone zonsondergang, die zij onderweg bewonderden, scheen den bureauchef ietwat senti menteel te stemmen, althans hij begon plotseling over de vreugdeïoosheid van zijn eenzaam vrijge zellenleven te praten, die hij het sterkst gevoelde als hij zich, zooals heden middag, in den gecelligen kring van een gelukkige familie bevond. Vrouwen toonen voor dergelijke gesprekken meestal groote belangstelling en mevrouw Rumm ler haastte zich dan ook te antwoorden, dat hij zijn eenzaam leven wel kon opheffen, door een lachend, zulk een invitatie is veel te aanlokkelijk om er geen gebruik van te maken.» Met een mislukte poging om schalks te kijken draaide de weduwe haar hoofd op zij en wie weet welke toespelingen nog meer gemaakt zouden zijn als de trein, die de dames naar Mildau zou voeren niet gereed stond te vertrekken. Innige handdruk ken en liefde,volle blikken tusschen d? jonge lui, maar ook een iangenh anddruk en beteekems- vollen blik tusschen de weduwe en Schikora, vormden het afscheid, waarha beide heeren naar Neuenburg terug keerden. »Nu 1 heb >k u te veel gezegd Is net niet een lief meisje Ben ik niet gelukkig f» vroeg Hartwig zijn chef. Dat zijt gij inderdaad, beste vriend, en je aanstaande schoonmoeder is ook een waardige vrouw, die het goede met je voor heelt of is het soms het vaderlijk erfdeel Van je meisje, dat ze je voor wil schieten als bedrijfskapitaal voor een zaak .Neen, want mevrouw Rummler heeft me eens gezegd, dat Martha rechtens geen aanspraak op geld heeft, dan op hetgeen haar moeder haar geven wil.» De heer Schikora knikte tevreden, als iemand die een welkom bericht gekregen heeft en ver zonk in diep nadenken, terwijl zijn metgezel zich aan de herinnering der laatste zalige uren over gaf. !N en zware

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1