rs. HET MEDAILLON. 1 THEE. 7EE chels, iïteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 17 December 1903. No. 9289. 42ste Jaargang. Buitenlaodscli Overzicht >- telen. SONEN, FEUILLETON. w iglijders AN LOON. lil pc II. K-. k ui Ballons, ime Ceuze RATEN, KACHELS. gloeilicht- en degelijk. )OS, CAP ister”, van ’■ex met- papa* I» >i> ’t (Wordt vervolgt) Ifnr. -117. mooie collectie werkelijke hnlp briefkaart w or It egezondeu door hom mol. zen, Weegschaal’ byi RS Jz. Hn echtheid ia k steeda voor aam der Firma S aterleiding. ictio ‘H [Ï.N8. IS), len onk in licht hoedt, is 9. {Naar het Fransch. ten werk. ia Ik te letten wrr»* mé JUDE MMER Telefoon No. 82. Dc Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. is niet te vergelyken met den toestand voor do groote Fransche omwenteling. Komt liet by ons werkelyk nog eens tot een omwente ling, dan zullen er velen hun hoofd verliezen, maar, wy hopen, slechts zy die de vermetel heid hebben tegen de staatsorde en hare kracht op te tornen. (Levendige toejuiching.) Ten slotte wordt de begrooting met de flnancieele hervormingsvoorstellen naar de begrotingscommissie verwezen. De vol gende zitting wordt den 12en Januari ge houden. ZlWIKhjaZIJH JO. Kleiwegsteeg. ten Heeren- Er zyn nog geen stellige bijzonderheden bekend omtrent den inhoud van het Rus sische antwoord op de Japansche nota- De correspondent te Tokio van de Times is, evenals zyn collega van do Daily Mail, van gevoelen, dat het antwoord verzoenend ge steld is en concessies bevat. De ontspanning blykt duidelijk uit de lucht hartige opvatting op de fondsenbonrs, zegt laatstgenoemd blad. In weerwil van de ont binding van het parlement, blijft do positie van de regeering even sterk, en de premier heeft van den Mikado last ontvangen, do onderhandelingen met Rusland tot een goed einde te brengen. Het kabinet zal aanblyven, vastbesloten om zyn pogingen voort te zetten, teneinde de moeilijkheden met Rusland by te leggen Toch, in weerwil van de gunstige voor uitzichten, zyn de toebereidselen voor mo- gelyke verwikkelingen geenszins gestaakt. Van de Japansche steenkool velden zyn Telefoon No. 8’? A I) V E KTEN TIEN worden g-eplaatst I5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. socialisme kan hebben. Het socialisme is de grootste beweging van de beschaving die het hedendaagsche menschdom kan aanwyzen. (Gelach rechts.) De Dresdensche partydag, zeide Bebel nog, is de verjongingsbron voor de party geweest. Wy allen, riep hy uit, hebben er profyt bij gehad 1 Van het wederantwoord van graaf Bülow heeft Reuter reeds een telegrafisch uittreksel geseind. De rijkskanselier haalde aan dat Bebel zyne uiteenzetting de uiting van volslagen onbekwaamheid had genoemd Zij moet echter toch indruk op hem gemaakt hebben, meende Von Bülow, daar hy twee en een half uur lang er tegen gesproken heeft. Bebel diende bij de beoordeeling van vreemde toestanden voorzichtiger te zyn, daar de beraadslagingen van den Ryksdag in het buitenland aandachiig gevolgd worden. De vraag naar de inrich ting vrtn den toekomststaat heeft Bebel niet beantwoord. Boven liet socialistische kamp waait echter niet de vlag van do vrijheid. Als de sociaal-democratie zegepraalt, zal oon ruwe sabeldwingelandy heerschcn Maar de gezonde zin van het Duitsche volk en het inzicht en de vastberadenheid van de Kroon en bare raadgevers zullen de sociaal-demo cratie niet )a|en triomfeeren Luide toejuichingen volgden ook nu weer van de overige banken. By de voortgezetto beraadslaging over de Duitsche begrooting zegt von Bülow nog In zooverre gevallen van een sociaat-democra- tisch schrikbewind onder de strafwet of de arbeidswet vallen, worden zy vanzelf ver holpen. Het program van de regeering ter bestryding van de sociaal democratie bestaat hierin alles te doen wat de eensgezindheid in de burgerlyke maatschappij handhaaft of bevordert. In dezen slryd zyn bedachtzaam heid en kalmte betere leidslieden dan hef tigheid en opgewQndenheid. Ieder die het waagt zich tegen de majesteit der wet te verheffen wordt zonder bedenken ter aarde geworpen. Aangaande sociale wetgeving heeft de regeering een zoo rustig geweten als eenige andere regeering in Europa. Zy blyft de ontwikkeling der binnenlandsche toestanden zoover in kalme, vreedzame, wet- telyke banen houden, als de hoogmoed en de eigenwaan der socialistische leiders en de tot terrorisme stijgende opzweeping tot den klassenstrijd het toelaten. Na lange beraadslagingen, waarin vooral de toestand in Elzas-Lotharingen behandeld wordt, zegt minister Posadowsky De tegen woordige geordende toestand in Duitschland waren blonder en de oogen van een veel zachter blauw. Van tijd tot tijd werpt het kind, dat zeer slape rig is op hem, die het bij de hand heeft, een blik waarin men een mengeling ziet van onrust, ver bazing en van vrees bijna. De knaap schijnt zich at te vragen, waaraan toch wel het gemt lijke humeur en de zonderlinge gejaagdheid van den man moeten worden toege schreven. Bij het opendoen van de deur, is de bediende met een wip overeind. Hij heeft het op den grond gegleden servet opgeraapt en staat bij den bezoeker in eene afwachtende houding. Deze richt zich zonder iets te zeggen, naar een bank aan het achtereinde der zaal en beduidt den knaap, dat hij daar moet gaan zitten. orden afgele- •akjes van een Ned. om N om uier en nevenstaand Wet gedepo ring van ge ilende IL, IABT Lz. lyko bezoeken aan het hof te Weenen, die bly’k geven van de vereering die keizer Frans Jozef geniet en van de goede betrekkingen van Oostenryk-Hongarye met het buitenland. De Hongaarscho delegatie beeft Szapary tot voorzitter en Szell tot ondervoorzitter gekozen. In een redevoering herinnerde Szell aan de weldaden van den vrede. Oos tenrijk-Hongary, zegt hy, moet nauw ver bonden blijven aan het drievoudig verbond en goede vriendschap aangehouden met de andere mogendheden. Het gemeenschappelijk optreden van Oostenrijk en Rusland zal de volken van het Oosten tot voorspoed brengen. In de Italiaansche Kamer zegt Tittoni, in antwoord op een interpellatie De re geering kon niet tusschenbeide komen bij de gebeurtenissen te Innsbruck,die slechts voorvallen zyn in den stryd tussehen de nationaliteiten. De taalkwestie belet Duitsch land niet, de bondgenoot van Oostenrijk en de vriend van Rusland te wezen Onze be trekkingen met Oostenryk moeten evenzoo zyn De minister keurt de uitspattingen van het irridentisme nf. Italië wil een vrede lievende politiek en zal trouw blyven aan het drievoudig verbond, dat overigens geen beletsel is voor de vriendschap met Frank rijk en Engeland. Italië wenscht op het Balkanschiereiland den toestand gehandhaafd te zien. ï)e regeering stelt zich voor, het bondgenootschap met Duitschland en Oos tenryk en de betrekkingen tot Engeland en Frankrijk, tot handhaving van den vrede, te versterken- fiOIDSCIIE COIRANT geopend. Een man van elegant gekleed, Bebel moet gisteren geen sterken indruk hebben gemaakt in den Ryksdag, toen hij zich trachtte te verdedigen tegen de aan vallen die do rykskanseïier op de sociaal- democratie heeft gericht. Wel gebruikte ]iy krasse woorden. .Gebrek aan bekwaamheid, geen grient je begrip van wat. de sociaal- democratie is”, moest Bülow van zich hooren zeggen. Bebel’s eigen party begon hem pas toe te juichen toen hy de soldatenmishandelingen aanroerde, van welke hy in zyn laatste rede niet gewaagd liad, omdat Schadler er pas zyn hart over had gelucht. De hoogge plaatste officieren hebben, erkende Bebel, wel altijd goeden wil getoond- Maar als het desniettemin niet gelukt is verbeteringen te bereiken, als beestachtige mishandelingen aan de orde blyven, dan bewijst dat, dat men een anderen weg moet zoeken. Van den,toekomststaat zeide Bebel: De rykskanseïier vraagt, hoe wy over den toe komststaat denken. Dan moet ik echter eerst een vraag lot u richten Acht u het mogelyk d-it tussehen en ons een vergelyk mogelyk is. (Geroep rechts: neen!) Nu als er geen vergelijk mogelyk is, waarom dan zulk een vraag, mynheer de rykskanseïier (Gelach Daartoe is de tyd van den Ryks dag toch te kostbaar. Tien jaar geleden hebben wy hier eens een formeel debat over den toekomststaat gehad. De heer Bachem verklaarde toen zeer categorisch „Hier voor ganseb Duitschland zult u genoodzaakt zyn, uiteen te zetten, hoe het in uw toekomststaat toegaat.” Vyf lange dagen debatteerden wy en toen kwam Stöcker tusschenbeide en vond dat wy bet onvruchtbare debat moesten be korten. De rykskanseïier heeft geen enkele gedachte uitgesproken die toen niet bij dat groote debat door onze tegenstanders is gebruikt: het rensachtig tuchthuis, de dwin gelandij en de noodzakelijkheid dat de men- schen eiigelen moesten zyn. .0 bent me een mooie engelI” riep de rykskanseïier uit. Over smaken valt niet te twisten, maar zulk een opmerking had ik van graaf Bülow niet mogelyk geachtDe rykskanseïier mag er zich niet op beroepen, dat ik 20 jaren geleden in oen brochure verklaard heb, dat men bet eerst eens moest worden over bet program van de nieuwe staatsorde. Ik heb by de herdrukken van dat vlugschrift uitdrukkelijk verklaard, dat dit onuitvoerlyk was. Dat wy alles gelijk zouden willen maken, is echter de primitiefste, stomste, onwetendste opvatting die men van het i) Wie te Parijs veel gebruik maakt van dn lijn naar Havre kan niet onbekend zijn met het restaurant Felix waarin zich des Zondags met mooi weer de reizigers verdringen. Op die dagen is het restaurant Felix alle tien minuten vol en woer leeg en hebben de bedienden het zoo verbazend druk, dat ze er dikwijls het hoofd bij verliezen, en met absintte komen aan- dragen, als ge koffie hebt besteld of omgekeerd. Maar ’t is niet op een van die oogenblikken, dat we den lezer in het établisement willen bren gen. Integendeel. We komen er op een winter avond. De treinen van half tien en tien uur zijn reeds weg e^het gebouw is verlaten. De bedien den hebben<zich uitgeput van vermoeienis, hier en daar op een stoel laten neervallen, met hun servet o»er den arm, ze slapen we), maar blik baar niet met rust, want telkens springt er een verschrikt overeind. Op verschillende tafeltjes staan leege bierglazen en schaaltjes met restanten saucijs en ham. De zware linnen gordijnen voor de vensters gaan heen en weer, als de wind door de kieren speelt. Het gas, half neergedraaid, vliegt at en toe hoog op alsof ’t protest kwam tegen den De spanning tussehen Oostenryk en Hon garije, die onlangs in de-parlementaire de batten op Z90 krasse wyzof bleek te bestaan, is sedert nog weinig afgenomen. De minioter Von Koerber heeft in den Oostenrykschen Ryksraad nog eens wee! meeningen ovor de ositio en de verhouding van Hongarye verkondigd, die in het andere deel der monarchie levendige ontroering verwekten-. De Hongaarsche pers eischt voldoening voor de béleedigingen die Von Koerber tegen Hongarye uitsprak. „Wy kunnen niet dul den,” zeide de Magyar Hirlap, „dat Von Koerber zyn wankelende positie in Oosten- ryk poogt te versterken, door vernedering en beleediging van Hongarye”- Men verlangt te Budapest dat de leden der Hongaarsche delegatie besliste instruc ties zullen krygen voor hun optreden, en dat Hongarye als eenig antwoord de economi sche afscheiding zal aankondigen, als bewijs dat het recht heeft om zelfstandig te zyn. In de Hongaarsche Kamer heeft graaf Tisza krachtig geprotesteerd tegen de mee ningen, door Von Koerber in het Oosten- ryksche Hoerenhuis verkondigd. De bedoe ling van de overeenkomst van 1867 is, naar Tisza uiteenzetteeen zelfstandigen Hongaarschen staat te stichten op nationale grondslagen, die slechts door enkele banden met Oostenryk verbonden wezen zou. Maar het is zeker niet de bedoeling geweest van Hongarye een vazalstaat van Oostenryk te maken, een staat welks regeering en welks vryheid door de centraliseelende macht var. Oostenryk aan banden zouden worden gelegd. De Hongaarsche Regeering heeft do bedoeling van de overeenkomst steeds trouw gevolgd. Het denkbeeld van Kossuth om een personeelo unie te doen ontstaan wordt door niets zoozeer gesteund als door de strooming in Oostenryk, die poogt de overeenkomst in centraliseerenden zin uit te leggen. Gisteren is de Oostenryksche delegatie geopend, De voorzitter herdacht de vorste- De bediende komt naderbij. «Een cognac I* beveelt de bezoeker kortaf. En zich daarop tot het kind wendend Heb je dorst, André «Neen, papa I* «Het woord «papa* was met een aarzelende stem, eenigszins verlegen uitgesproken en de oogopslag van het kind is nu inderdaad angstig geworden. De onbekende wenkt den bediende, dat hij wel kan heengaan. Deze begeeft zich naar ’t buffet en komt ver volgens met het bestelde terug. «Er gaat van avond immers nog een trein vroeg hem de bezoeker. «Twee mijnheer, die van Asniéres precies om haft elf en die van Argenteuil, vijl minuten later. «Waar houden ze halt?' «Het zijn treinen voor de omgeving van Parijs, bestemd voor de schouwburgbezoekers, die des avonds naar huis willen.* «Daar wordt zeker dan nog al veel gebruik van gemaakt 3 «Niet zoo heel veel mijnheer en met het weer dat we nu hebben, zal de trein niet meer dan halt bezet zijn, vooral die van Argenteuil. «Goed,* zeide de onbekende en twee vijffranc stukken uit zjjn portemonnaie te voorschijn bren gend en die den bediende ter hand stellend, voegde hij er bij „Wilt ge even twee eerste klassen voor mij nemen - «Voor de lijn van Argenteuil zuinigheidsmaatregel, die met het licht in acht werd genomen, ’t Was buiten treurig weer, triestig en koud, geen enkel rijtuig, en slechts twee of drie voetgangers met snelle pas en hoog opge trokken kragen Eensklaps werd de deur van het laatste vertrek in het restaurant, dat het dichtst bij het spoor- wegperron lag - een lange, smalle zaal, waarin een bediende zat te slapen op een ruwe wijze omstreeks vijfendertig jaar, vrij ,.o a zeer bleek en met onrustige oogen, trad de zaal binnen, met een jongentje van een jaar of zes, zeven aan de hand. Tussehen man en kind bestond zeer zeker eenige gelijkenis, maar de haren van den knaap Inzending van Advertentiën tot I uur der uiidii. -MlfilZIJN Ja, voor Argenteuil Stapt mijnheer daar uit of onderweg De vreemdeling dacht een oogenblik na cn antwoordde toen, dat hij tot het eindstation zou doorgaan, waarop de bediende heenging, om de verlangde biljetten voor Argenteuil te gaan halen.» Alleen gebleven met het kind, welks oogen telkens onwillekeurig dicht vielen, sloeg de man tersluiks een blik op hem, waarin de haat gloorde. Doch hij wist zich spoedig te bedwingen en zijn stem had niets hatelijks meer, toen hij tegen het kind zeide f «Hier niet slapen, André We gaan zoo een weg.» De knaap beproefde de zwaar geworden oog leden op te heffen. „Ik kon tniel helpen," stamelde hij zacht. Je kunt straks, in den trein, zooveel slapen, als je zelf maar will «Gaan we ver weg, papa* Ja, heel verHeb je ’t niet koud „Neen papa «En wil je niet wat eten of drinken «Ik dank u.» Toen de bediende was teruggekomen met de plaatskaartjes en die den hem onbekenden heer had ter hand gesteld, betaalde deze zijn vertering en ging heen, wederom het kind bij de hand houdend. De trein vertrok tien minuten later.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1