i m. VALSCHE MUNT. >P: louda. in loon: terleiding. jffk Aieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9284. Bultenlandscl) Overzicht. Cothen. ZONEN, n Ballons. IATEN, ECHELS. FEUILLETON Vrijdag 11 December 4903. 42sté Jaargang. KENNISGEVING van KISTHOUT, Inzending van Advertentiën tot 1 uur der inidd. TEN in alle ter 'bestemder do ■egen aanslui- IKÏlAN i Zs (Wordt vervolgt.) d gratis. et Rgks Inter- I in alle afme- J- eh Heining- EN- en DEN- eer lagen prjjs en 5 daimscbe ende prijzen en houthandelaar breni ge»»l graven van het door do Regeering voorgo- stelde „Mlttcllandkanaal”. aar voor per- i K. M. 1, IPARREN. CN, 'EN- in BOO- LTJES (voor jonge vrncht- 12 ct. per stuk. HIT, SPOOR- BALEN, HEI- nil ROEDEN voor gulden. geschikt voor larten, enz. GEBINDTEN, verkrijgbaar DE VISCH- oering van ge- velende IJL, BAART Lx. ERGROEDEN, en. 1 tot 40 voet te zetten (allen Uit het Duitsch van K. Orth. iRk te letten worden nfgele- pakjes van vij- a een Ned. ons in Nonimer er. n nevenstaand Wet gedepo De Bond van Saksische industrieelon nam een motie aan tegen de wederinvoering van deze tollen. de verhouding van de 4 soorten ongeveer gelyk aan die van de jongensscholen. ne Geuze LOEILICHT- en degelijk, icht houdt, is waar zij De uitkomst van het onderzoek der Fran- sche regeering naar het aantal cojigregatie- scholen, welke alsnog een volkomen wettelijk geoorloofd bestaan voeren is thans bekend. Over geheel Frankrijk, 87 departementen, komen 3494 inrichtingen van lager onderwijs voor welke aan gemachtigde congregatiën toebehooren, 1299 jongensscholen en 2195 meisjesscholen. Dergelyke inrichtingen van middelbaar onderwijs komen niet voor. Dat de nieuwe wet op het middelbaar onderwijs - die de wet Falloux voor dezen graad van onderwijs vervangen zal het onderwijs aan de congregatiën ontnemen zal, beeft voor het oogenblik dus geen practische beteeke- nis. De Senaat heeft door de congregatiën uit te sluiten van het middelbaar onderwijs louter in beginsel uitgemaakt, dat hy het congregatie-onderwijs niet genegen is. In het rapport worden de scholen weer in vier soorten gesplitst. Het departement van de Seine uitgezonderd, kunnen van 1236 jongensscholen 685 worden gemi. t zonder dat er leerlingen van onderwijs verstoken zouden worden. Het gemis van 141 congregatie- scholen zal onmiddellyk kunnen worden ver goed door localen te huren. In 240 gevallen moet de openbare school verbouwd worden, terwijl er 170 nieuwe openbare scholen zul len moeten verrijzen om de congregatieschool te vervangen. In het departement van de Seine zijn er 63 jongensscholen van welke er 26 onmid dellyk kunnen worden gesloten, terwijl 37 congregatiescholen niet zullen kunnen worden gei loten zonder dat er andere localen zullen moeten worden gebuurd, openbare scholen verbouwd of nieuwe bijgebouwd. Bij de congregatiescholen voor meisjes is Over de Oost-Aziatische quaestie liggen twee belangrijke mededeeliugen voor ons. Het e«ne is het bericht, dat tusschen China en Rusland oen nieuw Mandsjoerjje tractaat zal worden gesloten, waardoor de geschillen mot Rusland zullen worden beëindigd. De jongste berichten uit China, waarin gemeld werd, dat Yoean-tsji-hai benoemd was tot opperbevelhebber van leger en vloot, en dat hem bevel gegeven was tot reorgani satie van do provinciale troepen op natio- nalen grondslag, lieten alles eer verwachten, dan oen nieuwe overeenkomst mot Rusland. Heeft China werkelijk daartoo besloten, dan kan bet alleen zijn uit overweging, dat er toch wd bezwaren verbonden waren aan een strijd mot Rusland, al ware het dan ook in verbond met Japan. Dat Rusland niet voornemens is Mand- sjoorjje to ontruimen is nu allang duidelijk geworden en het is te begrijpen dat China, steeds neiging toonende om don machtigen buurman te vriend te houden, eindelek heeft toegestemd in een verdrag, waardoor de po sitie van Rusland in Mandsjoeryo feitelyk wordt geregeld. Want China heeft ingozion, dat het op steun van buiten niet behoeft to rekenen, wanneer bot voor zijn rechten de wapens zou opnemen. Do Vereenigdo Staten zelfs, op wier hulp China het langst on hot krachtigst gehoopt had, gaven te verstaan, dat die hoop bodemloos was. En nu ook Ja pan op het punt staat met Rusland een overeenkomst aan te gaan, schoot er voor China niets over dan de onderhandelingen met Rusland te hervatten. De Zoon dos He mels en zijn regeering kunnen gerust aan dringen op de erkenning hunner souvereinc rechtendo Russen blijven toch do baas in Mandsjoerye. Dat do verhouding van Rusland tot Ja pan verbeteren zal, blykt uit do jongste be richten duidelijk. Volgens die berichten hoeft do Tsaar zelf met graaf Lamsdorf te Tsarkoe- Selo de Japansche nota en het daarop to geven antwoord besproken, De bekende vredelievende gezindheid van den Tsaar, nog onlangs gebleken uit zijn te Darmstadt gesproken woorden, staat er borg voor, dat dit antwoord verzoenend en vriend schappelijk wezen zal. De Tsaar stelde slechts enkele wijzigingen voor in de voor stellen van Japanen die werden onmiddel lijk geseind naar baron Rosen, den Russi- schen gouverneur van Oost-Azië, generaal Alexejef; het bericht voegt er aan toe, dat deze wijzigingen van weinig beteekenis zijn. Telefoon No. 8» 4 I) V të II T ENT! E N worden geplaatst 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 4) „Welnu ik ben ontslagen, omdat hij mij bij de directie verdacht gemaakt heeft en men meer ge loot sloeg aan zijn lasterlijke praatjes, dan aan mijn woorden Ik zal er echter niet in berusten, maar mijn goed recht verdedigen tot het uiterste. Ik zal dien waardigen heer Schikaro het masker afrukken en hem doen kennen als een ellendigen lasteraar en huichelaar.* „Ge kunt doen wat ge wilt, maar ik verzoek je over een man, die ik hoogacht, niet op zoo’rt wijze te spreken. In mijn besluit brengt dat schim pen toch geen verandering, want ik was toch al besloten je den omgang met mijn dochter te ver bieden, ai had je nog je zeltde betrekking, en daar heb ik gewichtige reden voor. Ge zijt me geen degelijk ernstig zakenman genoeg, en hiermeê basta.* •Dit gezegde kenmerkt de fluisteringen van den heer Schikaro, maar neem u voor hem in acht mevrouw I Die gewetenlooze deugniet misleid u evengoed als hij het mij gedaan heeft, Misschien verteld hij u wel, dat hij u liefheeft, als ge maar dwaas genoeg zijt het te geloven Dat was een onbedacht gezegde. Met hoog. Met den avondlrein, die binnen ’t halt uur den afstand tusschen beiden plaatsjes, Neuenburg en Mildau, atlegt, kwam de heer Schikaro, in de puntjes gekleed als altijd, en met een ruiker geurende rozen voor de weduwe Rummler, to Mildau en ten huize zijner uitverkorene, doch nog niet verloofde aan Deze ontving hem echter koeler dan voorheen en, nadat zij onder eenig voorwendsel haar dochter de kamer uitgezonden had. wendde zij zich tot haar gast en sprak onomwondenIk moet u zeggen, mijnheer Schikaro, dat onze verstandhou ding n»et langer zoo blijven kan. De menschen beginnen zich vroolijk over mij te maken en die Hartwig heeft mij heden woorden toegevoegd, die mij het schaamrood op de wangen dreven. Ik b n geen jong meisje meer, met wie men wel eens een grapje uit kar halen •Maar mijn lieve mevrouwtje, dat hangt immers geheel van u zelven at. Een woord van u en ik ben de gelukkigste aller stervelingen Zoo Is u dat ernst, hebt ge me waarlijk een beetie liet of is het u om mijn geld te doen Veelbcteekenend legde Schikaro zijn hand op de plaats waar het hart moet zitten en zei •Ik wenschte dat u mij op de proef kon stellen dierbaarste dat ik in staat was u een groot offer te brengen of iets gewichtigs voor u kon doen.* Reeds herhaaldolyk is er sprake van ge weest om do Zwartezee met de Oostzee door een scbeepvaartkanaal te verbinden, en al sedert jaren zijn door de Russische regeering te dier zake onderzoekingen in het werk gesteld. Thans komt de Londensclie „Engi neer” vertellen, dat een Amerikaansch syn dicaat der Russische regeering voorstellen heeft gedaan, om het Oostzee-Zwartezoe- kanaal Htoor 640 miliioen roebel te graven, d.w.z. vour een-derde goedkuoper, dan de offlcieole Russische raming is. Deze water weg moet ook voor oorlogschepen bevaar baar zyn en dies zou hy naast zyn gi oote economische beteekenis een militair belang hebben, dat mooilyk te schatten is. Rusland is thans niet in staat, in de Zwarte zee op een gegeven moment een groote vloot samen te trekken. Door de verdragen om trent de afsluiting van den Bospores voor oorlogsbodems, blyft het Zwartezee eskader een geheel afzonderlijke vloot En zoo Rus land zich in geval van een oorlog al niet zou willen storen aan de sluiting van den Bosporus, dan wordt de weg door de Mid- dellandsche Zee toch altyd beheerscht door Engeland bij Gibraltar en door de Turken aan den Bosporus. Een kanaal dwars door Rusland zelf zou de Russen onafhankelijk maken van Gibraltar en den Bosporus, en bovendien steeds een wisseling van schepen tnsschen Oostzee en Zwartezee mogelyk maken. Juist het groote militaire belang, by het werk betrokken, doet het mogelyk schynen, dat het nog eenmaal tot stand komt. Voor het handelsverkeer is het ook wel van belang doch wanneer dit de kosten zon moeten dek ken, zou stellig van den aanleg geen sprake kunnen zyn. Rusland heeft met den aanleg van den Siberischen spoorweg getoond, niet voor reu zenwerken terug te schrikken, waar het zyn politieke belangert geldt; en als men daarop ziet, lykt hot kanaalplan niet zoo heelemaal phantastisch. Rusland kan er de werkzaam heid zyner vloot ongeveer door verdubbelen. De Zwartezee-vloot komt ter beschikking voor elk ander doel. De Köln. Zeit., die het kanaalplan be spreekt, maakt de spytige opmerking, dat de Russische regeering, gelukkig voor haar, niet behoeft rekening te houden met de dwarsdrijverij eener agrarische party. Dit dan aan het adres van de politieke groep, die zich in Pruisen heeft verzet tegen het roode kleur en bliksemende oogen voer de weduwe uit„Nu is ’t genoeg, ik heb geen lust mij in mijn eigen huis onbeschaamdheden te laten zeg gen en allerminst van iemand, die het volgens zijn eigen woorden, meer om mijn geld dan om mijn dochter te doen is. Waarschijnlijk zult ge wel ontkennen dit gezegd te hebben en vermoe delijk weet ge het niet eons, want het gebeurde in een nacht, toen je dronken langs straat liep en de heer Schikaro zoo edelmoedig was je thuis te igen, maar of je ’t bekent of ontkent in elk 11 is het uit tusschen ons.* Voor dat de door dezen toornigen uitval geheel onthutste jongeling een woord tegen kon spreken viel de deur krakend achter de weduwe toe. Hart wig was buiten zich zelf van toorn en gekwetst eergevoel. Was hij dan geheel en al machteloos tegen den ellendeling, die hem door zijn lasterlijke aantijgingen zijn betrekking had dorn verliezen en hem uit de gunst der weduwe gedrongen had Was er dan geen middel om de lichtgeloovige vrouw te overtuigen, dat zij het offer was van eon gewetenloozen bedrieger, die ook zijn goed ver trouwen zoo schandelijk misbruikte Hij kon niet besluiten heen >te gaan, ofschoon de deur hem duidelijk genoeg gewezen was en hij behoefde geen spijt te hebben van zijn dralen, want even later hoorde hij een bekende stem en Martha’s bleeke gezichtje verscheen om den hoek van de voorzichtig geopende deur. Zij wenkte hem met de oogen haar te volgen en beiden gingen zonder een woord te spreken, naar haar kamertje, zich weenend aan zijn borst wierp. „Het is voorbij Fritz,* snikte ze, »we moeten fiOUDSCHE COIRAiXT. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op art. 8 der HINDERWET; Brengen ter algemeene kennis, dat zij de be slissing op het verzoek van M. van Vliet, alhier om vergunning tot het oprichten eener rookerij voor vleesch, in het perceel aan de Lemdulstoeg wijk M no. 202, kadastraal bekend sectio C no. 927, eene maand hebben verdaagd. Gouda, den q December 1903 Burgemeester en Wethou Iers voorn oemd R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJFCENTEN. In de Dinsdag gebonden zitting van het algemeen bestuur van den „DuiUcben Han delsdag” is o. m. ter sprake gekomen de quaestie van al dan niet-invoering van sclieepvaarttollen op Pruisische vrye stroo- men, waar omtrent men den iaatsten tyd de meening der regeering wachtende was. De voorzitter van bovengenoemd handels- lichaam, de geheimraad Frenzel, deelde ter vergadering mede, dat hem by nader iagesteld onderzoek officieel gebleken was, dat de Pruisische regeering niet voornemens was dien invoering van sclieepvaarttollen op vrye Pruisische stroomen voor te stellen. Men besloot daarop deze aangelegenheid voorloopig niet verder te bespreken en met het bijeenroepen eener voltallige vergade ring te wachten, totdat de sedert eenigen tijd loopende geruchten, vasteten vorm zou den hebben aangenomen. Het bestuur zal zyn aandacht aan deze zaak blijven schen ken. In de Kreuzzeitung is intusschen een artikel van den geheimraad Möllltausen, den vroegeren onderstaatssecretaris van bet ministerie van arbeid, verschenen, waarin gewezen wordt op het feit dat reeds tollen werden geheven op den gekanaliseerden Main, op de Fulda, de Oder, op bet Stetti- ner-haf en andere vaarwaters en dat een aantal afgevaardigden voor doelmatige ver beteringen van kanalen en stroomen het be ginsel van tolheffing bepaald aanbevelen. AGV/JJN ster”, ir. 117. nooie collectie In den Duitschcn Ryksdag zeide de secre taris der schatkist Stengel, by het indienen der begrooting, dat liet hem niet vergund was voor ’t eerst op te treden met een mobic begrooting. Het nadeelig saldo over 1902 bedraagt meer dan 30 miliioen; 1903 zal met een nadeelig saldo1 van meer dan 20 miliioen sluiten Aanmerkelijk gunstiger laat het dienstjaar 1903 zich aanzien, tengevolge van de ruime opbrengst der aan het ryk toevallende belastingener wordt gerekend op een meerdere bate van 34 miliioen. De begrooting is, zegt Stengel, met de uiterste zuinigheid opgemaakter is geen sterker beroep gedaan op de bondsstaten dan hun financieele toestand gedoogdo. Meerdere ontvangsten zyn te verwachten uit post en telegraphic en uit de spoorwegen. Er is voor dit jaar geen hervorming van de sterkte van het leger op voet van vi ede beraamd. Het voor 1904 te leunen bedrag is 214’/< miliioen IN en zware scheiden voor altijd I* En stem je daarin toe, Martha Hou It je me misschien ook voor een schurk, dien het alleen om je geld te doen is «Och, spreek zoo niet,* zei ze. Ik stel het volste vertrouwen in je en zal dat blijven doen, wat men ook zeggen mag, maar ik moet mijn moeder gehoorzamen. Zij heeft gedreigd mij te verstooten als ik buiten haar om onze kennis aan houd. „Maar als we haar overtuigen kunnen, dat zij mij onrecht deed, dat ik geen van die hatelijke verwijten verdiende, waarmeê ze mij daareven o verlaadde Martha schudde treurig het hoofd en zei Daarop is geen hoop, Frits. Die Schikaro heelt haar geheel betooverd zij gelooft hem in alles en wordt hevig vertoornd als ik één woord zeg tot jou verdediging. Wij moeten voorloopig in ’t geval berusten. Het besef, dat hij w-rkelijk geen bewijzen of getuigen zijner onschuld kon bijbrengen, om me vrouw Rummler van haar onbillijkheid te overtuigen verpletterde Frits Hartwig. Htf was zjjn betrekking kwijt en wanneer het hem niet gehikte weer bij de bergwerkmaatschappij terug genomen tc worden zoudwn zijn spaarpen- ingen gauw opgeteerd 41jv> «fr js£>n hij niet langer Neuenburg blijven maar z&r elders een bestaan moeten zoeken. v Bitter bedróefd skoten^de gelieven elkaar1 voor de laatste maal in de arfaen, waarna Frits het huis verliet, waar hij de saligste uren van zijn zoo onverwachts gestoord geluk doorgebracht had.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1